Gemengd Nieuw s. Ingezonden stukken. c land te Rilland, de medaille voor de meeste vieren door A. Sandee te Ierseke, voor de meeste drieën door J. Sandee te Ierseke, de medaille voor de meeste tweeën door G. II. Prik te Goes en de prijs voor de meeste eeuen door M. v. Poelje te Ierseke. De Northonpomp op de Paardenmarkt is mislukt. Nadat men tot 76 M. diepte was door gedrongen, heeft men het werk gestaakt. Daar er bijna niets dan zand werd opgepomt en ook om andere redenen, vermoedde men, dat de buis gebroken was, hetwelk bevestigd is geworden bij de pogingen om de buis uit den grond te winden. Er kwam toen een stuk van 9 M. te voorschijn, zoodat de rest moest blijven zitten. Men is nu aan eene andere pomp op het Kerkplein begonnen. Deze is op 't oogenblik weer al 40 M. ingeslagen, doch men kreeg nog niets dan onbruikbaar water. OESTERS. Op het einde der vorige week is men met het uitleggen der pannen begonnen, hetwelk deze week op ruimer schaal is voortgezet. Ten gevolge van het warme voorjaarsweder is dit werk ongeveer 14 dagen vroeger dan gewoonlijk aangevangen. Naar men zegt is er reeds rijke lijk broed bespeurd. In afwachting van een gunstigen uitslag is er op 't oogenblik zeer weinig handel in afsteeksel. Men rekent, dat er i/i minder pannen gelegd zullen worden dan verleden jaar. ST. MAARTENSDIJK. De collecte voor den gewapenden dienst, bracht in deze gemeente op de som van f 19,25. OUD-VOSMEER. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst bracht in deze ge meente op. f 12.58, zijnde f2.meer dan het vorige jaar. De heer Pieter Ilavermans, organist in de R. C. Kerk alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Heinkenszand. Woensdag 1.1. hielden heeren Burgemeesters en Secretarissen in het eiland alhier vergadering ten huize van den heer P. A. Tholenaar. Na gedane rekening en voorziening in het bestuur, daar periodieke aftreding plaats had, werd door den heer G. J. de Graaft', gemeente-secretaris te dezer plaatse, als punt ingeleid„art. 7 0 van het Burgerlijk Wetboek." SCHERPENISSE, 27 Juni. Op de voordracht voor gezworen van het calainiteuze waterschap „Scherpenisse" zijn geplaatst de heerenG. Bolier Gz., M. Kievit Mz. en C. D. Bolier. THOLEN. Zaterdag vierde de heer C. J. de Vulder van Noorden zijn 40-jarig jubilé als burgemeester dezer gemeente. Vele blijken van belangstelling vielen den jubilaris bij die gelegenheid ten deeluit verscheidene woningen wapperde de nationale driekleur en 's avonds bracht „Concordia" een serenade. 24 Juni. Heden vergaderde de prov. afd. van den politie bond, onder voorzitterschap van den heer de Graaf, commissaris van politie te Vlissiugen. Na den tegenwoordig zijnde leden het welkom toegeroepen te hebben, werden de notulen der vergadering te Middelburg gehouden, gelezen en goedgekeurd. Hierna kwam ter vergadering de heer Tuinen- burg, commissaris van politie te Hilversum, voorzitter van den Nederl. Bond. Naar aanleiding vau het punt, de bezoldiging der veldwachters, deelde de heer de Graaf mede, den heer Commissaris der Koningin in dit ge west gesproken te hebben over de vooruitzichten der politie op gevorderden leeftijd, wanneer zij niet meer in staat zullen zijn dienst te verrichten, heuvels te beklimmen. Te vergeefs zocht hij Ida onder de achtergeblevenen. Een oogenblik meende hij haar te zien bij een groepje jongelieden die bij een der rijtuigen zaten uit te rusten, doch hij bemerkte spoedig dat hij zich vergist had. Eensklaps zag hij haar