BINNEN LAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Doch wij willen niet te veel vergelijken, omdat maar weinig vergelijkingen opgaan. Wat wij willen is, te wijzen op het feit, dat de onderwijzer als koopwaar voor 90 pCt. afhangt van de verhouding tusschen vraag en aanbod en bijgevolg alle vastheid mist om, zelfs bij den meesten ijver, ziju bestaan te verbeteren. En nu mag men klagen Wie zal dat betaleu. en de financiën zijn zoo desolaat; alles goed en wel, maar als er geld kan gesmeed worden voor nieuwe straten, nette wandelplaatsen, nieuwe havens en dergelijke, waarom dan niet voor het onderwijs Maar houdt moed, onderwijzers van Nederland! Het daghet in het Oosten. Wel is de zon nog pas even aan de kimmen, maar rijzeu zal zij. Zoo kan het niet blijven. Maar bovenal blijft uw recht verdedigen! Frappez, frappez toujours! De heer A. Heule, onderwijzer te Poortvliet, heeft met goed gevolg te Haarlem examen afgelegd ter verkrijging der acte wiskunde I. o. (art. 60.) IERSEKE. Op de plaats waar later de R. K. kerk zal verrijzen is een loods tot hulpkerk gebouwd, die nu voltooid en waarschijnlijk a.s. Zondag in gebruik zal worden genomen. Heden had een man het ougeluk bij het verwerken van spoorslaven twee vingers belang- rijk te kwetsen. Voor de herhalingsschool hebben zich nog geen leerlingen aangemeld. ST. MAARTENSDIJK. Bij de verkiezing van 3 notabelen bij de Hervormde gemeente alhier werden uitgebracht 93 geldige stemmen, slechts een briefje werd ah> in blanco, van on waarde verklaard. Van bovenstaande stemmen verkregen de al tredende lieerenM. P. Groeuewege 90, G. de Wilde 85 eu Js. Stoutjesdijk 84 stemmen. Zoodat dus allen werden herkozen. OUD-VOSMEER. Een rund van den land houwer J. Ooms onder deze gemeente, dat met een veertiental andere, gedurende dezen zomer in „de weihoek" onder Poortvliet had gegraasd, was" zoo schuw geworden dat men het onmogelijk in handen kon krijgen om op stal te brengen. Nadat het een drietal dagen overal had rond- geloopen en men vergeefsohe pogingen had aan gewend om het iu zijn winterkwartier te krijgen, is het eindelijk, vooral omdat het vlagen van woestheid begon te toonen, die voor ongelukken deden vreezen, door C. den Engelsman doodge schoten, natuurlijk na toestemming van den eigenaar. Eenige jaren geleden moest om gelijke reden eene driejarige vaars van denzelfdeu land bouwer doodgeschoten worden. Het beetwortelvervoer is gkëindigd. Het totnal aan de haven alhier en adu die in den Hollarepolder aangebracht bedraagt ongeveer 1U millioen KG. Gemiddeld wordt de ophrengst geschat op32 h 33.000 KG. per HA Het hoogste gewicht dat voorkwam was 57.000 KG. per 1IA. Het cijfer van gemiddelde opbrengst zou vrij wat hooger kunnen gegeven worden, indien met op enkele blokken door de langdurige droogte slechts een half gewas verkregen was; op de landerijen waar de bieten, ondanks de droogte, bleven groeien na de zaaiing, is zeker een gewas geteeld van 39 h 40.000 KG. per HA. Vroeger dan vorige jaren vertoonen zich groote vluchten wilde ganzen en daar deze dieren voornamelijk aan de wintergranen, den land bouwers heel wat schade kunnen berokkenen, ziet deze ze gaarne verdrijven. Door een achttal in woners is aan den heer Commissaris der Konin gin eene kostelooze vergunning gevraagd tot het schieten van bovengenoemde vogels. Ze zijn over 't algemeen nog al gewild en vinden dan ook tegen den prijs van een gulden in den regel volop koopers. De lotiDg van de paarden, welke ingeval van oorlog, zoo noodig tegen vooraf bepaalden prijs, aan hel Rijk moeten geleverd worden, heeft Woensdag 11. plaats gehad. De