Van onze berichtgevers. ÜINNENLANl). Gemengd Nieuw 8. uitgevoerd, en daarvoor ontvangt men den accijns terug, overaccijnsde wordt in het binnenland verkocht, en zóó daalt de opbrengst voor de schatkist. Nu heeft men in 1891 getracht daaraan te gemoet te komen, door aan de fabrikanten een aanslag op te leggen voor het te kort komende, een som van f8.500.000. Dat wetje heeft niet aan het doel beantwoord. Daarom gaat men nu een anderen weg, en verhoogt ook den aanslag naar het sap, wat zeker een meer rationeele weg is. De beste weg echter, die er aan de nijverheid, en aan den landbouw en daarom op den duur aan het algemeen, vooral door vermeerderden arbeid, ten goede zal komen, is vermindering en eindelijk afschaffing van den accijns, waardoor het gebruik toeneemt en dus niel alleen meer bieten geteeld zullen worden en verwerkt in de fabrieken, maar ook door de goedkoopte der suiker, de industrie van vruchtengeleien enz., die nu hoofdzakelijk in Engeland wordt uitgeoefend, ten voordeelo van velen een huoge vlucht kan nemen. Algemeen verwacht men, dat na de algemeene beraadslagingen de behandeling der wet zal worden onderbroken om in het nieuwe zittingsjaar te worden voortgezet. In verband uiet het veelvuldig voorkomen van beschadiging van pakketten, tengevolge van onvoldoende verpakking, zijn de posi-ambtenaren aangeschreven om op de verpakking der pakket ten, in het bijzonder die, welke glas- of vaat werk met vloeistof bevatten, beter toe te zien en in voorkomeude gevallen de afzenders uit te noodigen, om, in hun eigen belang, voor eene meer stevige verpakking zorg te dragen. Tweede Kamer. De amendementen op het wetsvoorstel be treffende dc kiesbevoegdheid beginnen langza merhand op te dagen. De heer Van Kerkwijk heeft voorgesteld den 28-jarigen leeftijd te eischen. Wie jonger is, is in den regel niet op de hoogte en minder bestand tegen vo'ksleiders. De lieer Levy wil 25 jaar, en het voorkomen gedurende 3 jaar op het bevolkingsregister, terwijl hij straffen wil stelleu voor hem, die wederrechtelijk het stem recht uitoefent Een vijftal Katholieke afge vaardigden eindelijk heeft een voorstel ingediend tot invoering van een meervoudig kiesrecht. Behalve de gewone stem, die ieder kiesbovoegde erlangt, willen zij er bovendien een toekennen le aan hein, die eene zekere personeele of grond belasting betaalt, 2e aan hen, die een der met name genoemde examens heeft afgelegd, en 3e aan hen, die een der met name genoemde publieke betrekkingen bekleedt of bekleed heeft. Door het gelijktijdig aanwezig zijn dezer kenmerken kan iemand hoogstens 4 stemmen uitbrengen. Bovendien stelleu deze heeren kiesplicht voor. Wat zal het lot zijn van deze en andere amendementen tiet antwoord daarop, voor zoo ver het van de Regeering afhangt, heeft Woens dag de Minister, de heer Tak, die toen aan het woord kwam, vrij duidelijk gegeveu. Onomwon den verklaarde hij dat amendementen, die de kern of de beginselen der wet aantasten, zeer stellig zullen worden afgewezen, doch elk voor stel, dat het beginsel verbetert, grondwettige bezwaren opheft en misbruiken voorkomt zal de Regeering erkentelijk en nauwgezet overwegen. Van haar zelf zijn geen wijzigingen te verwachten. Dat de Minister de geopperde bezwaren trachtte te weerleggen en de opportuniteit der kieswetten trachtte te bewijzen, behoeft geen vermelding. In dit opzicht vermocht ook Z.E. geen nieuws mede te deelen, maar hij wist toch door wat hij zeide de toejuiching der Kamer uit te lukken. Over het geen verder door de leden in het midden werd gebracht, valt niet veel bijzonders mee te deelen. Voor- en tegenstanders wisselden elkander af (hoewel de voorstanders de laatste dagen wel het tueesl aan het woord waren), maar allen waren toch weer voor uitbreiding van het kiesrecht. Meer dan een spreker gispte de vreemde en onverwachte houding van den heer Van Houten, die zich nu verzet, te^eu wat hij vroeger zelf als hoogst gewenscht en noodzakelijk aanbeval. ST. ANNALAND. Door den dijkraad der waterkeeringru van deu calamiteuzen Suzanna Polder, werd in de vergadering van 8 dezer be handeld en vastgesteld de rekening der ontvang sten en uitgaven over 1892/93. De ontvangsten bedroegen f2915.78, waaronder