BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuw s. waarin hij zich beweegt. En wanneer nu zonneklaar blijkt, dat bij het ingewikkelde vraagstuk van den arbeid, de belangen van handel, nijverheid betrokken zijn, en liet blijkt dat het denkbeeld van den werkdag van acht uren in verband daar mede, niet te verwezenlijken is, zonder datgene in gevaar te brengen, waarvan de volkswelvaart afhankelijk is, dan is het dwaasheid te tneeuen, dat het najagen van dit denkbeeld in het waar achtig belang van den werkman is. Dat deze het leere iuzien, en niet het oor leene aan leiders, fraai klinkende beloften en holle theoriën. De minister van binnenl. zaken brengt in de Slaalscrt. ter algemeene kennis dat, tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, toe zicht wordt gehouden op de schepen die langs Hansweert het land binnen varen, met toepassing voor zoover mogelijk van de artt. 13 16, 1821 van het kon. besluit van 25 Maart 1893, (staatsbl. no. 56). Door Gcd. Staten van Noord-llrabant en Zee land, is afgekondigd het goedgekeurde besluit tot oprichting van een waterschap, geuaauid „de Damespolder", over de in 1885 ingedijkte schorgronden onder deze gemeente en Rilland Bath. Waar de rivierwaterkeerende dijk, die den polder insluit, gedeeltelijk in Noord-Brabant en Zeeland is gelegen, en de wetgeving, wat het loezicht en beheer der dijken betreft, in beide provinciën zoozeer verschilt, is de oprichting van het waterschap, zoowel voor den polder zeiven als in het algemeen waterstaatsbelang, zeer ge- weuscht. Geslaagd voor acte Fransch, 1. -o., Mcjuffr. W. P. Bal te Tholen en de heer J. Vermaes te Scherpenisse. BIEZEL1NGE. De aardappelziekte heeft zich ook hier en in de omliggende gemeenten over alle velden verspreid. De struiken zijn zwart en bijna geheel zonder bladeren. Ook worden reeds verscheidene zieke knollen gevonden, terwijl de knollen over het algemeen klein zijn, zoodat de aardappeloogst niet zal meevallen. Het afleveren van appels en peren is reeds begonen althans wat de vroege soorten betreft. Voor de appels weet men f 1.25 per H.L. te bedingen. Doch al is de prijs laag, het beschot overtreft verre de verwachting, aangezien de vruchten groot worden, wat men bij de veelheid niet verwachten zou. Van de late soorten is nog geen prijs bekend, toch kan men wel aan nemen dat deze duurder zullen ziju. IERSEKE. De heer J. de Koning alhier is benoemd tot hoofd der bizondere school te Mijdrecht. Voor de vacature van onderwijzer aan school 1 hebben zich 3 en voor die van onder wijzeres aan school 2 hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Mejufl'r. Kievit, onderwijzeres aan school 2, heeft tegen 1 October eervol ontslag gevraagd, zoodat er nu 2 plaatsen te vervullen zijn. De heer Nieuwcnhuijse vertrekt tegen 1 Sept. tiaar Haaksbergen. De laatste hitte heeft den broedval in dc Schelde nog aanmerkelijk vermeerderd, zoodat die thans kolossaal is te noemen. Pannen in de laatste dagen nog uitgebracht, zijn nog even goed aangeslagen als waren het dc eerste. Met den verkoop van plantoesters uit de ging, ofschoon deze hem wel wat vreemd voor kwam, daar de beide voormalige vrienden, sinds hunne ontmoeting bij de ruïne van Llandegai, elkander niet meer hadden opgezocht. Doch daar hij wist dat zijn vroegere vriend in nood was (hij had namelijk van zijne gevangenneming gehoord) aarzelde hij niet om aan diens verzoek te voldoen. „Ik dank