dieren die aan de loting deelnamen waren niet ouder dan veertien en hadden minstens den leeftijd van vijf jaren bereikt; het totaal dat er aan deelnam bedroeg 182, waarvan 150 als trek- en 22 als rijpaarden waren aangegeven. Het volgende jaar zal eeue commissie, bestaande uit drie deskundi gen, de paarden keuren en de waarde van elk afzonderlijk bepalen. Zoo zullen we in tijd van nood twee groepen van dappere land verdedigers krijgen; landbouw-, paardeu en rustende schutterijen Woensdag hield Oud-Vosmeers's Zang- en Muziekvereenigiug hare jaar-vergadering. Bijna alle werkende leden, ten getale van 56, benevens een vijftal donateurs waren aanwezig. De voor zitter herinnerde er aan dat op de vorige ver gadering in beginsel besloten was, een gemengd koor op te richten en dat sedert 26 Februari j. 1. dat koor werkelijk bestaat, den wensch uitende dat de zelfde ijver moge blijven bestaan, die tot heden de ledeu toonden. Hierna werd door den penningmeester rekeniDg en verantwoording ge daan, de zangafdeelnig had eeu goed slot van fl.905, de muziekafdeeling f 32,105. \an dit laatste goed slot zal f30 gebruikt worden tot aflossing van 3 aandeelen van het renteloos voorschot per resto thans nog groot f240. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. L. Jansen, terwijl tot vice-voorzitter werd gekozen de heer F. W. O. Wiskerke. Nadat èn de zaugafdeeling èu de muziekafdeeling eenige nummers hadden ten gehooregebracht werddezejaarvergaderinggesloten. SCHERPENISSE. Door de benoeming van den heer C. D. Bolier tot lid van het Bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, is iu den Dijkraad eene vacature ontstaan. De heer P. Daane vaD Stapele, ver tegenwoordiger van den polder Poortvliet, en de heeren JHage. Wz., en A. Rijstenbil, Jz., ver tegenwoordigers van het waterschap Stherpenisse, die .allen 1 November jl. als Dijkraadsledefl moesten aftreden, zijn als zoodanig herbenoemd. zich een klacht wegens laster bij den rechter in dienen. NEEItBOSCH. In de tweede brochure van den heer van Deth worden nog meer gruweldaden verhaald en wordt de directeur v. 't Lindenhout beschuldigd dikwijls zeer onzedelijk tegenover vrouwelijke weezen gehandeld te hebben. Hoe 't mogelijk kan zijn dat zulk een handelwijze zoolang kon geheim blijven is onbegrijpelijk. De heer van O. schrijft het toe aan de afhankelijkheid, waarin de weezen ook na het verlaten der inrichting blijven verkeeren volgens art. 16 van het regle ment, waarin zij op de hulp van den directeur kunnen blijven rekenen, wanneer zij naar zijne raadgevingen luisteren. Die zich hiertegen veriet, zoo meldt de brochure, wordt met de schoonste beloften en ruim reisgeld zoover mogelijk weg gezonden. Indien slechts eeu gedeelte waar is van hetgeen v. D. ook nu weder schrijft zou 't wenschelijk zijn dat v. 't L. zijn welverdiende straf kreeg. De Standaard en andere bladen dringen er op aan dat de directeur en zijn zoon, alsmede de aangeklaagde onderwijzers, die allen in de tweede brochure met namen genoemd worden, elk voor celukte het eindelijk den zoogenaamden krank zinnige in een rijtuig te stoppen. De politie agent en de bedelaar sprongen eveneens iu het rijtuig, en kort daarop werd de ongelukkige Heinrich, aan handen en voeten gebonden, in de huiskamer van zijn oom Morris binnengebracht. Een aantal personen waren aldaar bijeen, om bij het onderzoek naar den toestand van Heiu- rich's geestvermogens tegenwoordig te zijn. Het allereerst verscheen oom Morris zelf, die met berouwhebbend gelaat zijn ongelukkigen neef beschouwde en met tranen in de oogen tot hem zeide: „Arme, arme jougen! Hoe