G e m c n g (1 Nieuw s. f130.kalfkoeien f170.h f 190.en voor biggen f 7.h 9. ST. PHILIPSLAND. In de vergadering van den gemeenteraad op Maandag 9 dezer werd vastgesteld de begrooting der gemeente voor 1894» in ontvang en in uitgaaf op een gelijk bedrag van f 11785,60. In de afdeeling in komsten komen voorgoed slot f 1521.87, inkomsten van gemeente eigendommen f61. opcenten op 's Rijks directe belastingen f2018.205, Hoofdelijken Omslag f3200.verschillende belastingen en heffingen f 1620.uitkee' ring door het Rijk vervangende 4/s |per- soneel f 1650.605, bijdragen onderwijs f 1650. en andere ontvangsten f 65.Eu onder de uitgaven: huishoudelijk bestuur f 1870.pen- sioeneu f 150.kosten plaatselijke belastingen f131.idem openbare gebouwen f675. idem politie, schutterij, brandweer en straatver lichting f781.—, idem geneeskundige dienst f 550,onderstand aan armen f 200.kosten onderwijs f5390.renten f 4-36.allossingen f 1000.andere uitgaven f417.67 en onvoor ziene uitgaven f 165,585. THOLEN, 13 Oct. In de heden alhier ge houden gemeenteraadsvergadering werd op voor stel van B. en W. met 6 tegen 1 stem besloten, gunstig te beschikken op een request van den heer P. Laban, commies ter secretarie, tevens belast met het bijhouden der registers voorden burgerl. stand en het bevolkingsregister, om ver hooging van jaarwedde. Tegen stemde de heer Christiaanse en wel op grond dat dan ook aan andere gemeente-ambtenaren moet gedachtworden, b.v. aan de onderwijzers, die niet, evenals de heer Laban, andere betrekkingen er bij mogen waarnemen en wier jaarwedde veel kleiner is. Aan het muziekgez. „Concordia" werd wederom de gewone j:\arlijksche subsidie ad f 50.toe gestaan, met bepaling dat voortaan de indiening vau een request daartoe niet meer noodig is, daar deze post elk jaar op de begrooting gebracht wordt. Het suppl. kohier hoofd, omslag werd vastge steld tot een bedrag ad f61,91 en dat van de hondenbelasting op f 13,50. De gem. begrooting voor 1894 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 29574.71 Yj, die van het algemeen armbestuur op f 755.03 en die van het weezen armbestuur op f 582,875. De subsidiën aan beide laatsten bedragen successive- lijk f 755,— en f 500,—. Breedvoerig werd ten slotte het laatste punt der agenda: bespreking herbeplanting enz. van een gedeelte der Wandeling, behandeld, tot eindelijk een voorstel van den voorz. met alg. stemmen werd aangouoraen, om n.1. eene commissie, be staande uit de beide wethouders en den heer Christiaanse, te benoemen en deze te machtigen, tot het doen uitvoeren van dit werk, waarvoor op de begrooting f 140.is uitgetrokken. Donderdag vierde de oudste inwoonster dezer gemeente, de Wed. W. M. de Korte, onder vele blijken van belangstelling haar 90en verjaardag. O. a. werden haar uit den tuin van St. Quist alhier een schoteltje versch geplukte frambozen vereerd, wat op 12 October wel een zeldzaamheid mag heeten. De justitie heeft besloten de Rozendaal- en Velpsche heide door een groot aantal rijks-veld wachters nauwkeurig te doen onderzoeken, te merken, dat gij er reeds iets van weet „O, zeker niet.Tenminste zoo lang zij zeiven het mij niet vragen „Dat zullen zij stellig niet, maar over het onderwerp zwijgen totdat voor hen het oogen- blik van spreken is gekomeu Maar nu moet ik weg. Ga gij nu maar even naar den winkel en help eens die dames, die daar bezig zijn met het uitkiezen vau gedrukte stoffen." Brohn ging heen en Morris zocht weer zijn gewone plaatsje achter de toonbank op. „Kan ik er vast op aan, dat deze kleuren niet verschieten?" vroeg eene