De Landbouwfeesten. BINNENLAND. Van onze berichtgever 1 en hiermede kunnen wij van de paarden afstap pen oao tot het rundvee over te gaan, al zou er van de tilburypaarden, o.a. van een eerst sedert vier dagen ingereden ruin van den heer C. A. van der Burght, en van zoo menig ander dier met recht gezegd kunnen worden, dat ze hoogst verdienstelijke inzendingen waren. Was bij de paarden de invloed »an het Ned. Paardenstamboek duidelijk zichtbaar, ook bij rundvee-inzendingen was, vergeleken bij vroegere tentoonstellingen, een merkbare verbetering waar te nemen, en is die voor een groot deel aan de meerdere zorg aan de veefokkerij besteed, aan gewakkerd en gesteund door de afdeeling „Zee land" van het Ned. Rundveestamboek, toe f° schrijven. Van de stieren geboren in 1891 of vroeger, viel de eerste prijs aan den zwarlbonten stier van den heer J. W. Wagtho toe, terwijl de tweede werd toegekend aan den roodbonten gekruisten Sborthornstier van dhr. J. Iloogenboora te Kerkwerve. Deze decisie vond geen onver deelde instemming en menigeen zou het omge keerd gewenscht hebben; de vraag is echter of men zich wel van alle factoren die bij de be oordeeling van twee dieren van verschillend ras in aanmerking moeten of kunnen genomen wor den, al naar mate van de opvatting der keur meesters, rekenschap heeft gegeven. Ik zou die verschillende partijen tot elkander willen brengen, door er op te wijzen dat de Sborthornstier zonder twijfel een buitengewoon ontwikkeld dier is, dat hoewel slechts twee jaar oud, menige driejarige in de schaduw stelt. Beschouwt men hem nu echter als rasdier of als fokdier Als fokdier kan hij door zijne groote ontwik keling en schoone vormen, breede diepe borst, zware schouders, sterken rechten rug bij schoon gewelfde ribben veel tot verbetering van den veestapel bijdragen. Beschouwt men hem als rasdier, dan kan het niet ontkend worden, dat hij juist een typische eigenschap mist en wel de korte horens, die wel van zeer fijn weefsel doch voor een Shorthorn veel te lang zijn, terwijl de pooten, door ons aan een llollandschen stier gaarne zoo gezien, bij een Shorthorn fijner ge wenscht moeten worden, vooral onder de knie en hak. Daaraan kan nu ook nog de overweging zich aansluiten, dat het overervingsverraogeii van een gekruist dier onzeker is. Ik meen hier reeds verscheidene gezichtspunten te hebben genoemd, die den evenaar ten gunste van de opinie der jury zouden doen overhellen, doch wanneer ik bij den zwarten stier den band achter de schouders opmerk en mij minder op liet standpunt plaats den gekruisten Shorthorn als Shorthorn te willen beoordeolen maar als fokdier voor bet eiland Schouwen, waar veel vraag naar dat ras is, dan kan ik begrijpen, dat menigeen niet onverdeeld niet de keurmeesters meegaat. Ook hier geldt het „hoor en wederhoor en wanneer men de bij de stierenkeuringen voor het N. R. St. in Zeeland aangenomen regel om het oordeel met redenen omkleed, bekend te maken gevolgd had, zon elke dier beide meenin- gen tot haar recht hebben kunnen komen. Van de jarige stieren werd de eerste prijs toegekend aan den heer M. J. Mol te St. Maar tensdijk, de tweede aan den heer I. K. Hage Jz. te Scherpenisse, beide twee veel belovende stiertjes, met zeer schoon gevormde kopjes en goed geplaatste horentjes van zeer fijn weefsel, die er veel toe kunnen bijdragen om in liet algemeen den recht goeden veestapel in Tliolen, een schooner exterieur wat den kop betreft, te geven juist deze laat wel te wensclieu over, al heeft hij alle kenteekenen aan een melkrijk ras eigen, zooals wij dadelijk bij de melkkoeien de gelegenheid hebben op te merken. Bij de categorie „minstens drie stuks van eenen eigenaar, viel de eerste prijs aan den heer L. J. Dorst te Stavenisse, de tweede aan den lieer J. Zoodra hij haar zag, ging hij bij haar, en zeide, ,.