Van onze berichtgevers. Gemengd N i e uw s. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Uitslag Verkoopingen. 1 i nastiek S. Beugel en J. H. van der Belnuttige handwerken voor meisjes S. H. W. Klaar en E. G. Gravelotte Ponlier te 's Gravenhage. De deskundigen, bij wier namen geen woon plaatsen vermeld zijn, wonen te Middelburg. Tot postbode te Kamperland is, tegen 1 April a.s. benoemd A. J. van der Graaff te Scberpeuisse. De raad der gemeente Steenbergen heeft f 200 gedurende 20 jaren toegestaan aan do ondernemers van den stoomtram BrouwershavenZierikzee Steenbergen. Er was f350 gevraagd. De gemeenteraad van St. Philipsland heeft het verzoek om subsidie van de hand gewezen. IERSEKE. In de laatste dagen heeft men van geene nieuwe gevallen van kippenmoord vernomen. Waarschijnlijk zal de hond, die al die moorden op zijn geweten heeft, tegenwoordig 's nachts van zijn vrijheid beroofd zijn. Dat is wel zoo goed. Een hond moest 's nachts nooit op straat zijn. In den regel verdient hij beter behandeling en thuis zal hij nachtelijke wande laars geen angst aanjagen. De toebereidselen worden gemaakt oin on middellijk met den bouw der school voor Chr. Ger. onderwijs te beginnen. Mejuffr. W. H. Rozen, onderwijzeres aan de Chr. School alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School te Ridderkerk en heeft die benoeming aangenomen. Wij verwijzen met eenigen nadruk naar de achterstaande advertentie betreffende een prach- tigen statenbijbel van gebr. Koster, ook ver krijgbaar bij den heer Vogel alhier. OESTERS. De vraag naar leverbare oesters blijft nog steeds gering en de prijzen blijven sterk uiteenloopend. Er is eenige handel in zaaigoed, pannen en afsteeksel. De prijs der pannen is aanmerkelijk gedaald en was de laatste dagen op publieke veilingen 25 tot 35 gld. Afsteeksel van 10 tot 1G raM. werd verkocht voor f 2.50, dat van 16 mM. en daarboven voor 4 tot 5 gld. De prijzen van zaaigoed zijn ongeveer als volgt: le soort (4y2 cM. en grooter) 20 tot 24 gld., rijksdaalder grootte en daarboven 18 tot 20 gld., rijksdaalder tot 101/2 cM. 15 tot 16 gld. Het schoone weder der laatste dagen heeft eene algeraeene bedrijvigheid veroorzaakt, het afsteken is algemeen begonnen en men beijvert zich de pannen om te zetten eu zooveel moge lijk van zeesterren te zuiveren. Deze week zijn op de banken bij Herkingen weer eenige honderdduizenden Fransche oesters gezaaid, wat sommigen blijven betreuren. OUD-VOSMEER. Bij den heer Knook alhier zijn een tiental soorten van aardappelen te ver krijgen. Deze soorten zijn met zorg gekweekt en verwierven dezen winter op verschillende tentoonstellingen een eersten prijs. De geringe prijs van de gewone soorten zal ook wel van invloed zijn op den verkoop van de vreemde soorten. Vele landbouwers alhier hebben nog ruimen voorraad, maar de prijs is zoo laag, dat ze gebruikt worden als voedsel voor de runderen. Uit Nieuw-Vosmeer meldt men ons: het vorige jaar kwamen voortdurend diefstallen voor, zonder dat men iets van de dieven te weten kwam; men fluisterde wel namen, maar... het bleef er bij, totdat eindelijk de gemeente-veld wachter de vlucht nam, en een ander dienaar van den heiligen Hermandad werd aangesteld. Sedert leeft men weer éven gerust als vroeger. STAVENISSE, 23 Mrt. In de gisteren alhier n vergadering van den Dijkraad der - ezien, op het oogenblik toen zij naar hu. V Aan iemand die haar vroeg wat zoog- heeft zij gezegd dat zij op mij loose ,,ad zij het maar gedaan! Het zou Alleen (geweest zijn. Had ik het maar WA A van en oogenblik stil en streek met Vr zijn voorhoofd, terwijl hij als l i( "n.)