BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e uw s. ALLERLEI. B u r g e r 1 ij k e S t a n d. Kerknieuws. Uitslag Verkoopingen. Marktberichten. OESTERBEURS. laak en prijs met een blik als een woord niet noodig is, met een woord als een daad is te ver mijden. Put u zelf niet uit, kies uw straffen en belooningen zoo, dat er steeds een krachtiger overblijft, want wat zult gij doen als gij de sterkst werkende hebt aangewend, en deze niet helpt? Maar vooralhaal het goede niet uit uw kind, door steeds het kwade te veronderstellen. Het comité tot het verkrijgen van concessie voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal heeft zich tot de Staten van Noord-Brabant gewend om eeu subsidie uit de provinciale kas van f 25.000, in de kosten van aanleg van een stoomtram BrouwershavenZierikzeeZijpe SteenbergenRozendaal. Het comité wijst in zijn adres op het groote belang dat voor het westelijk gedeelte dier provincie in het tot stand komen der verbinding is gelegen. IERSEKK. Bij de aanbesteding door het be stuur van het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke, werd voor het leveren en lossen van 420 M3 grint het laagst ingeschreven door J. Welleman alhier, voor f 8,39. Heden geraakte alhier een tweejarig kind te water en verdronk. In de maand April zijn op het telegraaf kantoor alhier behandeld 746 telegrammen, waarvan 213 verzonden en 533 ontvangen. In de postspaarbank is ingelegd f 1964,51 en teruggenomen 1088,50. Aangevraagd 3 nieuwe boekjes. Deze gemeente betrekt op 't oogenblik voor een gedeelte brood uit Middelburg, van de brood fabriek. Waarlijk niet naast de deur. Alhier is deze week voor 't eerst boter van de fabriek te Wemeldinge te koop gesteld. Zij is net verpakt, zuiver bereid en van uitne mende kwaliteit. De verbetering van den Varkensdijk, waar van een paar malen in den gemeenteraad sprake was, is op flinke wijze, eu gewis niet met geringe kosten ter hand genomen. De hinderlijke wor tels zijn weggekapt, de gaten gestopt, de rijweg geëffend, de boomen, wier wortels het meest waren ontbloot en het meest op den wind staan, van hun kroonen beroofd. Zelfs zijn, om een effenei weg te krijgen, enkele boomen ontrooid. Als nu de lieve jeugd uit Polen weer maar niet even spoedig bederft, wat in orde gebracht is. Als al dat werk gedaan is op kosten van den eigenaar dan kan men, dunkt mij, tevreden zijn. STAVEN1SSE 11 Mei 1893. Omtrent het aantal leerlingen en dat der absenten op de O L. school alhier iu 1892 wordt het volgende gemold: Het aantal leerlingen, die een gansch jaar zijn ingeschreven was 233, dat der schooltijden was 465. Het product der leerlingen en het aantal schooltijden is 108345. Wettige absenten, zoo- als ziekte enz., bedroegen S287 of 7!/2 °/0; willekeurige absenten het ongehoorde totaal van 28950 of 261/j o/q totaal der absenten was 37237 of 34 °/0. In de vorige cijfers zijn dus niet begrepen de leerlingen, die in den loop van 1892 ter school kwamen, anders zouden sommige cijfers natuurlijk aanmerkelijk hooger zijn. In de heden avond alhier gehouden ver gadering van de Liberale kiesvereenigiug werden, na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, herbenoemd met algemcene stemmen als Bestuurs leden de\ h.h.L. J. Dorst en C. Broodman. Tengevolge van de motie, uitgesproken op de vorige vergadering en kenbaar