BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuw s. Burgerlijke Stan(1. voorstanders der afschaffing kannen zich troosten met de overweging, dat de meerderheid aan hunne zijde was. Dat is ook een grond. Dat versterkt ook ons iu onze overtuiging, dat het wenschelijk is Schiedam te sluiten. Het weinige goede, zoo er dit al is, worde, zoo noodig opgeofferd aan het onnoemelijke kwaad. Maar Nederland verkeert in het treurige geval, dat eene krachtige drankbestrijding van staatswege bijna onmogelijk is. De staat, d. i. de opeenvolgende regeeriugen, heeft zich zelf den pas afgesneden. Hij heeft zich zelf aan de jenever verkocht. Steeds hooger heeft hij de millioenen opgedreven, waar door het volk zijn ongeluk bewerkt. Steeds vaster heeft hij den band tusschen de schatkist en den alcohol vastgesnoerd. Wie zal dien weder losknoopen? Is het niet hoogst treurig en onzedelijk dat zooveel ellende bestendigd moet worden omdat de schatkist er van leeft? Staat en gemeente beide hebben er belang bij, dat er veel gedronken worde. Hoe zou men dan van die zijde verbetering mogen verwachten Alles moet hier van particu liere zijde komen. Ieder voor zich en alle gelijk gezinden te zamen moeten trachten de voortwoe- kering van den kanker tegen te houden. En daarbij vrage men maar niet te angstvallig of men op wetenschappelijken bodem staat, maar of het niet oorbaar zij, dat men van twee kwaden het minste kiest. Dij de Dinsdag te Middelburg gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten voor het district Middelburg werden uitgebracht 3393 stemmen, waarvan 39 van onwaarde of blanco. Gekozen is de heer P. J. Siegers (candidaat der anti.-rev. en katholieken (met 1697 stemmen. Op den heer dr. A. van der Swalme (liberaal) waren er 164-2 uitgebracht. Door deze verkiezing zijn de Staten van Zeeland op het doode pnnt gebracht, althans in zoover dat de eenige conservatief, do heer W. A. graaf van Lijnden, de schaal naar links of rechts kan doen overhellen. Behalve deze, hebben nu zitting 21 liberalen en 20 anti-liberalen. BIEZELINGE. Wegens de vele gevallen van mazelen is de school alhier voor onbepaalden tijd gesloten. De handel in aardappelen begint levendiger te worden dan tot hiertoe het geval is geweest. De vorige week werden enkele waggons geladen tegen f 1.50 en f 1.60 per IIL., deze week werd reeds f 1.75 besleed. Het plukken van appelen en peren is ook ge ëindigd. De prijzen stegen in de laatste dagen van f 1,50 tot f 1,90. IERSEKE. Tot gemeente-veldwachter is be noemd H. Slotboom, agent van politie te Bergen op Zoom. Hij zal den len November in functie treden. Tot presidente der Ned. Herv. Doras- vereeniging is benoemd mej. De Kortevan der Keest in de plaats van mej. Cuperyde Wit, die voor deze betrekking bedankte. De door deze benoeming vrijkomende betrekking van vice-presidento werd aangevuld door de benoe ming van mej. SautleeGriep. Beiden namen hare benoeming aan. Het raadsbesluit, waarbij aan den eervol ontslagen gemeente veldwachter Bles eene gra tificatie van f 50 werd toegekend, is door Ged. St. goedgekeurd. De welput op het Kerkplein, die in de plaats gekomen is van de mislukte Northonwel, is van een pomp voorzien. De mazelen hebbt n zich de laatste dagen, nu meer op het dorp, verbazend uitgebreid. Van de ruim 500 kinderen der beide openbare scholen zijn er nog een 150 aanwezig. Naar straat met de drukke en ijdele kamenier. Elise lachte hartelijk, want inwendig ver heugde zij zich over de vernedering, welke die ijdele juffrouw Robinsou had moeten verduren. Toen zij echter genoeg had uitgelachen, vroeg zij op eens „Maar hoe kwaamt gij op den inval om haar op eens zulke dingen te zeggen?" „Zij vroeg mij om mijne meening, en toen moest ik dus volgens de waarheid antwoorden." „Maar, goede hemel, men behoeft toch niet altijd zoo precies volgens de waarheid te ant woorden. Bedenk eens even hoe onverstaudig gij gehandeld hebt. Nu hebt gij u de kamenier van juffrouw Lyle tot vijand gemaakt, en ik ben er zeker van, dat zij hare meesteres zal bewegen om nooit meer in uwen winkel te komen, en in den onzen waarschijnlijk evenmin." „Dat is wel mogelijk, Elise, en het is, helaas, niet de eenige onaangename ontmoeting, die ik van morgen gehad