BINNENLAND. Vau onze berichtgevers. Gemengd N i e u ws. tjc -ion (le Influenza tot stand brengt, r i tgenoir. dat men zich deze, door eene ver- koudheid ongeregelde levenswijze op den hals kan iu.'en, zektjr is het dat het zich gemakkelijk on, andere personen laat overdragen en men --altijd li tijden waarin Influenza of andere ziekten heersclien, voorzichtig moet zijn, want door 't geven van een kus of 't gebruiken van een zakdoek of iets anders kan meD gemakkelijk een ziekte beet krijgen. Overigens trachte ieder zooveel mogelijk de onaangename Influenza buiten de deur te honden, door op flinke v ijze voor zijne gezondheid te waken. zorg voor de huid, verbonden n.et zicli op verstandige wijze te harden, een- voudige, gemakkelijk verteerbare kost, matige levenswijze, dat zijn de eerste, en tocii bij velen, de laatste middelen, waaraan zij denkeu om zich niet alleen tegen Influenza, maar ook tegen andere ziekten te beschermen. Tweede Kamer. Met de behandeling der begrooting is men zoo goed opgeschoten, dat zij waarschijnlijk Vrij dag zal afloopen. Bij hoofdstak Marine waren de° algemeene beschouwingen zeer sober en bij Oorlog ontbraken zij geheel, wat wel opmerke lijk is3 daar het bier de beide Ministers geldt, die het minst liet vertrouwen der Kamer bezitten. Vooral bij Oorlog waren de pijlen der critiek ongemeen scherp, zoodat men soms op de ge dachte komt, dat het de bedoeling was opzette lijk te kwetsen. Overigens bleek weer bij de be-rooting voor dit jaar, dat de bezuinigings- zucht der Kamer zich vooral bepaalde bij kleine posten, waarover dan zeer veel gepraat werd. Een uitzondering daarop maakte o.a. een aanvrage van f 40.000 bij Hdst. Binn. Zaken voor een be«in van uitvoering voor het bouwen van een museum van Natuurl. Historie te Leiden, een werk dat in 't geheel op 2 inillioon geraamd is. De wenschelijkheid van zulk een museum werd niet betwist, waar men vreesde, dat het nog niet bij 2 millioen zou blijven en wilde daarom eerst nader onderzoek. Daarom werd met goed keuring vau den Minister van de f 40.000 f 86000 geschrapt en de resteereude f 4000 voor dat onderzoek bestemd. De gevoerde debatten zijn zoo rijk aan inbond en onderwerpen, dat wij slechts hier en daar een greep kunnen doen. De onderwijzers kunnen tevreden zijn, althans in onverre dat verschillende kamerleden zich Vl .- te interesseeren, helaas nog .nkelijken uitslag. Er werd bepleit .lat hunne traktementen veel te gering ,ijn ,ok vergelijking met die van andere ambtenaren en hoewel de Minister lak dit be- anale en er gaarne verbetering in wensent te brengen, zoo k-vi hij dit vooralsnog niet beloven, want zijne beste bedoelingen stuiten af op de on toereikendheid dergemeentefinanciën. Eerst moeten deze geregeld worden. Ook voor de opname der onderwijzers in bet weezen- en weduwenfonds is nog geen zicht. Een andere minister, die van Financiën, moest dat verzoek afwijzen, doch hij wilde wel overwegen, of dit niet voor de aan komende onderwijzers kon geschieden. De heer Tydeman, die bijzonder voor deze klasse van ambtenaren pleitte, noemde het ook onbillijk tegenover ben, die zich hadden beijverd om de bevoegdheid voor de vrije- en ordeoefe- ningen te verkrijgen, dat dit leervak 4 jaar was uitgesteld. En toen de Minister hem deswege met mar wensch antwoordde, constateerde hij uit diens antwoord, dal de Minister niet voornemens was na de 4 jaar het vak met alle gestrengheid in te voeren. Merkwaardig genoeg zweeg Z. E. op deze conclusie. Tweemaal gaf het debat in deze week aan leiding dat de vertegenwoordigers der kroon (die vau