411. Zaterdag 27 Mei. 1893. EN ïi< J. M. C. POT, IN ZEELAND, AFDEELING THOLEN. Publicatie n. FEUILLETON. ANG GEWACHT. 10 De Stierenkeuringen. IERSE1SC olsche Conrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, js per 3 maanden, franco per post 65 cents, or het buitenland 90 cents. gezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. M VERGADERING van leden op Donderdag den I Juni 1893, des middags 12 uur ten van den heer C. GAAKEER te Si. Maartensdijk. [Er zal gelegenheid bestaan tot aang:fte voor de TENTOONSTELLING. De Secretaris A. J. DE WIT ANDRIESSEN. iteiferaeester en Wethouders der gemeente f brengen ter kennis der ingezetenen dat de herijk der maten en gewichten gemeente zal plaats hebben op den 10 Juni en wel lil 10 Juni van 912 en I4 ure. ^412 1012 en I4 ure. \i tijd wordt geacht te zijn de middelbare !)l|damsche tijd). ns wordt ter kennis der ijkplichtigen t: dat de herijk van ten verkoop bestemde, azijnen en winkels voorhanden voorwerpen een zal geschieden, wanneer die stukken goeden staat bevinden zooals voor nieuwe en gewichten betaamt en geschikt zijn worden geverifiëerd dat alleen behoorlijk schoon en droog ;e maten en gewichten kunnen worden En cht, en belanghebbenden er aan worden |rd zich bij de terugontvangst hunner fprn te overtuigen, dat deze duidelijk de M merken dragen, daar een beroep op ver- "ri| die bij den herijk mochten zijn begaan, ij'1 let zal ontslaan van rechtsvervolging UT oe Naar het Engelsch. lam haren kant beschouwde Maggie den zoon liilif vrouw Nevill als een man, zooals er geen de wereld was, zoo degelijk, zoo tig en vriendelijk als iemand kon ver- Zij zag wel een weinigje tegen hem op, 11 :t was voor haar steeds een onbeschrijfelijk U wanneer hij eens een enkele maal den avond tehuis bleef. Wanneer hij dan moeder aan de tafel zat, kou zij on- iC!11 nalaten hem ongemerkt met oogen vol ering aan te zien. lf, die volstrekt geen aanspraak maakte kennis van vrouwenharten, begreep na- niet s van hetgeen er bij haar omging, neer hij haar des avonds, bij het goeden 'enschen, de hand drukte, kon hij geens- irmoeden hoe die eenvoudige handeling ed trillen van verrukking. Wanneer hij 3°. dat lengtematen, voorzien van merkteeke- nen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden; 4e. dat de onderdeelen van het Gram Milli gram-gewichten)uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifiëerd (Minis- teriëele beschikking van den 16 April 1872, No. 193); 5°. dat na het einde van den termijn van den Herijk (l October a.s.) het gebruiken of voorhanden hebben van Maten of Gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Stbl. n°. 57). Tholen, den 24 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastin gen ter invordering is verzonden, het kohier van het patentrecht en dat voor de belasting op het personeel (4e kwartaal) voor het dienstjaar 1892/3, met uit- noodiging aan een iegelijk wiens zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 26 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. op zijn gewonen vriendschappelijken toon een enkele maal tot haar het woord richtte, wist hij evenmin hoe elk woord, dat hij sprak, door haar als een kostbare schat in haar hart werd bewaard. „Binnen een half uur kan hij al hier ziju," herhaalde mevrouw Nevill. Hoe Maggie naar ziine terugkomst verlangde! Hij was al twee weken weggeweest, maar nu zou hij terugkomen, zij zou weder eiken dag zijn bijzijn kunnen genieten. Zij geloofde vast, dat de zon dan weer helderder zou schijnen en de bloemen schooner zouden zijn dan anders. Zij zette zich aanstonds in beweging om mevrouw Nevill te helpen bij het tafeldekken, liep vlug en bedrijvig door de kamer om al het noodige uit de buffetkast te halen, en vond het een heerlijk genot toen zij zijn stoel op de gewone plaats mocht aanschuiven. Toen zij met alles gereed was, hield een cab voor de deur stil en een paar minuten later hoorde zij hem met zijn welbekenden zwaren stap de trappen opgaan. Hij kwam binnen, en voordat hij zich den tijd had gegund om de deur achter zich te sluiten, snelde hij naar zijne moeder en drukte De keuringen in de afdeeling Heinkenszand hadden op de straks te noemen vier gemeenten plaats, op Woensdag en Donderdag 17 en 18 Mei. Te Oudelande waren vijf stieren aan de lijn, twee tweejarige en drie eenjarige. Van de tweejarige mankeerde het den eenen hoofdzakelijk in de schouders, die te oligesloten, en het kruis wat te vol, veel te helletid en veel te. lang was, terwijl de geheele achterhand te sülal was en de banden te lang waren. De andere, die gezegd werd uit Holland te stammen, had een geheel koevormig voorkomen, aan de zeeuwsche koe herinnerend; de lange spitse oudlandsche kop, smalle borst, scherpe rug, smalle schouders, daarachter ingevallen, het smalle te hellende en te lange kruis, de smalle zitbeen- deren en het zeer teere beeudergestel stempelen dit dier tot volmaakt ongeschikt ter voortteling blijkbaar had de natuur dit harde oordeel wat willen matigen en