LANG gewacht. N°. 405. Zaterdagei5 April. 1893. EN J. ïffi. C. POT, Publicatie u. -.1 F E IL L E T 0 H. De Stiercnkeuringon. IERSEKSCHE Thoolsche Courant, j Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ,{s per 3 maanden, franco per post 65 cents. >r het buitenland 90 cents. gezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan ureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Ei— mieester en Wethouders der gemeente Tholen ;en ter kennis van de Ingezetenen der Gemeente' as4e aangiften of verklaringen ter verkrijging tent, binnen deze provincie, zullen worden en van den 8 Mei tot en met den 17en »nd. die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien igaat ingediend, op den 29 Mei, doch in de "en Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee 30 Mei aanstaande. Ie registers van gemelde patentplichtigen zullen gesloten in de gemeente Middelburg op den ipi|( in de gemeenten Vlissingen, Goes en Zierikzee |™'-I7en en in de overige gemeenten op den rjer maand. j de patentpPchtige schippers, eigenaars en 1 hoerenden van binnenschepen, schuiten en vaar- vermeld in de 16de tabel der wet van den E5WÜ 1823, waaronder alsnu ook zullen begrepen •Regenen, welke bestendig in hunne vaartuigen en geene buitenrivieren of wateren bevaren, nen van den 1 Mei aanstaande tot den 31 en E» maand, zich voor het patent van het dienst- \9ila\ zullen behooren aan te geven bij het der plaats waar zij zich zullen bevinden, ^verlegging van een biljet, hetwelk daartoe Besturen verkrijgbaar gesteld is. Hoor de schippers, eigenaar* en direclievoerende „menschepen, schuiten en vaartuigen hiervorep 'JShet patentrecht zal moeten worden voldaan a*tore van den Ontvanger, ter plaatse van de i en wel in eens voor zooverre die plaats niet ie van hun vast verblijf of de vaste ligplaats t vaartuig, of wel eindelijk die, alwaar het Wordt uitgeoefend, doch anders bij twaalfde n. door de patentplichtigen van de 16de tabel, in 1 Juni eerstkomende, geheefe of gedeeltelijke In voege voorschreven zal moeten zijn geschied, de patenten op vertoon der quitantiën van n.rangers, voor dien tijd bij de gemeentebesturen r.fto zullen moeten worden afgehaald, aangezien in dag af de recherche op de niet gepatenteerde 5rg een aanvang zal nemen, en, den 15 April 1893. ,remeester en Wethouders van Tholen brengen ,e tei kennis van de Ingezetenen dezerGemeente, I het primitief beschrijvingswerk voor de Per- er Belasting, over het dienstjaar I833la>,, een Naar het En gelach. rdat de zon geheel was opgegaan en de Inevelen uiteendreef, zoodat zij haar volle land en zee kon laten schijnen, verliet •mboot de haven van Kingstown, in de van Holyhead. Een van de weinige passa- e op dat vroege uur het lersche strand en, was Frank Nevill. Hij ,liep ongeduldig 'pn weder op het dek, want de kajuit was ^i®, eng, bij al de gedachten die in zijn e woelden. Hij staarde strak voor zich uit lijke richting, alsof hij nu reeds iets van elsche kust zou kunnen onderscheiden, doel van zijn tocht was natuurlijk geen an de beide vluchtelingen te achterhalen, vast besloten alles te wagen om Ida te uit de handen van den man, die haar ■ige bedoelingen op zijn jacht had gelokt gV te ontvoeren aan het waakzaam oog van aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 8 Mei aanstaande, en de beschrijvings-biljetten met den achtsten dag daarna, door of van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opgehaald, met aanmaning om de voorzegde biljetten nauwkeurig in te vullen, ten einde zich voor schade en onaan genaamheden te hoeden, alsmede aan cle zoodanigen welke bij de beschrijving geen biljet mochten ont vangen, om zich ten spoedigste om zoodanig biljet bij den Ontvanger voornoemd aan te melden, ten einde hetzelve vóór 31 Mei ten kantore van denzelven volgens art. 30 4 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere informatie dat tot Tegenschaiters voor deze Gemeente, om aan de z(jde der belastingschuldi gen te dienen, zijn benoemd de heeren J. van Elsackcr en J. J. de Lange. Tholen, den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen Gelet op artikel 