li eineiigd Nieu vvs. Van ouzo berichtgevers. B u r g e r 1 ij k e S t a 11 d. (de heer J. G. Gleichman) no. 1 op de voor dracht zette. Verder zijn de afdeelingen in de beide Kamers samengesteld en eoinmissien be noemd voor liet adres van antwoord op de troonrede. Gelijk bekend is zullen in de Tw. Kimer allereerst de amendementen op de kieswet in de afdeelingen onderzocht worden. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebbente Tholen op Z iterdag 28 Üctober n.s., en wel voor de lotelingeu van Tholen des voorin. 9 uur, Oud-Vosineer 10.5, St. Philipsland 11.15, Stnvenisse 11.4-5, voorin., St. Annaland 12.45, St. Maartensdijk 1.30, Scherpenisse 2.1-5 en Poortvliet 3.20 namidd. Voor de lotelingen van Ie.rseke op Vrijdag 3 November te Kapelle ten 10.30 voorin. Donderdag had op plechtige wijze te 'sGraven- hagc de uitreiking der nieuwe vaandels en stan daards plaats aan de 8 regimenten infanterie en de 3 regimenten ovalcrie, voor welke gelegen heid van ieder der regimenten infauterie een com pagnie sterk 4- officieren en 100 onderofficieren en manschappen en van de cavalerie een peloton van 1 officier en 30 ruiters daar ter plaatse waren aangekomen. Reeds vroeg in den morgen heerschte een meer dan gewoue drukte; elke trein bracht een groot aantal vreemdelingen aan, die zich naar liet Malieveld begaven, waar de plechtigheid om 1 uur een aanvang nam, toen H. 11. M. M. de Koninginnen daar waren aangekomen. Tijdens de uitreiking heerschte een diepe stilte, de troepen presenteerden het geweer toen koningin Wilhel- mina met vaste hand het nieuwe vaandel aan elke regiments-commandant met een bevalligen groet overgaf. Ook het gezicht o;> de 12 oude vaandels bij elkander, waarvan enkelen aan flarden geschoten zijn, maakte een diepen indruk. Die vaandels vertegenwoordigen een stuk krijgsgeschiedenis van ongeveer driekwart eeuw. Wat al roemrijke her inneringen zijn daaraan niet verbonden Holland, Brabant en Vlaanderen in 1813 en 1814-, het beleg van Gorinchem en Naarden, de blokkade van Blokzijl, Koevorden, Deventer, den Helder, Grave en Bergen op Zooin in die jaren, Quutre- bras. Waterloo en Frankrijk in 1815, Brussel, Tiendaagsche veldtocht en citadel van Antwerpen in 1830, 1831 en 1832. Ilct oude vaandel van de grenadiers en jagers was versierd met het door koning Willem II ge dragen Metalen kruis en het bekende, aan flarden geschoten vaandel van het 7e reg. met de door gen-raai Ciiassé gedragen citadel-medaille. Deze eeretcekenen werden der Koningin aangeboden, die ze eigenhandig aan de nieuwe vaandels vast hechtte. Nadat de laatste standaard was uitgereikt, lichtte de Koningin-Regente-» het woord tot den Minister van Oorlogen de aanwezige regiinents-commandan- ten, zeggende, dat lï. M. de Koningin hun deze vaandels inet vertrouwen had uitgereikt, verzekerd a's H. M. was, dat zij aan goede vaderlanders en dappere soldaten zijn toevertrouwd. De Minister van Oorlog betuigde den dank van het leger voor de tegenwoordigheid der Konin ginnen bij deze plechtigheid en gaf de verzekering, dat de eer van het vaandel bij het leger steeds hoog gehouden zal worden; hij eindigde met „leve de Kongingin, leve de Koningin-Regentes 1" dat door de aanwezige troepen en de duizenden toe schouwers drie malen met geestdrift werd herhaald. Er doen zich hier ook voorbeelden voor, dat appel- en andere boomen voor de tweede maal bloeien. Zelfs heeft een pereboom voor de tweede maal vruchten gedragen. ST. MAARTENSDIJK. Dinsdag had alhier de verkiezing plaats van een lid van den ge