Gemengd Nieuws. De gemeenteraad heeft nu de bezoldiging van den te benoemen onderwijzer gebracht op f575 onder bepaling dat die na een vol jaar verblijf in de gemeente zal bedragen f 600. De jaarwedde voor de onderwijzeres is het zelfde gebleven, echter wordt nu de acte voor nuttige handwerken niet verplichtend gesteld. Tot lid van het Weezen Armbestuur alhier is benoemd de heer E. Geluk, om in dat college zitting te hebben als lid uit den raad. De benoemde komt in de plaats van den heer J. Zandee, die door zijne verkiezing tot wethou- houder, volgens de verordening op hield lid te zijn. Het besluit van den gemeenteraad dd. 23 Juni jl. tot een vernieuwde heffing van kaaigeld heeft de Koninklijke goedkeuring erlangd en is in werking tot 31 December 1896. In afwijking van vroeger wordt het recht nu gerekend per scheepston. De door den gemeenteraad vastgestelde begrooting der inkomsten en uitgaven, dienst 1894, bedraagt in ontvang en in uitgaaf een gelijke som van f 14879.60. Onder inkomsten komen voor: Goede sloten f 3156.46, inkomsten van gemeente-eigendommen f 188.50, opcenten op 's Rijks directe belastingen f2160.67, hoof- d el ij ken omslag f2700, verschillende belastingen en heffingen f 1454, vergunningsrechten f 260, uitkeering door het "Rijk vervangende 4/5 Per" soneel 1 2819.97, bijdragen onderwijs f2050, andere ontvangsten f 90. En onder de uitgaven: huishoudelijk bestuur f2305, onderhoud straten, pleinen eet. f 725, kosten van politie f 795, id. brandweer f 80, id. straatverlichting f 200, id. geneeskundige dienst f 450, onderstand aan armen f350, kosten onderwijs f5760, renten f 586.50, aflossingen f 1400, andere uitgaven f 745.66*/2> onvoorzien f986.01. BIEZELINGE. Door het regenachtige weder der laatste dagen ondervinden de werkzaam heden op den akker een aanmerkelijke vertra ging. Van de aardappelen moet nog het grootste deel gerooid worden. Het beschot valt niet mee. Ook met het delven van de vroege beetwortelen is men allerwege begonnen. Reeds zijn eenige wagens geladen en vervoerd naar de plaats hunner bestemming. Ook in andere plaatsen van Zuid- Beveland heeft men met dit werk een aanvang gemaakt. Van vele velden verkrijgt men een goed beschot. Minder gunstig zullen de resul taten van de latere velden zijn. Men had ge hoopt op de laatste weken, de vele regen en vaak lage temperatuur van de nachten zullen die hoop wel niet verwezenlijken. Er zijn dit jaar meer bieten gekweekt dan op andere jaren, maar de opbrengst zal niet zoo groot zijn. Voor 6 weken vertoonde zich hier het eerste geval van mazelen en tot voor eenige eenige dagen kwamen er geen nieuwe gevallen voor, doch in de laatste dagen breiden ze zich zeer snel uit. IERSEKE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan school 2 hebben zich 2 solli citanten aangemeld, voor die van onderwijzer aan school 1 slechts één sollicitant. Op het telegraafkantoor alhier zijn in September behandeld 949 telegrammen waarvan 678 ontvangen en 271 verzonden. In de postspaarbank is ingelegd f 759,17 in 36 inlagen en teruggenomen f 1804,78 in 25 terugbetalingen. Aangevraagd 1 nieuw boekje. De heer A. Bevin, telegrafist alhier, is tegen 1 Nov. overgeplaatst naar Oudenboscli en de heer Vroolijk aldaar naar Ierseke. