"ëïWÊNL AND. Vau onze berichtgevers. moeten wordtn. Zij kan niet worden gedecre- teerd. Al had men de volmacht vau een dic tator, de edele bedoelingen van een Jozef II en de willekeur en wilskracht van een Napoleon, zoo zou men, als men aan het herscheppen ging* toch nog moeten zwichten voor de omstandig heden en de bestaande toestanden niet op eens kannen vernietigen. Daarom zullen de socia listische ideeën zoo ooit, dan toch zeker pas na eeuwen kunnen verwezenlijkt worden. Dat alles zou ik zoo graag ook den heilbe- geerigen hoorders voorgehouden hebben. Het is goed, dat het volk voorgelicht wordt, maar voor lichten is geen opruien. Het eerste verbetert, het laatste maakt slachtoffers. En slachtoffers moeten er komen, vooral met een moraal als sommige socialistische voorgangers prediken. Wie steelt uit nood, doet geen kwaad, Hat wordt verdedigd met een beroep op Luther, en toen Zaterdagavond van het vernietigen der nationale schuld gesproken werd, werd dit ver dedigd met een beroep op het eigen inzicht der hoorders: „Als van twee uwer grootvaders de een aan den ander geld geleend had, zouden dan de kleinkinderen nog verplicht zijn die schuld te voldoen of gerechtigd voldoening te eischen Het zou mij niet verwonderen, dat die leerstukken velen der hoorders toch te kras waren. We achten redevoeringen als die van Zater dag, al worden zij ook met de beste bedoelin gen voor den werkman uitgesproken, over het geheel Diet dienstig voor hein. We ontzeggen den werkman geen gezond verstand, maar er worden onderwerpen behandeld, waarbij men met gezond verstand alleen, en vooral met een zijdige voorlichting, niet tot een juist en billijk oordeel komt. Maar toch heeft ook de heer Van der Veer behartigenswaardige lessen gegeven. Zelf geheel onthouder, ontraadde hij ernstig het gebruik van sterken drank. Leerplicht en goed volks onderwijs achtte hij onmisbaar, en belangstelling in de openbare aangelegenheden, kenbaar in den eisch van algemeen kiesrecht, werd sterk aan bevolen. Dat hij in dit opzicht niet voor on willige ooren gesproken hebbel Bij koninklijk besluit is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 22e divisie A. E. J. Bertling, thans ont vanger der registr. en domeinen te Goes. Tweede Kamer. De algemeene beraadslaging over de Indische be grooting is begonnen. Met het oog op de mogelijk heid, dat velen niet meer belangstelling in deze zaak zullen toonen, dan de Kamer zelve, die Woensdag, den 2en dag van het debat, tot 1 uar onvoltallig was, met het oog op dit niet geheel ongewoon gemis van belangstelling in 's landszaken, willen wij ons zooveel mogelijk beperken. Er is trouwens ook nog niet veel te vermelden, want ons overzicht loopt slechts over anderhalven dag. En als de Kamer ge hoor geeft aan den wenk van een harer leden, die meende dat de meeste koloniale onderwerpen buiten debat konden blijven, omdat zij in overweging of reods in staat van wijzen zijn, dan zal het debat over deze begrooting kort zyn. De Minister van Koloniën ontving van meerdere sprekers lof voor zyn gebleken beleid, en dat niet alleen van partijgenooten maar ook van den heer Van Vlijmen. De laatste meende, dat onder 's Mi nisters bestuur de geldelijke toestand van Indie ver beterd en het tekort verdwenen was, zoodat de finan ciën niet zorgwekkend zijn. Hij roemde de zorgen van den Minister tot verhooging der productiviteit van Indië door irrigatie van de Solo-valei, door spoor- en waterwerken, en hij meende, dat de Minister den goeden weg had ingeslagen door zijn toevlucht te nemen tot indirecte belastingen. Ook andere sprekers prezen do irrigatie-werken en meenden dat de Minister voor dergelijke verbeterin gen gerust leeningen mocht sluiten. Deze is trouwens dit stelsel