meenteraad. Uitgebracht werden 155 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hh. I. P. Hage (Reiger- burg) 72 st., M. H. Sauer 34- st., L. A. Bent- schap Kook 16 st., A. N. Snouck 9 st. en L. Scherpenisse 9 st., terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Herstemming moet alzoo plaats hebben tusschen de h.h. I. P. liage (Reigerb.) en M. II. Sauer. OUD-VOSMEER. In de Ambachtsheerlijkheid „Oud-Vosmeer" zijn door heeren pachters van het j -chtrcchl geschoten in het geheel 250 patrijzen. Voor de jacht op hazen keeren de heeren later terug. Er is veel wild. THOLEN. 'tls ee.n nare kermis! Als 't 'n „inlandsche" was kon het bijna niet akeliger. De markt en de kaai staan vol, nu ja, maar met oliekoeken-, speelgoed- en photografiekra- men, 2 caroussels, schiettent, somnambule, waarzeggerstentje en een vrouw met een baard, liet net ingerichte wafel- en pofferijeskraam yan Smits, zal, naar de eigenaar hoopt, wel met „een druk bezoek vereerd worden", terwijl de Indische dwaaltuin zeker menig paartje zal lok ken, dat wellicht, nu toch eenmaal aan het ilwalen, hiermede op do Markt, enz. zd voort gaan, op gevaar af van geheel verdwaald te raken. Van eeu spel geen sprake. En een café cliantaut? Dat had er kunnen zijn, maar het schijnt dat onoverkomelijke bezwareu de hoop van velen op een gezellig en prettig samenzijn, bij luimige voordracht, muziek eu zang, den bodem hebben ingeslagen. IICI'UCJI IERSEKE. Ook de lieer P. C. Maat beeft voor zijne benoeming tot onderwijzer alhier bedankt. lerseke is ditmaal met zijne benoemingen niet gelukkig. Van de 3 benoemden bedankten er 2. Zaterdag zal de gemeenteraad vergaderen om over het al of niet doorgaan der kermis te spreken. De mazelen breiden zich de laatste dagen tamelijk snel uit. eigen voorbeeld te bewijzen, dat, zoodra wij aan nemen, dat het waarheidspreken tot onze eerste plichten behoort, wii ook vanzelf in staat zijn oin dien plicht te vervullen." „Wij zijn het aldus eens?" vroeg Blewith. „Ja, maar begrijp mij goed. Wanneer ik u beloof eene week lang streng de waarheid te spreken wat ik toch buitendien gewoon ben te doen dan legt dit mij natuurlijk niet de verplichting op om iedereen ongeviaagd zijne fouten, zwakheden en kleiue gebreken voor de voeten te werpen." „Dat spreekt vanzelf. Gij behoeft alleen maar naar waarheid antwoord te geven op de vragen, welke men in /aken of in den huiselijken om tang tot u richt." L„l)an wordt het al zeer gemakkelijk? Maar :ht nog even. Ik vertrouw ook, dat gij naar eenige vau mijne bekenden zult gaan jCi hen er toe brengen om mij allerlei zonder de vragen voor te leggen, alleen om mij bij bean'woording eens goed in verlegenheid te Choleragevallen hebben zich gedurende de laatste dagen voorgedaau te Dordrecht, 's Gra vendeel, Barendrecht, Zwartsluis, Jutfaas, Groote Lindt 's Gravenhage, Kralingen, Geertruidenberg en Gorinchem. Te Barendrecht kwam de 18-jarige L. J. van de jacht en ontmoette zijn broeder die hem vroeg behulpzaam te zijn bij het opbeuren van een zak aardappelen. De jager gaf daarop zijn geweer aan een jongen die bij hem was, om het even vast te houden. Plotseling ging het schot op welke wijze weet men niet af en trof den broeder vau den jager, eeu 26-jarig man, die zoo zwnar in het gezicht gewond werd dat hij aan de gevolgen is overleden. Het is nu gebleken dat De Jong 3 vrou wen gehad heeft. In Maart 1889 trouwde hij te Amsterdam met de dochter van een fatsoen lijke weduwe, die hij op slinksche wijze f9000 wist te ontvreemden. Hij werd gearresteerd en verdween, na