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter hebben zich ruim 60 sollicitanten aan gemeld. Er zijn er bij uit het hartje van Eriesland. Hoe men de wet ontduikt. Een kermis reiziger die zich bezighoudt met oliekoeken te bak ken, kon, als afkomstig van buiten Zuid-Bevelaud, dom, zeg ik u!" riep de vertoornde juffer en snelde haastig heen. „Alweer dus iemand, die mijn vijand geworden is, alleen omdat ik getrouw volgens de waarheid op hare vragen heb geantwoord 1" zeide Morris tot zichzelf. „En die nieuwe is nog al de kame nier van Helene Lyle, die ik voor niets ter wereld zou hebben willen beleedigenVoor niets ter wereld? Ilm, het is goed, dat ik dit niet hardop gezegd heb, want het is een leugen. Het is niet waar, dat ik mij door niets ter wereld zou hebben laten weerhouden om haar te beleedigen, maar wel door zulk eene kleinigheid als nu de aanleiding geweest is. O, die ellendige gewoonte om altijd onwaarheid te spreken! Wanneer wij niet anderen misleiden, dan misleiden wij ons- zelveu, en zelfs waar het niét eens noodig is l)e duivel hale dat eeuwige waarheidspreken! Het zal mij nog zoo in de klem brengen, dat ik geen kans zal zien oin er mij ooit weer uit te redden. Ik zou niets liever verlangen, dan dat in de eerste acht dagen niemand mij ooit meer iets vroeg, waarop ik iets onaangenaams moet antwoorden!" hier volgens het raadsbesluit van 23 Sept. niet met zijn kraampje toegelaten worden. Hij wist er evenwel raad op, huurde een kamertje en oefende daar zijn bedrijf uit. Mejuffr. E. M. C. van Swieten thans te Oud-Vosmeer zal den len November haar be trekking als onderwijzeres alhier aanvaarden. ST. MAARTENSDIJK. De kermisweek is daar, doch waar is de kennis, zou men kunnen vragen. Op 't oogenblik (Donderdag middag 3 ure) zijn aanwezig een dwaaltuin, vier koek kramen, twee galanterie dito, wafel-en oliebollen tentjes en de caroussel van Rijnberg, plus de scheepjesmolen van Vale. Dit alles maakt nu de kermis De gemeenteraden behoeven m. i. de gemoe deren niet in beweging te brengen, door te be sluiten Er zal geen kermis meer zijn men ziet klaar dat de kermissen hun tijd gehad heb ben en van zelf verdwijnen. Tot lid van den raad is met 114 van de 173 geldige stemmen gekozen de heer I. P. Hage, Reigerburg, landbouwer. De heer M. H. Sauer, Rijks-ontvanger, ver kreeg 59 stemmen. OUD-VOSMEER. In de Woensdag 1.1. ge houden raadszitting werd de gemeente-begrooting voor 1894 vastgesteld in ontvaug en uitgaaf op gelijk bedrag van f 12,808,525. Bij ontvangsten komt o. m. voor f2124,67 voor opcenten op 's |Rijks directe belastingen, f 3300 hoofdelijken omslag, f 1501.75 haven- en kadegelden, uit keering door het rijk, de 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel vervangende f2859,135 en bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs f1500.-; bij uitgaven vindt men f4410.voor Lager onderwijs, f 753.voor renten en f 900.voor aflossingen. De begrootingen van het Algemeen- en Weezen- Armbestuur werden eveneens goed gekeurd, terwijl aan eerst genoemd armbestuur f 190.subsidie werd verleend. Verder was aan de orde ontslag van mej. E. M. G. van Swieten, aangevraagd tegen 1 October 1.1., het werd eervol verleend tegen l November a. s. Besloten werd direct sollicitanten op te roepen naar de vacante plaats, waarvoor f 500 salaris wordt gegeven. STAVENISSE. In de maand September 11. werd de onderzeesche oever van het calamiteuze waterschap „Stavenisse" weder door den helm duiker J. Visser van Bruinisse onderzocht. Werd in de jaren 1879 tot 1889 de toestand der oude oeverwerken tusschen de haven vau Stavenisse en de Oostnol onderzocht, thans was dit het geval bewesten de haven of tot aan de WesfÜöl. Geconstateerd werd, dat, hoewel op vele plaatsen de aanwezigheid van de bezinking- en bestor- tingswerken van 1830/60 kan worden aange nomen, vooral op het bovendeel van den oever geene dergelijke verdediging was waar te nemen. Niet onmogelijk is het, dat deze werken bij op volgende oevervallen gedeeltelijk zijn verloren gegaan, mogelijk is het ook, dat op enkele vak ken een meer of minder dikke zandlaag de ver dediging bedekt. Door het] telefoonkantoor werden in het 3e kwartaal '93 verhandeld 341 berichten, nl. 176 ontvangen en 165 verzonden. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 242, 108 en 134. THOLEN. Bracht „Concordia" Woensdag 27 September 11. een serenade aan het echtpaar van Hoeffelen, dat dien dag ziju gouden huwe lijksfeest vierde, acht dagen later was dit ge zelschap wederom voor hetzelfde doel in dezelfde straat, het Achterom, vereenigd voor het huis van Pieter Praat. Onder talrijke blijken van belangstelling vierde ook dit echtpaar deze heugelijke gebeurtenis. De heer Keuchenins, lid der Tweede Kamer, is lijdende aan eene ernstige mondziekte, waar- Iutusschen was jufFrouw Robinson bij verschil lende van hare bekenden rondgegaan, om overal te vertellen hoe schandelijk men haar zoo even had durven beleedigen. „Wat zegt gij wel van zulk een onbeschaamd heid van dien mijnheer Morris, uit den winkel van Black?" zeide zij tot het aardige mode- maakstertje, Elise, de eerste die zij toevallig op haren weg ontmoette. „Ik was zoo even daar in den winkel om iets voor juffrouw Lyle te bestellen, en toen ik weer op straat kwam, ont moette ik toevallig Morris die zich allerschande lijkst tegenover mij heeft aangesteld." „Onmogelijk, juffrouw Robinson! Mijnheer Morris is altijd zulk een bedaard en fatsoenlijk mali! luidde het antwoord. „Fatsoenlijk of onfatsoenlijk, maar hij heeft mij grof beleedigu, en om de waarheid te zbggen, geloof ik eigenlijk dat hij dronken was." „Neen, dat kan niet waar zijn. Hh drinkt nooitEn dan zoo vroeg op den dag' „Nu, dan moet hij stellig krankzinnig ge worden zijn!" riep de vertoornde kamerjuffer. „Maar waarmede heeft hij u dan zoo beiee- door hij belet wordt deel te nemen aan de parlemenlaire werkzaamheden. Te Groningen is een 46-jarige schoenmaker, die zeer veel misbruik maakte van sterken drank, in het bureau van politie in de jenever gestikt. Hij laat eene vrouw met zeven kinderen achter. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen is omtrent het verdwijnen der vrouwen van de Jong tot heden niets naders bekend geworden. De herbergier van Z. te Bennekoin beweert, dat De Jong en Miss. Juett in Juli j.1. in zijn café zijn geweest en daar iets gebruikt hebben. Daarna zijn beiden het bosch ingegaan; van Z. heeft echter alleen de Jong zien terugkomen. Gedurende de laatste dagen heeft de politie bij Beunekom ijve rige nasporingen gedaan in de bosschentot nu toe zonder eenig resultaat. Ook in Londen schijnt de Jong zeer goed be kend te zijn. De politie aldaar stelt alles in het werk oiil iets naders omtrent diens gedrag in Londen te weten te komen. In zijne reis naar Engeland met mej. Schmitz lag iets anders opge sloten dan de familie Juett de quasi treurige tijding te brengen dat Miss Juett er met een „dikken Amerikaan" van door gegaan is. De Jong logeerde te Londen met mej. Schmitz in Wheeler's hotel, dat er uitwendig zeer onooge- lijk uitziet en gelegen is op een zeer stil binnen- pleintje, waarin een warnet van steegjes en gange tjes uitloopen en toegang verschaffen tot de be ruchte buurten Whiiechapel en Petticoat Lane, de wijkplaatsen van baitenlandsche vluchteliugen, smokkelaars en lieden die alleen van de uit oefening van oneerlijke practijken leven. Voorts vernemen wij dat de justitie heden in overleg met eenige geneesheeren besloten heeft, te trachten De Jong door middel van hypnose aanwijzing te laten doen naar