Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKE. Dinsdag is hier in een oesterput een zalm gevangen hij was in dien put vercbd en woog 10 K.G. en werd door den gelukkigen vinder voor een rijksdaalder verkocht. De vorige week moet te Wemeldinge een dergelijke visch gevangen zijn. ST. MAARTENSDIJK. De rekening der gemeente over 1892 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie vastgesteld, in ontvangst op f 19212.775, in uitgaaf op f 17344.275. Met een goed slot dus van f 1868.50. Ook werd door Ged. Staten goedgekeurd het besluit van Ingelanden van het Waterschap en der Vier polders, om het grondbezit, benoodigd voor stembevoegdheid, van 8 op 6 Hectares te stellen. OUDVOSMEER. Reeds een paar jaar zijn in deze gemeente proeven genomen met Bouillie Bordelaise ter bestrijding van aardappelziekte. In 1891 werd door den heer Knook, die zich sedert zijn vestiging alhier onderscheidt door op vele wijzen de moderne beschouwingen op landbouwgebied in praktijk te brengen, de besproei ing toegepast; in dat jaar was de uitkomst ver rassend, waarom in 1892 dit raiddel door hem ook door anderen werd gebruikt, maar toen gaf het niet die uitkomsten, welke het vorige jaar waren verkregen. Bijzondere omstandigheden, zooals weersgesteldheid enz. waren hiervan oor zaak: vochtig weer toch bevordert de ontwikke ling van de schimmelplant, die als oorzaak van de ziekte is te beschouwen, en nu was het juist verleden jaar droog in den tijd, dat de ziekte gewoonlijk uitbreekt, zoodat heel weinig verschil was te bespeuren tusschen de besproeide- en niet besproeide velden. Hoewel nu andere land bouwers niet meer te bewegen waren tot be sproeiing over te gaan, is dit door bovengenoemde wel gedaan. Moge de uitkomst, bij onverhoopte voortgang van de ziekte, waarvan men thans hoort, leeren dat bij doelmatige toepassing het middel ten onrechte door velen voorbarig is veroordeeld. Er bestaat weinig kans dat de meekrap teelt de uitgebreidheid zal verkrijgen van vroeger; toch schijnen de prijzen in de laatste jaren te maken, voorzeker ook met het oog op de ongekende lage prijzen der granen, den landbouwers tot aankweeking van genoemde plant te lokken; in de polders met zware kleigronden onder deze gemeente is thans met het delven een aanvang gemaakt en eiken morgen en avond wordt het oor gestreeld door het liefelijk geluid van den „delfhoren" van de het dorp uittrekkende- of binnenkomende delvers, die een niet gemakkelijke, vast zware dagtaak te vervullen hebben. Zijn de meekrapfabrieken in de meeste plaatsen verdwenen onder den hamer van den slooper, te dezer plaatse bestaan er nog drie, waarvan in twee gedurende den winter geruimen tijd wordt gewerkt. SCHERPEN1SSE. Naar wij vernemen zal dit jaar het onderzoek van den onderzeeschcn oever van het calamiteuze waterschap Schtrpenisse door den heiraduiker Jacob Visser van Bruinisse, evenals in het vorige jaar, worden voortgezet; de desbetreffende overeenkomst met genoemden helmduiker is door Ged. Staten van Zeeland hoofd bij het geopende graf stond terwijl de eenvoudige en plechtige kerkelijke formulieren door den dienstdoenden geestelijke werden uit gesproken. Behalve op Mowbray was ook de aandacht gevestigd op een ander der aanwezigen, even zeer in zwaren rouw gehuld. Het was een jong meisje, dat op eenigen afstand den lijkdienst volgde; toen de kist in de groeve was nederge- laten, drukte zij een innigen kus op de lippen van hel kind, dat zij in hare armen droeg. Dat meisje was de zuster