I Van onze berichtgevers. Geutengd Nieuws. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand 1 Kerknieuws. Uitslag Verkoopingen. Marktberichte u. „L'écu [<3'or] et se3 rapports avec les diverses livres" tel est le titre de ce livre qui proraet d'être d'une incontestable utilité aux archivistes, aux numismates et aux historiens s'occupant d'économie politique rétrospective. L'auteur s'est proposé d'ecrire une sorte de raanuel pour faciliter 1'évaluation en raonnaie actuelle des sommes qui se trouvent indiquées au moyen age, dans les chartes néerlandaises, sous les dénominations de monnaies de payeraent nollandaises, utrechtoises, braban^onnes, fran?aises et anglaises, cl qui y sont exprimécs en livres de gros, livres tournois, livres de mites, livres parisis, livres flandres et livres sterlings. L'entreprise est considérable et nécessite non seulement les conuaissauces les plus variées, raais encore cette patience et cette ténacité qui sont la caractéristique des races du Nord. Je n'ai pas la compétence voulue pour porter un jugement sur ce livre, la nature m'ayant dépourvu des qualités indispensables au calcu- lateur, mais je devais aux lecteurs du Bulletin de le leur signaler et h M. Hollestelle de le louer d'une tentative qui lui vaudra certainement la reconnaissance des érudits. IERSEKE In Suriname zoo kon men on langs lezen is zulk een overvloed van post zegels, dat de huidige voorraad voor 10 jaar strekken kan. Den Haag schijnt zijn gaven verschillend uit te deelen. Zoo ken ik een kantoor, waar men wel eens te vergeefs om een zeker soort van postzegels komt. Van waar dat meten met twee maten? Zouden die dingetjes naar evenredigheid der bevolking worden uitgedeeld Zoo ja, dan was het niet kwaad, dat men in Den Haag wat meer aan samen gestelde evenredigheden deed. Naar men zegt, zal van woge den Polder De Breede Watering bewesten lerseke over den Varkensdijk alhier een griutweg worden aangelegd. Onlangs meldden wij, dat aan schipper Lau- rens van Aalst en zijn knecht van wege de Zuid- hollandsche Maatschappij tot redding van Schip breukelingen een belooning in geld en aan den schipper tevens een bronzen uiedalje werd toege kend. Zulks geschiedde wegens het redden bij hevigen storm op 17 Mrt. 1.1. van kapitein A. Hnrdenbol en 4 man der equipage vau het stoom schip Antwerpen, dat in het Keeten aan den grond gevaren en gezonken was, welke personen anders aan een wissen dood zouden zijn prijs gegeven. Heden heeft ook de knecht, Iman Dane, van genoemde maatschappij de bronzen medalje ge kregen, welke hem door tusschenkorast van onzen Burgemeester is ter hand gesteld. Aan mevrouw Callenbach is het eere-voor zitterschap der Dorkasvereenigiug aangeboden. Zij heeft dit welwillend aanvaard. Gisteren kreeg een werkman, die voor den kolenbond „Voordeel" werkzaam was bij het afladen vau deu wagen, een zwaar stuk steenkool op den voet, met het gevolg, dat hij zijn werk onmiddellijk moest staken en geneeskundige hulp inroepen. KAPELLE-BIEZELINGE. De verkiezingen voor leden van den gemeenteraad wegens perio dieke aftreding hebben dit jaar plaats op Dinsdag 18 Juli. In de gemeente Kapelle zijn aan de beurt van aftreding de heeren P. J. v. d. Mandere en J. Zeger van Kapelle en M. Nieuwenhuize van Biezelinge. De Noord-Brabantschfi_ ijmkers, die elk jaar met hunne bijen Biezelinge en andere aan den spoorwegliggende plaatsen vau Zuid-Beveland bezoeken hebben niettegenstaande het koolzaad slecht heeft gebloeid nog bevredigende uitkomsten. Sommige korven bevatten nu reeds bij raming wel ben ik het met u eens dat ik niet