toegedaan, doch do heer Roël wenschte dat deze leeningen beperkt zouden blijven tot bui tengewone productieve uitgaven. Nog andere wenken ontving de Minister, bijv. be zuiniging door minder hooge traktementen en pensioe nen, opheffing van het pachtstelsel voor opium en tabak enz., enz. We zullen die niet alle opnoemen maar eindigen met den wensch^ dat de heer Van Vlijmen, die teekenen meende te zien dat de Aijeh- oorlog op zijn einde loopt, den toestand niet te roos kleurig inziet. De Woensdag gehouden zitting van de provin ciale Staten van Zeeland werd bijgewoond door 38 leden. Afwezig waren de hh. Kakebeeke eu Vader wegens ongesteldheid, benevens de hh. Eisseeuw eu Thomaes. Na de mededeeling, dat de lieer van Waesberghe Janssens de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten heeft aangenomen, werd, op voorstel van dat college besloten, een adres van den heer J. A. Geill te Nisse, om eene bepaling in het leven te roepen, dat rij- en voertuigen van zonsonder- tot zonsopgaug van een helder brandend licht voorzien moeten zijn, tot onderzoek in hunne handeto te stellen. Daarna kwam in behandeling het algemeen verslag der afdeeliugeu naar aanleiding van hét voorstel van Ged. Staten tot het verleenen eenèr subsidie ad f 250,000 voor den aanleg van eéi stoomtramweg BrouwershavenSteenbergen. Na langdurige discussie werd dit voorstel in stemming gebracht, doch de stemmen staakten: 19 leden stemden v«5dr en 19 tegen. Vóór stemden (Je hh.: van Teylingen, Snijders, van Waesberghe Jaussens, van Deinse, van der Bilt, Heunequin, de Casembroot, de Jonge, Buteux, de Smidt, Hatja- macher, van Lijnden, de Bats, van Woeldereó, Heijse. M. Bolle, J. A. Bolle, C. J. Fokker en van der Lek de Clercq. Tegen stemden de hh.den Boer, Moes, Truy tier, Moerdijk, van Voorst Vader, IJsebaert, van der Meer, Siegers, Hollestelle, Pompe van Meerder- voort, v. d. Beke Callenfels, Dronkers, Huvers, van Buren, van Bompu, Noordijke, v. d. Have, Lucasse en van Uije Pieterse. De volgende vergadering werd bepaald op 4 Dec. a. s. Geslaagd te Amsterdam voor het arts-exauien le gedeelte de heer A. Wagemaker, van Tholea. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde den predikant Th. aldaar tot 5 jaar gevangenis straf wegens ontuchtige handelingen met minder jarige meisjes, met ontzetting uit zijn predikants ambt en gedurende tien jaar van het recht tot uitoefening der voogdij. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Januari e. k. te vervullen is de betrekking van adsistent aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaar wedde f1300. Zij die voor deze betrekking in aanmerking weuschen te komen, gelieven zich vóór 1 December schriftelijk aan te melden bij den directeur van het rijkslandbouwproefstation voornoemd. Bij de herstemming voor de Tweede Kamer in het district Veendam, dat 2897 kiezers telt,,werden uitgebracht 1932 geldige stemmen. Mr. E. A. Smidt (lib.) verkreeg 967, mr. M. W. F. Treub (rad.) 965 stemmen; zoodat gekozen is: mr E. A. Sinidt. i soms zoo sluw. Wanneer gij hem hier houdt, zal hij zich straks met geweld losrukken, ons allen het hoofd stukslaan en het geheele huis in brand steken." Intusschen had Heinrich zich met zeer veel moeite van de sofa opgericht en staarde nu de aanwezigen met een blik vol toornen minachtingjaan. „O, groote Hemel, zijn aanval begint weer!" riep juffrouw Morris. „Is er dan niemand die oogenblikkelijk een rijtuig wil halen, waarmede wij dezen ongelukkige naar het gesticht kunnen laten brengen, voordat hij weer nieuwe onheilen aanricht?" De oude bedelaar, die Heinrich had helpen thuisbrengen en ook in de kamer gebleven was, verklaarde zich terstond hiertoe bereid en snelde de kamer uit. Juist toen hij de deur opende, ontmoette