Marine en Financiën) ontstemd raakten. De eerste, toen de heer Heldt klaagde over gering loon en ontslag van werklieden bij de Marine werf tegen den winter, de laatste toen een ander lid heftig klaagde over de behandeling der pacht boeren door den rentmeester der domeinen in het rent-ambt Zwaluwe. Die klachten werden ongegrond verklaard. De heer Bahlman bereed weer zijn stokpaardje afkeuring van het vrijhandel-stelsel. Daaraan en aan te weelderige leefwijze (o. a. ook van de dienstmeisjeswas de geringe opbrengst der ver mogensbelasting te wijten. De minister schreef dit aan heel andere oorzaken toe en was op dit puilt evenals in 't algemeen, waar hij de sprekers beantwoordde, helder en beknopt. De scherpe beoordeeling van den Minister van Oorlog verhinderde niet, dat zijne begrooting met eene groote meerderheid werd aangenomen, maar het was toch de eenige waarover hoofde lijk werd gestemd. Na een langdurig en smartelijk lijden is Zondag Mr. L. W. C. Keuchenius, vertegen woordiger van het district Goes in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage overleden. Te Batavia den 22 October 1892 geboren, bereikte hij alzoo den ouderdom van 71 jaar. Hij was een warm voorstander der anti-revo lutionaire partij en nam, na langen tijd iu onze overzeesche bezittingen werkzaam geweest te zijn, een ruim aandeel in ons parlementair leven, in 1868 werd hij advocaat en later weder lid in den raad van Indië tot 1879, toen hij voor Gorickem gekozen werd om daarna nog een zetel voor Middelburg en Amersfoort te vervullen. In 1888 werd hij minister van koloniën iu het kabinet Mackay, tot het votum der Eerste Kamer hem in 1890 tot aftreden noopte. Toen koos Goes hem tot afgevaardigde en dit district bleef hij tot zijn dood vertegenwoordigen. De plaats die Mr. Keuchenius als Kamerlid innam, is algemeen bekend. Zijn kennis van staat- en letterkunde, zijn scherpzinnigheid en vasthoudendheid aan eenmaal opgevatte meeningen en zijn scherpte van toon gaven aan zijn rede- voerigen een bizonderen stempel, vooral omdat hij steeds alle onderwerpen die hij besprak, in verband bracht met den godsdienst en met zijn geloof. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is, met ingang van 1 Januari 1894, benoemd tot assistent aan het Rijks- land bouw-proefstation te Goes dr. B. .Sjolleman te Utrecht. Door den minister van binnenlaudsche zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der 8taten-GeneroaI voor /iet district Goes, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Keuchenius, zal plaats hebben opj Dinsdag 9 Januari 1894. Herstemming, zoo noodig op 23 Januari. IERSEKE. Voor de vacante onderwijzers-be trekking aan school 1 heeft zich één nieuwe sollicitant aangemeld. Woensdag hield de Dorcas-vereeniging der Ned. Herv. Gem. hare jaarlijksche uitdeeliug. Ongeveer 100 gezinnen konden bedacht worden, aaiT welke werden uitgereikt82 hemden, 44 rokken, 40 schorten, 15 wollen en katoenen dekens, 32 lakens, 15 paar kousen, 5 paar sok ken, 9 jurken, 7 nachtjapontjes, 11 onderbroe ken, 14 borstrokken, 3 nachtmutsen, 6 kussen- sloopen, 6 zakdoeken, 1 mansbroek, benevens eenig onverwerkt katoen en sajet. Bij deze kleedingstukken zijn ook gerekend die voor kinderen. Het post- en telegraafkantoor alhier zal op den 2en Kerstdag e.k. (Dinsdag 26 Decem ber) geopend zijn van 71/,—8V2 voor-en 12 V2 IY2 ure namiddag. Chiotli's moeder want dit was de oude vrouw zocht blijkbaar de schuld van den Aanwen strnl. hartsioclitelijken zoon op hare schoondochter to schuiven, wier toestemming om als model voor het Madonnabeeld te dienen, zonder twijfel de eerste schakel tot deze ongeluksketen had ge smeed. En wie zal bij den aanblik van zooveel ellende met een moederhart in het strijdperk rprlfTI? rborg schreiend zijn gezichtje moeder, terwijl de oude naar 3 pap klaar te maken, ijne tegenwoordigheid hier 11 ïst drukkeu. 