verwoest en gheheel verdorven. In Zeelandtzyn oock de dycken doorgebroken, veel heerschappycn ende heerlycke plaetsen verwoest, veel volcks ende beesten in 't zeewater versmoort, en de ge heel vergaen, dattet ten eeuwighen tyden een verdroncken landt schyut te zullen blyven, voornamelyck 't land Noordbeveland, Cats ende Cortgeen. Dat al verwoestende water heeft alleen den dycken een onweerdelycke schade gedaen; behalven de schade, die over de andere goede ren, menschen ende beesten gegaen is, dat het meeste is. De stadt Vlissingen heeft het water wel half weghgenomen, alwaer veel volcks ge vlucht was op eenen hoogen tooren, om daerop voor 't water bevrydt te weesen, maer het gewelt der baren stiet dien tooren om, ende al het volck dat daer op was verdronck. Tot Antwerpen heeft het in de kelders veel goed ende speceryen bedorven. Indien het water alleen noch een halve spanne hadde gewassen, soude het over de dycken zyn gestreecken, ende soo soude gantsch Zeelandt ende wel half "Vlaenderen zyn verdron cken geweest. Yeel volcks in 't land hier ende daer op toorens, bergen ende boomen gevlucht, zyn daer van honger gestorven. Men heeft veel duysenden verdroncken menschen gevonden in menigerley gestaltenisse, malkauderen omhelzende ende alsoo gestorven. In somma de ellende van desen watervloet is uytermaten seer groot ge weest, grooter als men beschryven kan." (5) Wordt vervolgd. H. BINNENLAND. In de St. Ct. No. 46, dd. 23 Febr. 1895, zijn opgenomen de statuten van de naarnlooze vennootschap: „Thoolsche Gasfabriek," te 1 holen. Het doel der vennootschap is de exploitatie van de gasfabriek te Tholeu, het aanleggen en leveren der daartoe benoodigde buizen en leidingen, ae levering van gasornamenten, gaskachels, gaskracht- machiues, voorts alles wat daartoe in den ruim- sten zin behoort en tot eene gasfabriek in verband staat, en het drijven van handel in brandstoffen en bijproducten der gasfabricage. De vennootschap wordt aangegaan voor een tijdvak van vijf-en-twintig jaar en zes maanden, en zal haar aanvang nemen op den eersten Januari 1895. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f 15000, verdeeld in 150 aandeelen, ieder van 100, alle geplaatst. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan drie commissarissen. Tot president-commissaris is benoemd heer A. J. de Wit Andriessen; tot commissarissen de heeren K. Langeveld en W. F. L. Tuytjens. De Minister van Binnenlandsche Zaken moet naar uit Den Haag wordt gemeld gereed zijn met een ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van een in bewerking zijnde herziening van de per- soneele belasting wacht, om naar den Raad van State te worden verzonden. Van onze berichtgevers. ST. ANNALAND. De collecte voor de slacht offers van de doorbraak te Strijen heeft alhier opgebracht f 100.50. De rente van het op don Calamiteuzen Suzanna polder rustende kapitaal groot f2700, thans h 5°/0 is op besluit van den Dijkraad van dien polder verminderd en bedraagt nu 4%. In het begin van Januari is door het Weezen Armbestuur f 100 en nu weder f200 aan t gemeentebestuur beschikbaar gesteld, om daaruit eene bedeeling te doen aan de aigeineene armen. BRUINISSE. Het bestuur van de Bruiuisser "Visscherij-vereeniging heeft zich per adres tot den Minister van Waterstaat Handel en Nijver- Het was veel f800.voor het hospitaal en f 400.voor het kerkhof, maar toch slechts een kleinigheid bij hetgeen levenden en gezonden eischten. Het was waarlijk te Namen niet goed koop, en Nicolaas Chenéo mag een beleefde en voorkomende hospes geweest zijn, den regel van intrest en refect verstond hij bij uitnemendheid goed, en