9 ififiMM, piijfl aai ie ïelaip yai oeslerteelt, laiiloii, enz. ANDBOUW. IC N°. 432. Zaterdag 7 October 1893. Elfde jaargang. EN J. ML CL POT, Publicatie n. FEUILLETOH. AARHEID SPREKEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. ns! Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan t bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. IERSEKSC Thoolsche Courant UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. rgemeester en Wethouders van Tholen zullen op C|dag, den 14 Oct. a.s., des middags ten 12 len raadhuize aldaar publiek verkoopen: EEN HOOP STRAATMEST. voorwaarden der verkoop liggen van af heden ezing ter secretarie, iederen werkdag des voor- jgs van 912 uur. olen, 6 Oct. 1893. Loting voor de Nationale Militie. rgemeester en Wethouders der gemeente Tholen :ngen bij deze ter kennis van belanghebbenden de loting der in dit jaar voor de militie inge- renen, zal plaats hebben op het gemeeetehuis te in den 28 October 1893 te beginnen des voor- igs ten 9 uur; gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag >p de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze ip zij is geschied, bij Gedeputeerde Stalen be- !n kunnen worden ingebracht door belanghebbende ngen, of door hun vader of voogd de bezwaren moeten worden ingediend door van een door de noodige bewijsstukken gestaafd ïkschrift op ongezegeld papier, onderteekend hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij lurgeraeester moet worden ingebracht, tegen be- van ontvang; op Maandag den 30 October 1893, des voor- n gs van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis 3zal worden gehouden tot het opmaken van de schriften ter bekoraing van vrijstelling wegens rdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon; zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen Z versehijnen, vergezeld van twee bij den Burge- r bekende meerderjarige ingezetenen; terwijl op srdienst reclameerende, zij zullen moeten mede- in de bewijzen van geboorte van henzelve en van in leven zijnde broeders, benevens het paspoort er bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het riliek of een bewijs van werkelijken dienst van r roeder of de broeders op wiens of wier dienst zy reclame gronden. Ntflen, den 5 October 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. ub! t\ mals 't karretje op een zandweg, zoo rijdt ter iet bedrijf van den landbouwer, wanneer er zich geene abnormaliteiten op zijn gebied voordoen. Werkzaam uit de natuur, arbeidt de landman zoo lang het dag is, sommigen nemen er een gedeelte van den Zondag bij, doch het mag niet onvermeld gelaten, dat er zijn die in zoogenaamde „vette" of „voorspoedige" jaren op het als-van-zelf-gekomen leven. Gunstige uitzon deringen zijn er te allen tijde geweest, die wanneer de beurs gevuld is proeven nemen, die gaarne een bedrag afstaan, ter veredeling of verbetering van het bedrijf. Doch regel is dit nog geenszins Of is het niet waar, dat daar waar het geld het gemakkelijkst verkregen wordt, de waarde er van niet zoo goed wordt berekend, als door hem, die met noesten vlijt ter nauwer- nood in de behoeften der zijnen voorzien kan Zal iemand durven ontkennen, dat de zand boer, in weerwil van lichter grond, zwaarder strijd om het bestaan heeft te strijden, dan zijn collega van den kleigrond? Vele voorbeelden zouden wij voor het bewijs kunnen aanhalen, dat landbouwers, om de eeu of andere oorzaak, van den klei- naar den zandgrond zijn vertrokken, en dat allen wel worstelende, toch genoodzaakt waren te zinken. Doen er zich geene afwijkingen, langdurige droogte, veelvuldige regens, insectenplagen, enz. enz. voor, dan zal de boer van den kleibodem oneindig veel gemakkelijker kunnen bestaan dan zijn zandcollega. Doch zoodra wordt de grasgroei belemmerd, de hooivoorraad gering, de veeuitvoer verboden, of allerwege zoekt men naar middelen om te voorkomen, dat het vee den boer niet opeet. Vele middelen zijn zoo voor en na al opgegeven, om onder alleszins gunstige voorwaarden, nog eenige duizenden kilo's groenvoeder te verkrijgen; doch nieuwe gezichtspunten zijn er volstrekt