gemaakt aan de Liberale Unie te Amsterdam, waarvan deze ver- eeniging een onderdeel vormt, zijn er in de ver schillende gemeenten van dit eiland pogingen aangewend om even als vroeger eene centrale koming tegenover haar. Doch deze voorzorgs maatregel was eigenlijk geheel overbodig. Hij zou maar een enkel vertrouwelijk en liefdevol woord behoeven te spreken, eu hare rust, ja haar geluk zou weder geheel hersteld zijn. Hij had haar immers „mijn liefste" genoemd wel is waar zonder er veel bij te denkeu, maar toch, hij had het gezegd, en zij gevoelde zich op eens weer overgelukkig. Zij keek hem vol vertrouwen en hoop in de oogen en fluisterde: „Belooft gij mij, Middleton, dat wij spoedig van hier zullen vertrekken? Morgen, als het kan?" Hij was niet aanstonds gereed met zijn ant woord, eu draaide ietwat verlegen aan de punt van zijn snor. „Ziet ge, Ida, wij moeten een weinig voor zichtig ziju. Het zou tegenover de anderen zoo vreemd staan, indien wij zoo eensklaps vertrok ken. Gij zijt immers zoo veilig als mogelijk onder de bescherming van Lady Trefew „Kn toch houd ik niet van haar," antwoordde lda onschuldig. „Gij moet trachten dien tegenzin te ov - winnen," zeide hij. „Het zou mij spijt irdi kiesvereenigiug voor het kiesdistrict „Tholen" op te richten. Deze pogingen hebben evenwel geen resultaat opgeleverd. Dankbaar werd aanvaard het aanbod van genoemde Unie om in den loop van dit jaar een of meer malen een spreker hier in het eiland te doen optreden. Heden middag werd alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling Tholen van den Bond van Ned. onderwijzers. Behandeld werd o.a. het punt„De onderwijzer en de maatschappij." De meerderheid was van meening, dat de onderwijzer buiten de school op politiek terrein gelijke rechten heeft als ieder ander staatsburger, en dat hem dienvolgens aansluiting bij eene politieke partij niet kan verboden worden (men herinnere zich de Leeuwarder circulaire.) Verder werd behandeld het concept-reglement van de Weerstandskas, opgemaakt door het Hoofd bestuur, welk reglement in hoofdzaak met alg. st. werd goedgekeurd. Na nogeenige besprekingen, den Bond en het onderwijs betreffende, werd de vergadering gesloten, nadat bepaald was, dat de volgende vergadering te Sint Annaland zal ge houden worden. THOLEN. Het Rijkstelegraafkantoor alhier zal voortaan doorgaand geopend zijn: op werk dagen van 8.20 uur voor- tot 2.20 uur namiddag en 3.20 tot 7.20 uur nam. (Amsterdamsche tijd.) De diensturen op zon- en feestdagen blijven onveranderd. Donderdagavond omstreeks half elf is de machinist B., van een der spoorboot en, een oppassend man, vader van drie kinderen, in de St. Janstraat te Middelburg aangevallen en pp zoo gruwelijke wijze mishandeld, dat hij heden morgen is overleden. De vermoedelijke dader, die, naar men zegt, dacht een ander voor te hebben, is in hechtenis genomen. Door het parket van Middelburg is een onderzoek ingesteld naar den dood van een kind te Philippine. De oudeis hadden dit wichtje van nauwelijks 5 weken des nachts bij zich in bed genomen en ziju daardoor waarschijnlijk de oorzaak geworden van den dood door verstikking. Dat men, als men in het huwelijksbootje stapt, zich de weelde veroorlooft per vigilante naar het raadhuis te rijden, is begrijpelijk, doch te trouwen, voorzien van een bewijs van onvermogen tot betaling der stukkeu, benoodigd lot aangaan van een huwelijk en dan met vijf rijtuigen te komen, is wel wat kras. Het laatste is evenwel de vorige week in een Z.