nlM, piijfl aai ie klaipi Tan eesterteelt, laiiloii, enz. N°. 436. Zaterdag 4 November 1893. Elfde jaargang. EN J. M. C. POT, Publicatie n. Jeugdige veroordeelden. FEUILLETON. WAARHEID SPREKEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSCiS Thoolsche Goarant Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents j iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Burgemeester en Wethouders van Tholen Brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van Jen hoofdelijken omslag in deze gemeente, voor 1893, in afschrift gedurende vijf maanden, op de secretarie Ier gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Tholen, den 4 November 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Het N. v. d. D. bracht pas een onderwerp Ier sprake, dat in de laatste algem. verg. van 't Ned. Genootsch. tot zedelijke verbetering der jLj gevangenen behandeld werd. Daar dit blad, en zeker ook die vereeniging, het wenschelijk wrdeelen, dat hunne denkbeelden in ruimer ;ring bekend worden, ja zelfs de publieke openie willen bewerken, willen wij ook even dat onder werp bezien, te meer daar genoemde vergadering :en greep heeft gedaan in onze eigen overleg gingen en overtuiging. Men hoort niet zelden door menschen op leeftijd dagen, dat de jeugd tegenwoordig zoo verschrikke lijk ondeugend, onverschillig, baldadig, brutaal in nog al erger is. Dit is het oude liedje, dat loor alle eeuwen heen gezongen is en nog lang ia dezen gezongen zal worden. Mooi is het liet, maar is het ook waar? Als men al die leelijke woorden niet al te jjroote menschachtig opvat en dat tegenwoordig ïit de jeremiade weglaat, ja, dan zal het wel mgeveer waar zijn. De jeugd is ondeugend enz. Een jongen van 10 of 12 jaar zit, als ij niets beters te doen heeft, met het grootste 'enoegen zijn potlood te versnipperen tot er geen stuk van over is, of hij zit midden in een pracht werk van zijn vader mannetjes te teekenen, of :en kat de oogen uit te krabben of een man )en bril op te zetten, alles indien hem dit niet lelet wordt. In school mag hij graag zijn kame- a> aad aan het haar trekken of met een griffel- m punt prikken, en als hij op straat een hond en lDl :en kat tegen elkaar in het harnas kan jagen, dan heeft hij schik voor een heelen dag. Deze Naar het Duitsch. Baron D en diens echtgenoolewerd aan- ;ediend, en een oogenblik later traden de beide lezoekers de kamer binnen. Heinrich nam zijn hoed in de hand en wilde p. leengaan. „Neen, wees zoo goed nog een oogenblikje e wachten," fluisterde Helene hem haastig toe. »Ik heb u nog zooveel te vragen en te zeggen. Ilijf dus nog even, totdat mijne gasten weg zijn." Met een kloppend hart maakte Heinrich eene luiging en week terug naar het uiterste einde Ier kamer, waar hij met zeer veel aandacht de childerijen aan den wand ging bekijken. Mevrouw kwam met de grootst mogelijke vriendelijkheid bij Helene, nam haar bij de hand a kuste haar met bijzondere hartelijkheid. Tot ïeinrich's groote verbazing want hij kon en dergelijke stoutigheden en nog wel ergere, waaruit totale afwezigheid van ervaring, nadenken of barmhartigheid spreekt, begaan de kinderen, jongens vooral, tegenwoordig gaarne. Maar dat zij dit nu meer doen dan vroeger, zie, dat wil er nu bij ons maar niet in. Och, bestraffende, zwaartillende oude, zijt gij dan heelemaal uw eigen jeugd vergeten Weet gij er dan vol strekt niets meer van, hoe gaarne ge u door een rijtuig liet voortslepen, hoe de rijpende appelen in den boomgaard van uw buurman u de oogen uitstaken, of hoe ge een pak slaag van uw moeder kreegt omdat ge voor de zooveelste maal met gescheurde broek of kiel thuis kwaamt Dat ge straf verlangt voor wat de jeugd verkeerds doet, is goed, maar zoek achter dat verkeerde niet meer kwaad dan achter uw eigen kattekwaad stak, opdat de straf billijk zij. Dat vergeten van eigen jeugd, van wat men toen deed en dacht kan veel kwaad stichten. Kinderkennis is voor ieder opvoeder een eerste eisch en voor die kennis is een heldere herinne ring van de eigen kinderjaren de voornaamste factor. Het is voor een opvoeder van de hoogste beteekenis te weten uit welke beweegreden