■I0. 404. LANG GEWACHT. Zaterdag 8 April. 1893. mn j EN @8- J. M. C. POT, E Publicatiën. i treurig koninklijk besluit. FEUILLETON. BINNENLAND. IERSEKSC 5061 Thoolsche Cöora Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, i per 3 maanden, franco per post 65 cents, r het buitenland 90 cents. ..zondes stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG b.| onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiën: van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. OÏÏIT1NG VAN DE KIEZERSLIJSTEN IrzRter van den Gemeenteraad van Tholen er openbare kennis, da» de lijsten, aanwijzende onen, die bevoegd zijn tot het kiezen van an de Tweede Kamer, van de Provinciale en van den Gemeenteraad, op heden zijn S/o\} en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder 'ige liggen; terwijl een exemplaar van die ip de gebruikelijke plaats is aangeplakt. >n, den 4 April 1893. Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN. !.5}meester en Wethouders van Tholen zullen op 5, den 15 April a.s., des middags ten 12 raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST. oorwaarden der verkoop liggen van af heden 'EEing ter secretarie, iederen werkdag des voor- i van 9—12 uur. en, 8 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Tholen, cast7"J. DE V. VAN NOORDEN, Burgemeester. G. VAN STAPELE, Wethouder. onze gevleugelde vrienden ons weer met Rang gaan vergasten, brengen wij het itaande besluit nog eens in herinnering, .elen mogen de nadere „bepalingen tot be- I ling van diersoorten nuttig voor landbouw I jutteelt," met onverschilligheid gelezen, in mogen ze ontevreden terzijde gelegd p, verreweg de meesteu en vooral de kenners „,0 vogels hebben met verwondering gezien, 3 veranderingen er in de wet van 25 Mei ■zen. mijn aangebracht. Dials met zeer vele zaken den land- en 15 J juw betreffende, moeten wij bij het ver- |«!D van een 40-tal zeer nuttige vogelsoorten J"ï: wij zien het, maar doorgronden het niet. ;r slallen onze verbazing met feiten trachten jijk te maken. In de eerste plaats meenen Érechtigd te zijn met te vragen: zijn de Velerlei gevaren blootgestelde gevederde |T in de laatste 12 jaren zoo vermenig vuldigd of ondeugend geworden, dat ze, bij fle vogel wet van 1880 nuttig, nu vogelvrij verklaard moeten worden Heeft dan al het adresseeren; hebben dan al de corporatiën, welke strijden om het zoo nuttige vogelenbeir te beschermen; heeft dan de beschaving der laatste 12 jaren eene nega tieve uitwerking gehad 't Schijnt helaas waarheid te zijn Eu wie nu der regeering tot adviseurs voor het verdwijnen van dat 40-tal nuttige vogels gediend hebben, weten wij niet, doch wel consta- teeren wij, dat wanneer men de land- en tuin lieden bij stemming liet uitmaken, of de vogel- vrijverklaarden dit lot verdienden, men tot andere resultaten was gekomen. En toch kan niemand over deze zaak beter oordeelen, dan hij, die ziet met welk een haast de spreeuw de schadelijke ritnaalden, zoodra het ploegijzer ze boven brengt, verslindt. Wie neemt meer hoogst schadelijke insecten tot zich dan juist de spreeuw! Wie was den gepasseerden zomer in den strijd tegen do allesvernielende gammarupsen, de trouwe bondge noot van den landman? 'tWas de spreeuw. Deze schoone fluiter is thans vogelvrij verklaard en zal meer nog dan voorheen door wreedaardige handen mogen gemarteld worden. En bleef het daarbijDe zwarte lijsters en de zang- of grauwe lijsters worden gedurende de eerste negen maan den des jaars nuttig geacht, doch de beflijster (dominé), de groote lijster, de kramsvogel en de koperwiek mogen als nadeelig altijd gevangen worden. Hebben de laatsten andere magen, andere bekken, ander voedsel dan de eersten? Wie 't weet, moge 't zeggen. De veldleeuwerik wordt beschermd, de kuif- en de boomleeuwerik niet. Het roodborstje mag niet, het blauwborstje, dieren geheel gelijk, behalve het veerenpakje, mag gevang'en worden. Nuttig wordt geacht de zwarte kwikstaart, doch erg schadelijk de witte en de groote gele kwikstaart. De schromelijkste