Gemengd N i e u w s. I: aangenaam is het voor „Ond-Vosmeer's Zang en Muziekgezelschap", dat het tot heden niet in gebruik zijnde schoollokaal, welwillend door het gemeentebestuur gratis afgestaan voor het houden van repetities, bij het in dienst treden der onderwijzeres moet ontruimd worden. Het is des. te onaangenamer, omdat het in de geheele gemeente aan geschikte lokaliteit ontbreekt; op de eene of andere wijze zal het actieve bestuur misschien ook in deze wel uitkomst vinden. In den laatsten tijd zijn enkele, veel belovende, nieuwe werkende leden aangenomen. Yan wege het geraeentestuur zijn de plaat sen in deze gemeente, die zich door vuilheid ken merken, dit jaar, vooral met het oog op het voorkomen van gevallen van cholera in ons land, geregeld ontsmet, enkele dier plaatsen mochten wel eens door onderhoudsplichtigen verbeterd worden. "Waar niet op tijd gezui verde goten, met modder van niet te bepalen kleur gevulde greppels, varkenshokken, mest vaalten, open privaten op een.betrekkelijk kleine ruimte bij elkander worden gevonden, kan men gerust zeggen dat niet aan de eenvoudigste eischen, die men in het belang der gezondheid van de in- en omwonenden mag stellen, is vol daan; enkele plaatsen, gelukkig niet veel, komen in deze gemeente nog voor, waarop het boven staande van toepassing is. Dringende verbetering mag daar zeker niet uitblijven. Bedraagt gemiddeld het aantal overledenen in de vorige jaren 40, thans steeg het dit jaar tot 56; ook het aantal geboorten is veel grooter dan anders, zoo zelfs dat èn overlijdensregisters èn geboorteregisters met eenige bladen moeten aangevuld worden. SCHERPENISSE. Bij Kon. Besluit is be noemd tot lid van het bestuur van het calami- teuze waterschap Scherpenisse de heer Cornelis David Bolier, burgemeester dier gemeente; de benoemde stond no. 1 op de door den Dijkraad voor de tweede maal opgemaakte voordracht; op de eerste stond hij met het lot tegen den heer M. Vos no. 3, maar tegen die eerste voordracht schijnen bij h.h. Ged. Staten zoodanige overwe- geude bezwaren te zijn ingebracht, dat hun college het opmaken eener nieuwe noodzakelijk achtte. Op de tweede kwam no. 1 der eerste voordracht in het geheel niet voor. TIIOLEN. Voor het depart. „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen trad Maan dagavond als spreker op de heer A. A. Beekman, van Schiedam. Met de voordracht van drie zijner schetsen: „Gemeen soldaat," „de enthousiast" en „de taal der liefde" wist hij, als altijd zijne toehoorders te boeien en oogstte dan ook na afloop welverdiende bijvalsbetuigingen in. Dit genre „militaire novellen" van den heer Beekman heeft zich sinds lang een welverdienden naam verworven. Het zijn steeds teekenachtige, vaak humoristische grepen uit de poëzie en ook uit het proza van het soldatenleven. In geen jaren is het hier tijdens de loting voor de nationale militie zoo ruw en ergerlijk toegegaan als Zaterdag 1.1. Er is, Daar men ons meedeelt, vreeselijk gevochten; zelfs moest een persoon door de politie, geboeid worden opge bracht. De bepaling, vervat in art. 118 der ge meente-verordening, dat nl. op den dag der loting in koffiehuizen enz. geen sterken drank mag worden verkocht of gebruikt, heeft o. i. de goede bedoeling om drankmisbruik en daaraan verbonden schandalen tegen te gaan, geheel gemist, want nu zag men mannen en jongelingen, in opge wonden toestand, op de openbare straat uit een flesch drinken, omdat in herbergen en kroegen geen sterke drank mocht getapt worden. Door onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare school alhier is een verzoekschrift aan den raad ingediend om de regeling der onderwijzersjaarwedden te