LANG GEWACHT. I®. 413. Zaterdag *10 Juni. 1893. EN J. M. C. POT, Publicat, iën. Ie UINNENLAND. EEtJHEETOS. 4' IERSEKSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, s per 3 maanden, franco per post 65 cents, ór het buitenland 90 cents. ngezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Thoolsche Courant, UITGEVER: T H O L N. Advertentiënvan 1 lot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Zij, die zich van heden af op ad abonneeren, ontvangen de tot a.s. nog te verschijnen num- gratis. ;emee8ter cn Wethouders van Tholen noodigen ezetenen uit, ora gedurende de dagen der uwfeesten, zijnde Dinsdag, Woensdag en Donderdag 13, 14 en 15 Juni aanstaande, nne ingenomenheid met die feesten, waarbij mi tigjarig bestaan der Maatschappij tot bevordering \ndbouw en Veeteelt in de provincie Zeeland rden herdachtte doen blijken door het uit- van de Nationale vlag uit hunne woning. zal Burgemeester en Wethouders veel genoegen dat dit blgk van ingenomenheid zich zal mogen kksn tot iedere woning, den 6 Juni 1893. tilt ;itt ✓vigemeester en Wethouders van Tholen zullen op jag, den 24 Juni a.s., des middags ten 12 I 6jn raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST. voorwaarden der veikoop liggen van af heden ;ing ter secretarie, iederen werkdag des voor- gs van 9—12 uur. ilen, 10 Juni 1893 Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. voerd, met bestemming voor de op 15 Juni 1893 aldaar te honden tentoonstelling, onder de vol gende voorwaarden a. dat het vee gedekt zij door eene verklaring van den bargemeester der plaats van herkomst, waaruit blijkt dat het uit zijne gemeente afkom stig is en dat aldaar in de laatste drie maanden geen gevallen van eenige besmettelijke veeziekte zijn voorgekomen. b dat het bij aankomst te Tholen, volgens art. 19 van het provinciaal reglement, worde onderzocht door den bevoegden provincialen vee arts, en niet worde toegelaten tenzij uit eene door dien veearts af te geven verklaring blijkt, dat het iu gezonden toestand verkeert; en c. dat deze ontheffing van rechtswege ver valt, zoodra zich eenig geval van besmettelijke veeziekte in de provincie Noord-Brabant voordoet. Tholen, 6 Juni 1893. •Izi, Burgemeester der gemeente Tholen, brengt 1(jtennis van belanghebbenden het besluit van Staten dezer provincie dd. 2 Juni 1893 12, luidende als volgt': De Gedeputeerde Staten van Zeeland zien het ambtsbericht van den provincialen 8 der lste klasse, van 1 dezer, no. 92 et op de artt. 19 en 24- van het Provinciaal ment betreffende de veeartsenij kundige dienst editie in Zeeland besluiten: igei heffing te verleenen van de verplichting tot lering van het rundvee, dat rechtstreeks ER ^oord-Brabant te Tholen zal worden inge- JV tot De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belasting ter invordering is verzonden, het primitiet kohier voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1893/i, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 7 Juni 1893. De Burgemees;er voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. Tweede Kamer. y De behandeling der Bedrijfsbelasting vordert tot heden met zeer tragen gang. Alleen aan art. 1 heeft men, doordat er eenige araendemen ten op waren voorgesteld, 3 dagen besteed. En met welk gevolg? Dat het artikel onveranderd van onder den hamer is gekomen. Al de welspre kendheid om coöperatieve vereenigingen, die niet aan derden verkoopen, vrij te laten, had het resultaat als van de boetpredicatie van den H. Ainbrosius tot de visschen, alle redeneeringen over winst of geen winst lieten de Kamer koud. Zij sloot zich bij den Minister aan en liet de zaak zooals zij was. Jammer dat men zoo iets van te voren niet weten kan; dan kon al dat geredekavel wegblijven. Niet minder dan de coöperatie wekten de personen met een vast inkomen (ambtenaren) het medelijden van enkele Kamerleden. Art. 3, 7 