Gemengd Nieuw s. Ingezonden stukken. aan de Openbare Lagere school alhier is door den Raad besloten op te roepeneen onder wijzer en eeue onderwijzeres, beiden op een bezol diging van f 500. Het verbouwen van het woonhuis behoorende bij de Weegbrug op de kaai alhier is aangenomen door Abr. Soeters voor f440. Nog was inge schreven door M. C. van Elsacker f540 en F. Burgers voor f 549. Eene tweede weegbrug is in aanbouw. Tot weger daarbij is benoemd Abr. van Luijk, Anthz. J. 1. Maandag voormiddag ontlastte zich boven deze gemeente een kort maar hevigonweder. De hevige regen ging gepaard met hagel, waar door gelukkig geen schade werd veroorzaakt. In in den omtrek der gemeente sloeg de bliksem in een paar boomen. ST. MAARTENSDIJK 20 Juli. Ter veemarkt waren aangevoerd 30 stuks runderen. Er was weinig handel, terwijl de prijzen golden voor: kalveren f30 t\ f*5, 1-jarige ossen en vaarzen f85 h f95, 2-jarige ossen en vaarzen f 125 j\ f 135, 3-jarige ossen en vaarzen f145 k f155. De gevreesde varkensziekte begint zich weder te vertoonen. Er zijn deze week ter se cretarie 4 aangiften ingekomen. STAVENISSE. De zoo gevreesde besmettelijke vlekziekte onder de varkens openbaart zich in onze gemeente weder. Door den provincialen veearts is gisteren alhier een dergelijk geval geconstateerd. Omtrent den stand der landbouwgewassen kan van hier het volgende gemeld worden: De regen der laatste veertien dagen heeft hier wonderen gedaan. Een enkele blik in den polder zal den bezoeker hiervan overtuigen. Duizenden guldens vertegenwoordigt de oogst nu meer dan een paar weken geleden. De hooioogst is natuur lijk slecht, de suikerbieten, die reeds boven stonden, zijn kolossaal gevorderd, daarentegen zijn er vele stukken met genoemd gewas bezet, die er erbarmelijk uitzien. De aardappels beloven een rijken oogst. Ingevolge proefnemingen van het vorige jaar, heefc men afstand gedaan van het bestuiten en is men weder teruggekeerd tot het besproeien met de Bouille Bordelaise. De wintervruchten staan over het algemeen zeer goed, vele zomervruchten zijn niet veel bijzonders. THOLEN. Bij gunstig weder zal „Concordia" hedenavond eenige nummers op de kiosk uit voeren. tegen een taktiek die nog veel meer dan de kracht en de wijze van optreden onzer tegen standers de liberale partij verzwakt en verlamt Na een uitvoerige bespreking die van belang" stelling in deze zaak getuigde werd een brief voorgelezen van den hr. van Uje Pieterse, naar aanleiding van een tot hem gericht schrijven, waarom hij niet ter vergadering tegenwoordig was geweest bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer op 11 Juli jl. Deze brief bevatte geen voldoend antwoord en eindigde met de leuke mededeeling, dat, al ware hij tegenwoordig geweest, de heer Six toch slechts 18 stemmen zou bekomen hebben en niet herkozen zou geweest zijn. (Algeineene afkeuring). Daarna werd de volgende motie voorgesteld „De liberale kiesvereenigiug Eendracht maak{ machtte Middelburg, betreurende dat de ver kiezing van een anti-liberaal lid der Eerste Kamer voor Zeeland op 11 Juli is mogelijk geweest, door de tot dusver niet voldoende gemotiveerde afwezigheid van eenige liberale leden der Pro vinciale Staten, waaronder een afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Middelburg; spreekt hare afkeuring over deze handelwijze uit; en besluit dat van de aanneming en den in houd dezer motie aan bedoelden afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Middelburg mededeeling zal worden gedaan; hem daarbij