wartWail, piijfl m k klaipi Tan oesterteelt, lanüMuw, enz. N°. 437. Zaterdag 11 November 1893. Elfde jaargang. EN J. I. C. POT, Publicatie n. Dr. t. r. allinson. FEUILLETON. WAARHEID SPREKEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. INRICHTINGEN GevaarSchade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen engen ter algemeene kennis, dat het verzoek van arinus Meerman Hz. wonende te Tholen, om in het rceel, kadastraal bekend Sectic F, No. 757, een chterij te mogen oprichten door hen is toegestaan. Algek. en aangepl. te Tholen, den 9 No\emberlS93. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. DOOR De neus en niet de mond, is het aangewezen ;aan om door te ademen. Door den mond te ademen is een groote fout is alleen dan gerechtvaardigd, wanneer de us verstopt is. De mond dient steeds gesloten te zijn, tenzij eten, drinken, spreken, gapen of lachen. Zij, die door den mond ademen, hebben last n een droge tong en keel, terwijl de tanden jyjj li niet zoolang goed houden. De lucht wordt oog, stoffig en ongezuiverd naar de longen roerd, die daardoor geprikkeld worden, waardoor of meer hoest ontstaat. Ziektekiemen komen in den mond, vermengen h met het speeksel en eenmaal in ons binnenste genomen, brengen zij alle soorten van ziekten reeg. Er bestaat niet één bewijsgrond of feit, waarop i de mond-ademhaling zouden kunnen ver- ügen, terwijl al het bovenstaande daartegen '"fti worden aangevoerd. Thans wat véór de neus-ademhaling kan ge- ;d worden. De neus eindigt inwendig in het achterge- Naar het Duitsch. lelene was nog zeer opgewonden. Haar gelaat s vuurrood geworden, doch werd plotseling ,jjtJ Ier bleek. Uit hare oogen schitterden de delijkste teekenen eener hevige gemoedsbe- dc jing, welke zij blijkbaar nog niet geheel had inen overmeesteren. ,Wat gij gezegd hebt," begon zij, „klinkt dmaar het is een bittere waarheid Die weinige woorden moesten haar groote eite hebben gekost, want terstond daarna zonk op eene sofa neder en bedekte zich het gelaat t de beide handen. Eerst na eenige oogen ken keek zij op en wenkte Morris, die in- scheu onbewegelijk was blijven staan, om RD ds te nemen op een stoel, die in hare na- jVdi leid stond. >ttei zitten, Heinrich," zeide zij. „Ik gevoel, deelte van den mond, waardoor de lucht vrijen toegang naar de longen heeft. De uitwendige openingen of neusgaten worden inwendig be schermd door fijne haartjes, welke dienen om kleine insecten en stof tegen te houden, opdat zij niet in de luchtwegen zouden komen. De tamelijk groote binnen-oppervlakte van den neus is met een slijmhuid bedekt, waarop door het bloed voortdurend een warme, kleverige vloeistof wordt afgescheiden. Het doel daarvan is tweëerlei. Ten eerste wordt de lucht verwarmd en vochtig gemaakt, voordat zij in de longen komt, die zoodoende niet geprikkeld worden. Men geniet daardoor dezelfde voordeelen als diegenen, die 's winters naar een warmer klimaat gaan, om zuivere, warme en vochtige lucht te ademen. Ten tweede worden door de kleverige vloeistof stofdeeltjes en ziektekiemen opgevangen, die anders in de longen en zoodoende in het bloed zouden komenDe ziektekiemen komen overal voor, zij worden ingeademd, doch kunnen met het neussnuiten weder verwijderd worden. Dat het inademen van stof hoogst nadeelig is, weten alle doctoren. Molenaars, mijnwerkers en allen, die stoffige broodwinningen hebben, lijden vroeg of laat in meerdere of mindere mateaauasthma. Wanneer de mond gesloten is, worden de tanden warm en vochtig gehouden, waardoor zij minder spoedig lot bederf zullen overgaan, dan wanneer zij aan de lucht