een daad van zijn pupil voorkomt, want daarvan is de straf en van deze weer zijn zedelijke verbete ring afhankelijk. Nu is het de vraag, mag men van den rechter, en van den wetgever eischen, dat hij opvoeder zij Ons dunkt zeer zeker, vooral van den laatste. De wet moet, voor zoover zij betrekking heeft op overtredingen van kinderen, in de eerste plaats hunne zedelijk verbetering beoogen, en dus raag de wet niet in strijd zijn met de be ginselen eener gezonde opvoedkunde. Dit nu is zij, volgens de meening van bovenbedoelde ver gadering, wel degelijk. De strafwet brengt het kind veel te lichtvaardig in aanraking met den rechter en eischt veel te vaak gevangenisstraf. Dat dit fouten zijn, daarvan zijn wij al lang overtuigd. De verbeeldingskracht van het kind schept de gevangenis om in een plaats vol ver schrikking en de gedachte voor het gerecht te moeten verschijnen vervult hem met vreeze en beving. En nu is het een erkende waarheid, dat niets gemakkelijker een kind bederft, dan het bloot te stellen aan den hevigsten prikkel. toch niet zijne aandacht uitsluitend bij de schil derijen bepalen scheen Helene deze vriende lijkheid bijzonder aangenaam te vinden en zich daardoor zeer gevleid te gevoelen. Ook de Baron was zeer oplettend en voor komend jegens de vrouw des huizes. Het ge sprek liep over hof-feesten, bals, concerten en de nieuwste opera's, en de beide bezoekers betuigden hunne verwondering, dat juffrouw Holld niet naar Berlijn overkwam om ook aan dat alles deel te nemen. Na nog eenige opmerkingen over soortgelijke aangelegenheden nam zij wederom met dezelfde hartelijkheid afscheid, terwijl zij zeer sterk er op aandrongen om ook eens een contra- bezoek te ontvangen. „Welnu," zeide Helene tot Heinrich, zoodra het tweetal weg was, „wat zegt gij daarvan?" „Ik geloof," antwoordde Morris, „dat deze dame stellig eene zeer gewichtige bedoeling moet hebbenanders zou zij zich niet verwaardigen hier te komen en zoo buitengewoon vriendelijk jegens u te zijn." „Dat is zeker niet zeer vleiend voor mij," zeide Helene. „Maar hoe weet gij met zoo stellige zekerheid, dat het hun niet todoen kan Als het eens mogelijk was, om uw kind het mooiste te geven, wat het zich voorstellen kan, dan zoudt gij veel kans loopen, het onverschil lig te maken voor alles wat minder mooi is. Als de rechter een kind in de gevangenis brengt, dan zal of die plaats beantwoorden aan het ver schrikkelijke, wat het er zich van voorgesteld heeft, of, wat waarschijnlijker is, het zal die plaats nog zoo heel kwaad niet vinden. Iu beide gevallen heeft het de hoogste schande moeten verduren, in het laatste geval is bovendien zijn naïviteit gekrenkt, gezwegen verdei van het kwaad, dat het in de gevangeuis kan leeren van anderen. De naam van in de gevangeuis ge zeten te hebben is voor volwassenen zelfs vaak nog zulk een schrikbeeld, dat velen eeu moeilijk bijeen te brengen boete verkiezen boven den kerker. Hoe moet dat dan niet bij een kind zijn, welks verbeelding nog niet door de werke lijkheid is gelogenstraft. Het kind zoo min mogelijk voor den rechter te brengen en het alleen in den uitersten nood tot gevangenisstraf te veroordeelen, dat was de hoofdgedachte van de meer bedoelde vergadering. Wat daarvoor in de plaats moet treden, m.a.w. de toepassing van dit beginsel, daarover kunnen wij nu niet meer uitwijden. Dit alleen nog, een verstandige politie kan in dit opzicht on eindig veel goeds uitwerken en veel kwade in werking op de jeugdige gemoederen voorkomen. Maar daarvoor is noodig, dat de dienaar des gerechts, en de rechter volge dat voorbeeld na, zich de jeugd niet boozer voorstelle, dan zij werkelijk is, en dat hij niet meedoe aan het gejammer, dat de kinderen tegenwoordig zoo slecht zijn, maar integendeel verplaatse hij zich gedurig in zijne eigen kinderjaren, welke her innering hem o.a. zal leeren dat ontzag en vrees voor de politie veel meer kwaad voorkomen, dan gerechtelijke straffen verbeteren. IERSEKE. Mej. A. E. W. van Swieten heeft hare benoeming tot onderwijzeres alhier aangenomen. De nieuw benoemde gemeente-veldwachter H. Slotboom heeft den len November zijne