u, Frank, ik wist wel dat gij zoudt komen," waren de eerste woorden, die Mowbray Middleton sprak, terwijl hij Frank de hand toe reikte. „Ik verlaat Engeland binnen eenige dagen, waarschijnlijk wel voor altijd, en ik wilde u vragen Ida uit mijn naam mijn afscheidsgroet over te brengen." „Gaat gij Engeland verlaten?" vroeg Frank verwonderd. „Hoe moet ik dat begrijpen?" „O, ik zie het algij hebt nog niet ge hoord, dat vandaag mijn onschuld aan deu dood van mijn broeder is bewezen geworden. Hoeveel gebreken ik ook heb en ik erken dat ik er vele heb toch ben ik niet schuldig aan de verschrikkelijke misdaad, die men mij eerst heeft ten laste gelegd." „Maar waarom wilt gij dan ons land ver- kweekbakken gaat het nog langzaim, in weerwil van de billijke prijzen; voor de kleiue kweekers loopt dat dus finantieel niet mede; velen hunner zitten er zelfs maar benauwd voor, want er moet natuurlijk ook veel betaald worden. Wil de nieuwe broedval aan de pannen waarde voor hen krijgen, dan diende er eerst wat ruimte, door verkoop, in die van 1892 gemaakt te worden. Een onderwerp van den dag is, dat een pach ter-oesterhandelaar, enz., enz. alhier, zoo beweert men, tegen alle reglementen in, fransche oesters gezaaid, en- of aan anderen voor den zaai ver kocht heeft. Die daad, en de wijze hoe, maakt allerwege een pijnlijken indruk, oin reden ook, dat eenige koopers, zeker ter goeder trouw, voor Zeeuwsche oesters meenden gekocht te hebben, en nu zoodoende, zonder hun schuld, in zeer onaangename en hoogst schadelijke conflicten met de visscherij-politie komen, omdat de staat die vreemde oesters conliseeerde en vernietigen zal. Evenwel, om weer zooveel mogelijk het verkeerde goed te maken, zoo zegt men, schijnt de verkooper, of de verkoopers in kwestie aan dc gedupeerden te willen restitueeren alle hieruit voortvloeiende schaden en intresten, wat, als dat zoo is, werkelijk een mooi staaltje plicht zou zijn. Immers, met allen eerbied gesproken toeleg en daad, in deze, ze zijn maar zoo, zoo. Voor de comsuinptie wordt, in weerwil der warmte, een enkel vat naar Engelaud verzonden; men zegt aan hoogen prijs. Zoodra de warmte wat vermindert, zal men de gewone expeditie zien aanvangen. De kwali teit belooft puik te zijn, doch de quantiteit van prima zware is beperkter dan ooit. OUD-VOSMEER. In deze gemeente komen zeer vele gevallen van mazelen voor, evenwel schijnen slechts enkele gevallen van ernstigen aardeen geval met doodelijken alioop kwam tot heden nog niet voor. In de Woensdag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd de rekening der gemeente over 1892 voorloopig vastgesteld ify ontvang op f 14288,2Ö5, in uitga-if op f 12122,40® zoodat het goed slot bepaald werd op f 2115,86. Tevens werden de rekeningen van het weezen- armbestuur en het algemeen-armbestuur goed gekeurd. in de laatste jaren heeft men in het waterschap Oud-Vosmeer vele verbeteringen aau- gebrackt, teneinde een goede toestrooming van liet binnenwater naar de zeesluis te verkrijgen ook buitendijks heeft men door het aanleggen van een spuiboezem getracht de ondiepte der- rivier, die voor behoorlijken afvoer een groote hinderpaal was, te verminderen. Het oprichten vau een stoomgemaal zou zeker een afdoende verbete ring van den waterafvoer tengevolge hebben, maar de hooge kosten aan zoodanige stichting ver bonden, heeft ingelanden afgeschrikt tot zoohi ingrijpende verandering over te gaan. Het