de vraag stellende of hij van meening is, dat hij zijn mandaat ter beschikking van de kiezers behoort te stellen." Deze motie werd, onder daverend aplaus, met j algemeene stemmen aangenomen. Wat zal de heer van Uije Pieterse doen? Het j vuur wordt hem na aan de schenen gelegd, niet alleen door deze motie, maar vooral ook door de algemeene afkeuring over zijn wegblijven, die vele kiezers, niet tot de kiesvereeniging behoo- 1 rende, uitspreken. Het komt ons voor dat die' man, wanneer hij slechts één grein'je eer- bet Rijk Toen loog men naar den ontvanger der regisl dit zaakje te bewerken; gaat het er door, d iedorc tiendplichtige per hout of bunder bijd kan ieder zijn eigen koren naar huis halen. 1 verneemt, is op deze manier te Nieuwkuyk in het reine gebracht. Te betreuren is het, dat herhaaldelijk na a dergelijke vergaderingen, by eenige goedgezi ruiten stuk gegooid of andere baldadigheden worden, zooals nu jl. Zondag op vier versi plaatsen het geval weer geweest is. In de Chineesche vochten tusschen drie Te Ede had Dinsdag een treurig ongeluk plaats. De slagboomen bij den overweg van het station waren gesloten, maar toch wilde een meisje de rails oversteken en kroop onder de boomen door. Zij zag, waarschijnlijk door de zware regen bui den trein niet aankomen, werd door de loco motief gegrepen en een eind voortgesleept. Toen men haar vond, was zij reeds overleden. Te Rozendaal vermaakten zich jl. Zondag eenige knapen met boogschieten, toen juist op het oogenblik, dat een pijl was afgeschoten, een knaap over de doelen liep, zoodat hij het volle schot in het oog kreeg en de pijl diep in het hoofd drong. De knaap zal waarschijnlijk voor altijd het linkeroog moeten missen. Woensdag middag is bij de Zuid-Steenbank de jol omgeslagen van den Vlissingsche loods- schoener no. 14, welke achteraan den schoener sleepte en waarin zich bevonden een loods en drie matrozen, teneinde het stoomschip Elzina te bemannen. i Bedoelde personen wisten zich aan de omge slagen boot vast te klemmeD, totdat van den loodsschoeuer een tweeden boot was uitgezet en hen behouden aan boord bracht. De loods J. Meijnderts liet zich geheel nat aan boord van het stoomschip zetten en loodsde het binnen. Hiigeval werd veroorzaakt doordat er twee zeeën, een dwars en een van achter tegelijk op de boot aankwamen. Vele landbouwers in en rondom Breda hebben onder elkander besloten geen tiend van hunne oogst meer af te staan, daar zij het niet meer als oogst beschouwen, omdat zij het uit sluitend als beestenvoer moeten gebruiken. Tienden in Noord-Brabant. Ook dit jaar geelt de inzameling van de tienden in i. oord-Brabant bieren daar aanleiding lol moeilijkheden. ooll JIU1S aïl„ utm weo. Te Udenhout heelt men tienden, toebehoorende aan ,]00(1(le den bruidegom t Ruk. anderen aan particulieren. Niemand durfde gevoel bezit, zijn mandaat moet neerleggen hit is J bieden bij de verpachting van de beide soorten, onder dit zedelijk verplicht tegenover zijne kiezers, wier den druk der samenspanning van de boeren, zoodat aan In eene dezer dagen gehouden buitenge wone vergadering van de Liberale kiesvereeniging 0 Eendracht maakt machtte Middelburg waren 104 leden opgekomen. De voorzitter de heer Snijders, zeide dat het doel der bijeenkomst niet was om na te pleiten over hetgeen in de laatstgehouden statenverga dering geschied is; niet om te jammeren en tf weeklagen over een feit dat niet ongedaan kan worden gemaakt; niet om onze tegenstanders hard te vallen omdat zij de overwinning hebben