Van onze berichtgevers. Gemengd Ook niet de radicalen. "Want hun leus is alles of niets. Alles konden zij niet geven, dus deden zij niets. En de socialisten hebben nog niets gedaan dan gepraat en ontevredenheid De liberalen hebben nog niet genoeg gedaan, dat is waar. Maar behalve, dat zij niet zoo veel konden doen, als veler hunner wilden, moet men dit eene niet vergetennieuwe gedachten en die zijn schaarsch hebben tijd noodig om te rijpen. Elk is een kind van zijn tijd. Het is niet ieder gegeven buiten den gedachtenkring te gaan waarin men is opgevoed. Niet ieder kan maar dadelijk de hooge vlucht volgen der voorgangers. Het zou dwaas zijn aan het Nederland der 17e en 18e eeuw zijn calvinisme te verwijten. Als de tegenwoordige radicalen en socialen in dien tijd geleefd hadden, zouden zij misschien mee gedaan hebben aan de heksen-vervolging en ketterjagerijeu. En wat het onderwijs be'reft, als Van der Veer en Emmenes 50 jaar ouder waren konden zij misschien lezen noch schrijven. De Staatscourant van 3 Mei bevat de statuten der vereenigingde Christelijke Evangelische gemeente te Ierseke. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen voor het jaar 1893/91, in de provincie Zeeland komen o.a. voor de heeren: C. Bierens te Tholen voor f438,26; A. v. d. Burglit te Tholen voor f784,59; P. Dekker Jr. te Wemeldinge voor f523.43; A. van Dijke te St. Eilipslaud voor f398,71; A. J. Geluk te St. Maartensdijk voor f354,92; P. Daane van Stapele te Poortvliet voor f377,58; J. W. Wagtho te Tholen voor f 444,66. ST. ANNALAND. Bij de op 1 dezer plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn u.tgebracht 167 stemmen, hiervan waren van onwaarde 6 briefjes. Gekozen werd de heer D. Quakkelaar met 89 stemmen. De heer J. Goedegebuure verkreeg er 72. Bij de le verkiezing voldeden 133 kiezers aan hun plicht en bekwamen bovengenoemde heeren respectievelijk 29 en 34 stemmen. IERSEKE. Dinsdagavond hield de verleden jaar opgerichte oestervereeniging „Goede Ver wachting" hare eerste jaarvergadering. Zij was tamelijk druk bezocht; er waren tegenwoordig 35 leden, uitbrengende 50 stemmen. De secretaris- penningmeester deed rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f792,865 en de uitgaven f617,635, zoodat er op 1 Mei een kas-saldo was van f175,325. De rekening werd met de bescheiden in handen ge steld der heeren 1. Hage en Van den Broeke, die haar later zullen onderzoeken. Uit het verslag der verrichtingen en bezittin gen bleek, dat er aanwezig zijn 18100 aange slagen pannen en 3000 niet aangeslagene, 150 ziften met toebehooren en ander materieel. Het bestuur besloot de pannen, die over het geheel mooi goed bevatten, te doen afsteken en gaf reeds gedeeltelijk uitvoering aan dat besluit. Van het bestuur waren aan de beurt van af treden de heer A. Zuidweg, voorzitter, en de heer Cupéry, secretaris-penningmeester. De laatste ver klaarde uitdrukkelijk niet meer in aanmerking te willen komen. Des ondanks werd hij, even als de heer Zuidweg, bij eerste stemming herkozen. De heer Zuidweg nam zijne benoeming aan, maar de heer Cupéry bleef bij zijne verklaring. Hij had een jaar lang de vereeniging kosteloos gedieud, hij hoopte dat een ander dit nu ook een jaar zou willen doen. De ondervoorzitter verklaarde dit besluit zeer te betreuren, als noodlottig voor de vereeniging. Zonder op de bekwaamheden van anderen af te dingen, meende hij dat de h. Cupéry moeilijk te vervangen zou zijn. Nu stelde de h. Van den Broeke voor de be trekking te bezoldigen, de