BINNENLAND. Van onze berichtgevers. G e ir. c n g (1 N i e u w s. worden aangebracht of een stookplaats tegen den tijd der beschrijving wordt weggemoffeld, natuur lijk ora belasting te ontloopen of te ontduiken. Dit alles kan verbeterd worden, eenvoudig door de grondslagen der belasting te verminderen. Als men bijv. enkel naar de huurwaarde be taalde, dan zou al die verklaarbare schrielheid omtrent meer licht eu warmte vervallen, en als dan die huurwaarde wat zorgvuldiger geschat werd, zou er opnieuw een gegronde reden tot klagen en tegelijk een hinderpaal voor oneven- redigen druk zijn weggenomen. Het komt ons voor, dat aan de personeele belasting zoo veel gebreken kleven, dat eene ernstige studie zelfs van een bekwaam minister als de heer Pierson bepaald noodzakelijk is. Laat ons hopen, dat Z. Ex. ons daaromtrent niet te veel teleurstellen zal, al raag men niet ver wachten, dat hij iedereen bevredigen zal. Maar dit is zeker, dat als deze onevenredig en zwaar drukkende belasting werkelijk verbeteren zal, de arbeid veel omvatteud en moeilijk is. Tweede Kamer. Vraagt men, nu wij een week verder zijn met de debatten over de kieswet: „Hoe staat het er mee? Wat deukt gij, zal zij aangenomen worden dan kan het antwoord luiden„De kansen zijn niet verbeterd, er is niet meer aan leiding om een goeden uitslag te verwachten, dan verleden week." Niet dat zooveel nieuwe argumenten tegen de wet zijn aangevoerd, och neen! 't blijft al te maal hameren op 't zelfde aanbeeld, altijd dezelfde bezwaren, door den een in wat fraaier vorm of met wat meer franjes of met wat meer vuur of vernuft voorgedragen dan door den ander, och neen, niet in de argumentatie schuilt die vrees, maar in 't getal der sprekers. Tot heden is het aantal der tegenstanders aanmerkelijk grooter dan dat der voorstanders, en nu is nog wel niet het derde deel van de 100 aan 't woord goweest, maar het groote verschil wordt toch onrustbarend. En wat het ergste is, dat verschil van zienswijze is aan geen partij gebonden. Wie deze voordracht gaarne tot wet zou verheven zien, zal wel, als hij den gang van zaken volgt, gedurig vragen: Zuster Anna, ziet gij nog niets komen? En als zuster Anna dan antwoordt: „Ja, ik zie een liberaal naderen die aan 't woord komt, houd moed't is een beroemd redenaar 't is een coriphee, een geacht raadsman," dau zou hij zeer gewaagd handeleu met iels goeds te verwachten, want juist die coripheeën uit de liberale partij zijn de ijverigste afbrekers. Denk maar om Mees en Roëll bijv. en de rede van Rutgers van Rozenburg was een der bijtendste en gevaarlijkste, die nog uitgesproken is. Toch zijn er ook voorstanders aan 't woord geweest, en 't inoet tot hun eer gezegd worden, wat zij voordroegen was niet het minst van kern en pit ontbloot; hunne redevoeringen tintelden van kracht en vuur. Kerdijk bijv. werd her haaldelijk toegejuicht, Schaepman was als ge woonlijk wegslepend. Ondanks de veelheid der tegenstanders getuigt alles, wat tot heden gesproken is, onweerspre kelijk van den vooruitgang van het liberale be ginsel van humaniteit en van de democratie. Alles bewijst, dat de democratische strooming zelfs den stugsten te machtig is, want niet tegen het beginseluitbreiding van kiesrecht, gaat de strijd, maar tegen de hoegrootheid der uitbrei ding. Vóór uitbreiding zijn eigenlijk allen, en zoo wordt deze kieswet, die een politieke wet is bij uitnemendheid, tot op zekere hoogte los gemaakt van de partijkwestie. In iedere partij zijn dan ook voor- en tegenstanders. Juist deze algemeene gezindheid zal, ondanks de veelheid en felheid der bestrijders, de wet ten slotte nog