gaarne zou ik u om vergiffenis smeeken, als ik maar wist, dat gij een enkel woord zoudt kunnen begrijpen van alles wat ik tot u zeg 1" Vervolgens kwam de vrienaelijke huisdokter van dit gezin. Hij keek medelijdend naar het verhitte en opgezette gelaat van den ongelukkigen lijder en zuchtte. Hij voelde den pols, welke zeer hevig sloeg, en keerde zich ten slotte met een zeer bedenkelijk hoofdschudden tot de overige aanwezigen. „"Wat is uw indruk, dokter?" vroeg de goed hartige, maar uiterst vreesachtige tante. „Zou het niet liet beste zijn wanneer wij hem terstond naar het krankzinnigengesticht lieten brengen, waar hij Dinsdag ochtend te 11 uren zijn liet glanshuis en het korrelhuis van de kruitfabriek te Muiden door eene tot nog toe onbekende oorzaak ontploft. Er heerschte een groote paniek in de omgeving. Twee knallen werden te Bus- sum op ongeveer 3 uren afstands onmiddel lijk na elkander gehoord en deze waren zoo hevig dat een lieer, die aan zijnen lessenaar zat te schrijven, achteruit schokte. Vier brandspui ten der artillerie uit Naardeu zijn onmiddellijk naar de plaats des onheils vertrokken. Op het terrein der fabriek staan 19 gebouwen. De ontploffing moet ontstaan zijn in het kor relhuis. Onmiddellijk zag men zware rookwolken op stijgen en stukken hout iu de lucht vliegen. Brand is er niet outstaan. De gebouwen hebben weinig schade geleden. Ook te Muiden is geen schade van eenig belang veroorzaakt, zoodat de ramp niet de afmetingen heeft van die in 1883. Wat de oorzaak van de ramp is geweest, is onmogelijk te zeggende beide slachtoffers die in het sorteerhuis werkteu, de werklieden Dirk van Capelle en Gerrit Koster, kunnen het niet navertellen. De officier van gezondheid te Muiden was ook alras op de plaats des onheils, doch kon de beide slachtoffers van de ramp niet meer redden. Hunne lijken werden in het sorteerhuis gevon den; een hunner ademde toen nog even doch stierf weldra. De lijken waren niet erg verminkt. Voor de nagelaten betrekkingen zal door de hh, Bredius worden gezorgd. De toestand van het lid der Tweede Ka mer rar. L. W. C. Keuchenius is zeer achter uitgaande. De patiënt is thans bedlegerig en kan slechts op kunstmatige wijze worden gevoed. Te Amby (Limburg) gaan verscheidene ouders, wanneer hunne kinderen ziek ziju, de hulp inroepen van een daar in de buurt wonend persoon, die dan voorschrijft, dat het kind negen dagen school en kerk moet verzuimen en gedu rende dien tijd ongewasschen en ongekamd in het huis moet rondloopeu. De Christelijke schoolbode van de vorige week was slechts op de eerste bladzij bedrukt, de tweede, derde en vierde kant waren sneeuwwit. Ter verklaring van dit nieuwtje op het gebied der jounalistiek las men aan het hoofd van het blad het bericht van den uitgever, den beer M. C. Bronsveld te Wageningen, dat hij „van de redactie geen meerdere kopie voor dit num mer heeft ontvangen." De opbrengst der vermogensbelasting is volgens Haagsche informatiën van de „Telegraaf" inderdaad niet medegevallen: De raming was acht en een half millioen gulden en overtreft de opbrengst met een be drag van niet minder dan dertien tonnen gouds. De opbrengst is dus zeven millioen tweemaal honderd duizend gulden. Voor Amsterdam be draagt de opbrengst een millioen tweemaal hon derd" duizend gulden, voor 's Graveiihage een millioen en voor Rotterdam zesmaal honderd duizend gulden. Te Baarn heeft een kind, dat van een ouder zusje een speen van een zuigflesch in den mond had gekregen, die speen doorgeslikt. Voor dat geneeskundige hulp kwam opdagen was het kind reeds bezweken. va le De reizigers, die Maandagnamiddag