L H A. Kiltis VI». Naar Amerika KACHEL PLATEN, Vervolg der Advertentiën NewYork Philadelphia Sint Nicolaas-Cadeaux Van Vollenhoven's Stout, BIJVOEGSEL van Zaterdag 16 December 1893. BERGEN OP ZOOM. Groote voorraad Kachels in verschillende systemen Prijs van af 7,50. HAARDEN EN CALORIFÉRES. Haarden Kachels, Insluitliaarden, Ovenkachels, tegel platen Haardstellen, Prachtige afwerking. Lage prijzen B u r g e r 1 ij k e Stand. STEENHOUWERIJ. DE RENTENIER, DE PRACTISCHE LANDMAN, Edauw 6c Johannissen ANTWERPEN HET A. J. MICHIELSEN, Drinkt uitsluitend C. BAL, Tholen. Al de boeken, zonder prijsverhooging de - 3. VAN DE VERGADERING van den GEMEENTERAAD van lerseke, Zaterdag 9 Dec. 's voormiddags 10 uur. Tegenwoordig 7 leden, afwezig de heeren Yan der Burght, Yan Harmeien, Cupéry en de Burgemeester, de beide laatste wegens ongesteldheid: Voorzitter de heer Van Oeveren (eerste wethouder). De notulen der vorige verg. worden ongewijzigd goedgek. Ingekomen zijn le. kennisgeving van mejuffr. A. F. W. van Swie- ten, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aanneemt. De voorz. voegt er bij, dat zij bereids in functie is getreden. 2e. goedkeuring van de wijziging in de be grooting 1893. 3e. id. van de gemeenterekening 1892. 4e. een contract ter onderteekening gezonden door de directie van het krankzinnigengesticht te Medemblik, waarbij de gemeente zich verbindt de verplegings- kostcn te dragen van C. M. Meulenberg, voor het geval dat deze ontoerekenbaar wordt verklaard voor het stichten van brand, waaraan hij zich schuldig gemaakt heeft. B. en W'. stellen voor het contract te teekenen en de kosten te verhalen op den vader. De heer Sinke acht het beter den vader tot vol doening te noodzaken, waartoe deze wel in staat is. Spreker had gehoopt, dat B. en W. hem wel den prang op den neus zouden gezet hebben. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. daartoe reeds werkzaam geweest zijn, en de heer Sandee, wethouder, voegt er bij, dat het oponthoud bij Meu lenberg, den vader, ligt. Deze is éénmaal bij den Burgemeester geweest, doch heeft later bij eene tweede uitnoodiging niets meer van zich laten hooren. De heer Sauer veronderstelt, dat Meulenberg advies gevraagd heeft en van de betaling zal trachten vrij te komen. Hij vindt het goed, dat de raad ook advies inwint. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit gedaan hebben. Volgens de gemeentestem is de gemeente of de vader verplicht te betalen. (Het desbetreffende artikel in dat blad wordt voorgelezen.) De heer Sinke wil het oordeel van Ged. Staten vragen. B. en W. hadden ruimschoots den tijd gehad om dit te doen. De voorz. stemt dit toe, doch B. en W. achten het voor uitgemaakt, dat de gemeente tot betaling verplicht is en richten hun voorstel daarnaar in. Hij wil evenwel alsnog het advies van Ged. Staten vragen. De heer Sinke acht dit noodig en stelt voor het voorstel van B. en W. in dien zin aan te vullen. De voorz. voldoet daaraan en daarna wordt het voorstel met alg. st. aangenomen. Nu komt in behandeling de rekening 1892 en de begrooting 1894 van het Burgerl. of Algem. Armbest. Het rapport der commissie met het onderzoek dier stokken belast wordt voorgelezen. De commissie noteert op de rekening 10 en op de begrooting één aanmerking en concludeert tot goedkeuring van beide, de rekening met eenigszins gewijzigde eindcijfers, de begrooting met een ontv. en uitg. van f7222,41, evenwel onder beding dat de aanmerkingen aan het Armbestuur zullen worden kenbaar gemaakt. De voorz. stelt voor dienovereenkomstig to beslui ten. Aangenomen met alg. st. Nu worden 5 leden benoemd voor eene nieuwjaars- commissie, waartoe ook afgevaardigden der verschil lende armbesturen zullen worden uitgenoodigd. Benoemd worden de heeren Van der Burght, Klos, Sauer, Schipper en Sinke. De laatste bedankt, omdat tij het billijk oordeelt, dat ieder een beurt heeft In zijn plaats wordt de heer Van Harmelen benoemd. Daarna stellen B. en W. in het belang van het inderwijs een wijziging voor de heffing van het estro choolgeld voor het Fransch. Dit bedraagt 10 het— oogs velk in eens bij vooruitbetaling wordt geïnd. B. en wenschen het voortaan in 4 drieinaandelijksche er mijnen in te vorderen, eveneens bij vooruitbetaling, let kan toch zijn, dat