Van onze berichtgevers. G e iu e n g d Nieuws. s. w subsidie en een renteloos voorschot voor keibe strating van den weg van Ierseke naar het station Kruiningen en van een adres van het bestuur der afd. Zeeland, van het Nederl. rundvee stam boel!, inhoudende verzoek om een crediet van f 1100 te verleenen voor de stierenkeuringen. Ten slotte werd bepaald dat de volgende ver gadering op 11 Juli a. s. zal gehouden worden en dan tevens de verkiezing van een lid der Eerste Kamer zal plaats hebben. De Min. van Justitie heeft aan de procureurs generaal bij de gerechtshoven een schrijven richt, waarin hij het vermoeden uitspreekt, dat menigmaal vervolgingen worden ingesteld, ook indien noch de openbare orde, noch het algemeen belang geacht kan worden die noodzakelijk of raadzaam te maken. De toeneming van het aantal strafvervolgingen vindt de Minister vooral in die streken des lauds, waar iu den laatsten tijd het politiecorps werd uitgebreid. De werkzaamheid der politie in het algemeen waardeerende en overtuigd dat haar beambten dikwijls niet in staat zijn met juistheid te beoordeelen of zeker feit een strafvervolging al dan niet rechtvaardigt, meent de Minister, dat in het beleid van het openbaar ministerie een correctief behoort gelegen te zijn tegen soms over dreven en daardoor schadelijken ijver, hij is daarin echter teleurgesteld, daar strafvervolgingen worden ingesteld indien liet gepleegde feit, niet zelden van nietigen of zeer geringen aard, de openbare orde of het algemeen belang in geenen deele heeft kunnen schaden. Het publiek belang wordt daardoor niet gediend en in plaats van de algemeene veiligheid bevorderd, niet zelden noodeloos verbittering of schade aan het prestige der justitie veroorzaakt. De Minister hoopt, dat de vertegenwoordigers van het openbaar ministerie, meer dan door sommi gen in den laatsten tijd pleegt te geschieden, zullen te rade gaan met de weuschelijkheid, om in sommige gevallen, vooral waar het nietigheden, meer een persoonlijke gevoeligheid dan een alge meen belang, veeleer een verschoonbare daad dan een strafwaardig feit betreft, uiet strafrechterlijk te vervolgen. Voorzeker zullen velen dezen verstandigen wenk van den Minister ten zeerste toejuichen en waardeeren. IERSEKE. Den heer P. Moerdijk, die voor twee jaar van hier naar Transvaal vertrok als ongeexamineerd onderwijzer, viel de onderschei ding ten deel van de Hooge Regeering een certificaat van verdienste te ontvangen met bij- behoorend subsidie groot 10 pond st. of f 120. Zijn broeder, dc heer J. L. Moerdijk, geëxa mineerd onderwijzer genoot reeds driemaal die onderscheiding. Het slaan eener tweede Northonpomp vormt andermaal een ware lijdens geschiedenis. Na dat de buis tot 40 M. was ingedreven bleek weer, dat zij gebroken was, ongeveer 7 M. be neden den beganen grond, en men heeft toen een put gegraven om de breuk te bereiken en een nieuw stuk op te schroeven. Het is niet gelukt dit doel te bereiken, en daar men uit den gegraven put goed water krijgt zal men dien benutten om er een wel van te maken. De algemeene vergadering van De Specu lant besloot verleden Zaterdag de vereeniging te ontbinden. Behalve het bestuur werden in de liquidatie-commissie benoemd de heeren J. Sinke en M. de Korte. In Juni zijn op liet. telegraafkantoor alhier behandeld 384 telegrammen, waarvan 200 ont vangen en 184 verzonden. In de Postspaarbank is ingelegd f 1197,08 in 51 posten en terugbetaald f 1394,70 iu 18 posten. Aangevraagd 5 nieuwe boekjes. KAPELLE. Dezer dagen werd bekend, dat de minister