Ierseksche en Thoolsche Courant, N°. 415. Donderdag 15 Juni 1893. EXTRA-NUtoMER. Advertentiën. Dorsehmaehines, Landbouwwerktuigen. weekblad, gewijd aan de belangen van oesterteett, landbouw, enz. J. M. C. POT, tl. ie po R. A. van Haesendonk Co. Wissel- en Effectenhandel, 12 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per 8 maanden, franco per post 65 cents, het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND inqewacht aan bureau to T hol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiën: van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer lü cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. beid Zij, die zich van heden af op ilad abonneeren, ontvangen de tot 'i a.s. nog te verschijnen num- gratis. GEMEENE VERGADERING der Zeeuw- sche Maatschappij van LandbouwWoens dag 14 Juni des voormiddags 10 uur in de zaal van „Non Semper." Vervol//.) ïu de toestand van den landbouw zéé, als iveel bemoeiingen verwacht mag worden tgebreider kring werkt het Ned. Landb. in eigen kring het Paarden- en Rundvee- >ek, dat steeds meer waardeering onder en gunstige gevolgen vertoont. Te Wage- hebbeu wij een modelinrichting voor uwonderwijs, binnen de provincie krijgen inrichting en proefvelden te Goes, waar en praktijk samen gaaner zijn betere van gemeenschap, vereenigingen voor iffen, misstanden in de pachtcontracten edeeltelijk weggenomen, enz. en ondanks es is de toestand van landbouw en veeteelt oskleurig, en die van den landbouw zelfs tig. Hoe komt dat? Niet in de eerste door het ongunstige seizoen, maar de herinnert hier aan de woordeu van den lickes: De vroegere voorspoed was geen e voorspoed. Hij hoopt dat de Maatschappij dachten zal blijven inspannen, doet een op de afdeelingen en verwacht veel van OJ ïge samenwerking. Maar bovenal moet feeering meewerken. De landbouw moet n t idei UJCQVVEÜ1.IVCU. U»C 1UUUUUUW moet ïger haar stiefkind blijven. De verkeers- moeten voortdurend verbeterd en ver en de belemmeringen voor den vooral aan de grenzen, weggenomen De landbouw zal zich niet onttrekken belastingen, maar zij wil dan ook niet pp I worden. hoofd niet gebogen, „Ende desespereert ,/tKan verkeeren," de blik vooruit, de den ploeg, en dan gaan wij welge wild e toekomst tegen. Dankende voor de tal- comst eindigde de voorz. zijn openingsrede, ia werden de notulen gelezen en goedgek. 4-, verslag van den toestand der Maat- in 1892, was, zeide de voorz. in hoofd- :ds begrepen in ziju openingswoord. Hij daaraan toe, dat de veeteelt gedrukt ging e omstandigheden, om welke te verbeteren ofdbest. zich in contact had gesteld met ende landbouw-comite's aan de grenzen, het gevolg zal zijn eene vergadering, i adres aan de Regeering zal ontworpen om de beperkingen der vrijheden van •^handel op te heffen. "V. De heer Van Stapele, als rapporteur E3 missie tot het nazien der rekening over £2 iviseerde tot goedkeuriug dier rekening, bij acclamatie besloten werd. a werden als punt VI de namen der laars voor de inzendingen genoemd, te le heeren: T. J. Voorbeijtel te Ritthem, an Daalen te Wilhelminadorp en J. C. t te Tholen voor de werktuigenvoor lende hh. A. Govaerts te Westdorpe, Arnemuiden en Van der Vliet te Krui- voor het rundvee de hh. Kooiman te Kort- Timmers te de Heen en Van de Kapelle; zuivel de hh. C. Groeneveld de Kater dgouwe, L. van Weel te Wolfaartsdijk losma te Zonnemaire. ut de afdeeling, waar in 1894 de Algem. gehouden