eene betaling in eens voor ommigen bezwaarlijk is. De beer Sauer ziet geen reden om nog niet een lap verder te gaan en maandelijks te innen evenals keu tati '0 ja el u zelf ïeeu trd geh< este tan en igc; geit f* 1 br f"~ sverl iet ht, ki ;en b omtrent de door hem geopperde onbillijkheid en het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem ongewijzigd aangenomen. Nu komt nog een ander voorstel van B. en W. betreffende het onderwijs aan de orde. In 't algemeen belang wenschen zij tegen hetzelfde schoolgeld als voor het Fransch een cursus in het Duitsch te openen, waartoe zich reeds 9 leerlingen hebben aangemeld. Natuurlijk moet het salaris van den onderwijzer, die met de lessen zal worden belast, verhoogd worden. Den heer De Man die acte voor Duitsch heeft, is bij zijne benoeming f 100 toegezegd, als hij de En- gelscbe acte verkrijgt, en nu had de voorz. gedacht, dat hij ook wel bereid zou gevonden zijn voor f 100 het Duitsche onderwijs op zich te neinen, maar de heer de Man heeft f150 geëischt. Dit spijt den voorz. maar hij hoopt, dat de heer De Man nog wel voor f 100 bereid zal zijn. De heer Sinke vraagt, hoeveel de onderwijzer in het Fransch geniet. De voorz. antwoordt, dat dit wel eens op f 225 gerekend wordt. Dan oordeelt de heer Sinke, dat de heer De Man van diens standpunt geredeneerd geen ongelijk heeft, als hij niet met f 100 tevreden is. De voorz. stelt voor het salaris van den heer De Man met f 100 te verhoogen, onder voorwaarde, dat hij de Duitsche lessen op zich neemt. Op een vraag van den heer Sinke zegt de voorz. dat er 6 lesuren per week zullen zijn, voor het Fransch is het 8 uren. De heer Sauer twijfelt ook of de heer De Man het voor f 100 doen zal, en hij geeft hem gelijk. Hij beschouwt zijne weigering gedeeltelijk als een gevolg van de trakteraentsverhoogmg van den onderwijzer in hel Fransch, die deze op de eerste aanvrage kreeg. De heer Klos herinnert den heer Sauer, dat dit niet op de eerste aanvrage geschiedde. Ook kreeg die onderwijzer de verhooging nadat hij eenige jaren met vrucht gewerkt had. Als de heer De Man zoolang bezig is, kan hij ook voor verhooging in aanmerking komen. Het voorst, van B. cn W. wordt daarna met algem. st. aangenomen. Met de opneming van het Duitsch onder de te onderwijzen leervakken wordt op voorstel van den heer Sinke gewacht totdat er zekerheid zal zijn om trent het tot stand komen van den cursus. Bij de laatste rondvraag verzocht de heer Sinke om reiniging van een riool, waaraan de voorz. zal laten voldoen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in geheime zitting over tot het op maken van een suppletoir kohier van den H. O. VULKACHELS, bij geregelde vulling den geheelen winter on afgebroken doorbran dend, waardoor dag en nacht het vertrek ver warmd is en het dage- lijksche aanmaken ver valt bovendien zuinig in het verbruik van brandstoffen en naar iedere weersgesteldheid te regelen. Geëmailleerde Gelakte Vierkante en Ovale modellen, glimmend dof gelakt. Zeeuwsche met Oven met en zonder Verwarravoet. zwart of met nikkel rand en pooten, Turf- en Kolenbakken, enz. 5480 HET errni iet het andere schoolgeld geschiedt. De voorz. acht dit onnoodig. De heer Sinke ziet evenwel in den nieuwen maat- tgel schade voor de gemeente, daar nu een tusschen- jds verlaten van het Fransche onderwijs meer te achten is. Om dit te compenseeren zou hij het :hoolgeld tot f 12 willen verhoogen. De voorz. meent, dat de raad daardoor in twee- iraak komt met het beslotene in de vorige vergade- ng. Zeker zal wel eens gebeuren, wat de heer nke vreest, maar hij acht het toch onbillijk te laten doo «alen voor onderwijs dat men niet genoten heeft, al wr zooverre hij de geschiedenis van het Fransche nds ^polgeld kent, is de bepaling van een invordering eens gemaakt, omdat men voor eene geringe deel- aing vreesde, doch die vrees is niet bewaarheid. De heer Sinke ziet in eene vooruitbetaling voor ;ln geheel iaar geen onbillijkheid, omdat de ouders ^eten waartoe zij zich verbinden. Hij zou nog met voorstel van B. en W. kunnen meegaan, indien belanghebbenden toch voor een geheel jaar ver- .den werden. Andere leden deelen het gevoelen van den voorz. Gemeente IERSEKE van 24 Nov. tot en met 7 Dec. 1893 Ondertrouwd: Willem Johannes Harlhoorn 