zijn straftijd uit ons land. Later schreef hij aan zijn inmiddels van hem geschei den vrouw dat luj in de goudmijuen te Calcutta werkte, en hoopte spoedig rijk te zijn. De Jong blijft alle schuld aan het verdwijnen der beide vrouwen ontkennen. Zijn mededee- lingen zijn echter van dien aard, dat zij noch kunnen strekken om het raadselachtig verdwij nen op te helderen, noch om voldoende het alibi van den verdachte op voor het geval gewichtige datum vast te stellen. Zoo kan hij b.v. niet verklaren waar hij den nacht van 31 Aug. heeft doorgebracht, den datum namelijk waarop men het spoor van de tweede vrouw is bijster ge raakt. Zijn voorgeven, dat hij dien nacht te Londen was is gebleken gi-heel onaannemelijk te zijn. Men verzekert verder dat De Jong het blad, van de bij hem gevonden spade op den rug droeg, en dat zijn wandel-tok in een schroef eindigde, die in de spade paste. De beide knechts van den landbouwer Blok uit Eversdijk, reden met paard en driewielskar, toen onverwachts het paard schrikte en op hol sloeg. De eene knecht, de Dreu, tuimelde van de plank waarop hij zat met het aangezicht op het middelstuk van het wiel, waardoor hij eene zeer ernstige wonde bekwam van de neus over den mond tot onder de kin. De andere knecht sloeg de leidsels om de armen, om met alle krachts inspanning het paard tot staan te krijgen, doch viel achterover in de kar. Gelukkig was even te voren een zeis van het rijtuig gevallen, anders zouden de gevolgen verschrikkelijk geweest zijn. Yoor den eersten moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Gisteren had onder de gemeente Kloetinge in de Groe een treurig ongeluk plaats. Een 15 jarige zoon van den landbouwer B. had gedurende de afwezigheid zijner ouders een geweer genomen teneinde musschen te schieten. Bij het afgaan sprong het geweer, met het noodlottig gevolg, dat de jongeling zoodanig ge troffen werd, dat hij binnen eenige minuten een lijk was. Als een bewijs van den toestand, waarin zich de Hervormde gemeente te St. Annaparochie bevindt, wordt gemeld, dat de opbrengst van de verhuring der zitplaatsen, welke vroeger meer dan 1000 guldeu bedroeg, dit jaar niet hooger kwam dan 3 gulden. Te Spier, getn. BeiIen, wilde de vrouw van den landbouwer A. Harens, om beter te kunnen zien bij het lezen, de lamp, welke aan een ka-drol hing, een weinig naar beneden halen. Ongelukkig brak het touw, eu de lamp, die vol petroleum was, viel haar in deu schoot. In een oogwenk stonden hare kleeren in volle vlam, en het duurde geruiinen lijd, voordat men door middel van zand en melk de vlam wist te blusschen. Inmiddels had de ongelukkige i rouw vreeselijke brandwonden aan het onderlichaam gekregen, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Dezer dagen zoo vertelt de Aruh. Cl." kwam bij een barbier te Arnhem een land bouwer uit den omtrek, oin zich te laten scheren. Toen hij ingezeept was, staat een heer, die ge schoren is, op en legt een daalder op tafel. De landbouwer meent, dat dit de prijs is, en onder werpt zich, maar met wrevel in 't hart, aan de bewerking. Nauwelijks is die afgeloopen en de man afge droogd, of hij zet ijlings zijn pet op en snelt naar de deur, ouderweg een gulden op tafel werpende, met de woorden„meer geef ik niet." De barbier ijlt hem na en roept hem, maar de landbouwer wil niet stilstaan en laat den barbier met zijn verbazing alleen. Eenige oogenblikkeu later echter komt hij terug met een agent van politie, maar thans volgt de opheldering: de heer, die een daalder had gegeven, had daarmede zijn abcmement