is echter de vraag of misschien na een aantal jaren, ondanks de nu reeds gemaakte kosten, wanneer de Eendracht steeds dezelfde neiging tot ver- landing blijft behouden, toch niet tot het stich ten van eeu stoomgemaal, dat overal waar een maal een gebrekkige suatie was, zulke gunstige uitkomsten geeft, zal moeten worden overgegaan. STAVENISSE 24 Aug. De heer M. Hout uit deze Gemeente, thans stationchef te Dedems- vaart, is met ingang van 1 Sept. e.k. benoemd tot stationchef te Wouw. FLORA LI A. THOLEN, 25 Aug. Heden houdt „Fioralia" hare gewone jaarlijksche tentoonstelling in het lokaal van de sociëteit „non semper." De tuinman J. van Sorge heeft ook nu weder, met behulp van Ier opluistering verstrekte plan- laten?" vroeg Frank. „Ik zal het u zeggen. Ik heb er behoefte aan u de geheele waarheid te zeggen, en ik laat het aan uw beter oordeel over of gij die aan Ida zult mededeelen of nietIk had een afspraak gemaakt met mijn broeder, dat wij elkander 's avonds tegen twaalven aan het zee hoofd zouden ontmoeten Het was op den avond van den zeilwedstrijdGij begrijpt wel, dat de onverwachte terugkomst van mijn broeder voor mij een harde slag was geweest Ik zal niet ontkennen, dat nu mijn eenige hoop gebouwd was op zijn spoedigen dood, die niet onwaarschijnlijk was, daar hij een wild en los bandig leven had geleid Iu dat geval was ik zijn naaste erfgenaam. Maar toch durf ik bezweren dat ik geen enkel oogenblik dc ge dachte heb gehad om zijn leven op geweldadige wijze te verkorten." „Ik heb ook nooit aan uwe schuld geloofd," zeide Frank. „Ik ben u daarvoor dankbaar, oude vriend. Gij hebt juist gezien Nu dan,mijn gesprek met Austin sloeg aan al mijne hoop ten en gewassen, de zaal smaakvol gedecoreerd. Langs de zijden, tusschen sierboomen, enz. zijn de ter mededinging ingezonden planten gerang schikt, die er over algemeen goed uitzien. In 't midden is een fonteintje aangebracht, dat een straal kristalhelder water opwerpt, hetwelk in een bassin neervalt, waarin een paar goud- vischjes roudzwemmen. Van de 469 aan 66 personen uitgereikte plantjes werden er door 48 deelnemers 323 ter 'mededinging naar de uitgeloofde prijzen inge zonden. Het vorige jaar werden 366 plantjes aan 49 personen verstrekt, waarvan er door 34 kweekers 274 werden ingeleverd. De le. prijs, 2 trommeltjes, is toegekend aan de Wed. Leupen; de 2e. prijs, een waterstel, aan J. B. Soomers; de 3e. prijs, 2 beeldjes aan Jaantje van Sorge; de 4e. prijs, een emmer, aan J. Vercouteren; de 5e. prijs, 3 vazen, aan vrouw C. -van Daaleude 6e. prijs, 3 bussen, aan A. Pikhaar; de 7e. gprijs, een bloempot, aan de Wed. vau Wijngartner; de 8e. prijs, 6 glaasjes, aan Kaatje Ave; de 9e. prijs, 2 botervlootjes, aan Jan van üefelen; de lüe. prijs, 3 ornamentjes, aan Fernhout en de 11e. prij-*, een paar planten, aan C. van den Broeke. Deze prijzen zullen hedenavond 8 uur worden uitgereikt, ter opluistering waarvan „Concordia" eenige nummers zal uitvoeren. De gezamenlijke suikerfabrikanten iu Ne derland zijn begonnen met het toepassen van een maatregel, welke, indieu daarmede krachtig wordt volgehouden, op den duur gunstig zat moeten werken op de beetwortelcultuur hier te lande. Verschillende contractanten zijn namelijk aangezocht om boete te betalen, omdat zij aan meer dan ëéue fabriek hun land voor de beet wortelcultuur hadden aangegeven, niettegenstaan de dit hun volgens contract verboden was. Het is niet onbekend dat deze handelwijze vaak tot zeer groote misbruiken heeft geleid, daar een con tractant soms hetzelfde stuk aan verscheidene fabrieken aangeeft, om het voorschot machtig t; worden. Door den nieuwen maatregel bestaat nu de kans dat aan dat misbruik een einde zal worden gemaakt. Te Zundert (N.