Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. de aanval onzer regeering op Atjeh volkomen rechtmatig was. De raad der gemeente Kruiningen heeft be sloten, in overleg met den gemeente-geneesheer eene commissie samen te stellen, aan welke zal worden opgedragen het opsporen van slechtte en onvoldoende hygiënische toestanden in deze ge meente en het doen van voorstellen aan den raad om daarin verbetering te brengen. IERSEKE. Het aantal kiezers in 1893 te Ierseke, bedraagt voor de Tweede Kamer 277 en voor de Prov. Staten en den gemeenteraad 278. Vrijdag van de vorige week hield de coöperatieve vereeniging „De Speculant" hare jaarvergadering, waarin rekening en verantwoor ding gedaan werd door den penningmeester. Deze kon staande tb vergadering niet nagezien worden, daarom werd eene commissie benoemd om dat naderhand te doen. Tevens werd bij voorbaat eene commissie benoemd om het vol gende jaar de rekening te onderzoeken voor de jaarvergadering. In beginsel werd besloten de aanwezige pannen niet af te steken, maar te verkoopen en het bestuur werd gemachtigd den verkoop te bewerk stelligen. Van de 200 aandeelen waren 12 bij het bestuur teruggekomen, waarop een winst behaald werd van f 12.45. De 188 overige aandeelen ver tegenwoordigen een waarde van f977.60. Aan arbeidsloon werd uitgegeven f 162.845 en de netto-winst beliep f 2.545. Na 14 dagen rust is de kippenmoord in den nacht van Zaterdag op Zondag weer begon nen. Des morgens werden in 5 verschillende hokken ruim 20 hoenders dood gevonden. Sedert heeft men er weer niet van gehoord. ST. MAARTENSDIJK 30 Maart. Door het Bestuur van het Waterschap werd heden aan besteed de levering van 400 M3 onderhouds- grint, vrij op den wal, benevens 140 M3 waal brikken voor den Noord polder en 67 M3 Bra- bantsche brikken voor den Slabbecoorne polder. Er was ingeschreven voor de grint, door: M. G. Larooij te Scherpenisse voor f 1.67 de M3, C. F. de Waal te Werkendara voor f 1.69 de M3, W. Oorse te Papendrecht voor f 1.79 de M3. Voor de Waal- en de Brabantsche brikken door: M. G. Larooij te Scherpenisse voor f 2,73 en f 1,90. A. G. van IJsseldijk te St. Maartensdijk voor f 2,19YU en f 2,10, Van Koppenhagen te Utrecht voor. f 2,35 en f 1,79. C. F. de Waal te Werken dam voor f2,25 en f 1,70, W. Hokken Slie- drecht voor f2,41 en f 1,75. De levering der grint is gegund aan Larooij, die der Waalbrikken is gegund aan vanllssel- dijk en die der Brabantsche brikken is gegund aan Hokken. Door het bestuur van het waterschap Oud-Vosmeer is aanbesteed het leveren van 400 M3. grint, het vervtKi van die grint en het ver voer van 300 M3. zc.1 ten dienste der wegen. Voor het leveren v?.-i grint werden ingeleverd 2 biljetten; bij opening bleek, dat ingeschreven was door A. Fortuin, alhier, voor f 1.69 en A. de Graalf, eveneens alhier woonachtig f 1.67, per stère; aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Voor het vervoer van de grint en het zand was het minst ingeschreven door J. Quak- kelaar en J. J. Bevelander. OUD-VOSMEER. Reclame en nog eens reclame is de leus van onzen lijd. In sleden bedekt zij alle ledige muren mei allerlei opschriften, zij grijnst u toe uit alle winkelkasten, vertoont zich op alle straten en markten en hecht zich aan alle voorwerpen van Middleton haalde uit de kajuit eenige lakens en kleeden, wikkelde haar in een oliejas, en wees haar hoe zij zich moest plaatsen om zoo weinig mogelijk last te hebben van de schokken en slingeringen van het vaartuig. Zij dankte hem voor zijne zorgen met een allervriendelijk- sten blik, waardoor hij zich meer dan dubbel beloond