-*t ougeduldig: „Wel Ida, wat heb ik lang naar u gezocht! Wat zijt gij lang weggebleven Maar kom nu spoedig mee het is al laatJammer dat gij u niet wat beter hebt gekleed, want in dit toilet kunt gij u eigenlijk niet vertoonen Maar het is nu geen tijd meer om u te ver- kleeden Kom maar mee „Ik ik zou liever niet meegaan/' zeide Ida, en bleef staan. *t.., \v dwaasheid! Dat Trefew, Veen, bij W. Wagtho ten deel. Bij al die dieren vinden wij den langen fijnen echt vrouwelijken kop voorzien van vrij lange cirkelvormig naar voren gebogen horens, sommige iets naar boven gericht; al die horens toonen echter een buitengewoon fijne structuur, zijn als gepolijst, zeer dun en fijn, zelfs bep iald sierlijk. Toch voldoen ous de vor men van het Noordhollaud*che beter, immers het Nederlandsche is bepiald een hardlioornig ras, al vertoonen de Thoolsche diereu het melk- type in hooge mate, door fijn beendergestel, fijne pooten, den langen dunnen staart eu den goeden zelfs besten melk<piegel. Bij de melkkoeien (twee stuks vau denzelfden eigenaar) vinden wij dezelfde typische verschijn selen. Twee lichtbonte van den heer Knook te Nieuw-Vosmeer waren nommer één, terwijl twee donkerder vau den heer J. W. Wagtho nommer twee waren. Houdt men zich nu woordelijk aan het programma, dat enkel van melkkoeien spreekt, waar zeker veel voor te zeggen is, dan leg ik mij daarbij neer en zie ook in de dieren van den heer Knook een paar beste melkbeesten, doch schoon gevormd kan ik ze niet vinden daar de stand wat erg fransch is, de borst smal en de ecne bij een zeer breed kruis een zeer scherpen rug heeft. Daartegen zien we in de volgende afdeeling „Vaarzen met vier tanden" een excelleut donker bont dier van den heer Knook, dat wellicht het beste dier op de geheele tentoonstelling was, naast een witboute, aan welk paar dan ook de eerste prijs werd toegewezen terwijl, de heer J. W. Wagtho met een tweetal den tweeden prijs kreeg. Van de vaarzen in enkelvoudige inzending aangeboden was de beste, de vaalbonte van den heer A. J. Steendijk Cz. te Stavenisse, waarop er eene van J. F. Hage Cz. te St. Maartensdijk volgde. De niet zeer talrijke inzendingen van schapen voorbij gaande, verdienen die der varkens een bijzondere vermelding. Wij vonden hier in een volbloed Yorkshire beer en zeug van het groote soort, een paar pracht exemplaren, den beer „John" en de zeug „Mary", toebehoorende aan den heer F. Coveliers te Ossendrecht, beide met den eersten prijs bekroond. Beide toonden liet typische kleine met zijn opstaande snuitje door twee opstaande ooien ge flankeerde vleermuiskopje, aan dat ras eigen en wij gelooven dat zelden een zoo volmaakt paar dieren op een Zeeuwsche tentoonstelling is aangevoerd. De tentoonstelling mag in alle opzichten een welgeslaagde genoemd worden en het overschoone weer had dan ook een verbazende menigte na.