langer hier behoor te blijven." De majoor bekeek met groote aandacht de asch van zijn sigaar, en zeide: „Zoudt gij het dan wagen hem zonder u hier te laten, in het hol van den leeuw of beter gezegd: van de leeuwin „Indien zijne liefde tegen die proef niet be stand is, dan is het beter dat ik dit nu verneem dan later," antwoordde Ida met een droevigen glimlach. „Zeer juistMoedig gesprokenriep majoor, Het was inderdaad moedig gesproken, al kon iemand als de majoor op verre na niet begrijpen of waardeereu hoeveel moed daartoe noodig was. De wijze waarop hij steeds met vrouwen had kennisgemaakt, was zelden van dien aard geweest, dat hij de kunst had geleerd om in het hn-t te lezen van een oprecht, natuurlijk, eenvoudig en onschuldig meisje. Hij kon dan ook geenszins beseffen wat er bij het uitspreken van die woorden in haar moest omgaan. En nu zou ik u willen verzoeken," ver volgde Ida op zachten toon, „mij te willen laten Aoorbijgaan; ik wil weer naar mijne kamer terug." 10 KG. honig, zeker niet weinig, als men weet, dat na gunstige zomers een korf 12 it 13 KG. honig kan inhouden. Ook zijn de bijen goed ge vorderd bij het einde der week kan de ijinker reeds zwermen verwachten. Over het geheel hebben de bijenhouders in de laatste jaren geen goede zaken gemaakt, gedeeltelijk tengevolge van slechte jaren: (verleden jaar b.v. leden zij belangrijke verliezen door het bevriezen van den boekweit); gedeeltelijk ook hebben zij dien achteruitgang te danken aan concurrentie. In gunstige jaren kunnen zij evenwel goede zaken makeneen honderdtal korven kan 5 k 6 honderd gulden opleveren. THOLEN. Woensdag herdacht de heer J. P. de Later, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn ambt aanvaardde. Achtereenvolgens was hij evangeliedienaar te Nieuwpoort, St. Annaland, Wissekerke en sedert 1891 is hij hier werkzaam. In den voormiddag werd hem door den kerke- raad een prachtig geschenk aangeboden, bestaande in eene pendule met coupes. Behalve kleinere geschenken ontving de jubilaris talrijke blijken van sympathie. De armen werden bij deze gelegenheid ruim door hem bedeeld. Door alle gezindten geacht en bemind om zijn vredelievendheid en humaniteit, zullen zeker alle ingezetenen met ons wenschon dat het Ds. de Later nog lang gegeven zij, zijn ambt te vervullen. Allerwege worden thans aanstalten gemaakt voor de feestviering op 13, 14 en 15 Junia.s. Verscheidene straten zullen door de bewoners daarvan met eerepoorten of op andere wijze wor den versierd. Wij twijfelen niet of het geheel zal een vroolijken opwekkeuden aanblik geven. Iedere straat schijnt zich te beijveren den uitgeloofden prijs voor de mooiste versiering te verwerven. Ook op het tentoonstellingsterrein heerscht groote drukte door den aanvoer van landbouw werktuigen, waaronder wij reeds zeer beziens waardige aantroffen. Voor hh. landbouwers zal deze tentoonstelling, waarop ook schoone paarden en mooi hoornvee enz. aanwezig zullen zijn, hoogst belangrijk wezen. Het bericht, als zoude het 5e bat. 3e reg. inf. van Bergen-op-Zoom naar Rotterdam worden verplaatst, wordt tegengesproken. Willemstad zou het toekomstig garnizoen voor dat bataljon zijn. In de nieuwe hoofdgebouwen der spoorweg stations te Vlissingen, Groningen en VHertogeu- bosch zullen een der muren versierd worden met eene spoorwegkaart van Nederland, in kleuren, vervaardigd op tegels. Van de honderd arbeiders, die zich Maan dag op de weekmarkt te Joure (Pr.) aanboden om te maaien en te hooien, konden slechts tien geplaatst worden. De boeren, wier toestand niet rooskleurig is, trachten zich zooveel mogelijk met eigen volk en de vaste arbeiders te redden. Sommige arbeiders moesten een voetreis, heen en terug, van 14 ti. 16 uur afleggen. In eene villa op den Vel per weg, bij Arnhem, werden gisterenmorgen de bewoners, de heer P. en zijne echtgenoote, dood in hun ledikant ge vonden. De iV. R. Ct. verneemt hieromtrent uit Velp het volgende De heer C. E. P., oud omstreeks 45 jaar, vroeger burgemeester te A.