Gemengd N i e uw s. Burgerlijke Stan K erk nieuw s. Uitslag Verkoopingen Marktberichten. OESTERBEURS. laalsten, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer J. Dekker. Tot afgevaardigden voor de centrale vergade ring, te houden op 22 Mei, werden gekozen de heeren Jan Rottier, C. Smallegange en W. Slabbekoom. OUD-VOSMEER. Woensdag 17 Mei 1893 werd vergadering gehouden van ingelanden van het waterschap Oud Vosmeer. De rekeningen van de verschillende polders, overgelegd door het bestuur, werden door ingelanden goedgekeurd, terwijl eveneens de geraamde bedragen in de begrootingen voor het. thans ingetreden dienstjaar werden bepaald, zooals zij door het bestuur waren voorgesteld. Het op te brengen dijkgeschot ver anderde alleen voor den polder Oud-Kijkuit, dat eenigszins werd verlaagd, terwijl dat van Slttbbe- coom van f21*.werd gebracht op het hooge bedrag van f27.15 per HA. Naar aanleiding van het uitgebrachte verslag, stippen wij aan: En voor oever èn zeewering verkeeren in gunstige conditie; schade van beteekenis kwain niet voor, alleen door ijsgang eenig grondverlics in liet bermsbe loop. De spuisluis eischte eeuige verbetering. Oeverineting en vijfjaarlijksche doorpeiling hadden plaats; de uitkomsten dier metingen en peilin gen wezen geene noemenswaardige veranderingen aan. Grint- en zandwegen zijn in goeden staat en werden, na druk vervoer van suikerpeeën enz., na afloop met bekwamen spoed hersteld. Sluizen, duikers en heulen bevinden zich in goeden staat. De aanleg der nieuwe waterleiding onder den Molendijk heelt plaats gehad en op goede gronden raag verwacht worden dat het doel van den aan leg getroffen is. In het bestuur kwam verandering door aftreding van den heer B. G. Friderichs, die wegens zijn gezondheidstoestand, niet meer in aanmerking wenschte te komen. Een woord van lof wordt den afgetredene voor zijn ijverig op komen voor de belangen van het waterschap, ge durende eene reeks van jaren, niet onthouden. Uit de in de vorige vergadering van ingelanden, opgemaakte voordracht, werd bij K. B. van 19 Juli 1892 benoemd de heer M. A. Douw. De heer F. J. van den Eude te Wolphaarts- dijk, sedert eenigen tijd als volontair aan de O. L. school alhier werkzaam, is benoemd tot onder wijzer aan gelijke school te Oud-Sabbinge, ge meente Wolphaarsdijk. De heer D. Schilleman, stuurman, tijdelijk alhier wonende, is aangesteld op een der pas te Vlissingeu nieuw gebouwde booten, bestemd om half Juni a.s. naar Indië te vertrekken, waar zij zullen dienen om jacht te maken op opium- smokkelaars. ST. PHILIPSLAND. De gemeenteraad be noemde in zijne vergadering van den 16 Mei 1893 tot onderwijzer aan de openbare lagere school in den Anna Jacoba polder in deze ge meente den heer F. C. Yerhage, geëxamineerd onderwijzer alhier, op eene jaarwedde van f 500. -. THOLEN. In Juni a.s. zullen op de gewone plaatsen door het hoofdbestuur der Maatsch. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland vrije paardenkeuringen gehouden worden, waar van vóór 1 Juni a.s. aangifte moet geschieden. Uitgeloofd worden: le. premiën groot f60. en f 40.voor merriën met veulen. 