*r het kleine Tholen gelokt, die zich tusschen het vee en de muziektent verdrong. E. VAN DEN BOSCH. Van de tentoonstellingsfeesten rest ons slechts weinig meer te vermelden. Na het sluiten der tentoonstelling volgden nog het diner in de bewaarschool, het militair concert vau Rouwman op de Markt en een soirée musicale van een strijkorkest onder leiding van den heer Hascher in Non Semper. Tijdens liet diner, gekruid met meuigen pittigen toast, werd telegrafisch mede deeling gedaan van een heildronk op mevr. De Brauw en Z. Ex. den Comm. der Koningin. En hiermede behoort het gouden feest der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw tot de geschiedenis. We twijfelen geen oogenblik of de wensch van den heer Dorst bij de eerste ont moeting met het Hoofdbestuur uitgesproken, de wensch dat de heeren aangename iudrukken van Tholeu zouden medenemen, is geheel bewaarheid, bewaarheid niet alleen voor de heeren van het Hoofdbestuur maar ook voor de vele honderden, die met'hen deelnamen aan het feest. Wever- nameu niets dan lof, geen enkele wanklank heeft vroolijk, en de dames keken met nieuwsgierige blikken naar Ida, op de wijze zooals alleen dames dat kunnen tegenover anderen die minder kost baar gekleed zijn dan zijzelve. „Het doet mij genoegen dat zij genoegzaam hersteld is om met ons mede te gaan," zeide Lady Trefew koeltjes. „Er is immers nog wel plaats voor haar?" vroeg Middleton met eenige aarzeling in zijne stem. „In ons rijtuig niet," antwoordde Lady Trefew, en vervolgde toen glimlachend tot Ida: „Gij zult er zeker niet tegen hebben, dat wij hem vandaag nog voor ons in beslag nemen om te rijden; gij zult hem immers spoedig genoeg alleen en voor altijd bij u hebben 1 Binnen in de groote koets is nog een plaa's over. Ik had van ochtend niet gedacht dat gij reeds hersteld zoudt zijn, maar het doet mij genoegen, dat mijne vrees at 's uitgekomen. Mr. Middleton zal u wel aan "•*ers voorstellen, niet laag, of de stoet zette zich •ij volgden, ging eerst kror van Aberbach naar Trema log, oedige visschersdorp, waar deze het fee*t ontstemd, allen waren in een vroolijke, opgetogen maar daarom niet onwaardige feest stemming. Ook het publiek hield zich uitstekend, we vernamen geen enkel geval, dat van onge bondenheid of uitspatting getuigde. Bijna alle eer vau het welslagen van het feest komt toe aan de recepieërende afd. „Tholen". Het mag als eene onderscheiding worden aange merkt, dat zij onder de zu«teren als de toon- aangeefster werd uitgekozen, maar het lnoet gezegd wordenzij heeft zich die eer waardig betoond. Zij heeft moeite noch kosten ontzien en van organiseerend talent blijk gegeven. Wat al besognes heeft zij zich moeten getroosten, wat heeft zij de gemeente Tholen tot krachtig mede werken weten uit te lokken 1 Tot loon daarvoor kregen de ingezetenen van Tholen met de enkele duizenden van elders veel te genieten. Vooral de ruime gelegenheid om goede, en zelfs heerlijke muziek t.e liooren komt hier iu aanmerking. Hoevelen hebben wij opge togen gezien bij de heerlijke tonen, mengeling van de verschillende faiifarengezelscliappen eu vooral van de Staf vau Bergen op Zoom. Hoe werkte de oubekrompen versiering van het feest terrein eu de stad mede om de stemming te verhoogen. Zelden is met minder overdrijving gezegd kunnen wordenwe hebben niets clan lof. Iedereen was tevreden over de afcl. Tholen, zij mag tevreden zijn over zichzelve. Aan de bewoners van de Brugstraat werd alsnog een eervolle vermelding toegekend voor de poort, aldaar geplaatst. Men verzoekt ons nog te melden dat de Commissaris der Koningin f 20.beschikbaar heeft gesteld voor de uitgeloofde