achtte. Hare schoonheid, haar moed en haar vertrouwen hadden hem in buitengewone mate getroffen. Hij bedacht hoe andere mei-ges, die hij kende, ongetwijfeld van het eerste oogenblik af door een onredelijke vrees zouden bevangen zijn en allerlei moeite veroorzaken, en hij zegende het lot dat hem voor zulk een extra-zorg had bewaard. „Wat een voortreffelijke vrouw voor een zeeman zou dat zijn," dacht hij, en onwille keurig zag hij zichzelven reeds in zijne verbeel ding °met haar, op de Sandpiper, op de blauwe wateren der Middellandsche zee rondkruisen. Welk een genot zou het wezen indien hij haar al de schoonheden van zulk een tocht mocht laten genieten. Hoe trotsck zou hij zijn, wanneer dngelijksche behoefte. Wat ge ook aanschouwt, de firma's en uithangborden, de wagens met gouden opschriften, de lantaarns, de verlichte klok, alles is reclame. Op straat valt u een in 't oog loopend plakaat op, gij spoedt u weg; nu speelt u iemand een adreskaart in de hand, gij laat haar ontstemd vallen; gij vermijdt advertentiezuilen, vervolgt uw weg zonder een blik te slaan op de wandelende dragers van aankondigingen. Gij stapt in een tramwagen en de conducteur stelt u in bet bezit van een kaartje en op de achterzijde is het weder reclame. En des avonds begint het reclamclawaai eerst goeddan stralen de advertentie-kiosken in gekleurd licht; elke lantaarn is eene reclame, in de schouwburg het scherm reclame. Etke rekening, brief of wissel, die het kan toor van het handelshuis verlaat, prijkt met reclame. Alle mogelijke voorwerpen worden verspreid of ge bruikt voor reclame voor alle mogelijke en onmoge lijke zaken. Dezer dagen kwam mij een nieuw reclamemiddcl in handen, nl.een bankbiljet, met hel doel reclame te maken voor Inkomstenbelasting. Zie wat ik er letterlijk in zuivere stempeldruk op stond „Wat rechtvaardig isV Opklimmende Inkomstenbelasting Opklimmende Belasting op de Erfenissen." Binnen enkele weken zal de veerdam aan de zijde van Noord-Brabant belangrijk verbeterd worden. Thans, vooral bij hoogwater, levert het overzetten van paard en rijtuig nog als eens moeielijkheid op, ja is dan niet zelden geheel onmogelijk. Daar de passage in de laatste jaren over hel veer alhier sterk toegenomen is, verdient de poging tot verbetering volle toejuiching. Het werk zal uitgevoerd worden door J. L. Geluk te Tholen, die het van Ambachts- heeren dezer Heerlijkheid heeft aangenomen. Woensdag 1.1. werd de laatste vergadering in dit seizoen gehouden van leden der Rederijkcrsver- ecniging Eendracht. Uit de gedane rekening bleek dat er een te kort was van f 3.40. Het Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl de leesbeur ten tegen den volgenden winter werden geregeld. Na aftoop dezer huishoudelijke vergadering hield de heer F. W. O. Wiskerke eene lezing, getiteld: „Mijn lezing te Boscüwijk" van Justus van Maurik, een stukje dat door zijn afwisselenden, komischen inhoud de volle belangstelling trok en vaak een gullen lach te voorschijn nep. Verder werd nog een tooneelstukje opgevoerd, genaamd: „Jochem Pezel is toch geen ezel." De heer D. J. Ampt, Fz. gaf zeer verdienstelijk de rol van Jochem weer, een echte douune oppasser van den luitenant. Eenige dames deden nog enkele kleine bijdragen en het 23e levens jaar van Eendracht was geëindigd. Met een hartelijk „tot wederziens!" sloot de heer G. J. de Graaft" deze vergadering. SCHERFENISSE. Iii den op 28 Maart j.1. gehouden vergadering van den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, werd de door het bestuur ontworpene begrootiug voor 1893/94 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op