weeltMafl, piiji aai k klaipi ra oesterM, landouw, enz. K°. 423. Zaterdag 5 Augustus 1893. Elfde jaargang. EN J. M. C.-'POT, Publicatie n. Jl I FEUILLETOH. LANG GEWACHT. Verbetering der Personeele Belasting. IERSEKSCHE Thoolsche Gonrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L IS. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Ilustreerd Zondagsblad. Inhoud van No. 32. n vredelievende ontmoeting van Eransche en che Soldaten (met illustratie). De Ar- leurs te Parijs (met illustratie). Het an van het Engelsch oorlogschip „Victoria", eel enige bijzonderheden naar aanleiding van het v an der „Victoria" (met een portret van raai Tryon, van de „Victoria" en de „Cam- wn" en met twee illustraties van de ramp). 'arijsche troebelen (met drie illustraties). ijswinner van Raadsel Lil. Eigen taxatie. f| en kleine dienst (met illustratie). Puzzle. ^fmecdoten. Een daad van de Keizerin van nrijk. Een goede lijm. Oplossing van aadsel LI V. Man en vrouw, beide honderd- q n. Gedachten ter overweging. Ver end stand put (met illustratie). Een Sia- :h Minister. Bladeren als voedsel. vraag omgekeerd (met illustratie).Nieuw ladsel LVI. Erederik de Groote als scheids - Schaak rubriek. Mededeelingen. SI INRICHTING HA ievaarSchade of Hinder kunnen veroorzaken. 'gemeester en Weihouders der Gemeente Tholen i bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt, 1 rzoek met bijlagen van J. C. van der Stel, wonende I lolen, om vergunning tot hel daarstellen eener Uurplaats van petroleum, in bet gebouwtje, staande !t perceel kadastraal bekend sectie E. No. 152. Dinsdag, den 15 Augustus 1893, des namiddags |i/t uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid n om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen tze mondeling en schriftelijk toe te lichten, •wel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, htefai gedurende drie dagen vóór het bovengemelde op de Secretarie der Gemeente kennis nemen jjle ter zake ingekomen stukken ;ek. en aangeplakt te Tholen. den 1 Aug. 1893 ïje iet Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen; Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 28 Juli 1893; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat aan het Bestuur van het waterschap Poortvliet vergunning is verleend, dj heul en den daarover loopenden weg no. 17 van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Poortvliet, af te sluiten voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee van 7 tot en met 12 Aug. aanstaande. Tholen, 1 Aug. 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter kennis der ingezetenen dat het grenskantoor de Klinge (station) den 22 Juli j. I. voor den invoer van rund vee uit Nederland gesloten en het hulpkantoor Kiel- drecht mct ingang van dien zelfden datum voordien invoer opengesteld is. De invoer langs laatst genoemden weg zal eiken Zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur mogen plaats hebben. Tholen, 1 Aug. 1893. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. otl .Naar het Engelsch. dag, die voor den zeilwedstrijd bestemd brak aan. Het was een schoone morgen, en i oedig zag men overal in het stadje allerlei zen van de feestelijke drukte, die in aantocht Men kon duidelijk zien, dat de meeste ners een goeden en voordeeligen dag tege- zagen, nu zoo vele vreemdelingen zich daar ).3den verzameld. 