niet geopend. Ieder landman weet, wat St. Jan's rogge, spurrie, grauwe erwlen, wikken euz. ver- mogeu, wanneer alles voor den wind gaat. Of schoon wij niemand iets op het lijf willen jagen, dat niet in alle opzichten goed is, meenen wij hier met den meesten aandrang de aandacht van onze lezers te moeten vestigen op het aller belangrijkste en nuttige werkje „Landontginning" Brieven uit een vruchtbaar deel van Twente, door Ericns." Vermoedelijk zullen wel enkelen met die Naar het Vuitsch. at hebben wij van zulk eene onbeschaamde ig te denken?" vroeg oom Prils aan zijne zoodra hun neef de kamer uit was. weet het waarlijk niet/' antwoordde Marie. kan het ook zijn, dat de arme jongen Dg niet goed in het hoofd geworden is? eft zelf gezegd, dat hij hoofdpijn had, en tof ook, dat ik in zijne oogen iets bijzonders Jgeraerkt." Dit laatste was eigenlijk niet en waar, maar hare phantasie hielp hier linigje mede. llc ezenlijk vroeg haar broeder, verbaasd ind. stellig en zeker! Het zou mij niet ver en wanneer de jongen aan het malen t was. Dat komt van dat eindelooze afmeten Qten en kanten, en dan die geweldige kolommen met cijfers, die hem in de boeken wel voor de oogen moeten dansen En het zal wat moois zijn, als de menschen te weten komen, dat gij uw ongelukkigen neef, die plotseling krankzinnig geworden is, om die reden het huis hebt uitgejaagd „Och watGekheidHij is evenmin krank zinnig als gij of ik het zijn. Het is niets anders dan aangeboren slechtheid en verdorvenheid, die hij lang heeft weten verborgen te houden, maar die nu plotseling eens goed aan liet licht ge komen zijn." „Nu, gij moet het weten. Maar ik zeg u, dat hij onmogelijk goed bij het hoofd kan zijn; anders zou hij ons niet op die wijze en zonder eenige reden kunnen beleedigd hebben. Zoo iets heeft hij immers vroeger nog nooit gedaan Doch tante Marie's drangredenen vonden geen ingang bij den vertoornden en verbitterden broeder, die een einde aan het gesprek maakte door te zeggen „Ik onterf hem, en hij zal nooit meer over mijn drempel komen „Dat is dus de eerste les geweest l" zuchtte Brieven, die sedert 1890 in „het Nieuws van den Dag" zijn verschenen, bekend zijn, maar toch lang niet allen en toch zou het wensche- lijk zijn, dat ieder landbouwer er kennis mede maakte. Nu is het 75 pagina's groote werkje voor iedereen tegen toezending van 35 cent, verkrijgbaar aan „het Nieuws van den Dag", dat de Brieven afzonderlijk uitgeeft en daardoor ongetwijfeld een grooten dienst bewijst aan ieder, die belang heeft bij of belang stelt in verbete ring van landbouwtoestanden. Het zeer goed- koope werkje is duidelijk eu helder geschreven en bevat zooveel nuttige wenken, goede raadge vingen en afdoende voorbeelden, dat men zou zeggen, het moet navolging en toepassing vinden en wij hopen daarom, dat het bij massa's zal worden verkocht. We zijn nu afgedwaald, doch dit is te ver geven, omdat we slechts een uitstapje voor eene werkelijk goede zaak deden. Getrouw dan aan het woord iets nieuws, tevens iets goeds, te ver melden, meenen we wèl te doen voor nu, zoo wel als voor later, voor een nieuw voedergewas alle hens op 't dek te roepen. Dit gewas bij uitnemendheid heet de ruwe KauJcasiscJie stneer- wortel. Door de overvloedige opbrengst en het onophoudelijk en vroegtijdig groenvoeder dat het verschaft, ondervindt deze smeerwortel bij de boeren in Engeland en België zeer veel bijval. De oogst bestaat in 8 of 9 sneden 'sjaars en geeft op die wijze 200.000 kilo voeder per H.A. (bunder), terwijl maïs slechts 40.000, lucerne 30.000 en klaver 20.000 kilo opbrengt. Daarbij is het nieuwe gewas een uitmuntend en gezond voedsel voor den geheelen veestapel. De koeien geven daardoor overvloedig melk en van de beste hoedanigheid; het vetle vee is een derde sneller voor de slachting gereed en paarden, schapen en varkens winnen door het gebruik er van in gezondheid en welstand. Uit koude lauden afkomstig, weerstaat deze plant hier den strengsten winter, levert de eerste en ook de laatste vrucht en laat zich, buiten de vorst, in alle tijdstippen van het jaar verplanten. Evenals de aardappel, wordt