van Austin Middle- ton's vrouw, en dat kind was zijn eenige zoon. Het was een droevige en sombere dag voor allen, die op eenigerlei wijze met den overledene in betrekking hadden gestaan, en diezelfde stemming was nog niet van hen geweken, toen zij elkander den volgenden morgen aan de ont bijttafel in hun hotel te Sprattermouth weer ontmoetten. Het was de laatste dag van hun verblijf aldaar, want den volgenden zouden zij van elkander scheiden. Ida zou weer met hare beide ooms naar Ierland teruggaan, en Frank met zijne moeder naar hunne kamers te Londen. Maggie Danby, aan wie nu de verdere opvoeding van Austin's kind geheel was toevertrouwd, wist nog niet waarheen zij zich het best zou begeven om het jonge kind in een omgeviug te brengen, waarin hij zich het best voor zijne toekomst zou kunnen ontwikkelen. In elk geval zou zij echter niet te Sprattermouth blijven. Het was alzoo de laatste dag dat Ida en Frank in elkanders gezelschap zouden zijn, en goedgekeurd, zoodat weldra het onderzoek zal plaats hebben. Door den dijkraad van bovengenoemd calami- teus waterschap is in zijne vergadering van 29 Augustus jl. de rekening van den Secretaris- ontvanger, over het diens.jaar 1 Mei 1892 tot 30 April 1893, voorloopig vastgesteld in ontvang op f32926.71, en in uitgaaf f26225.71, zoodat het goed slot bedraagt f 6701,00. THOLEN. Door het bestuur der Vereen. „Landbouwbelaug" in het eiland Tholen werd Zaterdag 26 dezer aanbesteed de levering van kunstmeststoffen. Ingeschreven werd voor 92.200 KG. superphosphaat door de heeren: G. J. Ampt voor f 3.59, M. C. Verstraate voor f3.39, I. J. van der Have voor f3.37, van Nieveldt en Co. voor f 3.35, Coenen en Schoen maker voor f 3.22, J. Hage, Pz. voor f 3,21 en Vercouteren Declercq voor f 3,20. voor 12.600 KG. kainit: G. J. Ampt f 3.20, M. C. Verstraate f 2.89, J. Hage, Pz. f2.51, A. J. van Breen f2.48 en van Nieveldt en Co. f 2,38. voor 18,400 KG. Thomas phosphaatmeel: G. J. Ampt f 2.60, van Nieveldt en Co. f 2',46. voor 900 KG. Ammoniak superphosphaat: G. J. Ampt f 10.J. Hage, Pz. f 9.49, M. C. Verstraate f 9.30, van Nieveldt en Co. f 9.20 en 1. J. van der Have f 8,75. Aan de laag-ste inschrijvers is de levering gegund. Donderdagavond gaf „Concordia," ter eere van den jaardag van 11. M. onze Koningin een concert op de kiosk, waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was. Er heerschte een opgewekte, onder de jeugd zelfs meer luidruchtige stemming dan anders, zeker toe te schrijven aan den feest-" dag van onze Koningin. Men schrijft uit Oostburg aan de Midd. ct. Bij het gehucht Marolleput onder deze ge meente is in den afgeloopen nacht de weduwe Bart met hare twee met haar samenwonende dochters, waarvan een gescheiden van haar man leefde, vermoord. Een der lijken werd gevonden in, een tweede lijk buiten naast de woning en dat der weduwe op ongeveer honderd meter afstand van de woning op den openbaren weg. De wonden zijn toegebracht aan hoofd en pols. Dader of daders onbekend. Rijks- en gemeente-politie (loet ijverig onderzoek; terwijl de justitie uit Middel burg, vergezeld van deskundigen, heden alhier aankwam om een onderzoek in te stellen. In verband met dezen moord is gehoord en naar het huis van bewariug alhier overgebracht Michiel Lampier, landmansknecht te Groede. De menschen moesten met veldarbeid in hun onderhoud voorzien; geld was er dus niet. Te Drieberg werd aan een venster van de ruim 80jarige wed. Botjes geklopt en gevraagd om honderd gulden, terwijl de bewoners zich reeds eenigen tijd geleden te bed hadden be geven. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, sloeg de man een glasruit stuk en werkte zich naar binnen, waarop de oude weduwe en hare nog zeer jeugdig dienstmeisje de vlucht namen op den zolder. De dief had den tijd om alles nog had Frank niet den moed gehad om een woord te spreken van hetgeen hem op het hart lag. De vrees voor eene weigering, onzekerheid of hij wel waardig was haar echtgenoot te worden, en ook een zekere bescheidenheid, die hem weer hield om reeds zoo spoedig na haar verbroken engagement met haar over liefde te durven spreken, dat alles legde hem onwillekeurig het stilzwijgen op. Doch toen hij des morgens ont waakte met de gedachte dat hij binnen weinige uren wellicht voor altijd van haar zou gescheiden worden, werd hij bijna wanhopig te moede. Toch durfde hij nog niet spreken. Men denke niet dat hij lafhartig was van natuur, of dat het hem in gewichtige levens omstandigheden aan moed ontbrak; integendeel. In elk ander geval zou hij alles hebben ge trotseerd en aan de grootste gevaren moedig het hoofd geboden hebben. Maar ditmaal scheen het hem te falen aan het noodige zelfvertrouwen, dat toch dringend noodig was voor hem om zeker heid te krijgen omtrent zijn toekomstig geluk. De anderen, die niet wisten wat er in liera omging, keken wel eenigszins verwonderd op toen hij aan het ontbijt, tegen zijne gewoonte, nagenoeg niets at of dronk, en, in zijn stoel achterover geleund, met zijn hand over zijn baard heen en weder streek, totdat hij veel overeen komst vertoonde met een leeuw met opgezette manen. Misschien vermoedde Ida iets van de waarheid, misschien begon ook Maggie iets daarvan te vreezen, doch beiden bleven in nare onzeker heid, daar de weinige woorden, die hij met hen goed na te zien en stal f 127.50. Een gouden horloge bleef liggen. Eerst toen het licht werd, hadden de beide vrouwen, die ongekleed naar boven waren gevlucht, den moed weder beneden te komen. Te Leerdam geraakte Woensdag morgen de 18-jarige zoon van den voerman B. de Jong met paard en kar in de Linge, tengevolge vau het achteruitloopen van het paard. Het paard verdronk, en na een paar uur gedregd te hebben, werd ook de jongeling levenloos opgehaald. Te Tilburg is eergisteren avond een 40- jarige werkman, terwijl hij in dronkenschap het paard van een wagen wilde tegenhouden, door de burrie omvergeworpen en over de borst gereden. Hij overleed na eenige oogenblikken aan de inwendig bekomen kneuzingen. Sluit Schiedam! Het matigheidscongres, hetwelk verleden week in den Haag werd gehou den, werd geopend met het drinken van champagne. Frosit Enkele vau de groote Engelsche dagbladen wijden eenige woorden vau hulde aan het congres, waarin zij echter de lust niet weerstaan kunnen om de deelnemers aan de zitting belachelijk te maken, die alle heildronken met champagne be sproeiden en door een ruim gebruik te maken van het edel druivennat, gedurende het middag maal te Scheveningeu, recht duidelijk toonden dat onderscheidene heeren topzwaar waren Te Beerta reed zekere II. de Raad, uit Oude-Pekela, met een voer kwelderhooi. Onder weg liep een der raden uit den wagen; de man viel op den grond, maar in zijn val kwatn hij ongelukkig in aanraking met de scherpe zeis, welke hem zoo hevig verwondde, dal hij op de plaats dood bleef. Iemand die de rups op zijn boerenkool had, bestrooide die planten met gips, met het verrassend gevolg dat alle aanwezige rupsen stierven en geen nieuwe