3t uil stille'huis en begaf mij op weg naar mi >ic eigene woning en zoo ver vult! Wis ik van de indrukken, welke ik gedu rende de laatste uren ontvangen had, dat ik nauwelijks bemerkte, welk noodweer bet ge worden was. Het lot dezer onschuldige, in den grond zoo brave en toch zoo ongelukkige menschen, trof mij te meer, daar ik op het oogenbhk geen redmiddel zag. Eerst nadat ik eenige uren slapeloos op mijne durven treden' Ook de knaap in deu schoot zij het v»ur ging or lk begreep, d als een zware las Dus verliet ik OESTERS. Wegens de aanstaande feestdagen is de ver zending van leverbare oesters aanmerkelijk toe genomen. De laatste 2 dagen geleken weer op den goeden, gullen tijd. Bijna alles gaat naar Engeland. België prefereert nog steeds Fransche de zendingen naar Duitschland wat belangrijker. De malaise der vroegere dagen deed de prijzen dalen, wat zeer verklaarbaar is, daar de buiten- landsche gastronomen toch ook wel voor veel geld goede waar zullen eischen. De zware eerste soort doet 90100, lichtere le soort 7075, 2e soort 4550 gld. De tnosselhandel was ook iets levendiger. We zullen hopen dat met de aanstaande feest dagen het tijdperk van malaise is afgesloten en het nieuwe jaar wat meer leven in de brouwerij zal brengen. {Ingezonden.) Heeft de verleden zomer, op het gebied van broed- val, ons veel gegeven, thans blijkt 'tdat de natuur ook kwistig kan zijn in bet nemen. De aanslag op de pannen nl. is in de laatste weken, door ster/te, verbazend gedund. De zoo vaak uitgesproken, doch eigenlijk nooit innig geineenden wensch„de lielft van die pannen- volheid moest maar kapot gaan' 't is nu ongeveer al bevredigd vóór den winter. Thans zou men wel mo<,cn bidden dat de andere helft bewaard blijve. Wat de oorzaak van die sterfte is? Schrijven wij dit voorhands bij de vele andere mysterie's waaraan oester zaken in 't algemeen zoo rijk zijn. Sommigen beweren „dat is het fransche broed dat nu kapot is." Voor dezulken alzoo geen mysterie. Hoe dit nu ook zij, er behoeft van nu af aan niet meer met de pannenaanslag gemorst te worden. Hel is overbekend dat in oesters, inillioenen zich zoo gemakkelijk in honderdduizenden en deze laatste zich zoo gemakkelijk in tienduizenden, of minder, oplossen, zoowel in de grootere als in de kleinere soorten, en waardoor balans, boek, kas, hoop, verwachting en vooruitzichten, zoo vaak allerjaminer- lijkst in bezoeking worden gebracht. De Ooster Schelde is 'tZeeuwsch Monaco. Even wel, bovengenoemde sterfte kan mogelijk eene rede worden dat het resteerende, en ook bet kweekgoed van 1892, straks tot waarde komt. Met de verzending der marktoesters gaat het in de laatste dagen naar wensch. Indien de huidige vraag zoo enkele weken aan hield dan zou dat inet veler voorraad al spoedig op den bodem tasten zijn en de afzet van de ligtere soorten zou er belangrijk door vergemakkelijken. De prima soorten zijn, in Ierseke, geheel op en in B. O. Z. en Tholen zeker ook al niet zoo algemeen moer. OUD-VOSMEER. Aan de beurt van aftre ding als notabelen waren dit jaar de heeren P. Zweedijk, C. J. Sonke en C. Beaufort. De twee eerstgenoemden werden herkozen, terwijl voor de plaats van den heer Beaufort, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. P. Rijstenbil, Johz. en J. O. Dorst. Bij de gehouden