-B.) is een kind bij het eten eener pruim door een wesp in de keel ge stoken. Geneeskundige hulp kon niet baten, zoodat het kind tengevolge van het opzetten der keel onder vreeselijk lijden is gestikt. Al te groote zegen. De vrouw van een landbouwer te Raalte die het vorige jaar bet leven schouk aan een drieling, welke kmdereu thans nog welvarend zijn, werd dezer dageu verrast met de geboorte van eeu tweeling. Eeue vrouw te Dongen beviel gisteren van twee welgeschapen meisjes, na reeds aan 17 kinderen het leven te hebben geschonken. Volgens de Bredasc/ie courant werden op de markt aldaar de wijuappelen verkocht voor 7 en 8 centen per 5 liter, wel een bewijs van den'enormen voorraad. Dertien manden varkenspruimen, door een particulier te Druten naar Engeland verzonden, brachten 10 cent op. De Midi. Cl. ontleent aan een Gentscli blad het volgende: Zondag 20 Augustus vertrok van Antwerpen naar Gent schipper Emile Dhoest van Meerendré met zijne schuit de Jonge Emiliegeladen met lijuzaad. Aan boord bevonden zich de schipper, zijne vrouw Emilie van den Broucke en hunne tien kinderen. den bodem in, want hij vertelde mij van zijn huwelijk, en van het terugvinden van zijn kind, slechts weinige uren geleden." „Ik wist al iets daarvan," zeide Frank. „Ik was zoodanig uit het veld geslagen dal ik in het eerst weigerde hem te gelooveu. Maar hij haalde zijne portefeuille voor den dag, en toonde mij de huwelijks-acte, die het feit boven allen twijfel verhief. Nu bleef voor mij geen enkel uitzicht meer over. Ik geloof, dat ik hem toen, ouder den invloed mijner teleurstelling, harde woorden heb toegevoegd, waarover ik nu bitter berouw heb. Ook hij werd toornig kortom, wij geraakten in een hevigen twist, en wij zijn in vijandige stemming van elkander gegaan. „Maar men heeft u toch in gebogen houding bij zijn lijk gevonden, toen „Dat is zoo Ik was nauwelijks eenige oogenblik ken op mijn terugweg, toen ik een luiden angstkreet hoorde, bijna onmiddellijk ge volgd door twee pistoolschoten. Ik snelde weer terug. Mijne komst verschrikte Austin's aanvaller, die van de duisternis gebruik maakte om aan stonds te vluchten." {fKordt vervolgd.) De. vrouw was ziekelijk, toen men van w werpen vertrokde ziekte werd erger on j wege en toen men den Maandag, den 21 l k< in Gent aan het Sas van de Heirnisse toeku c werd de geneesheer Gilles ontboden, die p klaarde dat bij de vrouw alle teekenen ar choleravorinige ziekte zich voordeden. 5 schip werd dan ook dicht bij het Sas op 11 rantaine gelegd. De toes'.and der vrouw werd erger en ei pa Zij leed schrikkelijk aan dorst en vroeg water met suiker. Haar man sprong aan en liep in eeu winkeltje, Scheldelaan, om su H tc halen. Nauwelijks daar zijnde, werd hiji p politiemannen op de brutaalste wijze gegre e: gestampt en geschopt, de handboeien aangei :g en naar de permaiience gebracht, onder v sc wendsel dat hij zijn schip verliet dat besmet r Eeu der dochterkens, ziende dat haar v: gevangen genomen werd, sprong van boord ten prooi aan de hevigste razernij, riep zij, ie wijl zij zich als een tijger op de agenten vvi sk „Moeder sterft, vader