löai, pil aai ie kiwi oesterteell. laiin. ei Hang gewacht. E3 jfï FEUILLETON. ■N N°. 410. Zaterdag 20 Mei. 1893. EN J. M. C. POT, len Pinkstergave. ^NS IIENDRIK-STICHTING, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE Thoolsche Coorant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. b per 3 maanden, franco per post 65 cents, r het buitenland 90 cents. ezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan reau te T holen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medowerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel ineer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk» advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. jen ontvingen wij eene circulaire, die onder lateu volgen, in de hoop dat onze waar op zulk een dringende wijze om «ïlen steun gevraagd wordt, iels voor deze 'heidsinstelling zullen afzonderen, chenliefde, barmhartigheid, ziedaar de den van liet leven. menschen liefde, door barmhartigheid kloven gedempt, die tusschen de menschen zij zijn de draden, die het onvolmaakte kNlfan ee'1 latere toekomst verbinden, zij y/ le jeugd aan tot arbeid en werpen licht- van hulp en troost in het hart der ouden en. die den drang in zich gevoelt om wel en nuttig te zijn, die zoekt naar bevre- an de edelste aandrift, welke het kenmerk liefde tot den naaste, hij zondere een gave af ten bate der oude zeelieden. Ook rhi ïste gift zal dankbaar worden aanvaard ■tin commissie hieronder vermeld. ^^loeftige oude en gebrekkige Zeelieden TE EGMOND A/ZEE. Landgenooten rvoetend gaan Bestuurderen dezer Stich- toe over, een nieuw beroep te doen op ladigheidszin hunner landgenooten. rs, zoovéél wordt gevraagd, en, naarmate jg en varKdie velen onze roepstem steeds met welwillendheid is gevolgd, zijn wij huiverig opnieuw en ditmaal voor een inojzienlijk bedrag tot U te komen, het moet! Oordeelt zelf! ichting door ons in 1871 in het leven heeft steeds in omvang toegenomen, verpleegden aangevangen, zijn er thans enomen. ijn gegaan tot de uiterste grens der moge van uitlegging der bestaande gebouwen. R >orzichtigheid, zoowel wat veiligheid als gei idsleer betreft, verbieden ons de Stichting egenwoordigen toestand, nog te vergrooten. :h, 70 Kandidaten wachten erT Naar het Engelsch. lR Maggie," zeide mevrouw Nevill, „de mogen zeggen wat zij willen, maar ach nergens liever willen wonen dan hier p] in. Als ik hier door het spionnetje kijk, ik duidelijk de boomen van het park lein om den hoek, net alsof wij builen Alle avonden komt hier een visch- rbij, die zijne visch te koop schreeuwt, als op de badplaatsen aan het strand, ns als de waterkar hier voorbijkomt om de besproeien, dan is dat zoo heerlijk at ik mij eigenlijk niet kan voorstellen og menschen zijn die 's zomers behoefte om uit de stad te gaan.; sunt gelijk hebben," antwoordde het isje, dat tegenover haar zat„en toch," zij zuchtend, „kan ik somtijds zoo Gebrek en ontbering, de vernedering van den aalmoes, het zwervend leven, geen kussen voor het moede hoofd, geen rustplaats voor den wan kelenden voet; Zie daar wat „wachten" beteekent. En daar tegenover: goede woning, warme kleeding, gezond voedsel, gezellig samenzijn, in één woordde kalmte en opbeuring van den huiselijke» haard Hoe gaarne zouden wij nog aan velen dat geluk deelachtig doen worden maar zooals het thans staat, mogen wij de bereids opgenoinenen niet in gevaar brengen. Het plan voor een nieuw, geheel uit steen op getrokken gebouw is ontworpen, ouder mede werking van rlen bekwamen en ervaren architect, den Heer A. L. v. Gendt. Het zal 200 verpleegden en het noodige perso neel kuunen lierbergen flinke binnenplaatseu, enz. bevatten; kortom, het zal geschikt worden gemaakt aan het doel, zonder een spoor van weelde, maar op degelijke, flinke, wijze hygiënisch bevredigend worden ingericht en brandgevaar redelijkerwijze uitsluiten. De Heeren Mr. J. M. Gulcher te 's Gravenhage en J. C. Gulcher te Hilversum hebben met eene edelmoedigheid die boven onzen lof verheven is, een terrein van l1/^ Hectare, zoo goed als om niet, in erfpacht ter onzer beschikking