jonge dame, die een stuk gedrukt katoen bekekeu had. Neen, juffrouw," antwoordde de waarheid spreker, die kleuren verschieten wel." „Maar op het kaartje staat toch, dat zij echt zijn. Hoe weet gij dan, dat zij verschieten?" „Omdat verleden week een oude dame, die een stuk daarvan gekocht had, bij het wasschen tot de ontdekking kwam, dat de kleuren ver schoten waren. Zij is toen hier gekomen om zich daarover te beklagen." „Daar had zij groot gelijk in. En ik vind, dat men ook geen stoffen als echt moest in den winkel hangen, zonder dat men het zeker weet." „Neen, dut moest ook niet geschieden." „En mij dunkt ook, dat, nu gij het weet, die kaartjes moesten afgenomen worden." „Ja, dat vind ik ook." meer daar twee jongens uit Rozendaal, die de De Jong zouden gezien hebben, eerst met Sarah Juett en daarna alleen, j.1. Maandag te Amster dam waren gedagvaard om met De Jong ge confronteerd te worden en beiden hem dadelijk en beslist herkenden. Te Velp, bij Arnhem, is Dinsdagmorgen eene vrij hevige gasontploffing ontstaan ten huize van den heer E. Kortlang Gzn., die 's morgens in eene kamer zijner woning een vrij sterke gaslucht waarnam en toen de onvoorzichtigheid had een lucifer aan te steken. Gelukkig kregen hij en zijne vrouw slechts eene geringe verwonding. De slag was zoo hevig, dat die op geruimen afstand vernomen werd en in de woning een groot aan:al ruiten zijn gebroken. Bij onderzoek bleek in de gaskroon een lek te zijn. Te 't Haantje, gem. Sleen, (J)r.) heeft Maandag een treurig ongeval plaats gehad. De 16-jarige zoon van den landbouwer J. Oldehui- zing, bezig zijnde lijsters te schieten, trof bij ongeluk zijn 13-jarige zuster, met het ongelukkig gevolg, dat het meisje de volle lading in de borst kreeg en na weinige oogenblikken den geest gaf. Te Bergen-op-Zoom is Maandag avoud eene buitengewone vergadering gehouden van de ver- eeuiging Ernst en Prijheid, afdeeling Bergen-op- Zoom, van den Nederl. Protestantenbond. Het doel was om do protestantsche jongelieden boven de 17 jaren op te wekken om te trachten eene „vereeniging van jongelieden" op te richten en zoodoende iu eigen kring het streveu van den bond te helpen bevorderen. Als sprekers traden op de heeren Haverkamp en Tersteeg, predikanten bij de Ned. herv. gemeente. Staande de vergadering werd door een groot aantal jongelieden, die persoonlijk uitgenoodigd waren de vergadering bij te wonen, besloten om tot het oprichten van eene vereeniging over te gaan. Op grond van de veelvuldige klachten van verschillende schippersverenigingen over het te lang gesloten houden van de grootte spoorweg bruggen zooals te Rotterdam en te Dordrecht heeft de liegeering als haar verlangen te kennen gegeven, dat de loop van bijzondere treinen, welke tusschentijds wordt vastgesteld, zoodanig moet plaats hebben dat de officieel aan gekondigde tijdvakken, waarop de bruggen voor het verkeer der scheepvaart moeten geopend zijn, niet beperkt of geheel van de spoorwegdienst in beslag worden genomen. De heer G. Bouricius, gepensioneerd rijks-ont vanger te Amsterdam, heeft een vlugschriltje laten drukken ten voordeele van den strijd voor de weezen. Daarin wordt het volgende verhaal gedaan „In Mei 1892 liep Willem Postma, verpleegde te Neerbosch, weg van de weesinrichting. Door de politie teruggebracht, deed de weesvader Van 't Lindenhout hem knielen, en diende hem eene zóó zware kastijding toe, dat de jongen, uitgeschreeuwd en afgetobd amechtig bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. En hoe? Dat is te begrijpen! Maar welke gevangenis?! De zoogenaamde