zijn krijt moet een benijdenswaardige eigenschap bezeten hebben. Van 10 September tol half November bedroeg zijne rekening f 9358, en de man drong aan op betaling. Bovendien was er nog f634 extra uitgegeven, alzoo samen op f8 na de kapitale som van f 10,000 in den tijd van ongeveer zes weken. Dit geld moest uit Tholen komen! En nog was het einde niet te voorzien. Allereerst werd de collecte aangesproken en het te kort komende moesten de burgers, hoe dan ook in dezen bangen tijd bijeengebracht, bij elkander zien te brengennu, en eveneens in het vervolg, want wij konden niet ontdekken dat, behalve de reeds meermalen genoemde collecte en subsidie, iets van elders verstrekt werd. Op dien voet kon het onmogelijk doorgaan, dat was zonneklaar. Maar hoe verandering aan te brengen? heid gewend, om adhaesie te betuigen aan het adres van de Vereeniging Schuttevaer te Brou wershaven, waarin wordt aangedrongen op ver betering van het Hellegat. IERSEKE. Zaterdag heeft een onbekende gever de Ned. llerv. diaconie in de gelegenheid gesteld een buitengewone bedeeling te houden van brood en spek, doch de armen van andere gezinten waren niet uitgesloten. Eenige oesterhandelaars alhier hebben Z.Ex. den Min. v. W., H. en N. bij adres verzocht dagelijks de weerkundige waarnemingen van het instituut te Utrecht aan het telegraafkantoor te doen publiceeren, gelijk zulks in meer andere plaatsen van het land geschiedt. Voor de beide vacante onderwijzers-be trekkingen alhier heeft zich één sollicitant aan gemeld. De zangvereeniging „Excelsior" heeft haar directeur, den heer A. De Dreu op zijn verjaar dag een zilveren horloge en ketting vereerd. Vrijdagnacht is hier een dienstmaagd, aan bloedvergiftiging gestorven. Zij had een onbe duidend wondje aan haar vinger, een winterbarst, doch daarin is op de eene of andere wijze vergif gekomen. Toen geneeskundige hulp werd in geroepen was het reeds te laat. In de heden gehouden vergadering-van de haudboogschutterij „St. Bastiaan" werd reke ning en verantwoording gedaan door den pen ningmeester. De ontvangsten waren f251,04 en de uitgaven f 226,85, zoodat er een batig saldo is van f 24,19. Respectievelijk werden tot voor zitter, vice-voorzitter, secretaris-penningmeester, 2e secretaris en commissaris gekozen de heeren J. Sandee Pz., J. Kramer, Z. Bouweus, P. Boone en I. v. Dijke. Tevens werd nog besloten om dit jaar geen concours te houden. OUD-VOSMEER. In deze gemeente bevindt zich nog één drager van het metalen kruis, met name C. Beaufort, hebbende deelgenomen aan den tiendaagschen veldtocht. De 85-jarige grijs aard vertelt altijd gaarne met jeugdig vuur van hetgeen hij in die woelige dagen persoonlijk heeft ondervonden. Men verzocht ons te melden dat ondanks den desolaten toestand van den landbouw, som mige kapitalisten zich nog niet laten afschrikken om hooge sommen voor land te geven. Dezer dagen zijn door een ingezetene van Tholen 8 gemeten land alhier gekocht voor de som van f 850 per gemet. L)oor het Weezen Armbestuur is dé' som van ongeveer f400 beschikbaar gesteld om uit- deeling van brood te kunnen houden en aan werkloozen bij open weer werk te verschaffen. Dit een en auder komt goed te pas, daar door het voortdurende ongunstige en strenge weer veel armoede wordt geleden. STAVENISSE, 28 Febr. '95. Als een bewijs, dat de in dezen winter door de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier opgerichte „Kinder- floralia" zeer in den smaak van de kinderen (en ouders) valt, kun dienen, dat door de school kinderen alhier niet miuder dan 175 plantjes tegen het a. s. voorjaar besteld zijn een aantal, dat de stoutste verwachtingen