zijn blootgesteld. Als men bij het zich ter ruste begeven den mond gesloten houdt, zal men spoedig in slaap vallen, daar de neusademhaling ons noodzaakt, dieper en langer te ademen, hetgeen bevorderlijk voor den slaap is. Zoodoende heeft men ook minder last van borstkwalen, omdat door de inspanning, die de neus-ademhaling vordert, onze borstspieren meer werk moeten verrichten, waardoor de longen zich naar behooren uitzetten. Zij, die veel doen aan spelen, waarbij hard- loopen te pas komt, zullen het bepaald langer dat ik niet het recht heb om mij door uwe meedoogenlooze openhartigheid beleedigd te ach ten, en ook mag het voor u geen reden zijn om aldus mijn huis te verlaten. Na al hetgeen gij mij zooeven gezegd hebt, kan ik niet anders dan u nog liooger schatten dan ik altijd reeds heb gedaan." „O, Helene, indien gij wist hoeveel leed het mij heeft gedaan u zoo de waarheid in het ge zicht te moeten zeggen, dan zoudtgij mij geheel en al vergiffenis schenken," antwoordde de jonk man met ietwat onvaste stem. „Ik weet het, ik weet het! En niet alleen dat ik het u vergeef, maar ik dank u daar voor Ik zag welk een strijd het u koslfce die beschamende waarheid onverholen uit te spreken, en ik erken daarin de edelmoedigheid van uw karakter Maar ga nu zitten en be loof mij ook in het vervolg altijd volkomen op recht jegens mij te zijn, zonder u ooit te laten weerhouden door de gedachte, dat uwe woorden wellicht mijn trots of mijne ijdelheid pijnlijk zouden kunnen kwetsen." „Ja, Helene, dat beloof ik u." „Maar laten wij nu weer terugkomen op het kunnen uithouden, indien door den neus, in plaats van door den mond wordt geademd. Leert daarom met gesloten mond te ademen. Om zich daaraan gedurende den slaap te ge wennen, plakke men bij het naar bed gaan een reepje gegomd papier (b.v. van postzegels) op den mond en houde dat er 's nachts op, totdat men er aan gewend is, met gesloten mond te slapen. Benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Henriette te St. Philipsland de heer W. C. van Nieuwenhuizen. De najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland wevd Dinsdag door den Voorzitter, Jlir. Mr. W. M. de Brauw, geopend met een hartelijk woord van waardeering aan de nagedachtenis van het overleden lid van het Gedeputeerd college Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Onder instemming der vergadering besloot dc spreker zijne rede met betuiging van dankbaarheid aan wijlen Mr. Hur gronje, voor hetgeen hij voor deze provincie heeft verricht. Op advies van de commissie tot toelating van het nieuw gekozen lid den heer P. J. Siegers, werd daartoe besloten en nam deze zitting. Tot onmiddelijke behandeling werd besloten en verder zonder hoofdelijke stemming aangenomen de navolgende voorstellen van Gedep. Staten: om diligent verklaard te worden in zake het adres van J. Mulder c. s., ambtenaren bij den Prov. Waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen een pensioen te verleenenom diligent te worden verklaard ten aanzien van het adres van het bestuur der afdeeling Zeeland van de Ver- eeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek," om een jaarlijksch crediet van f 1100 gedurende 3 jaren en om diligent te worden verklaard aan gaande het adres van den Gemeenteraad van lerseke, om subsidie en renteloos voorschot voor wegs- verbetering. onderwerp, waarover wij bezig waren, toen wij door het bezoek van zooeven, gestoord werden," zeide Helene, terwijl zij een tafeltje naar zich toe trok, waarop een juweelenkistje stond. Zij opende het kistje en vervolgde toen: „Zie eens, Heinrich, hier