heb," antwoordde Morris zuchtend. „Ik vind, dat het anders al genoeg is; maar wat is er dan nog meer gebeurd?" men zegt, zouden de beide geneesheeren gead viseerd hebben de scholen te sluiten, maar tot heden is daaraan geen gevolg gegeven. Trouwens als deze maatregel moet dienen om den voort gang der ziekte stuiten zou hij wel wat laat komen. De meening, dat de scholen de besmetting in de hand werken, schijnt bevestigd te worden door het verschijnsel, dat verscheidene kinderen, die pas op school 2 toegelaten zijn, juist nu de mazelen krijgen. Tot heden liepen zij vrij. Te Kapelle, waar de mazelen-epedemie voor enkele weken ook woedde, werd opgemerkt, dat, vooral in het begin die gezinnen achtereenvol gens werden aangetast, waarvan de kinderen op school iu eikaars nabijheid zaten. Indien dit geen toeval was, moet men natuurlijk aannemen, dat de besmetting reeds plaats greep, voordat de ziekte zich als mazelen openbaarde. Dit is trouwens een reeds dikwijls waargenomen feit. NIEU W-VOSMEER. Door ingelanden is toe gestaan f 1400.uit te keeren aan het Ge meentebestuur, als bijdrage voor rentebetaling van de leening te sluiten voor den aanleg van een klinkerweg naar St. Philipdand. De kosten van het gedeelte Nieuw-Vosmeer tot de Zeeuwsche grens worden begroot op f 27,000. Na verloop van vier jaar wordt van dit kapitaal 40°/o door het Rijk en 60°/o door de Provincie Noord- Brabant vergoed. Aangevraagd was door het Gemeentebestuur f 1600. STAVENISSE 19 Oct. '93. Door de stemge rechtigde manslidmaten der N. H. kerk alhier is herbenoemd als notabele de heer O. van Nieuwen- huijze en zijn als zoodanig benoemd in de vacature de Rijke (vertrokken) de heer Abr. van Zorge en in die van Van Luijk (benoemd als kerkvoogd) de heer xV. Luijk, Cz. Deze laatste heeft evenwel yoor de benoeming bedankt. THOLEN. Blijkens vorenstaande publicatie van den burgemeester dezer gemeente, zal op den dag der loting voorde nationale militie alhier, Zaterdag 28 October a. s., de verkoop en het ge bruik van sterken drank op dien dag verboden zijn in herbergen, kroegen, bier- of koffiehuizen. (Art. 118 van de algemeene politie-verordening der gemeente Tholen). Woensdag voer schipper Bart Touw, komende van Oud-Vosmeer en bestemd naar Bergen op Zoom, onder deze gemeente op een berm in de Eendracht. Door het uitwerpen van een gedeelte der ladmg, bestaande uit 25 last suikerbieten, trachtte men tevergeefs het schip vlot te krijgen, waarna om hulp geseind werd c-n twee hoogaarzen ieder eene lading overnamen, zoodat het vaartuig met 10 last het volgend tij vlot kwam. Da 17-jarige zoon van Aaldert Huizing onder de gem. Sleera liep verleden week met een geladen geweer in een slootje, waarin geen water stond, om lijsters te bemachtigen. Zijne 12- i\ 13-jarige zuster kwam spelenderwijs naast hem loopen en zei: „je kunt ze toch niet raken, schiet mij maar als je durft." Meteen greep zij den loop van het geweer en trok aan, terwijl haar broeder de kolf in de hand hield. Op het zelfde oogenblik ging het schot af en trof het meisje in de borst, met het treurig gevolg dat zij .terstond neerstortte en oogenblikkelijk dood was. Uit wanhoop en verslagenheid sprong haar broeder in het Oranje-kanaal te Groningen, doch werd gered. De justitie uit Dordrecht heeft zich eer gisteren naar den Hoekscheu Waard begeven en daar een onderzoek ingesteld naar een gelukkig zeldzaam voorkomend geval. De Burgemeester eener g'-meente aldaar heeft zich iu kennelijken staat naar de woning eener zeer achtenswaardige dame begeven en zich daar zoo woest aangesteld, dat de buren in hunne nachtrust gestoord werden en de polite zich genoodzaakt zag den burge meester te verwijderen. Heinrich gaf nu een kort verslag van zijn gesprek met zijne bloedverwanten, eindigende met het verhaal hoe men hem daar voor goed de deur gewezen had. „En alzoo heeft mijn oom mij verstooten en onterfd," zeide hij, „alleen omdat ik, in antwoord op zijne vraag, erkend heb, dat ik niet geheel ontroostbaar zou zijn, wanneer hij of mijne tante kwam te overlijden, en dat de rijke erfenis mij in dat geval niet onaangenaam zou zijn." Ditmaal lachte Elise niet, want zij begreep terstond hoe ook zij, als zijn toekomstige vrouw, ten nauwste betrokken