worden, kan nog geen defini- ïTCk2v,xa meegedeeld. In Nov. zal dat jeslist. De keuze hangt tusschen Walche- iierikzee. VHl. Daar de heer Van der Have ongesteldheid de vergadering niet bij- werd zijne inleiding tot een punt van g voorgelezen door den heer E. van den let gekozen onderwerp was: De coöpe- ïivelfabrieken. De inleider behandelde schaduwzijden. Thans hebben de boerin dochters ook haar aandeel aan de werk- o op de hoeve, waarvoor zij in den volle kelders met melk en boter beloond Houdt dit op, dan zal voor de dochters gezocht moeten worden, en dit zal eerder ere geld kosten, dan dat het geld opbrengt. De lichtzijde is hierin gelegen, dat zwakke huismoe ders verlichting van werk zullen bekomen, zonder dat de inkomsten verminderen. De gemeenten van het eiland Tholen liggen te ver uit elkander om aan een fabriek op groote schaal te denken. Daarom kan daar alleen in overweging komen de toepassing van het stelsel dat in Limburg veel gevolgd wordt. Eenige boeren vereenigen zich daar en koopen een roomafscheider, waarmee men een 1000 liter melk per dag bewerken kan. De uitgaven aan verdere werktuigen en loonen zijn niet groot, en in het algemeen is de uitslag bevredigend. Maar een hoofdvereischte is, dat de melk zuiver zij. De heer Swavink daarentegen gaf de voorkeur aan coöperatieve fabrieken op grooter schaal, maar dan moest men beter werktuigen hebben, dan in die kleine inrichtingen, werktuigen die de melk op het vet- en niet op het roomgehalte onder zoeken. De zuiverheid der melk (als men daarmee ongewasschen melk bedoelt) doet niets ter zake, omdat de aandeelhouders naar het vetgehalte betaald worden, en werkelijke onzuiverheden wor den volmaakt afgescheiden. De heer Mulock Houwer van Zierikzee las een stuk voor van den heer Groeneveld de Kater, directeur der zuivelfabriek te Zonnemaire, waarin deze eenige mededeelingen gaf omtrent de werking dier fabriek. Hij kwam tot de slotsom dat deze fabrieken de boerin verheffen van slavin tot waar dige huismoeder, en dat de coöperatie in het belang is van den veeboer. Eene uitdrukking in dit opstel voorkomende gaf den voorz. aanleiding om even de politiek aan te roeren, namelijk in betrekking tot de vrij stelling van den landbouw bij de bedrijfsbelasting. Hem kwam die vrijstelling voor als een aalmoes, waarvan de aanname den begunstigde steeds voor de voeten kan worden geworpen. De heer Heijse merkte op, dat de heer Van der Have in zijne inleiding de Limburgsche handelwijze niet als coöperatie schijnt te beschou wen. Dit is z. i. een dwaling. Verder meende hij, dat de heer De Kater aangetoond heeft, dat het voordeeliger is veel melk te verwerken, dan weinig, daar door het meerdere de uitgaven weinig stijgen. De voorz. legde er de nadruk op, dat de hoofdzaak is: men moet weten met welk getal aandeelhouders of liever met welk getal koeien men begint. Daarnaar moet de uitgebreidheid der fabriek geregeld worden. In Sluis is een fabriek die de melk van 160200 koeien ver werkt, die goede resultaten geeft. Men moet in deze zaak nog een factor niet over het hoofd ziende landbouwer houdt in den regel slecht boek, en dit geschiedt nu voor hem aan de fabriek op uilstekende wijze. Hij meende, dat het gesprokene over de coöperatieve zuivelfabrie ken een uitmuntende stof voor den almanak van 1894 oplevert. Punt IX en X vervielen uit gebrek aan stof, waarom de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de