rupsen zich op de be strooide planten waagden. Wie weet of hier niet een eenvoudig en goed koop middel is gevonden tot bestrijding van de rupsenplaag, waarbij nog komt dat de gips als meststof niet geheel waardeloos is, en zij het land meermalen heeft verbeterd. Een ondergaande gemeente. Wat zal er van Philippine worden?" is de vraag die tegenwoordig iedereen aldaar op de lippen heeft. Ondanks alle aangewende kunstmiddelen, blijkt bet meer en meer ondoenlijk, om de verzanding der haven en vaargeul tegen te gaan. Elke dag voert ons nader tot het tijdstip, waarop het voorgoed ón mogelijk zal zijn de haven te bereiken. En dan? Ja, dan is het gedaan met den inosselhnndel, die thans aan de gcheele bevolking van circa 1000 inwoners brood verschaft. Dan zal het thans nog bloeiende dorp Philippine inkrimpen tot een arm zalig gehuchtje, dat ternauwernood aan enkelen een armoedig bestaan oplevert. Dan zullen alle schippers en visschers gedwongen worden zich elders te vesti gen. En dat elders zal wel niets anders kunnen zijn dan Amerika. Dan zullen zij door een samenl oop van omstandigheden genoodzaakt worden hun ge boortegrond te verlaten, omdat er op eigen bodem voor hen geen werk en brood meer te vinden is. De Regeering draagt voorzeker voor een groot deel de schuld van den noodlottigen toestand, waarin Philippine zich thans bevindt. Voor jaren en jaren reeds werd er op gewezen, dat zij door de gedurige indijkingen het oogenblik verhaasten zou, dat spoediger aangebroken is, dan men gevreesd 1 Niemand zal er evenwel der Regeering een van maken, dat zij duizenden II. A. land zee ontwoekerd heeft, en op die manier eene bron van inkomsten voor de schatkist geopend Zou het te veel van de Regeering gevergd z zij de winsten en voordeelen, door de inpolde verkregen, gedeeltelijk gebruikte, om Philipp redden, wier nijvere inwoners door die inpolck dreigen broodcloos te worden De gemeenteraad heelt zich reeds voor tijd tot de Regecring om hulp gewend, ingezetenen vormde zich eene commissie, w drie leden op audiëntie geweest zijn bij den van Waterstaat, om de zaak van Philippine te bep De heer Hennequin, lid der Tweede Kami herhaaldelijk getoond heeft de belangen va district op flinke wijze te behartigen, heeft zii deze zaak aangetrokken. Wij twijfelen er niet ook de andere afgevaardigden uit Zeeland, zoo de Eerste als Tweede Kamer zullen met de Hennequin bij de Regeering aandringen, oin op en afdoende wijze het dreigend gevaar van Phij af te winden, voordat het te laat is. N Onlangs heeft, naar de Brusseleche G verhaalt, een vader zijn zoon opgeofferd ai sportroem. Hij liet den knaap, die zwa lichaam was, tegen de waarschuwingen d neesheeren in, deelnemen aan een wieli strijd, en deed zelf daarbij dienst als entra De jongen was de eerstemaar op eenige meters afstand van het doel wilde hij oplio omdat hij niet verder kon. De vader dwong echter voort te gaan, en de jonge wiel won den prijs, maar twee dagen later hij aan de gevolgen van de al te groote inspan De cycloon, welke in een deel der eenigde Staten heeft gewoed, richtte voo Savaunah groote verwoesting aan. De win wordt vandaar bericht, stak in den namidd en weldra woedde de storm zoo geweld ooit te voren, voorzoover men zich herii Huizen woeien in en stortten op de bew Geheele rijen huizen liggen in puin en de s zijn nagenoeg onbegaanbaar. Er is bijna enkel huis onbeschadigd gebleven. Hetquarnn station, dat der stad zooveel heeft gekost, is vernield. Veertig mei.schen zijn