behaald maar wel om na te gaan de beteekenis van het gebeurde voor ome partij om te protesteeren tegen de lauwheid en het gebrek aan activiteit bij eenige liberale afgevaar digden in onze Staten; om een waarschuwend woord te doen hooren vóór het geheel en al te laat is tegen een wijze van handelen van velen onzer partij ge uoo ten; dag. Dezelfde menschen, die hem toen „onbe schaafd en ordinair" hadden genoemd, vonden hem nu, zooals hij de groote zaal doorging, alleen nog maar wat „excentriek en buitenge woon." Men moet echter bedenken, dat het ge rucht van ziju groot vermogen intusschen de rondte had gedaan, en een man met vijfduizend pond inkomen mag natuurlijk wel het een en ander doen wat men in iemand, die slechts over vijfhonderd kan beschikken, gestreng zou afkeuren Hij ging, evenals al de anderen, naar de groote promenade en begaf zich midden in het drukste gewoel der vreemdelingen, wier schreden zich richtten naar den zeekant. Frank had op zich genomen om Ida van de komst der Sandpiper bekend te maken, eu haar mee te deelen dat de ooms besloten waren zoo spoedig mogelijk met Ida te vertrekken, om haar eene ontmoeting met Middletou te besparen. „Ida," zeide hij ernstig en met gevoel, „ik heb nooit, sinds den tijd dat gij nog een klein kind waart, iets anders gewild of gewenscht dan uw welzijn en uw geluk." Hij wilde hare baud in de zijne nemen, doch zij trok die haastig terug. „Geloof mij toch, Ida, als uw neef, uw "vriend, als iemand die het waarlijk goed met u meent, vertrouwen hij verloren heeft. Wat hebben we aan afgevaardigden die, wan neer gewichtige zaken moeten behandeld worden, zonder grondige reden schitteren door afwezigheid? De heer van Uje Pieterse schijut een uit stapje voor pleizier naar Wiesbadeu te stellen boven zijn plicht tot bijwoning eener belangrijke Statenvergadering Uit Zuid-Bevelaud schrijft men aan het N. v. d. D. dat de pere-, appel- en pruirne- boomen aldaar zoo vol met vruchten hangen, dat de eigenaars de takken moeten ondersteunen, om het breken te voorkomen. Van de pruiine- booraen breken er takken, waarvan niet minder dan twee volle manden worden geplukt. Men gelooft, dat het fruit niet duur zal zijn; de pruimen althans zijn al heel goedkoop. Men weet nauwelijks 25 cent voor een volle mand te maken, en velen verwachten, dat de prijs nog lager zal dalen, terwijl voor 1 ii lJ/2 cent per kilo aan het hout geen koopers gevonden worden. Bij de groote hoeveelheid vruchten vertoonen zich ook een groote menigte wespen. Dreigden deze voor de kersen op het laatst gevaarlijker vijanden te worden dan de spreeuwen, ook de andere vruchten zullen wel niet ontzien worden. Te Amsterdam, nam een werkman die zeer verhit was een vod uit eeu vuilnismand, om de zweetdroppels van ziju gelaat te drogen Spoedig daarop werd zijn gezicht dik en zwol vreselijk op, zoodat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. Hier werd de patiënt, wiens toestand zeer ver-1 ergerde geopereerd, doch zonder gunstig gevolg hij stierf aan bloedvergiftiging. Je liendheffers niets overbleef dan het hun toekomende zeil van het land te halen. Dit veroorzaakte geen moeielijkheid, voor zoover de ityA-s-tienden betrof, door dien de burgemeester, den veldwachter inet de wateren is he Chineesche kan booten, die handelsschepen begeleidden, rooversschepen welke deze aanvielen. 