Gemengd Nieuw s. deden zich verscheidene gevallen van roodvonk en diphtheritis voor. In het begin van Septem ber vertoonden zich de eerste raazelen-gevallen, spoedig tot eene epidemie zich uitbreidende. Ter nauwernood begint het aantal mazelenlijdeis te verminderen zoodat er thans nog hoogstens tien gevallen per dag bijkomen of de influ enza begint het hoofd weer op te steken. In drie dagen tijds kwamen bijna 50 gevallen van influenza in behandeling. Maandag a. s. zal het onderwijs op de school bij den Dam weder hervat worden. Eveneens in de beide gesloten lokalen van dé school op het dorp. Deze week zonk een aakje inet ziften geladen, doch gelukkig was er weinig water. Eenige ziften schoven er af, waardoor de oesters, die er zich in bevonden, verloren gingen. Heden werd hier een handelsreiziger door een deurwaarder bekeurd, omdat hij geen voldoend patent kon vertoonen. Hij had er wel eeu bij zich van zijne principalen, maar niet van hem persoonlijk. Men schrijft ons: Zeer velen betreuren het, dat het verzoek, om den heer Bevin als telegrafist hier te houden, niet gebaat heeft. Het staat niet aan ons te beoordcelcn, in hoe verre zijne verplaatsing noodig was in 't belang van den dienst; wel echter, dat de heer Bevin steeds tot aller genoegen werkzaam was en door zijne bereidvaardigheid aller achting had verwor ven. Moge hij in zijne nieuwe standplaats met evenveel ijver werkzaam zijn en op gelijke wijze aller achting verwerven. OESTERS. De groote verwachting, die men hier aanvanke lijk koesterde omtrent de snelle opruiming der oesters, is wel eenigszins teleurgesteld. De drukte van voor een week of drie is wel tot de helft vermin derd. Het optreden der Fransche oester is wellicht hiervan gedeeltelijk de reden; voor een ander ge deelte is dit te wijten aan de opdrijving der prijzen gedurende de laatste dagen. Het schijnt, ook volgens vroegere ervaring, dat de Zeeuwsche, hoe gewild ook, een zekeren prijs niet kan over schrijden. Deze prijzen, gelijk zij tot heden bestaan, zijn inderdaad gunstig te uoeineu. Op 't oogenblik doet de le soort 8595, een lichtere le soort 7580, 2e soort 5060 gld. De inosselhandel schijnt iets te willen herleven; ook te Bruinisse was de verzending toegenomen. De handel in zaaigoed blijft voortdurend zeer zwak, die in pannen staat geheel stil. De ingetreden koude zou oorzaak kunnen zijn, dat de Frausche oester wat op den achtergrond trad. ST. MAARTENSDIJK. Op de veemarkt van j.1. Woensdag waren niet zooveel runderen aan gevoerd als verwacht werd. Het aangevoerde vee bedroeg ruim 60 stuks, benevens een 150 tal biggen. Er was veel handel tot matige prij zen. De biggen waren duur. STAVEN1SSE. 9 Nov. '93. Bij de verkiezing voor een notabele der Ned. Herv. Kerk alhier, noodig door het bedanken van den heer A.Luijk Cz., kwamen van de 150 kiezers slechts 46 op. De hh. J. van Oost en J. A. Snijder verkregen ieder 16 stemmen, de overige stemmen waren verdeeld. Tusschen genoemde personen moet dus eene herstemming plaats hebben. THOLEN 8 Nov. Ter veemarkt heden alhier gehouden door de Vereenlol bevordering van den veehandel en veredeling van den veestapel werden aangevoerd 13 stuks hoornvee, 1 schaap en 4 stouwen biggen. f 40.240; ten behoeve van kunstwerken is ge raamd f 25.918, waarbij die van het Brabautsche gedeelte op f2173; de bovenbouw op f466,740, de aankoop van wagens en locomotieven op f 80.000. Zoo de justitie er nog niet in geslaagd is om de vermiste vrouwen van De Jong te vinden wat verklaarbaar is en zoo de moordenaars der dienstbode van de familie Violta, en die der vrouwen