2e. Aan houdingsbij dragen voor éénjarige hengsten groot f 60.en 3e. idem voor tweejarige hengsten groot f 75. Bij iedere keuring bestaat gelegenheid tot in schrijving in het Nederl. paardenstamboek. Blijkens achterstaande advertentie zal op nieuw worden getracht om bij gelegenheid der landbouwfeesten een eerewacht te paard te orga- niseeren, waartoe bereids stappen waren gedaan. Om de geringe deelname echter werd aan hen die zich toen bereid verklaarden, bericht dat van het voornemen werd afgezien. Het bestuur van de afd. „Tholen" der Maatsch. van land- was geschied wat helaas zoo vaak voorkomt in die groote stad Londen, waar het menig arm jong meisje zoo moeielijk valt haren goeden naam te bewaren in de verleidingen van het leven. Mag- gie's zuster begon gaandeweg minder regelmatig op haar tijd tehuis te komen om het eenvoudig avondeten te gebruiken. Van tijd tot tijd had Maggie opgemerkt, dat Esther een haarlok in een medaillon verborgen had, dien zij tusschen hare kleederen verborg, en dat zij in het bezit was van gouden sieraden, die zij onmogelijk voor haar eigen geld, zelfs niet met dat van Maggie daarbij, had kunnen koopen. Wij behoeven niet stap voor stap na te gaan hoe de onervaren Esther voortging op den weg, die tot haar ongeluk moest leiden. Eens op een avond kwam zij in het geheel niet thuis, en den volgenden dag bracht de post een brief voor Maggie, waarin Esther in opgewonden bewoor dingen afscheid van haar nam, zonder te zeggen waarheen zij vertrokken was en met wien. Gedurende meer dan een jaar hoorden de zusters niets van elkander, totdat eindetiik onver wacht de ougelukkige Esther L keerde, vermagerd, bh moeienis en smart, r bouw, het betreurende dat de aanstaande feesten niet met eene eerewacht zouden opgeluisterd worden, schijnt enkelen te hebben aangemoedigd, nogmaals pogingen daartoe aan te wenden, welke wij hopen dat thans met gunstigen uitslag zul len bekroond worden. In zake den moord te Middelburg, op Hemelvaartsdag gepleegd, is door de Rechtbank aldaar rechtsingang verleend tegen Cornelis Jacobus Boone, oud 18 jaar, werkman, en Anlon de Baare, oud 21 jaar, smidsknecht, beiden uit Middelburg. Beiden zijn in hechtenis. liet droogdok te Middelburg, met machine gebouw en daarbij behoorende scheepstimmer werf, woningen, werkplaatsen, smederij, enz., werd Donderdag in het openbaar te koop aange boden, in twee perceelen. Voor liet eerste perceel, liet droogdok, werd het hoogst ingeschreven door den heer C. Mak te Middelburg voor f20.000, voor het tweede perceel, de werf, door den heer F. L. van Ruyven te Middelburg, voor f2500. Bij mijning werden de gecombineerde, perceelen afgemijnd op f 40.000 door den heer W. L. van Leeuwen te Middelburg. Zaterdag 27 Mei a. s. zullen de perceelen worden herveild. Midd. ct. Wegens de droogte zijn te Roozendaal honderden arbeiders zonder werk. In gewone jaren verdienen deze lieden ruimschoots den kost 111 de polders, doch thans staat alle veldarbeid stil. Het geineentebeetuur heeft, teil einde 111 den uood te voorzien, de werkloozen tegen 80 cents per dag in dienst genomen. Te Osch verwacht men nog meer arresta- tiën, hoewel nu reeds een vijftal verdachten in hechtenis zijn genomen. Volgens schatting van sommigen telt het komplot, waardoor Osch zoo onveilig is, ongeveer twintig leden. Uit Wijdenes (N.