h. Cupéry keurde dit goed, mits niemand haar onbezoldigd wilde ver vullen. En toen niemand zich daartoe bereid verklaarde, voegde hij er bij met eene matige bezoldiging tevreden te zullen zijn, indien de wekelijksche inning der contributie in eene maan- delijksche veranderd werd. Zonder dat, wilde hij niet beneden de f 100 zijne betrekking continu- eeren; maar hij begreep dat de vereeniging dit niet kon dragen. De h. Hage achtte eene maandelijksche inning der contributie in den winter bezwaarlijk voor de min gegoede leden, doch hieraan kon tegemoet gekomen worden door eene minder strenge be paling omtrent de rooieering bij wanbetaling. Een en ander maakte enkele reglements wijzigingen noodzakelijk. Het salaris van den secretaris werd op voorstel van den heer Sandee op f52 vastgesteld, de contributie op 45 cents per maaud in plaats van 10 cent per week, schrap ping bij 6 weken non-betaling werd veranderd in 2 maanden. Daarna had de stemming plaats voor een nieu wen secretaris. De h. Cupéry werd met 40 van de 50 st. herkozen en nam nu de benoeming aan. Nog moest het traktement van den bode voor een jaar geregeld worden. Het werd op voorstel van den heer Hage van 10 tot 12 gld. verhoogd. De tegenwoordige bode wenschte die betrekking niet te blijven waarnemen, waarna C. Bolier ge kozen werd, welke die benoeming aannam. Hiermede was de agenda afgehandeld, doch er werd nog in het breede van gedachten gewisseld over de vraag, of leden, wier minderjarige kinderen in het bezit van aandeelen zijn, daarvoor ook stemmen moeten uitbrengen. Het resultaat was eene ontkennende beantwoording dier vraag. Daarna werd de vergadering gesloten. Door schipper Laurens Van Aalst en zijn knecht Iuian Daane werden voor eenigen tijd in het Keeten 5 opvarenden van het stopmschip Congo gered. Dinsdag ontving de eerste, des wegens van de Zuidhollandsche Maatsch. tot redding van drenkelingen eene belooning van f 15 en de knecht eene van f10. Beiden ontvingen bovendien de bronzen medalje. Een en ander werd hun door den burgemeester van Ouwerkerk ter hand gesteld. Verleden week en ook weder deze week geraakte een kind in levensgevaar door in de haven te vallen, doch beiden werden gered. Vooral dat van verleden week moest met moeite tot bewust zijn gebracht worden. Aan de Chr. School zijn benoemd tot onderwijzer de heer C. Van Oosten alhier, tot onderwijzeres mejuffr. Van der Weel te Aksel. Naar men verneemt zijn de bouwkundige stukken voor de vergrooting der scholen van het ministerie bij het gemeentebestuur ingekomen dachte, en zij begon zich inwendig te schamen over hare eenvoudigheid en gebrek aan w ereldkennis. „Ik maak mij bijna ongerust dat hij zoo teleur gesteld zal zijn wanneer hij bemerkt hoe weinig ik tehuis behoor in al die schitterende gezel schappen," zeide zij; „zoo iets als een witje onder de vlinders." „Hoe kunt gij dat zeggen?" riep Rosie vroolijk. „Gij ziet er zoo lief uit, dat het er volstrekt niet op aankomt of gij naar de laatste modegekleed zijt of niet. Hij zal meer naar uwe prachtige oogen dan naar uw japon kijken!" Het gebeurt wel meer dat jonge meisjes elkan der zulke openhartige complimentjes inakeu, mits er natuurlijk geen jaloezie in het spel is. Eu dit was hier gelukkig niet het geval. Al pratende, vertelde zij nog hoe Middleton, gedurende zijn laatste verblijf te Tremaelog, de ziel en het middeupunt van het geheele gezel schap was geweest, hoe hij wandelpartijtjes en watertochtjes had georganiseerd, charades opge geven, gezongen, gelachen, geschertst