voor dijkgeschot f 1464.84 y2 v°or bijdragen der aangrenzende, polders f 1307.S J J/2 J du uitgaven f2874.38 waaronder voor kosten van beheer en f 1131. andere kosten f 172.40, kosten der zeewering en oeververdediging f 1435.98, renten f135. Het goed slot bedroeg f41.40. Voor het eerst sedert de calamiteus verklaring in 1878, was voor dezen dienst geen bijdrage van Rijk- of Provincie noodig. IERSEKE. De heer D. II. W. Laeijendecker, vroeger directeur van het post- en telegraafkan toor alhier, thans te 's Gravenzande, is ia laatst genoemde gemeente met eene belangrijke meer derheid (151 tegen 113 st.) tot raadslid gekozen. Naar men zegt zijn er 13 sollicitanten voor de vacante betrekking vroedvrouw al hief. STAVENISSE. Bij de verkiezing van een lid van deu gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden vau üen heer C. Potappel, is gekozen de heer C. Broodman met 64 van de 89 geldige stemmen. De hier J. Potappel verkreeg 18 stemmen. THOLEN. Bij gunstig weder hedenavond muziek op het markt plein door „Concordia." binnen weinige minuten in lichte laaie. De hitte was sterk, waardoor de ketel met gas ouder een druk van 10 atmosferen dreigde te springen. Üp eenige meter afstand van deu brand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, uit angst de duinen was ingesneld. IJlings werd het schip in veiligheid gebracht, doch met moeite waren mannen te vinden die met het gevaarvolle blusschingswerk durfden te beginnen. Eindelijk waagden zich enkelen, die ijverig werkten en met brandspuit en brand- bluschgranateu het >uur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel afgebrand. Te Souburg had een droevig ongeval plaats. Het zesjarig zoontje van den arbeider Vissjr, werkzaam bij de Staatsspoorwegen te Vlissingen, maar wouende te Souburg, was een eindje sigaar machtig geworden en had het aangestoken. Het jongetje rookte een tijdje heel parmantig, doofde toen de sigaar uit eu stopte ze in zijn zak. Het vuur schijnt echter niet goed uitge doofd te zijn, ten minste het duurde niet lang of de kleeren van het kind raakten in brand. Een voorbijganger zag het, rukte hem de smeulende kleeren vau 't lijf, waarop de kleine hard naar huis liep. Onder het loopen brandden zijne onderkleeren voort, zoodat teil slotte liet kind, met brandwonden overdekt, in elkaar zakte. Spoedig werd geneeskundige hulp gehaald, en het ventje zoo gauw mogelijk geholpen. Men hotfpt het kind, dat vreeselijke pijnen lijdt, in 't leven te houden. In de aardappelvelden heeft zich dt ziekte vertoond, een gevolg vaD het vele weder in de laatste weken, het kwaad zijn Maatregi dit jaar in het algenu <n k uit mijne onzekerheid te zijn mocht worden bevrijd.' „Gij zijt dus hier gekomen om haar te zoeken?" „Ja Maar het was te laat. Ik heb uu ge hoord dat zij gestorven is, na onnoemelijk veel geleden te hebben, en dat zij een kind heeft nagelaten." Er volgden eenige oogenblikken van stilzwijgen. Geen van beiden durfden het eerste woord spreken, want beiden hadden, ofschoon op verschillende wijze, de ongelukkige Esther innig liefgehad. Eindelijk zeide Austin Middleton, op zachten smeekenden toon „Waar is het kind? Gij zult mij toch niet van mijn eigen kind willen berooven Maggie wenkte hem zwijgend dat hij haar moest volgen, en bracht hem bij de plek waar het kind nog in zijne rustige sluimering lag. „Uw zoon," zeide Maggie bewogen. En de ongelukkige vader knielde met een kreet van verrassing neder bij zijn kind, terwijl de tranen hem langs de gebruinde wangen liepen. ,,Dus heeft dat arme kind dan toch zijn vader Onder talrijke blijken van belangstelling en waardeering vierde Donderdag de Zeereer- waarde heer Ph. J. Muskens te Bergen op Zoom zijn gouden priesterfeest. De geheele stad was in feestdostot zelfs iu de achterbuurten wa'rfen eerepoorten, guirlandes en groen aangebracht. Het was alsof de bewoners van de voornaamste straten een wedstrijd hadden aangegaan, welke het fraaist versierd zou zijn. Ook het marktplein en vooral het woonhuis van den jubilaris waren smaakvol gedecoreerd. De optocht, des middags gehouden, was zeer bezienswaardig en liep in de beste orde af. Dank zij het uiterst gunstige weder, slaagde de illuminatie uitstekend. Duizenden