Gemengd Nieuw s. In den tuin van den lieer II. alhier zijn voor de tweede maal dif jaar eenige zeer groote en volkomen rijpe aardbeien gegroeid, dewijl nog meerdere aardbei planten in frisschen bloei staan. OESTERS. Over }t algemeen is de verzending dit jaar aan zienlijker dan liet vorige jaar over dezelfde maanden, vermoedelijk wegens de goede kwaliteit en eenigs- zins billijker prijzen, wellicht ook wegens de beperkte ruimte waarop zich de cholera vertoont. Er wordt beweerd, dat er niet zooveel zware oesters zullen kunnen geleverd worden als ver leden jaar, waarom dan ook de prijs van de zwaarste soort tamelijk vast blijft. Voor 2e soort bedingt men van 50 tot 60 gld. ST. MAARTENSDIJK. In de deze week ge houden Raadsvergadering, werd voorloopig vastge steld de begrooting der gemeente voor 1894, in ontvang en uitgaaf op f 28.530.32, en die van het Weezen Algemeen Armbestuur als voren op f5,773,82. Met inbegrip der vermoedelijke kosten van de vergrootiug der Openbaar School, komt voor het onderwijs de ronde som van f 18000. In dezelfde vergadering werd mededeeling gedaan, dat bij K. B. zijn goedgekeurd de Hef fingen van Kade- en Havengeld. OUD-VOSMEER. Het steken van suikerbieten is alhier in vollen gang en eenige ladingen zijn reeds verzonden. Wat de opbrengst betreft mag vermeld worden dat de verwachting van dezen zomer, toen de groote droogte de ontwikkeling zoo zeer belemmerde, overtroffen zal worden. De wortel op zicli zelf is op de meeste velden vrij wichtig, waardoor de totale opbrengst meer dan middelmatig wordt. De achterblijvers zullen met het oog op de weersgesteldheid wel niet veel meer ophalen. De handel in ajuin is levendig, waartoe de hooge prijs van 3 gulden per HL. wel aanleiding geeft. De verwachting der landbouwers wat de aardappelen betreft is algemeen, dat stijging van prijs niet zal uitblijven, vandaar de weinige ge negenheid om ze met het oog op de thans bestaande marktprijs, van de hand te doen. De heer Johannis Adriaan de Graaff, alhier woonachtig, is met ingang 1 October a. s. door heeron Ged. Staten tot veearts 3e klas benoemd, voor den dienstkring Noord-Beveland, standplaats Cortgene. De betrekking wordt thans, sedert het vertrek van den heer Kooiman naar Hontenisse, waargenomen door den heer Mervenné te Goes. SCHERPENISSE. Reeds geruimen tijd geleden werd een voordracht opgemaakt voor debetrekking van lid van het bestuur van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, waarop door den Dijkraad na een groot aantal stemmingen werden geplaatst de heeren Gabriël Bolier, M. Kievit, Mz. en C. D. Bolier, als le, 2e en 3e candidaat. Nu schijnt dat baantje, waaraan eene belooning van f150.- is verbonden, voor velen nog al aantrekkelijk te zijn; tegen de voordracht zooals boven gezegd schijnen bij de Staten bezwaren ingebracht en wel dat de eerste candidaat de heer G. Bolier in deze gemeente een medebewoner heeft, die eveneens liet recht bezit op den naam Gabriël Bolier. De voordracht is den Dijkraad ten slotte teruggezonden en op nieuw is men met ijver aan het stemmen gegaan, waarvan ten slotte de uitslag was, dat de persoon in questie Gabriël Bolier geheel afviel en de voordracht thans luidt: eerste C. D. Bolier, tweede M. Kievit, Mz. en derde candidaat M. Vos. STAVENISSE, 28 Sept. '93. Het delven van aardappelen is alhier in vollen gang. Hoorde men eenigen tijd geleden nog al spreken over tweeden groei, thans bij het rooien blijkt de kwaliteit puik te zijn. Ook de hoeveelheid is zeer bevredigend. Ze worden alhier opgekocht voor f150. De uitslag der vergelijkende proeven, in zake het besproeien met de Bouillie-Bordelaise, kan nog niet definitief gegeven worden, omreden alle cijfers, hierop betrekking hebbende, nog niet bekend zijn. In ieder geval: er bestaat nog al verschil in opbrengst. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte aan de openb. school alhier hebben zich 2 sollicitanten aangemeld, voor die van ge woon onderwijzer geen enkele. TIIOLEN. Dinsdag had door burgemeester en wethouders dezer gemeente de aanbesteding plaats van de levering der voor den aanstaanden winter benoodigde steenkolen en cokes. De levering werd gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. J. P. Kampers, te Tholen, en wel: Ruhr gruis voor f9.50, Ruhr stukken voor f10.Eng. schaalkolen voor f 13.50, cokes voor f 13.50, alles per 1000 kilo. Woensdagavond bracht „Concordia" een serenade aan het echtpaar D. van Hoeffelen, dat dien dag zijn 50-jarig huwelijksfeest vierde. Talrijk waren de blijken van belangstelling, door de oude luidjes bij die gelegenheid ontvangen. De collecte voor de „Scholen met den Bijbel" bracht dit jaar op te Tholen met Schakerloo f31,99. Het „Leger des Heils" in Nederland is voornemens, van uit het hoofdkwartier te Am sterdam duizenden boekjes met vragen en ant woorden te verspreiden, bevattende vele nog nooit te voren gepubliceerde ophelderingen omtrent het werken en streven dezer vereeniging. Te Amsterdam brak Donderdag avond een hevig onweder los. Oras'reeks kwart over tienen viel de eerste slag, en van dat oogenblik was het weerlicht niet meer van de lucht, terwijl een ware stort vloed neerviel, waardoor de straten blank ston-- den en alle wandelaars in een ommezien waren verdreven. De Dam vertoonde gedurende eenige minuten een grootsch schouwspel, de grond ge heel grijs van de opspattende regenstralen en daarboven een dampkring, helder als op klaar lichten dag, maar met violet licht. De koetsiers en conducteurs van de trams hielden de paar den bij den teugel om de dieren te kalmeeren, terwijl de paarden van de stationneerende rijtuigen hoogop steigerden en slechts met groote moeite in bedwang konden worden gehouden. Het weerlicht was overal in de stad zoo schel, dat zelfs in gesloten lokalen het clectrisch licht verbleekte bij dien gloed. In de zaak de Jong is tot heden nog weinig klaarheid gekomen. Ijverige nasporingen worden gedaan onder Renkum, Wolfhezen, Ooster beek en Bussem,doch tot heden is alles vruchteloos. Wanneer men De Jong spreekt over de treurige zaak, zegt hij„M'n eerste vrouw wilde niets van mij weten. Die is met een rijken Amerikaan ge vlucht. Van haar trek ik mij dus niets meer aan. Maar wat juffrouw Schmitz betreft, die zal ik aan wijzen, wanneer de justitie mij naar Engeland laat gaan." Maandagavond was de wed. van Dijk, die aan de Ringdijk te Watergraafsmeer woont, alleen te huis; de dienstbode, die afwezig was, werd om elf uur door haren vader tehuis gebracht. Beiden vonden de woning gesloten, hetgeen hun verdacht voorkwam. Met behulp en op last der politie werd de deur geopend, en nu vond men de weduwe uit gestrekt op d-ra grond liggen, met afgesneden hals. Zij had eene kleine wonde en een gapende diepe snede. Op eenigen afstand lag een groot, bebloed mes. De politie doet onderzoek. Te Bergen-op-Zoom wordt den 2n October a. s. een Kneippsche badinrichting geopend, toe- behoorende aan Dr. Verliuden'aldaar. De in richting is gelegen aan den straatweg naar Tholen, even buiten de voormalige Steenbergsche poort. Een-en-twintig marine-kanonnen, die eenige jaren geleden f 4G2.000 hebben gekost, zijn „voor afbraak" verkocht voor f 1400. begon oom, van woede bevend en niet bij machte den zin verder te voltooien. „Maar, lleinricb," zuchtte tante met droevig verwijl, „hoe