willen herzien. Zij Helene, hoort men zoo zelden. Ook heb ik mij niet met volkomen juistheid uitgedrukt," want ik wilde iets omschrijven wat niet te omschrijven is. Maar gij hebt mijne bedoeling toch wei be grepen, niet waar?" „Ja, en wanneer die bedoeling juist is, dan moet ik mij zeer verbazen, dat deze adelijke familie mij niettemin toch tot schoondochter zou wenschen*" „Zij zouden u ook niet als vrouw voor haren oudsten zoon begeeren. Maar voor den jongeren, die tot over de ooreu in de schuld zit, beschouwen zij uw groote vermogen als eene zeer welkome uitredding." „Maar ook in dat geval zouden zij mij immers toch als lid der familie in hare nabijheid moeten dulden „Dat behoeft nog niet. Gij zoudt niets anders zijn dan de vrouw van den jongeren zoon. Men zou u naar bet eeu of ander veraf gelegen land goed zenden, opdat Baron ^George rustig zijn c/ttdleven kon voortzetten. Alleen wanneer de familie zelve op hare goederen vertoefde, werd gij met den dorpspredikant en den dokter ook wel eens bij hun toegelaten; „Dat is... bijna beleedigend! Waarom zegt hebben daarbij eene regeling aan 'sRaads wel willende overweging aanbevolen, welke in hoofd zaak luidt als volgt Het traktement van een onderwijzeres) is f 400. Voor elke twee dienstjaren bij 't onderwijs in de gemeente of elders wordt dit verhoogd met f 50, met dien verstande, dat het nimmer meer dan f 600 zal kunnen bedragen. Het onderwijzers-traktement wordt verhoogd met f50 voor de hoofdakte, met f100 voor de verplichte hoofdakte en met f 150 voor de ver plichte hoofdakte en den dienst als plaatsver vangend hoofd. Het geven van onderwijs in de Eransche taal (6 uren), het teekenen (4- uren) en de gymnas tiek (2 uren) per week wordt resp. beloond met f 150, f 100 en f 50. Voor avondschool en herhalingschool wordt resp. f100 en f50 genoten. Vergelijkend overzicht van de jaarwedden der verschillende onderwijzers op 1 Jan. 1894 vol gens de voorgestelde regeling met die welke thans uitgekeerd worden: de lir. van Dijk, plaatsverv. hoofd, verpl. hoofdakte, teekenen f 850 thans f 650 Ave, verpl. hoofdakte, teekenen, herhalingsch. 850 thans 700 Maas, Jr.,600 „550 v. d. Broek, avondsch. 7 00 600 Rietveld, Fransch 750 „700 de Carpentier, gymnast. 550 „500 Mej. Bal500 „450 de Lange 450 4-50 v. d. Moer 500 450. Naar aanleiding van de adviezen der hh. inspecteurs bestaat bij Z.Ex. den Minister het voornemen, aan Rijksnormaallessen, die daartoe in de termen vallen, een voorbereidingscursus te verbinden. De kans bestaat, naar wij uit goede bron vernemen, dat ook onze gemeente in het genot zal komen van een dergelijken cursus, wat voor zeker voor toekomstige leerlingen van belang is. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn alhier Maandag 11. aangevangen onder leiding van den luitenant der infanterie Geill en den sergeant Eindhout. Negen jongelieden nemen er aan deel. Maandag ging het te Wageningen bij ge legenheid der loting voor de nationale militie zeer rumoerig toe. Vele lotelingen liejien dronkén langs de straten en er hadden hevige vecht partijen plaats, zelfs met messen. De burgemeester die de orde wilde handhaven en het zingen van socialistische liederen beletten, werd in het onderlijf en ook de oudste wethouder verwond, gelukkig niet gevaarlijk. Een 23-jarig jongman T. Viëtor heeft bekend den burgemeester en den wethouder te hebben gestoken. Het dolkmes, dat hij weggeworpen had, is gevonden. De dader is gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Uit Arnhem werden militairen ontboden, die Dinsdag, nadat alles rustig was, op 10 man, een wachtmeester en een luitenant na, weer vertrokken. De toestand van den gewonden burgemeester is volgens de laatste berichten bevredigend, eu er bestaat hoop op spoedig herstel. H. M. de Koningin heeft met veel belangstelling naar zijn toestand geïnformeerd. Een aantal personen zijn door de politie in verhoor genomen, om gegevens te verkrijgen, alvorens tot vervolging van de hoofddaders te kunnen overgaan. Alles is thans rustig. De Heer J. Luykx, bankier te Rozendaal (N.