vreemdelingen bewogen zich langs de straten en op het marktpleinoveral heerschte opgewekte feestvreugde, waaraan iedereen deelnam. De heer Muskens verdient de hem gebrachte hulde ten volle, hij is een algemeen geacht en bemind man, waarvan voorzeker als bewijs kan strekken dat ingezetenen van alle gezindten als om strijd medewerkten tot het welslagen van dit feest. Naar wij vernemen werden de algemeene armen I door den jubilaris mild bedeeld. Hoek-van-Holland is Dinsdag aan een groot gevaar ontsnapt. De gasfabriek aldaar stond Dinsdag kwam te Rotterdam de salonboot M er wedt I in botsing met de Middelburg II. Merwede moest zijn vaart verminderen voor een passi-erenden sleepboot, de Middelburg, die direct achter deze opvoer en zijn vaart niet tijdig ver minderde, liep met kracht op hem in. De Mer wede werd aan bakboordzijde g» troffen en aan zienlijke schade werd toegebracht aan de salon en het dek. Te Eersel (Noord-Brabant) zijn, tengevolge van een overmatig gebruik van pruimen, twee kinderen den daaropvolgenden nacht overleden, terwijl een derde in bedenkelijken toestand verkeerde. De botvisscherij in de Zuiderzee levert in de laatste dagen buitengemeen gunstige resul taten op. Maandag 11. keerde een Vollenhoofsche visscher met 500 t., een tweede zelfs met 1500 t. terug. Te Zandvoort waren gisteren naar het A. H.bld. meldt een paar dames aan het baden, toen de vloed op kwam zetten en de stroom de dames onweerstaanbaar noordwaarts medesleepte. Weldra verkeerden zij in levensgevaar, zij riepen om hulp en een bediende van Driehuizen, Wil lem geheeten, ijlde haar te hulp. Hij slaagde er in de dames te bereiken en haar boven water j te houden, totdat een reddingsboot, die intus- Op de Lauriergracht te Amsterd een jongen op een stoep in slaap. Twet jongens, die voorbij kwamen wierpen ec dend eind sigaar naar den knaap, waarde kleeren in brand geraakten, daar de s een zijner zakken terecht kwam. D« werd wakker door de pijn en liep in hird weg, waardoor het vuur nog erge Eeu werkman greep den jongen eind E dompelde hem in 't water waardoor werd gebluscht. De jongen echter bit zijde en een arm te hebben verbrand op een kar naar het Gasthuis gebracht. De landbouwer H., uit Berlicura verkocht Maandag jl. te Veghel een vaa f 114, eene som beneden marktprijs. Dit eenigszins achterdocht en daarom werd I te Uden, alwaar hij vervolgens de ma zocht, in voorloopig verhoor genomen 1( bleek toen, dat hij het dier nabij Dun* eene weide had weggenomen. Een land aldaar herkende in het verkochte dier ht18 gelukkig voor hem dat de daarvoor ont geldsom nog geheel bij II. gevonden wei f De dader werd terstond in hechtenis Een jong mensch, wonende in de bloeiustraat te Amsterdam had kort geled groole Ulmerdog gekocht voor f 200. Veel had hij niet van zijn nieuwkoop; het di erg wild eu onhandelbaar en vertoonde te vaak moordlustige neigingen. Gisteren kwam het tot een uitbarstin hond vloog zijn baas aan en beet hem in en den arm, zoodat de man een dertigti. schillende wonden kreeg en j er raderbaai o het Binnen-Gasthuis vervoerd moest wordfi kwaadaardige beest werd op het bureau ge door twee agenten, kordaat bijgestaan dc hospita van den verwonde, die het dier nalu geen seconde langer in huis wilde hebben Om suiker le sparen. Bij het koken van appelen, bessen, framl of andere vruchten moet men de suike onder het koken er bij voegen, maar eerst d; Doet men haar onder het koken er bi verandert zij iu druivensuiker, die slecli helft der zoetmakeiide kracht heeft. Onlangs werd een lieer te Haynau, w „buitengewoon niezen en daardoor veroor burengeruchttot 3 mark boete veroon De schuldige erkent, dat hij buitengewoon maar ontkent, dat hij daarbij burengerucht i hij is in hooger beroep gekomen. Iu de Swancea-baai (Zuid-Wales) is I w „7 i koot die, zwaarbeladen, met 28 personen de schen in zee was gestoken, hen opnam. Ware I zee invoer, omgeslagen. Het was door de be deze met spoedig komen opdagen, dan zou de man met de beide daims den dood in de zee gevonden hebben, daar ook hem reeds de krach ten begonnen te begeven. Aan het strand werd door eenige dames een inzameling gehouden om den wakkereu man eene belooning ter hand te stellen. mogen vinden. wat