der opriohters verre overtreft. THOLEN. Op 1 Januari 1895 waren in deze gemeente aanwezig 214 jongens en 226 meisjes boven 6 en beneden 12 jaren oud. Volgens opgaaf van het hoofd der Openbare Lagere school alhier ontvingen 201 jongens en 208 meisjes onderwijs. Hiervan gingen ter school te Poortvliet 2 jongens en 2 meisjes, en te Oud- Vosmeer 3 jongens en 2 meisjes, terwijl 8 jongens en 14 meisjes in 't geheel geen onderwijs ge noten. Van deze 22 kinderen gingen ter be waarschool 3 jongens en 5 meisjes. Het bestuur der vereeniging „Floralia" alhier verzoekt ons te melden dat ook dit jaar Men was op bezuiniging bedacht: de luitenant Kolderman, u ook als gijzelaar bekend, werd met de menage belast, eu nu werd alles wel minder, maar het bleef toch altijd voor Tholen een ondragelijke last. Behalve wat niet cpge- teekend is blijft nog altijd voor verpleging f 16,977.— betaald. Behoef ik het u, belangstellende lezer, wel te verzekeren dat de trage loop der vredesonder handelingen te Utrecht, door hen met angstige spanning werd nagegaan; maar ook dat onder de gevangenen maar één onderwerp van gesprek, maar ééne gedachte was, die dagelijks weder keerde: vrijheid, en de wijze waarop haar te verkrijgen. Meermalen waren zij op ontvluchting bedacht, en in Februari 1713 gelukte het wer kelijk aan een twaalftal te ontkomen. Bijzonder heden deze vlucht betreffende mochten wij niet ontdekken, maar dit staat vast dat zij met uitbraak geschiedde, waardoor belangrijke schade ontstond aan het gebouw dat hen als verblijf was aangewezeu. Die schade werd verhaald op hen die steeds in Namen gevangen bleven en het verwondert ons volstrekt niet dat zij onder plantjes ter kweeking verkrijgbaar gesteld zullen worden, waarvoor men zich tot 8 Maart aan staande bij den tuinman J. van Sorge heeft aan te melden. Wil „Floralia" slagen in hare pogingen om de lust tot het kweeken van bloemen en planten, vooral bij den arbeidenden stand aan te wakkeren, dan behoeft zij daartoe ook den steun van de meergegoeden, teneinde in staat te worden gesteld flinke prijzen uit te loven bij gelegenheid der jaarlijksche tentoonstelling. Moge het haar daar aan niet ontbreken. Verdacht van verduistering van gelden in zijne betrekking van klerk bij de posterijen en telegraphie alhier, is Woensdagnacht naar Zierikzee overgebracht A. C. H., oud 22 jaar. „Edison's laatste verbeterde phonograaf spreekt, zingt, lacht en geeft muziek," staat op een biljet vermeld, dat gisteren in deze gemeente werd verspreid. Deze phonograaf is te zien en te hooren in het koffiehuis van Mej. de Wed. A. Hoek alhier. Voorzeker zullen velen, die tot heden wel van deze hoogst vernuftige uitvinding hoorden spreken of er van gelezen hebben, deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om haar in werking te hooren. Muziekstukken, als: Flirtation-marsch, Ouver ture uit: Dichter und Bauer, Die letzte Rose, Lust und Liebe, enz., allen te Washington door groot orkest uitgevoerd, de troonrede uitgespro ken door Jhr. Roëll, voordrachten van Chrétienni, tot zelfs de Amsterdamsche paraplnienkoopman, worden duidelijk verstaanbaar weergegeven. Donderdagavond verraste de heer C. A. van der Burght, voorzitter van Tholen's zangkoor, de werkende leden van dit gezelschap, door hen in de gelegenheid te stellen, eenige nummers aan te hooren. De phonograaf zal Maandag en Dinsdag a. s. te St. Maartensdijk en daarna waarschijnlijk te Ierseke te hooren zijn. Gemengd N i e u w s. Uit Veere wordt gemeld De spoorboot, die in den laatsten tijd slechts éen reis per dag deed over den Roompot, heeft gisterenochtend, komende van Zierikzee, weer voor