klopjacht in de Ambachts heerlijkheid Oud-Vossetneer, zijn gedurende twee dagen met slechts 4 geweren 145 hazen geschoten. Een groot gedeelte van de jacht is niet afge jaagd, ofschoon er veel wild aanwezig is. De lust om een kansje te wagen een haasje te be machtigen, zal door die talrijke aanwezigheid zeker bij sommigen aangewakkerd worden, bepaald niet tengenoege van jachtopzieners en veldwachters. STAVENISSE. Herbenoemd als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente de heer H. van 't Hof en benoemd als zoodanig (als lid uit den Kerkeraad) de heer J. de Vos. Eenige vergelijkende proeven, alhier dezen zomer genomen, omtrent het voordeel van de besproeiing der aardappelen met de Bouillie Bor delaise, hebben tot de uitkomst geleid, dat de besproeide circa 30°/o meer leverbare aardappelen opleverden dan de niet besproeide. THOLEN. In de Maandag 1.1. gehouden ver gadering van de Commissie lot leniging van ar moede en wering van bedelarij bleek uit de rekening t legerstede had doorgebracht, meende ik een au hoop te zien schemeren. Volgens Chiotti's raededeelingen had deze nooit een stellig, zeker bericht van den dood des schilders ontvangen; zijne meeuing, dat deze gestorven was, had blijkbaar slechts zijn grond in de overtuiging, dat zulk een kostbaar geschenk, als het Ma donnabeeld in zijne oogen was, alleen door den dood van den eigenaar kon verklaard worden. Hieromtrent zekerheid te erlangen, had natuurlijk zijne bezwaren; voornamelijk daar de schilder alleen onder den naam van Signor Edmundo aan het jonge echtpaar bekend stond. Toch liet ik mij door deze moeilijkheden niet afschrikken, en begaf mij reeds den volgenden morgen naar de kleinéf kerk, waar liet Madonnabeeld prijkte. Nu ik moet zeggen: de uitvoering was meester lijk; toch maakte het op mij meer den indruk van het eerste proefstuk van een genie, dan van een voltooid meesterstuk. De hoofdzaak echter was, dat ik na veel zoeken, in een der den naam „Edmund Walter" mocht ontcijferen. Op grond dezer ontdekking en me. behulp van een boek, mij door een hotelhouder vc N h. ida en verantwoording, gedaan door den secr penningmeester, dat gedurende de ma Januari tot April 1893 werden bedeeld 1 kilo brood en 158 Hectoliter steenkolen. Binnen enkele dagen zal de lijst voor deeling in 1894 door de commissie den zetenen worden aangeboden. Er is veel, ze noodig, en nu reeds heerscht in enke zinnen gebrek. Gegoede, maar vooral gefortuneerde burgers, laat u niet weerhouden diep in 1 luis te tasten. De commissie verricht hare taa ijver, nauwgezetheid en onpartigheid. Gi dus overtuigd zijn dat uwe bijdragen uits ich zullen worden besteed. De heer C. J. P. Kampers, directe roe gasfabriek alhier, is tijdelijk geplaatst Maatschappij tot exploitatie van Staatsspooi om de werkzaamheden der electrische verl aan het station Venlo te volgen. De trouwbus in het gemeentehuii heeft dit jaar f58.80 opgebracht, welk 1 eli als altijd, wordt afgedragen aan de com belast met eene bedeeling aan /de ara nieuwjaarsdag. Terwijl daar buiten op straat ieder kraag gedoken, zich huiverend voortspoe menigeen somber gestemd door het gure, achtige weder thuis bij <le kachel zat, verg Woensdagavond 11. een niet bijzonder schare, leden der Vereen. „Door Oefeniii' maakter" op de helder verlichte, goed verw bovenzaal van Mej. Hoek. Was ook bij hen de stemming in den b ietwat gedrukt, dra veranderde dit, toen De Carpentier op talentvolle wijze „Het vau Manus" voordroeg, waarbij raeni; schaterlach en vele onderdrukte uitbars van vreugde aautoo.iden, hoezeer de van den