betaald. Het scheren kostte slechts een dubbeltje (zooals alles tegenwoordig) en de landbouwer kreeg negentig centen terug. Niet alleen voor dieren, maar ook voor menschen is het volgende middel uitstekend otn puisteu, zweren en wouden, die met geen moge lijkheid te genezen wareu, binnen betrekkelijk korten tijd te doen verdwijnen. Neem een handvol notebladeren en laat die in één of twee liter water koken, zoolang, dat het water tot op de helft verminderd is. Het af kooksel is dan zeer bruin. Laat het afkoelen eu bet de wond met dit water, drie of vier malen per dag. Hoe eenvoudig dit middel ook is, toch is het afdoende. Iemand, die het bij zich zelven aange wend heeft, was in zeer korlen tijd van zweren genezen, waarin vuil was gekomen en die hard nekkig open en dragende bleven. Een ander paste het middel toe op zijn jacht hond, wiens ruggegraat letterlijk verteerd werd door een dragende zweer en daarom reeds ver oordeeld was om afgemaakt te worden. In vier dagen tijds was het dier genezen. Een andere hond was door eeu grooten wachthond aange vallen eu zoodanig toegetakeld, dat de rechter- brengeu." „Ook dat beloof ik u op mijn eerewoord. Alles zal eerlijk in zijn werk gaau. Ik zal ge durende deze gebeele week met niemand, noch direct noch indirect, over deze zaak spreken. Daarentegen moogt gij, ingeval gij door uw waarheidspreken in een motielijke positie komt, u niet trachten daaruit te redden door de be kentenis, dat gij eene gelofte hebt afgelegd om gedurende een geheele week altijd de waarheid te spreken." „Reken daarop. Ik begrijp ook niet hoe ik ooit in een geval zou kunnen komen, waarin ik tnij moest verontschuldigen omdat ik de waarheid gesproken had." „Goed. Dan is alles afgesproken." „Uitmuntend... Eu wanneer begint nu mijne proef .veek „Hoe laat staat gij 's morgens op „Om zeveu uur." „Goed. Dan moet gij morgenochtend, den eersten April, 's morgens te zeven uren, beginnen schouder geheel open lag. De wond verergf spoedig en etterde onophoudelijk, het vleesch ontstoken. Het dier at niet meer, vermagerd* de ontsteking had reeds den rug aangetast. I vele en overvloedige wasschingen met dit mi< was de wond na vijf dagen dicht en veertien da later was het dier even vroolijk als voorh Een uitstekend middel dus, dat niets Kunnen aan de Duitsche kust kunstma oesters geteeld worden De bekwame kenner der oesters beantwo deze vraag daarmede, dat het zoo goed als mogelijk is aan de kusten, die zoo dik zijn blootgesteld aan de zwaarste stormen paalde oestergronden kunstmatig in het te roepen, maar hij is er daarentegen vast overtuigd, dat op de eilanden achter de du of achter de hooge slerke dijken, welke de vru bare gronden beschutten tegen de stormvloe bassins kunnen worden aangelegd, waarin oesterbroed kan brengeD en opkweeken. moet daartoe in Juni geslachtsrijpe oesters de banken in de bassins brengen en bovend zoodra de eerste jonge zwervers verschijnen schoongemaakte oesterschalen en andere voor pen er in brengen, waar zij zich op vast kui zetten. De watermassa's dezer bassins mo echter zeer groot zijn. Is de eerste arbeid, inbrengen van oe-ters zeer gemakkelijk, verdere, de kleine oesters tot verkoopbare ducten op te kweeken, zal met groote zw heden gepaard gaaft, die voornamelijk hun sprong zullen vinden in de klimatologische houding. Koele zomers en koude winters zi bij ons veel grooter hinderpalen zijn dan de mildere kunsten vau Frankrijk, Hollani Engeland. Maar bij de tegenwoordige prijzen der oesters zal er wellicht altijd winst genoeg te maken zijn, om