prijzen van de tentoonstelling. Tweede Kamer. Wat verwacht werd, is geschiedal de amen dementen op 7 en 8 van art. 3 der be drijfsbelasting, met uitzondering van een paar weinig belangrijke, werden verworpen. Alle aansporingen tot eene zachtere behandeling der ambtenaren bleven ijdel, evenals die om de ge heele land- en tuinbouw of een paar takken ervan onder den belastingdruk te brengen. De Minister had de zelfvoldoening dat het heele art. 3, waaraan zoovele dagen besteed zijn, bijna onveranderd werd aangenomen. De eenige wijzi ging strekte nog in het belang der schatkist. Ook art. 4-, dat de vaste inkomsten wil Ireffen, zooals die bij den aanvang des jaars zijn, en de andere zooals ze hij het einde van het vorige jaar zijn, ook dat art. bleef ongewijzigd, hoewel getracht werd er eenige verandering in te brengen. Anders ging het met art. 5. Hierbij hechtte de Kamer hare goedkeuring aan een paar amen dementen. De Minister wilde de winstuitkeeriugen aan verzekerden in assurantie-maatschappijen vrijstellen, doch de heer Borgesius was daartegen en hij kreeg zijn zin. De Comm. van Rapp. stelde voor om geen aftrek coor rente toe te staan van eigen kapitaal in klooster-bierbrouwe rijen en dergelijke en dit werd, zelfs met behulp vau verscheidene katholieke leden goedgekeurd. De Kamer is nu gevorderd tot het belangrijke art. 9, hetwelk de schaal, waarnaar de belasting zal worden geheven, vaststelt. Bij den aanvang der behandeling deed de Min. de belangrijke mededeeling, dat hij de opcenten op deze belas ting liet vervallen. Verschillende leden stelden wijzigingen voor met het doel om aan lage inkomsten nog meerdere ontheffing te verleenen en bij de progessie in het algemeen rekening te houden met den ge huwden of ongehuwden staat en het aantal kinderen van den belastingschuldige en de heer Borgesius wilde het vrijgestelde iniuimum tot f700 verhoogen. De Min. zelf wijzigde het tarief voor hen, die in de vermogensbelasting zijn aau- reeks van rijtuigen natuurlijk algemeen opzien teweegbracht en over de ongelijke straatsteenen hostte en schudde dat het een aard had, en daarna weder opwaarts tot aan de hoogvlakte die naar het gebergte leidde, waartusschen de ruïne der oude abdij van Llandegai verscholen lag. Ida was allerdroevigst gestemd, en leunde zwijgend tegen de zware fluweelen rugkussens van liet groote rijtuig}., Zij had niet den minsten lust om in liet ge zelschap t'3 zijn van Middleton's vrienden, met de zekeiheid dat deze uit de hoogte op liaur neerzagen. Zij was geheel onder den indruk van Lady Trefew's ouverdragelijke koelheid van zoo- even, en het hinderde haar telkens opnieuw wan eer zij den luiden lach der gastvrouw hoorde weerklinken, daar zij wist dat de Lady op dit oogenblik het gezelschap genoot van den man dien zij liefhad. De t wee heeren, die met haar in hetzelfde rijtuig /aten, waren eigenlijk alleen welstands halve gevraagd en laboorden geenszins tot de naaste vrienden van Lady Trefew. Zij werden daarom ook weggestopt in de gesloten reiskoets, waar zij naar welgevallen mochten praten over geslagen. In plaats van 2°/0 boven f'2 hij voor 2°/0 boven f 150 voor verrao 13000 of 14000 en 2°/0 boven de f vermogens van f15000 gld. of meer. Het lot der amendementen zal spoet worden. ijn nb ird og BIEZELINGE. Ten overstaan van de A. Gallis Merens te Kapelle had Maa Juni ten behoeve van Ivo van Hooteg verkooping plaats van vruchten te velde, in den Willem Annapolder alhier. D geschiedde per Schouwsch gemet 67 centiaren) als volgt: 12 perceelen wintergerst: le perc. groot 1 gemet 5 roeden ïi 2e perc. groot 1 gemet 5 roeden h 11 perc. groot 1 gemet 5 roeden i\ f 116. groot 1 gemet 5 roeden h f96.5e pt 1 gemet 5 roeden h f 88.6e perc, gemet 5 roeden a f118.7e perc. roeden h f121.8e perc. groot 18! h f 100.9e perc. groot 195 roeden a 10e perc. groot 199 roeden hf89. groot 203 roeden a flll.12e pei Jj 205 roeden h, f119. 