be trekking aanvaard. zijn om mijne persoonlijke eigenschappen?" „Omdat ik weet, Helene, dat uwe persoonlijke eigenschappen, ook al waren die nog tienmaal uitmuntend er dan zij zijn, deze dame niet tot u zouden hebben aangetrokken, indien gij nog slechts een arme onderwijzeres waart. Ik dacht, dat gij dit even goed wist als ik En zelfs nu, nadat er zulk eene schitterende verandering in uwe omstandigheden gekomen is, moet het een bepaalde en zeer gewichtige reden zijn, welke hen kan bewegen om u te bezoeken en met zooveel voorkomendheid te bejegenen. De dames uit den hoogen adelstand laten zich gewoonlijk niet in met de rijke erfdochters uit den handelsstand, ook al bezitten zij de grootste kapitalen 1" „Gij zijtbuitengewoon openhartig, moet ik zeggen. Eu welke bepaalde bedoeling meent gij nu, dat deze menschen met haar bezoek kunnen gehad hebben?" „Om een aanval te doen op uw groote ver- moger teneinde daarmede mettertijd de schulden af te doen van hun verkwistenden joogsten zoon, j'iaro.i. George, wiens slechte reputatie oorzaak is, dat zelfs de machtige invloed zijner moeder hem niet een rang kan bezorgen, noch in het Op 't telegraafkantoor werden in October behandeld 1388 telegrammen waarvan 283 ver zonden en 1105 ontvangen. Inde postspaar bank werd ingelegd f 1284,85 (82 inlagen) en teruggenomen f 1657,05 (19 terugbetalingen). Aangevraagd 6 nieuwe boekjes. OESTERS. Volgens de laatste statistiek bedraagt het ver bruik van oesters in Erankrijk 823 millioen. Bovendien zijn er 347 millioen uitgevoerd en 184 millioen overgebracht naar de kweekplaatsen. Dit maakt te zamen een getal van 1354 millioen, die voor Erankrijk hebben opgebracht ÏS1/^ millioen fr. Parijs heeft in 1892 geconsumeerd ruim 8y2 millioen KG. oesters. In de Halles werden ver kocht bijna 33 millioen stuks. De prijzen waren zeer uiteenloopend naar ge lang van de plaats waarvan de oesters afkomstig waren. De beste soorten zijn die van Maren nes, Arraoricaines, Cancale en Courseulles St. Wast, waarvan de maximum-prijzen successivelijk be droegen 137 fr., 150 fr., 167 fr. en 167 fr. Ieder jaar breidt de oesterindustrie zich uit; op 't oogenblik houdt zij meer dan 300 duizend menschen bezig. De geconcessioneerde gronden beslaan een oppervlakte van ruim 15000 HA. waarvan 13000 aan het domein en 2000 aan particulieren behooren. De banken van Arcachon beslaan ruim 15000 HA., doch nog slechts een klein gedeelte is daarvan in exploitatie. Dit gedeelte levert ruim 270 millioeu oesters. De nachtmerrie der Eransche oesterteelt is de Portugeesche oester. Deze breidt zich verbazend uit. In 1S89 bedroeg de opbrengst fr. 813000, in 1892 reeds ruim fr. l1/^ millioen. ST. MAARTENSDIJK. Tot lid van het kiescollegie bij de Hervormde Gemeente alhier, is bij herstemming gekozen de heer M. P. Groenewege. OUD-VOSMEER. De kans bestaat dat binnen korten tijd het getal onderwijzers, door de wet ver- eischt, zal aanwezig zijn, daar zich voor de betrek king van onderwijzeres eene sollicitante aanmeldde. Is dit in het belang van het onderwijs, minder leger, noch bij de vloot, noch in het land. Gij kunt er zeker van zijn, dat deze dame meent, dat gij u zeer vereerd zult achten den geruï- neerden zoon met uw vermogen weder op de been te mogen helpen, alleen om daardoor de schoondochter der hooggeboren baron te worden." „In dat geval zou ik slechts éene schrede verwijderd zijn van de Gravenkroon, welke mij zou ten deel vallen wanneer de oudere broeder kwam te overlijden. Gelooft gij niet, dat die kroon mij goed zou staan „Neen, Helene." „Waarom niet?" „Omdat gij daarvoor, zooals men dat noemt, niet in de wieg gelegd zijt. Daartoe ontbreekt u bet uiterlijk, de eigenaardige manieren, de ja, hoe zal ik het noemen?kortom, dat onbeschrijfelijke iets, het fijne eener hooge geboorte." „Ik moet zeggen, Norris," antwoordde Helene, ten uiterste verbaasd, „dat ik nog niet recht weet of uwe oordeelvelling zich voornamelijk door beleefdheid of door scherpzinnnigheid onderscheidt 1" „Ik weet, dat mijne woorden voor onbeleefd kunnen gehouden worden. Maar de waarheid,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1