afwijzend heeft beschikt op het ver zoek van den gemeenteraad van Kapelle tot het verleenen eener subsidie van f 5000.tot be strijding der kosten voor den aanbouw van een nieuw schoollokaal te Biezelinge. Wel is de* regeering genegen eene subsidie toe te staan voor eene nieuwe indeeling van het bestaande schoolgebouw. Dat kan evenwel dit jaar niet meer plaats hebben, maar zal iu het volgende worden uitgevoerd. ST. MAARTENSDIJK. In de Woensdag gehouden raadsvergadering is met ingang van 15 Juli, eervol ontslag verleend aan mej. H. Maris als onderwijzeres aan de openbare school en de verordening op het heffen van havengeld opnieuw ongewijzigd vastgesteld met bijvoeging van heffing van een recht van 10 cent per 1000 K.G. paardenpeeën. Voorts werd nog een stem bureau benoemd voor de periodieke gemeente raadsverkiezing. OUD-VOSMEER. Ter secretarie dezer ge meente zijn een viertal gevallen van kielziekte aangegeven, waarvan een der lijders, een knaapje van ruim 3 jaren, is overleden. Zoo nu en dan deden zich gedurende de laatste jaren enkele gevallen voor, thans schijnt zich de boosaardige ziekte weer eenigszins te willen uitbreiden. Bij de verleden Zateravond gehoudt i oefening met de brandspuit bleken de gegraven brandwellen vrijwel aan de verwachting te vol doen; op andere tijden wordt door enkelen ge bruik gemaakt om er water voor huiselijk gebruik uit te putten. Door de voortdurende droogte van dezen zomer blijven de putten thans gesloten teneinde bij het uitbreken van brand in het dorp niet geheel zonder water te zijn. SCHERPEN1SSE. Bij het vervoeren van oester pannen, waartoe drie personen, twee jongens en een meisje, in een roeibootje hadden plaats ge nomen, is te Gorishoek dit bootje gezonken. Een der jongelieden verdronk. THOLEN. De heer M. van Keulen heeft voor zijne benoeming als onderwijzer te St. Annaland bedankt en die te IJselmonde aan genomen. Aan de school der eerstgenoemde gemeente zijn daardoor nog twee vacatures: e me voor onderwijzer en eene voor onderwijzeres. Door den districtveearts is alhier een geval van besmettelijke vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Het beest is gestorven en volgens de noodige voorschriften onder politie toezicht begraven. De conducteur-remmer die Dinsdag het ongeluk had op de lijn 's Hertogenbosch v n den trein te vallen, en in deerniswaardigen toe stand gevonden werd, is gisteren, na amputatie van het linkerbeen, in het ziekenhuis te Bommel overleden. Het begin van een drama. Zooals men in Bergen op Zoom algemeen hoort vertellen.f wilde een jong paartje de vorige week, een einde aan hun leven maken. Zij begaven zich naar de Scheldekant, nabij de Zwem-inrichting, met de bedoeling zich aldaar aan het zilte nat toe te vertrouwen. Nadat zij reeds door een touw aan elkaar verbonden waren, werden zij gelukkig in hun opzet verijdeld door een der mannen van bovengenoemde inrichting. De vorige week heeft zich te W ouw ;eval van pokken voorgedaan. De toestand den lijder, in zijn jeugd gevaccineerd. ontwikkeling vooruitgegaan, zij was fijngevoeliger geworden dan voorheen, en vooral in hare houding tegenover Prank kon men zien, dat zij niet meer het zorgelooze kind was van voor weinige maanden geleden. Zij had op haar jongen leeftijd reeds een moeilijken strijd te strijden gehad, maar zij had die proef met glans doorstaan. Toen zij weer wat van hare vroegere vroolijk- lieid terughad en zich weer wat krachtiger ge voelde, begon zij levendig te verlangen naar hare twee bejaarde weldoeners, die zij in Ierland had