-P. en lid der Prov. Staten van Noord-Holland, woont hier sedert eenigen tijd met zijne 33 jarige echtgenoote, freule S. v. L. Hun huwelijk was met één kind (zoon) gezegend, dat omstreeks 7 jaar oud is. De echtgenooten leefden op vrij ruimen voet. Zij soupeerden gisterenavond nog rustig te zamen en gingen daarna naar bed, met het voor nemen vanmorgen naar Hilversum te reizen. Toen nu de knecht hen wilde roepen, vond hij de deur l)e majoor sprong haastig op zijde, nam uiterst beleefd den hoed af, en Ida ging langzaam en met loome schreden, als in een droom, den weg naar het huis weder op. „Dat komt wel in orde," zeide hij, toen Ida zich verwijderd had. „Zij zal wel spoedig hiervan daan gaan, dat heb ik duidelijk aan haar ge merkt. Zij schijnt een vast karakter te hebben, dat meisje, ondanks al hare zwakheid. Maar wel ben ik bang dat Edith nog moeite genoeg zal hebben om Middleton van zijne plannen af te brengen. Er zijn van die mannen, die zulke zonderling strenge begrippen hebbei^pp het punt van eer!" Wat het eerste betreft, had de ri-ajoor goed gezien. Ida had zich stellig voorgnomen den volgenden ochtend Aberbach te verlaten, met of zomler Middleton. Zij wilde dit besluit aanstonds aan Lady Trefew mededeelen. Zij koos daartoe het oogenblik, waarop deze zich, iw» de terug komst der gasten, in hare kleedkanp-r moi-i. be vinden. Het mondje der anders zoo vroolijke en lachende Ida stond nu buitengewoon strak en ernstig, toen zij de kamer hare'.* gastvrouw binnentrad. Wordt vervolgd. der slaapkamer aan de binnenzijde gesloten, wat hem noopte de kamer van de buitenzijde, over een balkon, met verbreking van een glasruit, te betreden. Vreeslijk was het schouwspel, dat zich thans in de kamer voordeed. De vrouw lag bijna geheel onder de dekens verborgen, met verbrijzelden schedel, waaruit de hersenen aan verschillende zijden waren gespat. De heer P. werd boven de dekens gevonden met het geweer onder de kin, dat hij met den voet moet afgetrokken hebben. Door de bedienden werd geen gedruisch van het afgaan der vuur wapenen vernomen, wel hoorde de kinderjuffrouw omstreeks 2 uur eenig geraas, doch denkende dat het onweer was, sliep zij weder in. Sommigen meenen dat financieele achtergang, andereu, dat jaloerschheid de beweegreden dezer verschrikke lijke gebeurtenis is. Medelijdende buren hebben zich voorloopig over het lot van het ongelukkige achtergebleven kind ontfermd. Moederliefde bij dieren. Hiervan zag men onlangs bij een brand in het dorp Pohns- dorf, nabij Lubeck, weder een roerend voorbeeld. Op een der boerenwoningen had een ooievaars- paar zijn nest gebouwd. Het huis stond reeds in brand, toen het vrouwtje kwam aangevlogen en onder vreeselijk geschreeuw haar nest naderde. Tevergeefs beproefde zij haar jongen, die nog niet konden vliegen, te redden. Eindelijk het hope- looze van haar pogingen inziende, liet zij zich met uitgespreide vleugels op het nest neer en kwam iuet haar jongen in de vlammen om. Ook het mannetje, dat spoedig het nest opzocht het dak was onderwijl ingestort verbrandde zich erg de vleugels, docli werd van de brand- plaats verdreven. Thans, na een rouwtijd van 14 dagen, is de ooievaar, ondanks