kunt gij u toch zoo aanstellen?.. Hebben wij dat aan u verdiend?" „Beste tante, ik spreek alleen maar de waarheid." „Och, gij meent immers niet wat gij daar zoo even gezegd hebt?" „Toch wel, tante." „Neen, ik kan het niet gelooven.... Ik weet zeker, dat gij ontroo-tbaar zoudt zijn wanneer oom of ik kwam te sterven Is het niet zoo?" „Beste tante, daar mijn treuren u of oom niet weer in het leven zou kunnen terugroepen, zou ik toch eindelijk wel trachten mij over uw gemis te leeren troosten." „O, wat een verschrikkelijke knaap!" riep tante, terwijl zij zich op een stoel liet neder- vallen, in tranen uitbarstte en haar zakdoek voor de oogen hield. „Gij wilt ons vermoorden, geloof ik!" „Neen, tante, dat wil ik niet. Ik heb u alleen gezegd, dat ik niet ontroostbaar zou zijn wan- Te Bergen-op-Zoom is Zondagmiddag op klaarlichten dag ingebroken in de armenschool van don heer Van Goethcm. De dief is waar schijnlijk door een klein raampje naar binnen gekomen, daar alle deuren gesloten waren. In de schoollokalen ziju alle kasten op gewelddadige wijze met een breekijzer opengebroken en de inhoud grootendeels vernield. Blijkbaar moet de dief bekend geweest zijn met de school. Ont vreemd. werd ongeveer f 2 uit de kas van de schoolspaarbank. Gelukkig was juist eenige dagen te voren een aanzienlijk bedrag op de Postspaar bank overgebracht. De diefstal werd aan het licht gebracht door een zevenjarig kind van den heer v. G., dat in den namiddag op de speelplaats een militair zag loopen. Door de politie wordt een streng onderzoek gedaan bij de militairen van het garnizoen. Op verzoek van de Directie der Neder- landsche albuminefabriek plaatsen wij het vol gende uittreksel eener door genoemde fabriek verspreide circulaire. Dr. Langen'8 chemisch zuivere melksuiker, ouder controle van Dr. P. E. van Hamel Roos en A. Harmeus, Wz. te Amsterdam, is om hare be kende goede eigenschappen er toe bestemd ook in ons land een belangrijke positie bij de voeding van kinderen, zwakken en Maaglijders, zoowel als ook bij alle personen met zwakke spijs ver teering in te nemen, zooals dit in andere landen reeds het geval is. In moedermelk is melksuiker in groote hoe veelheden aanwezig, terwijl koemelk in ver houding weinig melksuiker, daarentegen 3-maal meer eiwitstoffen bevat zeer noodwendige bestanddeelen, maar zonder de voldoende hoe veelheid Melksuiker moeilijk verteerbaar. Ten einde het hooge doel te bereiken: een aan de Moedermelk zoo veel mogelijk gelijk- komend voedingsmiddel te verkrijgen, is het noodzakelijk de koemelk met water te verdunneD, om het gehalte aan eiwitstoffen te reduceeren en er Melksuiker bij te voegen. In plaats van Melksuiker wordt er in den regel gewone suiker genomen, doch levert het gebruik daarvan vele bezwaren op. Gewone witte suiker vormt in de maag azijuzuur, dat vooral de spijsverteering door het stollen der eiwitstoffen stoort, waardoor de zwakke maag van een kind de eiwitstoffen niet kan verteeren en ze dikwijls weder terug geeft. Buitendien verkrijgt, tengevolge van het azijnzuur, de urine van het kind zuur-bestand- deelen, waardoor uitwendige en zeer pijnlijke wonden ontstaan, om niet te spreken van het ongemak, welke de scherpe sappen inwendig berokkenen. De onregelmatige ontwikkeling, zoo niet de sterfte van kindereu moet grootendeels toege schreven worden aan de stoornissen, welke door het gebruik van gewone witte suiker veroorzaakt worden. Daarentegen vereenigt Melksuiker zich zeer gemakkelijk en vormt geen zuur, hoedanig ook, in de maag. Het gebruik van Melksuiker bevordert dus de vertering in plaats van een stoornis te veroorzaken. Dr. Langen'a met melksuiker bereide