(,r ziel1 bleef staren. ral» r>-*- toen al afkeerig van het gezelschap r' óren en gaf te kenn -u uat zij alleen zijn. Een lieer, die haar aansprak, werd jor haar kortweg afgescheept. Ik weet nu waar om. Een oogenblik later zou zij hem ontmoeten, dien vervloekten Middleton ik weet verschei dene menschen die haar met hem in het scheepje zagen gaan. Iedereen, die aan het havenhoofd stond, kan getuigen dat de Sandpiper het anker lichtte en aanstonds de haven verliet, ondanks den dreigenden storm 1 Zijn er nu nog meer be wijzen noodig?" „Ja zeker, Frank. Gij moet ons nog bewijzen dat zij hem liefhad. Zij heeft nog nooit voor ons iets verborgen gehouden. Wij hadden het moeten weten. Welk bewijs hebt gij dus?" „Welk bewijs?Mijn eigen oogen en dan zijn eigen woorden!O, gij hebt geen van beiden ooit geweten hoe innig ik haar liefhad, waterkeering van het calamiteuze waterschap „Stavenisse" had plaats de omschrijving der gewone werken tot een bedrag van f987.89 en die der buitengewone ad f 3350.88. Hieronder komt voor: aanleg steenglooiing, tusschen de dijkpalen 19 en 21, ad f 2982,88. De begrootiug werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 14756.91. (Alles dienst 1893/9(l). Het dijkge- schot werd bepaald op f 14556.91 tegen f14217.955 iu het vorige jaar. Onder de uitgaven komen o. a. voor: Kosten van beheer f3479.26, en voor zeewering en oeververdediging f 4897.18, terwijl er voor onvoorziene uitgaven is uitge trokken een som van f 6216.47. Met den aardappelhandel wil het alhier maar niet vlotten. Betrekkelijk nog eeu groote hoeveelheid is er van voorhanden. Kon men voor den winter ongeveer f 1.25 per HL. maken, thans wordt er hoogstens f 0.90 besteed. De prijs van het rundvee is zeer laag, die der varkens zeer hoog, in vergelijking met vorige jaren. Door den heer J. Elenbaas, die metterwoon naar St. Annaland is vertrokken, is ontslag ingedieud als kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente alhier. THOLEN. Bij de aanbesteding van den bouw vau een post- en telegraafkantoor met directeurs woning aihier, op 17 dezer, waren 17 biljetten Ingeschreven werd door de heeren: D. van Iliele f 19.500, W. J. Walpot f 19.925, Jb. Lindhout f19,950, C. J. Greep f20.521, S. Guliker f20.871, allen te Tholen. Yriens, Dinteloord f20.146, Belderbos f17.500, L. Brooi f 19.791, A. van Berge f 18.673, A. Gorre f 18.534, allen te Bergen op Zoom. J. van der Elle, Middelburg f20.645, Lodder, Willemstad f 21.058, A. G. Vermeer, Zevenbergen f 20.360, P. van der Welle, St. Annaland f 20,898, J. Botterman, Leiden f 18.600, P. Verbraak, Wouw f17.685, C. Verbraak, id. f16.916. De raming was f18.700. Te Rozendaal houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks op de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk worden dan de achterste pooten geknipt. De pootjes wordeu aan een draad geregen en, tusschen ijs verpakt, voor de cousumtie naar Frankrijk verzonden. De gruwelijk verminkte dieren, die hieraan moeten sterven, werpen zij iii de sloot terug. Iu België is deze dierenmishandeling zeer terecht verboden. Naar aanleiding van het bovengenoemde, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren bij den burgemeester van Rozendaal geprotesteerd tegen deze schen ding van art. 254 wetboek van strafrecht. Uit Steenbergen schrijft men aan het N.v.d. D. dat de schuimaarde (meststof voor weilanden) dit jaar zoo goedkoop is, dat zij thaus aau de beetwortelsuikerfabriek aldaar reeds verkocht wordt voor f 1.50 per 1000 kg. Te Brussel wierp een voorbijganger