•WsfccNlolsÉCont s< van Zaterdag 7 October 1893. BIJVOEGSEL eoi1 VAN DE GADERING van den GEMEENTERAAD n lersekeVrijdag 20 Sepl. 's avonds 6 uur. jcnwoordig 7, later 8 leden, afwezig de heeren Ocveren en Sauer, de laatste met kennisgeving. ;ekomen zijn kennisge\ingen van den onderwijzer Maat en de onderwijzeres mej. Bodenstoll', dat zij hunne aning niet aannemen. Vz. zegt, dat er nieuwe oproepingen gedaan zijn. kennisgeving van de onderwijzeres mcj. Van en, dat zij bare benoeming aanneemt, maar niet Oct. in dienst kan treden. Den 4en Oct. zal pas worden wanneer. proces-verbaal der knsopneming, volgens hetwelk s kas van den gemeente-ontvanger op 25 Sept. zig was f 6,0S8,S5 conform de boeking, verzoek van de hooiden der scholen om ver lig van salaris. Te laat ingekomen voor de agenda, er wordt besloten, het straks in behandeling ine n. rekening 1892 en begrooting 1894 van het Armbest. Vz. wijst de heeren Schipper, Van der Burght uer aan oin beide te onderzoeken. kennisgeving van Ged. St. dat het besluit tot op van een stukje grond niet is goedgekeurd de koopsom niet kon genoemd worden. Vz. stelt voor het besluit aan te vullen met de ng van f 30 als bedrag der koopsom, heer Van Harmelcn vraagt of het waar is, dat w0 ond door P. Broere is afgestaan voor het maken heining. Vz. en de heer Sinke antwoorden, dat eene g verplaatst moet worden, maar dit is niet in iclang van Broere, die geen eigenaar maar erf- ir is. Poelman verkoopt, vst. van den Vz. wordt met alg. st. aangenomen, verzoek van L. van der Vliet en J. van der daartoe uitgenoodigd door de burgerij, om koste- i afstand van een stukje grond bij de haven om een houten loods of wachthuis te bouwen, de schippers en arbeiders bij ongunstig weer iu in schuilen. Dat het gebouw noodig geacht wordt uit de vrijwillige bijdragen van velen. Het emen bestaat het wachthuis na voltooiing koste- ret an de gemeente af te staan. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek i|chikken. heer Sinke wcnscht met het oog op de cigen- quaestie een geringe bijdrage voor den gi ond te en later te zien of overname door de ge- c gewenscht is. Vz. zegt, dat de aanbieding van overdracht edi, om van de onderhoudskosten af te zijn. heer Sinke vreest, dat de instandhouding moci- zal zijn dan de stichting. Hij heeft te Bruinisse ulk een wachthuis gezien, dat er alles behalve uitzag. heer Klos vreest ook dat het onderhoud be- zal opleveren, tenzij het gebouw in steen gezet wat niet zoo veel meer zal kosten. Vz. denkt dat het bijeengebrachte geld niet end zal zijn. IIij acht het gebouw hoogst nut- meent, dat de Raad niet legen een beetje icudskoslen moet opzien, heer Van llarmclen wcnscht. dat alle mogelijke al gedragen worden, dat het gebouw in goeden ian\aard wordt. heer Sinke zegt, dat het gebouw natuurlijk 1 en beter zal worden naar mate de giften ruimer Hij is niet tegen de zaak, maar adressanten l g i tegen hem geen woord over overdracht aan neentc gerept. Vz. antwoordt, dat dit denkbeeld hun door NV. aan de hand is gedaan, heer Sinke merkt op, dat als de gemeente het ij f overneemt, het onderhouden moet worden in va den slaat waarin het zich bevindt. Nu is er gezegd, «lat het zooveel niet verschillen zal of het iu steen dan wel in hout gebouwd wordt, maar dan zou men allicht een stap verder kunnen gaan en zeggen, dat de heele bouw zoo veel niet kosten zal. De beer Cupéry gelooft, dat de Raad het eens is over het nut. Wanneer we de zaak steunen en de heer Klos beweert, dat steen beter is dan hout, dan wil hij dat de raad zich maar dadelijk met den bouw bemoeit en zoo noodig subsidicere. Als het in hout komt, zal ineu er akelige dingen van zien. Daarom wil hij niet tegen een klein offer opzien, om een tamelijk goed gebouw te krijgen. Kan