/Ier •mr is zij 1 Ziet ge haar wel r Van onze berichtgevers. Nog enkele sprekers volgden op den Minister. Deze had gezegd, dat de bedrijfsbelasting niet zwaarder op de middelklasse zal drukken dan het patent, wat niet wegnam, naar sommigen meenden, dat zij toch zwaar zal drukken. De heer Lambrechtsen noemde haar zelfs schreeuwend onbillijk en de heer Poelman wilde haar van de baan schuiven door nu nog de behandeling op te schorten en de kieswet te doen voorgaan. Een motie, daartoe strekkende, werd evenwel weer ingetrokken, toen de Voorzitter mededeelde, dat het eindverslag der kieswet nog niet klaar was, en dus de Kamer niets te doen zou hebben. (Dit eindverslag is sedert ingekomen.) Bij de behandeling van art. 1 stelden een 4-tal leden voor zulke coöperatieve vereenigingen, die enkel aan hare leden verkoopen, niet te treffen. Dit vond veel verzet, ook van den Minister. Eóu lid wilde daarentegen zelfs de belasting voor die vereenigingen verhoogen. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, is Woensdag namiddag in het gebouw van dit staatscollege plotseling aan een beroerte overleden. Tijdens het treurige voorval plaats greep, was de Heer Van Reenen in de zaal voor de be- stuursgeschillen, alwaar hij de zitting had ge presideerd, in gesprek met den Staatsraad Jhr. Van Eysinga. De vice-president werd eensklaps ongesteld en sloeg in bewusteloozen toestand tegen den grond. Oogenblikkelijk werd beproefd den waardigen man met de eerste hulpmiddelen, die onder het bereik lagen, bij te brengen, ter wijl inmiddels boden werden uitgezonden om geneeskundige hulp in te roepen. Na verloop van weinige minuten was het leven echter uitge- bluscht en kon slechts den dood geconstateerd worden. Het bizoudere telegraafkantoor te St. Anna- land is voortaan op werkdagen geopend van 8.20 tot 12.20 vóór- en van 1.20 tot 2.20 en 3.50 tot 6.50 namiddags. (Arosterdamsche tijd). Zaterdag, Maandag en Dinsdag werden te Wemeldinge, Kloetinge en Kapelle verkoopingen gehouden van kersen en pruimen, wassende in diverse boomgaarden. Evenals op andere plaatsen in ons land werden er goede prijzen besteed. Men berekent, dat de kersen komen op 3 h, 4 cent per }/2 K.G. aan den boom. De opbrengst der verkoopingen wordt geschat boven f5000. Men meene evenwel niet, dat deze som de op brengst is van alle in Zuid-Beveland wassende kersen. Verscheidene eigenaars van boomgaarden volgen niet denzelfden weg om voor hunne kersen koopers te viuden. Velen verkoopen ze uit de hand, anderen bij inschrijvingen, weer anderen plukken ze zelf, om ze later van de hand te doen. De kersen zijn van heden af voor rekening van de koopers. Is er gedurende den kersentijd niet veel regen en vooral ook maar weinig wind, dan is het wellicht mogelijk om iets te verdienen doch is het andersom, dan kan het verlies groot zijn. Menig kerseukooper heeft ondervonden, dat men gedurende den kersentijd niet altijd het gewenschte weer heeft. Te Bergen op Zoom is in den ouderdom van 45 jaren overleden de heer M. A. Gelinck, rent meester van het kroondomein, rentambt Tholen. Benoemd tot onderwijzeres aau de opeub. lagere school te Scherpenisse Mej. M. Joritsaar te Bergen op Zoom. Bij de Dinsdag in het district Gouda gehou den verkiezing voor een lid der Tweede kamer vacature-Havelaar werden 2209 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. N. Bastert. (candidaat der katholieken) Op haar teenen loopend e ging zij de kamer uit, door den bovengang langs de breede trap naar beneden. Toen zij zoover was gekomen bleef zij een oogenblik staan, om na te denken welken kant zij zou opgaan. Op eens hoorde zij paar fluisterende stemmen achter zich, en nm