mogelijk maken, als de regeering bittere traneu schreide. Had zij het begrepen, dan zou ze oprecht berouw hebben gevoeld over hare houding vau zooëveu, want het was geens zins hare bedoeling geweest hem zoo diep en innig te grieven. Bij hem had zich nu eenmaal de overtuiging gevestigd, dat zijn levensgeluk onafscheidelijk verbonden was aan hare liefde, en daarom was het voor hem zoo verschrikkelijk uit al hare woordeu te moeten verstaan dat hij haar blijkbaar onverschillig was. Want dat was hem immers duidelijk gebleken? Hij had te weinig ondervinding om te weten dat men somwijlen en in sommige omstandigheden de woorden van jonge meisjes niet al te letterlijk moet opnemen. Jammer dat hij van zijn kant niet aanstonds durfde zeggen wat hem op het hart lag, want dan zou hij spoedig zekerheid hebben verkregen waar hij nu nog in angstigeu twijfel verkeerde. Maar hij durfde niet, uit vrees van door een weigerend antwoord ook zelfs de oude vriend schap voor het vervolg afgebroken te zien. Toen Ida weer binnenkwam en alleen nog even hare handschoenen had aan te trekken, voelde zij toch wel eenig zelfverwijt, nu zij opmerkte hoe bedrukt en verslag n haar vriend maar tot overleg genegen blijkt, waaraan men niet behoeft te twijfelen. Die het meest hadden aan te merken, verklaarden zich toch tot toena dering gezind. Wie weet of weer niet blijkt,! dat blaffende honden niet bijten. 't Is evenwel voornamelijk de vraag, of de minister of een der leden de noodplan*: vinden zal, waardoor men over de kloof heen en tot elkander komt. De minister is nog niet aan het woord geweest, maar van de zijde der tegen standers is nog weinig van die reddingsplank gehoord. De heer De Beaufort (van Amsterdam) was tot heden de eenige die bepaald verzoenende amendementen in 't vooruitzicht heeft gesteld (maar hij zeide nog niet welke) en verder heeft de heer Mees van een belasting- en woning stelsel en de heer Mackay van huismanskiesrecht gesproken, 't Kan gebeuren, dat de heeren voor- loopig hun wijsheid voor zich houden, anders loopt het in 'i oog, dat zij wel afbreken, maar niet kunnen opbouwen. 't Ware te wenschen, dat de Kamerleden nu verder hun wijsheid maar in hun binnenste op sloten, want men kau er niet eens van zeggen wat De Genestet van de geleerden in 't alge meen zeide: „Straks komt een wijzer, die 't weg redeneert." Men weet vau te voren reeds, wat er besproken zal worden. Zie hier een lijsije van de bezwaren De wet geeft vermond algemeen stemrecht en dat is legen de Grondwet. De kenteekenen zijn onvoldoende en ook al in strijd met de Grond wet. Een wijziging der kieswet is tijdens een regentschap gevaarlijk. De uitbreiding is te plotseling eu te groot. De nieuwe kiezers zi£"i ongeschikt, omdat zij te ontwikkeld zijn of revo lutionair en socialistisch gezind. Daardoor zal er revolutie komen. De kroon en 't Oranjehuis komen in gevaar. Eveneens het algemeen lands- en volksbelang. Vooral zeer gevaarlijk voor de gemeenten. De wet vernedert velen, zooals dp leeraren en onderwijzers, die er voor bedank ;ii zullen naar het stadhuis te gaan om hun schrijf kunst te bewijzen. ai Bij al deze bezwaren, die andereu grondig trachtten te weerleggen, voegde de heer Vermeulen (we zouden hem niet gaarne in zijn eer te kort doen) dit splinternieuwe: de kiesrechtuitbreiding zal tot liooger staatsuitgaven leiden. Behalve in deze supra-zuinigheid was hij nog hierin eenig, dat hij die uitbreiding onnoodig achtte, maar toch misschien met den Minister zou mee gaan, natuurlijk bij ingrijpende wijziging. Hij zal toch wel niet meenen, dat die wijziging tot een beperking zal overslaan of tot een