de vermiste vrouwen, en dat deze poging zal worden aangewend door dr. H. de Jong te 's Gravenhage en dr. Van Renterghem te Amsterdam. Het doel is om De Jong die thans op alle vragen weigert te ant woorden, in de slaap tot spreken te brengen. Ge noemde geneesheeren zullen voorwenden, in op dracht te hebben een onderzoek te moeten in stellen naar zijn geestvermogens. Een onaangename ontmoeting heeft Maandag een ingezetene van Gorinchem te Amsterdam gehad. Hij kwam dien dag in de hoofdstad om aan het Grootboek de rente van zijn kapitaal, ongeveer f 500, te ontvangen. Aan het Centraal station nam de man een rijtuig, waarmede hij zich eerst naar het Grootboek liet brengen en daarna zich een tijdje rondtoeren liet. De weg was aan den koetsier overgelaten. Deze bracht hem langs den Amsteldijk naar de Kalfjes laan. In die laan zoo luidt het verhaal van den eerzamen Gorinchemmer kwamen twee kerels, blijkbaar bekenden van den koetsier, bij hem in het rijtuig zitten. Hoe 't precies gegaan is, weet hij niet te vertellen, want bekennen moet hij, dat hij niet al te nuchteren was; maar dit wist hij nog dat de vrienden van den koetsier hem op vrij onzachte wijze uit het rijtuig gewerkt hebben en er in gezelschap van den koetsier met dit rijtuig van door zijn gegaan, hem op den weg latende staan beroofd van alles wat hij bij zich had, waaronder zijn horloge en al zijn geld. De man heeft, tot bezinning gekomen, het geval aan de Nieuwer-Amstelsche politie medegedeeld, die dadelijk een onderzoek heeft ingesteld. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Te Rukfen (N.-Br.), verlieten gisteren avond omstreeks 10 uur de gebroeders Dekkers de herberg „Bellevue," toen zij plotseling door twee beruchte personen zoodanig met messen werden aangevallen, dat zij voor dood ineenzakten. Hun leven is in gevaar. Vooral voor den oudste, die in de zijde en in den hals diepe sneden ge kregen heeft, is de toestand zeer gevaarlijk. De daders zijn hedenmorgen zwaar geboeid naar Breda overgebracht. Twee heeren te Rotterdam hebben een digd? Wat heeft hij dan gezegd of gedaan?" „Dat zult gij uzelve wel het best kunnen voorstellen, juffrouw Elise!" antwoordde zij en verliet haastig den winkel. Blijkbaar had zij geen lust om de eenvoudige waarheden, welke Hein- rich Morris in haar bijzijn had uitgesproken, tegenover een derde te herhalen. Uit hare woorden was intusschen moeielijk iets anders op te maken dan dat Morris den slechten smaak had gehad om de tamelijk be jaarde en zeer coquette kamenier met eene lief desverklaring lastig te vallen. Het jonge meisje bleef eenige oogenblikken vol verbazing daar over nadenken. „Ja, als dat zoo is, dan geloof ik ook dat hij krankzinnig moet zijnl" zeide zij, terwijl zij zich weder aan haar werk begaf. Ditzelfde gesprek werd, natuurlijk met eenige kleine wijzigingen, verscheidene maleD herhaald, en binnen twee uur tijds liep het gerucht, dat de jonge Morris van Blaek Brohn Co. niet goed in het hoofd was. Intusschen was Morris in den winkel zijner patroons aangekomen. weddenschap aangegaan om voor het ein dit jaar 1.000.000 tramkaartjes te verzr Wanneer de verzamelaar véér 1 Janu aantal compleet heeft, dan moet de tegc f 2000 storten voor een liefdadig doel. K echter niet gereed dan moet hij zelf die so ten. Thans ziet men jongens en koetsi weggeworpen kaartjes zorgvuldig opzoeken, ze voor elke 100 stuks van den verza 10 cent ontvangen. Te Udenhout bij Tilburg jaagde i vergezeld van zijn negenjarig zoontje. L schoot op een haas dien hij miste, waai ten tweede male een schot loste, dat zijn z die den haas was