Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. bank strookt ook weinig met de bedoelingen van den minister, die van geen census, hoe gering dan ook, weten wil, doch overigens streven de voor stellen naar verbetering der wet en stellen over leg in het vooruitzicht, tenzij de minister onbe paald hangen blijffaan afzonderlijke kenteekenen voor geschiktheid en welstand. Het voorstel van de heeren Mackay en Van Alphen behelst het door vele anti revolutionairen geliefkoosde denk beeld van huistnanskiesrecht en als het hunne bedoeling is alle anderen dan gezinshoofden uit te sluiten, dan zal de regeering ongetwijfeld ook dit amendement afwijzen. Er is nu niet alleen besloten om de verdere behandeling tot den 20en Sep. uit te stellen, maar tevens om dan de voorgestelde amendementen aan een nieuw sectie-onderzoek te onderwerpen. Het Nederlandsche volk zal dus nog wat geduld moeten oefenenhet zal nog wel een paar maanden moeten vragen, in hoeverre zijn vertegenwoordigers recht willen doen omtrent een zijner eerste en gewichtigste rechten. De opmerking blijve niet achterwege, dat en kele der voorgestelde amendementen gezet zijn in een stijl, die door haar gewrongenheid eene lezing bijna onmogelijk maken. Het is een opeenstape ling en in elkaar schuiven van zinnen, die het zelfs een goed lezer alles groen en geel voor de oogen doet worden; een eenvoudig lezer kan er een voudig niets van maken. Het ware te wenschen dat zulke geleerde lieden zich iu de eerste plaals toelegden op genietbaar Hollandsch, vooral in een geschrift, dat eenmaal wet geworden, ieder Nederlander moet kennen. IERSEKE. Maandagmorgen omstreeks half 3 ontstond er brand in een schuur, midden in het dorp gelegen en van alle zijden belendende aan of op korten afstand omgeven door woonhuizen. De schuur was bijna ledig maar de brand deelde zich weldra mede aan een andere schuur, waarin zich hooi, rijtuigen en een paar varkens bevonden. Een en ander, ook het hooi, kon tijdig verwijderd worden, maar overigens brandden de schuren tot den grond toe af. Het is een groot geluk dat er zoo weinig wind was, anders ware de ramp niet te overzien geweest, ook omdat de spuit in 't begin niet te best werkte. De gebouwen waren verzekerd, maar niet de inboedel. De oorzaak is tot heden onbekend. Heden heeft zich een geval van typhus voorgedaan in deze gemeente. ST. MAARTENSDIJK 17 Augs. In de open bare Raadsvergadering van j. 1. Maandag werden als leden van deu raad toegelaten de heeren M. P. Groenewege en A. Elenbans, terwijl niet toe gelaten werd de heer N. J. Nelisse, wegens verboden zwagerschap met een zitting hebbend lid. Aan den raad werd door Burgemeester en Wethouders aangeboden de begrooting voor 1894, in ontvang en uitgaaf op f 28480,32. Onder de uitgaven is begrepen eene som van f 10000, als vermoedelijke kosten van vergrooting der school, welke som zal gevonden worden door eene geldleeniug van f7500, terwijl het Rijk in de verbouwingskosten zal betalen 25 °/0 of vermoedelijk f 2500. Er werd besloten onder goedkeuring van Gede puteerde Slaton a. voor den tijd van 6 jaar onderhandsch te verpachten 35 A. 15 c.A. bouwland, welke volgens eene plaats gehad hebbende grensbepaling van eeu aan de gemeente behoorend perceel sectie D uo. 22, aan dat perceel behooren en vroeger niet werden verpacht doch door anderen gebruikt b. de jaarwedde van den onderwijzer C. I. Laven (22 jaar) die onlangs de hoofdacte behaalde ongevraagd met f 50 te verhoogen. c. Eene onderwijzeres op te roepen op eene jaarwedde van f 550 en een onderwijzer boven de 23 jaren oud, op eene wedde van f 650. Aan het zeehoofd werd een groot vuurwerk af