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) Brengen ter kennis, dat door P. J. van den Boom en door P. Roelands een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in de huizen Wijk C r.os. 319 en 308 staande aan de Kaai en de Vischstraat. Tholen den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen brengen ter kennis van belanghebbenden dat ter secretarie ter inzage ligt de instructie voor de Rijks- landbouwleeraren. Tholen, 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, C. J. DE V. VAN NOORDEN, Burgemeester. M. G. VAN STAPELE, Wethouder. Nu in den loop dezer maand in bijkans alle afdeel in ge n onzer Zeeuwsche Land bouwmaat schappij (in de meeste voor de eerste maal) op verschillende plaatsen stierenkeuringen zullen worden gehouden, mag een aanbevelend woord hier wel nog plaats vinden. „Nieuwigheden" vallen niet altijd zoo dadelijk in den smaak, vooral niet wanneer men van liet nut derzelve niet overtuigd is en daarom wensch ik dat nut even nader toe te lichten. hen die haar liefhadden en wilden beschermen. Wanneer hij dien man weer mocht ontmoeten. Nog een paar minuten, en de Sandpiper lag rustig eu wel voor auker in de liaveu van Tremaelog. Eerst toen begaven Ida Heimiker de krachten. Die onverhoopte uitredding, na zulk een dreigend doodsgevaar, was meer dan haar zenuwgestel, zoo weinig aan dergelijke schokken gewend, kou verdragen. Zij zonk neder op hare knieën en liet aan hare tranen den vrijen loop. Evan Griffitlis hield zijn woord. Binnen wei nige oogenblikken, zoo spoedig als zijne plichten als stuurman hem maar even vrije hand lieten, zorgde hij dat het beloofde ontbijt gereed was. Mowbray en Ida, die een paar uren geleden niets anders hadden verwacht dan den dood, zaten nu volkomen veilig aan de kleine tafel in de kajuit van het jacht. Ida was nog sfeeds zenuwachtig en in pijn lijke onzekerheid over hetgeen stond te volgen. Nu het gevaar geheel voorbij was, herinnerde zij zich niet zonder schrik welke woorden Midd- leton in die vreeselijke oogeublikken tot haar Waartoe hebben wij hengstenmarkten? Opdat de landbouwers in de gelegenheid zouden worden gesteld de hengsten onderling te vergelijken, om daarna te kunnen beoordeelen, welk dier voor hun bedrijf het meest passend geacht wordt. Met de stierenkeuringen wordt hetzelfde doel beoogd, doch het ligt in den aard der zaak, dat de landbouwers in den regel nauwelijks de in hunne omgeving gehouden stieren kennen en deze zelden te gezicht bekomen, daar ze voort durend op stal staan en niet zooals de hengsten rondgeleid worden. De nu te houden keuringen kunnen, wanneer alle of ten minste recht vele stierenhouders hunne dieren daarheen brengen, veel bijdragen tot verandering van dien toestand. leder landbouwer dient de stieren in zijne omgeving te kennen om te kunnen beoordeelen aan welken hij de voorkeur moet geven; dit kan aan de algemeene welvaart niet anders dan ten goede komen. Een slecht of middelmatig kalf kost evenveel om groot gebracht te worden als een goed kalf en zal nooit een goede melkkoe worden. Wij weten allen dat de landbouwer een harden strijd te doorworstelen heeft, dat die strijd hem schier te zwaar loordt en hem met geheelen ondergang bedreigt. Vermindering der bouwerij, uitbreiding van den veestapel, vermeerdering van weilanden en van de teelt van voedergewassen kan hem tot grooten steun worden. Met uitbreiding van den veestapel (en het is niet te miskennen dat die reeds vrij algemeen plaats heeft gegrepen) dient gebiedend hand in hand te gaan verbetering van den veestapel Om dat doel te bevorderen hebben bijna alle afdeelingen prijzen uitgeloofd en om het den stierenhouders gemakkelijk te maken met hunne dieren naar die keuringen te komen, zijn in elke afdeeling zelfs drie vier verschillende plaatsen aangewezenvoorts zal voor iederen aanbevelens- waardigen stier een eervolle vermelding met om schrijving zijner eigenschappen worden uitgereikt en zal dit in de verschillende Gemeenten worden bekend gemaakt waar zij gestationeerd zijn. Laat men niet enkel om den prijs te behalen ter keuring gaan, maar ook voor de eer en verder voor de toekomst. had gesproken. Hij