geestige:i v. Maurik pakte. Niet minder succes behaalde de heer de met een tweetal bijdragen, waarvan een g was„Waarom ik zoo bleek zie," een bi komisch stukje. De waarn. voorzitter, de heer Sakko, waardige wijze de rij der voordrachten m paar luimige gedichtjes. Voor dit echt schiedde, hadden de ooren der aanwezige vergast aan den lieven zang van Mej. Lin die het lied van een bloemenmeisje ver Langdurig applaus viel dit onverwachte, volle optreden ten deel. Van ganscher harte stemmen wij in slotrede-woorden van den vice-pres., w zeide„Laten wij toch vooral aan de vel» ten onrechte afwezig zijn, zeggen: het was ei stekend geslaagde, hoogst gezellige bijeenki en Het volgende berichtje uit Coliji kwam deze week in een courant voor. Het blijfspel„De Geneesheer of Dat mijn commensaal gedaan" en het nastukj keizerrijk op de flesch of Napoleon op dei zolder" werden vlug gespeeld, tot genoeg vrij talrijke hoorders De vrij talrijke hoorders zullen zeer nai nachtrust of naar den dans verlangd hebl Te Dordrecht ontstond Dinsdagavoi twist in een bierhuis aan de Voorstraat tu den eigenaar en twee personen, die waren om de gemaakte verteering te 1 en den bierhuLhouder aangrepen en misli rj0 den. Deze zoo meldt men ons oj behoild bedacht, greep een in de nal gd liggende scherp geladen revolver en loste schoten, zonder evenwel iemand te treffen aanvallers namen daarop oramiddellijk de en verbrijzelden daarbij de ruiten der straa De politie is terstond in de zaak geme Dinsdagmiddag heeft te Rotterdam den mond der Leuvehave eene aanvaring schaft en waarin ik Sleeswijk als zijn geboorte land vond aangegeven, wendde ik mij nu recht streeks tot den schilder. Zonder het smartelijk geheim van Chiotti te verraden, verzocht ik den mij onbekenden landgenoot dringend, toch een teeken van leven te geven, ten einde een braaf man het verwijt, dat zijne onvoorzichtigheid aan zijn weldoener het leven had gekost, van de ziel te nemen. Met licht verklaarbaar ongeduld verwachtte ik het antwoord, te meer, daar Angiolina mij bij een bezoek, dat ze mij bracht, mededeelde, dat de toestand van haar echtgenoot van dag tot dag verergerde. Wakend en slapend zweefde de „vertoornde Bora" voor de oogen van den eenvoudigen man. In de oneindige stilte rondom hem, luiterde hij uur aan uur naar die stem in zijn binnenste: „Verworpene, boet uw schuld, eer het te laat is en de toorn des hemels u en de uwen treft." Drie weken waren verloopen. Eindelijk, daar tru i op een heerlijken morgen, de met zooveel .-.:igst on spanning verbeide postbode mijne kamer bi!.1- en overhandigde mij een brief uit Ham burg. Haastig brak ik hem open en las de teekening. God zij geloofd! Daar stond ii lijke, duidelijke letters de naam „Edmund W. Alsof er een gewicht van mijn ziel w nomen, zoo ruim haalde ik adem. Hij 1{ lichtzinnige bengel, dacht ik, doch na het 1 van de eerste regels, vroeg ik hem reeds i U hart vergiffenis. Inderdaad was hij doodzit weesf, en alleen aan de trouwe zorgen Amerikaansche dame had hij zijne genez danken. Veertien dagen 11a zijn herstel h de schoone Samaritaansche als gade vaderland gevoerd. Geen wonder, dat onder zulke ornst heden, herinneringen uit vroeger dager bleekt waren, te meer, daar op het stan waarop hij nu als schilder stond, het Mru beeld hem niet meer bevredigde. De brief eindigde met een hartelijken aan het echtpaar Chiotti en met de verzei dat hij zonder bedenken, het geluk, hij aan de zijde zijner jonge vrouw genofl eene tweede schipbreuk op de Adria zou koopen. {Slot volj kt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2