weefclilafl, piijfl aan ie klaipi Tan oesterteelt, laiita, enz. N°. 440. Zaterdag 2 December 1893. Elfde jaargang. EN J. 1. C. POT, Public atiën. ST. NICOLAAS. FEUILLETON. WAARHEID SPREKEN. R BINNENLAND. IV IERSEKSCH E Thoolsche Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. - Zij, die zich van heden af op it blad abonneeren, ontvangen de tot Januari a.s. nog te verschijnen num- b ers gratis. I) NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouder van de gemeente Tholen; Brengen ter kennis van de lotelingen dezer ge- eente, behoorende tot de lichting van het jaar 1894, t de militieraad op Dinsdag den 19 Dec. 1893 des ormiddags te 11 uur te Middelburg in de abdij laar zitting zal houden, om uitspraak te doen om I nt de verschenen vrijwilligers voor de militie, en lotelingen, dio redenen van vrijstelling hebben ;ediend, op grond van de bepalingen der wet van Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zoo als die gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad 56); alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens artt. 55 en 56 der wet niet tot den dienst der litie kunnen worden toegelaten en omtrent alle irige lotelingen voorts, dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene itelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid gebreken of wegens gemis aan lengte, wordt ver- nd, wanneer de betrokken loteling niet voor den liticraad is verschenen, zjjnde dit evenwel niet passelijk op den loteling, die wegens ziekte of ireken buiten staat is voor den militieraad te ver- ijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, genees- ndig zal kunnen worden onderzocht op de plaats ar hij zich bevindt en dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen itelling van den dienst der militie verlangen, en die zich als vrijwilligers voor de militie hebben 'eboden, mitsdien worden aangemaand, om op bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen zich niet te verlaten op het ontvangen van een oepingsbiliet, daar het niet ontvangen van dit jet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen dien raad. (en Tholen, den 2 December 1893. mie EL] 10 Ie Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij e ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ont- gen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter in\ ordering is verzonden, het kohier voor de be lasting op het personeel en van het patentrecht (2e kwartaal) voor het dienstjaar 1893/4, met uitnoodi- ging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoe digste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaan gaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 28 Nov. 1893. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. ïotl LOO Naar het Duitsch. (SIo t.) Dl )nwillekeurig wilde Heinrich opspringen om e verloofde tegemoet te snellen, doch hij werd tond door den dokter en zijn oom Morris Igegrepen en tegengehouden. Blewith maakte e diepe buiging voor het gezelschap en richtte toen tot de vrouw des huizes. Juffrouw Morris," zeide hij, „ik hoop, dat mij wilt veroorloven u eenige opheldering te j; ïn voor mijn bezoek op zulk een ongewonen m De koetsier van den omnibus, waarmede v0( vriend Heinrich naar huis had willen rijden, ,m eenigen tijd later weer terug en deed daar verhaal van een razenden en krankzinnigen traan, Morris geheeten, die op straat in ver- ai rde bewaring was genomen. Het gerucht ipreidde zich zeer spoedig en kwam ook ter De Germaansche volken hebben hun best ge daan om den langen, grauwen winter, dien zij in dit klimaat hebben te doorworstelen, door ge paste feesten wat af te breken en te vervroolijken. In sommige streken van Noord-Duitschland en ook nog in het Noorden van ons land, viert men met veel opgewektheid op den llden en 12den November het St. Maartensfeest. Men brandt dan vuren op het veld en de jeugd doet 's avonds de ronde door de dorpen met z. g. St. Maarten's-Keuvels, d. z. kaarsen, brandende in allerlei phantastiscn uitgesneden omhulsels, als uitgeholde wortels, bieten, kalebas sen of gekleurd