voor zich staan, toen hij aan den hoek vau een der lanen stilstond. Zij was alleen, en scheen droevig en mistroostig gestemd. Voordat hij er aan dacht, was haar naam reeds over zijne lippen. Zij schrikte en keek angstig naar hem op. Doch dit duurde slechts een oogenblik, en in het volgende liep zij naar hem toe en legde hare beide handen op zijne schouders. „Frank, Frank," riep zij opgewonden, „wat ben ik blijde dat gij gekomen zijt!" Lady Trcfew keek spottend naar Middleton, die op zijuc lippen beet en het gclf.at afwt."ide. „Wat deert u, mijn beste?" vroeg Frank «achtjes, terwijl hij zich over haar heenboog. „Zijt gii gelukkig? Zijt gij hier i. ii uw zin of door de gemeenten dan wel door het Rijk daarvoor zou kunnen worden gezorgd, en dat Z.Ex. bij die gelegenheid heeft medegedeeld bizonder genegen te ziju, de veldwachters te hulp te komen, en in overweging neemt de ge meentebesturen te verzoeken, de veldwachters op hun ouden dag, of bij ongeschiktheid voor den dienst, een pensioen Ie verzekeren. Tot het laatstgemelde een goede gelegenheid bestaande bij den bond, acht hij het wenschelijk, dat alle gemeentebesturen, waarvan nog niet vele hunne politie verzekerd hebben, het voorbeeld van andere gemeenten, volgens welke door het verzekeren hunner dienaren, deze met opgewekt heid de toekomst doen tegengaan, 't geen niet dan voordeelig op den dienst kan terug werken. Over het punt of de Commissaris der Koningin de bevoegdheid heeft de jaarwedden der veld wachters te verhoogen, indien deze hem te laag voorkomen, loopen de meeningen uiteen, doch houdt de meening de bovenhand dat wel de raad der gemeenten en niet de Commissaris der Ko ningin in deze het hoogste woord heeft, doch dat de invloed van Z.H.Ed.G. door aansporing bij de Raden, veel kan medewerken om de jaarwedden te verbeteren. Algemeen werd de wensch geuit dat die ver betering eerlang zal tot stand komen. In den loop dezer vergadering verscheen de heer Burgemeester van Tholeu, vierende heden ziju 40-jarig jubileum als burgemeester dezer ge meente, aan wien als lid van den bond door den heer Tuinenburg de gouden medaille wegens 40-jarigen dienst zou worden uitgereikt. De heer v. T. zeide o. m. roet veel genoegen te zijn overgekomen met het oog op deze festiviteit; dat bij de vele blijken van waardeering, die de jubilaris heden zou ontvangen, het hem een stree- lend geuoegen is op dezen heugelijken dag, de medaille van 40-jarigen trouwen dienst uit naam van de Vereeniging te mogen schenken. Hem hartelijk gelukwenschende, gaf hij den jubilaris de volle verzekering, dat de vereeniging het zich tot een eer rekent, den heer de Yulder van Noorden onder de gedecoreerden te tellen. Met een driewerf hoerail 1 werd de gouden medaille op de borst gehecht. De jubilaris, den heer van Tuinenburg, dankende, zeide gevoelig te zijn voor de gesprokeu woorden en het eene eer Ie rekenen, de medaille te ont vangen, dat hij, zooals de politie te Tholen kan getuigen, steeds veel voor hare dienaren heeft overgehad, zal haar steeds een goed hart blijven toedragen en hare belangen bevorderen, zoover dit op zijn weg ligt. De jubilaris, de vergadering verlaten hebbende^ werd besproken het zenden van afgevaardigden naar de algemeene vergadering. Op grond niet is uitgemaakt of de vergoeding van reiskosten zal bestreden worden uit de algemeene kas, en het niet kan gevergd worden, dat de afgevaardigde die kosten zelf bestrijdt, wordt besloten geen afgevaardigde te benoemen. Als