kapel is gebouwd op eene hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel by overstrooming, en daaronder zijn reusachtige kelderkluizen. Daaronder leidt eene trap naar een lange gang, aan welker duister einde eene deur. Deze is de afsluiting van een soort kluis, ruim óén meter in het vierkant, zonder venster, met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, en in eencn der hoeken een tonnetje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is eene opening voor licht en lucht. Eenmaal daags steekt men eene flesch door die opening, „Wat? Zijn de kaartjes nog niet afgenomen?" riep de oudste chef der firma, de heer Black, die het gesprek had gehoord en haastig tusschen- beiden kwam. „Laat ze terstond wegnemen, mijnheer Morris. Wij verkoopen immers nooit kleuren als echt, zonder dat wijzelven het met zekerheid weten Waarmede kunnen wij u verder nog dienen, juffrouw vervolgde hij, op zeer eerbiedigen toon tot de jonge dame. „Voor het oogenblik met niets; ik kom wel eens later terug," antwoordde deze en ging den winkel uit. Zoodra zij weg was, kwam er op het blomzoete gelaat van Black plotseling een sterke verande ring. Hij keerde zich naar Morris, die ijverig bezig was de kaartjes, waarop het woordje „echt" stond, van de stukken af te nemen, en zeide op barschen toon „Laat die kaartjes er aan hangen, Morris! Wat duivel bezielt u om aan de dame te zeggen, dat de kleuren verschieten?" „Omdat het werkelijk zoo is. Verleden week heeft eene dame van diezelfde stof gekocht. Zij heeft het stuk eerst laten wasschen en vond toen, dat het zeer sterk verschoten was." „Maar daarom was het toch niet noodig dit te gaan vertellen aan de jonge dame, die zoo even hier was. Indien het werkelijk zoo is, dan zou zij het wel zelf ontdekt hebben, nadat het stuk goed en wel gekocht en betaald was." met den hals vooruit, waaruit de gevangene raag drinken water natuurlijk!! terwijl de flesch van buiten wordt vastgehouden. De gevangene geniet bovendien een stuk droog paardenroggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomen. Drie etmalen (72 uren) verbleef genoemde Willem in die gevangenis. Wat waren in die raarte- luren zijn gedachten??! Drie dagen en drie nachten lang!!! Wist hy, wanneer zo om hem zouden den ken? Zonder licht, maar niet zonder lucht: bedor ven, vergiftigde lucht. Eene stool! onder de voeten van een kind in een kerkerhol Is het te erg, als ik dat noem: levend begraven? Dat riekt eerder naar de middeleeuwen!! Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevangenis gehaald, joeg de weesvader Van 't Lindenhout hem tegelijkertijd voor altijd uit de inrichting, met wat hij aan het lijf had, meer niets. Op eenen afstand stonden zijne beide zusjes te snikken, die hun eenigsten broeder zoo zielsgraag vaarwel hadden gezegd, maar door slagen en snauwen daarvan werden weerhouden. Is dat menschel ijk N. R. Crt. Voor den heer Van 't Lindenhout is het te hopen dat dit verhaal gelogenstraft worde; bevat het waar heid, niets dan xoaarheiddan zouden wij geneigd zijn te vragen of hem den titel van weczen£éf«2 niet beter zou passen dan wensvader. Naar aanleiding ecner circulaire, verzonden door den heer J. van 't Lindenhout te Neerbosch en ccnige anderen, waarin de oprichting van eene vereeniging wordt bekend gemaakt, ten doel hebbende bedelaars en ontslagen gevangenen voor korter of langer tijd in eene inrichting te verzorgen, enz., veroorlooft de MiddeltCrt., de strekking en goede bedoeling dezer inrichting onbesproken willende laten, zich de vraag of het wel goed is van den heer