ie 416. Zaterdag 17 Juni 1893. 1893. J. M. C. POT, P u b I i c a t i n. FEUILLETON. 4NG GEWACHT. IERSE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, i per 3 maanden, franco per post 65 cents, het buitenland 90 cents. ezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan eau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4- regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij, die zich van heden af op d abonneeren, ontvangen de tot a.s. nog te r a t i s. verschijnen num- eester en Wethouders van Tholen brengen, art. 83 der algemeene politie-verordening, van de ingezetenen dezer gemeente, dat het secreetmest kan plaats hebben gedurende van ag 21 op Donderdag 22 en ag 22 op Vrijdag 23 en 23 op Zaterdag 24 Juni. en 17 Juni 1893. INRICHTINGEN, icluule of -kunne* veroorzaken. ester en Wethouders der gemeente Tholen er algemeene kennis, dat het verzoek van rloo, wonende alhier, om op het perceel, bekend sectie G no. 993, een schiet- mogen daarstellen, door hen is toegestaan, den 17 Juni 1893. eester en Wethouders van Tholen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat den 20 Juni 1893 binnen deze gemeente che collecte zal plaats hebben, ten behoeve onds tot aanmoediging en ondersteuning van ende Dienst in de Nederlandenwelk Fonds strekt tot ondersteuning van al de ver- eenigerlei strijd, waaronder ook die in Overzeesche Koloniën of Bezittingen, en nitsdien een ieder uit, om door eene milde at Fonds tot vervulling van het edele doel lts bestemming, te helpen in staat stellen, den 17 Juni 1893. rgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. gemeester der gemeente Tholen brengt ter belanghebbenden dat Schietoefeningen zullen worden Juni a. s. en volgende dagen op het fort ek van Holland, in Z. W. lijke richting op geplaatst aan de Z.zijde van den Nieuwen chen Watenoeg 2e op 4 Juli a.s. en volgende dagen op het lort te lJmuiden in een sector, die begrensd wordt door de richtingen Z. W. en N. W. 3e op 18 Juli a.s. en volgende dagen op het lort op de Harssens, in een sector van 60° beO. de lijn Harssens-Oude Schild; 4e in het tijdvak van 10 Juli tot uit0. September a. s. van het fort Kaap Hoofd den Helder, in de richting N. N. W. Tijdens de oefeningen zal aan een hooge staak op de zandplaat Onrust eene roode vlag waaien ter aanduiding van de onveiligheid van het terrein dat zich over genoemde zandplaat en de aangrenzende vaarwaters uitstrekt. Tholen, den 17 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. DE TENTOONSTELLING VAN PAARDEN EN VEE. Het glanspunt der Tentoonstelling waren de paarden. Trouwens anders kon het wel uiet want in dit opzicht schaart «lit eiland zich waardig aan dat van Schouwen en Duiveland en is het bekend dat men op deze drie eilanden de beste paar den, vooral voor den handel vindt. Mag Vlaan deren terecht een groote waarde aan het Belgische zeer zware landbouw paard hechten, meer het type van een karrepaard, dat zeer zware vrachten met een gepasten flinken tred voort beweegt, de locale toestanden daar te lande en hier zijn te zeer uiteenloopend. Ginds op die zoogenaamde callesywegen, een weg uit een ijzerharden straatsteen minstens tweemaal zoo groot als de hier gebruikelijke samengesteld, waar door bij elke verplaatsing der wielen een veel zwaardere schok wordt gevoeld dan op den ge wonen straatw/?g£ kan alleen een zoo massief zwaar paard dienen, en daar komt het belgische paard tot zijn volle recht. In Tholen en Schouwen, waar men geen spoorwegen heeft en de afstand van de boerderijen naar de haven een vrij groote is, waar voorts de bedrijven op zich zelve grooter en dus ook de dagelijksch af te leggen afstanden van de hoeve naar het land in hooi-, zaai- of oogsttijd zooveel langer zijn, waar men eindelijk meestal goed onderhouden grintwegen heeft, daar hoort een Naar het Engelsch. refew was juist onder behandeling van unstenaar, en