te Haarlem, en de bedrijvers der moorden te Gouda, te Hontenisse enz. door haar nog niet zijn ontdekt, daarom is het nog niet gedaan met de gerechtigheid in NederlandMen oordeele Twee kinderen werden voor den Utrechtschen rechter gebracht. De akte van beschuldiging luidde, dat zij des nachts zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal in vereeuiging, door raiddel van overklimming, van goederen aan eene kerk toebehoorende. En wat bleek ten slotte? Dat terechtstonden een meisje en een knaapje, arme kiuderen, die op een Zondagmorgen vroeg een beetje gras waren gaan halen voor 't konijntje, op een berm of akkertje achter de kerk, welk gras daar gemaaid lag, maar als „strooisel" liggen bleef. Hetgestolene was zóóveel, dat een der rechters vroeg: „Zeg eens, veldwachter, denk je dat de waarde van T gestolene wel tot 4 centen zou komen?" Dit geval werd gevolgd door een ander, waarin terecht stonden twee knaapjes, wien ten laste gelegd was dat zij een boer de vruchten van een appelboom hadden ontroofd. De veldwachter had gezien doch vau de overzijde der rivier, dat door steenworpen de appelen in grooten getale neervielen en deze door de knapen werden „gezakt." Door de rivier kon hij niet bij hen komen, maar door 't opheffen van zijn stok had hij hen op de vlucht gedreven! Eu wat bleek hier? Dat de knaapjes nog te onvast van hand en oog, hunne keisteentjes niet eens in de goede richting van den boom hadden kunnen krijgen, en geen appel meester waren geworden. Proces-verbaal, ernstige behandeling door de rechtbauk en een eisch door den" officier van justitie van 10 dagen gevangenisstraf voor elk der beklaagden. Arnh. Crt. Maandag werd van de werf „de Volharding1 van de heeren den Bouwmeester Borsius van der Leije te Middelburg te water gelaten een ijzeren paviljoenjacht voor schipper J.F. Backer te Walsoorden en met den bouw van een ijzeren zeilaak voor schipper C. Schuurveldt te Goes aangevangen. Te Wolfertsdijk hebben de brigadier-titu lair Drever, de gemeente-veldwachter J. Tim merman en de onbezoldigde rijks-veldwachter J. Vermeulen, uit 's Heer Arendskerke, met de rijks- en geraeente-politie aldaar bij nacht een paar mannen betrapt op wildstrooperij doormid del vau een lichtbak en geweer. De lichtbak is nog weinig in ons land be kend. Het is een bak, ter hoogte en breedte van een halven meter, voorzien van een bran dende lamp en reflector, waar het wild op aan komt en dan door den strooper wordt geschoten - Maandagnacht vond de politie te Breda in de Brugstraat een veldartillerist liggen die, door bloedverlies tengevolge van messteken uit geput, daar was neergezegen. Op niet minder dan 8 plaatsen had men hem verwond. De onge lukkige werd naar het hospitaal gebracht en daar verbonden, zijn toestand is zorgelijk. De dader, een burger, is onbekend. Het huisje van de weduwe Bart, waar het verschrikkelijk drama, de beruchte drievoudige moord te M a r o 11 e p u t, is afgespeeld, is onder den hamer geweest. Niemand scheen lust te hebben in dit moordhol te wonen, althans het werd voor afbraak verkocht voor de som van 5 gulden. {Tem. Crt.) een omd la; efene ge, iom opp iet ii r h voe De kosten van onteigening ten behoeve van de aan te leggen stoomtram Brouwershaven Steenbergen zijn geraamd op een bedrag van „Nu en altijd, lieve Heleue." „Noem mij dan den naam van die andere dame, die gij in uwe verbeelding zoo hoog hebt verheven, die gij bewondert en die gij misschien zonder dat gij het zelf weet zoo innig liefhebt." Vuur en ijs stroomden als om strijd door Morris' bloed, terwijl hij met eene door