hij een heer en eene dame, die onaangediend het vertrek binnentraden. Het waren Helene Holld en Blewith. Slot volgt.) Vergadering van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Gehouden 9 November 1893. Aanwezig de hh. Mr. P. C. J. Hennequin, voor zitter, B. G. van der Have, vice-voorzitter, J. J. van Weel, penningmeester, G. A. Vors terman van Oyen, secretaris, en 1-4 afgevaardigden van de afdeelingen. Na de lezing der notulen worden verscheidene ingekomen stukken van minder ingrijpend belang voor kennisgeving aangenomen. Op een circulaire van het Landbouw-coinité om trent bezwaren, ondervonden tengevolge van de Veeartsenykundige wetgeving, waren door drie af deelingen rapporten uitgebracht. De afd. Zierikzee wees er op, hoe tengevolge van die maatregelen in de laatste jaren geen Engelsche stieren meer zijn ingevoerd en dus de kruising met shorthorns onmo gelijk is geworden. Walcheren en Oostburg achten, dat de keuring van vee op de grenzen dient te geschieden door veeartsen, daartoe door het rijk aangesteld en zonder eenige burgerpractijk; verder wenschte Walcheren op de plaatsen, waar vee gekeurd moet worden een eenvoudige loods, om het vee, dat op den dag, waarop bet aangevoerd wordt, niet gekeurd kan worden, behoorlijk te stallen. De wenschelijkheid werd uitge sproken, om alle vee, verdacht van besmettelijke ziekte onmiddellijk te dooden en de volle waarde le vergoeden, terwijl aangevoerde zieke dieren onmid dellijk dienden gedood te worden zonder eenige ver goeding. Ook werd de dienstkring der districts veeartsen te groot geacht voor eene behoorlijke en spoedige afdoening van zaken. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat er in den loop van dit jaar eene conferentie was gehouden met eenige Belgische heeren, dat bij de notulen dier bijeenkomst gezonden had aan een dier heeren. maar daaromtrent verder niets vernomen had dat gaande weg de toestand wel weer verbeterd wat, maar dat nog altijd eene definitieve regeling ontbreekt. Namen? het bestuur belooft hij, dat deze li «-langrijke quaestic niet uit het oog verloren zal worden. Van Heinkenszand was eene klacht ingekomen over 't gebrekkig vervoer van suikerbiet*. Onmid dellijk na de ontvangst van de.e klacht had het uitvoerend bestuur zicu tot de;i betrokken minister gewend en door een paar leden uit genoemde afdee ling werd medegedeeld, dat er zeer spoedig verbete ring gevolgd was. Het concept-reglement op stierenkeuringen, inge zonden door het „Bestuur van de afd. Zeeland van het Nederl. rundvee-standboek" werd behoudens eene kleine wijziging goedgekeurd en besloten gunstig te adviseeren op eene aanvrage om eene piovinciale subsidie. Wordt die verleend, dan zal 't volgend jaar in 15 gemeenten eene stierenkeuring plaats hebben, waarbij in iedere gemeente f 60.wordt uitgeloofd aan premiën. Premiën, door de afdeelingen en door bijzondere personen uit te loven, zullen dankbaar aanvaard worden. De staat van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven o\er 1893 beloopt met een waarschijnlijk saldo van pl.m. f300, f7396,135; de begrooting voor 1S9-4 wordt in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 5562,90; aan de afdeelingen kunnen subsidies verleend worden tot het doen houden van voordrachten. Een verschil met de afdeeling Tholen over de uitgaven van de aldaar gehouden tentoonstelling en wedstrijd zal in der minne vereffend worden. De almanak voor 1894 zal twee vel wit papier bevatten ingebonden exemplaren, mits tijdig besteld, zullen te bekomen zijn, in kalfsleder gebonden, tegen 75 cent. De bijdrage aan de afdeeling Zeeland van het Ned. rundvee-stamboek werd, na zeer wijd uiteen- loopende inlichtingen, vastgesteld op f 100. De heer B. G. van der Have, van