con fetti naar eene dame, die met hare ouders wan delde. Het meisje keerde plotseling het hoofd om, met het ongelukkig gevolg, dat de lange speld, waarmee haar hoed was vastgemaakt, in het oog harer moeder drong. De gekwetste liet een luiden schreeuw hooren en werd in eene apotheek verzorgd. Het oog is verloren. Uit Couslantinopel wordt een opzienbarende misdaad bericht, een vijfvoudige moord. De Armenische koopman en millionnair Hadje Hus- hoe ik haar vereerde, hoe ik altijd vervuld was met alles wat zij zeide of deed!... Het is mogelijk dat gij niets hebt opgemerkt: bij mij is dat onmogelijk." „En waarom hebt gij dan niets gezegd?" „Omdat ik dwaas genoeg was om vertrouwen te stellen in Middleton's woord van eer alsof zulke menschen weten wat dat woord be- teekent! Hij had mij beloofd dat hij haar gezel schap zou vermijden, en ik heb de zwakheid gehad hem te gelooven." „En toch kan ik het nog niet begrijpen," zeide oom Jack, terwijl hij zijne hand tegen zijue oogen drukte. „Zijt gij wel zeker van hetgeen gij vermoedt?'' „Zou ik het u dan hebben durven zeggen? Neen, het is zeker, helaas! Hoe zou zij, te midden van al die menschen, op het jacht zijn gekomen, wanneer het tegen haar zin was? Zij waren al twee uren onder zeil, toen ik er van hoorde. Ik snelde toen naar de haven en vernam daar van alle kanten de bevestiging van het gerucht. Verscheidene vaartuigen waren in aller ijl weer de haven binuengeloopen om den storm te ont gaan, en alle hadden de Sandpiper gezien, die dwars over zee koers zette in de richting van Engeland. Zij hadden met verwondering opge merkt dat er een dame aan boord was. Ik heb sein heeft uit ijverzucht ziju vrouw met vier messteken vermoord en daarna zijne zuster, die op het hulpgeroep der vrouw kwam toesnellen, zijnen zwager, een knecht en een politie-agent, die er op aankwam, gedood. Te Gefle (Zweden) is dezer dagen een man onthoofd, die zich aan moord schuldig ge maakt had op twee ambtenaren en ziju twee zeer jonge broeders overgehaald had hem te helpen. De twee knapen zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Wraakzucht was de drijfveer tot de misdaad. De ambtenaren hadden hem op ongeoorloofden verkoop van sterken drank betrapt en daarvoor gestraft. PRETORIA, 25 Febr. 1893. Mijnheer de Redacteur! Dat er door overstroomingen der rivieren, veroor zaakt door hoogen waterstand uit zee, watersnood ont staan kan en al dikwijls ontstaan is, is voor een Nederlander niet vreemd, en verre van onbegrijpelijk, maar dat er door den regen, enkel door regen het water der rivieren 60 voet hooger kan rijzen, dat is iets wat men moet aanschouwd hebben om bet te kunnen gelooven. Dit dan is de reden, dat ook ondergeleekende, nog maar ruim één jaar in Afrika zijnde, verwonderd doet opzien en in de gedachten brengt, U te verzoeken mij in uw blad eenige plaats ruimte toe te staan, om de reeds nu gedeeltelijk bekende ramp in 't licht te stellen, tengevolge van die ontzettende regen die hier in Pretoria in den nacht van 9 op 10 Februari jl. is gevallen Het was de 9de 's avonds oin 6 uur dat het begon te regenen. Met ontzettende kracht viel zij neer, door de wind die er bij kwam, en duurde tot den volgenden morgen ongeveer 4 uur. Vele raaien in den nacht keek ik buiten, maar 't was alles water. Rondom ons huis slaan groote wilgeboomen, doch door een geopende deur, ongeveer 8 meter er van af, kon ik dezelve niet zien. De regen aan de andere zijde beschenen door 't electrische licht op straat, geleek een ondoorschijnende glazen wand. De Daspoort, "j uur van hier, waar deze de Daspoort