met den trein te 1 u. 30 van Maastricht naar Nij megen vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Tusschen Boxmeer en Beugen reed een goederentrein op den personentrein in. Dt hoofdconducteur van dezen laatsten, het gevaat e bemerkende, liet den trein terugstoomen, waar e door eene botsing met hare noodlottige gevolgen j( voorkomen werd. Er is een onderzoek ingesteld a Eergisteren werd te Rozendaal bij aankom? ii van trein 7 uit Breda, in een eerste klasse coupé het lijk van eenen reiziger gevonden, bebloed ei met eene wond aan het hoofd. Een afgeschote: o revolver, waarop nog hagels zaten, lag naast hem le Naar men vermoedt is de overledene uit Antwerpei n afkomstig en werd hij door de politie gezocht e; Nader wordt hieromtrent berichti De le klasse reiziger, wiens lijk in den treil n tusschen Breda en Rozendaal gevonden werd genaamd Henri Frank, effectenmakelaar en Antwerpen woonachtig. Met eene waarde i ruim 50,000 francs aan effecten welke hem doo eene Antwerpsche bankinstelling waren toeve n trouwd, had hij de stad heimelijk verlaten. Op het lijk is slechts een klein bedrag teruj >e gevonden, zoodat men vermoedt, dat ook ande personen in deze zaak betrokken zijn. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan de N. R De werkzaamheden aan de drie alhier bestaam 1( suikerfabrieken zullen vermoedelijk moeten worde gestaakt wegens watergebrek. De fabriek De 1 Apostelenvan de firma Laane Rogier en Dave veldt, ligt reeds stil. |n Het riviertje de Zoom, dat tot dusverre voorza T in het benoodigde zoetwater voor het afspoelt a en uitkoken der bieten, bevat bijna geen water mee De schade voor de fabrieken door thans i werkzaamheden te moeten staken is zeer groe De suikerfabrieken der firma Paul Wittoui eu die der firma Laane, Rogier, Daverveldt Cie., hebben volgens nader bericht gisteren campagne kunnen voortzetten. Indien de regen echter niet aanhoudt en de voi c invalt, zal de schade voor de fabrieken zeer groot zij!h Aan elke fabriek zijn ongeveer 18 20 m lioen kg. beetwortelen aangevoerd. Men meldt uit Goes dat de werkverschaffin weder zal beginnen; hoofdzakelijk zal deze besta in het vlechten van matten, waarvoor een vakm zal overkomen, om dat Randwerk te onderwijze Aan de vereeniging, onder voorzitterscb van den Heer J. M. Kakebeeke, is rechtsp soonlijkheid verleend. Een flink gebouw is voor dat doel aangekoc Dat deze inrichting, waaraan een Kamer t Navraag voor de ingezetenen is verbonden, nut re werkt, blijkt uit de woorden, door een we d man den vorigen winter geuit: „Kijk, ik b zoo gelukkig thans mijn huishuur geregeld kunnen betalen, dat mij buiten de werbf:< schaffing moeielijk viel." 124 Personen hebben zich Woensdag tot krijgen van werk aangemeld. Te LimmelMeersen werd ongeveei weken geleden een geestelijke door eenige perso lastig gevallen. Zekere Bernardus Verstej oud 29 jaren, die den geestelijke te hulp sne werd bij die gelegenheid door een steen aan hoofd getroffen en is dezer dagen overleden. Op last van de justitie is het lijk naar het sticht Calvariënberg, te Maastricht, overgebrai le Ouder de brievenbestellers te Lemborï er een van vorstelijk bloed. Zekere Jos Jagello, een rechtstreeksche afstammelinQ het vorstenhuis der Jagellonen, dat in Po Littaueu, Bohemen en Hongarije heerscha heeft gevoerd. De hooggeboren besteller ach goed zijn werk te doenalthans er is hem d dagen een extra-belooning van f 5 toegeki - Als een middel om de verflucht uit geschilderde kamers weg te maken, wordt i bevolen, een bos hooi in een emmer met *r daar een poos te laten staan. Men kan de proef ermee nemen. onder