het eerst hare reis door de Zandkreek tot hier volbracht en deed nog dienzelfden dag de reis terug. Heden hoopte zij geheel hare gewone route tot Middelburg te kunnen volgen. De Argus van het Bestuur der visscherijen ligt te Bergen op Zoom gereed om het kanaal te Middelburg open te maken. Toen gisteren een lijkstatie door de Banka- straat te 's Gravenhage trok, liepen bij het om rijden van een hoek twee zij wielen van den lijkwagen af. De wagen tuimelde omver, en de lijkkist met kleed en kransen viel op straat. De hierdoor ontstane stoornis maakte een pijnlijken indruk. De kist werd eindelijk op een lijkbaar naar de Algemeene Begraafplaats gedragen. Een kastelein te Amsterdam heeft bij het aftappen van een okshoofd jenever zich zoo te goed gedaan, dat hij, toen zijn vrouw hem ging roepen om te eten, dood naast het vat lag. Een oppassend arbeider met groot gezin was zonder werk en toch moest hij met vrouw en acht kindt-ren eten om te blijven leven. Bedelen wilde hij niet, dan liever stelen. De man stal, door nijpende honger gedreven, varkensvoeder bij zijn boer, die, op een avond de wacht houdende, den man met het gestolene huiswaarts zag keeren, dit voeder zag verwarmen en door 't hongerige gezin zag verslinden. Ter eere van den boer zij gemeld dat hij het huis gezin aanstonds van het noodige voorzag en dit nog doet. Een bediende eener Amsterdamsche firma, belast uiet het overbrengen van de obligation eener leeuing van f 170.000, ontdekte bij aan komst te Maassluis, de plaats zijner bestemming, nauwkeuriger toezicht werden geplaatst. Gelukkig duurde ook hunne afwezigheid niet lang meer. Den elfden April 17 13 werd de vrede ie Utrecht gesloten en weinige dagen daarna keerden de burgers, na eene afwezigheid van acht maanden, naar hunne haardsteden terug. Met wat gemengde aandoeningen zullen zij aan onze haven ontvangen zijn 1 Ja, het was voorzeker een vreugdedag in en voor onze stad toen zoo vele harer burgers terugkeerden; maar helaas! hoevelen kwamen er niet mede, wier gemis op dien dag dubbel smartelijk viel, wier stof in den vreemde rustte op Namens kerkhof, in een on- aanzienlijken hoek, want immers zij die er hun eeuwigen slaap aanvingen, rusten als protestanten niet naast de katholieken, waaruit Namens ge- heele bevolking bestond. En al benijdden de weduwen het lot der vrouwen niet die hare echt- genooten mochten terugzien, toch stuitten haar voorzeker de vreugdekreten tegen de borst, en verborgen zij zich met hare smart ir. het bin nenste harer woningen; er zal over menig gezin een sombere nevel zijn blijven hangen. (Wordt vervolgd.) dat hij de obligatiën in de coupé van den snel trein AmsterdamAntwerpen had laten liggen. De stationchef seinde onmiddellijk naar Rotter dam, doch de trein was reeds gepasseerd. De burgemeester, intusschen van het verlies ver wittigd, zond een bode van het stadhuis naar Rotterdam om zoo noodig naar Antwerpen door te reizen. Het pakket was evenwel aan het grensstation Esschen bij den stationchef gedeponeerd, alwaar het door genoemden bode in ontvangst genomen werd. Ter voorkoming van eventueeel zoek raken bij de post had men het noodig geoordeeld een bediende te zenden. In een der Zuid-Bevelandsche dorpen wer den een paar stroopers door een politie-beambte achterna gezeten. De laatste, hopende eene goede vangst te doen, nam zijn weg over een zooge naamde weel, doch het ijs was niet sterk genoeg meer en de man zakte tot aan den hals in het water. Op zijn hulpgeroep keerden de vervolgde stroopers op hun weg terug en boden den veld wachter hun bijstand aan op voorwaarde, dat tegen hen geen proces-verbaal zou worden