en aller hande geestigheden had bedacht en gezegd. „En ik kan het u nu wel zeggen," vervolgde zij ver trouwelijk fluisterend, „maar wij dachten toen allen dat er iets gaande was tusscheu hem en Lady Trefew." „O, neen, neen, spreek toch zoo niet!" viel Ida haar in de rede. Rosie, die zonder eenige booze bedoelingen had gezegd wat zij dacht, begreep natuurlijk niet dat zij hare jonge vriendin daarmede onaan genaam aandeed en zag met verbazing hoe Ida eensklaps begon te schreien. „Wat heb ik gezegd? Wat heb ik gedaan?" en is het uitzicht ge ^^PITnu spoedig de aanbesteding zal kunnen pluuts hebben. OESTERS. De verzending van leverbare oesters duurt nog steeds voort, maar wordt ook gedurig min der, wat met het jaargetijde in verband staat. De prijzen van het zaaigoe d is tengevolge van de ruime aanbieding bij publieke veilingen ont zettend gedaald, minstens tot de helft der aan vankelijke prijzen. Ook het afsteeksel gaat goed koop van de hand. Het afsteken en schoonkrabben der pannen eischt zooveel handen, dat verscheidene werk lieden uit andere gemeenten te hulp zijn geroepen. Het vroege gunstige weder heeft een geweusch- ten invloed op groote en kleine oesters. De groei is vroeger dan anders ingetreden en gaat goed voort. ST. MAARTENSDIJK. Was er 'i vorige jaar door het weinige in de gemeente aanwezige vlas dat grootendeels nog onbewerkt door Belgen werd opgekocht weinig geld te ver dienen door den arbeider, dit jaar ziet het er al even treurig uit. Hoewel door de betere prijzen in den afge- loopen teelt van het vlas gemaakt, door de land bouwers meer lijnzaad werd uit gezaaid dan op een ander jaar, schijnt dit gewas door de zeld zame droogte totaal te mislukken, zoodat de anders zoo groote bedrijvigheid in deze gemeente gedurende de zomer- en wintermaanden voor rust en stilte zal plaats maken. Tal van werklieden zijn dan ook werk gaan zoeken te Ierseke, die meest allen werden aan genomen omdat bekend is dat de arbeiders uit deze gemeente, de handen uit de mouw steken. STAVENISSE 4 Mei. De langdurige droogte doet hier ook ruimschoots haren uadeeligeu in vloed gelden. Allerwege verlangt men sterk naar malschen regen. De tuinen vorderen zoo goed als niets, het gezaaide komt niet boven. De vruchtboomeu beloven zeer veel, vooral de appel- boomeu. Op den akker is het ook niet zeer rooskleurig. De grond is niet geschikt om be werkt en bezaaid te worden, en voor vele plan ten wordt het ruim tijd. Meekrap, welk gewas men in de laatste jaren hier weinig of niet zag, wordt door de tamelijke markt, weder meer gezet. „Een droge Maart en een natte April, Dan hebben de boeren hun wil," zegt het rijmpje. Maar ook hierin zien zij zich nu teleurgesteld, want de graslanden verlangen niet minder dan de andere gronden naar regen. De wintervruchten hebben door de voorgaande hooge temperatuur, gevolgd door de schrale N. en N.O. winden, nog al geleden. THOLEN. In de huishoudelijke vergadering vau het Depart. „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen, Maandag 1 Mei 11. gehouden, werd o.m. behaudeld: De rekening over 1892 der Begrafenisbus, welke goedgekeurd werd in ontvang op f 792,50, in uitgaaf op f 585,60, goed slot alzoo f206,90. Voor de op 31 December afgetreden bestuursleden werden herkozen de hh. C. A. van der Burght en G. A. Avé, met wie als dubbeltal op de door bestuur en commissaris sen der begrafenisbus opgemaakte en aan het departement ingezonden voordracht stonden de hh. P. van Dullemen Lindkout en A. J. de Wit