Ouwerkerk, vice-voorzitter, werd met algemeene stemmen op ééne na herkozen de heer M. van der Vliet, te Kruiningen met wie op het viertal stonden de hh. Geluk te Ellemeet, Koorman te Hontenisse en Risch te Scher- penisse, werd met 14 van de 19 uitgebrachte stem men benoemd tot veearts-keurmeester. Krabbendijke is aangewezen als vaste keuringsplaats van paarden. Voor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde buitenlandsche fokhengsten worden in 1894 uitgeloofd drie premiën, een van f 700.een van f 500. cn een van f 300. Aan hh. Gedeputeerde Staten zal eene wijziging aangevraagd worden in art. 8b van het „Reglement op de Rijks-subsidie. Dat reglement schrijft voor, dat voor dekgeld van merriën, die in- het N. P. S. zijn ingeschreven, slechts de helft verschuldigd is van 't geen voor niet inge schreven paarden wordt betaald, tot een maximum van f 15.dek- en veulengeld. De eigenaar van den bekroonden hengst Monaco eischte 1 15,dekgeld, zonder iets met veulengeld te doen te willen hebben en daar hij nu voor inge schreven merriën slechts f 7,50 zoude ontvangen, weigerde hij den prijs van f 400,en liet den hengst naar België terugkeeren. Op grond daarvan wordt het wenschelijk geacht voor merriën, ingeschreven in het N. P. S., dek- en veulengeld te bepalen op een maximum van f 12.50. De algemeene vergadering en tentoonstelling zal 't volgend jaar gehouden worden in de maand Juni in do afdeeling Walcheren. Wanneer een merrie met een veulen bekroond zijn, moeten beide 't volgend jaar nogmaals gekeurd wor- en daarna beeft de uitbetaling plaats van den prijs. Als nu beide door verkoop gescheiden geraken, maar toch ook beide in Zeeland blijven, wie moet dan na de keuring den prijs ontvangen, de eigenaar van de merrie ot die van 't veulen? In deze quaestie is in het Reglement niet nauwkeurig voorzien. De vergadering kende de premie toe aan den eigenaar der merrie. De wenschelykheid van herziening van 't reglement werd uitgesproken. Bij herstelling van de Schore-brug, die 't volgend jaar onderhanden genomen zal worden, is voor den landbouwer bet slaan van een hulpbrug verre te verkiezen boven een pont, terwijl nog de opmerking gemaakt werd, dat met de herstelling aan bruggen doorgaans zoo laat op 't jaar begonnen wordt, dat de landbouwer bij 't vervoer van suikerbieten daar van nog alle ongerief ondervindt. Voorziening hierin wordt gevraagd. Er zal aan de Provinciale Staten worden aange vraagd om het koppelen van wagens in het voormalig IVe district op de provinciale wegen toe te laten, gelijk zulks op de rijkswegen reeds vergund is. Na enkele opmerkingen over de aanstaande keuring van paarden voor den krijgsdienst en den wensch van den Voorzitter, dat de punten, die men in eene ver gadering van het hoofdbestuur wenscht behandeld te zien, wat vroeger schriftelijk aan het uitvoerend deel van dat bestuur worden toegezonden, wordt de verga dering gesloten. G. A. YORSTERMAN VAN OYEN, Algem. secr. ih iesw w der aanbesteding door L met 2 loknl' IERSEKE. Uitslag B. en W. alhier van: le. het vergrooten van school en bijleveriug van schoolmeubelen Ingekomen 7 biljetten, als volgt 'V. Goeman. Ierseke, f5358, L. Laban, Iers kc, 1*5327, B. den Exter van den Brink, Krabt end ijke, f5286, man I. P. Panie, Krabbendijke, f5L9;j, J. Liuden- berg, Wemeldinge, f4971, P. Dronkers, Kapel le, f4821 en A. Marteijn, Ierseke, f4771. 