N.° 406. Zaterdag 22 April. 1893. EN ife J. KI. C. POT, Publicatie 11. )0 DE STIERENKEURINGEN. rSÜILLETOH. 11 LANG GEWACHT. i m BINNENLAND. IERSEKSC Thoolsche C |r- Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, in! Vrijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. ««Voor het buitenland 90 cents. nn,i ingezonden stukken, enz. worden uiterli|k op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T holen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker Ie lerseke. hel ali~* E) UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. [j m.lurgemeester en Wethouders van Tholen brengen, Bvolge art. 83 der algemecne politic-verordening, kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het \oltmoer van secreetmest kan plaats hebben gedurende bijjj nacht van: Dinsdag 25 op Woensdag 26, ia)lYoensdag 26 op Donderdag 27 en Aderdag 27 op Vrijdag den 28 April. in, den 22 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd Jllt C. J. DE V. VAN NOORDEN. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Over de eerste keuringen, die te Kruiningen te Kapelle voor de Afd. Kruiningen plaats iden, neem ik de vrijheid U de volgende «onderheden mede te deelen. Het oordeel der keurmeesters luidde als volgt: „Keuring te KRUININGE; aangevoerd 6 Stieten CB geboren in 1892: pe Stieren van Johs. Nieuwenhuijzen te Bpiinge en I. G. van Nieuwenhuijzen te ïore zijn verreweg de beste. No. 1 van Johs. Nieuwenhuijzen werd met n eersten prijs bekroond om zijn goed voorstel uitstekenden melkspieget, hoewel de staart- ffianting wat te hoog is. '•No. 3 van J. G. van Nieuwenhuijzen toont W vleeschvorm doch is tot verbetering van de ekige vormen van het Zeeuwsche Vee toch bOijibeveleoswaardig. In het kruis en in den 1 ■'Spiegel staat hij bij No. 1 ver achter en n daarom slechts den tweeden prijs bekomen. De stier no. 2 van H. Vermue, Kruiningen ziel! (blauwbont), Flip Kok, Kruiningen (lichtvaalbont), Pieter Kole, Kruiningen (donker zwartbont), len voor eene eervolle vermelding in aan ging komen, boewei daarop de volgende lerkingen moeten gemaakt worden. a. Stier H. Vermue heeft te langen smallen kop en wat te zware hoorns b. Stier Flip Kok te grof van hoorns en een te zeer franschen stand in de achterbeenen. c. Stier P. Koole te grof tan hoorn en te dikke huid, terwijl de gevlekte zak en de geheele kleur van haar zeer onschoon is. Nog was een Stier aangevoerd, die veel te smal gebouwd en vooral van achter te licht was, daarbij scherp in den rug en met een zeer leelijken kop en zwarten zak, zoodat die bepaald afkeurenswaardig moet worden geacht. Keuring te KAPELLE. Aangevoerd 1 tweejarige en 1 éénjarige stier. Slechts één tweejarige Stier was aangevoerd en wel de vaalbonte vau J. de Geus te Bieze- lingc, dio zeer schoon gebouwd met flink voorstel, sterken rug en goed kruis den eersten prijs verwierf, hoewel de achterhand in verhouding wat zwaarder kon gewenscht worden. Voor de eenjarige werd de eerste prijs toe gekend aan den zwartbonten Stier van F. van Hoorn te Wemeldinge, die bij een fraaien lichaams bouw en schoonen kop een voorhand heeft zooals die slechts gewenscht kan wordenhet kruis moest echter wat minder af hellend zijn. Deze wijze van keuring, met redenen omschreven en onmiddellijk na de uitspraak aan het plakbord der gemeente gepubliceerdbleek ook hier instem ming te vinden en kan niet genoeg worden aan bevolen. Zij brengt de keurmeesters en de stierenhouders nader tot elkander, leidt tot gedachtenwisseling en bespreking onderling en opent veelal het oog voor gebreken die den eigenaars nog niet waren opgevallenzij scherpt dus den blik en daarmede is reeds veel gewonnen. Op de Zaterdag 15 April te Krabbendijke gehouden keuring, waren 8 stieren aanwezig, t. w. 2 tweejarige en 6 éénjarige. De tweejarige werden beide bekroond en wel No. 2 zwartbonte stier Willem I, N. R. St. No. 2122 van Leendt Jacobus Overbeeke te Krab bendijke met den eersten prijs en No. 1 de roodbonte