Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. moeten doen blijken, wil hij zijn doel bereiken. Niet omdat tot heden meerendeels tegenstanders aan het woord geweest zijn, maar omdat ook de vurigste voorstanders bezwaren opperden. Men weet, dat de Minister voor de in de Grondwet geëischte kenmerken van geschiktheid en maatsckappelijkeu welstand stelt: de kunst van lezen en schrijven en het voorzien in eigen onderhoud zonder bedeeling door een openbare instelling van liefdadigheid of een gemeentebestuur. Deze eischen vormen verreweg de hoofdzaak van het eerste ontwerp en hieromheen groepeeren zich voorloopig de beschouwingen. Zij zullen een harden storm te verduren hebben, er is al heel wat grof geschut en klinkende wapenen uit de arsenalen te voorschijn gehaald oin ze in den grond te boren: De kroon komt er door in gebaar, 's lands belang wordt in de waagschaal gesteld, de macht zal iu de handen komen van een menigte, die den boel onderst boven wil werpen. Dat zijn wapeneu die klinken, maar daarom nog niet snijden. Van meer beteekenis is het vrij algemeen, en ook door de voorstanders gedeeld bezwaar, dat de kenmerken ongrond wettig en eigenlijk in het geheel geen kenmer ken zijn. De zaak is, dat de Regeeriug het kiesrecht voor langen tijd wil regelen en de democratische strooraing volgen wil. Zij voldoet aan den eisch, die de vooruitstrevende liberalen voor rechtvaardig erkent, nam. kiesbevoegdheid te geven aan het werkelijke volk. Zij gaat daarom tot de uiterste grens die de grondwet toelaat of, gelijk wij reeds zeiden, volgens het oordeel zelfs van voorstanders eigenlijk over die grens, en juist omdat ook goedgezinden het laatste ge voelen voorstaan, bestaat de mogelijkheid, dat de Regeering een stap terug zal moeten treden. Afgezien van de ongrondwettigheid verklaar den een paar sprekers, hoewel voorstanders van kiesrechtuitbreiding, zich tegen een uitbreiding die vrij wel met algemeen stemrecht overeen komt, en wel omdat zij algemeen kiesrecht on- noodig en schadelijk achten voor 's lands welzijn. Algemeen kiesrecht gaf slechte wetten, en zonder algemeen kiesrecht, zei een ander, konden zeer wel uitstekende wetten tot stand komen, getuige onze eigen geschiedenis der laatste jaren. Er is in deze weinige dagen reeds zooveel en velerlei zoowel voor als tegen gezegd, dat de vrees gewettigd is, dat bij de algemeene beschou wingen weinig nieuws meer kan uitgedacht worden. Integendeel mag men bij de artikelen ver wachten, dat menige poging tot wijziging be- beproefd zal worden, en zelfs is er al gesproken van zoo ingrijpende amendementen, dat een nieuw sectie-onderzoek het gevolg zal zijn. De heer J. van Houte, van Tholen, thans onderwijzer te Grijpskerke, heeft met goed ge volg te Breda examen afgelegd voor hoofd onderwijzer. De heer J. A. de Graaff, van Oud-Yosmeer, heeft met goed gevolg examen voor vee-arts afgelegd, na slechts vier jaren de lessen aan de veeartsenijkundige school te Utrecht te hebben gevolgd. De gemeenteraad van St. Annaland heeft besloten tot het aanstellen van een onderwijzer met iandbouwakte, en wel omdat het eiland Tholeu een streek is, waar de landbouw het hoofdbe- staan vormt. Benoemd tot gezworen van het waterschap Sint Annaland de heer H. Polderman Nz. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht tot de commissarissen der Koningin, waarbij dezen worden uitgenoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werkloosheid in hunne provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Mowbray, die niet recht wist hoe hij het gesprek moest aanvangen. „Bewijzen? Moet ik bewijzen dat ik mijzelf ben? Dat is wel een zonderlinge vorm van wel komstgroet, moet ik zeggen!" „Ja, ziet ge wij hadden gehoord dat is te zeggen wij hadden gedachtdat gij reeds lang dood waartI" „Hoor eens, Mowbray, ik zal oprecht met u spreken. Gij zijt een man van de wereld, en ik ben een ruwe en onbeschaafde zwerveliug. Ik weet wol dat ik over allerlei dingen anders denk dan gij, maar dit kan ik u zeggen, dat wan neer ik mijn broeder bij mijn terugkomst niet een hartelijk welkom zou willen toeroepen en hem wat vau mijn overvloed ineedeelen, dan zou ik mijzelf niet waard achten nog een oogen- blik langer te leven. Ik ben met goede bedoe lingen tot u gekomen, dat durf ik u gerust verklaren. Maar gij schijnt niet op inijn bijzijn gesteld te wezen. Het is mij wel, laat dan ieder vau ons zijn eigen weg gaan. Ik wil geen twist met u zoeken. Vaarwel!" „Neen, neen, zoo bedoel ik het niet," riep Mowbray en wilde hem terughouden. Zoo moet gij niet heengaan. Ik ben juist zeer blijde u weer te zien zeer verrasthet was ook zoo onverwacht „Neen, die praatjes heb ik niet noodfig. Ik IERSEKE. Deze week is hier een man plot- seling krankzinnig geworden. De ongelukkige schijnt ann godsdienstwaanzin te lijden. KA PELLE-B1EZELINGE. Nu overvloedige regens de dorstige aarde gedrenkt hebben, maken de beetwortelen en aardappelen snelle vordering. Vooral de gestadige afwisseling van regen met warmte, betrokken hemel en het zoogenaamd „broeiige" weder komt dezegewassenzeertengoede. De beetwortelen, die niettegenstaande de felle droogte konden ontwikkelen, dewijl hun zaden in vochtige gronden werden geworpen, zijn een schoon gewas, en hebben reeds wortels ontwik keld van aanmerkelijke dikte. Jammer maar, dat men zoo weinig velden met deze vindt. Die na den regen ontkiemd zijn, vormen een scherp contrast met de eerste. De allerlaatste zijn nog erg klein, maar ze groeien bij den dag. Hoewel dit gewas bij gunstig weder wonderen doen kan, verwacht men toch maar een halven oogst. De aardappels, die vddr den regeu een misge was dreigden te worden, zijn thans veel bijge komen. De knollen die in het begin erg klein waren, zijn heel wat groot er geworden, doch blijven bij andere jaren achter. Zij zijn even* jl van een goede kwaliteit cn worden tegen een goeden prijs (f2.75 den HL.) verkocht. Van de zoo gewilde Zeeuwsche blauwen, weet men nog weinig, enkele onderzoekingen gaven bevredigende resultaten. De velden zijn nog groen en van de„ gevreesde ziekte is tot op heden nog niets te bespeuren. Toch doet zich hier en daar een verschij ïsel voor, dat, mocht het toenemen, de aardappeloogst met een nieuw gevaar bedreigt, wellicht erger nog dan de ziekte. Uit de nieuwe knollen ont wikkelen zich stengels, gelijk vroeger uit de oude pootaardappel. Dit verschijnsel, doorgroei of twee- was genoemd, is op enkele akkers ai zoover ge vorderd, dat er reeds boven den grond nieuwe stengels naast de andere zijn ontstaan, waardoor een erg samengestelde stoel gevormd wordt, terwijl de uiteinden der onderaardsche stengels reeds tot knollen opzwellen. van te verhuren of te verkoopen goederen, om hunnen invloed daartoe aan te wenden. Te Rozendaal wordt door de rijks-politie streng gewaakt voor het doortrekken van Rus sische bannelingen. Gisteren