gestoken, vergezeld van een menigte vuurpijlen uit de talrijke jachten, die aan den wedstrijd hadden deelgenomen en nu rustig in de haven lagen. Tegen één uur 's nachts, toen nagenoeg alle raenschen naar huis waren, de lichten uitge- bluscht, en de maan zich tijdelijk achter de wolken verborgen hield, werd eensklaps eeu politie-ageut, die stond te praten met den op zichter van de zeehoofden, verschrikt door een schrillen kreet, gevolgd door twee pistoolschoten. De twee mannen begaven zich aanstonds in de richting vanwaar zij het schieten hadden gehoord, hetgeen natuurlijk, ook door de duister nis eenigeu tijd moest vorderen. Zij hoorden van tijd tot tijd en al duidelijker eeu paar zwakke kreten, en toen zij eindelijk naderbij kwamfn, zagen zij een lichaam op het strand liggen, dat geen teeken van leven meer vertoonde, en dat kort daarna herkend werd als niemand anders dan Austin Middleton. Over hem heen lag een ander man, die, toen men hem zijn naam vroeg, antwoordde dat hij de Te Groningen weigerde de meubelmaker H. T. zijn aanslag in de personeele belasting, ten bedrage van ruim een gulden, welke naai zijne meening te hoog was, te betalen, waarvoor gisteren een gerechtelijke verkoop van den in boedel plaats had. Lang vódr den tijd waren kamer en gang me», socialistische partijgenooten gevuld. De meubelen gingen voor 1, hoogstens 2 ets. per stuk, in andere handen over. De gt-heele verkoop duurde een half uur en bracht 59 ets. op. Een der socialisten maakte dit be kend en hield daarna eene collecte, waarbij f 2.5iy2 inkwam. Hiervan ontving T. 59 ets. en de propagaudakas de rest. Te Hippolytushoef, op het eiland Wie- ringen is Zondag het dak van het koor der hervormde kerk, dat al lang op het invallen had gestaan, ingestort. Glazen werden verbrijzeld.de stukken van den ouden muur meegevoerd. Om tien uur kwam de gemeente op met haren ring- predikant om godsdienstoefeningen te houden en het Avondmaal te vieren, doch de Burgemeester vond geene vrijmoedigheid het oude gebouw voor de godsdienstoefening open te stellen. De Burgemeester heeft al sinds eenigeu tnd gewerkt om die kerk de noodigi herstelling e doen ondergaan, maar hij vond daarbij geen voldoenden steun. Een huisgezin, dat geen onderdak bezit, heeft in het Loonerveld (Drente) eenvoudig een gat in de heide gegraven en huist daar nu, evenals konijnen, in den grond, beschutting zoekend tegen het weder. De voorraad pruimen Zaterdag te Zeve naar ter markt aangevoerd, was zoo groot, dat men zonder moeite, blauwe en witte naar ver kiezing, kon koopen tegen 25 cent den halven hectoliter i Wij hebben tegenwoordig veel verdriet van de wespen (appelbieën). Wanneer men van die lastige gasten een nest in den grond weet zitten, moet men het uitbranden. Dat geschiedt bet best des avonds na zeven of acht uur. Met gehecle gezelschap i? dan bij elkaar en vervaakt. Een liter petroleum worde langzaam in de opening van het nest leeg geschonkendaarna doe men een lap, lang en smal als een windsel, in petroleum gedrenkt, ontvlammen, en draaie die met een stok in de opening, zonder die af te sluiten. Het geheele nest wordt op zoodanige wijze uitgeroeid. De wespen doen veel kwaad aan de perziken, abrikozen, pruimen, fyne peren, druiven enz. Om ze dat te beletten moeten we gebruik maken van hare voorliefde voor honig. Een wesp is nagenoeg even slim als een mens<>V, zij beeft het lekkerste ook het liefst. Daarom gieten we eenige fleschjes, waarvan de hals rechthoekig op de bovenvlakte staat, zooals eau-de-cologne-fleschjes en grootere, half vol met honig, die met water verdund is. De liefhebsters kruipen daarin; wegens de recht- hockige-omgebogenheid kunnen zij er niet meer uit, vliegen wat rond en verdrinken. Hangt men zoodanige flcsschcn in de boomen, waaraan bovenstaande vruchteri groeien, dan blijven de laatsten wespenvrij. Een straal van 'n bië of van een appelbië (bij of wesp) gaat gewoonlijk gepaard met pijn en bij sommige men- schen inet hevige zwelling. Hebt ge kennis gemaakt met het venijnig verdedidingsmiddel van deze insecten, laat er dan onmiddellijk den angel uithalen en wrijt de wonde met een doorgesneden ui [ajuin) of sjalot en de p(jn is onmiddellijk verdwenen. 