duidelijk de woorden waren eeuige lieden van het dienstperso- ie, uit nieuwsgierigheid om te zien wie op TWAALsen^k vau boven zou komen, aan de deur werkkamer stonden te gluren, doch aan- verdwenen toen Ida zich omkeerde. Loten enkele oogenblik had Ida echter zoozeer f |0.flrikt en van streek gebracht, dat zij, zouder 5083 bedenken, de vlucht nam naar de eerste oeste deur, die zij open zag staan. Toen zij kamer binuenkwam, zag zij wederom met schrik, dat ook daar iemand was, en wilde haastig 1 -erdwijnen, toen een zwakke en klagende stem haar toeriep: „O, ga niet weg, wat ik u bidden mag. Ik 7erlang zóó zeer naar iemand om mee te spreken, o, ik zou het besterven, wanneer ik langer hier alleen bleef'." De dame, die deze woorden sprak, zag er vol strekt niet uit als iemand in stervenden toestand. Integendeel, hare welgevulde taille en blozende wangen, alsmede haar kalm en gezond uiterlijk deden veeleer denken aan iemand, die geenszins die 815, en E. G. G. Yalette (liberaal) die 712 stemmen verkreeg. Op den heer A. Brummelkamp jr (anti-revolu- tionnair) waren 675 stemmen uitgebracht. Het schijnt thans zoo goed als zeker te zijn dat het rijksproefstation te Goes zal gevestigd worden. De villa van den heer M. Salburg zal naar men zegt vóór 1 Aug. a.s. voor dit doel worden ingericht. Er wordt, gelukkig, veel gedaan voor behoeftige oude lieden, die niet meer in hun behoeften kunnen voorzien, maar het opkomend geslacht helaas 1 vergeet men. Hoeveel kinderen groeien op onder te vroegen en vaak te zwaren arbeid zonder behoorlijke voeding en onderwijs. Er worden zooveel fondsen gesticht. Zou het onmogelijk zijn er ook een te stichten, oin daaruit aan de ouders te vergoeden, wat de arbeid hunner jonge kinderen hun op brengt, opdat ueze als kinderen behandeld kunnen worden en o. a. ter school kunnen gaan? ST. ANNALAND. In de vergadering van Inge landen van het Waterschap werden vastgesteld de rekeningen over den dienst 189l/93 n de begrootingen voor l893/s*. Uit de rekeningen en verantwoordingen bleek dat iedere rekening sloot met een goed slot en wel Het Waterschap met 1 285.73, de polders Oudeland en Annavosdijk, Breedenvliet, Maria en Pluimpot, uitmakende de Algemeene Watering met 1112.135, Oudeland en Annavosdijk met 1 660.57, Suzanna met 114.105, Breedenvliet niet f31.595, Maria met 1 7.85 en Pluimpot met f 13.29. De begrootingen werden vastgesteld zoo in ontvang als uitgaaf: van het Waterschap op t 2293.63, van de Algemeene Watering op f 590.735, van Oudeland en Annavosdijk f 461961s, van Suzanna 1 224.52, van Breedenvliet 1 709.265, van Maria f57.13, van Pluimpot f83.79. Het Dykgeschot werd vastgesteld voor Oudeland en Annavosdijk op f 5.25, Suzanna I 3.Breeden vliet f 3.25, Maria f 4.Pluimpot 1 3.50 per HA. In den vorigen dienst bedroeg dit respectievelyk f 5.25, f3.10, f3.50, 14.— en t 3.90. Uit het verslag van den toestand en de behoeften der verschillende polders bleek o. a. dat de algemeene bedelving der waterleidingen een goed resultaat hebben opgeleverd en het overtollige water nu vlug afloopt. De heer H. J. Dorst stelde nog voor om al de heulen zoowel die in onderhoud bij particulieren als bij: de polders, onder één peil te brengen, daar het hem gebleken was, dat de bodems van sommige heulen te hoog liggen, wat van zelf invloed heeft op goede loozing vau het overtollige water. Bovendien wenschte hij allerwege in de waterleidingen peilschalen geplaatst te zien, om de verschillende waterstanden te kunnen vergelyken. Dit voorstel werd echter met groote meerderheid verworpen. Op de voordracht van drie personen voor de be noeming van een gezworene door de periodieke aftreding als