1.4 schoon midden iu de week, zou men aan 1.0) strand niet anders gedacht hebben dan dat ,4*en Zondag of een feestdag was. Overal in ).4|ee en in de haven zag men fraai opgetuigde uigen van alle soorten en afmetingen, en apperende vlaggen werden bij gedeelten aatsl iu de lichte golfjes, die met weinig m bedekt, uiterst doorzichtig waren en een ie zee voorspelden. De wedstrijd zou legen Bij de behandeling der bedrijfsbelasting in de Tweede Kamer heeft de Minister van Einanc'ën beloofd bij de herziening van het personeel, welke hij onder handen had, er naar te zullen streven den druk voor den middelstand, welke nu voor sommigen van dien stand door de bedrijfsbe lasting weder verzwaard wordt, zooveel mogelijk te lenigen. Dit is eene belofte, die niet vergeten zal worden; en nu gemeld is, dat de opbrengst der vermogensbelasting eenige millioeuen boven de raming zal komen, en nu ook reeds is verluid, dat de toegezegde herziening van het personeel weldra gereed zal zijn, nu kan men als zeker aannemen, dat honderden in den lande met groote belangstelling de verschijning van dezen •nieuwen arbeid van onzen ijverigen Minister Pierson te gemoet zien, ten einde te beoordeelen op welke wijze deze zijn belofte naar eene verdere rechtvaardige verdeeling van den belastingdruk h^ft vervuld. "We twijfelen niet, of er zal heel wat gewijzigd worden, want er kleven veel gebreken aan ons personeel en deze belasting is inderdaad vooral voor den middelstand ongemeen drukkend. Wat dit laatste betreft, er zijn voorbeelden genoeg, dat zij voor inkomens van 1000 tot 1500 gld. tot 6 ad 7 percent stijgt, wat toch waarlijk geen kleinigheid is. Men vergelijke hier slechts met de vermogensbelasting, die tot hoogstens 5 en met de bedrijfsbelasting die tot hoogstens 3, 2 percent van het inkomen opklimt. Progressie is een volmaakt gezond denkbeeld, dnt in onze nieuwere belastingwetten verwezen lijkt wordt, en dat men bijvoorbeeld bij invoer rechten en accijnzen mist. Progressie is goed, maar zij kan ook te sterk wezen. Laten wij van de 6 grondslagen, waarnaar de personeele be lasting geheven wordt, die voor paarden buiten rekening, zoodat wij alleen overhouden wat voor een gezin uit den middelstand geheel van weelde ontbloot kan zijn, dan merken wij alleen bij de haardsteden en dienst- en werk boden eigenlijke progressie op, maar omdat met de stijging der huurwaarde in den regel tevens de 4 andere grondslagen tot een hooger cijfer aanleiding geven, zoo ligt er in het totaal inderdaad een progressie, die zeer aanzienlijk is. Immers als de huurwaarde hooger, d. i. de woning grooter of fraaier wordt, dan heeft men ook meer deuren en vensters, meer haardsteden, meer meubelen en dikw'jis ook meer dienstboden en voor alles betaalt men naar evenredigheid of meer dan naar evenredig heid, zoodat ten slotte bij een verdubbeling der huurwaarde het totale bedrag van het personeel veel meer dan verdubbelt. Een ander groot gebrek in de heffing dezer belasting is, dat er veel te weinig rekening ge houden wordt met de grootte van het gezin, bijna twaalf uren beginnen met een gezamenlijken tocht van al de pleizier- en visschersvaartuigen uit Sprattermouth en de omliggende havens. „Wel, Ida," riep Erank, „wat ziet gij er vandaag wner prettig en aardig uit. Het herinuert mij weder aan onze vroegere gezellige dagen in Ierland,weet ge nog wel?" „Ik was toen nog maar een kindantwoordde Ida koeltjes, want zij meende nog altijd een griet tegen hem te hebben, hoewel het haar moeielijk zou geweest zijn te zeggen waarin die bestond. „Maar hoe komt het dan, dat gij vandaag op eens weer juist zoo er uitziet als in dien tijd, even lachend en vroolijk?" Zij zag duidelijk hoe Erank haar vol bewon dering aanstaarde ja, het scheen nog wel iets meer dan bewondering alleen. „Ik begrijp zeer goed," begon hij, na eenige oogenblikken zwijgetis, gedurende welke Ida rustig op haar stoel bleef zitten en hem met aandacht van ter zijde beschouwde „ik be grijp zeer goed dat ik eigenlijk geen recht heb om mij in uw vertrouwen in te dringen het is uw eigene zaak, en niet de uiijne, maar toch als een oud vriend, als ik zou u toch wel willen vragen of „Gij hebt gelijk, neef Erank, het is alleen mijne zaak en niet de uwe," antwoordde Ida, altijd even koel, terwijl zij hem ondeugend aan keek. „Maar omdat gij nu eenmaal mijn neef zijt, zal ik toch misschien nu dat zal ik u straks wel zeggen Mag ik met u meegaan naar het strand