de zaak t proeven. Bij een hevigen brand ten huize van banketbakker in Whitechapel te Londen weder vijf menschen om het leven gekomei brand moet lang gesmeuld hebben. Toe winkeljongeu in den nanacht de vlammen dekte, stond weldra het geheele huis in laaie. Die jongen was de eenige, wien het ge te ontkomen. Zijn patroon, dien hij waarschu had ook nog kunnen ontvluchten, als hij om zichzelven had gedacht; maar hij ging de bovenste verdieping, om zijn huishou* haar dochter en twee winkelmeisjes, die sliepen, te wekken, en daar zag hij zich dei weg afgesnedeu en kwam hij met de vier wen om het leven. Te Palerrao meldde zich dezer dagen fijn gekleede jonge man bij een bekend ki zinuigenarts, en deelde hem mede dat zijn vrouw, met wie hij sints kort gehuwd was een hardnekkige kleptomanie leed en in toestand bij bekenden en in winkels al voorwerpen ontvreemdde, die zij gewoonlijk diep wanhopend terug gaf. Hij verzocht professor zijn vrouw in behandeling te ne Den volgenden dag kwam het paar bij dokter, die zeer bekoord was van de jonge genoote. Zij gedroeg zich als een zeer besch dame; het ontging het waakzaam oog var professor niet, dat zij op oogenblikkeu, meende dit ongemerkt te kunnen doen photographie in een lijst met brillanten o een gouden beeldje enz. in den zak stak merkte hij dat de bevallige onbekende hei het afschei 1 een kostbare dasspeld behend gracieus afuam. „Gij ziet zelf hoe er is," fluisterde de bedroefde echtgenoot hi 'i oor. „Morgen zal ik u alles terugzendi tegen morgen vraag ik weer belet." De p sor wachtte en wacht nog steeds. Hij overtuigd dat hij met twee groote oplicht doen heeft gehad. met waarheidspreken en daarmede voortgaan tot den volgenden Maandag 8 April, als wanneer gij reeds goed en wel gehuisvest zult zijn in het krankzinnigengesticht, waar gij dan ook reeds zult kennis gemaakt hebben met het dwangbuis, de stortbaden en meer dergelijke aangename dingen," zeide Blewith. „KrankzinnigengestichtDwangbuisStort baden riep Morris uit. „Kerel, zijt gijzelf krankzinnig geworden?" „Volstrekt niet," antwoordde zijn vriend, met onverstoorbare kalmte. „Ik wilde u alleen voor spellen wat er gebeuren zal. Luister goed. In dien gij, Heiurich Morris, neef en erfgenaam van uw oom Frits Morris, verloofd met Elise Bolh, het mooiste meisje uit Little-Britain, en eerste bediende bij Black Brobn Co ik zeg wanneer gij bij uw voornemen blijft eu werkelijk acht dagen lang niets anders dan de waarheid zegt, dan zult gij binnen die acht dagen niet alleen door uw oom onterfd zijn, maar ook door uw meisje formeel bedankt, door uwe patroons Gemeente IEUSEKE, van 18 Aug. tot 21 Sept. Ondertrouwd: Anlhonie Willem van 27 j. jm. en Kornelia Elizabeth Kievit 22 j. Geboren: Johannes z. van Pieter van O uit uwe betrekking gezet en als een gev individu worden opgesloten Doch dat later zorg. Ik houd u aan uw woord, reken er op, dat gij het zult nakomen." Morris barstte in lachen uit en zeide vip en luchthartig: „Zeker, beste Blewith, mijn woord houden: maar laat mij zeggen, dat ik vii gij groot gevaar loopt om u door al die t lijke voorspellingen belachelijk te maken." „Nu, de toekomst zal het leeren wie gelijk li Toen Morris kort daarop alleen naai ging, zeide hij bij zichzelf „Die Blewith is een door en door brave maar soms geloof ik, dat er wel eens een streep bij hem doorloopt. Wat is dat vo( dwaze inval! Ik zou in het krankzinni| sticht belanden, alleen omdat ik de wa spreek De gedachte alleen is reeds lachelijk {Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2