inconsekwentiën zullen nu ieder, die het goed met de prachtigste zangvogels meent, wel duidelijk zijn. Wanneer we er bij voegen, dat de helderslaande vink, de dartele en vlugge ortolaan, de groote en kleine karekiet, de onvermoeide boschrietzanger, de gulzige sprink- rieUanger, de beweeglijke naclitegaalrietzanger, de gewone tapuit, het slanke paapje, de schoone roodborst-tapuit, het nooit-vau-insecten-verzadigcle baardmannetje, de bij uitstek nuttige gele gorsen, de werkzame wielewaal en de meikevers ver nielende bontekraai, roek en kauw, vroeger be schermd, doch thans als onnut goed voor beemd, tuin en wond door de vogelaars mogen gevangen worden, dan zullen de reeds aan zoovele gevaren blootstaande schepseltjes, die het bosch en veld verlevendigen en den wandelaar doen genieten, binnen kort niet anders dan in onze musea worden aangetroffen. Dacht men vroeger nimmer aan de viseti- en schaaleteude meeuwen-familie om die te bescher men, thans zijn de kokmeeuw, de zilvermeeuw, de mantelmeeuw, de kleine zeemeeuw en de kleine mantelmeeuw in eens nuttig geworden en onder de hoede der jachtopzieners gesteld, Dofli vraag nu eens, waar ziet men die meeuwen Ou wie ziet ze ooit vangen! Vele jaren hebben de landbouwers van allerlei slag er op aangedrongen de kieviten, zoo hoogst nuttig voor de lage landen, te beschermen vereenigingen van boeren hebben het hare gedaan om dit goede werk te steunen, vakbladen hebben ettelijke kolommen ter aaubeveling geschreven, doch niets heeft gebaat, de kievit is nog met waard met een meeuw gelijk gesteld te worden. Is het wonder, zoo vragen wij, dat deskundigen al hun werken, al hun zwoegen zoo slecht beloond ziende, den moed laten zakken en uitroepen moet dan de laatste vogel verdwijnen en begrijpt men dan niet, dat waar de nuttige rogels ge vangen worden, men de schadelijke insecten beveiligt? Wanneer misschien binnen korten tijd onze tuinen weinig vruchten zullen leveren en de groenten schaars en duur worden, zullen wij dus weten, waaraan dat te wijten is. Rb. 1 Naar het Engelsch. mneer denkt gij dat wij thuis kunnen vroeg Ida. „Het is al laat, en mijne ooms zich ongerust maken." Beton antwoordde met een stem, die hij ik wilde doen schijnen, doch die onwille- zijn inwendigen angst verried ij zijn op het oogenblik geheel aan de overgeleverd, Miss Ida. Maar als alles ;aat, zijn wij tegen den morgen te Holyhead, nnen wij met de ochtendboot dyheadMorgen ochtend!" riep Ida ver- t uit. „Wat moeten zij dan tehuis wel denken? link! waarom is Erank niet hier?" et was voor het eerst dat zij zichzelve een nblik rekenschap gaf van den toestand en de zonderlinge gevolgtrekkingen die wellicht '"ire afwezigheid konden gemaakt worden. Benoemd tot notaris te Rotterdam, de heer O. Andriessen, beuoemd ontvanger der registratie en domeinen te Tholen. Benoemd tot surnumerairs der registratie en domeinen de hh. M. Goedhart, A. Yersluijs en L. Ruijssenaers, allen te Tholen. Benoemd tot brievenbesteller te Bergen op Zoom, A. Eeenstra, postbode van Bergen op Zoom op Tholen. Er is een nieuw ontwerp-railitiewet ingediend waarin het beginsel van algemeenen (dus niet enkel persoonlijken) dienstplicht wordt gehuldigd. Evenwel wordt door vrijstellingen en andere milde bepalingen de zwaarte van dezen dwang zooveel mogelijk verzacht. De jaarlijksche lichting zal 11500 man be dragen, waarvan hoogstens 7000 man, door loting aan te wijzen, tot het zoogenaamd blijvend deel zullen behooren. Tusscheu de blij venden en niet aanblijvenden raag als tot heden num merverwisseling plaats hebben. Dezi nummer- verwisseling wordt zelfs in de hand gewerkt, o. a. door een rijkstoelage aan de blijveiulen. De ingelijfden zullen niet langer vergunning tot het aangaan van een huwelijk behoeven. De verlofganger zal zich des gewenscht buitenslands mogen begeven. De zeemilitie zal evenals die te land ttot her halingsoefeningen worden opgeroepen. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het district Harlingen (vacature Oppedijk, zijn uitgebracht 2609 stemmen, waarvan van onwaarde 17; geldige stemmen 2592; volstrekte meerderheid 1296. De Heer Mr.Th. Heemskerk (anti-rev.) verkreeg 1281, Bouman (lib.) 883, Treub (rad.) 323, De Vries (anti-rev.) 86, Poutsma, (soc.) 8 stemmen. Blanco 14. Er is alzoo herstemming noodig tusschen de heeren Heemskerk en Bouman. In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten van De Nieuwe Maatschappij voor oesterteelt te Zierikzee. Het doel der vennootschap is het telen van en het handeldrijven iu oesters en schelpdieren en het verrichten van handelingen, met dit doel in verband staande. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f20.000 en is verdeeld in 40 onsplitsbare aaudeelen van f500. Zij bedekte haar gelaat met beide handen en wist niet wat zij moest zeggen of doen. Zij, die niet beangst was geweest voor storm of golf geklots, kromp ineen van schrik bij de gedachte aan hetgeen men wellicht zou kunnen zeggen. Holyhead Middleton wist maar al te wel hoe weinig kans er bestond dat zij die haven nog dezen nacht zouden bereiken. Het was geheel onzeker waar zij den volgenden ochtend zouden aanlanden. Hij durfde haar niet de geheele waar heid zeggen en verzweeg ook de gevaarlijke kans dat zij misschien des nachts tegen een rots zouden kunnen aanstooten en met schip en al midden in de open zee verpletterd worden! „Als het zoo moet zijn, dan moet het!" zeide hij tot zichzelven; „wanneer wij niet te zamen mogen leven, dan mogen wij ten minste te samen sterven Hij herhaalde diezelfde gedachte verscheidene malen en scheen daaruit nieuwe kracht te putten. Toch kon hij in vollen ernst haar dood evenmin wenschen als den zijnen. Doch het gevoel van belangstelling, van bewondering, van eerbied dat hij voor haar had opgevat, en daarbij de over tuiging dat zij hem moest liefhebben, dit alles eraf hem den indruk dat de dood voor hem minder wav ucuuc. wg verschrikkelijk zou zijn, indien hij dien mocht ander. „Het is alles haar schuld, en alleen om i i.i,„„n.ioin/.on iinir tt» Kdip.vptT moeten wn straks misschien ,Wat hebben wij daaraan?" antwoordde de tegeraoetgaan, den arm om haar heengeslagen en hare hand in de zijne gedrukt! Intusschen verhinderde deze gemoedsgesteldheid niet dat hij toch alle pogingen bleef aanwenden om aan het dreigende doodsgevaar te ontkomen. Hij kwam nogmaals bij Ida en verzocht haar wederom naar beneden te gaan. „Neen, neen!" herhaalde zij met zekere op gewondenheid, „ik b'ijf op het dek Hij zag voor hel oogenblik geen kans om haar van dat besluit af te brengen. Zij bleef dus tegen de verschansing aangeleund en trok de lakens en doeken wat dichler om zich heen, daar de koude en de vochtigheid haar deden huiveren. Zoo zat zij uren achtereen, zonder dat zij het rechte bewustzijn had van wat er om haar heen gebeurde, totdat op eens hare aandacht getrokken werd door een paar grove stemmen iu hare na bijheid. Het waren twee van het bootsvolk, die met elkander spraken, doch niet wisten dat zij hunne woorden kon hooren. „Zij houdt zich toch maar flink; dat moet ik zeggen." haar te believen moeten wij straks misschien legen de rotsen geslagen worden. Wat helpt het ons of zij zich al flink houdt? Vrouwen moesten van boord blijven, zeg ik, vooral wanneer het stormweer is. Als zij maar was weggebleven, dan zaten wij al lang veilig en wel te Kiugstown, en wie weet waar wij nu zullen te land komen?" Op die wijze vernam Ida eensklaps welk ont zettend gevaar hen dreigde, en tegelijkertijd dat men haar daarvan de schuld gaf. „Ja, liet is ook mijn schuld, alles mijn schuld!" zuchtte zij. Zij dacht niet in de eerste plaats aan zich zelve, maar aan het schip, den stuurman, de be manning en vooral aan MiddletonZij her innerde zich eensklaps alles wat zij vroeger wel eens had gelezen over schipbreuken, en zij dacht aan schepen, die uit elkander worden geslagen, aan mensehelijke lichamen, die halfdood halflevend op de golven worden voortr zij verminkt en mismaakt erf drijven. „Alles mijn schuld!'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1