't Middel is eenvoudig, doeltreffend en goedkoop, daarom aanbevelenswaardig. Wkbl. Z. VI De taranfala-spinnen zijn bij de groote warmte in Italië weder zeer talrijk en er worden reeds verscheidene personen gestoken door die vergiftige insecten. Het komt, naar men be richt, ten plattelande nog dikwijl voor, dat de bo?reu de hulp der dokters weigeren voor het genezen van den gevaarlijken beet en de oude bijgeloovige middelen toepassen. In het dorp Itiri o. a. is onlangs iemand, die door een tarantula gestoken was, op de oude broeder van den verslagene was. Hij keek angstig en verschrikt, en gaf niets dan verwarde en verkeerde antwoorden op de vragen die raon hem deed. Hij verzette zich volstrekt niet toen de politie-agenl zeide dat hij met Item moest meegaan naar het bureau. De Inspecteur vond het geraden hem in hechtenis te houden, ofschoon Mowbray bij her haling uitriep: „Ik heb het niet gedaan! Ik weet er niets van!" Maar hij was niet in staat eenige voldoende opheldering te geven van zijne aanwezigheid op die plek en van de groote bloedvlekken op zijne handen en zijne kleederen. Het lichaam van Austin Middleton werd naar het hotel gebracht, en men liet een chirurgijn halen, die, na vele herhaalde en aanvankelijk vergeefsche pogingen, toch er in slaagde een weinig teekenen van leven te doeu opwekken bij den ongelukkige, die blijkbaar op de wreed aardigste wijze was verminkt en vermoord. Een nauwkeurig onderzoek aan het strand had intusschen doen zien, door de diep inge drukte voetstappen, dat er ongetwijfeld een wor- manier behandeld. Hij werd in een hoop mest bedolven, met niets dan zijn hoofd er boven. Om dat zonderlinge bed dansten zeven weduwen, zeven getrouwde vrouwen en zeven meisjes heen. Daarna werd de patiënt eenige oogenblikken opgesloten in een oven, waarin men vooraf eenig vuur had gebrand. Als de patiënt niet sterft aan den tarantula- steek, bezwijkt hij dikwijls door die zonderlinge geneesmethode. In Duitschland is van regeeringswege ge waarschuwd tegen de lompenverzamelaars, als gevaarlijk voor het overbrengen van verschillende besmettelijke ziekten, terwijl aan de politiei« gelast te voorkomen, dat door deze personen eet- en snoepwaren of speelgoed als ruil- of koopprijs worden gegeven. De Londensche Standard verneemt uit Moskou, dal de cholera in Rusland wegens de hitte krachtiger begint op te treden. De slachtoffers dreigen dit jaar talrijker te worden dan het vorige. Te Nishniuovgorod is de cholera uitge broken tijdens de jaarmarkt. Er zijn daar 260 gevallen en 105 dooden. Ook te Rostow woedt de cholera; er zijn reeds 50 dooden. Uit Amerika komen twee berichten van branden. Ilel eene uit Minueapolis, waar Zondag tijdens eeneu storm door eenen brand 200 huizen vernield en 1500 menschen dakloos werden. Twee knapen en eene vrouw verloren bij de ramp het leven. De schade wordt op 2,000,000 dollar ge schat. Op den oostelijken oever van de Mississippi ontstaan, werd de brand door den storm naar den anderen oever overgebracht. Gelukkig veranderde de wind plotseling en kon zoo het vuur niet verder verspreiden. Maandag ochtend vroeg