yan I®. 421. Zaterdag 22 Juli 1893. Elfde jaargang. EN S! J. M. C. POT, LEVENSLUST. lilNNENLANl). FEUILLETON. LANG GEWACHT. Van onze berichtgevers. IERSEKSC Thoolsche Courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. 4<] oor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiën: van 1 tot 4. regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Levenslust is 't ware leven Is het liefelijkste goed Bat de lachende aard kan geven Van haar weelde en overvloed. De Génestet. ie kent niet de heerlijke beteekenis van voord Bvenslust, dat is: lust, welbehagen in het dat is een gevoel van opgewektheid hij rakker worden, van tevredenheid en werk- als gij deu arbeid opvat, van zelfvoldoening atbaarheid om te genieten, «als gij na gedane he rust of ontspanning zcvïkt.. te venslust, dat is een. 'lichte gang, een vroo- itr stem; dat is «gi'zang en gelach, d*t is in ivoord GelukLevenslust is onschuld, sym- e en poëzie van de beste soort en een bron onuitputtelijke troost. elaas hoe velen kennen geen levenslust. Zij heb le i voort van den eeneu dag op anderen met een gevoel van onvoldaaiheid, zleling, ja soms van wrevel; hoevelen zjn er X het leven niet kennen, dat toch zooveel hans verborgen houdt, dat alleen te vinden is hjin die er naar streven anderen gelukkig te en daardoor zelf gelukkig zijn. Het is i/ig te vernemen hoeveel jonge menschen er voor wie het leven eer een last dan een ust )e levensstroom waarop zij gaarne voortzei en, en onstuimige snelstroomeude rivier, wint 2 menschen houden over 't algemeen niet stilstaand water, 't Is ook veel aangenamer els te bestijgen en kreupelhout te door- 1 telen dan zoo heel kalm een effen weg te 'ndelen. Daar bruischen krachten in jeugdige die niet werkeloos willen blijven en die langzaam wegsterven, omdat die krachter. erdrukt worden door de eentoonige alledaagsch- n dit is altijd zeer te bejammeren. Het laarom goed, als men in de gelegenheid is zich eens te ontspannen op een of andere wijze, want hieraan heeft ieder zoo nu en dan behoefte., Niet altijd maken genietingen van het lever gelukkig, zij geven slechts een weinig afwisseling, inaar zij wekken toch tevens den levenslust op, hetgeen in onze dagen van lauwheid en onver schilligheid wel noodig is. Die genietingen moeten evenwel zoo zijn dat ze ons werkelijk gelukkiger maken. Geen koud egoïsme, geen verzuim van plichtsvervulling, maar onderling genoegen, ge paste vroolijkheid, waardoor de gezelligheid van eigen en anderer omgeving verhoogd wordt. Ieder toch kent wel den invloed van een levenslustig mensch; hij gelijkt een zonnestraal, die alles verlicht. Rot Gemeenteraadsverkiezingen. ST. ANNALAND. Herkozen de heer Joh. Zandee met 111 st. Herstemming tusschen de h.h. J. Slager, Cz., die 62 en Jan Goedegebuure, Johz., die 48 st. verkreeg. Nog bekwamen de hh. D. Goedegebuure Johz. 21, B. Kodde 20, J. Elenbaas Jz. 9, Chr. Bergers 7, H. van der Dussen 6 st. De overige stemmen waren over elf personen verdeeld. Het mede aftredend lid, de heer P. Kodde, verlangde niet meer in aanmerking te komen. IERSEKE. Herkozen de hh. J. C. van der Burght met 162, C. A. E. Sauer met 125' en 1). Schipper met 114 st. Verder kreeg de heer C. E. Fiedeldij 78, ile heer D. Spruit 65, de heer G. Moerdijk 41 en de heer M. de Koster 5 st. terwijl nog 2 anderen ieder 2 en 20 ieder 1 st. kregen. Van de 277 kiezers hebben 224 hun biljet ingeleverd; drie briefjes waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 111 was. KAPELLE. Herkozen de hh. P. J. van der Mandere met 117, M. Nieuweuhuize met 115 en J. Zeger met 95 st. De heer J. Rottier ver kreeg 62, Janus de Jonge 65 eu Jan de Jager, Jz. 82 st. ST. MAARTENSDIJK. Herkozen de