I Van onze berichtgevers. Gemengd N i e uw s. Kerknieuws. Uitslaa Burgerlijke Stantl. Als directeur is benoemd den heer P. F. van der Vliet, en tot commissarissen de heer J. Schip pers Jz., J. P. J. Lucardie en M. Koole Rz. In zake I. J. P. en M. P., arbeiders te lerseke, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens bedrei ging van een veldwachter, die eene jachtover- tredingconstateerde, eischte het openbaar ministerie te 's Gravenhage niet-ontvankelijkverklaring ten aanzien der jachtovertreding en overigens bevesti ging van het vonnis. De uitspraak in deze zaak is op 20 April bepaald In de Woensdagavond gehouden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen belang te Vlissingen is met algeuieene stemmen de heer J. Verkuijl Quakkelaar tot voorloopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale staten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Lantsheer. IERSEKE. Woensdagavond had de eerste steenlegging der nieuwe school voor Gereformeerd lager ouderwijs plaats. Een zoontje van het hoofd der school was daartoe aangewezen. De plechtigheid, die door vele belangstellenden en nieuwsgierigen werd bijgewoond, werd ge opend met het zingen van psalm 105 vers 5. Daarna volgde gebed door Ds. Eerdmans, predi kant bij de gereformeerde kerk. De heer Ket, hoofd van en de heer De Koning onderwijzer aan de chr. school, als mede genoemde predikant hielden toespraken, waarna de heer Moerdijk met gebed sloot. De oude school wordt te koop gesteld. In Maart zijn op het telegraafkantoor al hier behandeld 1180 telegrammen, waarvan 239 verzonden en 941 ontvangen. In de spaarbank werd ingebracht f 333,15 en teruggenomen f651. Aangevraagd 3 nieuwe boekjes. Iemand in deze gemeente, die 2 merels bezat, liet de vorige week één daarvan wegvliegen, omdat zijn zang niet beviel. Een paar dagen later evenwel kwam het beestje, erg vermagerd, terug en liet zich gewillig opvangen. Met eeenige moeite en zorg gelukte het, den vogel weder op zijn krachten te brengen en hij zingt nu weer vroolijk en lustig met zijn ouden makker. Door de trouw van het diertje verteederd, ge troosten de huisgenooten zich nu zijn minder aangenaam gezang. OESTERS. De handel in leverbare oesters is, hoe zwak hij reeds was, nog afnemende, zoodat zij op 't oogenblik al heel gering is. De prijzen van gewone le sooit zijn gedaald tot 60 ad 70 gld., 2e soort tot 4'5 ad 55 gld. De handel in zaai goed is iets levendiger met vaste plijzen, die iu afsteeksel slap, met veel aaubod en weinig koop lust. De mosselhaudel was de laatste dagen, wegens de buitengewoon hooge temperatuur, zeer afnemende en kan als geëindigd worden be schouwd. Wat de werkzaamheden betreft, er heerscht groote bedrijvigheid door het afsteken van het broed en door het schoonkorren en bezaaien der met 1 April in andere handen overgegane perceelen. OUD-VOSMEER. Tot leden van het kies college zijn herkozen de heeren M. G. Polderman, L. Friderichs en J. J. van Gorsel, met 72, 65 en 52 stemmen van de 80. In de plaats van Ch. Js. Sonke, die niet herkiesbaar was, werd ge kozen P. Zweedijk met 48 stemmen. THOLEN. Naar wij vernemen is de bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurs woning alhier, waarvan de aanbesteding op 17 Maart 1.1. plaats had, gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Verbraak te Wouw, voor f 16.916. Een gehuwde vrouw, moeder van zes kinderen, wonende te Escharen (N.