Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuw s. Wij willen de taktiek van den heer Haven c.s. niet qualificeeren, maar hopen, nooit dergelijke kunstgrepen vhu liberale zijde te vernemen. Moge dit treurige feit een flinke les zijn voor de liberalen eu hen aansporen steeds aaneenge sloten, evenals hunne tegenstanders, te handelen, maar langs eerlijken weg Aau het verslag van de commissie ter bevor dering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen in Juni II., ontleenen wij het volgende: Zooals wij reeds meermalen mededeelden, wordt de belangstelling in de keuringen steeds grooter; op plaatsen waar vroeger een nkel exemplaar werd vertoond, kon men nu een flinke rij paar den zien. De aanbiedingen van tweejarige hengsten waren onbeduidend, in de geheele Provincie werden er slechts 6 ter keuring aangeboden. Er werden in 't geheel 18 stuks éénjarige hengsten aan geboden, terwijl 23 éénjarige merriën moesten worden vertoond als zijnde met hare moeders bekroond bij de zomerkeuring van liet vorige jaar. Kwam het ons bij het zie van sommige één- en tweejarige paarden als het ware onbegrijpelijk voor, aan deze in het vorig jaar een prijs te hebben toegekend, enkele afstammelingen van de beste hengsten en uitmuntende merriën namen dien indruk weg, en versterkten onze ineening, dat men alléén van goede fokdieren werk elijk uitnemende afstammelingen kan verwachten. Met is zeer belangrijk om te zien hoe de eigenaardige gebreken van sommige hengsten in de veulens zijn terug te vinden; kleine fouten komen meer malen vergroot bij de jonge paarden voor. Op ons advies werden door verschillende eigenaren in Tholen bekroonde merriën ter dek king gebracht naar de hengsten Joas 104, Cognac 183, Hercules 180 en Pride of Burubank 189; zonder uilzondering zijn daarvan uitstekende veulens voortgekomen, blijkende uit de hoogere verkoopswaarde dier veulens, tegenover die van de afstammelingen der andere hengsten. Over het algemeen kunnen wij constateeren dat de veulens beter waren dan bij vorige keu ringen, doch dat die te Cortgene en te Zierikzee in 't bizonder uitmuntten. Ontegenzeggelijk is dit feit toe te schrijven aan het gebruik maken van met prijzen bekroonde hengsten. Paardenfokkers!! Kweekt liever niet, dan van een hengst met gebreken Goede afstamming, degelijke voeding, nauw keurig toezicht en vrije beweging is het geheim tot het verkrijgen van uitstekende paarden. Voor de keuringen ter inschrijving in het Neder land sch Paarden stamboek werden 117 paarden aangebodenhiervan zijn ingeschreven 1 hengst en 52 merriën. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat inschrijving van de goede merriën in het Stamboek noodzakelijk wordt, wijl hieraan groote voordeelen verbonden zijn. De goede uit komsten daarvan zullen na eenige jaren zeker niet achterwege blijven. Bij de zomerkeuringen in 1893 werden o. a. be kroond voor één- en tweejarige hengsten eu veulens: te St. Maartensdijk op 9 Juni de hh.: L. J. Dorst te Stavenisse, A. de Wilde C.Dz. te St. Maartens dijk, P. Geluk en II. J. Dorst jte St. Annalaud, Chr. Hartog te Scherpenisse en C. A. H. Wagtho te Tholen. Te Goes de hh.W. P. K. Lenshoek te Goes, A. de Jager te Wolfersdijk en G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp. BIEZELINGE. Hedenmiddag, 12 Juli heersch- te in het Noordwestelijk deel van Zuid-Beve land een hevig omveder. Te Oud-Sabbinge, gemeente Wolfaartsdijk sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer F. v. d. Bliek, waardoor het geheele gebouw in korten tijd in asch gelegd werd. Van het vee kou niets gered worden, 