of naar de hoofden, om ook wat van den wedstrijd te zien?" „Ik? dat is te zeggen misschien, neen zeker indien gij het wenschtmet het grootste genoegen!" antwoordde Erank, zonder eigenlijk nauwkeurig te weten wat hij zeide. Hij was te eenvoudig en oprecht van natuur om geheel kalm te blijven onder den indruk zijner innerlijke gemoedsaandoening. Ida was echter maar half gesticht over de wijze waarop hij hare vraag had beantwoord, en zeide: „Natuurlijk moet gij het alleen doen wanneer gij er zelf genoegen in hebtIk twijfel vol strekt niet of gij zult aangenamer gezelschap kunnen vinden dan mij." „Neen, neen, dat weet gij wel beter, Ida riep Erank met warmte. in 't geheel geen rekening, want alleen bij de dienstboden vraagt men naar het aantal kinderen. En dan is de fiscus als gewoonlijk daarbij nog alles behalve mild, want zij geeft pas één dienst bode toe, wanneer er 4 of meer kinderen zijn, en dat is vaak veel te schriel. Denk u, bijv. een neringszaak, waarbij de vrouw den man behulp zaam is, (wat zeer dikwijls gebeurt). Maar als die vrouw zonder hulp 3 kinderen te verzorgen heeft, dan kan zij het wel nit haar hoofd stellen om in den winkel te helpen, en het komt ons dus onbillijk voor haar voor die zoo noodzakelijke dienstbode te belasten. Maar in het algemeen geheel moest bij het personeel wat meer gevraagd worden naar de grootte van het gezin. Het is toch volmaakt duidelijk, dat een talrijk gezin ruimer moet wonen en dus meer deuren en ramen, meer haardsteden en meer meubelen moet hebben dan een klein gezin en nu moet meu voor die grootere ruimte enz. nog ongemakkelijk gaan betalen, terwijl juist vermindering van uitgaven wenschelijk was voor een huishouding, die door de vele kinderpn toch al zoo veel geld kost. Dus bij stijging der noodzakelijke uitgaven een stijging der belasting. Dat kon billijker. In de geheele personeele belasting, zooals die nu geregeld is, schuilt het gevaar, dat zij veel verbetering op hygiënisch gebied tegenhoudt. Een goede woning is een eerste vereischte voor een gezond, vergenoegd leven. Men is er algemeen van overtuigd, dat een vochtige, dompige, som bers woning velerlei ongesteldheden en kwalen veroorzaakt; politie-verordeningen trachten al te groote misstanden met geweld te keeren; bouw- vereenigingen verrijzen otn gezonde en doelmatige arbeiderswoningen te bouwen, doch dit alles wordt door de vrees voor verhooging van het personeel moeilijker gemaakt. Men zou zoo graag een raam meer aanbrengen om het liefelijke licht binnen te laten, of eene stookplaats zonder welke de waarde eener kamer aanmerkelijk vermindert, maar liet spook der belasting grijnst ons tegen. Een feit is het dat nog raampjes beueden de maat „Gij zoudt anders misschien liever willen gaan in gezelschap van die jonge dame, die met u uit Londen is meegekomen opdat het ver blijf te Sprattermouth voor u wat minder eentonig zou zijn Waart gij van plan om met Miss Danby naar den wedstrijd te gaan?" „Wat een gekheid, Ida! Gij weet immers veel te goed dat geen gezelschap ter wereld mij zoo lief is als het uwe!" riep Erank ongeduldig. „Nu, wacht dan even; ik ben dadelijk gereed," zeide Ida glimlachend, want zij zag nu dat zij niet verder moest gaan, wilde zij ten minste hare woorden nog als scherts zien opgenomen. Zij ging met een vriendelijken groet de kamer uit, en liet hem eenige oogenblikken aan zichzelvenover. Erank Nevill was beter thuis in wetenschappe lijke studiën dan in de moeilijke en raadsel achtige kunst om het hart van een jong meisje te kennen en te doorgronden. Had Ida een oogenblik kunnen denken welken indruk hare woorden op hem zouden maken, dan zou zij stellig anders hebben gesproken dan zij nu gedaan had. Zij vermoedde volstrekt niet, dat hij, nadat zij de kamer was uitgegaan, half wanhopig neder- zat, zijn gelaat met de beide handen bedekte en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1