eeu gelijk bedrag van f 19523.70. Het op te brengen dijkgeschot is voorloopig bepaald op f 15736.70, een bedrag gelijk aan dat van het vorige jaar; later, wanneer het bestuur de thans nog ontbrekende gegevens bezit om het juiste bedrag te bepaleu, zal de begrooting gewijzigd worden en de omslag als dijkgeschot in over eenstemming worden gebracht met die bereke ning. Voor kosten van zeewering en oeverver dediging, bestaande in onderhoud, herstel, ver nieuwing, verbetering van bestaande werken, strand metingen en helmduikingen, wordt uitge trokken f 11068,785. De financieele toestand van het calamiteuze waterschap is bevredigend, terwijl de waterkee- rende werken, dank zij de nauwlettende zorgen van het bestuur, dat jaar aan jaar de bestaande werken verbetert, in zoodanigen toestand ver- keeren, dat kalm het geweld der golven van de Schelde, ook bij het ruwste weer, zonder vrees afgewacht kan worden. THOLEN. De heer F. C. Hollestelle, die zonals we laatst vermeldden, slaagde bij het vergelijkend examen voor opzichter van den Provincialen Waterstaat in Noord-Brabant, heeft hij met haar aan wal mocht stappen te Napels of te Malta, en haar als zijne vrouw voorstellen aan zijne vele vrienden in die havens! „Maar hoe kan ik toch zoo dwaas zijn om daarover te deuken?" mompelde hij weder. „Ik kan immers met geen mogelijkheid trouwen, voordat wij bericht hebben over Austiu. Een vrouw is veel te kostbaar voor iemand zonder eigen middelen zooals ik." Die laatste overweging was ziju gewone stok paardje. Het was nog nooit bij hem opgekomen, dat hij misschien ook zijne uitgaven voor zichzelf wel wat zou kunnen inkrimpen. Maar daaraan denken de meeste mannen gewoonlijk niet. Terwijl hij zoo stond te peinzen, werd de Sandpiper intusschen door den wind aanhoudend voortgedreveu. De zon was reeds bijna onderge gaan en vertoonde zich nog slechts enkele oogen- blikken tusschen de wolken boven den horizont. Toen werd het spoedig stikdonkere nacht om hen heen en vernamen zij niets anders meer dan het geloei van den stormwind. {Wordt vervolgd.) ook met goed gevolg examen afgelegd voor op zichter van den Rijks-Waterstaat. Zaterdag zijn tot de normaallessen alhier toegelaten eene vrouwelijke candidaat, M. van Stapele, van Tholen en 5 mannelijke candidaten: L. C. van Spluuter, van Poortvliet, G. Geluk en L. Stekete, van Scherpenisse, J. Oudesluijs en W. Dormaar, van St. Maartensdijk. Een candi daat werd afgewezen. De nieuwe cursus zal met 28 leerlingen aan vangen. Door een onbekende oorzaak zijn Woensdag tegen den avond onder de gemeente Rilland-Bath op de hofstede, bewoond door Vleugel, in den Engclschen polder, zes graan- en strooischelven is de asch gelegd. De vlammen sloegen van de eene op de andere over. Hoewel de schuur dicht erbij staat, bleef deze gespaard, doordien de vlammen door den wind werden afgewend. De wachtmeester brigade-commandant der maréchaussee G. Hoekman is Zondagnacht te O-ch op verraderlijke wijze doodgeschoten, toen hij alleen was uitgegaan o;n te zien of alles rustig was in de gemeente. Even te voren had hij aan twee maréchaussée, die hij tegenkwam gezegd dat zij nog eenigen tijd moesten surveil- leeren. De moordenaar of moordenaars hebben hun slachtoffer van de plaats des aanslags nog ge dragen naar het marktveld en daar neergelegd. Het lijk werd Woensdag op liet Protestantsch kerkhof te Osch ter aarde besteld, waarbij een groote schare belangstellenden en vrienden tegen woordig was. Op de lijkbaar prijkte een prach tige krans, gezonden door Majoor Prins, te 's Bosch, uil naam van de le