7 paarden, 9 runderen en 2 varkens kwamen in de vlammen om. zijn norscheu logeergast te komen. Toen de bel voor het diner luidde en de gasten zich naar de eetzaal begaven, vonden zij de eereplaats aan het hoofd der tafel reeds inge nomen door Austin Middleton, die zich met de grootste koelbloedigheid daar had geplaatst, on verschillig hoe de overigen dit zouden opnemen. Een oude deftige kolonel, met grijs haar en baard, die tot dusver gewoon was geweest die plaats iu te nemen, gaf tamelijk hoorbaar zijne ontevredenheid daarover te kennen, zoo zelfs dat zijne vrouw hem moest aanstooten om toch tegen over het verdere gezelschap hun fatsoen te be waren. Austin Middleton stoorde zich aan dit alles volstrekt niet en bleef rustig zitten. De andere zag dat er geen mogelijkheid was om hem tot opstaan te bewegen en moest dus wel in het feit berusten. Intusscheu kon Austin Middleton op merken dat de plaatsen naast hem onbezet bleven en niemand lust scheen te hebben om zijn buur man aan tafel te zijn. Pit had echter volstrekt geen invloed op zijn eetlust, en hij wijdde al zijne aandacht aan de gerechten die hem werden Te Goes werd heden 12 Juli de vogel vanger, G. Br., staande onder een boom, door den bliksem doodelijk getroffen. Een in zijne nabijheid vertoevende vrouw kreeg eene brand wonde aan den arm, terwijl dit geheele lichaams deel lam was. De afdeeling Biezelinge der centrale anti revolutionaire kiesvereeniging vergaderde Dinsdag avond, 11 Juli tot het stellen van drie candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Van de drie aftredende leden, de heeren P. J. v. d. Mandere, M. Nieuwenhuize en J. Zeger, kon alleen de laatste, als behoorende tot de anti revolutionaire partij, in aanmerking kouten. Behalve de heer J. Zeger werden tot candi daten geproclameerd de heeren Janus de Jonge en Jan Rottier. De liberale kiesvereeniging „Vrijheid en Orde" te Kapelle stelde heden avond, 13 Juli, tot candidaten voor het lidmaatschap van den ge meenteraad de hh: P. J. v. d. Mandere en M. Nieuwenhuize, aftredende leden, en J. de Jager Jz. IERSEKE. De wel, op de plaats van de Northonpomp op het Kerkplein gegraven en gemetseld ri gereed, behalve dat er nog een pomp op geplaatst moet worden. Zij levert goed drinkwater. - De pogingen om alhier een Roomsche- Katholieke kerk te doen verrijzen, zijn eela belangrijke schrede gevorderd, en de eindbeslis sing kan spoedig verwacht worden. De kerkelijke autoriteiten, zelfs de pastoor eu het kerkbestuur van Hansweerd hebben zich voor de stichting verklaard en in eene vergadering van Katholieke ingezetenen, heden avond gehouden, hebben dez* zich met geestdrift aaneengesloten om door finan- ciecle offers aan de verwezenlijking van hun lang gekoesterden wensch mede te werken. De kerk, die eene bijkerk van die te Hans weerd zal zijn en dus door de geestelijken van die parochie zal bediend worden, zal behalve den Katholieken van Ierseke ook vele schippers die hier geregeld khun brood verdienen, ten goedó koznen. Voor enkele dagen is hier een vereenigin^ van pachters of gebruikers der lerseksche Bank geconstitueerd, welke ten doel heeft op kosten der leden hunne perceelen door eigen opzichters te doen bewaken. Er is Koninklijke goedkeuring aangevraagd. De uitgaven worden jaarlijks naar het bedrag der pachtsommen omgeslagen, doch de bijdrage be draagt niet minder dau f 2 per week. Er zullen voorloopig 3 vaartuigen in dienst worden gebracht, ieder bemand met 3 koppen. De deelneming streklj. zich op 't oogenblik uit over een pachtsom van ruim 200,000 gld. Het bestuur bestaat uit de hh. J. J. Ochtmau te Goes, voorz., G. Schipper ts Ierseke, secr.