zijn verbrande vleugels, druk bezig om gemeenschappelijk met zijn nieuwe gade een ander nest te bouwen, Uit Abbeville wordt bericht, dat een dame van 7 3 jaren op straat werd aangerand door den 14-jarigen Victor Labasse, die haar portemonnie wilde stelen; hij bracht de oude dame 27 mes steken toe en ging toen op den loop. De oude dame is in levensgevaarde schuldige is gearre steerd en heeft alles bekend. De portemonnaie bevatte iets meer dan 1 fr.1 HORNBY'S HAVERMOUT. Een nieuw artikel wordt onder dezen naam in den handel gebracht door de firma Dönszelman Co., te Dordrecht. Wij achten het belangrijk de aandacht op dit artikel te vestigen, daar het hier inderdaad een zeer doelmatige verbetering van een voedings middel betreft. De fabrikanten zijn er nl. in geslaagd zoowel den smaak van het havermeel te verbeteren, als het gemakkelijker oplosbaar en beter verteerbaar te maken. Wij constateerden bij analyse de volgende samenstelling Eiwitstoffen16.13 °/o Vet3.92 Stikstofvrije extract ie fstoffen (zetmeel, enz.) 67.32 (Cellulose1.02 °/o) Minerale stoffen1.90 In koud water oplosbare stoffen 6.54 (waarvan anorganisch). 0.96 Uit deze analyse blijkt genoegzaam, dat dit artikel een zeer deugdelijk en krachtig voedingsmiddel is, waarvan het gebruik in de huishouding ten zeerste aan te bevelen is. Maandbltegen vervalschingen Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Aan den Heer Redacteur der Ierseksclie un Thoolsche Courant. Vergun mij s.v.p. een weinig plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Heden morgen werd er al vroeg op mijn deur getikt. Ik dacht al dadelijk dat het van die ver- wenschte beeren waren, die mijn huis als naar ge woonte 's Maandags morgens komen bestormendoch nadat ik mijn kamerdeur had geopend, zag ik dat er een groen papiertje in den gang lag. Nauwelijks had ik dit opgeraapt of mijn vrouw (nieuwsgierig als alle vrouwen) riep mij toe: *wat is dat toch voor een papier? Daer bic Cea en bie Jikkebure bin der ok zukke gebrocht." Waarop ik haar zeide, dat het een strooibiljet was van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, aankondigende dat er een Pleiziertrein rijdt van Vlissingen naar Nijmegen, 't Spreekt van zelt, dat 't al spoedig rekenen en nog eens rekenen was, waar wij ons mêe bezig hielden om te overwegen, ot wij ook die reis konden mêe maken en hoewel onze rekening met geen erg voor- dcclig saldo sloot, besloten wij toch maar mee te rijden. Maar nu komt nog het grootste bezwaar aan: hoe uilen wy in Nijmegen van het schoonste en merk aardigste genieten? 'fis niet als toen wij verleden jaar naar Rotterdam spoorden. Daar toch wisten wij I». hotel Cooraans te bereiken, en wij wisten ons nog te amuseeren aan 't Haringvliet, waar onze beurt- I schipper aan den wal gemeerd lag, en we hadden mï«r vermaak al van omstreeks drie uren aan't station; loch Loc zullen wij dit alles in Nijmegen vinden, k meer daar wy nu geen hoop mogen hebben, dat i die heer, die ons verleden jaar bespionneerde, die ieis zal medemaken, omdat hij begon te zeggen, dat liet hem niet was meegevallen, omdat het zijn reis- deiiigheid gekrenkt had. Zou u niet zoo beleefd willen zijn om weer zoo een soort heer uit te noo- 1 digen, die reis mede te maken? 