-Br.) is ge vankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht, beschuldigd van moord op haren echtgenoot Martinus V. Deze zou aan den maréchaussée hebbeite» bekend, dat zijne vrouw hem soep, vermengd met luciferskoppen eu andere vergiftige bestauddeelen, had voorgezet, waarvan hij had gebruikt en waarna hij ziek was geworden. Nog voor zijn dood, welke spoedig volgde, schijnt hij die aanklacht te hebben teruggenomen, naar uien beweert uit vrees voor mishandeling door zijne vrouw. heete tranen haar langs de wangen stroomden. Afgemat van vermoeienis en zielsangst, viel Ida eindelijk in slaap en werd slechts nu en dan roet een schrik wakker, wanneer zij droomde dat het schip vastge-stooten en haar laatste uur geslagen was. Doch allengs bedaarde de hevigheid van den golfslag, en werd haar slaap niet meer gestoord. Het begon al te schemeren, toen zij wederom ontwaakte. Zij voelde een hand op haar schouder. Het was Middleton, die haar toesprak. „Ida," zeide hij, en het klonk haar in dit oogenblik volstrekt niet vreemd dat hij haar bij haren doopnaam noemde, „Ida, gij zult nu al uwen moed noodig hebben, wij zijn in groot gevaar." Zij keek hem verwonderd aan. De wind was geheel gaan liggen; de Sandpiper gleed zachtjes voort, en de lucht was kalm en effen." •u?.en reddigsgordel ombinden," breiden rins van kurk De gearresteerde brievengaarder te Wil- helminadorp is op vr'je voeten gesteld. De Officier van Justitie te 's Hertogenbosch heeft f2500 uitgeloofd aan den ontdekker of de ontdekkers van den moordenaar of de moorde naars van G. Hoekman, den wachtmeester der maréchaussee te Oss. Uit 's-Hertogenbosch meldt men aan het N.v.d.Ddat door eeu meisje de justitie de moordenaars te Oss op het spoor is gekomen, De vertegenwoordiger van de Sequah company, de heer Davenport, is te Middelburg gearriveerd en gaf Dinsdagavond zijn eerste séance, die vrij druk bezocht was. De heer Davenport behandelde slechts één patiënt, omdat hij te moe en het in de zaal te warm was. Na achter een gordijn de wrijfkuur ondergaan te hebben, verklaarde de patiënt zich volkomen hersteld. „Of de eerste indruk", schrijft de Midd. Ct, „dien (le agent van de Sequah company te Middelburg gemaakt heeft, eene buitengewoon gunstige geweest is, zijn wij zoo vrij te betwij felen. Van de sympathie, die het publiek in andere plaatsen moet aan den dag gelegd hebben, ontdekten wij geen spoor." De vorige week heeft te Ossend recht een vreeselijk ongeval plaats gehad, dat een ieder met ontzetting heeft vervuld. Drie werklieden van de firma C. Van Veldhoven en Carpentier, steenbakkers te dezer plaatse, waren bezig met het afbreken van de kruin van den steenoven, waarvan het metselwerk moest hersteld worden, toen eensklaps de oven instortte en een der werk lieden, met name P. J. Kil onder de steenen werd bedolven. De andere twee bekwamen slechts lichte kneuzingen, doch eerstgenoemde moet onmiddellijk dood zijn geweest. Eerst na twee uren zwaren arbeid met verscheiden personen, is het vreeselijk verminkte lijk onder den puin hoop kunnen worden uitgehaald. De ongelukkige, een braaf en oppassend werkman, laat eene weduwe en kinderen achter, wier smart, zooals wel te denkeu valt, met geen pen is te beschrijven. De 11-jarige Hendrik ten H. te Rotterdam zou eergister zijn 4-jarig broertje met wien hij in de ouderlijke woning aan het spelen was, voor doen hoe men iemand ophangt. Aan een touw, boven in eene bedstede, werd eene lus gemaakt, waarop Hendrik, na in de bedstede geklommen te zijn, zijn hoofd daarin stak. Vermoedelijk doordien hij voorover viel kneep de strik hem den keel dicht. Het 4-jarig broertje liep naar buiten om te vertellen dat Hendrik al hing. Men ging daarop terstond naar binnen en sneed het knaapje af. Het was echter reeds te laat; de genees heer, die te hulp geroepen weid, kon slechts door een molenwiek. Een der kinderen werd het Beersterdiep geslingerd. Gisteren werd iu den Haag een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 en de bruid 17 jaar oud is. Een vreeselijk treurspel is te Northampton, in \Y est-Australië, afgespeeld. Zekere Wm. Glass heeft zijne twee dochters doodgeschoten, omdat de eene op het punt was van tegen zijn zin te trouwen en de andere dat huwelijk bevorderde. Hij was de meisjes gevolgd naar een plek waar zij een samenkomst met den jonkman