eene zorgvuldige behandeling kan komen?" „Voordat ik daarvan een stellig advies geef," antwoordde de dokter, „moet ik eerst eenige nadere bijzonderhedeu vernemen van verschillende personen, die in den loop van den dag met hem in aanraking geweest zijn, om daaruit te kunnen besluiten of het inderdaad een geval van krank zinnigheid is zooals ik vermoed juffrouw Morris, gij zult wel zoo goed willen zijn ons het begin te vertellen. Welke verschijnselen hebt gij vanmorgen bij hem opgemerkt, toen hij aan het ontbijt kwam?" „Och, dokter, toen wij vanmorgen beneden in de kleine ontbijtkamer zaten en hij bij ons binnenkwam, had hij al een zonderlingen trek om de oogen en klaagde hij over hoofdpijn. Eenige oogenblikken later, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, barstte hij op eens los en riep, dat het hem volstrekt niet zou kunnen schelen wanneer mijn broeder en ik allebei stierven. Zijn oom en ik schrikten hevig over dien onverwachten uitval, doch de ongelukkige jongen wilde niet naar rede luisteren en stoof meteen de straat op." Aldus luidde het verhaal van tante Marip dit zeer stellig in het minst niet begreep aan welke overdrijving en verkeerde voorstelling v\ zich schuldig maakte, en hoe deze wijze van verhalen natuurlijk een geheel anderen indruk moest geven dan de werkelijke waarheid. „Verschrikkelijk! Verschrikkelijk!" zeide de dokter. „En gij waart dus ook bij dat zonder linge gedrag tegenwoordig, mijnheer Morris? vroeg hij vervolgens aan oom. „Ja, docter. Maar ik wil er terstond bijvoegen, dat'ik voor mij op dat oogenblik zóo weinig aan krankzinnigheid dacht, dat ik zelfs de wreedheid heb gehad om te zeggen dat ik van zins was den jongen te onterven." „Goed En nu, mijnheer Blaek, zoudt gij ons willen inlichten hoe „Met uw verlof, ik zou u wel willen verzoeken mij eerst te hooren," kwam een andere stem uit een hoek, „want ik geloof, dat ik de eerste ben geweest, die met mijnheer Morris gesproken heb nadat hij van zijn oom en tante was weggeloopen.' „En wat weet gij ons dan te vertellen, juffrouw Robinson „Ik kwam hem vanmorgen op straat tegen en zag al terstond, dat er iets bijzonders met hem aan de hand was. In plaats van beleefd, zooals altijd, was hij lomp en ruw; hij begon i mij bijna ondersteboven te loopen en mij een g, eldigen stoot tegen de borst te geven. Toen voerde hij allerlei rare taalhij zeide, dat de hoed, dien ik ophad, niet voor mij deugde, want dat ik daarvoor te oud en te dik was, en d ook veel te elegant gekleed ging voor een voudig kaïneniertje. Op die manier zeide hi nog allerlei onbeschaamdheden en noemde mij opgeblazen, opgeschikte oude vrijster, zoodr geloof, dat het hoog noodig is, dat hij eem flink stortbad krijgt en keunis maakt mei dwangbuis, opdat hij niet meer de gelegei kan hebben om nog andere fatsoenlijke mens met zijne grofheden te beleedigen." „Maak u daarover niet ongerust, wan ei zal in elk geval wel onder toezicht geho worden," hernam de dokter. „Ga nu maar zitten, juffrouw Robinson." De vertoornde kamenier zette in het va gaan tegen het gebonden slachtoffer een ge dat hem te kenneu moest geven„Als voor uwe lompheden in het gekkenhuis kan rs brengen, zal ik het zeker niet laten 1" Heinrich lachte even. Na de eerste verrs en verontwaardiging had hij zich genoeg - tot kalmte gedwongen, om den verderen der debatten met zwijgende belangstellir kunnen volgen, ja zelfs met zekere soort geuoegen. Zijn lachen werd echter door di wezigen natuurlijk als een nieuw en overta teeken van krankzinnigheid aangemerkt. fKordt virvolj

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2