hevige gemoedsaandoening bijna klanklooze stem poogde te antwoorden „O, Helene, het is eene dame, die zoowel door hare persoonlijke eigenschappen als door haren rijkdom zoo oneindig ver boven mij ver heven is, dat ik nooit op hare wederliefde zou mogen hopen. Ik verzeker u, dat ik nooit voor mijzelf zou hebben durven bekennen hoe vurig ik haar zou hebben liefgehad, indien ik daartoe de vrijheid had gevonden." „Maar de naamnoem mij haren naamt!" fluisterde het jonge meisje. „Helene!" stamelde Morris, nauwelijks hoor baar, terwijl hij op de knieën zonk en zijn gelaat De rijks-veldwachters Baas en Zuid weg hebben "Woensdagnacht gevankelijk naar de ge vangenis te Goes overgebracht zekeren M. F. Tefrère, deserteur uit de klasse van discipline te Vlissingen. Gedurende twee maanden had deze zich onder de gemeente Biezelinge (Zuid- Beveland) weten schuil te houden en deed hij dienst als arbeider bij een landbouwer aldaar. Te Naaldwijk zijn twee koeien op eene even vreemde als noodlottige wijze omgekomen. Het eene dier stiet het andere een hoorn door het oog in de hersenen, zoodat de kromme hoorn niet meer terug kon. Zoo verbonden geraakten de koeien in een sloot en kwamen daar om. drukte op hare hand, die hij in de zijne hand genomen. „En zou Helene's liefde u kunnen troosten over alles wat gij vandaag hebt verloren vroeg zij, terwijl zij zich tot hem voorover boog. „Helene's liefdeLiefde?" herhaalde Hein- rich, zoo hevig aangedaan, dat hij nauwelijks meer kon ademhalen. „Nu, wanneer zij dat kan, dan behoort zij u toe," fluisterde zij en hief hem met zachte hand op. Een oogenblik later zat Morris aan Helene's zijde. Het scheen alsof hij plotseling het spraak vermogen terug gekregen had, en met uitvoerige welsprekendheid schilderde hij haar zijne steeds door herazetf voor hopeloos gehouden liefde en bewondering. Daarentegen hoorde hij nu op eens hoe Helene reeds van kindsaf hem had leeren liefhebben en besloten had nooit aan een ander dan aan hem hare hand te schenken. Ook kwam hij te weten, dat zij het was geweest, die, nadat zij geboord had van zijne huwelijksplannen met Elise, besloten had zijne toekomst van geldelijke NEERBOSC1I. De aangekondigde tweede brochure van den Heer G. van Deth over De iFeesinrichling te Neerbosch is verschenen. Dit werk van 157 blad zijden bevat nog meer dan het eerste beschuldi gingen van allerlei aard: onzindelijkheid, mishan deling, onzedelijkheid enz. Iu de meeste gevallen worden namen of initialen genoemd. In de voorrede verklaart de schrijver, dat hij niet langer mocht wachten met het opeubaarmakeu van de hem van alle zijden ter kennis gekomen grieven ^Moeders hebben mij hare bijna melaatsche kin dereu getoond, in dien toestand van Neerbosch teruggekomen; vrouwen hebben mij gesmeekt den dood van haar echtgenoot te wreken op hem, die daar de oorzaak van is geweestmeisjes hebben mij het verlies van wat haar het dierbaarst was ouder hartstochtelijk snikken heieden, en hem daarvan be schuldigd jonge mannen hebben mij hunne on bruikbaarheid in de maatschappij bewezen en iiera aangeklaagd als de vernietiger van hun toekomst. En boven dat alles hebben mij ouders gewezen op de ledige plaatsen in hun hart, en hem vervloekt, die hunne lievelingen door ruw geweld en ver- waarloozing daarvan heeft weggerukt." Een drankdokter. Op een dorpje nabij het Oostenrijksche Man chester had zich een dokter gevestigd, die aan gesteld werd patiënten te behandelen voor reke ning der plaatselijke arbeiders-ziekenkas. Deze geneeskundige had zich in het hoofd gezet, alle ziekten met alcohol te genezen. Als