papier. Het feest was als het ware een aanloop voor het St. Micolaasfeest, dat in dezelfde streken op 5 en 6 December wordt gevierd. Zeer uitgestrekt is het gebied van die St. Nico- laas-viering niethet schijnt alleen ons land en een klein deel van Noord-Duitschland te zijn; in Duitschland, in Engeland is het Germaansche winterfeest geheel en al opgegaan in het Christe lijke Kerstfeest, dat behalve zijn belangrijk gods dienstig karakter ook zijn beminnelijk huiselijk karakter heeft en door die beide natiën, waar zij ook in den vreemde mogen vertoeven, heilig ge houden wordt. In Erankrijk viert men als maatschappelijk en huiselijk feest vooral den nieuwjaarsdag, waarop men elkaar dan allerlei geschenken geeft. In Nederland heeft zich nog altijd de aardige sage en het aantrekkelijke feest van den goeden kinderbeschermheilige St. Nicolaas gehandhaafd. Dan moet iedereen, oud of jong, egoist of niet, de drukste man van zaken, zoowel als de over een zee van tijd beschikkende rentenier er aan gelooven, om aan anderen en vooral aan groote eu aan kleine kinderen een verrassing te bezorgen. Dat brengt een prettige drukte te weeg van belang En dat eischt een vindingrijkheid, die me- nig jonkman naar zijn hoofd, en een offervaar digheid, die menigen huisvader met bezorgdheid naar de diepste vakken van zijn portemonnaie doet grijpen! Onze kleine kleuters blijven gaarne het geloof aan dien idealen en alomtegenwoordigen bisschop bewaren: als hij niet meer bestond, zouden zij het de moeite waard achten hem op nieuw uit te v.nden, want die belooning van de deugd en dat bedenken met allerlei lekkers en moois vinden ze natuurlijk allen verbazend plezierig. Ze hooren wel eens dreigen met de gardeen enkele maal vertoont zich de zwarte knecht van den Sint als wreker van luiheid of baldadigheid, maar zelfs die bediende blijkt ook al een goede kerel te zijn en het gelukt bijna altijd om zijn hart voor jonge maar berouwhebbende boos doeners te vermurwen. Enfin, 't is duidelijk dat noch St. Nicolaas noch zijn knecht ooit bij de justitie of politie geëmployeerd zijn geweest. „Straf is hun hand, doch lieflijk hun gemoed Als er één avond is, geschikt om oude vrijers te bekeeren en ze te wijzen op de aantrekkelijk heid van het huiselijk leven, dan is het de St. Nicolaas-avond in een nederlandsch gezin, waarin een edele wedijver wordt ontplooid om elkaar een kleine susprise te bezorgen, een klein ge noegen te doen. Het leven biedt zooveel onaangename verras singen; licht, dat men elkander eens één avond in het jaar een onverwachte, buitengewoon prettige stemming bezorgt! De kinderhand ook de hand van menig groot kind is gauw gevuld Wil men zich in eene historische beschouwing van het St. Nicolaasfeest verdiepen, dan is daar zeker ook stof genoeg voor. Eigenaardig is het op te merken hoeveel ge daante- of liever karakterverandering het St. Nicolaasfeest hier te lande in de laatste 30 jaren alweder heeft ondergaan. Voor dertig of veertig jaren waren de groote stukken van St. Nicolaas en taaitaai, de schepen met volle zeilen, de vrijers en vrijsters, de romans in speculaas gedrukt, de marsepijnen harten nog in volle fleurtoen werden er nog groote repen prachtig, schitterend goud opgeplakt en toen werden onze jongens en meisjes nog bij onze koekbakkers op „vergulden" gevraagd De eigenaardige, zeer sprekende titel voor den avond van 5 December was „Kiekaovend." O, gulden tijd toen Beets nog opgewekte en opwekkende litteratuur daarover schreef! Hij heeft ten minste voor goed de heugenis aan die prettige dagen bewaard. Het goud op de St. Nicolaas-figuren is als schadelijk voor de gezondheid en dus als „polizei- widrig" geweerd; men is ontzettend hygiënisch in zulke zaken tegenwoordig Enfin laten we onze waar dan niet ver gulden, en maar zoo „au naturel" aanbieden. Houden we de vroolijkheid er in; vooral in de jeugd, die nh. ons de Nederlandsche maat schappij zal vormen en zeker niet minder dan wij behoefte zal hebben aan gelukkige en vriendelijke herinneringen aan de kinderjaren, dat tijdperk, waarin ze zoo afhankelijk zijn