nageloopen, doodelijk 1 Om den smokkelhandel in vark Maastricht tegen te gaan, schijnt ald: barbaarsche gewoonte te bestaan de vark brandmerken. In een ingezonden stuk in wordt daarop de aandacht gevestigd, en angst bevangen u schrijft de in als gij den brand merker met het gl ijzer in de hand het varkenshok ziet fc treden, om het arme dier een diepe wo het achterste gedeelte van het lijf toe te gen. Nauwelijks heeft het varken de N, omgeven van een breeden cirkel, ontv; of het dier loopt razend door den stal, c zijn kwaaddoener verscheuren, indien he nog kon genaken. Dat het arme dier c schrikkelijk van lijdt, getuigt de weigerin voedsel gedurende verscheidene dagen. Aangezien er gebrek is om alle v deelden tot gevangenisstraf te huisveste] staat het plan om de strafgevangenis te togenbosch uit te breiden met 35 cellen te Haarlem met 30 cellen, terwijl te All 100 cellen zullen worden in dienst g< noodig om den voortdurenden achterstand uitvoering van vonnissen tegen te gaan. Nog in den loop van 1893 zal w begonnen met het aanmaken van een mi muntbiljetten van f 10 van een nieuw l in hoofdzaak gelijk aan dat der tegenwoc muntbiljetten vao f 50. Elk biljet kost aan 't Rijk S*J2 cent. Kneippsche Badinrichting. Volgens achterstaande advertentie is Kneipp'sche badinrichting, gebouwd even b Bergen op Zoom aan den straatweg naar Tl Maandag 2 Oct. geopend. Aan het ener optreden van dr. Leo Verlinden is het te da dat zoo dicht in onze omgeving eene inric bestaat waar zieken kunnen behandeld wc volgens de alom vermaarde geneeswijze vai beroemden pastoor van Würishofen, wiens sys door dr. Verlindeu ter plaatse bestudeerd Doch niet alleen om ziekten te genezen, ook, om door doelmatige aanwendingen der 1 waterkuur het lichaam te harden en daardo van ziekten te voorkomen, is het doel dez richting. Op vele plaatsen zijn reeds derg badhuizen verrezen en de meest verrassende taten worden er van vermeld. Duizenden kregen door de Kneipp-kuur te ondergaan ge heid, verloren krachten en levenslust. Wij h dat dr. Verlinden succes op zijn werk mag he1 Later geven wij eene beschrijving van het gel' De geschiedenis van het alcoholmisbrui Een allegorie. Toen de wijnstok geplant werd, en de b geest dit bemerkte, vroeg deze nieuwsgi i „Waartoe dient die struik „De vrucht is even liefelijk voor 't ooe heerlijk van smaak", antwoordde de plantei men kan er een drank uit bereiden, dit1 hart van den mensch verheugt." „In dat geval," hernam de booze, „zal helpen." En hij haalde een lam, doodd dier en liet het bloed in de kuil loopen. zelfde deed hij met een leeuw, een aap e „Mijnheer Morris," zeide de tweede coi' non, de heer Brohn, „gij zijt wat laat van IC doch ik zal u daarvan geen verwijt m want ge zijt anders altijd heel precies. Ik a u verzoeken, deze zijden stoffen zorgvuld j te pakken, want die moeten nog vandaa;. juffrouw Lyle gezonden worden, die d verscheidene stukken wil uitkiezen. Ik zou g i zien, dat gijzelf daarheen gingt, om te h n< wat zij zegt. Ik weet wel, dat dit eig niet tot uw werk behoort, maar het zou N bijzondere attentie zijn tegenover deze ll( die eene van onze beste klanten is. Gij N mij daarom een grooten dienst bewijzen, wa gij dit op u wilt nemen." „O, met liet grootste genoegenantwo Morris op vroolijkeu toon, en hartelijk dat hij eindelijk eens een antwoord geven dat volkomen waar en toch te gelijk b was. Want hij had reeds de vrees bij zich v opkomen, dat hij in het vervolg nooit mee mond zou kunnen opendoen, zonder iema beleedigen en zich nieuwe vijanden te m FTordt vervolg i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2