Andriessen. De aftredende commissieledeu P. M. Engelvaart, J. M. C. Pot, Jb. Lindhout, Mz. en J. J. Dubée werden mede kerkozeu. vroeg zij met deelnemende belangstelling. „Niets, volstrekt niets," antwoordde Ida. „Maar het is voor mij zulk een pijnlijke gedachte dat iedereen hier in huis veel meer van hem weet dan ik. Gij allen verkeert in dezelfde kringen als hij, gij hebt dezelfde vrienden,en ik beu hem nog betrekkelijk zoo vreemd. Rosie trachtte haar te troosteu, maar hare beste pogingen slaagden ditmaal niet. Ida was in eene zenuwachtige opgewonden stemming. De laatste vhr-en-twintig uren die zij had doorleefd (zij kon zich niet voorstellen dat het nog zoo kort was!) hadden zooveel van haar zenuwgestel ge vorderd De laatste afscheidsgroet van hare ooms klonk haar nog in de ooren. En wat was er sedert dat oogeublik al niet voorgevallen! Na die inspanning en overspanuing had zij voor alle dingen behoefte aan rust en stilte, en toen Rosie, die "haar eenige oogenblikken alleen had gelaten, terugkwam met de boodschap dat Middleton reeds aan hare familie in Ierland had getelegra- pheerd om hen gerust te stellen over hunne behouden aankomst, voelde Ida zich een weinig kalmer en zeide dat zij gaarne een poosje alleen wilde zijn om wat te kunnen slapen. Er verliepen twee uren, gedurende welke Ida eenigen slaap genoot, doch het was een onrustige sluimering, waaruit zij telkens weder ontwaakte en dan "een gevoel van koude en huivering ondervond, hoewel het een prachtige zomermiddag was en de zon nog hoog aan den hemel stond. Zij gevoelde zich lusteloos en ziek. Meer nog, zij had telkens dat onverklaarbare gevoel alsof er eenig onheil in aantocht moest zijn, hetwelk dik wijls voorkomt zelfs bij menschen die volstrekt De rekening üii *m<?oho r zien door eene daartoe benoemde comm; daarop geen aanmerkingen had, werc goedgekeurd. Op 31 Dec. 1891 was bank schuldigff Gedurende 1892 werd ingebracht Aan rente toegekend t) totaal i In 1892 werd teruggenomen w Schuldig dus op 31 Dec. 1892 J Daarentegen wijst de staat der bezit:*]] totaal aan van f107235.555, zoodat I fonds bedraagt f 35687,105. J1 Uit het door het bestuur ingelever over 1892 van de vereen. „Eloralia" de rekening dezer instelling sluit raeU= saldo ad f 1.945. Na dit rapport doet een beroep op den steun en de medei leden, welke deze nuttige instelling, verdient. pjn Daarna is aan de orde het vers!.^ den toestand der volksbibliolheek. Hij j sarissen verheugen er zich in, ook ditats, een gunstig rapport te kunnen uitbrt jl( durende 1891/92 werden aan 134 boekwerken uitgereikt. Het aantal ^p, boeken bedroeg 1586, waaronder eeni])c. heer G. A. Avé ten geschenke ontv.en De volkszangschool kon zich over])6v heugén in een gemiddeld aantal hei)r 51, waarvan 5 gratis ouderwijs geiioi])0] is dus nagenoeg geen verandering gtfei Ter voorziening der vacature van>: js der zangschool, ontstaan door het ovipe, den heer Mr. T. A. Wagtho, werdnier gekozen de heer A. J. de Wit Andr» den nieuwbenoemde bestaat die coiniij t, uit de hh. A. van der Burght en Apes De begrooting van het departement ien daarna in behandeling genomen, werdirVl in ontvang en uitgaaf op f510.131/, fl. uitgaven komeu de volgende posten i fle die aan de volkszangschool f 40. bibliotheek f 50.aan de Vereen. f 30.aan het faufarengez. „Couconle aan de schoolbiblutheek f 25, Van de bestuursleden, aan de bt^ treding, werd herkozen de heer Iz. voorzitter, terwijl in plaats van den 9 Fokker, niet herkiesbaar, werd gekof Dr. J. M. Boom. Ten slolte werd de voorzitter gek( gevaardigde ter algemeene vergader Mei a.s. te Amsterdam te houden, e£ef vervangers de hh. B. A. Overman en J. N i e uti >1 Te Bergen op Zoom zal den 7n, St i de iaarlijksche tentoonstelling worden de vereeniging „Ieder kan meer dan hij Eene poging tot moord is nabij halte Seppe (N.