hare oogen waren daarbij een roman. Toen zij Ida zag, lichtte oogen op en zeide op onverschilligen toon: ij weer wat beter, Miss Ida?" genoegzaam hersteld om Aberbach kunnen verlaten," antwoordde zij. t mij bijzonder verplichten door mij ijtuigje naar het naastbijgelegen spoor- te laten brengen." tot mijn leedwezen, onmogelijk," gastvrouw. „Wij hebbeu morgen eeu iij, en daarvoor hebben wij al de paarden [en noodig, zelfs die van de boerderij, las uw vertrek nog wel een dagje willen nietwaar?" al lang te voren op Aberbach sprake geweest van een gezamenlijke tocht naar de ruïne van de abdij van Llandegai, in den vorm van een buiten partijtje, maar omdat daarvoor een aantal toebereids_den noodig waren, was er tot dusver nog niet van gekomen. Doch nu was alles vastgesteld en zou het feestje doorgaan. Toen Ida den volgenden ochtend wakker werd, hoorde zij beneden voor haar venster het rollen van rijtuigen, het hoefgetrappel der paarden en het rinkelen der gebitten. Lady Trefew had niet overdreven toen zij aan Ida zeide dat alle rijtuigen voor deze gelegen heid in gebruik waren genomen. Verscheidene wagens waren reeds vooruitgegaan om de benoodigdheden voor den maaltijd op de bestemde plaats te brengen, alsmede een tent, die opgezet kon worden in geval van regen, een draagbare kookmachine, koelvaten voor den wijn, een vergaarbak voor het ijs, eenige groote bakken voor schotels en glazen kortom, alles noodig was om de physieke krachten te herstellen van het gezelschap, dat de eenzame omstreken van Llandegai zou doen weergalmen van vroolijk gelach en luchtige gesprekken. Rosie kwam vroolijk de kamer vau Ida binnen- paard thuis, dat snelheid verbindt aan de noodige hier niet zoo enorme trekkracht. Door dat paard met bovenlanders te kruisen heeft men een paard h deux raains verkregen, een carossier, een zwaar goed gebouwd koets paard met levendige bewegingen, sterken bouw en, schoonen kop, wat door den handel zeer gewild is en goede prijzen bedingt. De eerste prijs der hengsten werd aan den Clydesdale hengst van de Zierikzcesche hengsten- vefeeniging toegekend, een dier reeds op onze tentoonstellingen bekend, om zijn forsche gestalte en zijn gevederde pooten (het lange haar aan de pooten noemt men in Engeland „feather" of veeren). Evenals bijna alle dieren van dit ras heeft ook deze donkerbruine hengst witte geve derde sokken. De tweede prijs won de Belgische hengst „Hercule" van Erail van Laere te Rilland-Bath, "een vertegenwoordiger van het zware ras in de Zuid-Bevelandsche punt, op de zware gronden van de Bathsche en Engelsche polders volkomen op zijne plaats. Beide behoorden tot de categorie der minstens 3 jaren oude heugsten „Pride of Burnbank" dit is de naam van den Clydesdale hengst is vijf jaar, Hercule is er vier. Van tweejarige hengsten was slechts één exem plaar aanwezig, de voshengst van Chr. Hartog te Scherpenisse, die, niet volmaakt genoeg om een eersten prijs te worden toegewezen, met den tweeden werd bekroond. Ongetwijfeld bezit die hengst zeer goede eigenschappen als landbouw- tevens handelspaard en als zoodanig zal hij in Tholen juist het gewenschte type zijn. Wij hoorden hem dan ook van kenners een veel belovend paard noemen. Van de jarige hengsten waren drie inzendin gen, waarvan alleeu een tweede prijs werd toe- toewezen aan „Hector" van L. J. Dorst te Stave- nisse. Van een jarige hengst die nog geheel in de kindheid is en zich nog ontwikkelen moet, is het moeielijk reeds nu te bepalen wat daaruit zal groeien doch voor het oogenblik is dit hengstje reeds bepaald een schoon bewegelijk dier, dat naar wij hopen, later nog van zich zal doen spreken Ten slotte werd nog een extra-prijs toegekend aan een zwarten hoog elegant gebouwden Oldeu- trippelen. Haar gezichtje glansde van genoegen bij het vooruitzicht op zulk een heerlijken dag, doch zij was tevens vol hulpvaardige belang- slelling