zoodanig op 1 Augustus a.s. van den heer H. Polderman werden geplaatst: als no. 1 de heer H. Polderman, als no. 2 de heer C. van Luijk, als no. 3 de heer P. Bruynzeel. Door Ingelanden' van den Breedenvl ietpolder werd als hun vertegenwoordiger in den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Stavenisse herbenoemd, de heer A. J. Bicrens Sr., die als zoodanig met 1 November moest aftreden. De levering vrij op den wal alhier van ongeveer 230 M3 onderhoudsgrint is aangenomen door schipper A. Theunisse alhier voor f 1.57 de M3. Nog was ingeschreven door M. van der Klooster mede alhier voor f 1.65 de M5. Het vervoer naar den weg is opgedragen aan Jacob Vroegop Pz. voor 45 cent de M3. De rekening dienst lS9lla3 van den polder Moggershil bedraagt in ontvang f 1294,595, in uitgaaf f 534.685, en heelt alzoo een goed slot van 1 759.91. De begrooting voor 1893/9* werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een gelijke som van f 1187.23. Het dijkgeschot is door Ingelanden bepaald op f 10. afkeerig is van de genoegens dezer wereld en die volstrekt geen haast heeft om ze voor goed vaarwel te zeggen. Zij keek Ida even aan, als om zich te over tuigen dat zij zich niet vergiste, en riep toen uit vol bewondering: „Waarlijk, het is onze heldin van gisteren O, wat doet het mij een genoegen dat ik u eens mag zien en spreken. Kom, wat ik u bidden mag, blijf hier wat bij mij zitten, en vertel mij eens alles wat er met u gebeurd is. Wat doet hef mij een genoegen dat gij weer beter zijt Och, het is wel interessant zoo'n beetje zwak van zenuwen te zijn Ida zag zich, hoewel ongaarne, genoodzaakt om in de kamer te blijven, terwijl de dame voortging met praten en zuchten. De sterke begeerte om alles te hooren bleek minder te zijn dan hare behoefte om aanhoudend zelf aan het woord te zijn en lot vervelens toe door te rammelen, want nauwelijks had Ida een paar woorden gezegd, of zij viel haar al in de rede: „O maar wat zijt gij dan toch gelukkig! Gelukkiger dan ieder anderO, ik weet er alles van, dat romantische, het is zoo aantrekkelijk juist zoo als ik voordat ik trouwde O, ik had in dien tijd wel alles willen geven om ook eens te worden weggevoerd in een jacht „Maar dat was bij ongeluk, mevrouw, het was buiten onze schuldIk verzeker het u per HA. tegen f 12.— in het vorige jaar. Ter voor ziening in de vacature van gezworene door de perio dieke aftreding op 1 Augustus a s. van den heer J. Klenbaas Mz. werd een voordracht van drie personen opgemaakt waarop voorkomen als no. 1 de heer J. Klenbaas Mz., als no. 2 de heer N. Kodde en als no. 3 de heer C. Geluk. 1ERSEKE. Voor de vacature aan school 1 zijn nu 3 sollicitanten. In Mei zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 456 telegrammen, waarvan 267 ont vangen en 189 verzonden. In de spaarbank is ingelegd f 1689,68 in 47 inlagen, en teruggenomen f 2095,54 in 23 be talingen. Aangevraagd 4 nieuwe boekjes. Deze week zijn door den landbouwer J. C. Hieftje alhier vier bijzonder zware vetgemeste koeien afgeleverd, waarvan 2 ieder 855 en de andere ieder 843 K.G. wogeu, samen 3396 K.G. Zij zijn voor Brussel gekocht door een Goescheri slager. OESTERS. De hier heerschende bedrijvigheid met het afsteken en kalken der pannen en het plaatsen van Imt broed op de perceelen houdt vele han den bezig. Over het algemeen valt het afsteeksel, wat de kwantiteit betreft niet tegen, maar wat de grootte betreft niet mee: er is veel klein goed. Er is over 't algemeen nog weinig handel. Eerste soort afsteeksel (boven cents grootte) wordt afgedaan tegen 4 tot 5 gld. Afsteeksel boven 16 inM. brengt ongeveer f 3.op. Men meent, dat deze prijzen geen stand zullen