gesteld. Toch zal de aanbouw van zoo onmisbaar grooten omvang zeker niet minder dan honderd (luizend gulden kosten. Wij mogen niet putten uit onze Inschrijvingen op liet Grootboek, uit legaten voortgesproten. Immers ze zijn de voorraadschuur, waaruil wij, althans gedeeltelijk, in de behoeften onzer verpleegden voorzien. Wij mogen niet ter wille van het betere, het goede dat thans ons deel is, in de weegschaal stellen. Helpt ons daarom, Landgenooten, ons doel bereiken door uwe giften! De Prins Hendrik-Stichting is van allen, voor allen. Geene godsdienstige noch staatkundige partij sluit haar uit, zoods zij de deuren wijd opt-n zet voor elk die hulp behoeft en verdient, en op die aanspraak alléén. Zij kent geen uitzondering, veel minder uitsluiting. Zoo heeft wijlen Prins Hendrik der Nederlanden zijn Beschermheerschap bedoeld en aanvaard. Zéé is het door zijne bescheiden volgelingen gehandhaafd. Draagt dau ook allen bijVeel of weinig, naar uw krachten, en laat het gezegd worden dat Nederland de uiting van zijn solidariteitsgevoel heeft willen neerleggen in den steun, den ouden zeeman gebracht. De Zee is onze buurvrouw, onze bondgenoote zij draagt de herinnering aan eeu roemrijk verleden. Dat haar oude zonen onze pleegkinderen blijven Laat hunne grijsheid getuigen van het jeugdig vuur, van de offervaardigheid onzer toewijding. De driekleur, die zij wisten hoog te houden eu te doen eerbiedigen, waait van den top der Stichting. Zij beleekene nu als weleer: aaneensluiting, samenwerking, weldadigheidszin, geloof aan het goede, in naam en ter wille van het gemeen schappelijk Vaderland. Men gelieve de bjdragen in te zenden oopgave daarvan te doen aan een der ondergeteekenden A. C. Wkrtheim, PresidentAmsterdam, Heeren gracht 615. G. W. A. van La er, Vice-President, Amsterdam, Keizersgracht 538. Aügüst M. J. Hendrichs, Secretaris, Jw$te/Y/aw,Sarphatistraat4. W. G. VVendelaar, PenningmeesterAmsterdam, Stadhouderskade 157. G. C. van Veen, Amster dam, Kloveniersburgwal 74. J. H. van Eeghen, Amsterdam, Heerengracht 495. J. K. Huijsinga, Amsterdam, Keizersgracht 670. Mr. G. Wtte- waall, Arnhem, Hertogstraat 7. H. II. P. de Wit, Rotterdam, Schiedamschesingel 69. Jonkhr. A. R. Schuurbeqije Boeyk, s-Gravenhage, Delistraat 20. Dr. Th. A. Qiranjer, UtrechtMaliebaan 25c. C. de Groot, Eg mond aj Zee. G. E. A. van Hall, Directeur. AmsterdamEgmond a/Zee. Woensdag is in de Tw. Kamer de openbare behandeling der bedrijfsbelasting begonnen. De eerste spreker was een voorstander der wet, wat maar zelden het geval is. Doch hij had eenige bedenkingen, o. a. dat de landbouw is vrijgesteld, wat hij hoogstens tijdelijk, met het oog op de tijdsomstandigheden, kon goedkeuren. Ook wenschte hij spoedig eene herziening der perso- neele belasting. De heer Vrolik, de tweede, die liet woord verlangen naar de golvende zee, en naar de groene velden en heerlijke bloemen daar buiten. Ik heb niets meer daarvan gezien siuds den tijd toen ik nog jong was." „Nog jong? Wel, Maggie, hoe oud zijt gij dan nu wel? Nog geen twintig, en gij spreekt of gij al diep in de zestig waart en ouder dan ik „Maar toch voel ik mij al oud. Och, ik heb het u al meer gezegd, zorgen en verdriet hebben mÜn j^gd vroeg in beslag genomen. Zonder uwe goedheid en die van mijnheer Frank zou ik al lang reeds wanhopig zijn geworden!" „Wanhopig! Wel kindlief, zoo raoogt gij niet spreken. Gij doet nog veel te veel goed in de wereld dan dat gij gemisf zoudt kunnen worden. Kijk maar naar dat kleine kind; wat zou ervan hem worden indien gij er niet waart?" En de oude mevrouw Nevill wees naar een wiegje, dat in df-n hoek der kamer stond, en waarin een lieftallig kinderkopje uit de kussens te voorschijn kwam. „Kijk toch, Maggie, hoe aardig hij met dat kleine vuistje ronddraait boven de dekens. Hij doet mij altijd denken aan Frank, toen die zoo oud was." „Heeft hij er ook zoo uitgezien?" vroeg Maggie die zich moeielijk kon voorstellen hoe de forsche Frank, zooals zij hem keude met zijn zwaren baard, er ooit als een hulpeloos kind kon hebben uitgezien. „Ja zeker, hij was altijd