hh. M. P. Groenewege met 131, Anth. Elenbaas met 111 en N. J. Nelissc met 89 st. Aantal kiezers 240; ingeleverde stembriefjes 166. POORTVLIET. Herkozen de hh. E. G. van R.jssel met 62, Jb. Elenbaas Jz. uiet 48 en Joh. Bevelander Cz. met 36 st. Aantal kiezers 146. Geldig uitgebracht 66 st. SCHERPENISSE. Herkozen de hh. J. Duijn- houwer met 69 en J. W. Hage Wz. met 55 van de 84 geldig uitgebrachte st. De heer A. Hartog Sz. weuschte niet ineer in aanmerking te komen. Herstemming tusschen de hh. C. Hartog A.Az. die 39 en G. Bolier Gz. die 16 st. verkreeg. STAVENISSE. Herkozen de hh. C. Dorst met 54, M. van Luijk met 54 en C. Steendijk ir"t 50 van de 73 geldig uitgebrachte st. Het aantal kiezers bedraagt 105. THOLEN. Herkozeu de hh. Dr. J. M. Boom möt 111, M. G. van Stapele met 116 en Mr. J. H. L. van Buren met 125 van de 151 geldig uitgebr. st. Op de hh. A. Wagemaker en M. J. Stoutjes- dijk werden ieder 8 st. uitgebracht. Verder verkregen de hh. G. C. M. Geluk 6, A. Holle- stelle en A. W. van Nieuwenhuijzen 4, W. Kuijper Boone en P. Kuijper Az. 3, A. J. de Wit Andriessen en L. Moelker 2 st., terwijl op verschillende anderen 1 stein werd uitgebracht. 9 briefjes waren van onwaarde en 3 werden blanco ingeleverd. OUD-VOSMEUR. Herkozen de hh. O. Maris met 110, C. A. Gunst met 88 en W. II. van Gorsel met 75 st. Verder waren uitgebracht op de hh. M. A. Douw 33, C. Heesterraans 23 en C. J. J. van Gorsel 14 st. Aantal kiezers 161, uitgebracht 129 st., waarvan 3 van onwaarde. Te Middelburg moesten zes leden gekozen worden, en wel vijf ter voorziening in vacatures ontstaan door periodieke aftreding en een door het bedanken van den heer J. A. van Hoek. Drie der aftredenden werden herkozen en ge kozen in plaats van de hh. Van Voorst Vader en J. J. v. d. Harst, welke laatste zich niet herkiesbaar had gesteld de hh. Brevet en Gratama en in plaats van den heer Hoek de heer de Waal. Alle gekozenen waren candidaten van de liberale kiesvereeniging. De heer Van Voorst Vader is dus gevallen. Naar het Engelsch. ieu paar heeren uit het gezelschap wilden gaan, omdat zij bang werden bij het zien de revolver. [RIjNeen, gij behoeft niet weg te loopen," ging voort. „Gij weet immers wie ik ben! Austin )tt( Idleton, met vijfduizend pond 'sjaars. Ik wil u drinken, met u dobbelen, met u wedden, noods met u vechten, wat gij maar wilt. Ik alles doen wat gij verkiest, als gij mij maar alleen laat. Ik kan niet meer tegen de een- aheid. Ik heb omgegaan inet negers, Indianen, ren, tijgerkatten, slangenen ik heb ze getemd, of als dat niet gelukte, heb ik ze ood. Ik wist niet wat vrees was en nu ik bijna bevreesd voor mijzelf. Ten minste neer ik alleen ben. Ik moet drukte, ik moet elschap hebben Vult nog eens de glazen, Bij Kon. besluit van 17 Juli is bevorderd tot opziener le kla=se der visscherijpolilie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, W. M. Wesdorp, thans van de 2e klasse. Aan de rijksnormaalschool voor teekenonder wijzers te Amsterdam is, na gehouden examen, tot de eerste klasse der afdeeling A (hand- teekenen) toegelaten de heer J. W. de Graaff van Oud-Vosmeer. Op de 12e algemeene vergadering van de onderwijzers-vereenigingen in het arrond. Tholen die op Vrijdag 4 Augustus a.s. te Kolijnsplaat zal gehouden worden, zullen volgens het pro gramma de volgende onderwerpen worden be handeld 1°. „Ons ik". (Lezing te houden door den heer T. Mouthaan van Kolijnsplaat.) 2°. „Wenschelijkheid van aanschouwing, ook bij het onderwijs in de Aardrijkskunde." (In te leiden door den heer J. Vermeulen van Kolijns plaat). 