was bij de schade, welke zij door het ontgaan van die rijke erfenis zouden lijden. Haar gelaat werd vuurrood van toorn, doch zij trachtte voor het oogenblik nog kalm te blijven en antwoordde op half spotteaden, half berispenden toon „Dan hebt gij uw v .dK.:dc loon gehad, want het is nicut ilau erg zulke dir^ -u te zeggen in tegenwoordigheid van uw oom, wiens eenige erfgenaam gij zoudt geweest zijn. Waarom hebt In 1894 zal over het geheele Rijk eene keuring gehouden worden van voor den krijgs dienst geschikte paarden. Aan iederen eigenaar van een of meer paarden zal daartoe vóór 25 October a. s. ter invulling uit gereikt worden een formulier, dat binnen acht dagen naar waarheid ingevuld en door den geadresseerde ouderteekend, moet worden ingeleverd aan het Bestuur zijner woonplaats. Te Arnhem is tijdens de loting voor de nationale militie eene demonstratie van de zijde der socianl-democraten gehouden. Op een grooten bakwagen, met een paard bespannen, gemend door A. van Emmenes, zag men een slager, te midden van eenige lotelingen, zooals gebruikelijk met het nummer voor den hoed of de pet. Op een bord stond te lezen„Kannonvleesch. Geen stemvee, maar slachtvee!" Op den rondrit door de stad werden biljetten rondgestrooid aan de „Lotelingen." Het „manifest" eindigt: „Weg met de bloedwet! Vrijheid en brood voor allen!" Door de marechaussees is gistermiddag onder de gemeente Markeloo gearresteerd en gevankelijk naar Almeloo overgebracht de land bouwer S., die verdacht wordt voor eenigen tijd een bij hem in dienst zijnden weesjongen zoo danig mishaudeld te hebben, dat de dood hiervan het gevolg is geweest. Er wordt beweerd, dat hij het lijk ergens in den omtrek begraven heeft; evenwel is dit in weerwil van de scherpste nasporingen nog niet gevonden. De justitie zet het onderzoek inmid dels ijverig voort. Aaltje Modders, „het verdwenen meisje," dat tot heel wat geschrijf tusschen hare familie en het Leger des Heils aanleiding heeft gegeven, is gisteren avond uit eigen beweging bij hare moeder te Kampen teruggekeerd. Een arbeider te Posen worgde Maandag zijn vrouw. Na zijn daad werd hij in hechtenis ge nomen. De moordenaar werd reeds vroeger wegens doodslag van zijn eerste vrouw tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De luchtreiziger kapitein Charbonnet huwde verleden week een meisje uit Turijn en het jonge paar besloot de wittebroodsweken door te bren gen met het maken van uitstapjes in eenen luchtballon. Een nieuwe ballon werd daarvoor vervaardigd en als huwelijksgift der bruid aan geboden. Het eerste uitstapje liep goed af. Den volgenden dag. steeg het jonggehuwde paar met eeuen vriend opnieuw op, met het plan om de Alpen over te steken en op Eransch grond gebied neer te dalen. De ballon werd echter door eenen orkaan met groote kracht tegen eene gletscher van de Cairamella-toppen stukgeslagen; d3 reizigers kwamen er heelhuids af, en bleven den eersten nacht op de sneeuw en het ijs. Den volgenden morgen besloten zij te beproeven van den berg af te dalen. Charbonnet ging voorop en verdween, na nog niet ver gegaan te zijn, in eene spleet. Zijne vrouw en ziju vriend bleven den geheelen dag en den volgenden nacht ora de plek ronddwalen. Den volgenden morgen verliet de vrouw den vriend, die ook gevallen was en zich erg bezeerd had, zoodat hij niet van de plaats kon, en bereikte in eenen toestand van geheele uitputting de hut van eenen berg bewoner. De vriend werd nu opgezocht en in de hut gebracht en den volgenden dag ging eene expeditie uit ora het lijk van Charbonnet te zoeken, dat eindelijk gevonden werd met ver brijzelden schedel en gebroken ledematen. De omstreken van Neuss, op den Rijn tus schen Dusseldorf en Keulen, ziju in opschudding sedert verleden Maandag. Een klein meisje van 4 jaar werd dien dag op 20 minuten af- stands van de woning harer ouders vermoord gevonden. De buik van het kind was openge sneden. 