2e. het vergrooten van school 2 met 1 lokaal met bijlevering van meubelen. Ingeleverd 6 biljetten, als volgt: A. Marteijn f3040, B. den Exter van den Brink f2833, L. Laban f2810, W. Goeman f2773, I. P. Panie f2742 en P. Drouker f2420. De werken zijn onder nadere goedkeuring van den Min. van Binn. Zaken aan de laagste in» i schrijvers toegewezen. De Dorcasvereeniging alhier heeft van de Nederlandsche Naaiwerkvereeniging een ruime ZEd. per rijtuig verder werd vervoerd. OUD-VOSMEER. In de deze week den vergadering van „Eendracht" werd medts deeld dat in Januari a.s. eene tooneelvoorstell gegeven zal worden, terwijl aan het gevraagd werd of in de volgende gewone vi dering door eenige werkende leden gebruik! gemaakt worden van het tooneel, wijl dan eeui kleine tooneelstukjes enz. in plaats van de gewo bijdragen zullen gegeven worden, iets dat opkomst der leden ter vergadering ten zeti bevordert. Gaarne werd dan ook het gebruik t het tooneel toegestaan. Nu hield de lieer G. M. van den Endew lezing getiteld„Chrisseman, Geldersche dor] vertelling", van Zeger de Bijl. Een bijdn werd geleverd door den heer J. M. de Gm die ten beste gaf een allerkoddigst stukje onzen luiraigen schrijver Jastus van Mam 't welk tot titel draagt: „Het diner van Mana Na gebruikelijke dankbetuiging werd de verg dering, bijgewoond door een tiental dames,do den voorzitter gesloten, Het zuiveren van riolen, het ontruiiBi der privaten aan de schoollokalen, het opruim van asch uit de kachels der openbare gebou* enz., geschiedde tot heden door een arbeidi welke voor die werkzaamheden in dagj_ uitbetaald. Thans is door Burgemeester en 1 houders het uitvoeren dezer werkzaamhed aanbesteed; door de heeren L. Knook en Quakkelaar, zal tegen vergoeding van f 10 jaar, mits eigenaars blijvende van het uitkomen vuil, dit voortaan geschieden. STAVENISSE. Bij de hier gehouden h stemming voor een notabele der Ned. Herv. K is met 52 stemmen gekozen de heer J. A. Snijd De heer J. van Oost verkreeg 16 stemmen. Het vervoer van suikerbieten alhier is goed als afgeloopen. Zeker werden meer dan millioen KG. dit jaar vervoerd. De opbrengd over het algemeen boven de verwachting gew« Leverden enkele blokken ruim 20.000 KG. gemet, daarentegen waren er ook andere, diet van de droogte geleden hebben en niet meerd 6 ^7 duizend KG. opbrachten. Het suikergeb van de onderzochte soorten varieerde tot 16 THOLEN. De Maandagavond alhier bovenzaal van den heer C. Bal door de te Berg op Zoom gevestigde sociëteit „Door vriendsd saam verbonden" gegeven tooneelvoorstelling slecht bezocht. Dat is jammer, want de meuscli hadden veel onkosten en deden hun best. Mochten zij het nog eens wagen hier et uitvoering te komen geven, wat wij, op grond de slechte recette, niet veronderstellen, dan zond wij hen in overweging geven, geen stukken op voeren, waarin graven, ridders, enz. uit vroe« eeuwen voorkomen, want dergelijke rollen kuufl onmogelijk naar behooren vervuld worden d< personen, weinig of niet bekend met de gebruik toestanden, enz. uit die tijden. Alleen hoi constumes deden min of meer daaraan denk Laten zij zich bepalen tot eenvoudige, voor publiek bevattelijke tooneel- en blijstellen, w*3 geen moord en doodslagea plaats hebben trachten de aanwezigen te doen lachen snaaksche eu geestige gezegden, maar niet overdreven dramatische plirasen, - On Woe^dag 29 November a. s. zal '»d van de Tweede Kf oordracht ho» over de opleiding van den toekomstigen (Zie achterstaande advertentie). We ho; dat alle belangstellenden en belaugh .bbe# alsvaders, voogden, enz. van jongen die ambacht leeren of het voornemen daartoe he» onderwijzers, werkgevers, ambachtslieden, eMi gelegenheid om dit belangrijk onderwerp een bekwaam man als Mr. Smeenge op bevattel wijze te hooren behandelen, niet zullen h voorbijgaan. De toegang is vrij voor ieder belangstelt boven den leeftijd van 16 jaar. De vergadering der Vereen, „doorotfa volmaakter," heden alhier gehouden, was druk bezocht; ook een talrijke damesschaar tegenwoordig. De lezing van den heer Ph. Sa* ;ti

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2