-H.) zijn reeds de eerste vroege aardappelen naar Amsterdam verzonden, De veehouder II. J. Ivoopmans, te Echten (Fr.), in 't land bezig zijnde eene koe te melken, besloot, wegens den toenemend en donder en bliksem, in huis te gaan. Hij begaf zich in de kamer, waar de geheele huishouding tegenwoordig was, zijne vrouw, zes kinderen en een naaister en plaatste zich in een hoek bij de tafel, terwijl zijne vrouw naast hem zat en zijn zevenjarig zoontje voor hem stond, met de rechterhand leunende op de knie zijns vaders. Onverwachts zag meü een bliksemstraal in het vertrek, welke den man aan het hoofd trof, waardoor hij in een oogwenk tijds een lijk was. Er is éen ruit van de glazen gebroken, terwijl vijf steentjes van den muur zijn gescheurd. Op merkelijk is het, dat de andere acht personen geheel ongedeerd zijn gebleven. Onder het bijzonder groot aantal deserteurs van de schepen die deelnamen aan de interna tionale vlootparade te New-York voor het meerendeel Engelsche matrozen moeten ook 30 man van het Nederlandsch fregat Van Speijk zijn geweest. Voorts liepen er 15 van de Duitsche, 15 van de Italinansche en 10 van de Franscbc schepen weg. Men meldt aan liet Vad. uit Waldeck- Pyrmont Maandag is het lijk van Vorst George Victor te Arolsen aangekomen, waar het in de slotkapel op een praalbed werd tentoongesteld. De bijzetting in den grafkelder te Rhoden zal Dinsdag 23 Mei plaats hebben. Zondag is de vorstelijke familie uit Mariënbad te Arolsen teruggekeerd, ook de Her togin van Albany. Arolsen en geheel Waldeck* Pyrmont is in rouw over den dood van den alge meen beminden Vorst. Bij den lijkdienst Zaterdag avond te Arolsen was de geheele kerk bezet. De predikant Scipio sprak naar aanleiding van Math, Maggie verdubbelde nu hare vlijt en zat op tot laat in den nacht om voor hare zieke en kwijnende zuster en het hulpelooze kind een sober stuk brood te verdienen. Toen kort daarna Esther stierf, nam Maggie het kindje geheel onder hare hoede, en legde in stilte de gelofte af, dat zoo lang zij in het leven gespaard bleef zij als eene moeder voor het ongelukkige wicht zou zorgen. Zij had een klein zolderkamertje gehuurd in hetzelfde huis, waarvan de eerste verdieping door Frank Nevill en zijne moeder bewoond werd, en deze laatste maakte spoedig kennis met het jonge meisje, dat al zooveel leed had ondervonden en nu een taak had aanvaard die hare krachten bijna te boven ging. Frank's moeder was een van die edele zielen, die geen leed kunnen zien zonder tot diep mede lijdon te worden bewogen en alles willen doen wat in hun vermogen is om dat leed te verzachten. Zij voelde zich bijzonder aangetrokken tot het vlijtige zelfopofferende meisje dat zoo hard moest werken, en haar medelijden steeg tot hartelijke toegenegenheid en vriendschap toen zij Maggie's u-d vernomen. En zoo gebeurde het •-ouwen, ondanks het 'rouwelijken 25 21 „Gij getrouwe knecht, die over weinig getrouw zijt geweest, over veel zal ik u stellen. Ga in tot de vreugde uws Heeren." De 28-jarige Vorst Friedrich, die tot nog toe bij de garde te Potsdam diende, heeft Zaterdag met een proclamatie de Regeering aanvaard. Te Worms is een dienstmeisje in hechte nis genomen, dat het gezin, waar zij diende met vitriool wilde vergiftigen. Zij had het ver gift reeds in de soep gedaan, wat nog bijtijds werd ontdekt. Een afschuwelijke moord is te Berlijn op een zesjarigen knaap gepleegd. Een brandweer man vond Maandag nabij de exercitieplaats der gardes-du-korps het lijk; de knaap was geworgd en enkele stukken waren uit het lichaam ge sneden. Het kind was bloemen gaan zoeken voor het graf van zijn vader. De moordenaar, een 26-jarige barbiersleerling, is gearresteerd en heeft bekend. Men gelooft dat hij krankzinnig is. iu Frankrijk neemt het aantal kinder moorden sterk toe, vooral in de Parijsche voor steden Clichy, Levallois en Neuilly. In