's Anderdaags vond men een jonge boerenmeid op dezelfde wijze vermoord. Er was geen twijfel, of óén moordenaar had die twee misdaden ge pleegd. De politie vernam dat een landlooper, gij zoo dwaas gehandeld?" „Omdat hij het mij vroeg en ik daarop natuurlijk volgens de waarheid moest antwoor den, gelijk ik u zoo even al gezegd heb." „En ik heb u al zoo even gezegd, dat men niet ten allen tijde de waarheid behoort te zeggen. In dit bijzondere geval tegenover een rijken erfoom was het meer dan onverantwoordelijk Wanneer mijne tante mij eens vroeg„Lieve Elise, wat zoudt gij doen, indien ik eens kwam te sterven dan zou ik niet antwoorden, dat ik mij zeer goed daarin zon kunuen schikken, omdat dan de geheele zaak aan mij alleen zou toebehooren al weet ik zeer goed, dat dit de werkelijke waarheid is want ik weet, dat zij mij dan terstond het huis zou uitjagen, en zij zou daarin groot gelijk hebben! Neen, ik zou ver standiger zijn en antwoorden„O, beste tante, spreek daarover toch niet 1 Gij brengt mij geheel van streek, want ik kan daaraan niet denken! Als ik u moest verliezen, dan zou ik mij de oogon uit het hoor -eenen, en ik zou sterven e §e :hi de wiens juiste persoonsbeschrijving zij bezit, was nabij de plaats waar men het lijk van kleine meisje gevonden had, en ook 's aiicle- daags nabij de plaats der tweede misdaad. Woensdag werd een fabrieksmeisje van II neukirch, op eenige uren afstands van Ni aangerand door eenen landlooper, toen zij 's av naar huis terugkeerde. De kerel had haar i op den grond geworpen, maar haar niet kui beletten om hulp te loepen. Twee boerenkii ten kwamen toegeloopen en vervolgden misdadiger, die gepoogd had het meisje te worgen. Men vatte hem in het dorp en br hem naar het politiebureau, waar men vaststi dat zijn signalement overeenkwam met dat den landlooper, gezien te Neuss. Hij is die stad gebracht. Een tandarts te Philadelphia heeft onli een ongemakkelijken patiënt moeten behandt 5C'| Het was een nijlpaard uit een menagerie, ald dat kiespijn had en dat men besloot een te laten trekken. Het gelukte eerst na lang tobben, met gr moeite, den patiënt in de vereischte houdin, krijgen. Zijn bek werd met een stuk hout oji gespalkt en toen kon de kunstbewerking eiii lijk beginnen. Vier assistenten en een bed ie der menagerie moesten een uur lang wer eer de slechte kies eruit was. De „Lnndrath" van Wernigerode h een eenigszins zonderling, maar afdoend mio uitgedacht om de bedelarij tegen te gaan, bestaat iu het straffen, niet van den bedel: ja maar van den gever. Deze overheidspers es heeft onlangs eene verordening uitgevaar■il - waarbij het op eene boete vau 30 Mark vet den is aan een bedelaar aalmoezen te ge onder een anderen vorm dan als voedsel, hij op het oogenblik van ontvangst moet gebruik Een rijke boer te Eschbach, bij Gies- heeft zich opgehangen, omdat zoo verklas hij in een nagelaten brief de vruchten te goedkoop zijn Een onzer groote bladen berichtte In dat de begrafenis van Gounod, welke evei die van maarschalk Mac Mahon op staatsko* zal plaats hebben, is uitgesteld „tot naden van het Russische eskader." Natuurlijk is dit eene vergissing; het anders geen prettig vooruitzicht zijn voor Russische officieren en andere schepelingen thans in Parijs bespottelijk vergood worden. LANDBOUW. Het uitvoerend bestuur van de M'J tot vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeel heeft het voornemen dit jaar in den Landbo almanak een lijst te plaatsten van alle coöpt tieve vereenigingen, die zich op landbouwget bewegen, hetzij zij tot doel hebben aankoop gewaarborgde meststoffen en zaden, het exp teeren van zuivelfabrieken, of het vergoe van schade, veroorzaakt door sterfte onder paarden, het rundvee en de varkens, of hagel en brand. Aan alle hun bekende vereenigingen eenige vragen toegezonden ter beantwoordi Mochten er nog vereenigingen zijn, die niet hebben ontvangen, dan zullen zij de Mi schappij zeer verplichten door dit kenbaar te mal o< aan den algemeenen Secretaris te Aard en bi) lr Alleen door medewerking van allen kan beoogde doel bereikt worden. Gemeente IERSEKE, van 619 October 189! Ondertrouwd: Pkilippus Jacobus Mark 25 j. jin. en Adriana Dijkwel 2Ij.jd. Pieter Larr 25 j. jm. en Jannetje Houtman 19 j. jd. Gehuwd: Jacobus Dekker 22 j.jm. en Jann de Leeuw 21 i. jd. Geboren: Pietcrnella Cornelia d. van Izak lemsen en Cornil Molhoek. Jacob z. v. Jan den Tooi en Jacoba Westplate. Cornelis z. van Kornelis K 0i en Maatje Was. Catharina d. van Pieter de Drea

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2