te Sav; omgekomen, en als niet velen der inwonei die stad en het naburige Brunswick, voori waarschuwd voor het gevaar, gevlucht zoudeu er nog meer slachtoffers zijn. üok te Kernersville zijn houderden li vernield. Wegens liet vernielen van de telegraa dingen zijn de berichten omtrent de ramj zeer onvolledig. CHOLERA. Van het Nederlandsch aakschip Bagi schipper Schot, dat te Hausweert onder qu taine gesteld en geheel ontsmet was, me gisteren morgen weder een kind en een v naar de barak worden overgebracht. Ook de gemeente-veldwachter Van den Boo schijnt zwaar door de cholera aangetast te zijn toestand is bedenkelijk. Zijn woning wordt door een rijksveldwa bewaakt. Een kaasverkooper uit Oud-Beierland, Zalf van Hausweert met zijne schuit te Ter sprak, niets van zijne innerlijke aandoening ver rieden. Zoo spoedig als de beleefdheid het eenigs- zins toeliet, stond hij echter van tafel op, nam zijn hoed en ging naar buiten. Ida, die hem uit het raam nakeek, zag hoe hij met zekeren haast zijne schreden naar het zeehoofd richtte, als iemand, die van plan is een flinke wandeling te doen. Het was dan ook eerst in den namiddag dat hij terugkwam. De eerste, die hij ontmoette, was Maggie Danby. Zij was namelijk op weg om nog een laatst bezoek te brengen aan de plek waar zij zoo onverwacht den iader van Esther's kind het eerst had ontmoet. Zij beschouwde 't als een soort van bedevaart afscheid te nemen van de omgeving, waar zij dat onvergetelijke gesprek met Austin Middleton had gevoerd, hetwelk van zoo groote gevolgen voor beiden was geweekt. Het was nagenoeg op dezelfde plek dat zij thans op nieuw werd verrast en ver-chrikt door de aan wezigheid van Frank Nevill, die, na een langdurige wandeliug langs het zeehoofd, ihansziju terugweg over de rotsen had genomen. Hij was nog te zeer met zijne eigene gedachten bezig dan dat hij hare tegenwoordigheid kon opmerken, doch zij had hem reeds op eenigen afstand zien aankomen, en haar hart begon sneller te kloppen, zooals altijd wanneer hij in hare nabijheid kwam. „Mijnheer Nevill!" riep zij uit, en Frank bleef plotseling stilstaan. Zij stond niet op van de plek waar zij zat, maar vestigde hare groote heldere blauw, op zijne krachtige gestalte, zonder eei woord te spreken. Zij was ook nu in hare zwarte rouwkle. waardoor haar gelaat nog bleekcr sche^ gewoonlijk. Haar blik was zoo innig dro. getuigde van zooveel onuitgesproken sran Frank dit ongetwijfeld moest hebben opgi indien zijn eigen hoofd op dit oogenbl uiet gansch andere zorgen ware vervuld i? Bij het hooren van hare stem, die noemde, was hij inderdaad geschnkl, w; had juist te voren aan haar gedacht. 1 lij een oogenblik den indruk alsof hare onvers aanwezigheid het beste antwoord was op d die hij bezig was geweest zichzelven voor te K „Mijnheer Nevill," zeide zij, „hebt o paar oogeublikjes tijd om met mij te sprekei Gij gij zijt altijd zoo goed zoo v delijk voor mij geweest, dat ik hoop dat ook nu wel zult willen bijstaan met uw goeden Zij wilde hem namelijk om raad vragen eenige zaken betreffende Austin Middleton's „U bijstaan, Maggie? Natuurlijk. Gij dat ik dit altijd gaarue doe, en dat wil ik blijven doen, zoo veel ik maar kan. Maar ik li dit oogenblik ook uwe hulp noodig. Ik heb a verlangd om met u te kunnen spreken. Ik juist aan u op het oogenblik voordat ik u naam hoorde noemen. Gij kunt mij een gre een gewichtigen dienst bewijzen, Maggie. ik op uwe hulp rekenen r" [fFordl vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2