een week vond men in de riolen aldaar niet minder dan 14 lijkjes van pasgeboren kinderen. De berichten omtrent de influenza luiden nog niet gunstig. Te Parijs stierven van 16 tot 23 April nog 96 personen aan deze ziekte. In Londen neemt zij echter af. Een noodlottige brand is Zaterdag te Londen Uilgebroken in IVijckstreet, etn der nauwe zij straten van het Strand. Hij ontstond op de eersie verdieping van een huis dat bewoond werd door een kapper, die kamers verhuurd had aan twee gezinnen, Moore en Dickson. Een voorbijganger, de kantoorbediende Lynch, die vlammen zag slaan uit een venster der tweede verdieping en het geschreeuw van een kind hoorde, snelde het huis binnen, maar toen hij vlak bij de brandende kamer gekomen was, viel hij neer, half verstikt door den rook. Hij stond echter weder op, kwam ai tastende bij het bed waar een zeer jong kind lag, nam het kleintje in de armen en bracht het tot op de trap, waar hij het aan eenige toesnellende buren overgaf. Toen viel hij bewusteloos neer en men moe.-t hem naar een naburige apotheek brengen. Ondertusschen woedde de brand voort; de derde verdieping stond nu ook in lichte laaie. De Heer Dickson en zijn vrouw, die daar woon den, riepen wanhopig om hulp. Twee hunner kinderen een meisje vau 5 en een jongen van 3 jaar kwamen daar boven in de vlammen om en het was den armen ouders niet mogelijk hen te redden. De braiiclweren van twee naburige schouw burgen verleenden voorloopig hulp, maar vrij onvoldoende, en de brandweer der City kwam te laat om nog iets te doen tot redding van de slachtoffers. Zij werd door de verontwaardigde menigte uitgejouwd, toen zij de twee doode kinderen te voorschijn bracht uit het ver brande huis. Een troepje blinde wielrijders is Dinsdag uit Londen naar Birmingham vertrokken. Het waren leerlingen van het Roi/al Normal College jor the Blind, die te Birmingüam de opening van een Blindengymnasium gingen bijwonen. Twee ziende gidsen vergezelden hen. Uit Algerië wordt bericht dat de sprink hanenplaag aldaar dit jaar al even erg dreigt te worden als verleden jaar. Een trein van Tlemcen naar Sidi Ben Abbas, zoo meldt men uit eerstge noemde plaats, werd bij het station Oued Chouly gestuit door een zwerm sprinkhanen op het spoor. Er was geen doorkomen aan. Eindelijk, na een paar uur vertraging, bracht de locomotief de eene helft van den trein naar Ab Tezza en daarna kwam zij terug oin de andere helft te halen. voet met elkander kwamen en uren achtereen in eikaars gezelschap doorbrachten. Wanneer Frank 's avonds eerst laat zou thuiskomen hetgeen dikwijls gebeurde, daar hij veel te werken had aan het bureau van een dagblad bleef Maggie den ganschen avond in de kamer bij mevrouw Nevill zitten, en hare onderlinge ver houding werd allengs als die tusschen eene moeder en hare dochter. Het wiegje, waarin Esthei's kindje lag te slapen, werd natuurlijk in dezelfde kamer gebracht en met zorgvuldige oogen door beiden bewaakt, terwijl zij het kind met liefdevolle bewonderiug beschouwden. In de oogen vrtn Frank was Maggie een meisje, met wie hij oprecht medelijden had, doch overigens gevoelde hij voor haar niets bijzonders. De tegenwoordigheid vau het kleine kind vond hij niet altijd even aangenaam, doch hij was billijk genoeg om daarvan aan Maggie geen ver wijt te maken. Integendeel, hij deed zelfs moeite om haar van tijd tot tijd nog extra werk te verschaffen, waarvan de betaling Yeelal (ofschoon niemand