passeert met de rivier, is geheel weggeslagen en een paar huizen met bewoners (kaftérineidcn) zijn weggespoeld, alsmede de sterke van steen gebouwde Pretoria stoomwasscherij. Ook aan de oostzijde der stad zijn eenige huizen ingestort, bier sloot het water dat ver boven de bruggen stond, de bewoners aan de overzijde der rivier tot Zaterdagmiddag van de stad af. Doch vreeselijker is hel geweest langs de Krokodil rivier. Een commissie om de noodlijdenden te helpen is hier gevormd, welke op onderzoek is uitgeweest. Het is te veel om hun verslag hier te schrijven, doch U zal een exemplaar der „Volkstem", 't welk ik naar Amsterdam heb verzonden, binnen enkele dagen van daar worden toegezonden. U vind daar 't verslag van genoemde commissie in, en ook nog eenige berichten buitendien. Ook de uitslag der Presidentsverkiezing zult U in dat blad vinden. Ik dank u bij voorbaat voor de plaats in uw blad, u en alle vrienden en bekenden die dit lezen mogen, groetende. Uic dv. dienaar HERMANUS WILLEMSE. Aan de „Volkstem" ontleeuen wij het volgende: Door de commissie uit Pretoria is een nauwkeurig onderzoek ingesteld aan beide zijden der rivier. Van de plaats De Kroon tot aan Beestekraal zijn 22 woonhuizen weggespoeld, waarvan niets is onverge- bleven18 woonhuizen zijn ingezakt, maar niet weggespoeld, zoodat daaruit nog min of meer goederen gered konden worden; 82 woonhuizen, waarin wel water was, doch niet gevallen zijn en sommige buiten gevaar zijn gebleven. Het was hartverscheurend om aan te hooren hoe vrouwen en kinderen bijna naakt, in dikke duisternis en zware regennauwelijks hun leven konden redden en zelfs geen stuk kleeren konden meester worden. Op het kerkhof aan den oever der rivier gelegen zijn 25 graven uitgespoeld, in enkele kisten waren nog geraamten aanwezig, doch de meesten waren stukgeslagen. De commissie doet een beroep op de liefdadigheid der bevolking. dadelijk moeite gedaan bij visschers om iemand te vinden, ten einde mij in zee te brengen om hen na te zetten. Maar hoeveel geld ik ook bood, toch kon ik niemand krijgen, die in dezen storm zijn leven wilde wagen. De mannen lachten mij uit, en zoo ben ik nu tot werkeloosheid gedwon gen. Wat had ik anders kunnen doen?" „Met de postboot oversteken naar Holyhead." „Waartoe zou dat dienen? Ik weet immers niet naar welke haven zij koers zetten. Als zij willen ontsnappen, is het juist waarschijn lijk dat zij niet naar Holyhead gaan." „Broeder," zeide oout Jack, „wij zijn oude lieden, dat is zoo, maar geef mij uwe hand wij zullen niet rusten bij dag noch bij nacht, voordat wij dien schurk hebben achterhaald en onze lieveling teruggevonden." „Neen," riep Frank hartstochtelijk uit, „laat dat mijne taak zijn ik eisch dat om de liefde die ik voor haar gevoel. Ik ben nog jong en krachtig, en ik zal hen zoeken totdat ik ze vind. Al moest het mijn halve leven duren en al moest ik de gansclie wereld rondreizen, toch zullen zij mij niet ontsnappen. Eu wanneer ik hem vind Hij voleindigde den zin niet, maar zijne ge fronste wenkbrauwen, zijne samengeperste lippen en zijn gebalde vuist deden duidelijk genoeg het :eer Gemeente STAVENISSE, over Jan. en Febr. Gehuwd: A. van Beveren 23 j. jm. met M. dorp 26 j. jd. G. Potappel 22 j.jra. met C. M:t*per 20 j. jd. Geboren: Adriaan, z. van Jacob Anthonflj Ma der Kleijn en van R. Wesdorp. Johannes Pieter,9. p P. Jasperse en van C. Wesdorp. Helena, d. vang Hout en van H. Dane. Jans, d. van J. van 't Yfl van C. J. Voogt. Adriana Huberdina, d. van H.fl dorp en van H. Moerland. Johanna Jacoba, d A. Wesdorp en van