-B.j gepleegd. Zekere C.. van Bosschenhoofd, werd bij het nat*' onverhoeds aangevallen en met een i geheele lijf gesneden en gestoken. Zijn groot gevaar. De dader is gearresteerd heid schijnt hier in het spel te zijn, du- 1 vroegere beminde van den dader wilde Te Tilburg begint de pokziekte v te breidenzij schijnt echter niet van j aardigen aard te zijn. Nieuwe gevalle gekomen in drie huisgezinnen in de wij Blijkens bericht van den Geneeskundig r te maken geene aanleiding hebben om zich over de toekomst. „Hoe is het foch mogelijk dat hij juist mij heeft kunnen lief krijgen en mij tot zijne vrouw wenscht?" vroeg zij zichzelve af, en dacht daarbij aan Lady Trefew, die slanke, schoone, sierlijke en elegante dame met haar prachtig toilet, dat haar wel op eene koningin deed gelijken, want dien indruk maakte zij op Ida, die nog weinig gelegenheid had gehad om vergelijkende studiën te maken op het punt van modieuse toiletten. En niet alleen Lady Trefew, maar al de dames, die zij dien morgen had gezien, ook hare jonge vriendin Rosie, hadden zulke aristocratische en deftige manieren in hun spreken en doen, dat Ida op hinderlijke wijze hare minderheid begon te gevoelen. Zij bleef over dit alles nadenken en peinzen, terwijl zij, tegen hare gewoonte, in loome houding op de canapé bleef liggen, want zij gevoelde hoofdpijn en eene zware vermoeidheid over haar geheele lichaam. Eindelijk kwam Rosie weer de kamer binnentrippelen, vroolijk als altijd, en zeide haar dat het tijd werd om zich te gaan kleeden voor het diner. „Maak u niet ongerust," vervolgde zij aan stonds, „ik heb alles al voor u in orde gemaakt. Gij weet niet hoe ik met mijne gedachten voor u bezig ben geweest. Ik heb een keurige witte japon, die ik nog in het geheel niet heb gedragen, Die moest gij aantrekkenwij zijn zoo onge veer van denzelfden leeftijd en lengte. Gij zult ook wel een paar van mijne schoenen kunnen dragen, en ik heb ook gezorgd voor een ruimen voorraad van bloemen, linten, strikjes en wat er meer noodig is gij hebt maar voo j Neem maar wat u het best dt j ,Ik zou eigenlijk liever niet aai komen," zeida Ida lusteloos. „Ik k j geen behoefte aan iets. Boveudien 2 j niet wel, ik heb zware hoofdpijn, zal mij zoo vreemd en akelig zij: t vreemde menschen!" j „Niet aan het diner komen terwijl zij verbaasd de handen ineens dat kan niet, mijn beste! Neen, gij' r Iedereen spreekt over u, en men is j dering over uwe stoutmoedigheid oj stormweer de zee te durven oven Middletou heeft ons verteld, hoe h' opgetogen was over uw flink gedrss juichten toen hij met u naar wal noemen u allen „de bruid van del Vindt gij dat niet verrukkelijk?" „Ik kan waarlijk niet naar bem zuchtte Ida. i „O, gij moest het toch maar Rosie een weinig ernstiger. „Kom» het maar. Het zal u meevallen, heldin van den avond zijn, men zal»- anders oogen hebben dan voor u, zij zag dat dit overredingsmiddel niet t f zij er bij„En al doet gij het dan. t eigen genoegen of om ons gezelscb gij het toch wel willen doen om M-' genoegen te geven, nietwaar?" „Zou hij het gaarne zien? Zou hij wenschen?" vroeg zij, terwijl zij b*1 peizend op hare hand liet rusten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2