weeltlilafl, piijfl aan de klaap van oesterteelt, lanölioiw, enz. «iO'^ N°. 428. Zaterdag 9 September 1893. Elfde jaargang. g EN te M. C. POT, 3 Op DINSDAG 12 SEPTEMBER 1893, F mm BINNENLAND. Van onze berichtgevers. FEUILLETON. LANG GEWACHT. ■da, BR :ei IERSEKSCHE Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. aal des avonds 7 uur, worden de Leden van de Afdeeling „Tholen" van de i Baatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland tot eene FEESTELIJKE BIJEENKOMST opgeroepen in de zaal van de Koninklijke Hand boogschutterij „Non Semper" om de prijzen welke op de tentoonstelling te Tholen zijn behaald in ontvang te nemen of te zien uitreiken. Het fanfaren-corps „Concordia" zal door het geven van een concert [aan hare leden, die bijeenkomst opluisteren. L. J. DORST, Cz., Voorzitter. 5341 A. J. DE WIT ANDRIESSEN, Secr.-Peuningm. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de irrond. rechtbank te Zierikzee, jhr. mr. J. W. D. ichuurbeque Boeije, thans rechter-plaatsvervanger gemeld college, advocaat en procureur te 'ierikzee. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank e Middelburg van heden, is tegen Machiel Lampier, lole jetrokken bij den drievoudigen moord te Marol- ntei jut, rechtsingang verleend met bevel tot gevangen- louding en instructie van de zaak. In verband met de voorgekomen gevallen van iliolera te Rotterdam zal de vergadering op 20 Jeptember van den Politiebond niet aldaar, maar e Utrecht gehouden worden. lamt ST. ANNALAND. In de j.1. Dinsdag ge- louden vergadering van deu gemeenteraad werden iet herbenoemd lid de heer J. Zandee en het fïkozen lid de heer J. Slager Cz. beëedigd en eïnstalleerd. Tot wethouder werd met algemeene steramen 30) Naar het Engelsch. Hij ging naast haar zitten en nam hare hand 9.0 in de zijne. Het was moeielijk te beslissen wie van beiden op dit oogenblik het meest in een staat van opgewonden gejaagdheid verkeerde, want ook Maggie begon eensklaps weder te hopen wat zij reeds sinds lang als onmogelijk uit hare gedachten had gebannen. Er is niets wat ik niet voor u zou willen doen, mijnbeer Nevill, om u mijnemijne dankbaarheid te bewijzen." Dankbaarheid klinkt zoo koel," antwoordde Frank, die zoodanig onder den indruk was van de gevoelens die zijne ziel bestormden, dat hij niet dacht aan de mogelijkheid dat zijne woorden verkeerd begrepen konden worden. „Zou het alleen dankbaarheid zijn die u bewegen kon te doen wat ik u zal vragen F" herbenoemd de heer H. Polderman en benoemd met drie tegen twee stemmen de heer J. Zandee en zulks in de plaats van den heer P. Kodde, die bij zijne periodieke aftreding als lid van den raad zich niet meer verkiesbaar had gesteld. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd in de plaats van wijlen den beer W. Pape, benoemd de heer C. van Luijk. Voor de vacante betrekkingen van onder wijzer en onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, waarvoor de jaarwedde bedraagt f 500.hebben zich geen sollicitanten voorgedaan. De raad heeft daarom met algemeene stemmen besloten de bezoldiging daarvoor te verhoogen met f 50 en alzoo voor ieder te brengen op f 550. De jaarwedde van de wethouders, thans voor ieder bedragende f 12 50, is door den raad met vier tegen twee steramen met die som ver hoogd en gebracht op f 25, op welk besluit de Koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. IERSEKE. Mejuff. BodenstafF te Bergen op Zoom heeft voor hare benoeming tot onderwijzeres alhier bedankt en die te Sliedrecht aangenomen. In Augustus zijn behandeld op het tele graafkantoor 360 telegrammen waarvan 176 verzonden en 184 ontvangen. In de spaarbank is ingelegd f 439,325 in 43 posten en teruggenomen f944,95 in 16 posten. Uitgereikt 2 nieuwe boekjes. OESTERS. De verzending van leverbare oesters is reeds aangevangen, maar