-B.), reed Dinsdagavond te paard naar Bergen- op-Zoora. Onderweg werd zijn paard schichtig en gij mij al deze dingen, Morris?" riep het meisje, rood van ergernis. „Ten eerste omdat ik overtuigd ben, dat het zoo de waarheid is, en ten tweede om u zoo mogelijk van zulk een ongelukkigen stap terug te houden." „En op welken grond meent gij, dat ik gevaar loop dien stap te doen?" „Omdat uwe houding tegenover die familie anders was dan ik van Helene Holld verwacht zou hebben „Hoe was mijne houding dan? Gij zegt wel hoe die niet was; hoe was zij dan wel?" „Kruipend." „Maar dat wordt toch al te ergMij zulke onbeschaamdheden in 't gezicht te zeggen riep Helene met fonkelende oogen, terwijl zij van haren stoel opsprong en in hevige drift de kamer op en neer liep. Heinrich volgde haar met zijne blikken. Haar gelaat gloeide, hare oogen schitterden en haar boezem hijgde naar adem. Zijo hart drukte hem zwaar als loodzijn gelaat werd doods bleek en zijne handen werden koud als ijs. Het was hem alsof hij terstond zou moeten sterven, sloeg op hol, met het noodlottig gevolg dat zijn berijder viel en met den voet in den stijgbeugel een eindweegs werd medegesleurd. Inwendig ge kneusd en geheel bebloed werd hij opgenomen en per rijtuig naar Rozendaal vervoerd. De heer Luykx is aan de gevolgen overleden. Uit Goes schrijft men aan de Midd. Crt.: Het is heusch geen aanstellerij of zedepree- kerij, wanneer ik zeg, dat het tegenwoordig de spuigaten uitloopt met het zingen van deunen, die slechts één bedoeling hebben nl. om de eerbaarheid een klap in het aangezicht te geven. Als men hier bij gelegenheid van alle denk bare uitspanningsdagen hoort, wat door de „jonkheid" uitgebruld wordt, dan staat men versteld over twee dingen. Ten eerste, hoe het ter wereld mogelijk is om in dien echt platten, grof oneerbaren onzin zoo'n behagen te scheppen om dien langs de straten uit te bulderen. En ten tweede dat onze politie geen termen vindt om dit tegen te gaan. Dinsdagavond las ik juist in de Midd. Crt. van Woensdag, dat het kantongerecht te Mid delburg iemand uit Vlissingen wegens het in 't openbaar zingen van een voor de eerbaarheid aanstootelijk lied gevonnisd had. De aanstaande toondagen zullen ons weder de piquante nommers uit het lolmakers reper toire doen hooreu. Niet alleen de jongelingen, maar ook de jongedochters zingen uit volle borst mee. Er zijn bepaald in Beveland allerliefste boe rinnetjes, maar als men uit nog zoo'n snoeperig rozemondje ook die onkiesche liedjes hoort, die nauwelijks passen in den mond van den be- faamdsten dragonder, dan keert men haar den rug toe. Ik weet wel: vrijheidblijheid, doch het is volstrekt geen verkorten dier vrijheid, wanneer men den lust voor het zingen van zedekwetsende liederen tracht te breidelen. Als de wet aanleiding geeft om op te treden, dan is de politie eenvoudig verplicht de wet te handhaven, niet waar? En Hermandad behoeft hier volstrekt geen rechercheurs-politiek tentoon te spreiden om overtredingen te constateeren. Voor eenige weken ontvreemdde een knaap van 10 jaar bij een daglooner aan de Snippe- ling, bij Deventer, een huissleutel en een horloge, Met dien sleutel opende hij j.1. Vrijdag de wo ning van den daglooner. Toen nam hij een portemonnaie met geld en eenige tabak