van vader en moeder, van oom en tante, van hun goede vrienden Wat is prettiger dan genoegen en geluk ver spreiden? Zijt daarom mild, waarde lezers en lezeressener wordt dikwijls een beroep gedaan op uw milddadigheid. Soms is het wel eens van ver weg, dat men uwe hulp inroept. Doch hier is de gelegenheid zoo dichtbij en ge kunt zoo goed overzien het genoegen, dat ge verschaft, het geluk, dat ge brengt in een gezin Gedenkt ook den minder bevoorrechte, die o, zoo gaarne ook een verrassing krijgt daar zijn er, die er zoo weinige ontvangen Tweede Kamer. De Indische begrooting is afgehandeld en aangenomen en de volgende week Vrijdag zal met de Staa?s-begrooting een aanvang worden gemaakt. Gedurende de geheele behandeling gaf de oore van den huisknecht van juffrouw Holld, die het weder aan zijne meesteres overbracht. Deze dame, die vreesde, dat men hier op het punt stond om eene daad van groote onrechtvaardigheid te begaan, liet terstond haar rijtuig inspannen en reed spoorslags naar hier. Zij heeft mij de eer bewezen mij uit te noodigen om haar naar uw huis te vergezellen en vond mij daartoe terstond bereid, te meer, wijl ik in staat ben u de op lossing te geven voor al het schijnbaar raadsel achtige in Heinrich's gedrag van heden, hetwelk bij u allen de gedachte aan krankzinnigheid heeft opgewektMaar voordat ik verder ga, wensch ik eerst even mijn vriend van nabij te zien." Blewith bracht nu eerst juffrouw Holld naar een stoel, waarop zij plaats nam. Vervolgens haalde hij snel een zakmes voor den dag, trad op Heinrich toe en sneed vlug de touwen los, waarmede men hem gebonden had. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat geen der aan wezigen tijd had gehad om zijne bedoeling te raden of de uitvoering daarvan te verhinderen. „Wat doet gij daar?" riep de dokter. „Hij is krankzinnig!" schreeuwde de oude Morris. „Razend!" gilde tante Marie. „Hij zal weer losbarsten!" zeide de dokter. „Hij zal ons aanvliegen!" waarschuwde oom Morris. „Hij zal in het water springenjammerde de verschrikte tante. „Hij zal ons allen het hoofd stukslaan en het huis in brand steken"' krijschte juffrouw Ro- binson, terwijl allen zoo ver mogelijk in de verschillende hoeken van het vertrek terugweken ora maar niet in de nabijheid van den losge laten razende te komen. „Hij zal niets 7an dat alles doen, zeg ik u," hernam Blewith bedaard. „Het eenige nadeel, dat hij u wellicht kan toebrengen, is dat hij u allen te zamen bij de justitie aanklaagt wegens geweld en laster Mijnheer Morris, ik kan u de verzekering geven, dat uw neef even weinig krankzinnig is als gij of ik „Maar gij weet immers nog niet wat er van daag met hem gebeurd is! Hij is plotseling dol en wild geworden, zonder dat iemand kan na gaan hoe „Integendeel, ik kan alles nagaan, en ik weet ook alles om u voldoende opheldering te geven," antwoordde Blewith, terwijl hij zijn horloge voor den dag haalde. „Het is op dit oogenblik precies tien uur, en er zijn dus juist vier-en-twintig uren verloopen sinds Heinrich en ik gisteravond uit de avondkerk van den predikant Storm kwamen, waar wij een strenge boetpredikatie hebben aangehoord tegen de zonde van het liegen. Bij die gelegenheid heb ik met mijn vriend eene soort van weddenschap aangegaan, dat het hem niet zou gelukken slechts gedurende éen enkelen dag al de tot hem gerichte gewone vragen vol komen naar waarheid te beantwoorden, zonder door zijn oom en tante te worden onterfd, door zijne patroons te worden weggejaagd en door zijne verloofde voor goed te worden bedankt; en voorts, dat er geeu acht dagen zouden be hoeven te verloopen, of hij zou door zijn waar- heidspreken in het gekkenhuis zijn.aangeland Was dat niet onze afspraak, Heinriclj?" „Ja," antwoordde deze; „zoo was Lf.t." „Mijne stelling is nu ten slotte fag veel sneller bewezen geworden dan ikzelf had durven verwachten," vervolgde Blewith, „want nog nauwelijks vijftien uren achtereen heeft mijn vriend zich aan zijne belofte gehouden om alle vragen precies volgens de waarheid te beaut-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1