divisie. Nadat de stoet, die samengesteld was uit af- deelingen maréchaussee met den kapitein W. de Rooij en den len luitenant Avelingh, uit den gemeenteraad, den kerkeraad en notabelen der Ned. herv. gemeente en familie van den over ledene, op de laatste rustplaats was aangekomen, sprak kapitein W. de Rooij een hoogst ernstig woord over de ontzettende misdaad, op den wachtmeester Hoekman gepleegd. Hij hoopte dat dit afschuwelijke feit niet verborgen zou blijven, maar dat ieder zich zou beijveren den dader aan het licht te brengen en aan de ge rechtigheid over te leveren. Vervolgeus sprak de predikant, de heer J. H. Tijl een gevoelvol woord over de verdiensten van den overledene en deed de keurige tegenstelling uitkomen vau deze stille week eu het Paaschfeest met het ontzettend feit in den nacht van Palmzondag gepleegd. Nadat een lid der familie bedankt had, keerde ieder terug onder den indruk, een braaf man te hebben ter aarde besteld. Zaterdag ochtend kwamen te Heerenveen 44 werkloozen uit Jubbega-Schurega en wendden zich tot den voorzitter van het burgerlijk armbe stuur om onderstand. Daar zij hier geen hulp konden vinden, wezen zij uit hun midden eene commissie van elf personen aan, die zich ver voegen zou bij den te Heerenveen woonachtigen predikant van Nijehaske, om diens hulp in te roepen. Deze poging was niet te vergeefs; de predikant schonk hun 44 brooden, een voor elk der werkloozen. Bij huune lastgevers teruggekeerd, vertelden zij dezen, dat zij niets ontvangen hadden, en eerst bij hunnen terugkeer te Jubbega-Schurega werd het gepleegde bedrog ontdekt. Een hevige twist was hiervan het gevolg, en deze liep zoo hoog, dat de politie er aan te pas kwam, die, na de rust t$ hebben hersteld, proces-verbaal wegens verduistering tegen de 11 bedoelde arbeiders heeft opgemaakt. In Friesland is thans de trek van land verhuizers naar Amerika bijzonder groot, zóó zelfs, dat Donderdag 23 Maart een extra-trein niet minder dan een 300-tal Friezen vervoerde, die op weg gaan naar Wisconsin en Dacota. Ook uit andere provinciën, vooral Groningen, is de trek zoo sterk, dat de Ned.-Amerik. Stoomvaart Maatschappij, zelfs met twee afvaarten :n de week, niet in staat is het verkeer te be dienen. Iedere boot moeten verscheidene menschen achterblijven en het onlangs geopende N.A.S.M.- hotel te Rotterdam is dientengevolge tot den nok toe vol. Het goederenvervoer is mede zoo groot, dat de Maatschappij een groot Engelsch stoomschip tijdelijk iu gebruik heeft moeten nemen. Te Nijeveen (Dr.) is een huisgezin ernstig ziek geworden, tengevolge van het gebruik van soep, waarin men bij vergissing, in plaats vau selderie gedroogde bladeren, von den doorn- of dolappel datüra siramónium), een zeer gevaarlijke nachtschade, gekookt had. Op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam werd dezer dagen een jong werkman de* tweetal vrouwen aangerand, die hem zijn monnaie met zestien gulden afhandig ma De jongeling verweerde zich geducht en de worsteling een der beide vrouwen haar g horloge met zilveren kettinkje te ontti De twee wijven gingen aan den haal to voetstappen hoorden naderen. Het jonge* begaf zich naar het politie-bureau, waar l zaakje aangaf en waar hij tevens het doe in den strijd bemachtigde horloge clepom In sommige streken der provincie gen heerscht eene ziekte onder de kippen, i de kop zeer dik en heet wordt. Er vliezen over de oogen, waardoor ze zoo gi blind worden en rlus geen voedsel meert kunnen nemen. Gedurig snakken ze naai, en laten een zacht rochelend geluid b Vele dieren sterven. Van blijdschap gestorven is dezer een