zouden hebben, en hij wachtte daar na het plegen van den misdaad nog eenigen tijd, of zijn vijand ook kwam; maar deze, die gewaarschuwd was, bleef weg. Toen nu Glass hoorde, dat de politie naar hem zocht, schoot hij zichzelven dood. Hij liet een brief aan de overheid na, waarin hij ver klaart, dat hij zijne dochters doodde om te voorkomen, dat de eene de vrouw werd van den grootsten schurk in Northampiou. De Londeusche Times schrijft: De vrees, dat in deze lente de cholera zich weder zou vertooneu, is bewaarheid. Gedurende de laatste twee weken zijn 70 sterfgevallen voorgekomen in de Fransche kustplaats Lorient. De Fransche overheid heeft, ouder gewoonte, getracht het bestaan der ziekte geheim te houden, doch ditmaal te vergeefs. De epidemie schijnt zich uit te breiden. Op zijn minst 300 gevallen moeten er te Lorient zijn geweest, welke stad trouwens reeds gebleken is door den erbarmelijken staat van den gezondheidsdienst een vruchtbaar centrum voor typhus te zijn. ^De Times spreekt de vrees uit, dat de cholera zich zal voortplanten langs de zeeoevers tot de Oostzee, en spoort aan tot verdubbelde waak zaamheid. In de Russische stad Gudrai (Caucasus) in een hevigeu stoim een kerk ingestort, gedurende een godsdienstoefening. Ruim honderd menschen kwamen daarbij om het leven. De Bark King Jamesop reis van Newcastle (N.-Z. Wallis) naar San Francisco, is in volle zee verbrand. De bemanning bevocht de vlammen elf dagen lang; maar eindelijk moest zij het op geven en het schip verlaten. In een der booten gingen de eerste stuurman en 15 anderen, in de tweede de kapitein, zijn zoon en de vijftien overi gen van de bemanning. De booten voeren samen van 13 Maart tot 1 April; toen raakten zij van elkander at. De boot van den stuurman kwam Maandag, na 21 dagen zwervens, op de Califor- nische kust, bij Point Conception aan. Van de andere boot is nog niets vernomen. Het kind van zekere boer, die bezig was aardappelen te poten, kwam op den zonderlingen inval, iu een der poters eene erwt te steken. Het gewas kreeg de ziekte, doch midden in prijkte een erwtenplant rijk met vruchten beladen, onder wier wortels een dozijn, zeer schoone, gezonde aardappelen gevonden werd. De eigenaar plantte in het volgende jaar eenige aardappelen, allen met een erwt voorzien. De ziekte bleef weg en de oogst was dubbel. Is 't verhaal waar, dan zou 't ge neesmiddel tegen een groote ramp gevonden zijn. de Vate en J. de Rijke. Johannes Wi]|H A. van der Slikbe en J. A. Geluk. 1^ J. van Ai en P. Snijders. Overleden: Marinus Slager, manij Bevelander, 76 j. Een levenloos aangj vrouwelijk) van Jac. Snijders en P. Op^ PREDIKBEURTEN. Nederl. Protestantenbond, afd. Tholen avond 7 uur Ds. Telders, van Nieuw-Voirl Stoelen worden in ontvangst genometöl middag van 4 tot 5 uur. Ned. Herv. Kerk te lerseke. Des v0oJ beer Van der Endt, des namiddags um van Biezelinge. Des namiddags nabeira;~ het H. Avondmaal en doopsbediening. Vr. Ev. Gem. Als gewoonlijk: Ds. ij 3 maal. Tot diaken der Ned. Herv. Gem. tej benoemd de heer J. Doorenbos in de pla v heer P. Dijkwel die bedankt heeft. m 6 April. Ten overstaan van den noia Steenbergen, te Tholen. werd te Scherp., verzoeke van de erven van wjjlen den ht\ Dalen op de hotstede VVulpdal", onder sM publiek verkocht: vee, enz., Paarden van f230.— tot f385.—, il® 1130.tot f 192.driejarige os f 15|S jarige vaarzen en ossen van f80.— toijT jaarlingen van f 32.— tot f 57.—, kalveren tot f 35.m RIJKSPOSTSPAARBA^- Aan het postkantoor Tholen en de c8 ressorteerende hulpkantoren werd gedijd maand Maart: Ingelegd f7,709,955' betaald f 5,110,56. Het aantal, door dat kantoor gedur^ maand uitgegeven boekjes bedraagt 23~ io; RIJKSTELEGRAAF,111 Verhandelde telegrammen, gedurende?1 Maart 1893. Tholen. opgen. en totaal f" verder geseind 1893. 