C. Moerland. Jacob, - den Braber en van L. M. Wesdorp. Overleden: Jacomina Neele 71 j. wed. vijl Dorst. O. J. van Nieuwenhuijze, 7j.z. vanA.l Nieuwenhuijzc en van I. Elenbaas. I. Priem man \an M. Plansoen. F. C. Damer., 1 j. Damen en van C. Oosthoek. J. Wesdorp, 4j.fi C. Wesdorp en van D. Wesdorp. A. de Rijke,? vrouw van J. Hage. H. Wesdorp, 22 m. z. vafl nelis Wesdorp en van D. Wesdorp. A. C. Stouijef 2 j. z. van A. Stoutjesdijk en van P. J. Noom. Klippel, 1 j. d. van M. J. Klippel en van M. v Kleijn. C. Serier 75 j. man van M. Burgharl Hout, 3 w. d. van C. F. Hout en van H. DanP van Vossen 11 ra. z. van J. van Vossen en van2 van den Berg. Bedankt voor het beroep als predikant te Stav| door Ds. D. P. Brans, pred. te Leersum. PREDIKBEURTEN. Nederl. Protestantenbond, afd. Tholen: Zoifi avond 7 uur Ds. J. A. Schultz, van GeertruidenS Stoelen worden in ontvangst genomen Zaterj» middag tusschen 4 en 5 uur. Ned. Herv. Kerk te Ierseke. Des voormiddags hifl de ouderling Van der Endt, des namiddags 2 uujj, Wielinga, van Kruiningen. Des nam. bevestiging nieuwe lidmaten. Naar men verneemt, zal Ds. Callenbach den]t Mei hier zijne intrede doen. Vr. Ev. Gem. Des voormiddags 9 uur, des nami^A half 2 en des avonds half 6 Ds. Timmerman. St. 21 Maart. Ten overstaan van den nml89 N. van Steenbergen werd, ten verzoeke van weduwe Christ. de Wit, op de hofstede „KI Ferhé, onder Tholen, publiek verkochtw landbouwgereedschap enz. lev Werkpaarden van f135.tot f380.1-jav paarden van f120.— tot f147.—, koeien f120.— tot f213.vaarzen en ossen tot f86.1-jarige vaarzen en ossen i f 64.- - inamou 011 uoscu r f34.— tot f 60.kalveren van f 13.^6 f29.—. |tii 23 Maart. Ten overstaan van genoei notaris werd te St. Annaland gehouden inzet van de hierna te noemen onroerende deren, allen gelegen te St. Annaland, toebei rende aan P. van Luijk Azn. le perceel. Een woonhuis en schuur, in^ door H. Gaakeer voor f1365.2e perc. aren bouwland door P. Goedegebuure voor f5! 3e perc. 31 aren bouwland door den heer Bierens voor f475.4e perc. 71 aren bo land door den heer D. Quakkelaar voor f 460 5e perc. 64 aren 50 cent. bouwland door J. Gunst voor f610.6e perc. 53 aren cent. bouwland door C. Stols voor f 620, 7e perc. Een tuin, door E. J. Gunst, voor f 1 8e perc. Een tuin, door J. van Diest voor f 9e perc. Een tuin, door J. van Diest voor f 10e perc. Een tuin door W. van de Graaffr f65.11e perc. Een tuin door Adr. Goc gebuure voor f55, 12e perc. Een tuin door van de Welle voor f 60.13e perc. door Stols voor f 60.14e perc. Een tuin di ontbrekende vermoeden. „Frank heeft gelijk, Jack," zeide oom Dij „Wij zijn oud en zwaken deze tijd heeft mij geen goed gedaanik voel ziek ik wat is er een never hier| de kamer ik ben duizelig,ik Hij wankelde en viel tegen een stoel, tei zijn gelaat plotseling doodsbleek werd. broeder was aanstonds aan zijne zijde en ondi^ti steunde zijn hoofd, terwijl hij de bleeke lipp t< met hevige ontsteltenis aanstaarde. „Moet dit er nog bijkomen?" riep oom J vol smart en toorn. „Was het niet genoeg zij mij griefde door haar bedrog en hare onda baarheid, en moet zij mij nu nog mijn broe ontnemen?O, een enkele vloek, die o beiden „Broeder," zuchtte oom Dick met zws stem, terwijl hij de oogen weder opende en s hand op Jack's arm legde, „wat hebben wij middag het laatst gezegd toen zij van wegging?" „„God zegene haar," zeiden wij toen." „Juist, Jack, eu dat moeten wij blij zeggenWat zij ook misschien heeft daan en wat er ooit van haar mag worden, wij blijven zeggen: God zegene haar!" Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2