gekruiste stier van A. Goossen te Naar het EngeUch. fil„Zij is een groote dame, een vrouw van de ichffeld, vervolgde hij, en die denken gewoonlijk nd,!t gunstig over hare eigene sekse. Denk zelf na, Idagij, een jong meisje, komt hier op in den vroegen morgen met mijn scbip, ier ander gezelschap dan mij. O, gij kent de lid nog niet! Ida, ik moet u de volle waar zeggen: er zal op Aberbach niemand zijn, [de viouw des huizes tot de minste dienst- ;d, die iets van uw verhaal gelooft. Indien laar kwam met u, dan zoudt gij wellicht bejegening ontmoeten of ten minste erkingen moeten aanhooren, die u van ver- aardiging zouden doen beven en mij Neen, pj kunt niet meegaan naar Aberbach, p >rf), welk middel is er dan, wat kan ik doen Rilland met den tweeden prijs. De stier van Overbeeke is ietwat licht in den omtrek, een weinig hangend in het kruis en iets rond van heupen, doch overigens een zeer schoou, goed ontwikkeld dier met fraaien kop. De roodbonte gekruiste stier van A. Goossen kon wat zwaarder van zitbeenderen en wat fijner van hoorns en staartaanplanting zijn, doch had een zeer goeden sterken rug, schoft en lenden. De zesjarige stieren waren over het algemeen zeer goed. No. 8 Zwartbont van Jan Blok Jr. te Rilland verwierf den eersten prijs. No. 6 van J. J. IVIol te Waarde eveneens zwartbont den tweeden, terwijl nog een tweeden prijs aan no. 4, den roodbonten ongehoorndeu stier van de HH. E. en F. Guljé te Valckenisse werd toegekend. De stier „Salvo" van Jan Blok Jr. is een zeer goed ontwikkelde stier die veel voor de toekomst belooft: als eenigste opmerking zouden de stand der hoorns wat meer gebogen en de hoorns zelve iets fijner gewenscht kunnen worden. De stier „Sem" van J. J. Mol is mede een veel belovend dier, doch kon wat breeder en dieper in de borst zijn. De ongehoornde stier „Jan" van de HH. Guljé, in den Valckenissepolder bij Cornelis Bal ge- stationneerd, eveneens goed ontwikkeld en best gehouden, is van achter iets hellend en wat kort op de beenen; hij bereikte dan ook slechts 2 punten minder. Aan de volgende drie stieren kan een eervolle vermelding worden uitgereikt Van den zwartbonten Stier no. 3 van C. P. Vogelaar te Krabbendijke, wat fijn in de beenen en smal in de lendenen, is het raoeielijk te be- oordeelen hoe hij zich verder ontwikkelen zal. No. 7 zwartbont van J. J. Mol te Waarde, is wat smal in de zitbeenderen terwijl No. 5 de lichlbonte van denzelfden eigenaar te weinig ontwikkeld is, om daarover thans reeds een oordeel te vellen voor de toekomst. De keuringen in de Afdeeling Kruiningen (de eerste reeds in dit voorjaar) zijn hiermede afgeloopen en wanneer het ons vergund is daar over een algemeen oordeel uittespreken dan con- stateeren wij met groote ingenomenheid de flinke medewerking der landbouwers-stierenhouders en de degelijke voorbereiding der commissieleden, die dit tot stanrl hebben gebracht. Een getal van 16 stieren is een begin, dat de andere afdeelingen zich waarlijk ten voorbeeld mogen nemenwordt deze wensch verwezenlijkt dan zal er een groote stap op den weg van vooruitgang gedaan zijn, dan zal men steeds verder kunnen gaan en allengs ook hoogere eischen moeten en ook kunnen stellen. De stieren van Krabbendijke waren als geheel hoogst bevredigend evenals die te Kapelle, ter wijl die te Kruininge (de eerste en tweede prijs - dieren natuurlijk uitgezonderd) een onvoldoende kennis van de eischen die aan een fokstier ge steld moeten worden, aantoonden. Goes, 11 April 1893. Namens de keuringscommissie E. VAN DEN BOSCH. zuchtte Ida. „Tenzij/' vervolgde Middleton, en nam haar bij de hand, terwijl hij met moeite zijne woorden scheen te vinden, „tenzij ik u daar mag voor stellen als mijne toekomstige vrouw." „Uwe vrouw!" herhaalde Ida. „Ja, liefste, dat meen ik! Weel gij niet dat ik u reeds gezegd heb dat ik u lief had Of zij het nog wist? Zij had het immers geen oogenblik kunnen vergeten „Ja, geloof mij. En zie, er is maar één middel, waardoor