behelst, dat pensioenen, wachtgelden en lijfrenten slechts voor de helft zullen getroffen worden. Hieraan wilde de heer Poelman toevoegen, dat jaarwedden van ambtenaren benevens hunne bij verdiensten buiten hun ambt slechts voor zullen belast zijn. De heer Heemskerk wilde nog verder gaan en ze, evenals de pensioenen enz. slechts voor de helft treffen; de heer De Ras wat minder ver door slechts voor de eerste 1000 gld. 50% reductie te geven, en de heer Conrad kondigde een voorstel aan in 't algemeen voorschrijvende dat van vaste inkomens, die thans niet in de patentwet zijn aangeslagen, een lager percentage zal geheven worden totdat de herzie ning van het personeel die menschen wat minder hard zal behandelen. Het lot van deze amendementen is nog niet beslist, maar men kan wel voorstellen, wat het zijn zal: zij zullen hoogstwaarschijnlijk worden verworpen. De Minister verklaarde zich er tegen en ook bij de Commissie van Rapporteurs vonden zij geen steun. Beide hadden nog het minste bezwaar tegen een voorstel van den heer Bor- gesius, dat slechts op de eerste f 1000 van pen sioenen, wachtgelden en lijfrenten voor de helft afslag wil geven, en dat dus nog iets minder in het nadeel der schatkist is, dan het voorstel van den Minister zelf. De Min. had daar nog het minste bezwaar tegen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat ook hij evenals alle ministers, fiscaal is. De vrijstelling van den landbouw enz. (art. 8) waarvoor bij de algem. beschouwingen reeds uit den treuren gesproken is, werd opnieuw breed voerig en nu meer in bijzonderheden behandeld. Natuurlijk kwam er een amendement om die vrijstelling uit de wet weg te nemen, verschei dene sprekers gevoelden zich gedrongen uit te leggen waarom zij er voor of tegen waren, maar Naar het Engelsch. weg, dien zij volgde, gaf haar het vrije :ht over de zee, die zij met ernstige aan lacht _pj ouwde. Indien hare innigste wenschen in ;els hadden kunnen veranderen, hoe gaarne sij dan over de zee zijn heengevlogen, naar luis van die goede ooms. besluit stond vast. Zij wilde Aberbach ten... en naar Ierland terug! Indien Slleton haar werkelijk liefhad, zou hij haar 8 twijfeld volgen, aar hoe kan hij mij lief hebben zuchtte lid, terwijl de tranen haar over de wangen 1% en zij het hoofd vooroverboog, met de en saamgevouwen. /ergeef mij, Miss Henniker," hoorde zij laps eene stem in hare onmiddellijke nabij- Zij richtte zich weder op, en haar gelaat werd vuurrood. „Vergeef mij/' zeide majoor Haverley, waut deze was het. „Het spijt mij waarlijk dat ik u stoor; ik wist inderdaad niet dat gij hier waart. Het is mijne gewone middagwandeling en mijn lievelingsplekje om een sigaar te rooken. Het hindert u toch niet, hoop ik In hare verwarring zeide Ida alleen dat het rooken haar volstrekt niet hinderde. Zij dacht alleen aan het middel om spoedig uit zijn gezel schap te komen. „Ik hoop niet dat gij mij onbescheiden zult vinden," vervolgde hij, na een oogenblik van stilzwijgen. „Maar ik zie dat gij leed hebt. Ik mag u natuurlijk mijn vertrouwen niet opdringen, hoe gaarne ik dat ook zou willen. Is e^weüicht iets waarmee ik u van dienst kan zmf?" dat alles zal hoogstwaarschijnlijk weer tijdverlies zijn. Het is een hoofdkwestie bij deze wet, en de Kamer zal door die vrijstelling te schrappen het heele stelsel van den Minister wel niet in de war willen brengen. Wie meenen mocht, dat vermogens van minder dan f13000, die bij de vermogensbelasting zijn vrijgesteld, daarom niet getroffen worden, vergist zich deerlijk. De renten daarvan, berekend tegen 40 gld. per 1000 worden bij de inkomsten uit bedrijf gevoegd, en komt iemand zoodoende boven de f 650, dan valt hij in de termen der bedrijfs belasting. Zoodoende zijn de beide inkomsten belastingen inderdaad één. Een poging (bij art. 2) om dit verband op te heffen leed schipbreuk. Te Stavenisse is