-IIollandsch dorp gebeurd. Dinsdag heeft te Enschede, in de fabriek der firma Ter Kuile en Morsman, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een arbeider, V., uit Hengeloo, is met het drijfwerk iu aanraking gekomen, waardoor hij om de stangen werd ge slingerd, zoodat de dood onmiddellijk volgde had. Dat is aldaar het tweede treurige ongeluk op dezelfde wijze. De 73-jarige weduwnaar te 's Hage die voor 14 dagen met eeu 17-jarig meisje iu het huwe lijk trad, is Zaterdag overleden, zijne weduwe het vruchtgebruik van f 30,000 nalatende. Op verzoek der kinderen van den overledene is diens lijk naar het accademisch ziekenhuis te Leiden gezonden ten einde het aldaar te doen schouwen. Het aantal landverhuizers naar Amerika, te Rotterdam aanwezig, is zoo groot, dat Zaterdag meer dan 500 personen moesten achterblijven. Van de firma Wijsmuller en Cie, Singel 299, Amsterdam, ontvingen wij de volgende circulaire, met verzoek ook onze lezers hiermede in kennis te stellen „De vele gevallen van oplichting, die ondanks „onze herhaalde waarschuwingen helaas nog al „te dikwijls kunnen geconstateerd worden, hebben gij koel waart tegenover menschen die mij allerlei bewijzen van vriendschap geven. Lady Trefew is een vrouw met veel kennis en smaak, en die u vaak van dienst kan ziju wanneer wij getrouwd zijn. Zij zal u veel kunnen leeren van hetgeen noodig is om zich gemakkelijk in hooge kringen te bewegen. Nietwaar, gij hebt tot dusver zoo altijd in afzondering van de wereld geleefd, en gij zult u dus wel wat moeite willen geven om een goed figuur te maken in de kringen, waar gij als mijne vrouw zult verschijnen?" „Zoudt gij liever wenschen dat ik was zooals Lady Trefew?" vroeg Ida, terwijl zijmeteenige spanning zijn antwoord verwachtte. „Neen, dat nietof eigenlijk ja,dat is te zeggen, niet geheel en al." „Maar Middleton, zeg mij toch, hebt gij niet wellicht u zelf misleid toen gij mij gevraagd hebt om uwe vrouw te worden? Bedenk u goed, en zeg het mij nu nog, eer het te laat is „Ik houd van niemand zooveel als van u," antwoordde hij, maar keek tegelijk even om, als wilde hij zich overtuigen dat Lady Trefew niet bij ongeluk zijne woorden moaht hebben beluisterd. [Wordt vervolgd „ons doen besluiten om het middel, door ons in „het Buitenland, voornamenlijk Engeland, met „goed gevolg toegepast, ook hier te lande aan te „wenden en voor den reëelen handel kosteloos „verkrijgbaar te stellen eene volledige lijst der „wijdvertakte bende van het gilde „koopen en „nietbetalen". Elke aanvrage moet vergezeld „zijn van eene gefrankeerde enveloppe." Te Tiel is naar men aan de N.R.Crt. schrijft een duèl op handen. In de sociëteit heeft iemand den heer V. W., commandant der schutterij, bij eenen woordentwist eenen klap in het aangezicht toegediend. Pogingen om de zaak in der minne te schikken zijn afgestuit. Het duèl zou reeds geregeld zijn geweest, indien niet beide partijen, naar men zegt, geheel on kundig waren in het hanteeren van wapenen. En dan nog wel commandant van de schutterij! Dezer dagen had te Rotterdam een hoogst treurig ongeval plaats. Ten huize van den Heer Longayroux had de dienstbode Maandagavond een gaskraan