gij in deze omstandigheden uw goeden naam kunt beveiligen tegen het gebabbel der raenschen. Gij zult mijne vrouw worden. Dan is er niemand die u iets zal durven verwijten. Wij telegrafeeren eerst aan uwe ooms; desnoods ook aan Frank, indien gij dat wenscht. En dan heb ik hoop dat gij later geen berouw zult hebben over ons avontuurlijk tochtje met de Sandpiper." Hij sprak wel wat haastig en gejaagd, maar toch lag er in zijne stem niets van dat harts tochtelijke en innige, van het oogenblik toen hij haar midden in den storm zijne liefde had beleden. Ida stond verstomd en keek hem zwijgend in het gelaat. Zij had nog weinig levenservaring Tweede Kamer. Dinsdag vergaderde de Tweede Kamer ter behandeling der fj-illissenienten-wet. De heer Levy erkende het hooge nut van dit ontwerp, doch wenschte verzachting der gevolgen van het faillissement voor hen, die ongelukkig aan lager wal geraakt zijn, en verder dat er onderscheid gemaakt worde tusschen kooplieden en piet-kooplieden. Hij vond veel bijval, zoo zelfs dat een lid omtrent dit punt een nieuw afdeelingsonderzoek verzocht. Doch de Minister bleef bij zijn voorstel, o. a. omdat het zeer moeilijk uit te maken is, of iemand door ongeluk dan wel door oneerlijkheid failliet gaat. Dat kan alleen de rechter. De heer De Kanter maakte van de gelegen heid gebruik om onzen rechterlijken stand te verdedigen tegen de beschuldigingen van par tijdigheid en te groote gestrengheid, waaraan hij dezer dagen heeft blootgestaan. De spreker vond blijkbaar instemming en de heer Van Kerkwijk riep zelfs dat onder die aanvallers o. a. een hoogleeraar was, „die nog niet afgezet is." De algemeene beschouwing is geëindigd en de artikelsgewijze behandeling aangenomen. opgedaan, en toch was er een geheime stem die haar influisterde, dat in Middlcton's woorden de ware grondtoon van zuivere liefde gemist werd. „Gij antwoordt niet.... gij zegt niets!" riep hij eenigszins ongeduldig. „Middleton," zeide zij op zachten toon cn keek hem ernstig in de oogen, „ik wil u éene vraag doen, en die moet gij mij oprecht en zonder omwegen beantwoorden. Zijt gij zeker dat hetgeen gij voor liefde houdt, werkelijk liefde is en niet wellicht een gevoel van tijdelijk medelijden?" Zij hield hare blikken in angstige spanning op hem gevestigd, om zijn antwoord af te wachten. „Wat een dwaze gedachte!" riep hij lachend uit en boog zich voorover om haar te kussen, zonder echter hare vraag rechtstreeks te beant woorden. „Hoe komt gij aan zulke twijfelingen, mijn liefste? En dan, gij hebt mij nog geen antwoord gegeven op mijne vraag. Ida, wilt gij mijne vrouw worden? Zeg ja, ik smeek er u om!" Het langverbeide woordje kwam zacht over hare lippen. Op hetzelfde oogenblik kwam het bootsvolk uit de voorkajuit te voorschijn, nadat hun ont bijt wa9 afgeloopen. „Kom hier, stuurman en de andere jongens, komt allemaal hier!" riep Middleton hun toe. „Ik heb u een goede tijding mede te deelen. Deze dame heeft mij zoo even beloofd mijne vrouw te zullen worden. Gij allen, die van nacht te zamen met ons zooveel gevaar hebt uitgestaan, zijt nu de eersten, aan wie ik dit mededeel, want gij hebt de eerste rechten om het te weten, Ziedaar, neem dat, en verdeel het onder de anderen," en hij gaf hem een beurs met geld. „Drink nu op de gezondheid van mij en van mijne toekomstige vrouw „Zij is een wakker vrouwtje, dat heb ik al dadelijk gezegd," zeide de stuurman, terwijl hij zijn pet afnam en een diepe buiging maakte, „gij zult zeker gelukkig met haar zijn. Dat wensch ik u toe, ook uit naam van de anderen!" Middleton liet nu de sloep uitzetten om naar het strand te roeien. Ida ging naast hem zitten. Haar gelaat straalde van vreugde en geluk, en een donkere blos kwam op hare wangen toen Evan Griffith met luider stemme riep, dat het tot aan de bergen moest weergalmen „Driemaal hoezee voor de bruid van de Sandpiper!" Onder het hartelijk gejuich van het boots-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1