plaats voor de volgende vergadering aan gewezen zijnde Neuzen, wordt vdór het sluiten der vergadering den wensch geuit, dat men wel dra in het bezit zal komen eener algemesne politiewet. In de heden te Yselmonde gehouden vergadering van den gemeeuteraad werd tot onderwijzer aan de o. 1. school A benoemd de heer M. van Keulen alhier, die tevens als zoo danig werd benoemd te St. Annaland. Men verzoekt ons alsnog te melden dat ook door den landbouwer C. Heestermans onder Oud-Vosmeer een ,prijs (fraai tiburytuig) is ge trokken in de Dinteloordsche loterij. heeren alleen op reis te gaan," zeide Lady Trefew. Op dit oogenblik voegde zich Mevrouw Nevill, geleid door den majoor, bij de overigen. „Ga naar mijne moeder, Ida," zeide Frank ernstig. „Wees niet augstig, bij haar zijt gij veilig." De oude dame strekte hare armen uit en Ida drukte zich vertrouwelijk tegen hare borst. „Ik begrijp niets vau hetgeen hier voorvalt," riep Middleton en zijn gelaat was bleek van toorn. „Miss Ida heeft mij de belofte gedaan mijne vrouw te willen worden, en ik ken aan niemand het recht toe zich te plaatsen tusschen haar en mij!" „Mijne nicht heeft mijne bescherming inge roepen," antwoordde Frank vastberaden, „en die bescherming wil ik haar verleeuen. Dat is het eerste waaraan ik heb te denken. .,Ida," zeide Middleton terwijl hij een stap voorwaarts d ,'Ir ^et recht u af te vragen wat '«b u mijne hand aangt Gij zijl to Zondagavond, bij de aankomst van den laatsten trein uit Deventer to Alineloo, stapte de fabrieksarbeider II. S. aan den verkeerden kant uit den trein. Juist kwam aan die zijde de trein van Hengeloo binnen, zoodat S. gegre pen werd en overreden. Toen men hem na eenig zoeken vond gaf hij nog teekenen van leven, doch op weg naar het Ziekenhuis is hij bezweken. Te Amsterdam werd Zondag 11. eene verga dering gehouden van oud-verpleegden te Neer bosch; ongeveer 50 oud-weezen waren opge komen. Deze vergadering heeft echter geen afdoend bewijs geleverd vóór of tegen de brochure van Detb en van Houten en leidde er slechts toe om zoowel het kwade als het goede van deze inrichting te vernemen. Opmerkelijk was het dat de oudsten eenparig verklaarden, dat zij, in de eerste jaren, toen het getal verpleeg den ongeveer 500 bedroeg, dus de helft van thans, goede voeding en ligging hadden, en de leefwijze van de familie Van 't Lindenhout zeer eenvoudig noemden, iets dat zeer is veranderd, want de weelde in dat huisgezin in de laatste jaren gaf velen ergernis. De vergadering, die 4 uur duurde werd besloten met een motie, waarin o.a. in naam der rechtvaardigheid op een onderzoek vau justitiewege werd aangedrongen. De heer Rosmale Nepveu te Doorn, een vriend van den heer Van 't Lindenhout, en ook het Christel ijk-Sociaal Weekblad „Patrimonium" dringen krachtig aan op een volledig onderzoek. „Er moet een vervolging worden ingesteld", schrijft het blad. „Het moet uitgemaakt, of het weeshuis te Neerbosch een zoo vloekwaardige inrichting is als Vau Deth en Van Houten ze voorstellen. Evenzoo oordeelt „De Standaard" en werkelijk is het te hopen, dat een ernstig onderzoek niet zal uitblijven. De heer van Houten heeft eene dagvaarding ontvangen om voor den rechter van instructie te Arnhem te verschijnen. Morgen (Zaterdag) zal de heer van Deth voor de rechter-commissaris verschijnen met zijn zoontje en Dinsdag compareert zijn dochtertje in gezel schap van haren pleegvader een predikant in Friesland. Tegen Maandag a.s. is de heer van 't Lin denhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer v. Deth den rechter-commissaris in kennis stellen met de namen en adressen van hen die als ge tuige kunnen optreden van de overige in zijne brochure vermelde mishandelingen. De heer van 't Lindenhout deelt heden in Het Oosten mede, dat hij het gevoelen wenscht te vernemen van de vrienden, die de Wees inrichting tot heden hebben gesteund, wat zij hem raden omtrent het al of niet blijven zwijgen over de uitgebrachte beschuldigingen. Omdat spoed moet gemaakt worden, verzoekt hij hun raad liefst per telegram. Wij zijn waarlijk be nieuwd wat die vrienden hem zullen raden. In eene vergadering van leden van het bestuur 23 Juni 1.1. gehouden te Arnhem, waren afwe zig de directeur en zijne beide zonen benevens den heer Luijks wegens ongesteldheid. In deze vergadering werd de inrichting uit voerig besproken en verklaarden de leden van het bestuur ten slotte! hun volkomen ver'; i- wen in, hunne oprechte hoogachting voor en hunne groote erkentelijkheid aan den directeur en de directrice der weesinrichtiug te Neerbosch. Voor de Rechtbank te ;Maastricht stond Dinsdag terecht J. H. L. Russel? uitgever van het anti-semitisch weekblad Waarheid en Recht, wonende te Weerd-Meersen, omdat hij in nummer 134 vau genoemd blad heeft opgenomen een schrijven, waarin Davenport (Sequah) als „smichel, knoeibaas en kwakzalver" en diens echtgenoote als „kaartlegster' en als zijn „zoogenaamde vrouw" worden voorgesteld. Davenport en echtgenoote, die als worden gehoord, verklaren zich door die kingen beleedigd en concludeeren, bij mo hun raadsman Mr. Tripels, veroordee betaling eener schadevergoeding van f 1 ieder en tot openbaarmaking van het deelend vonnis. Door het O. M. werd gerequireerd, klaagde zal worden schuldig verklaard a; voudige heleediging en veroordeeld tot ei boete van f 30, subsidiair 15 dagen he Uitspraak 3 Juli. Maandagmorgen omstreeks 3 uur ontsto woning van Mej. Wed. van Nieuwenhuijze Poorlvliet een hevige uilslaande brand, wel aanvankelijk ernslig liet aanzien. Door kracl spoedige hulp, maar ook door het aanwezig p. m. 200 mud graan op den zolder, en de richting van den wind, werd de brand tot he huis beperkt en bleven de belendende gebouweifee ai een schuur met rieten dak gespaard. De ge brandspuit verrichtte uitnemende diensten. N verzekerd. zoo itgave idt n aan en to ot hc tls c als e doen. Ms v als zoo dat igen is. 1 te z hoo ittrec dat de i dat ;e w een elijk kzee ferv enb. Ei von De beheerder van een landgoed in Lineolnshire heeft zijne te veld staande ge' welke veel door de droogte geleden kunstmatigen regen verschaft door een spuit. Het water, uit een naburige va, gepompt, werd met lange slangen in all tingen verspreid. Het viel overal zacht lijkmatig neer, als een zware regenbui. Di ct heeft algemeen voldaan en zal wel wordt gevolgd. Een zesvoudige moord is te Mondo Noord-ltalië gepleegd. Daar heeft een geheele familievader, moeder, twee zust twee broeders, om hals gebracht. Men den moordenaar niet knnnen vatten. Hij een valsch paspoort naar het buitenland gevl Te Horitz in Boheraen worden passiespel gevoerd. Ze moeten zeer goed voldoen doel zoo oorspronkelijk zijn als de Passionsspiele te ninmergau. De schoolmeester treedt als Chrisl met grooten eenvoud en veel uitdrukkinj boerenvrouw speelt de Maria. Het theater biedt aan 1500 toeschouwers p De entree bedraagt van t 3 tot f 3.60. Een militair muziekcorps begeleidt het spel. De spelen te Horitz