houden bij de ruimer aanbieding, die spoedig moet volgen. De opbrengst, als boven gezegd is groot, en de aan schaffing van materieel, dat voor de verdere exploitatie in ruime hoeveelheid noodig is, is voor velen een bezwaar. De prijs van het zaaigoed, rijksdaalder en grooter, is heel wat gestegen, vermoedelijk wegens den geringen voorraad en ruimer aanvraag. Par tijen van 100 mille worden afgedaan ad 16 tot 18 gld. naar kwaliteit. Men verwacht nog meer stijging. De verzending van leverbare heeft opgehouden. ST. MAARTENSDIJK 1 Juni. Een onge wone drukts heerschte heden in de gemeente. Door den raad werd onlangs onder goedkeuring van Gedep. Staten die werd verleend be sloten een paardenmarkt in te stellen. Hoewel alle begin motilijk is, bleek evenwel dat een paardenmarkt hier zeer goed reden van bestaan heeft. De aanvoer toch overtrof de verwachting; er waren aan de lijn ter verkoop aangeboden 170 paarden, van verschillenden ouderdom, waaronder verscheidene prachtige exemplaren. Een jammer voor dezen eersteling was, dat de Marktdag samenviel met een R. C. feestdag, tengevolge waarvan, naar men meent, minder kooplui aanwezig waren, dan anders wel het geval zou geweest zijn. Er werd niet veel verkocht, doch wat verhan deld werd, kwam tot goeden prijs. Het is te hopen dat de landbouwers in dit eiland, welke in 't bezit zijn van de van ouds zoo gere nommeerde Thoolsciie en tegenwoordig in zwang zijnde luxe paarden het streven van ons gemeentebestuur om mede te werken tot het bevorderen van den handel, voortdurend zullen helpen steunen en bij volgende gelegenheid zullen toonen dat het ook hun streven is, mede te werken tot hel algemeen belang, en zij zich niet zullen laten afschrikken door „ja" ik heb gepro beerd en niet verkocht om een volgenden keer geen exemplaren ter verkoop aan te bieden. Alle lof aan het gemeentebestuur dat gezorgd heeft voor ruime en doelmatige standplaats. Het Ik hijik meen Middleton of neen toen ik „Jawel, jawel, ik begrijp het, ik vat alles heel goed. Ik heb er alles van gehoord, gisterenavond al, en ik heb er den geheeleu nacht van ge droomd Wat is hij toch een groot man, een held 1 Juist als wie was het ook weer in de oude geschiedenis, die een vrouw bevrijdde, die aan een rots was vastgeketend zoo iets van Koning Arthur of van Richard Leeuwenhart Wat een zielegrootheid, wat een zelfopoffering!" „Zelfopoffering?" herhaalde Ida verwonderd. „Wel zeker, want zoolang men niet weet of zijn broeder Austin dood ishebt gij Austin niet gekend... niet?jammer, het was zulk een aardig rnensch maar zoolang wij niet weten of hij dood is, blijft Middleton een man zonder fortuin om zoo te zeggen armen als hij trouwt, zal hij zich erg moeten bekrimpen. Hij zou dan uit al de kringen moeten gaan waar hij nu de held isHij kan er bijvoorbeeld niet aan denken om ons een van allen te logeeren te vragen „Maar dat verlang ik ook niet, ik hoop ge lukkig te zijn in het gezelschap van mijn man," zeide Ida, terwijl zij onwillekeurig bloosde over hare eigene stoutmoedigheid. „Juist, juist... Och, hoe romantisch, hoe poëtisch vind ik dat! Juist zooals ik, voor dat ik trouwde Maar hoe zal hij dat vinden marktplein leent zich voor een paard dan ook uitstekend, daar bij ruimte tot i D rpe van 300 paarden, overvloedig gelegenhe uitd raven enz. Ook in dit opzicht is samenwerking e< vereischte. •tj lo OUD-\OSMEER. Door het Bestuur Waterschap Oud-Vosmeer werd aanbest» opbreken van de oude- en het leggen nieuwe steenen geul in den dijk tusschen di Leguit- en Oud-Kijkuit, bij de dreef hoeve West-Leguit en het vergrooten duiker onder den dijk tusschen de polder: sang en Leguit. Aangenomen door Jan 1 voor f380.Mede inschrijvers C. W f 396.en Jacob van Hiele f 398.