leidt ge weg en wij,a d kinderen, blijven alleen aan boord. Neen, zi niet. Vader heeft niets misdaan. Ziju plaat li aan moeders sterfbed." Ondanks de smeekingeu van het meisje n de vader naar het gemeentegevang geleid, \i men hem opsloot tot Dinsdag middag, om t\v ure, wanneer men hem losliet. I11 tusschen was de vrouw overleden en '1 tien kinderen zaten, wachtend op vader, trei7t en met vreeselijken haat in 't harte, rond lijk van moeder, die op het dek van 'i schip on een zeil gestorven was en daar liggen bleef. Om half een komt de vader toe, groet trei a de menigte, die vloekend van woede op afst: e dat treurig schouwspel staat aan te staren, w geeft zich tusschen zijne schreiende kindei dringt onder het zeil dat het overblijfsel zij vrouw bedekt, komt boven en ziende dat schip water maakte, stelt hij zich aan de poi vergeet ziju verdriet en werkt om de koopw; die een ander toebehoorde, voor schade te redd u Op datzelfde oogenblik werd doctor G a terug aan boord geroepen om een der kindei 1 dat de ziekte kreeg, te verzorgen. Yoor het schoonmaken van lampen of kannen, waarin petroleum bewaard is en we men voor een ander doel wil bestemmen, ra Jean de Paris in le Figaro het omspoelen i kalkwater aan een weinig gebluschte h in water opgelost. 0 Zelden heeft het bergen beklimmen Zwitserland zooveel raensciienlevens gekost dit jaar, volgens den Bernschen berichtge e van de K'óln. Ztg. Op een dag, den 6en At c werden op verschillende plaatsen des lands jongelieden verpletterd door een val bij ;y zoeken naar Edelweiss. De apen schijnen, behalve hunne taal, onlangs een Amerikaansch geleerde heeft bes g deerd, nog verscheidene verborgen talenten ,t bezitten, althans wanneer men Dr. Macgowg gelooven mag, die thans te Tientsin is terug keerd van eene onderzoekingsreis in de be e streek bij den grooten Chineeschen Muur. a Dr. M. verhaalt dat daar apen zijn die po't van leem maakten en die een soort vruchti wijn bereidden welke zij in die potten bewa den. Hij deelt verscheidene Chineesche verhu en getuigennissen daaromtrent mede, welke zeer geloofwaardig acht. Over de kunst om honderd jaar te word heeft een Fransch geneesheer, Dr. Javal, eeiii vragen gericht tot alle bekende honderdjarig Hij ontving vijftig antwoorden en de daal gegeven voorschriften komen ongeveer op I volgende neder: Eenvoudig en overvloedig vo sel, warme kleeding, geen tabak, weinig of gt sternken drank verscheidene honderdjarig drinken echter wijn bij hunne maaltijden teu slotte een punt, waarin allen overeenstemm om honderd jaar te worden, moet men zoi vuldig alle gemoedsbeweging vermijden en zi nooit boos maken. Men schrijft uit Londen De Britsche Regeering levert het bewijs, d het haar ernst is met de uitroeiing van vi ziekteu. Er had zich een geval van besraettelij longziekte voorgedaan te Dundee, en het biet dat het zieke beest uit Ierland was gekomt Toen werden alle andere beesten, die tegeli overgebracht waren en zich op eene boerde te Glasgow bevonden, benevens alle andere ru deren, die met deze beesten in aanraking i weest waren, geslacht, in het geheel ongeve 200. Ook tegen het miltvuur wordt krachtig 0 getreden. Zoo werden iu Avington Park Winchester 118 runderen en 6 paarden afü maakt, omdat het miltvuur er uitgebroken wi De eigeoaar krijgt de volle waarde der beest* die bij onderzoek niet ziek bleken te zijn en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2