gevolg daar van kreeg hij een uitgebreide praktijk, want iedereen wilde wel met smakelijke en alcoholische geneesmiddelen behandeld worden. Cognac en Malaga waren aan de orde van den dag,depatieuten namen in, en de kas raakte uitgeput. Als een staaltje hoe door dezen dokter werd te werk gegaan, zij het volgende geval medegedeeld. Aan een zieke, die volgens den dokter aan long ontsteking leed, werd in een tijdsverloop van 14 dagen dagelijks 100 gram cognac (bijna */s liter) toegediend, dus in het geheel ongeveer 1l/2 liter. De kas betaalde daarvoor 10 fl. 36 kr. Dn wie zal zeggen of de cognac wel cognac, en de Malaga wel Malaga was! Maar wanneer, zooals hier het geval was, dokter en apotheker elkander de hand reiken, is het niet onmogelijk, dat de cognac uit aardappelen en de Malaga uit bessen vervaardigd werdTer geruststelling zij vermeld, dat de dokter van zijn ambt ontheven werd en het was hoog tijd, anders had deze drankdokter de kas met eenigen duizenden verarmd en het krankzinnigen gesticht met een paar honderd lijders aan delirium tremens verrijkt. (M.bl. t. Verv.J De Gist van de Del/lsche Gist- en Spiritus fabriek, voorheen van Meerten en Zonen le Delft, bleek bij scheikundig onderzoek vrij van abnor male bijmengingen te zijn. De gistkracht, die tot pl. min. 92 gestegen is, bleek na 8 dagen blootstellens aan de lucht nog 16.17 °/0 te be dragen. Een concurreerende gistsoort bleek ouder dezelfde omstandigheden in het geheel geen gist kracht meer te bezitten. {M.bl. t. Ferv.) Keukenzout in het late najaar rondom vruchtboomen gestrooid, zoover de takken reikei Inder is een uitmuntende meststof en maakt de vrucht* smakelijker. Ook zal men dan weinig last hebbi van insecten. Bij het aanwenden zal menbespeure dat sommige vruchten, welke vroeger droog t onsmakelijk waren, dan sappig en lekker zij Bovendien zal men dan weinig last van onkrui hebben. Het middel werkt echter maar een jai 0gej en moet dus elk najaar opnieu w aangewend worde bi Het is nog te weinig bekend, dat gou visschen in de wintermaanden, vooral in Noveo ber, December, Januari en Februari, volstre geen voedsel noodig hebben, daar dit maar n deelig voor hen is. Daarentegen moeten ze a ,-gbei 's winters alle twee dagen versch water hebb een en wel zulk water, dat dezelfde temperatuur he als het oude. Van Maart af geeft men den gou visschen weder eenig voedsel, zoodat ze lat zamerhand daaraan wennen. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. In Engeland gebruikt men een nieuw midd tuberculin ger.aamd, om het voorkomen tuberculcsis bij vee te constateeren. Dit mid werd onlangs toegepast op eene kudde v. Jersey-vee op de boerderij van Lord Spencer, Althorp, Northamptonshire, waar een paar valleu van tuberculosis waren voorgekomi Het resultaat was, dat volgens de proefnemi alle runderen op de boerderij, met eene twijfi achtigo uitzondering, aan tuberculosis leden. Om de juistheid dezer uitkomst te onderzoek incjej werden eene vaars en eene koe afgemaakt, bij beide werd tuberculosis gevonden. To werden ook de twintig andere beesten, met eene bovenvermelde uitzondering, geslacht, en elk geval werden tuberculeuze aandoeningen een of ander lichaamsdeel gevonden. Het middel schijnt derhalve proefhoudend, Bii de inwijding van den nieuwen schou burg te Barcelona werden, terwijl het twee bedrijf in gang was van de opera Guillaume 7 van boven twee bommen onder de toeschouw! in de stalles geworpen. Slechts een der hels; werktuigen ontplofte, maar daardoor werden rei 15 personen (9 dames en 6 heeren) gedood en groot aantal toeschouwers