brandde te Chicago het Senale Hotel af, waarbij 8 personen omkwamen. De brand begon beneden in het restaurant en 'verspreidde zich snel naar boven, waar een 30tal gasten geherbergd waren. Het officieel verslag over de cholera in Rusland maakt melding van 715 gevallen, waar van 287 met doodelijken afloop. Daaronder zijn begrepen 166 gevallen (waarvan 67 doodelijk) te Moskou en 317 gevallen (waarvan 157 doo delijk) in het Dongebied. Gerhard Rohlfs beschouwt niet Indië maar Mekka als oorspronkelijk broeinest der cholera. Volgens hem is alleen het slachten van dui zenden dieren, wier bloed nu 1200 jaren lang dezelfde plaats drenkt, voldoende om een kweek plaats voor cholera te vormen. En daarbij komt dan nog de aanvoer van smetstoffen door dui zenden pelgrims Te Brescia heeft een vader zijn zoon dood geschoten. Hij hoorde omstreeks middernacht een deur openbreken en ging, met een revolver in de hand, onderzoeken of er onraad was. In de donkere gang zag hij een gedaante bewegen en toen hij op zijn vraag wie daar was geen antwoord kreeg, schoot hij met zijn revolver den vermeenden inbreker neer. Een oogenblik later kwamen dienstboden met licht, en nu her kende de heer des huizes in den inbreker zijn 17-jarigen zoon, die zeker laat thuiskomende onopgemerkt naar zijn kamer had willen sluipen en in de gang zijn strengen vader niet had durven zeggen dat hij het was. Radeloos van smart ging de onwillekeurige moordenaar van zijn zoon zich iu handen der politie stellen. In een artikel in de Cosmopolitan beschrijft Flammarion hoe de wereld er over vele eeuwen zal uitzien. Iu het jaar 3000 is de bevolking der aarde verdubbeld en draagt zij 2010 mil- lioen men<chen, die allen Engelsch spreken, echter met vele nieuwe woorden, meest van Grieksclten oorsprong. Iu het raidden der 24e eeuw is de oorlog afgeschaft. Daartoe heeft de vreeselijke verdelgingskracht der schietwerktuigen het hare gedaan; de slachting was te groot geworden. Maar niet minder hebben de vrouwen ten goede gewerkt. Eetie vrouw had den stoot gegeven tot steling moest hebben plaatsgehad. In de nabijheid werd een revolver van bnitenlandsch maaksel gevondeu, waaruit twee schoten gelost waren. Als verdere getuigen tegen Middleton waren ook verscheidene raenschen, die toevallig tegeu- woordig waren geweest bij de ontmoeting der beide broeders aan het zeehoofd, en die gehoord hadden welke hevige woorden tusschen hen waren gewisseld. Een aauleiding voor een dergelijken moord beitoefde niet ver te wordeu gezocht. Iedereen wist, dat Mowbray na Austin's dood een in komen van 5000 pond 'sjaars zou erven, en men meende met zekerheid te weten dat hij dit hoog noodig had. Dat er een kind bestond, 't welk als naaste rechthebbende in elk geval boven Mowbray zou gaan, wist nog bijna niemand. Twee dagen achtereen bleef Austin Middleton bewusteloos liggen in een der kamers van het hotel, en iedereen had reeds alle hoop opge geven. Den derden dag opende hij 's morgens even de oogen, en vroeg met zwakke stem naar de oprichting in Europa van een verbom moeders, die hare kindereu in den afschu den oorlog opvoedden. Toen dit nog niet en de regeeriugen, ondanks de vredeliet gezindheid van het nieuwe geslacht, me wapeningen voortgingen, sloten de jonge 111 een verbond om geen man te huwen, d wapens gedragen had. En zij hielden har lofteWel verbrak soms eene enkele haar yf maar zij werd er door de anderen om ve en uit haren kring gestooten. Op het aandr der mannen die allen in het leger waren, woordden de vrouwen: „wij willen niets met gekken te maken hebben." En zoo g wel 5 jaren om bijna zonder dat een hm werd gesloten. Eindelijk bezweken de regeer