-penningmeester en B. A. Overman te Tholen. Er bestaat reeds eene dergelijke ver- eeniging voor de Bergsche Bank, die 2 vaartuigen in dienst heeft. Door de kiesvereeniging Burgerplicht zijn tot candidaten voor den gemeenteraad geprocla meerd de aftredende raadsleden J. C. Van der Burght en C. A. E. Sauer, terwijl tegenover den heer D. Schipper (a. r.) geen candidaat gesteld is. De kiesvereeniging Ora et Labora heeft de hh. Schipper en J. Lemson candidaat gesteld, den laat- sten tegenover den heer Sauer. In de keuze van den heer Vau der Burght heeft zij hare leden vrij gelaten. Naar men zegt heeft de heer Lemsou voor zijne candidatuur bedankt. OUD-VOSMEER. Reeds begin November des vorigen jaars werden pogingen aangewend in deze gemeente een notaris gevestigd te krijgen en werd ten dien einde een adres, geteekend door de meeste gegoede ingezetenen dier gemeente, ingezonden aan den Minister van Justitie; tot heden is nog volstrekt geen antwoord ontvangen, zoodat gerekend wordt dat aan de aanvrage geen gevolg zal worden gegeven. STEENBERGEN. Deze week brandde de hof stede van den landbouwer Koenraads geheel of. In de vlammen kwamen om negen paarden, tien kalveren en een stier. De brandspuiten, die zeer spoedig aanwezig waren, konden weinig hulp bieden, ten eerste omdat de vlammen zeer snel zich hadden verspreid, en ten andere omdat er gebrek aan water was ter blussching. Slechts één paard kwam vrij, het was n. m. 1. met den knecht in het land om klavers. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd, behalve het in de schuur aanwezige hooi. THOLEN. Geslaagd voor het 2e gedeelte van het notarieel staatsexamen de heer B. C. E. van Steenbergen, die zijne opleiding genoten heeft bij den heer II. de Jong, ontvanger der registratie alhier. Geslaagd voor het eind-examen aan de rijks-hoogere burgerschool met 3-jarigen curcus fe Bergen op Zoom D. Croïn, vau Tholen. 14 Jnli. Hedenavond zal „Concordia" bij gunstig weer, eenige stukken op de muziektent uitvoeren. Er zullen gedrukte biljetten worden geplaatst, inhoudende verzoek om tijdens de uitvoering van stukken geen rumoer te maken. /•7e hopen dat men het billijke van dit verzoek mag inzien en dat ieder die daartoe bij machte is, „Concordia" zal steunen duor het oorverdoo- vend leven der kinderen zooveel mogelijk te keer te gaan. Eene muziekuitvoering moet geen welkome gelegenheid voor kinderen zijn om naar hartelust te schreeuwen en te tieren. 4, Door Thoolsche schippers werd dezer dagen een bot gevangen, zoowel op den rug als op den buik geheel wit en zonder vlekken. Men zegt dat deze zeldzaam worden aangetroffen. voorgezet. Hij deed ook geene poging om met iemand een gesprek aan te kuoopen, totdat het desseri werd opgedragen en de daines langzamer hand de zaal verlieten. Toen hij zag dat sommigen der heeren dit voorbeeld begonnen te volgen, stond hij eensklaps op, en terwijl hij een weinigje heen en weder zwaaide, riep hij uit: „Wacht nog een oogenblik, heeren. Ga nog niet weg. Laten wij wat gezelliger worden samen. Gij keiu mij natuurlijk niet, maar ik wil graag met u kennis maken. Ik zal een paar manden champagne laten aanrukken van de aller fijnste en dan zullen wij nog eens inschenken." Er zijn altijd menschen, die nooit of nergens de gelegenheid kunnen laten voorbijgaan ora een goed glas champagne te driuken, wauueer eeu ander ze betaalt. Deze soort van menschen was rijkelijk vertegenwoordigd in het hotel. Er volgde dan ouk op dit voorstel een algemeene toejuiching; alleen de oude