beteekent uit den aard der zaak nog niet veel, nu en dan enkele duizenden. De prijzen der zaaioesters zijn nog altijd ver bazend laag en de omzet gering. Het verschijnsel vertoont zich weer, dat de oesters op het geheele zuidelijk gedeelte der Ierseksche bank een in 't oog loopend groene kleur hebben, wat belemmerend werken zal op de aflevering, indien de oesters zich niet her stellen. De Pransche oesters hebben hetzelfde gebrek, waardoor zij op de Londenscke markt lager noteeren dan gewoonlijk. Het ware voor deskundigen geen onnutte studie <tp oorzaak dezer kwaal die naar wij hopen zich wat later in 't seizoen herstellen zal, op te sporen. ST. MAARTENSDIJK. Bij het ophalen van vlas in eene weide onder deze gemeente op Maandag 1.1., viel een 4-jarig kind van den vlas boer J. M. Bazen van het hangbankje van een wagen, met het ongelukkig gevolg dat de wielen over het lichaam gingen. Hoewel in 't begin het ergste werd gevreesd, schijnt de toestand der kleine niet achteruittegaan. THOLEN. Hedenavond bij gunstig weder, zal „Concordia" voor de laatste maal in dit seizoen eenige stukken uitvoeren op de kiosk, welke de volgende week wordt afgebroken en gedurende de wintermaanden opgeborgen. Maggie's wangen, die een oogenblik te voren uog zoo bleek waren, werden nu eensklaps vuur rood, en hare hand, die nog steeds in de zijue rustte, begon heftig te beven. Hij sloeg daarop echter geen acht en vervolgde „Indien gij doen wilt wat ik van u verlang, dan zal ik geene woorden kunnen vinden om u te zeggen hoe dankbaar ik u ben. Maggie, mijn geheele toekomstig geluk hangt af van het antwoord dat gij mij zult geven Hij had tranen in de oogen, terwijl hij sprak. Maggie kon niet antwoorden; haar hart was te vol. Erank zocht nog naar de besle woorden om zijne geheimste gedachten uit te spreken. Hij herhaalde in zijne gedachten nog eeus al hetgeen hij straks in de eenzaamheid had overdacht, en fluisterde, eigenlijk meer tot zichzelven dan tot Maggie het woord richtende „Zou ik werkelijk eene vrouw gelukkig kunnen maken?... Ja, indien oprechte toewijding, ge hechtheid en liefde daartoe kunnen volstaan, dan zal ik het kunnen „Zeker kunt gij datstamelde Maggie bewogen, terwijl haar hart ontstuimig klopte en haar het spreken bijua onmogelijk maakte. OPENBARE GEMEENTERAADSVERGA DERINGgehouden te Tholenop Dinsdag 5 September 1893. Tegenwoordig al de leden. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde zaken over te gaan, heeft de installatie der nieuwbe noemde raadsleden plaats, zijnde de heeren Van StapeleBoom en Van Burenwelke, na in handen des voorzitters de bij de wel vereischte eeden te hebben afgelegd, door dezen worden geluk gewenscht met hunne herbenoeming. De voorz. beveelt hun de belangen der gemeente aan en besluit inet de hoop uit te drukken, zelf nog eenige jaren met hen te mogen samenwerken. De heer van Stapelehierop het woord nemende, is overtuigd de tolk zijner medeleden te zijn, door ook namens hen den voorz. dank te brengen voor het ge sprokene en te verklaren dat zij met alle krachten de belangen der gemeente zullen blijven behartigen. Daarna wordt de heer van Stapele met 6 van de 7 stemmen (1 brictje blanco ingeleverd) herbenoemd tot wethouder. Ook hiermede complimenteert de voorz. den heer v. St., van wien hij steeds medewerking niet alleen maar ook krachtige bulp heeft ondervonden hij twijfelt niet of dc heer v, St. zal hiermede voortgaan. Volgens rooster moet de heer van Gorsel eveneens aftreden als wethouder; ook deze wordt met G van de 7 st. herkozen en op gelijke wijze door den voorz. toege sproken. Beide we'houders worden daarna herbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Op de notulen der vorige vergadering heeft geer der leden op- of aanmerking, weshalve zy worden goedgekeurd en vasfgesteld. Ken ingekomen schrijven