betooode belangstelling en aandacht sloot. de heer Job van der Have te Nieuwerkerk bij de opening dankte voor hunne belangstelling. Punt 1 der agenda, luidende „Verslag van den toestand der Afd.", kwam aan de orde nadat de notulen der vorige verg. waren gelezen en gearresteerd. De voorz. deelde mede dat bet ledental was toegenomen (op 't oogenblik tot 480 Red.) Eén begunstiger, de heer Lantsheer, was haar door den dood ontvallen. Er was reden tet tevreden heid, maar toch spoorde de voorz. de leden krach tig aan om begunstigers te werven. Slechts daardoor en door algemeene deelneming kan het Paardenstamboek slagen. Er zijn 197 merriën en 118 veulens ingeschreven. 2e. De rek. 1892 werd goedgek. Ontv. f 1889.225, uitg. f 1207,945, bat. saldo f181,28. 3e. Voorstel tot wijziging v. art. 7 Huish. Regl. De Bestuursleden zijn (behalve Secret. en Penningm.) na 6 jaar zitting niet terstond her kiesbaar. Dit wilde de vorige verg. veranderen, eenvoudig omdat (gelijk de heer Van Weel mee deelde) Jde Afd. met dezen voorz. staat of valt. De voorz. was persoonlijk tegen de wijziging. Zij werd met 32 tegen 5 st. aangenomen. Een voorstel om art. 10 te wijzigen (1 in plaats van 2 verg. per jaar) werd door 't Best. ontraden. Het bleef onveranderd. 4e. De bepaling der plaats voor de volgende verg. werd aangehouden tot nadat het Hoofd best. v. d. Mij. v. Landb. de afd. voor de volgende tentoonst. zal hebben aangewezen. 5e. Niemand der leden had te noemen een punt ter behandeling voor de Alg. Verg. v. 't Ned. Paardenstb. in Sept. te houden. 5e. Tot Best.-lid in de plaats v. d. h. N. W. Hocke werd met 30 st. benoemd de heer C. A. H. Wagtho, secret. die de benoeming aannam. 7e. Ingek. st. Alleen werd vermeld de Alg. Verg. v. de afd. Zeeland v. 't Ruudveestb. 7 Juli te Domburg te houden. Daarna sloot de voorz. de verg. Aan het terrein der tentoonstelling is met vlaggen en groen en door een versierde kiosk een fraai aanzien gegeven. Een groote menigte be weegt zich, ondanks de felle hitte, op het terrein om de tentoongestelde werktuigen, vee enz. te bezichtigen. Vervolg uitslag bekrooningen. WERKTUIGEN, ENZ. oor de meest volledige verzameling van zui- velwerktuigen Prijs, f 50.wed. J. C. Massee Zn., Goes. Een handcentrifuge: le prijs, f 50. Boecke Huydekoper, Groningen. 2e prijs, f25.Franken Goemans, Goes. 3e prijs, f20.— (extra) wed. J. C. Massee Zn. Een bolerkneedmachine: Prijs, f 25.niet toegekend. ids Na afloop van het festival werden door den heer Burgemeester van Tholen aan de verschil lende muziekgezelschappen de herinnerings- medaljes uitgereikt en had de verloting der uit geloofde prijzen plaats. Etten trok den prijs van 25, Halsteren die van 15 en St. Annaland die van 10 gulden. Den ganschen dag en vooral des avonds heerschte een recht feestelijke stemming en bui tengewone drukte in de straten en op het feest terrein. Het versierde Marktplein leverde een schoonen aanblik op en eene groote menigte be vond zich daar tot laat in den avond om rustig te genieten van de heerlijke muziek van den heer Bouwman. Het waren genotvolle uren, die niet weinig door Let heerlijke weder bevor derd werden. De stilte d:cd de illuminatie op de Markt en elders uitmuntend slagen. Donderdag 15 Juni. Des voormiddags te 9y2 uur vergaderde de afd. Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek in de zaal van Non Semper. Deze vergadering werd vereerd door de \egen- woordigheid van Z. E. den Comm. der Ko"'-.