een onverwachte zegen!" riep mevrouw Ncvill verheugd en kuste het onschuldige kind, dat rustig voortsluimerde en natuurlijk volstrekt geen begrip kon hebben van de, groote verandering, die één enkeie dag in zijne toekomst had teweeggebracht. „Het is zeer de vraag of het bezit van een vader als Austin Middleton als zulk een zegen mag worden beschouwd," deed oom Jack op merken." Wat mij betreft, ik zou liever geeu vader hebben gehad dan zulk een!" De dames uit het gezelschap keken hem ver ontwaardigd aan, over zooveel hardvochtigheid. „Maar bedenk toch ook, broeder, dat het voor de opvoeding van het kind een groot geluk moet zijn," zeide oom Dick. „Zijn vader bezit immers een inkomen van 50U0 pond 'sjaars!" „Jawel, maar hij is toch een drorkaard!" hervatte oom Jack. „Vergeet niet dat hij zooveel leed en tegen spoed heeft gehad," zeide Maggie, die den on- geiukkigen man poogde te verdedigen, hoewel zij zwaar gebukt ging onder de zekerheid, dat zij ongetwijfeld zou gescheiden worden van het kind, dat haar zoo dierbaar geworden was. Bij de te Breda op 5 dezer gehouden examens hoofdacte, is o.a. geslaagd de heer C. J. Laven, van St. Maartensdijk. Uit Scherpenisse wordt gemeld: Door den idistricts veearts alhier, zijn in deze gemeente eenige gevallen van vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Een paar dieren zijn er reeds aan gestorven. „O, ik ben zeker dat hij voortaan zijne slechte gewoonten zal atleggen," zeide Frank Nevill, op geruststellenden toon. „Hij zal zich nu wel hier of daar in Engeland vestigen en een behoorlijk leven gaan leiden. Hij is iemand met een goed hart; dat durf ik gerust zeggen, al ken ik hem ook eerst sinds weinige dagen." Terwijl hij sprak, legde hij zijn groote breede hand vertrouwelijk op Maggie's schouder en keek naar net kind, dat op haar schoot lag, met die bijzondere soort van beschrooraheid, welke ongetrouwde heeren gewoonlijk gevoelen in de nabijheid van kleine kinderen. Ida Henniker was de eenige die niets zeide Zij begreep wel dat Maggie op dit oogenblik de heldin was van het droevige drama, dat aller belangstelling opwekte, maar zij zag volstrekt niet de noodzakelijkheid iu dat Frank daarom zoo vriendschappelijk en vertrouwelijk zijne hand op haren schouder behoefde te laten rusten, alleen omdat het kind van hare zuster een vader had teruggevonden. Met andere woorden zij was eeu weinigje jaloersch, al wilde zij het niet erkennen. {Wordt vervolgd.) van eenige vrouwen, die angstig werden een hooge golf, dat het vaartuig omsloeg. SI zes van die in de boot waren werden gered overige 22, waaronder tien vrouwen en versi deue kinderen, verdronken. Onder de gerei is een jongen, die op de omgekeerde boot te klimmen en daarna een klein meisje er op 1. Aan het strand, onder de menigte toescl wers, stonden verscheidene mannen en vrou die in martelende angst moesten zien hoe hu echtgenooten of kinderen daar in de verte den dood worstelden zonder iets te kun doen om hen te helpen. Kirail, een ontslagen veroordeelde Nieuw Caledonie, is te Parijs teruggekeerd, ongelukkige man werd 13 jaren geledi levenslangen dwangarbeid veroordeeld v medeplichtigheid aan een moord. Na ver. van drie jaren echter verklaarden zijne uit veroordeelden, op wier getuigenis hij schu! was verklaard, dat hij volkomen onschuldig aan de misdaad waarvoor hij werd gestraft het duurde door allerlei „oircumlocutie kanto formaliteiten nog tien jareu voor hij gratie kreeg. Dezer dagen kwam hij te Marseille De advocaat die hem verdedigd had, zond 100 francs, om vandaar naar Parijs te kom maar hij leed drie dagen te Marseille voor hij dat geld in handen kreeg. In een district van het Russische gouv neraeut Orel gaat men tegenwoordig op de tijg jacht. Een tijger brak onlangs los uit een ro reizend beestenspi-1. Bij het dorp Butyrka het roofdier twee vrouwen en een elf-jarig mei aan, die in een moestuin werkten. De tiji viel eeist op de oudste boerin aan, wierp li: op den grond en beet haar een stuk vlees uit de linkerzijde. Toen de andere boerin het meisje de oude vrouw te hulp kwame sprong hij op het kind toe, dat hij deerlijk wondde aan borst en rug. De moeder die ;ebi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2