het te kort niet dadelijk bepaald worden, dan wenscht hij de zaak verder aan B. en W. over te laten. Mocht het te kort groot zijn, dan kan de Raad nader gehoord worden. De Vz. vraagt of dit het gevoelen van den Raad is; dus een steenen iu plaats van een houten gebouw De heer Sinke merkt op, dat de goedkeuring van Ged. St. noodig is voor de plaatsing. Hij meent dat het overweging verdient, maar dadelijk de aanvrage te doen, dan kan de commissie onderwijl plannen maken, B. en W. weten dan hoeveel er ontbreekt en de overname kan geschieden. Het vst. van B. en NV. wordt met alg. st. aangenomen. Nu komt de begrooting aan de orde, eerst de uit gaven, daarna de inkomsten. De heer Joos Sandee komt ter vergadering. De volgende posten lokken opheldering of bespre king uit le salaris van den bode. Het bedrag, in vorige jaren f 50, is met 150 verhoogd, maar de Vz. zegt, dat B. en NV. nu voorstellen den post weer tot f 50 terug te brengen. Zij wcnschen nog een jaar aan te zien. De heer Sinke (bij het opmaken der begrooting wet houder, doch sedert als zoodanig door den heer Joos Sandee vervangen) noemt dat iets nieuws op admini stratief gebied. B. en NV. moeten dan wel overwegende redenen gehad hebben oui zich te laten omzetten. De N'z. zegt, dat het gedaan is om later den Raad meer afdoende maatregelen voor le stellen, en in het belang der gemeonte-finantiën. De heer Sinke ziet het verband met de gemeentc- finantiën niet in. Twee veldwachters is voor een gemeente van 4000 zielen geen overbodige weelde. We hebben er feitelijk nu maar één, want de andere doet den heelcn dag boodschappen. Hij had vroeger het salaris voor een bode liever nog tot f 150 dan tot f 100 verhoogd, maar dat vond toen tegenstand. Dat de heer Sandee zich tegen de verhooging verklaart kan hij begrijpen, die heeft er niet aan meegewerkt, maar dat de Burgemeester en de heer Van Oeveren dit nu doen, vindt hij raadselachtig. De Vz. zegt ter inlichting, dat de verhooging lot f 100 geschiedde in de veronderstelling, dat Koster ontslag zou willen nemen als veldwachter. De be doeling was hem dan uitsluitend als bode in dienst te houden met f 100 salaris plus een pensioen van f150. Maar Koster heeft geweigerd ontslag te vragen, daarom willen B. en NV. liever een jaar aanzien. De heer Sinke antwoordt, dat de Raad er niet is om de belangen van Koster te behartigen maar die van de gemeente. Dat Koster zijn ontslag niet vraagt is licht te begrijpen. Waarom zou hij ook? Hij brengt wat brieven weg, en geniet f 400 en fóOcncmolu- menlen. Maar spreker vindt het onverantwoordelijk de betrekkingen van veldwachter en bode langer vcreenigd te laten. Het is niet de bedoeling Koster aan den dijk te zetten, maar hem tot bode aan te stellen tegen f 250 en emolumenten, een tamelijk traktement dus. Dal hij zijn ontslag niet wil nemen is zijn zaak, maar de zaak van dc gemeente is een bode te hebben naar behooren en een veldwachter naar behooren. De heer Cupéry meent, dat aan het achterend be gonnen is. Men L.id Koster eerst moeten pensioneeren, indien dit noodig bleek, en dan sien of hg geschikt is voor bode. De heer Joos Sand zegt niet te begrijpen waarom de baantjes van Imh en nu zoo plotse ling gescheiden nu eten worden. Ken bode krijgt men voor f 100 zeer zeker niet. dat wordt minstens f250 en dat is hein tc duur. Daarom kwam hein de be stendiging der vcrceniging wcnsehelijker voor. Hij heeft er evenw I geen «oorstel van gemaakt. Ten slotte >idt het voorstel van B. en NV. om de f 100 weer 50 te veranderen met 6 tegen 2 st. aangenomen. 