om te weten of zij hare jonge vriendin ook van dienst kon zijn bij haar toilet. „Ik zal niet meegaan," zeide Ida. „Ik ben niet gestemd om pleizier te maken. Ik ik wou liever hier alleen blijven." Te vergeefs deed Rosie alle moeite om Ida van gedachte te doen veranderen, doch zij was ditmaal onverzettelijk en kleedde zich dan ook weder in haar eigen eenvoudig japonnetje, zette haar hoedje, dat zooveel van deu storm geleden had, weer op en ging toen naar beneden. Zij stak het groote grasperk over en verborg zich ergens achter het geboomte, om niet door het overige gezelschap gezien Ie worden. De eenige reden waarom zij toch was beneden gekomen, was dat zij deze gelegenheid wenschte waar te nemen om Middleton te spreken en hem te zeggen dat zij lang had nagedacht en nu o/ertuigd was dat het beter zou zijn wanneer zij nooit zijne vrouw werd. Zij wilde hem zijn woord teruggeven en hem smeeken, indien bi" haar inderdaad liefhad, haar den volgenden J burger witvoet hengst van J. van Sprang te Willemstad, daar de jury het blijkbaar niet over het hart verkrijgen kon, slechts 2 prijzen aan 3-jarige hengsten te verdeelen en dit schoone dier leeg uit den ring te laten komen. Gedoogt ons bestek niet, de merries van de verschillende jaargangen aan eene zoo uitvoerige bespreking te onderwerpen, toch kunnen wij de bekende schoone „Cato" van L. J. Dorst te Stavenisse die op de sporttentconstelling te Scheveningen den eersten prijs behaalde en ook hier nomraer één was, niet onvermeld laten, evenmin de lichtbruine merrie „Loe" van den heer J. W. Wagtho te Tholen, wiens naam we bij alle afdeelingen der paarden vinden en wien die overwinningen waarlijk niet te gemakkelijk gemaakt werden, want zooals gezegd, over het algemeen waren de paarden het glanspunt der tentoonstelling. Bij de tweejarige merries vielen dien heer voor zijne beide vossen, de eerste en tweede prijs toe. Van de jarige verkreeg Chr. Hartog te Scher penisse met zijne zwarte merrie den eersten prijs tegenover de vos van E. Geluk Az. te Sint Aunaland wien de tweede werd toegewezen. Voor de ruinpaarden werd alleen de eerste prijs vergeven aan den zwarten „Leeuw", een zeer schoon en zwaar paard van den heer J. W. Wagtho, die eer ten volle waardig. Bij de merries met veulen waren de hh. A. de Wilde C.Dz. te St. Maartensdijk eu E. Geluk te Sint Annalaud de gelukkigen, respectievelijk met den eersten en tweeden prijs. Onder de spannen werkpaarden vinden we de donkerbruine spannen van den heer J. W. Wagtho weder als eerste en die van den heer B" G. Eredrichs te Oud-Vosmeer als tweede vermeld. Ook hier was nog menig uitmuntend span aan de lijn. Een groote aantrekkelijkheid vormde ten slotte de concurrentie der tilburypaarden waar de heer G. J. van Dixhoorn, van Bergen op Zoom, den eersten prijs behaalde met een hoog eleganten bruinen ruiu van flinke taille met zeer schoon temperament en elegante houding. Een extra- prijs werd nog aan den heer A. J. Steendijk te Stavenisse voor zijne zwarte merrie toegekend te laten vertrekken, opdat zij zoo spoedig moge lijk naar Ierland mocht terugkeeren. Het zoude laatste dienst zijn, dien zij van hem verzocht. Dit besluit was geen inval van het oogenblik, maar het resultaat harer ernstige overwegingen gedurende den nacht, dien zij slapeloos had door gebracht. Het was echter gemakkelijker dit plau te be ramen dan lipt te volvoeren. Overal om haar heen zag zij drukte en gewoel, allen liepen haastig op en neer, pratende, schert sende, lachende. En ouder die allen was ook Middleton, die druk medehielp aan alles wat er te doen was, en voor iedereen een vriendelijk woord, een rainzameu-groet of een glimlach over had voor iedereen, behalve voor Ida, want hij zag haar niet en wist niet dat zij in ziin* onmiddel lijke nabijheid was. H,: aangewezen als zou alles be-" Eer' C"'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1