werd weder een gezin van zes personen over de grenzen gebracht. Meestal zijn deze lieden doodarm en geheel uit geput, velen zijn bijna niet gekleed, zoodat zij in hooge mate het medelijden opwekken. Dezer dagen kwam de doodgraver te Ruigahuizen b'j het maken van een graf met zijn spade in aanraking met een lijkkistje, dat daar niet behoorde te zijn. Spoedig bleek dat het voor eenige weken door een vader en diens buurman bij avond heimelijk was begraven, 0ui het gewone grafgeld uit te winnen. Op de tiendverpachtingen te 's-Gravenzande (Z.-H.) is, tengevolge van de aldaar ontstane be weging tegen de tiend heffing, zoogoed als niet geboden, zoodat alles werd opgehouden, behalve eenige kleine stukjes, buiten de gemeente gele- j'gen. De meeste tiendplichtigen zijn vast besloten het tiend te weigeren, opdat uitgemaakt zal worden of de tiendvorderingen rechtmatig zijn. Reeds haalden enkelen koren binnen, zonder dat het tiend uitgeslagen was. Men schrijft aan de V. R. Crt.\ Te Nijega, gera, Smallingerland, wilde men een nieuwen toren bouwen. Naar men zegt is door den president kerkvoogd aan eenige arbei ders last gegeven, eeuige vddr weinige jaren begraven lijken op te graven en te verplaatsen, hetwelk in den nacht, buiten weten der nabe staanden, is geschied. Deze laatsten hebben zich daarover bij den burgemeester beklaagd en reeds is door de maréchaussee met deu ge meente-veldwachter proces-verbaal opgemaakt. De verontwaardiging over deze lijkenschennis is te grooter, als men hoort op welke wijze er is Groningen is eene be- wegiug op touw gezet tot het afschaffen der strijk- en bodgelden. Men is daar voornemens verzoeken te richten tot notarissen en eigenaren In Friesland en op touw gezet heb duidelijk gezien dat mijne komst u geen genoegen doet, wat gij mij ook wilt wijsmaken. Gij hebt er op gerekend dat ik dood was, en dat valt u nu tegen. Indien gij soms nog mocht twijfelen of ik degeen ben voor wien ik mij uitgeef, dan zal het mij weinig moeite kosten om te bewijzen dat ik het onbetwistbare recht heb op de nalatenschap van onzen vader." „Broeder," zeide Mowbray, en reikte Austin de hand, welke deze niet aarzelde om aan te vatten. „Ik zal op mijne beurt ook oprecht met u spreken. Ik zal niet ontkennen dat het voor mij een teleurstelling was te vernemen dat een inkomen van vijfduizend pond 's jaars, dat ik reeds als het mijne beschouwde, eensklaps aan iemand anders blijkt toe te behooren al is die iemand mijn eigen broeder, ofschoon een broeder, dien ik nog nooit had gezienvergeet dat laatste vooral niet. Buitendien betreft het voor mij niet het geld alleen doch daar over hoop ik u later wel te spreken. Wij zijn nu eenmaal van nature allen zelfzuchtig. Mijn eerste gedachte W3s het iukomen dat ik plotse ling verloor en daarom was mijne begroeting niet zoo hartelijk als zij had kunnen zijn. Wilt gij mij dat niet vergeven?" „Nu spreekt gij ten minste ronde taalaltijd in de vooronderstelling dat gij meent wat gij zegt." „Zeker doe ik dat. Maar laten wij nu niet De volgende advertentie stond dezer in I)e Veenbode, een blad dat te Musselkanaal uitkomt „Jongelieden van Stadskanaal en aangrenzende monden worden verzocht a. s. Zaterdag avond 8 uur te vergaderen in het logement van H. Altona, om een bond op te richten, waarbij men zich ver bindt vddr zijn 50ste jaar niet in het huwelijk te treden. Het voorloopig bestuurA. Groeneveld H. Smal bil." De