heb ik eenige mooie paarlen uitgezocht, welke ik voor uwe bruid heb bestemd. Zij zullen goed passen bij Elise's vrien delijk gezichtje. Geef haar die uit mijn naam en voeg daarbij de hartelijkste gelukwenschen van de oudste vriendin vau haren bruidegom." Bij het uitspreken van die laatste woorden was Helene's stem een weinigje bevend geworden. Zij schoof het kistje zachtjes naar Morris, die eenige oogenblikken in stomme verbazing bleef zitten. Eindelijk zeide hij „Ik dank u, beste Helene, voor uwe edel moedige bedoelingMaar, Goddank, ik ben op dit oogenblik niet meer verloofd!" „Niet meer verloofd Hoe bedoelt gij dat vroeg Helene, met angstig bevende stem en terwijl hare gelaatskleur haar wederom begaf. „Ik had gemeend of lievermen heeft mij verzekerd, dat gij op het punt stondt om te trouwen met Elise. Bij de voorstellen tot verzending naar de af- deelingen der andere op de agenda vermelde pun ten verzocht en verkreeg de heer Huvers de toe stemming om mede naar de afdeelingen te zenden een afschrift van zijn voorstel, inhoudende bezwaren tegeu liet verleenen vau een subsidie voor den aanleg van een stoomtramweg Brouwershaven- Steenbergen. De eerstvolgende openbare zitting is bepaald op a. s. Vrijdag, des morgens om 11 uur. De verkie zing van een lid van Gedeputeerde Staten komt als eerste punt na de pauze aan de orde. De rechtbank te 's Hertogenbosch eischt tegen van Gelder, beschuldigd van moord op den wacht meester Hoekraan te Osch, levenslange gevange nisstraf, tegen van Berkum en de beide de Bie's wegens medeplichtigheid, ieder eer.e gevangenis straf van 15 jaren. De uitspraak is bepaald op Dinsdag 21 Nov. a.s. De verdediger, de heer mr. J. A. Loeff, meende dat, ofschoon er meer of mindere mate van waar schijnlijkheid mag bestaan tegen den eersten beklaagde, er geen reden is hem te veroordeelen en de rechtbank overgaan moet tot vrijspraak. En wat betreft de drie andere beklaagden kwam pl. tot dezelfde conclusie. Voor de Haagsche Rechtbank werd gisteren in het belang van de openbare zedelijkheid met gesloten deuren behandeld de zaak van Ds. Dc. Th., predikant bij de Nederl. Herv. gemeente aldaar, beklaagd dat hij in het tijds verloop van 18851891 herhaaldelijk feiten heeft gepleegd, strafbaar gesteld bij art. 249, le lid W. v. S. IERSEKE. Het jaar 1893 keuraerkt zich voor deze gemeente door buitengewoon veel ziekte. Gedurende de eerste acht maanden heerschte alhier de rubeola, waarvan ruime 1200 gevallen in behandeling kwamen; daarnevens „Dat is ook inderdaad de bedoeling antwoordde Heinrich, „maar bij onderling vinden hebben wij van dat voornemen afgezien." Helene was te zeer getroffen om terstond te kunnen antwoorden. Eerst na eenige oogenblikken had zij zich voldoende hersteld om op schijnbaar bedaarden toon te zt ggen „Ik denk, dat dit wel een gewone en onbe duidende kibbelpartij zal geweest zijn, zooals die wel eens meer voorkomt tusschen menschen, die elkander toch hartelijk liefhebben. Zoo iets komt altijd wel weer in orde." „Neen, Helene, in dit geval nooit!" antwoordde Heinrich. „Ik zal u alles vertellen wat er gebeurd is; dan moogt gij zelve oordeelen." En nu gaf hij een getrouw en bijna woor delijk verhaal van hetgeen er tusschen Elise en hem was voorgevallen. Toen hij had uitgesproken, volgde er eene minuut, waarin geen van beiden een woord zeide. Hunne blikken ontmoetten onwillekeurig elkander, en Helena vroeg daarna met zachte stem „Heinrich, gij hebt mij beloofd altijd de waarheid te spreken. „"Wilt gij het ook op dit oogenblik doen?" Zv

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1