achtergelaten. Zij bad geregeld brieven van hen ontvangen, die in den hartelijksten toon waren geselt reven, maar hoewel beide ooms telkens schreven, dat zij vooral niet aan thuis komen moest deuken voordat zij geheel hersteld was, zoo kon zij toch duidelijk tusschen de regels door lezen hoe de twee oude heeren naar hare terugkomst verlangden, en zij gaf daarom aan hare tante te kennen, dat zij gaarne spoedig weer naar huis zou willen gaan. Tegen dit verlangen meende Frank zich met kracht te moeten verzetten. Zij mocht er niet aan denken om heen te gaan voordat zij zeer bevredigend. Deze persoon schijnt de smet stof uit Calrapthout overgebracht te hebben, al waar hij geheel onbewust, met een pok lijder in aanraking is geweest. De alhier bekende aanplak biljetten zijn in België nog een ongekende weelde. Het schijnt dat men daar met de besmetting niet erg kieskeurig te werk gaat. Stb. CL Te Ees in Drente heeft een jongmensch zijn meisje doodgeschoten uit minnenijd. Te Bergen op Zoom sloegen de paarden van een fouragekar op lui, waardoor het voertuig tegen de muur van een woning kwam die ge- 'deeltolijk instortte. Een vrouw met een kindje op haar schoot werden onder het puin, dat in de woning viel, bedolven, en bekwam ernstige wonden. De stukrijder werd zwaar aan het hoofd gekwetst. Te Borsele kregen Zondag in de kerk der ^oud-ge reform eerden twee hoorders ruzie over het innemen van eene zitplaats, die zoo hoog liep dat de lezing der schrift eenige oogenblikken werd gestaakt. Uit een omvraag, dezer dagen gedaan aan de suikerfabrikanten in Nederland, omtrent de uitgestrektheid die dit jaar aan de beetwortel teelt is gegeven, blijkt dat dit jaar ons geheele land 27,500 hectaren met suikerbieten zullen bete.eld zijn tegen 23,500 hectare in 1892. Ongepaste spot van 't lot. Uit de loterij, verbonden aan de tentoonstel ling te "Winschoten, trok een invalide, die on gelukkig zijn beide beenen mist, een paar laarzen. De 53-jarige werkman Thijs Stuart, te Bergen op Zoom, is bij het baden in de Ooster- Schelde, in eene kreek geraakt en verdronken. Te Toulon had dezer dagen een looneel plaats, dat een treurig licht werpt op de ver lichting onzer eeuw en de verdraagzaamheid der Chriitenen onder elkander. Een jong meisje, de 19-jarige Jeanne Gaudin, had zich in de Garonne verdronken, omdat zij tot de ontdekking was gekomen, dat zij uit een onwettige verbintenis was ontsproten en dat de lieden, in wie zij haar ouders meende te zien, slechts haar pleeg ouders waren. Hoe men ook gesmeekt en ge beden had, de geestelijkheid weigerde den bij stand der kerk bij de begrafenis. Een groote menigte vergezelde den lijkwagen en voor de kerk ontstond een hevig gedrang, toen het lijk in de kerk zou gedragen worden. Hoewel de commissaris van politie alles deed ono de pastoor tot andere gedachten te brengen weigerde de geestelijke de gebeden uit te spreken. Te vergeefs herinnerde iemand den pastoor, dat hij eenige dagen geleden wel bijstand verleend aad aan een priester die zelfmoord had gepleegd; de geestelijke bleef onverbiddelijk en eischte dat het lijk uit de kerk verwijderd zou worden. Toen knielden vrouwen en meisjes om de kist en spraken luide gebeden uit, daarna werd de tocht naar 't kerkhof voortgezet. Te Etriché bij Angers is Zondagavond een kermiswagen in brand geraakt, naar net schijnt door eens kaars, terwijl vijf kleine kinderen er lagen te slapen. Vier hunner zijn verbrand. De uitvoer van hooi, stroo en haver is in Duitschland verboden. Het rooken onder de dames in Rusland is zoo