dat ooit te weten kwam) door liein- zelveu geschiedde. Wordt vervolgd.) Een nieuwigheid voor paarden De groote hitte, welke den vorigen het Zuiden van Frankrijk heerschte, bi vindingrijken geest op de gedachte paarden een stroohoed op te zetten en d bleek zoo practisch te zijn, dat het we algemeen werd toegepast. De hoed bedi en voorhoofd van het paard, terwijl ooren twee openingen zijn gelatenaai nenzijde van den hoed is een spons aani die zoo nu en dan met azijn wordt be om den kop van het dier te verfrisscln Tegen wratten. Om wratten te verdrijven, worden Heitjes gebruikt en aanbevolen. Als noemt men ook het sap der bladen v; bloemen (Helyanthus), welke plant in i des volks ook wrattenkruid heet. Het is als volgtMen scheurt van een v sappig blad een stukje af, kneust hete en wrijft daarmede de wrat terdege men dit gedurende 14 dagen tweemalen volhoudt, zullen de wratten verdwijne eksteroogen verdrijft men door het s bladeren. Zooals men weet, bestaan and delenin het insmeren met hars, het wrijven met de binnenzijde van een t schil, enz. Gemeente THOLEN, van 1 April tot li Geboren: Eene d. van J. Ribbe en M lt Eene d. van M. van Oeffelen en A. C. Montr Is d. van J. C. de Leeuwen en P. Schot. Ke - A. C. Wagemaker en Th. van Dalen. Een J. de Lanter cn J. J. Beeke. Eene d. van C en A. Koorevaar. Een z van P. W. Jansei Hokke. Ken z. van C. Quist en B. van Keu z. van M. L. Lindhout en S. M. van der V z. van D. van de Wege en J. M. Barendse Gehuwd: 11. W. de Jong jm. en J. stijn jd. J. H. van Bezooijen jm. en E. A. Roh P. den Engelsman jm. en N. J. vanDijkejc Zetten jm. en P. J. de Heer jd. J. Vrien P. C Greep jd. J. Blaas jm. en J. C. Goedegel Overleden: Janna Goedegebuure 62 van A. Schipper. Maria Geerlruida van Rij vrouw van A. van der Burght. Barendina de Jonge 67 j. vrouw van F. Kunst. Jasperim Praat jd. 9 maanden. De heer F. Haverkate, candidaat in de heeft het beroep naar de geref. gemeente Nieuwkerk aangenomen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te Ierseke. Des vooi r< halt 10 de ouderling Van der Endt, des n 2 uur Ds. Drost van Biezelinge. Zondag zal voor het eerst uitvoering worden aan het besluit van den Kerkeraa voering van den Vervolgbundel der Eva Gezangen bij de godsdienstoefeningen. Vr. Ev. Gem. Driemaal op de gewone Timmerman. 19 Mei. Ten overstaan van den notari; Steenbergen werd heden ten verzoeke erfgenamen van wijlen de weduwe J. K. publiek ingezet de volgende onroerende g( gelegen onder Tholen I. Eene hofstede met bouw- zamen groot 15 heet. 77 aren 50 centi; het recht van erfpacht van een perceel ingezet door A. M. Geluk voor f260.-, II. 2 heet. 57 aren 20 c.a. bouwlan M. A. Geluk voor f410. III. 1 heet. 15 c.a. bouwland door M. Christiaam f410.IV. 1 heet. 62 aren 60 c. land door K. G. Bal, voor f430. V. 2 heet. 60 aren 70 <s&. bouwla M. A. Geluk voor f 520.VI. aren 40 c.a. weiland door M. A. Gel f250.—. VIL 4 heet. 19 aren 80 W. Baaij Cz. voor f 405. VIII. 3 heet. 28 aren 30 c.a. bouwlfl M. A. Geluk voor f 200. IX. 60 aren dijk met een arbeiders door M. A. Geluk voor f360,en - F recht tot het heffen van tienden op eeii bouwland door M. A. Geluk voor f 25.- De prijzen der perceelen I tot en met per 39 aren 24 centiaren. THOLEN, 20 Mei 1893. EIEREN f2.90 per 100. BOTER, f 0,52Y2 per 1/i kilo, Per Telegram. IERSEKE, 19 Mei 1893. Weinig aanbod. Verfeocbl afsteeksei 16 millin

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2