3°. „Een teer punt bij het onderwijs in de Vaderlandsche Geschiedenis". (In te leiden door den heer A. T. C. Swenne van Wissekerke). Op eene aanvraag om provinciale bijdragen in de aanlegkosten van een stoomtrom Brou wershavenZierikzeeZij|>eSt. Philipsland Steenbergen is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant afwijzend beschikt. mijne heeren, en drinkt de gezondheid en het welzijn van Austin Middleton." De heeren deden zooals hij verzocht, maar toch moest het in het oog vallen met hoe weinig geestdrift dit gepaard ging. Zij deden het omdat zij raoeielijk anders konden cn de meesten zochten ongemerkt in de nabijheid van de deur te komen ten einde zachtjes weg te sluipen. Kreeg de gastheer hen toevallig in het gezicht, dan mom pelden zij iets van „een dringende afspraak." Maar er bleven loch nog genoeg over, want in een badplaats kan iemand, die geld heeft te ver teren, altijd gezelschap om zich heen verzamelen. De achterblijvers waren zeer uitbundig in hunne betuigingen van bewondering, en terwijl zij hem vriendschappelijk op den schouder klopten, zwoeren zij, dat zij hem nooit zouden verlaten „zoo lang hij nog le verteren had," dachten zij er bij, doch zeiden dit laatste niet! Austin Middleton was dien avond niet ge heel en al dronken, maar evenmin geheel en al nuchteren. Wie zijn manier van doen met eenige aandacht gadesloeg, zou hebben opgemerkt, dat hij eigenlijk in een staat, van opwinding ver keerde mogelijk wel als reactie na de een of ST. ANNALAND. Ter vervulling der be staande vacatures in het onderwijzend persoueel andere wreede teleurstelling en dat hij daarom zijn leed door den wijn trachtte te vergeten. Ondanks al zijn luidruchtige vroolijkheid en spraakzame hartelijkheid, was het tocli van tijd tot tijd alsof er een donkere schaduw over zijn gelaat heentrok, iets van de herinnering aan droevige dingen. Doch hij schudde dat gevoel weder met kracht van zich af, en ging voort met drinken, lachen, pretmaken, terwijl men kon zien dat hij nu eenmaal vast besloten scheen om dien avond vroolijk te wezen. De wijn zelf scheen overigens geen invloed meer op hem te hebben, want hij was nog zeer goed te spreken toen twee ot drie van de andere heeren, die zich opzettelijk wat hadden gematigd in het drinken, hem uitnoodigden om met hen mee te gaan naar het huis van een vriend, die dicht in de buurt woonde. Indien Austin Middleton's nieuwe vriemleu inderdaad gehoopt hadden een goede vangst te doen door den half-dronken inan te brengen in een particulier speelhuis, dan werden zij spoedig in hunne verwachting teleurgesteld. Hij had veel gereisd, veel van de wereld ge zien, ook in landen waar zwaar gedobbeld en gespeeld werd, zoodat het gezicht van kaarten en (lobbelsteenen voor hem een stille wenk was om op zijne hoede te zijn. Hij begon ook mede te spelen, doch zorgde er voor dat hij niet meer dronk. De fortuin was hem gunstig, en toen de zon reeds hoog aan den hemel stond, en Ida lienniker langs het zeestrand wandelde met den vriend harer kinderjaren, ging Austin Middleton weer naar zijn hotel terug, waar hij opgewacht werd door eenige slaperige bedienden eu soezige schoonmaaksters. Hij had een aanzienlijk bedrag gewonnen en had beloofd den volgenden avond terug te komen, om zijnen medespelers gelegenheid te geven tot revanche. Hij gunde zich niet den tijd om zich geheel te ontkleedcn en ging aanstonds te bed liggen, waar hij, uitgeput door opwinding en vermoeienis, bleef doorslapen tot laat in den middag. De rust deed hein goed en was hem meer waard dan al het geld dat hij gewonnen had. Toen hij weder was opgestaan, nam hij eerst een koud bad en besteedde daarop wat meer zorg aan zijn toilet, zoodat hij er nu vrij wat netter en beschaafder uitzag dan den vorigeu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1