algemeen gebruikelijk, dat de Russische minister van verkeer bevolen heeft in alle spoor- wegtreinen „rookcoupé's voor dames" te hebben. Te Combs Colliery heeft een mijnontplof- fing plaats gehad die aan 145 man het leven heeft gekost. Op de ontploffing is een mijn- brand gevolgd, die op nieuw aan vele mijnwerkers het leven benam. De slag voor de weduwen en weezen is zeer groot, omdat de omgekomenen niet bij bet fonds voor mijnwerkers waren inge schreven. De gemeenteraad beijvert zich gelden voor de nagelatenen bijeen te brengen. Te Parijs ziet 't er nog uiet rooskleurig uit, vooral 's avonds begint 't rumoer. De poorten worden sterk bewaakt oin, zoo noodig, de revo lutionaire socialisten uit de voorsteden te houden en te verhinderen in de stad te komen en ge- meene zaak te maken met de volksopruiers. Achtien studenten hebben een protest e ig* I] >ek eiti or< ill kend tegen de woeste manier, waarop de nki missaris van politie, gevolgd door zijn agei sar hst gasthuis is binnengedrongen, waarbij scheidene bedienden gewond werden. D( grafenis van Nuger, die Zondag bij de i festatie doodelijk werd getroffen en in het huis overleed, had zonder eenige wanordelijl plaats, doch toen de plechtigheid was afgelo liepen tal van studenten met stokken gewa door de straten tot voor het huis van den missaris, die zij wenschten te spreken niet te zien kregen. Een paardenkenner geeft de vol} eenvoudige middelen aan ter beveiliging van den tegen vliegen. Ie. Bij warm en zonnig weêr bestrijke hals, borst en buik der paarden met e petroleum gedoopte spons. Alle vliegen, ze horzels, verwijderen zich terstond van het p zoodra zij de petroleum ruiken. 2e. De deelen van het paard, waor de v het meest op azen, te wasschen met een i sel bieraziju en water, nl. een flesch azij een 1/2 flesch water. Dit helpt in de n et gevallen. Wanneer de aardappelen volop gel n hebben moet men de bloemen uit het verwijderen, dit komt den groei der aaraj ten goede. Een middel om groote vruchten te verlet »'es Men ziet bij de fruithandelaren dikwijls ap en peren uitgestald van buitengewone gr Om zulke smakelijke vruchten te verkr gaat men als volgt te werk. Men zoeke aa krachtig ontwikkelden appel- of pereboon mooie, gave vrucht uit, die goed aan de blootgesteld. Die vrucht doet men zoo lijk met het uiteinde van den tak i wijdbuikige flesch met wijde opening. In die giet men een weinig water in dier voege, vrucht daarboven hangt, zonder het aan te De flesch wordt daarna luchtdicht geslotei alle verdamping van het water te belette het water moet vernieuwd worden, naa het geabsorbeerd wordt. Hiermede eenige gj, voortgaande ongeveer twee weken ver r0< men een vrucht, die dubbel zoo groot za Re als gewoonlijk. In Frankrijk behalen de m exemplaren den kolossalen prijs van twee halven frank per stuk. Caoutchouc-ringen voor bier- en limonade/les Waar wij voor eenigen tijd, op grond onderzoekingen, waarschuwden tegen zeer antimoniumhoudende ringen voor flesschenslu >os kunnen wij verklaren, dat de ringen, in den l en gebracht door de Caoutchouc- en Gutla-P Handelsvennootschap (Rotterdam en Amste uit een hygiënisch oogpunt aan de te stellen ei voldeden en blijkens ons onderzoek niet doo dunde organische zuren aangetast werden, dat geen weegbare hoeveelheden metaalvi dingen opgelost werden na een contact van dagen. Tuberculeuze besmetting door melk Het „Arch. fiir Thierheilkunde" deelt dat 3 kinderen in het 3e levensjaar aan culose zijn gestorven, ofschoon hunne oudi grootouders doorgaans gezond waren. De ren waren