min of meer erns fel gekwetst. Drie hunner zijn sedert overled Een drietal anarchisten zijn aangehouden verdacht van het plegen van dit gruwelstuk, Een vreeselijke ramp heeft de stad S o, tander in Spanje getroffen. Aan boord van stoomschip Cabo Machicago, gedeeltelijk dynamiet geladen, ontstond brand, tengevc waarvan eene ontploffing plaats had, gelijk de uitwerking van eene aardbeving. Een van water, slijk en steenen spoot van den boe der haven omhoog. In vele der beschadigde zen zijn de binnenmuren en de vloeren ingesl De zware stukken ijzer en hout, welke door ig er lucht werden geslingerd, troffen met de kra atne vau kanonskogels. Het anker van het sc vloog 800 meter ver, verbrijzelde het bal! van een huis en drong toen diep in den gr beneden De schok werd door den geheelen omtrek voeld. Huizen daverden op hunne grondveferzoi en tot op verren afstand werden glasruiten brijzeld. Op twee kilometer afstand van de haven nog een man gedood. In de haven wordt door duikers naar de lij Bvii der ongelukkige slachtofft-rs gezocht. Het is vreeselijke aanblik, die zich daar onder aan de duikers voordoet. Hier vinden zij van lijken opeengehoopt, daar liggen slet zorgen te bevrijden. Met die bedoeling was zij persoonlijk naar de heeren Black Co. gegaan en had daar 5000 pond sterling in de zaak doen deponeereu, op voorwaarde dat zij Morris op den dag zijner bruiloft als deelgenoot in de firma zouden opnemen. En dit alles kwam nu op eens aan het licht als een gevolg van de door beiden aanvaarde verplichting om in alles de waarheid te spreken. Als door een helderen zonnestraal, gevoelde hij zich doordrongen van de overtuiging, dat hij al zijn gel uk alleen te danken had aan zij n waarheidspreken „Leve de waarheid! Altijd de waarheid!" juichte hij, toen hij dien avond laat van Helene afscheid nam. „Het is zooin het begin heeft zij mij bittere ondervindingen bezorgd, maar ten slotte heeft zij mij toch tot het hoogste geluk geleid. Zoo lang ik leef, zal ik voortaan nooit anders dan de waarheid spreken." {Wordt vervolgd) menschelijke ledematen te midden van stuk 9011 ijzer en hout, de overblijfselen van het in J"®®* lucht gevlogen schip. e za Omtrent het juist aantal slachtoffers lot de belichten uiteen. Sommigen spreken van 1 dooden en gewonden, maar men zal misse nooit het juiste getal te weten komen, daar ongelukkigen letterlijk in stukken zijn gescln of verdronken. De doodgravers zijn radeloos; zij hebbeni !wel dan 200 lijken te begraven. De hospitalen zijn overvol met gewonden, Ook de schrik heeft eenigen ten grave gesli a Een zeeofficier, die op de kade behulpzaam bij hot blusschen, verloor ziju bewustzijn den schok bij de verschrikkelijke ontploffini ewoi toen hij weer tot bezinning kwam, aauschou roegi hij het vreeselijk tooneel der vernieling. Do< le di en stervenden waren in alle richtingen geslin vnm en de vlammen tot ver in de stad opgestegen, ontzetting was zoo hevig dat niemand het durfde helpen blusschen of de stervenden nadt de paniek had allen verlamd. Van de geheele bemanning der stoomboot hei ymr slechts twee het leven er af gebracht. Op oogeublik der ontploffing werd geroepen u! Zij sprongen onmiddellijk daarop in hetfkan en zwommen een eind ver 'ele derd Mac op 1 eeren it en nlijk kt, e Pij wer lisboi on eelt, hoo er te \V 10. I dien e cu ir ei ngrij van bou\ eeni ;cn e vooi ,ond I afscl tl keni ictie, e lai ie oj :ijn j in 1 it in n ell het e bo hen, 1 staar Pi lel ijl mze acl vro oitgi te oi g inigd kenc vooi ,t d oor aren heel skt ilgei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2