brave mijnwerker te Dampremy. Zijn vl die hem al drie dochtertjes geschonken halI van een jongen bevallen, en de man, dic4 lang naar een zoon had verlangd was zoo jij wonden blij over dat feit, dat hij een beU kreeg en binnen weinige oogenblikken stifl Iemand uit Antwerpen bezocht out eene familie te Zundert. Hij bleef daar logt doch werd ziek, en de dokter constateerde^' ken in den hevigsten graad. Thans zijn aldaar reeds in drie ver*chill[f huisgezinnen lijders aan deze gevreesde zi t Een geestelijk krankzinnigengesticl f Biebrich, het klooster Hegybach, is door fcj vernield. De 160 verpleegden werden H gered, maar verscheidene- dier krankzini wilden in de vlammen springen en men?' hen slechts met moeite daarvan weerho; Sommigen moest men zelfs aan boomen vastb; om het hun te beletten. De crinoline schijnt, ondanks alle vtfj toch weder in de mode te moeten komen. Nizza wordt zij al door elegante dames gedrii Mijnheer de Redacteur l Ik zal maar met de deur in huis vallen enV en krachtig trachten te vertellen, wat mij het gei bezwaart; als huisvrouw moest ik me maar nietB krantegeschrijf wagen, want als mijn man het er zou bepaald wat opzitten liet ia ecliier een - die z. b. b. h. h., zoodat ik zoo'n stukje vod courant in zijne afwezigheid wel kan samenfkjk Het is u bekend, dat het in Juni a.s. te T;b landbouwtentoonstelling is en nu zou ik daal graag naar toe gaan, omdat ik er vroeger ooki eens bij goweest ben en toen veel heb genoten, heb er tegen mijn man zoo al eens iets van merken, maar hij heelt nu al bot weg gezegd daar niets van komen kan. Hij zegt, 't is waarj er veel meer te genieten valt dan op een kermi: heel ander genot eigenlijk en dat ieder zonder or scheid van richting in het godsdienstige, wanj komt tegenwoordig zoo gauw op de proppen of! of niet zonde is, kan genieten. De dompers, hij, die overal duisternis zien, en die het w „levenlust" zelfs in goeden zin een gruwel ii die moeten maar thuis blijven. En, zegt hij ve want verstandig is hij, nu zou ik je dat pretje? gunnen en ik zou zelf er ook graag aan deelne maar moeder, zegt hij, waarachtig dat kan de bi.' niet trekken, want alles komt veel te kort op elkar Eerst Pinksteren, dan de Yosuieersche kermis er. de volgende week tentoonstelling, neen dat kost si te veel geld de jongens zyn ook al mét geen k« meer te vree en je weet, hoe goedkoop tegenwo< alles ook door de concurrentie moge wezen, raensch heeft tegenwoordig zooveel behoeflen, da toch nog een duur leven is. en waarachtig ik het wat een huishouden kost. Nu kan ik hem ongelijk geven, en ik dacht zoo: kijk nu moest gemeenteraad eens blijken geven, dat hij begrijp van de Vosmeersche kermis dit jaar niets kan k( en daarom maar besluiten, als de wet het toe dit jaar geen kermis te houdenbovendien i> vorige jaar gebleken, dat het kermishouden hier ter zijde van het streepje kan gaan, dat past heet. Nu zullen er wel tegen opkomen, ook i mijn geschrijf misschien, maar alle menschen het den zin maken, dat gaat toch nietis er iemani er wat beters op weet, gaarne zie ik dit schri dan als ongedaan. Overigens zullen de Raadsl wel niet naar praatjes luisteren, dus ook waarschiji niet naar dia van mij. Is er echter een lid, dat goed gevolg dat beestje bij de ooren grijpende stal kan brengen, hij zal bepaald een man naar harte zijn. U vriendelijk dankende voor de afgestane ru in uw blad, blijt ik Uw dienaresse Vrouw POOS. Oud-Vosmeer, Manrt '93. Gemeente IERSEKE van 1030 Maart 1S93 Ondertrouwd: Aarnout van Oosten 23 j. en Pieternella Duivewaarde 26 j. jd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2