het een werkelijk zeer goeden melkspiegel gegeven. Van de jarige werden bekroond De zwartbonte stier van Wed. Jan de Dreu met den eersten prijs, die om de zeer goede eigen schappen van dit dier op f5 bepaald werd, met aanbeveling het te doen inschrijven in het Ned. Rundveestamboek. Schoon geteekende slier, flink ontwikkeld, met breeden hollen kop, goed geplaatste horens, echter wat grof en ruw ran weeLel, sterken nek, goede breede schouders doch wat licht iu de cingel, goed kort en breed geribd en gesloten, sterken rug, goed breed kruis zaadspiegel goed. De lichtbonte stier van dezelfde Eigenares kreeg eeue eervolle vermelding inet de volgende omschrijving Lichtbonte stier (wit met enkele zwarte vlekjes aan hals, op de flanken en op de billen en staart kaar iu zijne armen; terwijl Maggie, in den hoek van de kamer, met het hoofd diep gebogen over baar werk, in stilte bleef wachten totdat hij ook haar zou opmerken, om hem dan met een meer gewone begroeting te verwelkomen. Hoe ongewoon en hoe betrokken zag hij er uit! Dat was haar eerste gedachte, toen zij hem van terzijde beschouwde. Ziek, vermoeid, afgemat en ongelukkig! „Ga zitten, mijn jongen zeide zijne moeder, terwijl zij hare hand op zijn schouder liet rusten. „Wat zult gij vermoeid ziju van de snelle reis, nietwaar? Zie maar, mijn beste jongen, wij hebben alles al klaar gezet. Maar voordat ik het ver geet ik hoop niet dat het kwade tijding is er is een telegram voor u gekomen, van morgen vroeg al, en „Een telegram Waar is het? Ik moet het dadelijk zien riep hij met ongewone heftigheid. Hij scheurde haastig en zenuwachtig het cou vert open, en zijn gelaat betrok toen hij den inhoud las. Hij schoof zijn bord en zijn glas, dat zoo zorgvuldig voor hem was neergezet, op zijde en scheen in hevige gemoedsbeweging. „Wat is er, Frank? Toch niets kwaads, hoop ikr" wortel) goede, breede, vlakke kop met vrij goed gevormde fijne horens, borst wat smal, schoft vrij goed iets ingevallen achter de schouders, kruis wat minder vol, wat minder hellend en de beenen wat grover gewenscht. Zaadspiegel goed. Een ander lichtbont stiertje van elf maanden was te weinig ontwikkeld voor zijn leeftijd, toonde grooten aanleg tot dubbelbil, en bad hoewel zoo jong reeds dienst gedaan; van dit dier is niets goeds te verwachten. Te 's Heerenhoek waren één tweejarige, vier jarige en een kalfje op het terrein. De tweejarige licht rood gespikkelde „Max" van C. M. Nijsten te Borsele kreeg den tweeden prijs (de eerste werd niet toegekend), en werd ingeschreven in het Ned. Rundveestaraboek. Goed ontwikkelde stier met goeden korten breeden kop en {rrij korte goed geplaatste horens, sterke borst, bi^sd schoft, daarachter iets ingevallen, wat kort .niddenstel, breed doch wat lang kruis, wat smal in de zitbeenen en te zwaar van staart- wortel. Zaadspiegel goed. De eerste prijs der jarige verwierf de grijs- bonte stier „Piet" van Pieter van Stee te 's Heeren hoek. Over het algemeen wat te fijn kopje met fijne horens die iets meer gebogen moesten zijn, goed gesloten schouders, goeden rug en iets te vol doch zeer breed kruis. Zaadspiegel goed. Ook deze stier werd ingeschreven evenals de zwartbonte „Hektor" van M. G. van Nxeuwenhuijzen te 's Heer Arendskerke (gestald bij C. Geuze) aan wien de tweede prijs werd toegekend. Donker zwartbont zeer schoon geteekend met fraai en breeden kop. horen iets te recht, sterken nek, breede borst, goeden sterken rug, kruis echter te smal, te lang en te hellend en ook in zitbeenen en bauden zaadspiegel matig. No. 4 donker zwartbonte stier, was te smal in schouders en nek, te scherp en te hellend van kruis, doch had vrij goeden melkspiegel. No. 5 met misvormden kop had bij goeden rug en breede schouders deze laatste te onge sloten met zeer vol kruis en paardebillen. Het kalfje was te jong om te beoordeelen doch do donkere kleur en zwarte pooten doen aan houding daarvan min wenschelijk schijnen. Te Kloetinge waren 3 tweejarige en 3 jarige Stiereu aanwezig, „Dat zal eerst later moeten blijken," ant woordde hij, terwijl hij zijn hoofd op zijne hand liet rusten. Hij bleef eenige oogenblikken zwijgen en vroeg toen op eens: „Moeder, ziet gij kans u gereed te maken om met mij op reis te gaan een lange reis per spoor?" „Op reis? Mijn beste jongen, gij zijt pas thuisgekomen, en nu alweer weg? Is dat zoo dringend noodzakelijk „Ja, ja, het is noodig dat ik ga, en ook dat gij met mij meegaat!" Een traan viel op Maggie's werk, maar geen der beide anderen merkte het op. „Als gij het zegt, zal het wel zoo wezen," zeide de moeder." „In dat geval zal ik mijn best doen om morgen ochtend „Morgen ochtend? Neen moeder, dat is te laat! Het moet van avond nog. Morgenochtend moeten wij iu Wales zijn, iu een plaatsje dat Tremaelog heet." „Maar, Frank, zeg mij toch wat. gij daar mede voor hebt. Het zal natuurlijk wel een goede reden hebben, daar twijfel ik geen oogenblik aan Doch ik begrijp niet wat wij in Wales

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1