open-, in plaats van dicht gedraaid, met het gevolg, dat Dinsdagmorgen deze dienst bode benevens een 16-jarige en een 8-jarige zoon bewusteloos werden gevonden. Aanvankelijk slaagde men er in tegen den middag den jongsten zoon tot bewustzijn te brengen, hetgeen hoop gaf op ziju herstel, doch legen den avond openbaarden zich hevige koort sen. Den volgenden morgen was in zijn toestand nog weinig verandering. De oudste zoon werd den nacht daarop tot bewustzijn gebracht, zoodat ook hoop bestaat hem in het leven te behoudeu. De toestand der dienstbode was Woensdag nog geheel dezelfde, zoodat voor haar behoud de kans steeds minder wordt. Volgens nader bericht is in den toestand van den oudsten zoon eenige merkbare verbetering gekomen. Die van het jongste kind en van de nog steeds bewustelooze dienstbode was Woens dagnamiddag te 3 uren nog dezelfde. Gemiddeld worden te Rome en omstreken dagelijks 40 geboorten aangegeven, maar op 21 April, toen de Raad be»loten had alle op den feest dag des Konings geboren kinderen een spaarbank boekje te geven, werden er 120 kinderen geboren. Sceptische menschen denken natuurlijk aan hedrog. In Spanje heeft bij Saragossa een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De geestelijken van de dorpen Murillo en Sauta Eulalia hadden eene godsdienstige plechtigheid ontworpen om den bijstand des hemels tegen de hardnekkige droogte af te smeeken. Daartoe zou eene processie zich van Santa Eulalia naar Coucilio begeven, waar in de kerk een zeer heilig beeld van Maria staat. Op dien tocht moest eene rivier, de Galleso, over gestoken worden. Toen de stoet, alleen uit vrou wen en kinderen bestaande, aan de rivier kwam, gingen de kinderen eerst over. Bij de tweede tocht bezweek het oude vaartuig midden in de rivier en 45 vrouwen met den dorpspastoor ge raakten te water. Achttien vrouwen kwamen bij de ramp om het leven. Wenk voor hondenliefhebbers. Het kan, dunkt ons, niet overbodig zijn voor de behandeling van dit dier, des menschen trouwe en beproefde vriend, ook een wenk ten beste te geven, omdat menige zijner ziekten ontstaan uit slechte en onregelmatige voeding. Het beste en zuinigste voedsel is brood, gebrokkeld in water, of een weinig soep, gekookt van beenderen als anderzints. Hiervan tweemaal daags een portie, doet het dier frisch en gezond zijn en maakt het de huid glanzig; vooral voor honden die gewoon lijk in huis liggen is deze wijze zeer aan te be velen. Rauw vleesch is zeer af te keuren wijl dit de schurft bevordert. Ook drage men zorg voor goed, frisch drinkwater en legge vooral een stukje zwavel in het drinkbakje. Bij een goede behan deling, waaronder ook het nu en dan reinigen behoort, zal men weinig vrees behoeven te hebben voor de zoo gevaarlijke ziekte, dolheid genaamd. Gemeente St. ANNALAND van 1 Maart tot 1 Mei 1893. Ondertrouwd: J. Dake. 25 j. jm. met M. 15. Quist, 22 j. jd. C. Duijzer 25 j. jm. met K. Rijnberg, 25 j. jd, M. Laban 26 j. jm. met W. P. Hoek 20 j. jd. C. F. Pols 23 j. jm. van Stovenisse met J. A. Goedegebuure 23 j. jd. Gehuwd: J. Goedegebuure 25 j. jm. met C. A. Geluk 24 j. jd. A. Duine 32 j. jm. met P. Duijzer 26 j. jd. J. Goedegebuure 24 j. jm. met J. F. Stols 19 j. jd. A. Gunter 24 j. jm. met C. Weed» 20 j. jd. van Poortvliet. A. Duijzer 27 j. iin. met C. Voshol 25 j. jd. C. G. Groenewege 23 j jm. van