quasie- uitbreiding oin wantrouwen in de regeering wég le nemen, zooals hij wenschte. Met verlangen wordt een beantwoording der spekers door den Minister te geinoet gezien. ST. ANNALAND. Bij de j.I. Dinsdag plaats gehad hebbende herstemming voor één lid vs~ den gemeenteraad zijn 169 briefjes ingeleverd. Gekozen de heer Jacobus Slager Cz. met 87 stemmen. De heer Jan Goedegebuure Johz. kreeg er 77. Vijf briefjes van onwaarde. In het vorig nummer dezer courant stond vermeld dat de raad dezer gemeente besloten had op te roepen een onderwijzer met land- bouwacle. Dit bericht is wel wat voorbarig. Wel is een verzoekschrift daartoe den raad toege zonden, maar een beslissing is dienaangaande nog niet genomen. (Wij ontvingen bedoeld bericht niet van onzen berichtgever, waarom het dan ook niet onder die rubriek geplaatst werd). De gemeenteraad heeft besloten een nieuwe brandspuit aan te schaffen, daar de aanwezige niet meer aan de eischen voldoet. De levering daarvan is opgedragen aan den heer A. II. van Bergen te Heiligerlee. voor zich uitkeek. Het was niet bij haar op gekomen dat zij hem had gegriefd, en zij nam zich nu voor om straks liaar gedrag weder goed le maken door de oude hartelijkheid van vroeger. Zij ging naar hem toe en liet vertrouwelijk hare hand op zijn arm rusten. Hij drukte hare kleine hand dichter tegen zich aan. Zijn hart klopte sneller en hij zocht naar de rechte uitdrukking, om te kunnen zeggen hoe gelukkig hij zich in Ida's nabijheid gevoelde. Wie weet wat hij zou gezegd hebben, indien niet zjjne moeder, met de twee ooms, juist naderbij waren gekomen. Hij moest zich dus voor het oogenblik nog beheerschen, en was wel verplicht zich met Ida bij het overige gezelschap te voegen. „Waar is Maggie Dauby?" vroeg oom Dick. „Zij is de eenige die op het oogenblik aan ons gezelschap ontbreekt." „Och, dat goede meisje heeft weinig lust ;n dergelijke drukke gelegenheden, „antwoord Ie Mevrouw Nevill. „Zij is uitgegaan met het kind ora samen langs de rotsen te wandelen." De middag ging betrekkelijk spoedig om. Alles liep in de beste orde af. Er werd gezeild, gevlagd, geschoten, alles volgens program ra IERSEKE. In Juli zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 299 telegrammen, waarvan 148 verzonden en 151 ontvangen. In de postspaarbank is ingelegd f 1480,22 in 50 posten en terugbetaald f 2354,50 in 19 posten. Aangevraagd 5 nieuwe boekjes. Verleden Zaterdag werden sommigen hier opgeschrikt door het gerucht dat er een colorado kever gevonden was. Het verhaal pleitte niet voor de natuurhistorische kennis van hen, die het in de wereld gebracht hadden. Een colorado kever, nota bene't Was in 't geheel geen kever, 't was een rups, en geen kleintje ook. Maar was het dan soms een colorado-r»/w Dan zou er evenveel reden voor >chrik en vrees geweest zijn. 't Was waar, dat hij in de aardappelen gevonden was. OESTERS. Toont de natuur zich dezen zomer in het plantenrijk over 't geheel mild, ook in het dieren rijk, met name in de oesterwereld, heeft zij haar volle kracht getoond. Zij strooide het oesterbroed plthans op de Schelde in kwistigen overvloed. Zelfs plaatsen waar de broedval de laatste jaren schaarsch was, bijv. de Boomkil, zijn nu goed bedeeld. Alleen Kattendijke is weer minder bedeeld, maar daar de pannen daar langer zuiver blijven en dus langer broed ontvangen, kan het ook daar nog goed worden. Eu niet alleen op de pannen vindt men aanslag, maar op bijna alles wat zich onder water bevond op de schelpen, op h"fet zink der ziften, op het hout der weren, op de groote oesters. Gelijk te begrijpen is doet hij alleen op de pannen en de