trekken duizenden toes wers van heinde en verre, vooral Kngelschen. Uit Athene wordt gemeld, dat de ba Kirilzopulo den zoon vau den Griekschen afge digde Traka heeft ontvoerd en honderd vijftig du francs losgeld eischt. De bandiet was vroeger nant in het Helleensche leger en verliefd o meisje, dat thans met den jongen Traka is ver Omdat zij hem afwees, verliet hij het leger en struikroover. Daar zij 150.000 francs ten hu> zou brengen, eischt hij thans die som als losprijs haar beminde. rsl g< tegenover u gedragen?" Middleton stoof plotseling op, en riep uit: „Wat meent gij wel van mij?" „Ik meen niets," antwourdde Frank hoog- I hartig, „maar ik wil de waarheid weten, en ik zal die weten. Ik beschuldig u niet, maar ik zweer u, dat wanneer ik verneem dat gij u tegenover mijne nicht onwaardig hebt gedragen, dat er dan tusschen ons een dag van afrekening zal komen!" „O neen, neen," riep Ida gejaagd. „Ik heb Middleton niets te verwijt- lelmoedig en goed voor mij geweest, ik wil hem dankbaar blijven,maar ik kan nooit zijne vrouw worden! „Mag ik vragen wat u zoo plotseling van ge dachten heeft doen veranderen?1' „O, veroordeel mij toch riet!" riep Ida smar telijk. „Neen, ik gevoel d:u ik goed handel het is waarlijk beter zoo! T'" i t »oo;- u geschikt. Gij zo'\ii met mij lokkig zijn!" „Dat nietje heeft toch me. nacht!" fluisterde Lad few den ma- met rondt dat gij Frank ij?" vroeg Middleton bitter. >nwaarheid zou spreken," vaardigheid, en keek hem Mijnheer de Redacteur. Wees zoo goed mij een weinig plaatsruim gunnen voor een zaak, waarin veler belang, zi dan ook niet overwegend, betrokken is. Ik bedoel de coöperatieve vereeniging „De Splbe lant" in deze gemeente. De onoenighoid, die in het bestuur dier vereen ontslaan is, is zeker te betreuren. Ik laat geheel midden, bij wie de schuld ligt, maar nu de eenmaal zoo slaan en het misschien a. s. Zatei niet gemakkelijker zal gaan dan in de laatste ve dering, om de 3 afgetreden bestuursleden te vervain nu wenschte ik op nieuw de vraag aan het oori der aandeelhouders to onderwerpen of het niet ware de vereeniging te ontbinden, m. a. w. tot datie over te gaan. Ziehier een paar motieven. Ie. De vereeniging heeft zich op een wetti grondslag gevestigd. Dat is in 't algemeen uitsteke maar men zou in dit geval kunnen vragenWas noodig? en vooral: Was het nu al noodig? In geval is het duur. De aanleg heeft heel wat geld gek en het kan ook in 't vervolg nog heel wat kosl want iedere wijziging der statuten, welke de om fier in het gelaat, waardoor zij niet zag Frank bij het hooren van deze woorden droe zijne oogen afwendde. Zij kwam dichter bij Mii letou reikte hem de hand en zeide met zwak stem, terwijl zij blijkbaar moeite deed om goed te houden: „Ik blijf u dankbaar voor i goedheid en vriendelijkheid en voor uw mei lijden Het spijt mij dat ik u op het oogenbl misschien leed doe, maar gij zult spoedig zelf inzi dat ik gelijk heb gehad. Het is beter dat ik i vrouw niet word... gij zult mij later nog dan baar zijn dat ik u uw woord heb teruggegeven „Nooit!" riep Middleton. „Hoe lang duurt zulk een nooi- wel een man vroeg Lady Trefew terzijde „Kom, tante, laat mij met u ir cgaao zuchtte Ida. „Laat mij u dan ten uiirstc ntv-dt bewijzen dat ik u een belet pai M v zeide Lady Trefew innerlijke W^s&ap'kon" meuü-Viingster zichzelvc teruglrok. „Met dat oud p.-iard daarginds zult gij onmogelijk de lan terugreis kunnen aannemen." [Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2