1 216 614 R verzon den 154 ont vangen 244 den dood coustuteeren. Te Beesterhoogen (Gr.) zijn twee kinderen van den daglooner J. Jansen doodelijk getroffen „Landriep zij uit. „Maar dan zijn wij gered „Gered?" herhaalde hij droevig het hoofd schuddende. „Wij zouden op het oogenblik veili ger zijn wanneer we raidden op den Oceaan rond zwierven. Wij zijn gedurende de duisternis van den nacht, zonder licht of kompas, de lersche zee overgestoken en zeilen nu recht op Engeland aan. Waar wij zullen uitkomen weet ik niet. Maar dit weet ik, dat wanneer wij die rotsen naderen, onze toestand erger dan hachelijk is. Alleen een wonder kan ons redden." Ida legde hare gevouwen handen op zijn arm en keek hem schreiend aan, terwijl zij uitriep: „O, vergeef het mij, het is alles mijn schuld „Neen, ik ben de eenige schuldige," zeide Middleton, terwijl hij haar nader tot zich trok. „Ida, wanneer het alleen miju leven gold dan zou ik het nu gaarne opofferenIk ben niet meer dezelfde van vroeger. Gij hebt mij in deze uren geleerd wat het zegt: lief te hebben." Slechts een zwakke kreet was Ida's eenig -d, en zij liet haar hoofd op zijn schou- i Ida, ik zou niet den moed hebben 100 131 50 40 62 46 76 Sé. Maartensdijk. 71 Oud- Vosmeer. Stavenisse. St. Annalani. 302 96 138 Gemeente POORTVLIET, van 1 tot 31 Maart 1893. Ondertrouwd: Joh. Bierens, 65 jweduw naar van Wilhelmina van Haaften met Cornelia Pieternella van Haaften, 71 jaren, weduwe van Leendert Klippel. Adriaan Pieter Polderman, jm. 28 j., van Scherpenisse met Cornelia Elenbaas, jd. 25 j. Pieter Kleppe, jm. 27 j. met Cornelia Kloet jd. 25 j., van Scherpenisse. Gehuwd: Jacobus Overbeeke jm. 25 j. met Dina Uijl jd. 27 j. van Tholen. Geboren: Lena Adriana, d. van A. B. van zijn, en is ons leven in God's hand!" „Gij hebt mij dus lief?" fluisterde Ida, die niet wist of zij waakte of droomde. „Ja, met mijn ganscke hart!" Hij geloofde werkelijk dat hij het meende t0eu hij zoo sprak, en zij geloofde hem ook. „Dan kan ik gerust sterven," zeide zij diep bewogen en zag hem aan met hare groote door dringende oogeo, die duidelijk uitspraken wat haar hart gevoelde. Hij boog en drukte een kus op hare lippen. „Voor liet eersten voor het laatst," zuchtte hij. Zij antwoordde niethare aandoening maakte haar het spreken onmogelijk. In scherpe tegenstelling met hunne innige droeflieid, hoorden zij eensklaps uit den fokke- mast een kreet, die kim als een juichtoon in de ooren scheeu te klinken. 1 „Wat is er, wat is er?" riep Middleton ver- schrikt, terwijl hij Ida even losliet. „Wij zijn iu het gezicht van Aberbach!" riep de stuurman en kwam weder op het dek, terwijl zijne oogen van vreugde glinsterden, niettegen- B O) fl co e so io co S i-i i-h to xa o - -i ®i -i L O CC O CO t- e o o> co oo m o o» ÏO et 4 iq o te co CO CO E- <N O 00 O» o N S Q O >1 gen, maar in het aangezicht staande hij doornat was door de golven die niets verzwijgen. Binnen ons jacht stukgeslagen hem waren Aberbach istroomd. maar dat is onmogelijk zeide Middleton. „Kijk maar zelf, mijnheerdaar£ over u in de verte ziet gij den toren dl kasteel. Zie mnar daar ligt de haveiF „Gij hebt gelijk. Dat treft slecht, dat Treinaelog moeten binnenloopen. Is er geen haven in de nabijheid De stuurman keek hem verwonderd aai was het mogelijk dat iemand, wien de kaï geopend om uit het dreigendste gevaar te gered, nog aanmerkingen kon maken op deL die hem tot schuilplaats moest strekken?'! „Maar dan zijn wij gered riep Ida in achtige opgewondenheid, en herhaalde dat| eenige malen, alsof zij daarin eenige verli vond na de doodsangsten van weinige blikken te voren. „Als wij nu maar die kunnen bereiken „Dat zal nog zoo gemakkelijk niet verzekerde de stuurman; „maar maak u te ongerust. Wij zullen ons best doen Sandpiper netjes binnen te loodsen, en van morgen nog op uw gemak in de have Treinaelog kunnen ontbijten. Ik had ht durven denken." Wordt vervolj

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2