Woensdag door het gemeente bestuur aanbesteed het doen van de noodige her stellingen aan den gemeentetoren. Inschrijvers waren de heeren C. Cappers, Brouwershaven, ad f640, D. Roozeraond ad f613, B. Bezooijen, St. Maaatcnsdijk, ad f609, L. E. Roozemond ad f 608.50 en Abr. Tuijnman ndf 608. De heeren Roozemond en Tuijnmau wonen te Stavenisse. De begrooting was f 609,20. Het laatstverschenen werk van den heer A. Ho lies telle, getiteldHet Schild en de daarmede in verband slaande pondenstelsels wordt ook in andere tijdschriften zeer gunstig beoordeeld. De Revue bibliographique beige zegt er in haar April nummer 1893 het volgende »an: Monsieur Hollestelle a fait la un travail de bénédictin afin de nous perinettre de voir clair dans les comptes compliques de nos ancêtres. II arrivé presque généralemeut que les chiffres de monnaie ou de poids cités dans les docu- meuts historiques sont absolument sans signifi- cation paree que nous en ignorons la valeur unitaire. L'auteur de Touvrage qui nous occupe a décruit eet obstacle a la compréhension facile des pièces historiques. Bien que ce soit toute une nouvelle étude qui vient s'ajouter celle de 1'histoire, ce u'en est pas moins une oeuvre de haute utilité. Het: Bulletin de numismatique (redactie Raymoutl Serrure en co., Parijs) schrijft in zijn Meinummer vinden," ging hij voort. „Bij eeue jongverloofde zou een gelukkige glimlach natuurlijker zijn ge weest. Maar het is waar, wij ongetrouwde heeren hebben daar het rechte begrip niet van, onge lukkig genoeg. Gij zijt toch zeker gelukkig, niet waar Miss Henniker?" „Ik ben zeerzeer ongelukkig," antwoordde lda, die hare tranen bijna niet meer kon weer houden. „Maar dat mag toch niet!" zeide de majoor vriendelijk. „Gij hebt immers alles wat u ge lukkig moet maken?Vergeef mij dat ik daarover met u spreek, maar op mijn leeftijd zou ik uw vader kunnen zijn er is toch niet de een of andere kleine kibbelarij of twist tusschen u gerezen, waardoor misschien „O, neen, wij hebben zelfs geen gelegenheid gehad om twist te krijgen Ik heb hem Zijne stem klonk beleefd en vriendelijk, zijne 0 geheele houding was belangstellend en hartelijk, en sinds gisterenavond nog met gezien dit was het waaraan lda op dit oogenblik inder-1 AT To m""p n daad behoefte gevoelde. Wie hij eigenlijk was en wat hij bedoelde, kon zij natuurlijk niet weten. Zij dacht niet anders dan dat zijne woorden voort kwamen uit vriendschappelijke welwillendheid. „Ik had niet gedacht u hier schreiende te „Noc niet gezien? Is het mogelijk? Maar toch, Miss Henniker, behoeft dat nog geen reden te zijn om jaloersch te wezen." „Jaloersch? Waarom zou ik jaloersch zijn? Eu op wie?" „Gij weet immers," zeide de majoor vertrou welijk, „dat onze vriend Middleton nog niet lang geleden andere plannen scheen te hebben. Natuurlijk hebt gij er van gehoord, want in de Londensche kringen werd over niets anders ge sproken. Maar geloof mij, als vriend en als bloed verwant van Lady Trefew kan ik u zeggen, dat gij geene reden hebt om u ongerust te maken." „Lady Trefew!" herhaalde lda, en zij her innerde zich plotseling dat ook Rosie op iets dergelijks had gezinspeeld. „Wanneer Austin Middleton dood was," ver volgde de majoor, alsof hij met zichzelven sprak, „dan zou dat wellicht anders geweest zijn maar neem mij niet kwalijk, Miss Henniker, ik was even in gedachten. Ik raeeu met zeker heid te weten dat zij hem eenige weken geleden heeft afgewezen. Het is jammer, zij is een vrouw die vele bekoorlijkheden bezit. Wanneer ik iu uwe plaats was gij vergunt mij toch wel dat ik u ongevraagd eeu goeden raad geef? zou ik Middleton trachten over te halen om Aberbach zoo spoedig mogelijk te verlaten. Dat is het beste wat gij doen kunt." „Wat hij zal doen, staat niet aan mij te be slissen mijnheer," zeide lda zeer ernstig, „maar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1