cacao levert vooral met melk gebruikt, een heerlijk smakenden en versterkenden drank voor gezon den en zwakken, ook voor jonge moeders, die voor de voeding harer kleine liefst zelf willen zorgen. Dr. Langen's flikjes munten door zuiveren cacaosmaak uit, en verwekken geen afkeer door overgroote zoetheid, zij zijn, in doelmatige kleine doosjes verpakt, geschikt om mede te nemen op reis, op de wandeling en voor sportliefhebbers. Prof. Nageli heeft gevonden, dat het gapen een uitstekend gezondheids raiddel is. Hij beveelt het aan als ochtend- en avondgymnastiek voor de longen en de borst, vooral als men de armen er flink bij uitstrekt. Daar gapen aan stekelijk is, behoeft maar één persoon het voor beeld te geven van deze gezonde gymnastiek en de geheele familie doet weldra mede. In een café-concert in de Nes te Am dam kan men s'avonds iemand met beren worstelen. Woensdagavond was de man, bruintje dresseeren moet een weinig beschoi en achtte het noodig de beeren op ruwe te slaan. De dieren vonden dit minder aangen en vielen hun meester aan, zoodat het perso te hulp moest komen, bij welke gelegenheid houten beschot brak. Gelukkig liep alles zo ongelukken af. Te Yierzon (Frankrijk) is dezer dagen dekt, dat een 4ü-jarige ziekelijke dame twintig jaren door hare familie opgesloten w gehouden. Volgens het slachtoffer hebben moeder en hare zusters haar herhaaldelijk handeld en haar op een zolder opgesloten, ge laten lijden aan het allcrnoodigste voedsel, een rechterlijk onderzoek ingesteld. Een bloedige inbraak is gepleegd in bijkantoor der City-Bank van Sydney te Cari De gemaskerde dief, die daar in den vro morgen met een bijl gewapend, binnendi doodde eerst den directeur, toen deze op gerucht kwam aanloopen, en daarna een ji dame, een logée, die den aangevallene te kwam. De vrouw des huizes werd zeer gei lijk gewond. Hare dochter werd gewond de hand, bij een poging om de bijl te grij maar zij hield, om hulp roepend, den moordt vast. Eerst na een hevige worsteling kwaii los en vluchtte op een paard, dat hij uit den der naburige pastorie wegnam. De politie zocht hetn tot dusver te verg neer ik u of oom moest verliezen, en dat is werkelijk zoo. Het is nog nooit gebeurd, dat iemand gestorven is van verdriet over den dood van zijn oom of tante." „O, wat een onverschillige booswicht!Gij doet mij het bloed verstijven!" zuchtte de oude dame, snikkend. „Laat hem zijn gang gaan, Marie en zeg niets meer tegen hein," riep nu oom, die ook op een stoel was neergezegen en zich het zweet van het gloeind roode gelaat afwischte. „Spreek met meer met hem. Wij hebben een adder aan onzen boezem gekoesterd, en nu heeft die ons met zijn giftige tong een scherpe wonde toegebracht Maar ik wil bedenken, dat hij de eenige zoou van mijn overleden broeder is. Daarom wil ik hem alles nog vergeven, zoodra hij maar zijne woorden terugneemt en mij verzekert, dat het hem spijt die eerst te hebben gesproken." „Kom, Heinrich, neem die woorden terug en zeg, dat gij het zoo niet gemeend hebtJa zeker, ik weet dat gij het zoo niet gemeend hebt," zeide tante, op smeekenden toon. „Wezenlijk, tante, ik heb het gemeend zooals ik het zeide. Ik kan niets terugnemen, want wat ik gezegd heb is waar." „Pak u dan weg uit mijn huis!" riep oom, rood van toorn. „Gij moogt geen oogenblik langer hier blijven En mijn testament zal ik vandaag nog veranderen. Geen penning zult gij ooit van mij hebben. Mijn geheele vermogen, na aftrek van eene lijfrente voor mijne zuster, uwe tante, bestem ik voor de stichting van een hos pitaal En nu maak dat gij wegkomt weg uit mijn huis!" herhaalde de oude man met toenemende drift en trad op zijn neef toe, als wilde hij hem inderdaad de deur uitschoppen. „Maar, Frits, laat hein dan toch nog eerst even zijn ontbijt gebruiken," zeide tante. „Het is niet goed op zulk een kouden ochtend als vandaag zonder eten op straat te gaan." „Ontbijten zelfs al was hij op het punt om van honger te sterven, ook dan nog zal hij uit mijn huis geen stuk droog brood meer te eten krijgen!" riep de woedende oom. Heinrich's oogen stonden vol tranen. Zijn VERGADERING van den GEMEENTER. van lcr8ekc, Zaterdag 23 Sept. des voormiddags te 10 uur. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heerSauei de Burgemeester. De notulen der beide voorgaande vergader worden gelezen en goedgekeurd. De Vz. deelt mede, dat het Dag. Best. het ten plicht gerekend heelt een vergadering te bele ten einde te overwegen of het raadzaam is de k te doen doorgaan. De Vz. heelt alle mogelijke regelen genomen ten einde gevaar te keeren, hij gezondheidspassen van af 20 Aug. geeischt, 4 vóór de kermis in te leveren, en aan liedjesza en orgeldraaiers den toegang ontzegd op grond da dacht hij van de kermis geen vermeerdering gevaar. Het gevaar is er toch door de reizende pers men ziet dit aan Wemeldinge. Hij stelt den Ita de gelegenheid zijn opinie uit te spreken. B. ei laten de beslissing aan de leden over. Spreker heett ook geen voorstel om geen kermis te hoi De heer Van Harmeien wil de voorzichtighei trachten en stelt voor de kermis te verschuiven en een week of 3, 4 nader te beslissen. Doordek komen er veel menschen van buiten, ook vre schippers en deze kunnen de besmetting overbre De Vz. ziet in de verschuiving ook gevaar, hel dan veel kouder is. De heer Van Harmeien heeft toch verleden niet van nadcelige gevolgen van de koude verni De heer Sinke noemt de houding van B. c tweeslachtig. Zij beleggen een raadsvergadering doen geen voorstel. Doch hij begrijpt dat wel gemakkelijker den last op een anders schoud leggen. Toch waardeert hij dat er Baad bele Spreker is beslist tegen de kermis om verschil redenen, dat is bekend. Maar als er dan toch I moet gehouden worden, dan maar dadelijk. Uit; geeft niets. Verleden jaar waren er toen het I was meer gevallen van cholera, dan toen zij werd. Maar als het kermis moet wezen, dai voorzorgsmaatregelen in acht genomen. Doch sj zal tegen de kermis stemmen. De heer Van Oeveren ziet ook geen heil ir schuiving. Hij meent dat de voorzichtigheid g geen kermis te houden, het is daar nu geen tijd Daarom stelt hij voor haar dit jaar af te schaf: De heer Cupéry kan zich met geen van voorstellen vereenigen. Hij wenscht de kermis te doorgaan maar met nog strenger inaatregele verleden jaar. Voor gezondheids-passen geeft h veel. Hij stelt voor kermis te houden zonder kr liedjeszangers enz., maar eenvoudig met muziek De heer Van Oeveren merkt op, dat het kermis is. eerste opwelling was om zijn oom en tant den hals te vallen, gelijk hij vroeger als zoo dikwijls had gedaan wanneer hij eei: ondeugenden streek had uitgehaald. Ma had immers zijn woord gegeven om geei ontschuldigingen te pleiten voor iets wat overeenstemming met de waarheid gezegd Zwijgend nam hij dus zijn hoed en verlie huis, niets anders zeggende dan „Vat oom en tante!" „Een onnatuurlijke en ondankbare boos is hijbromde de oom, met die eigenat soort van bitterheid, welke men alleen ka voelen tegenover menschen, die men in den van zijn hart liefheeft. „Een knaap zonder gevoelsnikte de „Och, och En dat is nu de eenigi van mijn gestorven broeder Hoe kan ie zoo ontaarden!" hernam de oude man we< „Ja, zijn vader moet zich stellig in zijn hebben omgekeerd," meende tante, nog schreiend. {Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2