N°. 417. Zaterdag 24"Juni 1893. 1893. EN J. M. C. POT, Publicatie n. Weezenverpleging. FEUILLETON. LANG GEWACHT. BINNENLAND^ O G3t RD IERSEKSGHE Thoolsche Conrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ?rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. 'tCfVoor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan I t bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. rgeincester en Wethouders van Tholen brengen tennis van belanghebbenden dat de loting voor ïersoneel der brandspuiten zal plaats hebben op lag den 4 Juli IS93 des voormiddag* 11 uur. lolen, den 24 Juni 1893. >iji le nl LOTING voor de SCHUTTERIJ. irgemeester en Wethouders der gemeente Tholen in bekend, dat de alphabetische naamlijsten van igcschrevcnen voor de Schutterij ter inzage van een lijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, Maandag den 26 Juni 1893 tot Maandag den lli daaraanvolgende, ten einde een ieder in staat zijn, om, ingeval hem eenige personen of om- ligheden mochten bekend zijn, die op dezelve zouden behooren te worden aangeteekend of ran te moeten worden weggelaten, zulks aan lestuur, kennelijk te maken, it de loting voor de Schutterij zal plaats hebben idhuize dezer gemeente, op Dinsdag den 4 1893 des namiddags ten 12'/ï ure precies; wor de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter Ise en op dato vermeld te laten vinden, ten einde ir voor den dienst der Schutterij te loten, of door behoorlijke, bij de gedachte commissie hde, gemachtigden te laten doen, zullende voor die persoonlijk afwezend mochten blijven en niet op vorenstaande wijze, hebben doen ver- ^woordigen, door een der leden van de commissie len getrokken. it de belanghebbende personen, bij de loting de ienheid zal worden opengesteld, om de redenen vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden [n maken, ter kennis van de genoemde commissie rengen. idaan te Tholen, den 24 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. DE V. VA.N NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. ngeveer ter zelfder tijd, dat velen in den e met nog meer dan gewone belang ing hunne oogen op Neerbosch vestigden feicli gereed maakten het 30-jarig bestaan algemeen bekende en gewaardeerde wees- Ihting met haren directeur en stichter, den 3T< val m, Naar hel Enge lach. et was waarlijk een uitgezochte dag voor buitenpartij. De blauwe lucht was bezaaid lichte witte wolkjes, die op schilderachtige hunne kleine schaduwen'afwierpen op de en in den omtrek. Het koele windje tem e de felle hitte der zonnestralen, de leeuwe zongen hoog in de lucht, de frissche stroom murmelde zachtschuimend onder de en halfvergane steenen brug, en de indruk- hrif ;ende vo men der oude ruïne teekenden zich rp en duidelijk af tegen den helderen horizont, anneer Ida al dit natuurschoon had kunnen :teu, alleen met Middleton zou zij zich vol- it gelukkig hebben gevoeld, doch haar ge en werd vergald door die luidruchtige, snap - 'oe> oppervlakkige dames en heeren, die Dl ig gaven om een schoon natuurtafreel, maar heer Van 't Lindenhout, te gaan meevieren, kwam daar in openbaar geschrifte een beschuldiging tegen dien door velen hooggeachten man, zoo zwaar, dat zij den lezer als een donderslag uit een wolkenloozen hemel getroffen zou hebben, indien de heer Van 't Lindenhout zelf de komst van dat geschrift niet aangekondigd had. Ge dachtig aan het spreekwoord „Er wordt geen koe bont genoemd, of er is een vlekje aan" zullen wij ons wel wachten de ingebrachte beschuldi gingen te herhalen, voordat een gerechtelijk on derzoek heeft plaats gehad. We doen dat te minder, omdat wij voorhands niels van dieaan- tijgingen aannemen. Al draagt het bedoelde geschrift nog zoo de kenmerken eener vaste overtuiging en al vreezen de schrijvers eene ge rechtelijke vervolging niet, al weten wij verder, dat een godsdienstige tint wel eens gebruikt wordt als dekmantel voor schaamtelooze hande lingen, we weten ook dat vooroordeel en het besef van gewaande of wezenlijke verongelijking ougesehikt maken om een juist oordeel te vellen. En verder komt het ons bijna onaannemelijk voor, dat er 30 jaren zouden moeten verloopen eer er klachteu eu beschuldigingen vallen over een inrichting, die zoo dagelijks door belang stellenden bezocht wordt en wat nog meer zegt, reeds door honderden weezen en zeker ook wel door ondergeschikten en bedienden verlaten is. Zouden al die bezoekers zoo blind gehouden kunnen worden, dal hun nooit een enkele van die ongerechtigheden opgevallen is, en zou nog geen enkele dier zelfstandig geworden weezen den moed gehad hebben iets van die jarenlang ondervonden verkeerdheden aan anderen te openbare? 