weg. Deze jeugdige deugniet heeft reeds meermalen met de politie kennis gemaakt. In de zaak van den moord op den wacht meester G. Hoekman der Kon. maréchaussée te Osch, welke aanstaanden Maandag en Dinsdag voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch zal behan deld worden, zijn ruim zestig getuigen gedagvaard. Aan de weduwe Hoekman is op haar aanzoek een rijkspensioen toegekend van f 250. Een onderzoek, ingesteld bij de suikerfa brikanten in Nederland naar de resultaten der loopende suikercampagne, geeft de volgende re sultaten Op 15 Oct. jl. waren hier te lande in werking 30 fabrieken tegen een gelijk getal op dien datum in 1892. Met bieten waren dit jaar in Nederland beteeld 27356 hectaren, tegen 23418 hectaren, verleden jaar met dit gewas bezet geweest. Per hectare gerekend, was de gemiddelde opbrengst aan bieten dit jaar 28500 KG., tegen 28340 KG. in 1892. Het gemiddelde suikergehalte der bieten is dit jaar 13.60 pCt. tegen 13.19 pCt. verleden jaar. De verdachte Lampier heeft thans bekend den drievoudigen moord te Marolleput (Zeeland) te hebben bedreven en dus zijne vrouw, zijne schoonzuster en zijne schoonmoeder te hebben vermoord. Te Joure zijn in den laatsten tijd bij de godsdienstoefeningen bij herhaling giften van f 500 voor de armen gecollecteerd. want liever zou hij de heele wereld beleedigd hebben dan juist Helene Holld. Op eens bleef zij, door hare opwinding even aan het hoesten geraakt, een oogenblik voor hem stilstaan en riep „Kruipend, hebt gij gezegd Kruipend „Ja, dat heb ik gezegd, en ik kan dat woord niet terugnemen, want het drukt geheel uit wat ik bedoel, en ik weet daarvoor geen zachtere benaming. Gij hebt verlangd, dat ik u de waar heid zou zeggen, en die heb ik u gezegd Ik kan niet anders spreken, want het is zoo." Helene keerde zich plotseling om en liep wederom eenige malen het vertrek op en neder, zonder een woord te spreken. „Ik, vrees, dat ik u zeer ernstig beleedigd heb, juffrouw, en ik zal dus heengaan," zeide Morris eindelijk, terwijl hij een beleefde buiging maakte en zich naar de deur begaf. „Neen, blijfriep Helene, op zulk een nadrukkelijken toon en met zulk eene gebie dende beweging harer rechterhand, dat Morris oogenblikkelijk bleef staan. Wordt vervolgd). Dezer dagen zijn door de Stadsreinigin in het Singel bij de Appelmarkt te Amsterdai een hemd en een blouse gevonden, welke'kleedinj stukken herkend zijn als hebbende toebehoor aan Maria Schmitz, de gewezen vrouw van de Jonj IV Beide kleediugstukken waren van achten geheel opengesneden. De eigenaresse van het hotel, waar De Jog het laatst met Maria Schmitz logeerde, twijfel: ,e geen oogenblik in hare verklaring dat genoeuió 'tl kleedingstukken die van Maria Schmitz warei In de groote steden gebeurt het niet zeldt dat dienstboden van buiten, door op eene a vertentie te schrijven, in betrekkingen koini die van verdachten aard zijn. Het wenschelijke is daarom meermalen besproki dat in groote plaatsen informatiebureau's zouilf zijn. Te Rotterdam heeft zich daartoe een dame comité georganiseerd. Voor informatiën alvore io in dienst te treden kan men zich vervoegen de secretaresse, mej. N. Batenburg, van d Werfstraat 18. Bij de begrafenis van eene weduwe Brussel zijn de zoons der overledene, kinderen uit twee huwelijken die twistti »r over de erfenis, herhaaldelijk slaags geraak Onder weg naar de kerk moest de stoet al tie e minuten stilstaan om te wachten tot het vechte£ gedaan zou zijn, en na het verlaten van de kei geraakten weder twee broeders handgemeen, waarl de een den ander ernstig verwondde aan het hoof Onder groote opschudding werd de schuldig in hechtenis genomen en de gewonde