'tSchaadt niet al 8 iijj 200 erg deftig niet, 't mag ook wel iemand zijn die van boeren afstamt, doch nu een heeft. U zult ons als Zuid-Bevelandsche zeer verplichten en wij zeggen u bij voorba voor de opname dezer regelen. Uwe getrouwe lezer, W. Gemeente OUD-VOSMEER, maand Mei 1 Geboren: Sophia Maria, d. van C. St< G. Brands. Willemina Jacoba, d. van J. Aall en A. Overbeeke. Pieter, z. van P. Heijboei Hcijboer. Marinus Cornelis, z. van L. M. Fr en J. A. Sonke. Marinus Cornelis, z. van L, en M. P. Fiere. Johannis Leonardus, z. van Hermus en C. C. T. de Wit Hantje Adriana V. C. P. Bolier en E. W. Gunst. Gehuwd: Marinus Smits 23 j. jm. en Jozina den Engelsman 31 j. jd. Jan Cornel genmaker 48 j. jm. en Johanna Berkhey 39 Overleden: Christina Heijboer, 15 d. M. Heijboer en C. van der Stel. Cornelia P 6 m. d. van P. Pipping en A. van Schetsen, mina Maria Martina Ruijtenburg, 22 j. echt, van Philippus Leendert Bevelander. Philippus Leendert Bevelander. Gemeente POORTVLIET, van 1 tot 31 Mei Ondertrouwd: Cornelis van Dijke jm van Tholen, en Jannetje Willemijna Bijl, v van Huibregt Voshol 30 j. Geboren: Willemina Johanna, d. var Bijl en G. Oosdijk. Jacob Pieter, z. van H. Zetten en E. Paulusse. Hendricus Adriaan, J. C. Endhoven en M. C. Boluijt. Adriaan J van K. Deurloo en M. Feijtel. Hermanus M Huibregt, z. van Huibr. Uijl en M. M. Bolier Overleden: Adriana Poot, 74 j., Voshol. Abraham Willemse, 77 j., wedr. Schippers. Martinus Bolier, jm. 66 j. Izaak K jm. 22 j. iwd -1 Gemeente IERSEKE, van 5 Mei tot en met 1 Jun Ondertrouwd: Anthonie Kooman 22 en Kommerina Isabella Priem 27 j. jd. Gehuwd: Adriaan Glerum 24 j. jm. en van den Berge 24 j. jd. Hubrecht van Krui 29 j. jm. en Maatje Gijze 27 j. jd. Corneli: man 24 j. jm. en Maatje Zuijdwegt 24 j. jd. Geboren: Marinus Johannes, z. van Jol van de Repe en Janna Schipper. Laurina Si en Susanna Laurina, d. van Jan Bom en Catharina Kroon. Jozias. z. van Adriaan San Janna van de Vrede. Cornelia, d. van Di Sinke en Cornelia Kole. Adriaan, z. van Daniels en Cornelia Glerum. Lijntje, d. van Jol Heijnsdijk en Jannetje Zoeteweij. Elizabeth, Pieter van Liere en Janna Mierns. Marinus, Johannes Sinke en Cornelia van Noorden. r>;»« d. van Anthonie Marcelis Steketee en Paulina" dijk. Cornelia Anna, d. van Joris Maas en C< van Hoorn. Willem Anthonie, z. van Jol Willem Maghielsen en Janna van de Vrede. Overleden: Jan, 4 j. z. van Anthonie Zoe en Neeltje van Veen. Johannes, 2 j. z. van Rooij en Wil hel mina Catharina Bout. Baitiaan ongeh. z. van Jan Lokerse en Neeltje Louise. Jacomina, 5 j. d. v. Joris Smit en Dina Dijkwel. stantinus Maria Anthonius, 4 m. z. van An Jacobus Hagenaars en Adriana Helena Balefcn Jan Roscndaal, 69 j. geh. met Sara Kole. Gei Adriana, 12 j. d. van Cornelis Adrianus Eliza en Janna Bruijnzeel. Paulina Zweedijk, 41 j, met Anthonie Marcelis Sieketee. Marinus, 3 van Jan Nolet en Maria Vette. Pieter, 2 j. Cornelis Buijs en Johanna Almekinders. Pieter z. van Jan Dekker en Tannetje Huige. ijn fW J >ud C, )le\ mm de va KË Beroepen te Nieuw-Vosmeer Ds. P. van der Al te Wadenooijen. Beroepen te Oudelande: Ds. R. Torenbeek te Ma Bedankt voor Oud-Vosmeer dr. J. W, F. du Sart, te Nieuw en St. Joosland. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te lerseke. Des voormiddags de ouderling Van der Endt, des namiddags 2 Callenbach, die alsdan den H. Doop zal bed Vr. Ev. Gem. Ds. Timmerman driemaal gewone uren. De kerkelijke gemeente 's-Gravenpolder is tij< bij den ring Kruiningen gevoegd. 8 Juni. Ten overstaan van den notaris N Steenbergen te Tholen, werd heden te Scherpe pnbliek verkocht een woonhuis met erf, en een ceeltje bouwgrond aldaar, behoorende tot den lieten boedel van P. Jagt. Het woonhuis met erf werd gekocht door J. hoek voor f 600.het perceel bouwgrond door Suurland voor f290. O THOLEN, 10 Juni 1898. EIEREN 13.— per 100. BOTER, f 0,55 per ^o.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2