't Is dunkt ons niet aan te nemen. Waarom spreken wij dan van deze dingen? Om het oog te vestigen op gebreken, die alle weeshuizen jiooilwendig moeten aankleven. In een weeshuis, waar vaak honderden kin deren verb ijfhouden, moeten allen naar alge- meene regelen gevoed, verzorgd en opgevoed worden. Er is geen tijd om nauwkeurig ieders bijzondere behoeften en neigingen na te gaan en hen daarnaar te behandelen. De tucht moet streng zijn en zij kan bijna niet anders dan eenvormig wezen, voor alle kinderen gelijk, minstens voor alle kinderen van denzelfden leeftijd. En toch verschillen kinderen zoo oneindig veel, alleen dachten aan pret en aan het vooruitzicht op een fijn diner. „Wij kunnen nu eindelijk weer eens samen zijn, Ida," zeide Middleton. „Er zijn hier zoo veel schoone plekjes, die. gij moet zien, en ik maak mij er een genoegen van uw geleider te mogen zijn." „Gij?" vroeg Ida, terwijl hare oogen van vreugde glinsterden, en zij haar ernstig voor nemen van weinige oogenblikken geleden eens klaps had vergeten. „Natuurlijk, wie anders?" antwoordde hij luchthartig. Zijn geweten verweet hem duidelijk dat hij haar veronachtzaamd had, en hij had zich ernstig voorgenomen zijne fout te herstellen. Hij had echter niet gerekend op de waakzame oogen hunner gastvrouw. Zij waren nog maar weinige schreden voort gegaan, toen een livreiknecht hem haastig kwam achteraanhollen, met de boodschap: „Lady Trefew laat vragen of u hebt zorg gedragen voor den wijn." Een oogenblik later kwam er weer een met de vraag: „Lady Trefew vraagt of het uwe meening is, lichamelijk en geestelijk. Het eene geslel eischt eene verzorging en voeding veel verschillend van het andere. Een zelfde straf zal het eene kind verteederen, het audere verharden. Een zacht gemoed heeft genoeg aan een liefderijk woord, een stugge geest behoeft een zware kastijding. Dat zijn altemaal dingen, waar men in het huis gezin op letten kan, in een talrijke inrichting gaat dat niet, en al kou het, de ouderlijke liefde ontbreekt, die door de nauwgezetste toewijding van vreemden niet vergoed kan worden. En nu hebben we nog niet eens gesproken over de gevaren, die opduiken, waar vele kin deren en jonge lieden voortJurend met elkander in aanraking zijn en onder hetzelfde dak wonen. We vreezen al zulke inrichtingen. Zij zijn de broedplaatsen van booze geesten en geheime zonden. Kwade samensprekii.gen bederven goede zeden en helaas! zoo zelden heeft onder onge- vormden de goede overwicht over den slechte. Met den besten wil van de wereld kan men misstanden in zulke inrichtingen niet voorkomen. En de eenvormigheid van verzorging en tucht kweekt een geest, die spreekwoordelijk is ge worden: het woord weeshuisgeest heeft een slechte beteekenis. In dit opzicht is het zeker niet onmogelijk, dat ook op Neerbosch een onderzoek verkeerd heden aan het licht kan brengen, die men daar niet verwachten zou, al hebben wij er nooit van gehoord. Maar evenzeer mogelijk is het dat de schuld daarvan niet op de directie valt. Maar als die misstanden een noodzakelijk kwaad zijn, kan men ze dan ontwijken? Ja. Althans het komt ons voor dat er een weezenverpleging is beter dan in een weeshuis. Er is een verpleging in het huisgezin, en we zijn altijd van meening geweest, dat die le verkiezen is boven de andere. Veel van de vluchtig ge schetste nadeelen aan een weesiurichting ver bonden, vervallen bij een verzorging in het gezin. De laatste heeft ook zijne eigenaardige bezwaren, vooral dit dat men niet altijd de noodige rnen- schen zal vinden, die zich met de verzorging van een wees willen belasten, veel minder de noodige geschikte gezinnen. Maar is een ouder loos kind zoo gelukkig