Van *t Lindenhout om zijn arbeid nog verder uit te strekkenen vooral daartoe stappen te doen op het oogenblik nu er om trent de weesinrichting te Neerbosch nog altijd geen licht is opgegaan en de beschuldigingen, tegen hem ingebracht, nog in 't geheel niet zijn weerlegd. „Zijn ze onwaar" zoo vervolgt dit blad „dan heeft ge noemde heer, dunkt ons, aan de verpleging der wee zen zoozeer do handen vol dat bij waarlijk naar geen uitbreiding van werkzaamheden behoeft te jagen. Blijken de tegen hem ingebrachte grieven gegrond, dan is hij, dunkt ons, allerminst de man die aan het hoofd moet staan van een beweging, waarbij het zoozeer op takt, menschenliefde en kalm overleg aankomt. Het heeft nu bovendien allen schijn of men door dit plan de aandacht van de beweging tegen Neer bosch wil afleiden. Ons dunkt: het ware om ver schillende redenen beter geweest de zaak dier ver eeniging voor bedelaars en landloopers nog eenigen tijd te laten rusten." Een aardig, net uitgevoerd reclamekaartje in kleurendruk, geteekend door den bekenden teekenaar Joh. Braakensiek, wordt door de directie van „de Amsterdammerdagblad voor Nederland," verspreid. Op een omnibus met sprekend reclamebord van genoemd blad fungeert minister Tak van Poortvliet als koetsier; aan diens rechterzijde heeft de heer de Savornin Lohman en ter linker zijde minister van Tienhoven plaats genomen. De lieer Gerritsen zit broederlijk tus^chen de hh. Pierson en Kuijper boven op en de heer Domela Nieuwenhuis tusschen de hh. van Heems kerk en Schaepraan binnen in den wagen. Behalve minister Levy die het voertuig van achteren bestijgt en minister Tak die al zijne aandacht wijdt aan het door hem bestuurd wordende twee span, zijn allen verdiept in het lezen van de Arasterdammer of schijnen over een gewichtig daarin geplaatst stuk na te denken. De directie verzoekt ons mee te deelen dat de „Maar dan zou het immers te laat zijn." „Dat gaat u niet aan. Wij moeten immers de menschen een klein beetje kunnen snijden; anders zou onze zaak onmogelijk kunnen bestaan. Als wij de koopers precies gaan vertellen welke stoffen verschieten of kaal worden, dan konden wij den winkel wel sluiten. Ik begrijp niet hoe gij, die toch al zoo lang hier zijt, zulk een flater kunt begaan. Pas dus op, dat zulke dingen niet weer gebeuren Men moet toch maar ongelukkig zijn Nauwe lijks had Morris even den tijd gehad om adem te scheppen, of zijne waarheidsliefde werd ander maal op een zware proef gesteld. „Is dit Pransche zijde?" vroeg eene dame, op een stuk wijzende, dat men voor haar had uitgespreid. „Neen... neen!" stamelde de jonkman, ter wijl hij eensklaps vuurrood werd. „Dat dacht ik wel. Maar op het kaartje staat toch, dat het echt Pransche zijde is. Waarom doet gij dat, wanneer het niet zoo is? Zeker eene vergissing, niet waar?" „Neen, Mevrouw, het is geen vergissing." „Wat is dat? Wordt het dan met opzet gedaan?" „Ja, mevrouw." „Maar dat istbedriegerijriep de dame vertoornd. „Dat is zoo, mevrouw," was Morris genood zaakt te antwoorden. „Maar het is zoo het gebruik." prijs van het blad met 1 Oct. is verlaag an f 2.125 fr. p. post per kwartaal. >lij: Nu de aardappeloogst overal in vollen is, kan het in veler belang zijn er op te v hoe verkeerd het is de zieke of rotte aardap op den akker te laten liggen. Cpt Vooreerst bieden zulke knollen eene gesc v schuilplaats aan voor ingerlingen en larven,cto daarin eene zekere verpopping te gemoet ov Verder dienen zij tot voedsel voor de veldmu welke daardoor grooter kans hebben ooi re( winter door te komen en zich te vermenigvuld