naar ee naburige apotheek gebracht, en ondertussclie ging de wagen met het stoffelijk overschot ih moeder nagenoeg alleen naar het kerkhof. In de gevangenis te Luzern is Dinsda la een misdadiger onthoofd, de 23-jarige landbouwt Keiler, die, om een rijk huwelijk te kunne doen, ziju dienstmeisje en minnares vermoorde en later in de gevangenis een moordaansla pleegde op den cipier. Hij had tot het laatst to op gratie gehoopt. Maar de Groote Raad va Luzern heeft met 72 tegen 48 stemmen di gratie LANDBOUW. K Ieder landbouwer wordt aangeraden, als h(j daarvoo in de gelegenheid is, een bezoek te brengen aan hi proefstation en de landbouwschool te Goes, waarto de betrokken directeuren, de heeren Swaving e Kakebeeke, met de meeste heuschheid verlof verleenei De winterlandbouwschool (naar men weet zijn t slechts twee in ons land, n.1. een in Groningen e een in Goes) is gevestigd in het gebouw der voormalig leenbank, daartoe kosteloos door de gemeente afgestaan Er zijn voorloopig twee lokalen van 6 bij 7 M. e een leeraarskamer ingericht. Bij toenemend gebrui is de noodige ruimte disponibel. Alle leermiddelei z(jn voorhanden: typen van nuttige en schadelijk vogels, verzamelingen van insecten, werktuigen zuivelbereiding, enz. Zooals men weet wordt hi onderwijs gegeven door de heeren Kakebeeke, ter Hai en van der Vliet, en bij mogelijke uitbreiding dooi dr. Swaving, directeur van het proefstation, in natuur en scheikunde. Het onderwijs omvat: kennis van grond, grondbewerking, grondverbetering, plantenteelt veevoedering, bedrijfsleer, schei- en natuurkunde, mestingleer, veeteelt, gezondheidsleer, zuivelbereiding dierkunde, plantkunde, Nederlandsche taal en reken kunde. De cursus omvat 2 halfjaren; het onderwij duurt van 912 en 24 uren. Het schoolgeld 20 gulden voor den geheelen cursus. Uit alles blijkt, dat het de bedoeling is oin zulke jongelingen to degelijke landbouwers te vormen, voor wiedecursu aan de landbouwschool te Wageningen te langdurij en te kostbaar is. Ook een bezoek aan het proefstation loont zeer di moeite. Daartoe is ingericht de villa, vroeger bewoond 'r door den heer M. Salberg. Het gebouw is omgeven door een uitgestrekten tuin, die mettertijd mogelijk aan het doel zal worden dienstbaar gemaakt. Behalve hel noodige dienstpersoneel zijn aan het station ver bonden dr. Swaving, directeur, W. J. Essers en L Schaap, assistenten en G. Hcrwich, amanuensis. Op de allerhoogste verdieping heeft men een waterreservoii om den waterdruk voor boteronderzoek op dezelfde hoogte te houden. Op eene lagere verdieping is een lokaal voor het onderzoek naar de zuiverheid en de kiemkracht van granen en zaden. In de beneden verdieping vindt men naast de direc teurskamer een laboratorium voor onderzoek van boter een tot onderzoek van meststoffen en eene donkere kamer tot polurisatie van suiker. Beneden den beganen grond is een vertrek tot onderzoek van suikerbieten, bergplaatsen voor suikerbieten enz. benevens eeae distilleer-machine. Gelijk gezegd: een bezoek aan beide inrichtingen wordt den landbouwers ten zeerste aanbevolen. Dinsdag 7 Nov. a.s. wordt het gebouw voor het publiek ter bezichtiging gesteld. VERGADERING van den GEMEENTERAAD van Terseke, Vrijdag 27 Oct. 38 avonds 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig de heeren Klos en Sauer; voorz. de Burgemeester. De notulen der 2 vorige vergaderingen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn Van Ged. St. goedk. der navolgende raadsbesluiten: le tot aankoop van grond in erfpacht bij P. Broere. 2e tot het toestaan eener gratificatie ad 50 aan den gewezen veldwachter Bles.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2