-' en den heer Burgem. van Tholen - PAARDEN, VEE, ENZ. Hengsten, minstens 3 jaar oud. le prijs f25.— met een premie f50.— de hengsten-associatie „Clydesdale", Zierikzee. 2e prijs, f 15.— Emile van Laere, Rilland. Hengsten geboren in 1891. le prijs f 20.niet toegekend. 2e prijs f 10.— Chr. Hartog Az., Scherpenisse. Hengsten geboren in 1892. le prijs f 15.niet toegekend. 2e prijs f7.50 L. J. Dorst Cz., Stavenisse. Merriepaarden minstens 3 jaar oud. le prijs f25.— met premie f25.— L. J. Dorst Cz., Stavenisse. 2e prijs f 15.C. A. H. Wagtho, Tholen. Merriepaarden geboren in 1891. le prijs f 15.C. A. H. Wagtho, Tholen. 2e prijs f7.50. J. W. Wagtho, Tholen. Merriepaarden geboren in 1892: le prijs, f10. Chr. Hartog Az Scherpenisse. 2e prijs, f 5.— F. Geluk Az., St. Annaland. Ruinpaarden minstens 4 jaar oud: le prijs, f 15.J. W. Wagtho, Tholen. 2e prijs, f10.niet toegekend. Merriepaarden met veulen: le prijs, f25.met premie van f10.A. de Wilde C.Dz., St. Maartensdijk. 2p -- 0.F. Geluk Az., St. Annaland. 'marden: W. Wagtho, Tholen. f15*B. G. Friderichs, Oud-Vosmeer, lilburypaard Prijs, f 20.G. J. van Dixhoorn, Bergen op Zoom, (Extra prijs) f 10.— A. J. Steendijk otavenisse. RUNDVEE. Springaderen geboren in 1891 of vroeger: le prijs, f30.— J. W. Wagtho, Tholen.0 ~e prijs, f 15.J. Hoogenboom, Kerkwerve. Stieren geboren in 1892: le prijs, f 20.— M. J. Mol, Jz„ St. Maartensdijk. ve PrJjf' K. Hage, Jz., Scherpenisse. Melkkoeien, minstens 8 stuks: le prijs, f25.L. J. Dorst, Cz., Stavenisse. .FT,' f.1B— J' W' Wagtho, Tholen. Melkkoeien, minstens 2 stuks, le prijs f20.H. Knook, Nieuw-Vosmeer. 2e prijs f 10.J. W. Wagtho, Tholen. Vaarzen, minstens 2 stuks, met niet minder dan 4 tanden. le prijs f 15.H. Knook, Nieuw-Vosmeer. 2e prijs f 10.— 3. W. Wagtho, Tholen. aarzen, minstens 2 stuks met minder dan 4- tanden. le prijs f 15.A. J. Steendijk Cz., Stavenisse. 2e prijs f 10.— J. P. Hage Cz., St. Maartensdijk. SCHAPEN. Springrammen. le prijs f5.50 J. W. Wagtho, Tholen! 2e prijs f5.M. C. van Tilburg, Oud-Vosmeer. Ooien, minstens 3 stuks, le prijs fl0._ J. W. Wagtho, Tholen. 2e prijs f 5.— M. C. van Tilburg, Oud-Vosmeer. Ooien, minstens 6 stuks, le prijs f 10.— J. W. Wagtho, Tholen. 2e prijs f 5.iiiet toegekend. GEITEN. le prijs f5— A. M. van Dijke, Tholen. 2e prijs f 2.50 niet toegekend. VARKENS. Beeren. le prijs f7.50 F. Coveliers, Ossendrecht. Zeugen le prijs, f5. F. Coveliers, Ossendrecht. PLUIMGEDIERTE. Eenden, schoonste verzameling le prijs, f8.A. Wagemaker, Tholen. Kippen, idem le prijs, f 3. A. J. de Wit Andriessen, Tholen. .priJs' ^1*50 Chr. Hartog Az., Scherpenisse. Duiven, idem: le prijs, f 3.— I. v. N. en A. M. 2e prijs, f 1.50 A. B, A. P. en C. B BOTER. le prijs, f6.C. Groeneveld de Kater, Zonnemaire. 2e prijs, f4— J. W. Wagtho, Tholen. Voorts verkregen eene eervolle vermel ding: C. de Haan te Tholen voor een partij vette kaas, Dominicus en Co. te Wemeldinge voor eene collectie aardbeziën en rozen en J. van der Have te Kapelle voor eene collectie zaden. STEENBERGEN en BERGEN OP ZOOM leveren alle mogelijke bestaande SNIJMACHINES, BREEK- en MEELMOLENS Verder alle MACHINERIEËN en Levering franco huis, met u-begrip van stellen, s#- Vraagt prijsopgaaf! Engelsehestraat, Bergen op Zoom. besteedt voor COUPONS en VREEMD GPfli hooge koersen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 3