gevoed geworden met de ong» melk van een koe, welke men als volkoiu zond beschouwde. Na het slachten bleek ev< dat het dier in hoogen graad tuberculeu Maandblad tegen vervalsch CHOLERA. Het schijnt, dat waar verleden jaar Hai het middelpunt der gevreesde ziekte was, een epidemie in Frankrijk begint op te welke grooter gevaar oplevert aangezien meer dan een brandpunt verspreid wordt. Gewooulijk duurt de tocht der cholera drie In het tweedejaar waarin wij thans zijn, veri ze in den regel veel vroeger en duurt hersteld zou zijn. Zij mocht nog niet naar hare ooms terug, maar het zou niet kwaad zijn wan neer de twee oude heeren haar eens kwamen bezoeken, en hij wilde hun daarom aanstonds daarover schrijven. De groote ijver, waarmede Frank dit plannetje aanprees en verdedigde, bracht intusschen zijne moeder aan het denken. Zij beschouwde haren zoon met ernstige aau- dacht, terwijl hij allerlei argumenten voor zijne zienswijze aanvoerde, en vestigde toen hare blikken ongemerkt op Ida. De goede vrouw schudde treurig het hoofd en verschoof even haar bril, om niet te laten zien dat zij een traan wegpinkte. Den volgenden morgen, toen Frank weej naar Londen aan zijne bezigheden was gegaan, zeide zij tot Ida „Nu het bepaald is, dat wij nog eenigen tijd samen zullen blijven, wil ik u toch eens eene vraag doen, kindlief." „Wel, beste tante, zooveel vragen als gij maar wilt." „Nu, zeg mij dan eensja, hoe 7... ik het uitdrukken zonder u leed fcte ioen? Treurt gij nog altijd in gedachten ever,, gij weet wel wien ik bedoel Hebt gij soms ook berouw over uw plotseling vertrek uit Iremaelog? Denkt gij nog altijd aan Middleten, hebt gij hem nog lief?Het is geen nieuwsgierigheid van mij, Ida; het is alleen uit belangstelling dat ik dit vraag." „Beste tante," antwoordde Ida droevig, maar kalm, „toen ik hem zeide dat het beter was dat wij voor goed van elkander afscheid namen, dacht ik dat mijn hart zou breken. Want ik had alleen gesproken voor hem en in zijn belang; aan mij- zelve dacht ik toen niet. Maar nu nadat ik de Gelegenheid heb gehad om goed over alles na te denkeu en nu ik tot kalmte ben gekomen heb ik de overtuiging gekregen, dat wij ons, in de eerste opwelling van ons hart, beiden hadden vergist. Ik heb leeren inzien, dat hij voor mij wel hartelijke vriendschap en oprecht medelijden ge voelde, maar geen echte liefde neen en ik doch dit is nu voorbij ook daarvan ben ik nu genezen." Goddank!" riep mevrouw Nevill met vuur, pn vervolgde toen glimlachend„Ik ben zeker dat mijn Frank gedragen !J zich heel anders zou hebben „Frank?" herhaalde Ida verwonderd meent gij dat? Hoe komt die op eens te pas?" De oude dame autwoordde niet en om de een of andere huiselijke bezigheid verrichten. Zij kon niet nalaten te zuchten gedachte, dat, zoo Ida haar hart had losge van Middleton, zij toch nog niet op weg het te schenken aan Frank Nevill. Zij had nog iets tot Ida willen zeggen, maar uit dat zij misschien de zaak van haren zooi 0 zou schaden dan bevorderen, bleef zij zwijgen bewaren. Een paar dagen later kwam het antwoo de ooms, dat zij zoo spoedig mogelijk del tl te Sprattermouth zouden komen opzoek ei zoo kwam het dan, dat op hetoogenblik wij den draad van ons verhaal weer wild ls vatten, de twee oude heeren Desborough strand van deze badplaats op en neer wam arm in arm als van ouds, onderling disput» als van ouds, maar toch vol hartelijke ge a heid als van ouds, ?oowei voor 'kander hunne mederaenscaen. fVordt vervo Nc Ho dei h r 1 A he h

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2