- Verder wt rd nog aanbesteed het mal een derden koker in de heul onder den H weg. Aangenomen door Jacob van Hi< f 405.Mede inschrijvers Jan Beaufort f en C. Westmaas f417. Het delven van waterleidingen in den Leguit werd aangenomen door A. M. den man voor 6 cent per strekkende meter. POORTVLIET, 30 Mei. Heden had de aanbesteding plaats van het jaarlijksch houd aan den zeedijk van het waterschap *a! vliet. Ingeschreven werd, door J. de I Middelburg voor f 5280 G. M. La l'> Scherpenisse voor f5120.V. C. P. te Oud-Vosmeer voor f4980.en J. vaf/a den te Poortvliet voor f 4830.lij] THOLEN. De dagen waarop in deze ge het 50-jarig bestaan der Maatschappij to (lering van landbouw en veeteelt in Zeelt gevierd worden, naderen. Ofschoon men tot nog niet veel toebereidselen ziet maken vc sieriug, enz., bestaat daartoe bij verscli n( ingezetenen wel het voornemen; het is nog vroeg; in een week kan veel gedaan Op de gasfabriek zagen wij enkele fraaitfc meuten voor illuminatie. De decoratie coi Bi zal met de versiering van het marktple h< tentoonstellingsterrein, enz. de volgende w< >n ginnen, terwijl de gardes d'honneur reeds keeren per week oefening houden, waai jeugd natuurlijk niet gaarne zou ontbrekf b Het stafmuziekkorps van het 3e. reg. infi ;r zal, onder leiding van den heer N. A. Bou op Woensdag en Donderdag drie uitvoe geven, twee op het marktplein en een tentoonstellingsterrein. „Concordia" neemt zeer een werkzaam aandeel in deze feestv Ook nu weer zal duidelijk blijken hoeze ry op prijs mag gesteld worden een rauziekk< de gemeente te hebben, immers het te festival op Woensdag 14 Juni zou, zondi gezelschap, niet aan de verdere feestelijk verbonden kunnen zijn. De vorige landbouw-tentoonstelling, in hier gehouden, is totaal verregend, nu v geen water en verlangt iedereen er hard Laten we daarom hopen, dat de langj^ regen, voor den landbouw zoo hoog, hoog n spoedig vallen moge en gedurende de aanst feestdagen plaats maken zal voor een koestc v. Junizon en heerlijke zomerwarmte. De muziektent, door het bestuur der1 bank van het depart. „Tholen" der Maatsc tot nut van 't algemeen in bruikleen aange aan het fanfaregezelschap „Concordia," en mag een waar sieraad van ons marktpl noemd worden, dat den vervaardiger den Gelderblom, alle eer aandoet. Bij gunstig weer zal heden (Vrijdaga half negen de muziektent door het bestui Spaarbank aan „Concordia" overgedragen w£ en zullen eenige muziekstukken daarop wi uitgevoerd. L k: op den duur, weet ge?" Hoe zal hij dat vinden? Die enkele vraag Ida plotseling verschrikken en bracht haar pijnlijkste onzekerheid. Had zij wel recht om te scheiden van zijne vrienden en hem te dwi zich terug te trekken uit de kringen waar thuis behoorde? Wat kon zij hem daarvoi11 ruil geven, anders dan een lief gezichtje ei hart vol reine liefde? Zou er niet een tijd ku komen waarin haar gezelschap hem begon tif1 velen, en waarin hij zou terug verlang» zijne vroegere vrienden, die hij om harentwi opgeofferd Dit alles kwam Ida voor den geest, en zij onmogelijk langer met aandacht luisteren nai eindelooze alleenspraak der romantische cl uit wier woordenvloed zij nu en dan slt enkele klanken opving als „zoo edel verheven zoo fijn beschaafd zoo ze offerend Het werd haar te benauwd in kamer, en zonder dat zij zich den tijd gundi eeuige excuses te maken, wipte zij door de ramen, die tot aan den grond opensloegen e het terras uitkwamen, haastig naar buiten, vloog angstig weg, en spoedde zich naar afgelegen plek in liet park, dicht bij de ro aan de zee. Wordt vervolge

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2