brave, verstandige pleeg ouders te vinden, dan zijn zij verre bevoorrecht boven hen, die in een weeshuis terecht komen. dat het diner in de laan of op het grasperk zal worden klaargezet." En eindelijk een derde „Lady Trefew zou u graag een oogenblik willen spreken over de plaatsing van de gasten aan tafel." „Gij ziet, dat ik noodzakelijk weer weg moet," zeide hij tot Ida, als oin zich te verontschuldigen. „De voorbereidingen voor het diner ziju voor mijne verantwoording. Het spijt mij waarlijk, maar ik moet u even alleen laten." Ida zuchtte, doch antwoordde niet eu Middle ton ging heen. Middleton had geen oogenblik rust: hij scheen wel op alle plaatsen te gelijk te moeten zijn. Onophoudelijk had Lady Trefew allerlei dingen met hem te bespreken, zoodat verscheidene gasten onder elkander de opmerking maakten, dat, niet tegenstaande de aanwezigheid van Ida eu ondanks de zekerheid van Aberbach te zullen verliezen, Lady Trefew toch niet voor de tweede maal een huwelijksaanzoek van Middleton zou afslaan, zoodra hij maar zijne vraag van voor twee weken nog een* wilde herhalen. Inlusschen werd Ida aanhoudend lastig ge- Wel zullen zij ook nooit het ouderhart terug vinden, maar met den beruchten weeshuisgeest zullen zij althans niet behept worden. Het is onze innige overtuiging dat de ver- eenigingen tot weezenverpleging in het gezin, zooals er ook eene voor Zuid-en Noord-Beveland bestaat, nog veel te weinig bekend zijn en veel meer waardeering verdienen. Maar het gaat er mee als met zooveel nieuwe denkbeelden. Ze moeten zwichten voor den sleur. De weeshuizen zijn oud en velen zijn rijk begiftigd, zoodat nieuwe gaven vaak onnoodig zijn; de bedoelde vereenigingen moeten telkens ondersteuning vra gen, en zij missen wijl zij geen enkele gods dienstige gezinte uitsluiten een bepaald gods dienstig cachet, dat volgens velen alleen den waren stempel op de opvoeding drukt. Als de beschuldigingen tegen den directeur van Neerbosch eens het gevolg hadden, dat de aandacht op eene andere wezen verpleging geves tigd werd, dan zouden zij toch nog eene gunstige zijde hebben, al blijken zij te eenen male ongegrond. In de aanstaande zo in r vergadering der Prov. Staten van Zeeland zullen o.a. de volgende adressen worden behandeld van het comité tot het verkrijgen van concessie voor de kortste verbinding van Schouwen en Duive- land met den vasten wal door middel van een stoomtram, oin een bijdrage u-t de provinciale fondsen van den gemeenleraad van Yerseke, om subsidie en een renteloos voorschot voor keibe-tr .ting van den weg van Yerseke uaar het station Kruiningen; van het bestuur der afdeeling „Zeeland" van de vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee- Stainboek," om een jaarlijksch crediet van f 1100 gedurende 3 jaren; op al die adressen wordt voorgesteld ze te stellen iu handen van Gedeputeerde Staten tot nader onderzoek. Tweede Kamer. De bedrijfsbelasting is in de Tw. Kamer afgehandeld, op de eindstemming na, die Vrijdag zal plaats hebben. Pogingen om voor sommige categoriën van vallen door de gesprekken van verscheidene jon gere heeren, die het aardig vonden om ook eens een praatje te maken met zulk een mooi meisje, dat zoo'n romantisch avontuur had doorleefd. Zij overlaadden haar met allerlei onbeteekenende complimentjes, waarop zij met eenige koelheid antwoordde, zoodat sommigen dezer heeren be gonnen te vinden dat ditzelfde eenvoudige meisje geen katje was om zonder handschoenen aan te pakken. Tot eer van Middleton moet gezegd worden dat hij een poging deed om zich aan tafel een plaats naast Ida te verzekeren. Doch de meeste res van Aberbach had het anders beschikt, en zelfs zorg gedragen dat de twee verloofden niet eens aan hetzelfde tafeltje konden plaatsnemen. „Zijn wij compleet, of verwacht gij nog andere gasten?" vroeg de majoor, die bijzonder sterk van gezicht was en alle dingen veel eerder zag dan ieder ander. „Neen, wij zijn allen compleet," zeide Lady Trefew. „Waarom vraagt gij dat?" „Dan krijgen wij bezoek van vreemdelingen/' vervolgde hij, terwijl hij naar de brug wees waarover een ouderwet «che halfin^zaVfe ehn;g

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1