beetwortelsuikerfabnVk der firma Daver- veldt, Binck Co. te Oudenbosch, keert over het afgeloopen jaar 121/2 pet. dividend uit. De Vereeniging van suikerfabrikanten in Nederland heeft aan de 2de Kamer een adres gezonden, waariu zij te kennen geeft, dat bij ongewijzigde aanneming van de aanhangige nieuwe wet op den suikeraccijns de prijs der beetwortelen per 1000 kilo's met f2,75 zal worden verlaagd. Men meldt uit Tilburg, dat in een naburige gemeente protest is aangeteekend tegen de jongste verkiezing voor den Gemeenteraad, op grond dat de voorzitter van het stembureau zich gedurende de zitting, zonder vervangen te zijn, geruimen tijd verwijderd heeft. Te Doesburg heeft even buiten de Mei poort een droevig ongeluk plaats gehad. De knecht N. van den voerman G. Jansen wilde met een kar de tramlijn oversteken, doch moest even wachten omdat een trein in het gezicht was. Toen deze voorbijgestoomd was en hij zich op de baan bevond, kwam plotseling een losse locomotief, die kar en geleider van den weg slingerde. De man werd zwaar aan het hoofd gewond, zijn toestand is bedenkelijk. De kar werd verbrijzeld en het paard bekwam slechts eenige schrammen. Tegen den machinist van de locomotief, die niet belde, is proces-verbaal opgemaakt. De mailtreiu Vlissingeu Oberhausen is eergisteravond aan eeu groot gevaar ontsnapt. Even voor Rozendaal stond eene rangeerinachine meer over mij, maar over u zeiven spreken. Wanneer zijt gij hier gekomen? Zijt gij, of neen, vertel mij liever alles zelf." „Gij bedoelt waarschijnlijk of ik getrouwd ben, en of ik aVcrfgenamen heb voor mijne 5000 pond 's jaars? Stel u gerust. Gij zult ze erven wanneer ik dood ben, tenzij Hij bleef plotseling steken, terwijl zijn gelaat eensklaps betrok. „Nu... tenzij?" vroeg Mowbray nieuwsgierig. Och, dat is een lange historie. Kom mee naar mijn hotel dan gaan wij samen eten, en dan zal ik u alles vertellen." „Ik zou het gaarne doen maar dat treft nu slechtik heb gasten aan boord van mijn jacht, en die kan ik moeilijk alleen laten. Indien gij ten minste niet maar daarin zult gij wel geen lust hebben „Om in hun gezelschap te komen? Neen, volstrekt niet. Ik verlang volstrekt niet naar uwe fijn beschaafde heeren en dames. Ik zou mij in die omgeving niet thuis gevoelen, Goddank niet! Tot morgen dus kom dan wat vroeg aan wal, dan ontbijten wij samen." „Morgen maar dan hebben wij den zeil wedstrijd, waaraan de Sandpiper moet deelnemen." „Zooals gij wiltik dring u mijn gezel schap niet op „Zou het u morgenavond misschien beter op het kruispunt, waarover de mailtreii rijden. De losse machine kon niet tijdig van den weg komen; de wisselwachter blokhuis bemerkte dit en haalde fluks dei over, waardoor de trein op een verkeerd liep en tot stilstand gebracht werd. Tl rangeer-raachine van den weg was, reed j achteruit en kwam weder op het goede Door de activiteit van den blokhuiswa dus een zeer groot gevaar voorkomen, Een zonderling spoorwegongelu vreeselijke gevolgen had kunnen hebl oulangs te Bologmi geschied. De stoker locomotief, welke te Galliera stilstond, is plotselinge vlaag van krankzinnigheid, tei machinist afwezig was, op de machine g gen en in volle vaart daarmee wegg den kant op van Bologna. Men waarsi per telegraaf dat station en vier tusschengt Zoo werden ernstige botsingpn voorkome lijn was gelukkig vrij en te Bologna zorgi dat de locomotief op een zijspoor kwan zes ledige wagens stonden. Die werden 1 lijk vernield, evenals de locomotief, die inreed in volle vaart, want de stoker voortdurend kolen in het vuur scheppei arine man werd zwaar gewond en hij sti verloop van een uur. OPENBARK GEMEENTERAADSFE DERING, gehouden te Tholenop Mi k 24 Juli 1893. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering won: y voorlezing goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomenle. Benige missives van Ged welke voor kennisg. worden aangenomen. 2e. Proces-verbaal van kasopneraing bij de ontvanger, over het 2e kwartaal 1893, waarui dat op 1 Juli in kas moest zijn en ook was fó( Nadat de voorz. had medegedeeld dat de ontvanger van oordeel is het kasgeld niet te bc ook omdat de voordeelen, daaraan verbonden, t gering zyn, wordt met alg. st. besloten die ge n'c kas te houden. 3e. Een breedvoerig request van 11. en J. Me beiden slagers te Tholen, aanvangende met de deeling dat zij bij het lezen van het versl - vorige raadsvergadering in de Thoolsche Cour de wetenschap gekomen zijn dat de instructie v< keurmeester nog niet is vastgesteld en de d veearts in een schrijven aan den Raad op de lijkheid had gewezen om in het belang der gei.« in de slachtplaatsen niet te rooken en het kalfsi niet op te blazen. Zij toch dachten dat die in reeds een jaar geleden was vastgesteld en het en opblazen daarin als verbodsbepaling vooi Dit blijkt niet het geval te zijn. Reqr. hebben h veel schade geleden, daar zij meermalen slachtten en het vleesch daarvan onopgeblaze boden, wat echter niet gewild was; enkelen f opgeblazen kalfsvleesch uit Bergen op Zoom kom bovendien te Tholen niet aan keuring is onderw Ook zien zij het schadelijke van het rooken te meer daar de deur van hunne slachtplaats openstaat en wat het opblazen betreft, dit ge in zoo vele groote plaatsen en slachterijen redenen waarom zij eerbiedig verzoeken dat instructie voor den keurmeester niet worde opge het verbod om in de slachtplaatsen te rooken en vleesch op te blazenmocht de raad hierti direct kunnen besluiten dan hiervoor een er commissie te benoemen, bestaande uit de hh.A maker, M. J. Stoutjesdijk, C. M. Kleppe, Boxem en M. van Loonis ook dit verzoek n d; ijl :o |;i schikken? Om tien uur is het vuurwerk. is afgeloopen, zal ik tegen elven of half twai het strand komen, en dan kunnen wij aa einde van het zeehoofd rustig met elkander zonder door iemand gestoord te worden.' «Zijt gij misschien bevreesd om bij klaarl dag met uwen broeder gezien te worden? het daarom 's uachts zijn? Doch het is ir. het even. Ik zal morgenavond om half twa 5 het zeehoofd zijn Ik gevoel niet de r vrees, ook al weet ik dat mijn dood voor verschil van 5000 pond 's jaars zou uitma „Mijn waarde Austin! Hoe kunt gii zo v denken?" 6J 1 „Mijn waarde Mowbray, het is toch zooantwoordde de andere, met een om den verontwaardigden toon van zijn spottend na te bootsen. Zij reikten elkander tamelijk koel de en ieder van hen ging zijns weegs. Mowbray had op dit oogenblik volstrekt 1 verlangen om zijne talrijke vrienden te ontmi l die zonder twijfel te Sprattermouth zoudei eenzijn. Vooral zag hij op tegen eene ontmo met Lady Trefew. Hij nam dus een bootj l keerde daarmede naar de Sandpiper terug n in stille eenzaamheid na te denken ove 'r onverwachte verandering in zijne levensorasta al heden en om voor zichzelven zijn gedra voor de naaste toekomst te bepalen. {Wordt vervolg e n P 1 br bi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2