26 j.wedn.van ElenaNieuwenhuizeen LeentjeKole25j.jd. Gehuwd: Jacob Verspoor 29 j. jm. en Tannetje de Jonge 26 j. jd. Geboren: Leendert z. van Gerard Ruissen en Aartje Serier. Adriaan z. van Adriaan Hoebeke en Adriana van de Vrede. Jan z. van Hendrik Baay en Cornelia Tramper. Jacobus Marinus z. van Foort Hooge- steger en Jacoba Daniëlse. Jannetje d. van Hendrik Johannes van den Berge en Geertruid Verburg. Overleden: Andries Johannes Steketee 34 j. cchtg. van Klasina Magielsen. Janna Huige 31 j. echtg. van Willem Goetheer. Maria de Puijt 65 j. wed. van Pieter den Toonder. voor dagelijksche aanteekeningen, door A. GE LIJK, J.Az., bevat: tabellen ter noteering van daggelden, geleverd graan of andere voorschotten aan arbeiders, veelijst, oogst, enz. enz. Wie dit zeer practisch inge richte zakboek in gebruik genomen heeft, kan het niet meer missen. Te bekomen bij den uitgever J. M. C. POT, te Tkolen, en verder in eiken soliden boekhandel. Prijs, ingebonden als portejeuille f 1., franco per post f 1.10 na ontvangst van postwissel. Wegens opheffing van zaken, tot billijken prijs te koop aangeboden eene partij STEEN- HOUWERSWERK, waaronder een prachtige collectie Marmeren Schoorsteenmantels, Paarde - kribben, Varkensbakken, Slijpsteenen, blauwe en wit marmeren Tegels, etc. Ook in zijn geheel over te nemen te bevragen bij de Wed. A. B. PILAAR, Bergen op Zoom. Het Financieel Weekblad negende jaargang neemt alle Uitlotingen en Restanten op, bevat 1 steeds een Wekelijksch Beursoverzicht en ver meldt nauwkeurig alles, wat ieder die Effecten bezit (al is het nog zoo weinig) weten moet. De Rentenier is de aangewezen Gids voor den gegoeden burgerman, het abonnement kost slechts f 3.voor een geheel jaar en kan ingaan, den len van elke maand. 3534. Vraagt dit blad ter kennismaking, aan het Bureau Spuistraat 67, Amsterdam.. ,ad a ik den sr is ilant et n». ik ige dat Wenscht ge 's wekelijks eenige nuttige wenken en goeden raad te ontvangen welker opvolging voor ieder, die er slechts ernstig de proef van nemen wil, ongetwijfeld goede vruchten dragen zullen, abonneert U dan op Weekblaadje gewijd aan de belangen van Land bouw en Veeteelt. De prijs is slechts f0.50 per 3 maanden, fr. p. post. Het wordt in zeer bevafctelijken geest ge schreven en biedt allen abonnés gratis gelegen heid om over allerlei onderwerpen inlichtingen te vragen, die in volgende nummers zoo spoedig en zoo goed mogelijk ten algemeenen nutte worden beantwoord. Lees vooral het Proefnummer, dat op franco aanvrage gratis ter kenismaking wordt toege zonden door de Uitgevers GOUDA. BV 11 a"e plaatsen worden AGENTEN gevraagd om met dit blad te werken. 5476 Red Star Line 2340 De expresselijk voor Passagiers ingerichte Post- StoomschepenFriesland, Westernland, Noord- land, Waesland, enz., voorzien van dubbelen bodem en van waterdichte en brandvrije afdee- lingen, zijn de grootste, varende van het "Vaste land op Amerika, bekend en beroemd wegens veiligheid en snelle reizen. WÊÊÊ&* Deze Maatschappij heejt nog geen mensclienleven verloren. Doorloopende Reiskaarten van af Rotterdam, afvaart lijsten en kostelooze inlichtingen worden op aanvrage verstrekt door K. L. E. VAN HEERDE. Generaal Passage Agent voor Nederland. Haringvliet 85, Rotterdam en zijne agenten, wier adressen op Ophang- kaarten der Red Star Line vermeld zijn. DE PRIJZEN DER zijn gevallen op: No. 339, 10, 949, 848, 637, 638, 906 en 843. W. H. GOOSEN, Kunsthandel, Bergen op Zoom. Steenbergsche straat, Hoek Beursplein, BERGEN OP ZOOM. Magazijn van Landbouwwerktuigen en Machine- riën, Weegwerktuigen, Naaimachines (verbeterde S1NGER,) Haarden en Kachels, Mangels, Horloges, Klokken, Wekkers enz. Vertegenwoordigers der „STARLEY ROVER SAFETYS." 5128 Stationstraat, wordt thans Bergen op Zoom, je li ouden door die zich minzaam aanbeveelt, eene prompte en nette bediening belovende. 5364. het gerenommeerde en alom bekende door H.H. Doctoren aanbevolen, LAGER BIER en DUBB. GERSTE BIER, zuiversmakelijk, gezonduit de bierbottelarij van J. A. YAN OLFFEN, Rotterdam. 4096 SW" Lees de circulaires van de beroemdste Medici. Verkrijgbaar bij aangeboden door Gebe. KOSTER, BOLLE COHEN en anderen, worden geleverd door J. M. C. POT, Tkolen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 3