7 perceelen klaver le snee: le perc. groot 160 roeden h f 43.- groot 130 roeden f25. De overige werden ingehouden. Alles onverminderd 10 °/0 onkosten. Voor de aanstaande verkiezing vai »r. voor den gemeenteraad m de gemeente is het stembureau samengesteld uit di Sri A. Nij<sen, voorz. en S. Wisse en W kooru, stemopnemers. IERSEKE. Dat ook palingen elkaar v< bleek hier heden bij een exemplaar van van dieren. Het was geen sukkelaar: 8 II.G. eu toen hij schoongemaakt wer liet, dat hij op 't eind van zijn leven krachtige proef van zijn vraatzucht had In zijn inaag vond men twee zijner soo ten, m. a. w. 2 andere palingen waa eene ook niet eens zoo heel klein wü eene lengte had van een paar decimetci gewicht van weinig minder dan een ou OUD-VOSMEER. De oud-leerling d Normaallessen te Tholen J. W. de Gra )t met gunstig gevolg het toelatings-exarai legd voor de Rijks Normaalschool voor onderwijzers te Amsterdam. De kermis heeft de vorige week kalm verloop gehad. De politie behoefde niet handelend, noch waarschuwend op te iets dat zeker in geen jaren is voorgeva e Door den landbouwer C. W. Snij getrokken bij de verloting, verbonden Prinslandsche paardenmarkt, Maandag den, een prachtige tilbury, naar men waarde van f 300. STEENBERGEN. In den laatsten tijd wij enkele personen in ons midden di< iiaatnd betooverd zijn. Een dier persone eene sprekende slang in het lichaam, ee wordt voortdurend lastig gevallen door van verbazende afmetingen, natuurlijk vo( ren onzichtbaar, enz. Spoedig zullen door stellende onderzoekers half voltooide worden gevonden in de beddekussens, onomstootelijk bewijs van betoovering Weet men soms geen raad de schuldige dekken? Misschien kan het volgende da komen„Om 't zeker te weten, wor kruissleutel, aan een touw gebonden, gel Joh. I vs. 1. Twee personen nemen ni van den sleutel, waaraan de bijbel hangl vingers, en waarlijk! de sleutel draait, er twijfel meer,juist naar haar, rede:i verdacht wordt." Eenmaal op de politiek, of in slaap vallen wanneer huu geuamer was. Zij deden in het begin nof moeite om een gesprek met Ida aan te 1 doch het was duidelijk dat hare antwoori weinig belang inboezemden. Trouwens, Ida zelve was ook weinig om een geregeld gesprek aan den gang te Haar hart was te vol; zij zat als in een voor zich uit te staren, door het portieri naar buiten. Zij zag de steeneu muren der het hooge gras op de weiden, het grazei en de eindelooze rij van hooge bergen verte; of liever zij zag ze niet, want dachten waren elders. Alleen wanneer dan den schellen lach van Lady Trefe het getrappel der paarden en het gera wielen hoorde uitklinken, kwam zij oogenblik tot het bewustzijn der treurij kelijkbeid. Hrt was voor haar dus een sombere hare oogen schitterden weder even toen plaats hunner besteraming aankwamen Middleton zag toesnellen, die vlug de het portier nedersloeg om haar bij het uits behulpzaam te zijn. Wordt ver ït 'O tri

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2