Doch vooral moet er aan gedacht worde door de aardappelen, welke als onbruikba; het veld blijven liggen, het overbrengen vi ee ziektekiem voor den volgenden oogst wordt bereid. Wie dus de aardappelziekte wil bi el den, verzamele de rottende knollen, wer) in een daartoe gedolven kuil en bestroo se vervolgens met kalk. Niet alleen worden d ziektekiemen vernietigd, maar tevens wordt ou niet onaanzienlijke voorraad voedsel voor I en schadelijk gedierte onbruikbaar gemaakt th cl Het zout als huismiddel. Keuker eiT is in vele gevallen een nuttig huismiddel. er; spiritus, brandewijn of geest van salmiak opg a verwijdert het vetvlekken. Wil men aardt ije glazen vaten snel afkoelen, dan zette men in koud zoutwater. Een theelepel vol zout i n peer van een petroleumlamp gestrooid, verl ee de lichtkracht der petroleum. Om voorwe van metaal te poetsen, bedient men zich met azijn bevochtigd zout. Zwart laken i j,a zijn kleur behouden en krimpt niet, wannee n in zoutwater gewasschen wordt. Stroomattei korven, ook gevlochten stoelzittingen, zien f i nieuw uit, nadat ze met zoutwater afgebor ra zijn. Om roest- en inktvlekken weg te krij laat men zout in citroensap onder de inwer ,e' van de zonnewarmte oplossen en wrijft dam de vlekken weg. Tapijten blijven hunne fris kleuren behouden, wanneer men ze voor iei vegen met vochtig zout bestrooit, of ze,- na u; kloppen met lappen afwischt, die in zout w es vochtig gemaakt zijn. Hieruit ziet men, dat er zout in het huishouden volstrekt niet al tij dient, om spijzen te kruiden. 1 Te Avellino (Italië) heeft een knaap 14 jaren een 12-jarigen makker doodgestoken l een pennemes. De moord werd gepleegd uit i 1 minnenijd'o Weêrs-voorspeilingen. e Majoor Waelpuf, de bekende weer voorspel Ier, thans fe Antwerpen woont, zond aan het „Hbl. z Antw. bereidwillig de volgende inlichtingen: e' Einde 1893. er De herfst zal over 't algemeen droog zijn, v ongeveer 25 October. Op dit tijdstip mogen wij et u vorst verwachten. 1 Wij zullen nog schoone dagen hebben in Octi zelfs in November. In de eerste dagen van November zal de baron eene merkelijke daling ondergaan, en de maand ul afwisselend nat en droog zijn. Wat den winter aangaat, hij zal dikwyls nat w( w Eenige dagen vorst met Kerstmis. Voor 1894. Lentekoud en vochtig. Zomerr Eene gi !j tigde hitto. Herfst: De sneeuw zal reeds in Octt November verschijnen. Winter: Zeer koud, sneeuw en sterke vorst. 9 Ziehier de afzonderlijke maanden: Maart: Sneeuw, vorst tegen den 20n. April: Sneeuwbuien, regen. Mei: Eerste helft regen, daarna verwarming. „VerschrikkelijkMaar hoe komt gi toe om mij dat alles te vertellen? Hebt ongenoegen gehad met uwe patroons?" „Neen, mevrouw. Ik heb integendeel n hooger bij hen in de gunst gestaan dan j dezen morgen." „En wat beweegt u dan om hen nu op i te verraden?" „Ik moest immers antwoorden op uwe vr en ik gevoel mij verplicht dat volgens de v heid te doen." „Spreekt gij dan altijd de waarheid?" „Op dit oogenblik doe ik het." „En weten uwe patroons daarvan?" „Ik geloof het niet." „Neen, dat zal ook wel niet zoo zijn ja, vertel mij nu ook eens even wat dit stof is, wat men mij als echt Pransche z wil in de hand stoppen?" „Eugelsche zijde van geringe qualiteit." „En wat is die waard?" „Ongeveer 2 gulden de el." „En gij verkoopt die voor 3 gulden! A een derde te hoogHet is schande Ik kom nooit van mijn leven hier in den wii terug en ik zal al mijne kennissen waarscbu om het niet te doen!" riep de bezoekster snelde toen haastig de deur uit. (FFordl vervolgd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2