de smeerwortel niet gezaaid, maar vermenigvuldigd door middel van stukken van wortels, welke ontnomen worden aan volkomen ontwikkelde planten. Alle jaar getijden zijn geschikt voor het planten, 't welk moet geschieden in een goed losgemaakten, frisschen, wèl bemesten grond. In alle richtin gen maakt men op 1 meter afstand gaten van 30 c.M. diepte; eeu volle greep verteerde mest wordt in het gat gestopt, de plant wordt daar boven gezet en alles bedekt met 3 c.M. aarde. Meer aarde zou den wasdom hinderen. Twee maanden daarna, eerste snede, zoodra de steel 40 c.M. hoog is. Het groote voodeel, dat deze teelt oplevert is, dat men gedurende de warme maanden als alles verbrand en ver droogd is, steeds groenvoeder voorhanden heeft. Te beginnen met het tweede jaar maait men 6 of 8 sneden, en 4 als men ze overvloediger ver langt. Iedere plant geeft 5 kilo groenvoeder: 10.000 planten per hectare geven dus 50.000 kilo en 4 sneden 200.000 kilo. Üp die wijze geplant en altijd wel onder houden door bemesting, laat men de plant 8 tot 10 jaren voortgroeienalsdan dienen de wortels om nieuwe beplantingen aan te leggen. Men kan reeds van het derde jaar de wortels der plant verdeeleu voor de vermenigvuldiging. Met recht raag deze plant wonderbaar genoemd worden. Yoor een rijksdaalder krijgt men 100 planten. Tot candidaat van de Provinciale Staten voor het district Middelburg is door de liberale kiesvereenigingeu gesteld de heer Dr. A. van der Swalme te Middelburg en door de anti revolutionaire kiesvereenigingen de heer P. J. Siegers te Vlissingen. de arme Heinrich, terwijl hij zich op weg begaf naar het magazijn waar hij werkte. „Nog nauwe lijks een uur heb ik de zuivere waarheid ge sproken, en ik ben reeds door mijn oom ver- stooten en onterfd, en O, neem mij niet kwalijk, juffrouw Robinson!" Hij was namelijk, wijl hij geheel en al in gedachten verzonken was, bij ongeluk tegen eene tamelijk gezette dame aangeloopen, die de geheele breedte van het trottoir in beslag nam, zooals zij daar, gelijk een fregat met volle zeilen, lang zaam voortschreed. „Wel, wel, zoo in gedachten, mijnheer Morris zeide de dame. „Waarover waart gij zoo aan het peinzen, als ik vragen mag?" „Over mijn oom en tante," antwogrddë Hein rich, terwijl hij onwillekeurig zijn oog liet gaan over juffrouw. Robinson's zeer opzichtig toilet. „Over u*? oom en tante, zegt gij? O, wat zijt gij toch een zorgvuldige neef! Wel, wel. Maar kijkt gij zoo aandachtig naar mijn hoed?" a." «Wel, welNu, daar gij toch zoo oprecht zijt Hoe vindt gij hem?" «Op zichzelf zeer goed, maar u staat hij niet." ST. ANNALAND. De heer C. van Luijk heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad. Daar hij in die qualiteit ook zitting had in het Weezen Armbestuur, waarvan hij voorzitter was, houdt hij ook als zoodanig op. Binnen kort zijn we dus weer in den ver kiezingsstrijd gewikkeld. Voor de vacante betrekkingen van onder wijzer en onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, op eene jaarwedde voor ieder van f550, hebbsn zich geen sollicitanten aangemeld. „Hé, waarom niet?" „Omdat hij u niet kleedt." „Wel, wel, dan ben ik toch nieuwsgierig ooi te weten waarom die hoed mij niet zou kleeden Kom, zeg mij dat nu ook eens openhartig, want ik weet, dat gij een goeden smaak hebt." „Oprecht gesproken, vind ik, dat deze hoed te licht is voor iemand, die zoo gezet is als gij, te bont voor iemand van uw leeftijd en eigenlijk te kostbaar voor eene kamenier." „Wat zegt gij daar? Hoe weet gij iets van mijn leeftijd?" vroeg juffrouw Robinson, vuur rood van drift. „Uwe breede figuur, uw dunne haar en uwe zwakke oogen zijn duidelijke bewijzen, dat gij niet jong meer zijt.- „Mijnheer Morris, dat is eene beleediging!" „Dat was toch niet mijne bedoeling, juffrouw. Gij hebt mij naar mijne meening gevraagd, en ik heb u die volgens de waarheid gezegd." „Gij hebt zoo even gezegd, dat ik te dik beu en te opgeschikt voor een oude kamenier!" „Ja, iets dergelijks heb ik gezegd; daar hebt gij gelijk in." „Maar dan zijt gij even onbeschaamd als

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1