voor zooveel standvastigheid. In geheel Eu behalve in Rusland en Engeland, waar de wen niet eenstemmig waren, werden de 1 afgeschaft. Amerika had het reeds een eeuwen vroeger gedaan, en de vrouwen hi reeds gedreigd daarheen te verhuizen, als haar langer weerstond. Engeland en Ru gingen eerst langzamerhand tot ontwapening Toen het besluit lot ontwapening in Ei genomen was, werden het was juist vo< dadelijk ontelbare huwelijken gesloten. Tot de overige fantazieën van den popul astronoom behoort nog het volgendedi voedsel wordt niet meer gebruikt, de schei digen bereiden alles wat men eten of dri wil, men neemt de noodige voeding tot zi den vorm van dranken, vruchten, koeke pillen, enz. Het menschelijk lichaam zal ook verand hebben ondergaan. Yan mannen en vro zijn de hoofden grooter en de lichamen kl geworden (toevallig draagt Flatnraarion een hoofd op een klein lichaam). Er is nog één ras van menschen op de wereld, belij< één geloof de stem van een verhelder wetend en bestuurt door ééne regeering. wilde beesten zijn verdwenen; het lam za bij den leeuw niet nederliggen. De mensch een zevende en een achtste zintuig gekreg het zesde zintuig der theosophisten word blijkbaar als eene oude aanwinst besch< Het zevende is het electrische zintuig, me achtste, het psychische, kan men op eene stand inet elkander in verbinding treden. De uieuwe hoofdstad der wereld is een i Athene, aan het Miciganmeer. Lissabon is de zee verwoest, Rome, Napels, Parijs, 1 in puin. Duizende millioenen Chineezei over westelijk Europa verspreid. (Flamn schijnt de raeening toegedaan, dat er nu aa Atlantischen Oceaan en Noordzee nog geei neezen te vinden zijn). Arasterdam en E dam liggen onder zee. In de 58e eeuw de zee aan de spitsen van de Notre-Da Parijs. China is overstroomd, een deel van Au verdwenen en uit den Atlantischen Ocea een nieuw werelddeel omhoog gerezen. De menschen worden dan 150 jaren waarvan zij ongeveer 100 jaren jong bl Honderdduizend jaren duurt deze toestam menschheid, en dan gaat zij terug. Het der wereld nadert, er blijft al minder watt de aarde; er zijn nog eenige zeeën aan d< penal het levende verandert van gedaanl omwenteling der aarde gaat al langzamer dag duurt 110 uren. Hoe het dan afloopl Flammarion later vertellen; maar intu< stelt hij ons gerust met de mededeeling, il eerst over 10 millioen jaren gebeurt. Geneeskundige kracht der groente Spinazie heeft, evenals gauzeutong, eene streeksche werking op de nieren. Asperge reinigt het bloed, selderij werk zonder op het zenuwstelsel en werkt eer mate genezend bij rhumatismus en zenuwkool Tomaten zijn goed voor de lever. Rapen geven eetlust, latuw en komkou verkoelen. Look prikkelt den bloedsomloop en bev< de voortbrenging van speeksel en maagsap Maggie Danby. Men had eeuige moeite om hem te ver: en toen de omstanders eindelijk begrepen ha wie hij bedoelde, keken zij elkander met bazing aan. Er werd evenwel gedaan w: verlangd had en een boodschap naar M gezonden otn spoedig te komen. „Kan ik hem nog iets vragen?" vroeg specteur van politie, die ook was gekoroeu den dokter. „Of zou liet voor hem schadelijk z „Binnen eeu uur zal toch alles afgeli zijn," antwoordde de dokter. „Het is niet dan een laatste opflikkering van den geest voor het uiterste oogenblik." Daarop vroegen zij aan den stervendi naam van zijti moordenaar, en of het ooi broeder was geweest, waarop Austin tracht! ontkennende beweging te maken. Natuurlijk volgde nu een dringend ve aan hem om zoo mogelijk nog alles te z wat hij kon, opdat de onschuldig ven mocht worden losgelaten en de ware mi naar gestraft. fVordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2