had haar bij haren naam genoemdhij had gezegd dat hij haar lief had en zijne lippen hadden de hare aangeraakt Op dat oogenblik had haar dat alles volkomen natuurlijk toegeschenen. Onder den indruk van de stellige verwachting van hun naderenden onder gang had zij nauwelijks kunnen bedenken wat die woorden inhielden, en zij had alleen een ge voel van ongekend geluk ondervonden toen zij zijne vurige ontboezeming had gehoord. Maar nu dit alles voorbij was, en alle leed geleden, nu zij weer in de nabijheid van andere menschen waren, durfde zij bijna hare oogen niet tot hem opslaan. Het deed haar pijnlijk aan toen hij haar eenige malen aansprak als „Miss Ida." Ook Middleton was stil en in gepeins ver zonken. Zijne houding tegenover haar was ge dwongen. In plaats van dankbare vreugde, die zoo verklaarbaar zou geweest ziju, in plaats van een vertrouwelijk gesprek, scheen het wel of beiden eigenlijk met hunne houding verlegen waren, en het was zelfs voor Ida een ware uit komst, toen Middleton, na een langdurig stil zwijgen, onder het een of ander voorwendsel de kajuit verliet en naar boven ging. Ik zeg voor de toekomstHet Ned. Rundvee- stamboek heeft voor zijne Meivergadering te Zwolle een besluit aan de orde gesteld om aan de Regeering eene jaarlijksche bijdrage van f 10.000 te vragen tot bevordering van de veefokkerij. Op welke wijze dit het beste zal geschieden hangt van tal van omstandigheden af en moet in verband met de plaatselijke behoeften ge regeld worden. In sommige provincies b.v. in Limburg koopt men Hollandsche kalveren die dan publiek ver kocht worden; wat daarop te kort komt betaalt de Maatschappij. Met een bijdrage van het Rundveestamboek zal men in plaats van 20 wellicht 100 kalveren laten komen en dit zou ook voor Zeeland aanbeveling kunnen verdienen en de landbouwers een grooten stap vooruit brengen. Zeer zeker zal Zeeland van die bijdrage zijn deel bekomen doch hoe groot dit deel zal zijn, dat zal gedeeltelijk van de algemeene belangstelling die in deze maand in de keuringen gesteld wordt, afhankelijk zijn. De afdeelingen hebben prijzen beschikbaar gesteld, het hoofdbestuur onzer Landbouwmaat- schappij heeft ons door eene subsidie voor de a'geineene keuringskosten gesteund, het Ned. Rundveestamboek neemt de reiskosten van den Inspecteur den heer Segers op zich, doch dit helpt alles nog niet wanneer de landbouwers zeiven niet medewerken en, doordrongen van het groote belang in deze, de stieren houders ook nog aansporen. Wij vragen zoo weinig! We vragen alleen dat ze met hunnen stier een uur of hoogstens twee uren zullen wandelen naar de keurings- plaatsen. De keuringscommissies moeten den ganschen dag in de weer zijn. Onze commissarissen heb ben dagen besteed om lijsten van alle in Zeeland aanwezige stieren ter onzer kennis te brengen. Tientallen van brieven zijn met alle gemeente besturen en commissies gewisseld, bergen van circulaires zijn aan alle stierenhouders geadres seerd opdat niemand achterblijve uit onbekend heid met de zaak. Aan de landbouwers zij nu nog een laatste De bootslieden waren allen in hunne voorkaju:* om hnn welverdiend maal te nuttigen. Middle ton was alzoo alleen op het dek, en liep in ge dachten heen en weder, toen Ida boven kwam. Zij durfde hem niet naderen en bleef, tegen de verschansing geleund, in het water staren. Doch hij had haar reeds opgemerkt en kwatn nu dicht bij haar staan. „Miss Ida," z*ide hij, eu zijne stem klonk ietwat onzeker, „ik moet met u spreken ik heb u iets belangrijks te zeggen wat gij moet aanhooren." Zij sloeg de oogen op om hem in het aange zicht te zien, doch hij wendde zijne blikken af, alsof hij vreesde de hare te ontmoeten toen hij vervolgde: „Hebt gij wel gedacht over het bedenkelijke van het geval waarin wij verkeeren, nu gij, alleen met mij, op Engelschen bodem zijt aan geland, en ver van uwe vrienden en bloedver wanten, zonder bescherming Zij gevoelde zich eenigszins gekrenkt door den eigenaardigen toon waarop hij sprak en antwoordde: Dat is mijne schidc^niet^evenmin als de uwe. Ik weet natuurlij 2JEJR VLIBï) Tfc.T™"'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1