schelpen nut. lloe aanzienlijk de broedval is kan blijken uit het geval, dat iemand die geduld genoeg had om de broedjes zoo nauwkeurig mogelijk te tellen, er ongeveer 750 op vond. Pannen met 200 zijn geen zeldzaamheid. Men kan dezen rijkdom van broed over 't algemeen als een zegen beschouwen, en nu reeds doet hij zijn invloed gelden. De prijzen van het zaaigoed, die toch al veel lager waren dan ver leden jaar loopen daardoor nog meer terug. Voor goed boven rijksdaalders grootte kan men nauw- lijks f 6,meer bedingen, naar kleiner kijkt men haast niet om. Aangeboden wordt van gulden tot rijksdaalders grootte f8 tot f4, van gulden en daarboven f3,50 lot f4,50. Pannen *an 1892 met ruimen aanslag waarvan niet zeldeu de helft boven de rijksdaalder worden bij gemiddelden aanslag van 30 per pau van 25 tot 35 gld. afge daan. Verledt-n jaar werd menig contract ge sloten tegen f10 eu hooger voor het zaaigoed van alle grootten gemengd. Natuurlijk, zijn deze lage prijzen niet in 't be lang der kleine kweekers, maar daar 't einddoel toch is zooveel mogelijk leverbare oesters te teelen, moet iedereen zich in den gelukkigen afloop van den broedaanslag verheugen. Er is op 't oogenblik voldoend werk aan 't afsteken en het kweeken en zaaien van zaaigoed. ST. MAARTENSDIJK 3 Aug. Heden morgen vroeg bleef een werkman, een oppassend huis vader, bij het verrichten van zijn werk, onder het uiten van een luiden gil, plotseling dood. De overledene laat eene vrouw na met 6 jv'flgdige kinderen. Een hartgebrek schijnt de oorzaak van het plotselinge sterfgeval te zijn. In de j.1. Maandag gehouden raadsverga- derinh werd voorloopig vastgesteld, de rekening der Ink. en Uitg. van de gemeente over 1892, in ontvang op f 19212.775 en in uitgaaf op f17344.275. Goed slot derhalve f 1868.50. Onder de ontvangsten zijn begrepen, o. ra. f2608.65 van vaste eigendommen en renten, f 3285.54 als opc. op grond- en pers. bel. f 2894.96. H. O., voor heffingen en belastingen f2379.74, terwijl voor verschillende uitkeeringen is in reke ning gebracht f 6366.50. Onder de uitgaven komen o.a. voor: onder houd gem. werken f1610.terwijl voor het De verschillende wedstrijden werden gewonnen en verloren. Maar niemand, zelfs niet de winner van den grooten eereprijs (een zilveren beker), gevoelde zich zoo innig gelukkig als Erauk Nevill, nu hij wist dat de goede verstandhouding tusschen Ida en hem weder was hersteld. Margaret Danby was wel te beklagen. Zij was volkomen overtuigd dat zij niet de minste hoop kon voeden om hare liefde voor Erank ooit be antwoord te zien, want zij was verstandig genoeg om te begrijpen dat al de kleine attenties en beleefdheden, die hij haar bewees, niets anders waren dan de gewone beleefdheid, die ieder wel opgevoed man zich verplicht acht tegenover vrouwen en meisjes in het oog te houden. Zij wist dit alles zeer goed, eu toch zou zij niet van zich hebben kunnen verkrijgen zijn gezel- r '.ap te ontwijken, lutegendeel, het was en bleef haar grootste genot in zijne nabijheid te zijn, ook al moest elk uur van hun samenzijn haar opnieuw bev, n dat zij in het geheel geen kans had om hare innigste wenschen verwezenlijkt te zien. Wanneer Erank niet in hare nabijheid was, zocht zij gewoonlijk de eenzaamheid op. Zij was dan voortdurend in gepeinzen welk onbeschrijfelijk onderwijs met inbegrip der bewaarschool uitgegeven f7293.29, voor aflossingen is bi f 14-00.en aan renle f373. De rekening van het W. A. Arinbestuu draagt in ontvang f 7254.85, in uitgaaf f 705( goed slot derhalve f 203.975. Ofschoon volgens een bestaand raadsb o.a. ook den veldwachter bij invaliditeit of o dom pensioen