2e post onderhoud van voor den dienst bestemde gebouwen. De heer Cupéry wil hiervan afnemen het bedrag voor 4 stel buitenblinden voor het gemeentehuis, doch zijn voorstel wordt verworpen met 7 tegen 1 st. 3e post vernieuwing Kerkplein en rioleering Kerk plein, Noord-Zandstraat en Oesterstraat en keiweg naar de begraafplaats. De heer Cupéry vraagt daaromtrent inlichtingen. Hij meent, dat men met minder kosten hetzelfde doel bereiken kan en zet dit uiteen. De heer Sinke geeft nadere inlichtingen, waarvoor de heer Cupérij hem dank zegt en waarmee hij zich vereenigt. De post wordt onveranderd goedgekeurd. •4e kleedïug en bewapening der veldwachters. Ver hoogd van 130 tot f210, omdat, gelijk de Vz. er bij voegt, de veldwachters moeten gewapend worden met een karabijn. 5e Bij den post straatverlichting vraagt de heer Cupéry om verplaatsing van een lantarenpaal, waar aan zal worden voldaan. Ge salarissen van de onderwijzers. Hierbij komt het verzoek van de hooiden der scholen in behande ling. Adressanten gronden hun verzoek evenals ver leden jaar op stijging hunner behoeften, vermeerde ring hunner werkzaamheden en verantwoordelijkheid en achterstand, als men hun belooning met die van vele andere onderwijzers en andere ambtenaren ver gelijkt. Maar vooral op den geest der wet, die hoogcr subsidie voor de hoofden voorschrijft, naarinale bet aantal leerlingen klimt. Zij vleien zich met eene gunstige beschikking, gedachtig aan de woorden van den heer Van Oeveren, verleden jaar bij dc verhooging der traktementen uitgesprokenhet is een eerste stap in de goede richting. De heer Cupéry beaamt de aangevoerde motieven, verdedigt die nader en beveelt eene inwilliging van het verzoek warm aan. Hij stelt voor een verhooging van minstens f 50. De heer Sinke verklaart zich daartegen en bestrijdt den heer Cupéry, doch deze wordt daardoor niet overtuigd. Integendeel hij zou gaarne met eene ver hooging tot 11000 meegaan, indien dit iemand voorstelde. De verhooging met f 50 in stemming gebracht staken de stemmen, zoodat in eene volgende vergadering nader moet beslist worden. Deze vergadering wordt terstond belegd tegen den volgenden morgen 8 uur. Bij de behandeling der inkomsten wordt besloten een buitengewoon subsidie in de kosten van het lager onderwijs te vragen groot f 2000, en voor be strating en rioleering een leening uit te schrijven groot f3300, aflosbaar in 22 gelijke jaarlijksche ter mijnen te beginnen in 1899. De hoofdelijke omslag is weer bepaald op f 6000. Door de staking der stemmen over het verzoek van de hoofden der scholen kan ook het eindcijfer der begrooting niet opgemaakt worden. Ken paar reclames tegen den hoofdei ijken omslag worden niet ontvankelijk verklaard, omdat de tijd van reclame verstreken is. Bij de laatste rondvraag stelt de heer Schipper voor aan den ontslagen veldwachter Bles een gratificatie toe te kennen van f 50 wegens bewezen diensten. Aangenomen met algem. st. Daar de post voor onvoorziene uitgaven bijna is uitgeput, wil de Vz. de uitbetaling uitstellen totdat de gelden aanwezig zullen zijn. De heer Sinke vreesi, «lat de betaling op een heel lange baan zal geschoven worden, doch de Vz. ant woordt, dat dit zeer zeker de bedoeling niet is. Ten slotte wordt besloten de gratificatie toch maar uit den post voor onvoorz. uitg. te nemen. De heer Cupéry verzoekt, mede namens de heeren Van llarmelen en Joh9. Sandee, om een geheime vergadering. De openbare vergadering wordt gesloten. T erg ader ing van Zaterdagvoormiddag 8 uur. Aanwezig 7, later 8 leden, afwezig de heeren Van Oeveren en Joos Sandee. Aan de orde is de stemming over het voorstel- Cupéry in zake het verzoek van de hoofden der scholen om traktementsverhooging. Het wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De begrooting wordt met een eindcijfer van f29,5S8,95J in ontvang en uitgaaf met alg. stemmen aangenomen. De vergadering wordt gesloten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 3