St. Maartensdijk met A. Goedegebuure jd. A. P. Bout 26 j. jm. van St. Maartensdijk met L. van Schouwen 23 j. jd. A. van der Jagt 22 j.jra. met P. Moeliker 20 j. jd. Bevallen: P. A. Moerland geb. Goedegebuure, z. A. Elenbaa» geb. van Moort, d. E. Rijnberg geb. Buijs, z. C. den Haan geb. Moeliker, d. C.. Paape geb. Theunisse, z. P. van der Klooster geb. van Domraele, z. M. Duijzer geb. Goedegebuure, z. M. A. van Schouwen geb. Fierens, d, J. geb. Slager, z. A. van den Boogaard geb. z. C. Verhoole geb. Slager, z. Overleden: C. van Dussen 64 j. A. Kodde. R. van der Klooster, 2 j. d. Engelsman 68 j. wedn. van M. Quist. \V gebuure 1 j. z. E. Moerland 25 j. jd. L. 72 j. wedn. van N. Dorst. F. Rijnberg, 6 van J. Slager. Levenloos aangegeven een zoon vao C. en een zoon van M. Quist. Gemeente IERSEKE van 21 April tot en ete 4 Mei 1893. dai Ondertrouwd: Adriaan Glernra 2t h' en Maria van den Berge 24 j. jd. Hubreijpzei Kruiningen 29 j. jm. en Maatje Gijzel 27 j. n Gehuwd: Johannis Sinke 24 j.jm. en( nd van Noorden 23 j. jd. Marinus Jacobus de 22 j. jm. en Aagtje van den Ende 24 j. jd. Bastiaan de Koeijer 22 j. jm. en Cornelia Ridderhof 22 j. jd. Geboren: Karei Jan z. van Johannes 11 en (Stoffelina Josina van den Endt, Petronelj derica Wilbelmina d. van Jacob Doorenbos en Kok. Dingena d. van Leendert Paauwe en jj Renetta Maghielse. Izak z. van Willem Rei en Jacomina Westplate. Leuntje d. van Nieuwenhuijse en Jacoba Zandeu. Maria Lauwerus Minnaard en Kornelia Zuidweg. d. van Johannis Minnaard en Aaltje Janse. Overleden: Anna Cornelia 9 j. d. Maas en Cornelia van Hoorn. Marinus 5 j. Gerrit den Braber en Mana Cornelia Neele, PI Pekaar 70 j. wedn. van Janna Mieras. be Gemeente POORTVLIET van 1 tot 30 April Gehuwd: Joh. Bierens, wedn. van V] Haaften 65 j. en Corn. P. van Haaften, L. Klippel, 71 j. Adr. P. Polderman, jm. Corn. Elenbaas, jd. 25 j. Pieter Kleppe, jm en Cornelia Kloet, jd. 25 j. Jacob Joh. Bee 25 j. en Jacomina Bolier, jd 19 j. MarinuiJ maker, jm. 26 j. en Corn. Cath. Anthonisse, Geboren: Teuntje Cornelia, d. van A. gaart en M. P. de Rijke. Cornelia Marina Catj d. van P. Kleppe en Corn. Kloet. L? PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te Ierseke. Des voorm half 10 en des namiddags 2 uur Ds. De. van Brussel. Bij beide diensten collecti de evangelisatie te Brussel. Vr. Ev. Gem. Driemaal op de gewone Ds. Timmerman. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseeri ir onbekenden, verzondeu geweest gedu de 2e helft der maand April, welke d( afzenders, door tusschenkomst van hel kantoor te Tholen kunnen worden Van ST. FILIPSLAND. A. Knop, Hardingsveld. i 6 Mei. Ten overstaan van den notaris Steenbergen werd heden te Tholen, in de he van de wed. Wijnen, publiek verkocht een huis en schuur te Tholen op het Oudi toebehoorende aan A. van den Berg c.s. Koopers werden gebroeders C. J. en J den Berg, te Tholen voor f750. O) co co co oo t- m O S» eo c-f eo" 5 eo S 'O eo >o oi" co CO OO «O .O eo_ vr> -O N eo V o tc OO OO CO eo o» O -T cj e- oo a» I 3» t» L "r- oï" ci eo" co 'O eo eo r— -H ff JO >ra -O 5 5 T -O e 2 c c SJ S Q Q THOLEN, 13 Mei 1393, EIEREN f2.75 per 100. BOTER, f0,521/, per kilo. Per Tel eg ram. IERSEKE, 12 Mei 1893. Verkocht: pannen geringe kwaliteit f afsteeksel boven cent grootte f4,20.-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2