1 neezen verloren 60 man, maar ten slotte it zij zich meester van de roofschepen. Uit Milaan wordt gemeld, dat hel gelegen Vogliera door een wervelwind is terd, die groote schade toebracht aan en wegen, den toren van het Mangliam (onder groot verlies van menschenlevens instorten en een gedeelte der kathedraal wierp, waarbij een zestigtal personen werden gekwetst. Te Santos, iu Brazilië, zijn duizend ie schen aan de gele koorts gestorven. De staan stil. In de haven liggen 45 zonder bemanning en 20 zonder kapitein! durende de uiaand Juni kwamen er da 200 sterfgevallen voor en in de rivier honderden lijken in staat van ontbinding. Tijdeus een vreesdijk onweer werd^10! langs in het Russische gehucht Duschi personen door den bliksem getroffen, een bruiloft plaats vinden. Op weg nas huis werd de bruidegom en zijn metgt door een onweer overvallen. Zij schuilt een huis aan den weg. De bliksem s' en vier zijner gast -— Sedert 1 Juli zijn in Columbia alle huizen gesloten. Alleen de apothekers mo; geneesmiddel alcoholische dranken verkooj Bij het graven voor den aanbouw vi huis te Kleef vond men 10 naast elk voerlieden, die voor het Rijk gingen inzamelen, mede- Il"^e,ul geraamten, waarschijnlijk dat het voor u veel beter, oneindig beter is, wanneet gij spoedig van hier gaat." „Maar waarom dan toch?" vroeg Ida, altijd nog even koel. „Stelt gij dan volstrekt geen vertrouwen in mij? Of niet alleen in mij, maar in allen, die belang in u stellen? Kunt gij niet een enkele maal iets doen wat wij u aanraden, zonder dat wij u de reden zeggen waarom „Is dat wellicht de reden?" vroeg zij, terwijl zij met de hand wees in de richting van een jacht, dat de haven naderde. Frank keek naar de zee en werd eensklaps doodsbleek. „De SandpiperI" riep hij uit. „Gij wist het dus reeds?" „Is dat de reden, vraag ik nog eens?" „Ja." „Nu, dan zal ik rustig te Sprattermouth blijven „Gij wenscht dus hem te ontmoeten? Gij wenscht hem dus weer te zien?" zeide Frank, en zijne stem klonk zoo onuitsprekelijk droevig, zijn gelaat stond zoo treurig, dat Ida inderdaad medelijden met hem kreeg. Ilare stem klonk dan ook iets vriendelijker toen zij antwoordde: zond om aanwijzing te doen, zoodat alles zondereen zuur gezicht afliep. Geheel anders ging het met de tienden aan een elders wonenden particulier toebehoorende. Aan de/en werd door den ontvanger der registratie en den bur gemeester assistentie geweigerd. De tiendhelïer had zijn intrek genomen in een logement-herberg, maar werd er door een dreigende boerenincnigte uitgedrongen, en dewijl de kastelein verder weigerde hem logies te verleenen, moest hij de gemeente verlaten. De eigenaar wendde zich tot den profcureur-generaal om steun, die hem een brigade marechaussee ter be schikking liet stellen, om op 18 Juli de voerlieden met hunne karren te dekken, als zy de veldvruchten op dien dag zouden inhalen. Het natte weder verhinderde echter de inzameling op dien dag; doch alleen op het gerucht hadden een paar honderd boeren zich op den weg verzameld, gewapend met stokken, ruim voorzien van steenen, om de inzamelaars en de gewapende macht te onthalen. Den vorigen nacht waren de ruiten ingeworpen bij e |?i dergenen, die zich als voerlui hadden beschikbaar gesteld, hoewel allen buiten de gemeente woonden, zoodat nu allen, die zich \roeger aanboden, zich uit angst terugtrokken. Uit Drumen schrijft men ons van 19 dezer: „Gisteravond was er alhier weder een vergadering belegd door de tiendplichtige boeren, waar honderden bijeen waren gekomen. Men was het op vorige vergade ringen nog niet eens geworden, doch gistermorgen ging het beter, toen besloot men rond te gaan met een in- teekcnlijst, voor of tegen den