is verzekerd, werd op voorsti den burgemeester aangenomen het pensioe een bestaand fonds te verzekeren. NIEUW-VOSMEER. De koe van den bouwer H. Knook alhier, welke op 15 Ju op de tentoonstelling te Tholen met den ei prijs bekroond werd, moest deze week ge worden, daar het dier zoodanig ziek werd men het ergste moest vreezen. OUD-VOSMUER. Voor de betrekkin* onderwijzer, die reeds sedert Januari j.1. va heeft zich eindelijk één sollicitant aangeraeli belooning bedraagt f 500. SCHERPENISSE. Bij de Dinsdag geh< herstemming voor lid van den gemeentera gekozen de heer C. Hartog A.Az. met 5 Op den heer G. Bolier werden 33 st. i bracht terwijl 1 briefje blanco werd ingelt Het aantal kiezers bedraagt 147. Ingele geldige biljetten 84. THOLEN. De verjaardag van H. M. de K gin-Regentes werd Woensdag alhier herdacht het uitsteken der vlag van de openbare en e particuliere gebouwen, terwijl „Concordia" 's avonds op He muziektent, liet hooren. Door den rijks-veearts Van Staa i paard van A. v. d. Gaast, te Eesterga verklaard lijdende te zijn aan besmettelijke worm. Het land, waarin het paard liep, t hoeve zijn besmet verklaard. Even buiten het station Buitenpost is ten tweeden male op een trein geschoten schot ging door het portier, doch niemand getroffen. Dacht men den eersten keer aan een ong nu begint men te gelooven, dat hier spra van moedwil. De dader is niet bekend. Na de gehouden gemeenteraads-verk gen beschikken de socialisten in den gemt raad van Opsterland over 8 zetels, terwijl 7 door liberalen zijn bezet. Dit is dus de gemeenteraad in ons land waar de socia in meerderheid zijn. Door het breken van den steiger au in aanbouw zijnde doleerende kerk te Zwaï zijn drie metselaars van eene hoogte van 8 naar beneden gestort. Ernstig verwond zi naar het ziekenhuis vervoerd. In de aannemingsbestekken was den aaniL de verplichting opgelegd het werkvolk ongelukken te verzekeren. Het bericht, dat onlangs in sommige 1 stond, als zoude de opbrengst der vermo belasting de raming verre overschrijden, eiken grond van zekerheid. Daartoe zou van wege het departemen de inspectturs der registratie eene opgave ten gevraagd zijn, terwijl wij met zekt kunnen meedeelen, dat die opgaaf tot I noch gevraagd, noch gedaan is. N De heer P. predikant te Amero vropger te Goes, reisde Dinsdag met zijn van Utrecht naar Rotterdam. In den trei voelde hij zich onwel en overleed plotseliD Te Zevenhoven kwam dezer dagen b ruim eenjarig dochtertje van den landbc v. G., welke men ringen in de ooren ha stoken, een geval van bloedvergiftiging Het kind was kort daarna overleden. Te Kapel le werd door feilen hag veel schade toegebracht aan veld- eu tuinï ten. Ook vertoont zich daar de ziekte aardappelen tengevolge van de vele regeu. geluk het toch zou geweest zijn indien anders ware en Erank Nevill haar wel kunnen liefhebben. Het is waar, dat deze houdende en vruchtelooze overpeinzingen nadeeligen invloed moesten hebben op geest, en daardoor op hare gezondheid, wie zou de wreedheid hebben gehad om van dat treurige genoegen te berooveu, eenige genoegen dat zij kende? Zij had maar al te goed begrepen hoe zij zich op hare plaats zou hebben gevoel het feestgewoel van den zeilwedstrijd, da wist dat Erank met zijne gedachten en \vo< toch niet bij haar zou zijn. Uit eigen bew had zij daarom te kennen gegeven dat zij niet naar de hoofden zou gaan, maar liev n stille eenzaamheid wat langs de duinen wam waar alles om haar heen rustig en kalm zoi a en het gedruisch der vroolijke menigte e uit de verte tot haar kon doordringen. e {Wordt vervoh sl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2