kolonel, eek, ambte naar aan een der Ministeries en nog e< u paar anderen zetten hunne hoeden op en gingen de zaal uit, zouder iets te zeggen. Austin Middleton De gemeente Bergen op Zoom zal weldra ook e#n badhuis (systeem Kneipp) krijgen. Het is de heer Dr. Verluiden, die op gronden aan den straatweg naar Tholen die inrichting zal doen bouwen. De boeren uit Bovenknijpe (Pr.) en om streken zullen eeue vergadering houden, om te be sluiten voor gezamenlijke rekeniug veevoeder aan te koopen. Overal komt men hooi te kort, zoodat, om het vee den winter door te krijgen, veel zoo genaamd „kort voeder" moet gevoerd worden, mais, rogge enz. Te Haren, bij Oosterwijk, zijn in één gezin vijf personen door de pokken aangetast. In eene Dinsdagavond te Middelburg ge- houdeu vergadering der liberale kiesvereenigiug „Gemeentebelang" werden de aftredende leden van den gemeenteraad, de h.h. J. F. van Dunne, L. K. van der Harst en J. H. Snijders met bijna algemeene stemmen tot candidaten voor de verkiezing op 18 Juli a.s. gekozen. De heer P. J. P. van Voorst Vader, mede aan de beurt van aftreden, verkreeg slechts 4 stemmeD, zoodat diens candidatuur is vervallen. De heer Van Voorst Vader, hoewel anti revolutionair, was door het bestuur der liberale kiesvereeniging op de voorloopige candidatenlijst geplaatst en had zich bereid verklaard eene can didatuur van die vereeniging te aanvaarden. Zijne medewerking in de sluwe taktiek van den heer Huvers in de provinciale staten is oorzaak dat menigeen van gevoelen omtrent hem veran derde. Hij zal dus Diusdag aanstaande, bij de verkiezing van leden van den raad, niet op den steun der liberalen kunnen rekenen. De prijzen der vette varkens zijn in 't 'Öldambt opnieuw gedaald. Voor de zwWrste dieren wordt slechts 36 cents per kilo le.vêyft gewicht besteed Te Vlijmen, te Waspik, te Meeuwen en te Terheiden (N.-Brabant) is op d^drukbezochte tiend verpachtingen geen bod gedaam Te Geer- truidenberg cu in den omtrek dier plaats hebben de boereu besloten eveneens te handelen. Zij was weer gaan zitten en keek hen grinnikend na. „Op zijn loontjes getrapt, he?" riep hij uit; „enfin, hij zelf lijdt er het meest schade bij." Er volgde een algemeen gelach, want het is altijd raadzaam om maar mee te lachen wanneer de. man, die op fijne champagne tracteert, een aardigheid meent te hebben gezegd. De wijn werd binnengebracht en rondgediend. Allen prezen om het zeerst de voortreffelijke qualiteit. „Komt wat naderbij, mijne heeren," zeide de geïmproviseerde gastheer. „Laten wij wat gezellig bij elkaar blijven zitten. En daar niemand nog mijne gezondheid heeft gedronken, zal ik het maar zelf doen." Hij stond nu weer recht op zijn beenen en keek zijne gasten eens goed 111 de oogen, althans voor zoover hij ze nog kon onderscheiden. „Het is al wat jaren geleden," begon hij, „sedert ik het laatst in gezelschap aan tafel heb 1 gezeten niet Europeesche gezichten om mij heen... lk heet Austin Middleton. Er ligt nu al drie jaar lang een heel kapitaal op mij hier in Engeland j'1 srp kwamen overeen ora f100 personeele tx betalen bij woordbreuk in deze, en voor ieder, die eene schuur of andere bergpla stond tot berging van tiend, eene boe*^ f100 zal verbeuren. Te Wouw heeft zich een tweede ge pokken voorgedaan. Te Staphorst is de 25-jarige J. K.j drinken van te veel karnemelk in het ho 1 terwijl hij door het grasmaaien zeer verhit w de gevolgen overleden. De nieuwe belastingen 1 ee, Naar men verzekert, valt de opbreng aa Vermogensbelasting zeer mede. De besch is nog niet geheel grreed, en reeds moe tot een cijfer zijn