aankoop der tiend. De uitslag hiervan was vóór aankoop. i. "e groote pest, die iu 1636 2/3 v I b>: dking van Kleef wegraapte. Buiten verantwoordelijkheid der redacli de verkiezing Gemeenteraad 3 leden vun srseke. „Neen, ik heb volstrekt geen verlangen om hem te ontmoeten. Maar ik wil niet den schijn op mij laden alsof,,jk hem vermeed, alsof ik zijne tegenwoordigheid vreesde. Wat voorbij is, is voorbij. Ik zal altijd aan Mr. Middleton blijven denken als aan iemand, die zich in raoeielijke omstandigheden zeer vriendelijk en behoorlijk tegenover mij heeft gedragen, en dien ik zonder eenig verwijt kan ontmoeten. Ik mag niet doen alsof hij een vijand was, dien ik tot eiken prijs moet ontvlieden." Ida had hiermede in duidelijke bewoordingen hare verhouding tegenover Middleton aangegeven. Ja, zij hadden zich beiden vergist, toen zij dachten dat zij elkander liefhadden. Maar er was geen enkele reden waarom zij elkaar niet als vrienden zouden ontmoeten. Zij gingen zwijgend verder, en op het oogen blik, toen zij de promenade overgingen, die op dit vroege morgenuur geheel eenzaam en verlaten was, zagen zij dat de Sandpiper, met de vlag hoog in top, reeds tot dicht bij de haven genaderd was en elk oogenblik kon binnenkomen. „Zal zij de proef kunnen doorstaan?" dacht Frank Nevill bij zichzelven. {fEordt vervolgd.) Strooibiljetten in allerhande vorme".n Daar kwam men drak ons burgers mee bes Aanievelingen van velerhande heerei», Die onze welvaar zouden doen vermr-eren. Zij waren aan de Kwam in rijp en groen t!s ideaal ons mgen lie; was ol alles afhing van dees'k „Bomt, mannen, op en stemt i Want van de Ois heil hangt er van af!" Gewis? R5n ding weet ik, dat zeker is. I'e drukker van deze aardigheden Diens beurs had 't meeste heil. Het strekke ten zegen, lerseke, 18 Juli 1893. L. Mijnheer de Redacteur Zeker tengevolge van drukke, zeer drukke ziamhedcn op Maandag j.l. ging ik vroeger dan voonlijk ter ruste. Ik dacht nog eens na ov lanstaande gemeenteraadsverkiezing en viel toe J l een diepen slaap. Dikwijls overkomt het mij, ik droom over datgene, waarmee ik mij dien heb beziggehouden. Zoo ook nu. Ik droomde dat ik als een tweeden Badamanthus in een ree stoel was gezeten om aan te hooren de candid: die door de verschillende kiesvereenigingen gesteld. In een groote zaal, voor dat doel beste werden eerst toegelaten de candidaten der vrijzin kiesvereeniging. Het waren °iden aftredende le Op mijne vraag op welke wijze zij de belangen gemeente wilden behartigen, antwoordde één hun heer Rechter, wij willen u niets beloven, slechts daden kunnen hier alleen spreken. Verscheidene j hebben wij de gemeente vertegenwoordigd en belangen zooveel mogelijk behartigd. In deze richting wenschen wij weder voort te gaan. U, heer Rechter en het meerendeel der kiezers richting goed, dan willen wij op nieuw ons verkiesbaar stellen. Ik gaf hun te kennen, da over hun antwoord zeer tevreden was. Ze kor vertrekken. Daarop kwamen binnen twee candidaten van anti-revolutionaire richting. Eén er van was aftred lid. Deze voerde eerst het woord en zeide: Rechter, ik heb altijd het spreekwoord gehuldii z,v „Spreken is zilver, maar zwijgen i9 goud." Daal heb ik mij zei ven nooit vermoeid met veel te pi ik liet de andere leden hel maar onder elkan uitvechten. Als het op stemmen aankwam, wist toch wel, wat ik doen moest. Ik breng u hier candidaat mede van positief CUristelyke beginsel iwo ;e z rki d i der bel n 1 he ldo rerl int de; Lei te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2