opge- raa kt. Van den nood een deugd makende, stemde hij in die voorwaarde toe, waarna hij zich weldra weder op het droge bevond. Op de meest vriend schappelijke wijze namen daarop beide partijen afsciieid van elkander. iV. 11. ct. Wanneer men op Oostelijk Zuid-Beveland bij laag water een kijkje noemt op de schorren en slikken in het Kreekrak (bezuiden den spoor dijk tusschen Zeeland en Noord-Brabant) dan acht men het meer eu meer waarschijnlijk, dat de indijking van die gronden, welke reeds aan zienlijk hooger zijn dan de aangrenzende Engelsehe polders, niet lang meer op zich zal laten wachten. De Damespolder, thaus feitelijk in Noord-Brabant gelegen en toch tot Zeeland behoorende, zou daardoor rechtstreeks met den Zeeuwschen bouw grond verbonden worden. Onder Schoondijke is de IJzendijksche stoomtram ontspoord. Dc locomotief sloeg om en tengevolge daarvan werd de machinist Ilooger- werf gedood. Te Wemeldinge (Zeeland) werd in den nacht van 26 op 27 Februari ingebrokeu in de Evangelische Kerk, waartoe men zich toegang wist te verschaffen door het uitslooteu van een paar ruiten en het verbreken van de tusschen- staande spijl. De dief heeft, door het ontsteken van een lamp, de drie offerbussen weten te vin den, welke hij van den wand heeft gerukt en stukgetrapt. Zoo wist hij zich meester te maken van het geld dat daarin was. Bij de wekelijksche Thee Thomson's ver loting zijn op Woensdag 27 Febr.'95 de prijzen gewonnenIe prijs f 10 door mej. P. D. Avis te Krommenie, 2e prijs van f 10 door mej. J. Bohnhardt, Muggeplein uo. 5 te Deventer, de 3e prijs van f5 door mej. Hinke-Knol, Tzum- marum (Friesland). Op de Schelde, bij Antwerpen, is Maan dagavond een treurig ongeluk gebeurd. Een bootje waarin zes personen door twee roeiers de rivier werden overgezet, is tegen een stoomboot aangevaren en tusschen dat vaartuig en de ijs- schotsen verbrijzeld. Van de opvarenden wisten er twee op de stoomboot te klimmen. De overi gen vielen in het water, maar zij werden door spoedige hulp gered, op één na, eeu zesjarig knaapje, dat verdronk. Een man, die op een ijs schots een toevlucht had gezocht, dreef daarop rond, totdat hij bij de Rijnkade door een beambte der douane aan land werd gebracht. Vier jaren geleden pleegde een dienst meisje, Léouie Maugras, op een openbaar bal te Joiguy een moordaanslag op haar ontrouwen minnaar, de soldaat Louis Piètre, wien zij zes messteken toebracht, maar zonder hem te dooden. Zij stond deswege terecht, maar werd vrij gesproken. Zondag nu werd Pief re, die intusschen ge trouwd is, terwijl hij met zijne vrouw en zijn zwager wandelde, onverhoeds aangevallen door een zwaargebaard man, die hem een messteek in den schouder toebracht. Piètre vluchtte, maar de man vervolgde hem, totdat eindelijk een paar dragonders, die op zijn hulpgeroep kwamen toe snellen, zich meester maakten van den moor denaar, die niemand anders bleek te zijn dan Léouie Maugras. De wraakzuchtige vrouw, die een dolk en een kleinen revolver bij zich had, was uit Issy les Mouliueaux, waar zij diende, naar Joigny geko men om haar ontrouwen minnaar te dooden. Zij zegt dat zij daarna zelfmoord gepleegd zou heb ben. In de gevangenis weigert zij alle voedsel; zij wil, zegt zij, van honger sterven. Het eenige wat haar spijt, is dat zij haar doel niet heeft bereikt. Vorderingen der chirurgie. Als we zoo voortgaan, zal net aan de heel kunde eindelijk zelfs gelukken, den geheelen mensch te amputeereu en er een kuDstmatigen mensch voor in de plaats te stellen! Dr. (B) Simon Abbes Gabbema. Nederlandsche watervloeden, in noot. Bl&dz. 238.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2