een best kind, even als hij nu een beste man is," antwoordde me vrouw Nevill ernstig. „Maar wij verpraten onzen tijd. Denk eens aan, binnen een half uur kan hij hier zijn, en de tafel is nog niet gedekt. In zijn brief uit Chester stond immers dat hij met den middag-sneltrein zou komen? Ik hoop maar niet dat er iets niet in orde is met mijn jongen. Hij schreef maar twee of drie regels in haast, en dat na een afwezigheid van ruim veertien dagen De oude dame kreeg tranen in de oogen. „Mevrouw, gij moet u niet aanstonds zoo ongerust maken," zeide Maggie vertroostend. „Als hem iets bijzonders was overkomen, dan zou hij het stellig aan u het eerst hebben ge schreven, tenzij of denkt gij wellicht dat hij op reis verliefd geworden is?" „Wel neen, beste Maggie, daarvoor behoeft hij waarlijk niet naar Ierland te reizen. Als hij dergelijke gedachten had, dan verbeeld ik mij, dat er hier in Londen gen- "^ve voerde, stelde eenige amendementen voor, die de bedoeling hebben nauwkeuriger te bepalen, welk inkomen aan de belasting onderhevig zal zijn. Na al het schelden, dat de Standaard jaren lang op de liberalen gedaan heeft, zou men tot de gevolgtrekking komen, dat dit blad zich geen verschrikkelijker menschen kan voorstellen dan liberalen. Socialisten en radikalen steunt de Standaard, het is bij herhalig gebleken, liever dan liberalen. Thans is gebleken, dat er toch nog iets ergers is dan liberaal, namelijk ver steend conservatief; en de Standaard is daar zoo van overtuigd, dat zij aanraadt te Beverwijk zijn stem liever te geven aan den liberalen candidaat, dan aan den heer Hartsen. Is dr. Kuijper weer aan het draaien? Ik heb eens hooren beweren, dat hij in staat is ten slotte zelf liberaal te worden. De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Januari 1892: 99,820 M. 102,276 Vr. totaal 202,096 en is alzoo in den loop van 1892 toegenomen met: 349 M. 264 V. of samen 613. De loop der bevolking was in 1892 als volgt: geboren werden 3410 M. 3325 V. 6735 T. terwijl stierven 2000 M., 1986 V., 3986 T.' verschil 14-10 M., 1339 V., 2749 T. Het aantal personen, die zich gedurende 1892 in de gemeenten vestigden, bedroeg: 6412 M., 6133 V., 12543 T., terwijl vertrokken 7473 M., 7206 V., 14679 T., verschil min 1061 M., min 1075 V., min 2136 T. De bevolking op 1 Januari 1893 bedroe* alzoo 100,1 G9 M., 102,540 V. of totaal 202,709 personen.tfidd. Cl. KAPELLE-BIEZELINGE. Woensdagavond 17 Mei hield de afdeeling Biezelinge der Cen trale anti-revolutionaire kiesvereeniging hare gewone jaarlijksche vergadering. Van de 30 leden waren er 14 opgekomen. Uit het verslag van den peuuiugineester bleek, dat de rekening over het dienstjaar 1892/93 sloot inet een batig saldo van f3.51. Aan de orde was het kiezen van 2 bestuursleden. Van de aftredende leden, de heeren Jac. Fraanje en W. Slabbekoom, Hz. werd de eerste herkozen en in plaa's van den beste meisjes, en wanneer hij een van deze vroeg, geloof ik niet dat zij mijn zoon zouden weigeren." Maggie boog zich over haar werk, en boog zich zoo diep dat haar gelaat geheel verborgen was, uitgezonderd de toppen van hare ooren, die op dat oogenblik vuurrood werden. Maggie Danby was een meisje, dat niet onmid dellijk door uiterlijk schoon de aandacht tot zich trok. Hare gelaatstrekken waren zeer gewoon en eenvoudig, maar zij had iets zachtaardigs, vrien delijks en schroomvalligs in hare blauwe oogeu, waardoor zij toch een aangenamen indruk wist te weeg' te brengen, vooral wanneer een enkele maal een glimlach aan hare bleeke gelaatskleur eenige levendigheid bijzette. Zij had véér haar achttiende jaar reeds hare beide ouders verloren, en stond zonder vrienden en zouder geld, met hare zuster Estlier, die een jaar jonger was dan zij, alleen in de wereld. Zij kwamen te zamen naar Londen om daar haar brood te verdienen met bet maken van kunst bloemen. Het was een schraal loon dat zij daar voor ontvingen, maar zij slaagden er toch in om er mee rond te komen. Op den duur zou alles wel beter zijn geworden, indien niet ook hier

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1