van den heer W. Polman Kruseman, secretaris van het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen, inhoudende dankbetuiging ook den raad, voor het afstaan ecner antieke deur. welke in het gebouw van genoemd genootschap is ge plaatst, wordt voor kennisg. aangenomen. Alsnu is aan de orde het bespreken van de kermis. De voorz. zegt, evenals verleden jaar, door het zich voordoen op enkele plaatsen van cholera, in de treurige omstandigheid te zijn, het al of niet houden van kermis. den raad ter sprake te brengen. Hij voor zich echter acht het verkeerd, de kermis niet te doen door gaan men kan zich te veel beangstigd maken. Voor zichtigheid zij evenwel aanbevolenorgeldraaiers er liedjeszangers dienden geweerd te worden, terwijl kramers enz. moeten voorzien zijn van een bewijs, daf de plaats waar zij het laatst gedurende een be paalden tijd verblijf hielden, geen besmettelijke ziekte heerscht. Ook de schippers die van Hansweert hiei komen, loopen rond na overlegging van een gezond heidspas; terwijl uit Antwerpen hier verscheidene per sonen aankomen. Maatregelen als verleden jaar genomen, door slechts kramers enz. uit het eiland op de kennis toe te laten, beschouwt hij als een wassen neus. Eene door hein ontvangen circulaire, inhoudende voorschriften, in acht te nemen ter bestrijding der gevreesde ziekte, bevat als art. 1niet onnoodig ongerust te zijn. Hieraan zich houdende, vraagt hij wie van de heeren verder het woord verlangt. De heer van Gorsel verklaart hierop, hetzelfde ge voelen van den voorz. te deelen. De ziekte bepaalt zich tusschen Rotterdam en Antwerpen. Blijkens nog dezen morgen door hem bekomen inlichting hebben „Meent gij dat? O, Maggie, hoe stelt gij mij daarmede gerust. Gij schenkt mij weer nieuwen moed o:n te leven. Gij wilt mij dus helpen? Gij zult dus mijne voorspraak zijn hij haar gij zult aan Ida zeggen, dat „Aan Ida!" Meer kon zij niet zeggen, maar die enkele uitroep sprak van zooveel innige smart, dat ieder ander dan Erank Nevill het had moeten opmerken. Hij echter scheen niets daarvan te begrijpen. Haar eerste beweging was, dat z'j hare hand uit de zijne terugtrok en tegen haar hart drukte. Alles scheen haar voor de oogen te schemeren. Erank ging intusschen voort met spreken, want n u hij eenmaal begonnen was, werd hij met elk woord opgewondener en welsprekender. „Ja, aan Ida! Gij hebt het natuurlijk ge weten gij hebt het zonder twijfel reeds lang begrepen Zij is voor mij het licht van mijn leven ik heb nooit aan een andere vrouw gedacht dan aan haarik zou nooit een andere vrouw kunnen liefhebben. Indien zij mij afwijst, zon het voor mij wezen alsot de zou van den hemel werd weggenomenmijn leven zou voortaan dor en doelloos worden." Elk woord dat hij sprak, was een dolksteek in het hart der ongelukkige Maggie. Terwijl hij aldus ziju hart uit-tortte, zat zij in zwijgende verbazing hem aan te staren. Hel was haar als een bange droom. Haar gelaat werd afwisselend vuurrood en doodsbleek, nu eens gloeiend, dan weder kil en koud. Zij gevoelde dat hare liefste idealen voor goed waren uiteengeslagen. Haar leven zou voortaai: zonder hoop of vreugde zijn. Doch toen zij ter volle doordrongen was van den werkelijken toe stand, was zij weldra vastbesloten het lot, da haar was opgelegd, met moed te aanvaarden een moed, die alleen begrepen en gewaardeerc kan worden door hen, die even innig en onbaat zuchtig hebben liefgehad als zij. "Want zij had hem inderdaad nog lief. Er juist daarom voelde zij de kracht in zich oir zichzelve op te offeren voor zijn geluk. Zij was aanstonds besloten te doen wat hij van haai wenschte. Zij zou zijue voorspraak zijn bij Ida al had die daad van zelfopoffering haar ook het leven moeten kosten. „Niemand dan gij, Maggie, weet hoe innig

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1