gekomen, ver boven de r welke de minister Piersou er (in 't publit maakte. De meening van hen, die betoogden, minister wel ongeveer het dubbele had k ramen, zou, zegt men, vrijwel bevestigd w De raming is f8,700,000, en men zegt da nu al over de 12 millioen is. O.a. verhaalt men, dat te Amsterdam i< - zal worden aangeslagen voor een beiastiu I'f f 95,000 's jaars en een ander aldaar f 4 'le 's jaars als rond cijfer heeft aangeboden. Als de Vermogensbelasting dus waarsc.. een 6 millioen 's jaars meer zal opbrengen de minister zeide te berekenen, en het wl verschijnsel doet zich, zooals te verwacht ,e^ ook bij de Bedrijfsbelasting voor, dan verin ne wij dat de kamer onmiddellijk zal eisckeir 1 het overschot worde aangewend tot verl van de Personeele belasting, die 11 */2 mi opbrengt, en die men dan wel op een hal kunnen brengen. Dat moet een stellige eisch worden. Want anders gaan de millioenen weer zinkput der militaire uitgaven. En dat raag niet. Uaagsche Crt. Maandagmiddag, omstreeks 5 uur op het terrein der wereldtentoonstelling te Ch, een hevige brand uit in een groot gebouw, w ook aau bederf onderhevige artikelen uit E land geborgen waren en waaraan groote s kolenbergplaatsen grenzen. De brandweerina klommen op den toren van het gebouw, c bovenaf de vlammen te bespuiten; maar de nam zoo snel toe, dat de toren weldra doo hoogopslaande vlammen als door een go omgeven was. De brandweermannen klommen toen vai 30 meter hoogen toren af, maar verschc van hen kwamen in de vlammen om het 1 of vielen met het dak, dat instortte, zooilr er de voeten op zetten. Elf brandweerlieden, vier geëmployeerde! twee vrouwen van geëmployeerden werden dood en veertig anderen, waaronder verschei bezoekers der Nederlandsche afdeeling, we gewond De in het gebouw geborgen goederen zij het vuur geheel vernield. Er zullen nu, ook vanwege het gemeen Vi stuur, aieer maatregelen genomen worden pe waarborging van de veiligheid in geval van bt w welke, naar het blijkt, veel te wenschen ovei >rt h en kar Er waren b.v. geen springnetten bij de waardoor men velen der slachtoffers had k redden Bij de blussing maakten 225 raarine-matn der Pransche afdeeling zich bijzonder verdienste I11 de nabijheid van Kaap Buffalo, is dagen een bron ontdekt, die zeep bevat, water schuimt als „zeepwater" en de zeep mengsel van boorzure natron en mineraal besproeit zoo rijkelijk het strand, dat zij vangen kan worden. In den Dom te Milaan, zoo meldt berichtgever van Daily News, staat sinds et dagen eeu opgewonden menigte opeengedrouei rondom een ruw bewerkt 14e eeuwsch Madoi te wachten. Natuurlijk wist ik dat, maar ik toch geen lust om het te komen aanvaar» Ik was te veel gewend aan een bewegelijk werkzaam leven, vol bezigheid en afwisselin; Kijk mijne handen maar eens aan!" en hij ze beiden in de hoogte opdat allen ze kou zien; „niet zeer geschikt voorglacé-handscht n tjes, nietwaar?" „Neen, zeker niet," antwoordden heeren, die in zijne nabijheid zaten. „Ik sla alleen in de wereld. Met mijn komen van vijfduizend poud heb ik toch eenzaam leven. En daarom, mijne heeren wj nog eens onze glazen vullen en reek zellig zijn. In het land waar ik nu het vandaan kom, kent men geen stijve maatscli pelijke vormen Men eerbiedigt daar en twee machten. Dit is de éene," en hij hai een pakje bankbiljetten voor den dag en w: ze voor zich neer op de tafel, „en dit is de andei Bij dit laatste woord trok hij uit de binnen van zijn vest een zesloops-rcvolver en legd naast zijn bord. ffordl vervolgd d» tc (i al «h ei Is »c 1 e la 0

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2