Ingezonden stukken. G e in e n g d Nieuws. Van onze berichtgevers. ringen van fokdieren in Februari 1898 gehouden, ontleenen wij het volgende: De keuringen hadden plaats te Ztenkzee, Oostburg, Cortgene, Middelburg, Hulst, Goes en St. Maartensdijk. In het geheel werden ter mededinging aan gegeven 56 hengsten en 106 merriën. Ter op name in het N. V. S. werden 124 paarden aangeboden, opgenomen 9 hengsten en 74 inerriën. Voor de invoer-prijzen uit de rijkssubsidie 4 f600.— en f400.— werden 13 hengsten aau- -regev'en9 werden ter keuring aangeboden. De Clyclesdale hengst „Pride of Bumbank" behaalde de prijs van f 600. De Brabantsche hengst „Monaco 3 jaar oud van de heeren Jules Caron en Erasens te Raevels bij Turnhout (ingevoerd 30 Jan. 1893) verkreeg den prijs van f 400. Onder de 106 merriën waren zeer vele goede exemplarenwanneer men nu nagaat dat volgens het Reglement in ieder keuringsdistrict slechts 2 merriën een prijs van f 50,kunnen behalen, zal men wel overtuigd zijn, dat het niet gemak kelijk is uit te maken wie overwinnaar zal zijn in het le en 2e dislrict, waar niet minder dan 72 inerriën mededongen, worden daarom door de commissie nog 3 prijzen van f25,voorge steld. De aangeboden merriën in het 3e district Oostburg, waren ontegenzeggelijk de beste van de geheele provincie. De jonge hengsten besprekende, betreurt de commissie het, dat liet spreekwoord: „een goed paard komt uit de haverkist", nog met genoeg burgerrecht verkregen heeft. Is dit van toepas sing op alle paarden, gebezigd tot verschillende diensten, bovenal is dit het geval voor jonge dieren: ieder zal dit duidelijk worden, wanneer men den groei in de verschillende levensjaren nagaat. Volgens gedane waarnemingen groeit een paard in het 1ste levensjaar 3 maal meer dan in het 2e, 5 maal meer dan in het 3e, 10 maal meer dan in het 4e en 30 maal meer dan in het viifde jaar; wees daarom vooral in het eerste jaar niet zuinig op haver, daar dit het meest geschikte voer is. Van verschillende personen vernamen wij dat den veulens na het spenen, bijna geen haver wordt toegediend; zeker is het, dat zoolang men aan dezen stelregel vasthoudt., het fokken van een zeer goed paard, zelfs van de beste ouders, tot de zeldzaamheden zal behoorcn. De Engelschen zijn ons in dit opzicht verre den baas; laat ons daar voor het fokken van paarden een voorbeeld nemen. Vraag niet angstvallig hoeveel haver moet ik voederen, doch geef het 1ste jaar zoo veel ze willen eten, en bovendien eene goede weide of goed hooi; zorgt verder voor ruime stallen (want vooral eene te kleine bekrompen Herplaats in liet tijdperk van groei, geeft ami- leiding tol allerlei misstanden), dan twijfelen wij niet, of men zal beter rekening maken. De haverkist dns niet gespaard! Bij het aanbieden der paarden ondervinden wij telkens dat deze niet genoeg zijn voorbereid om aau de keuring deel te nemen; wij hebben nu het oog niet op de voeding of de verzorging, doch wenschen de aandacht van belanghebbenden te vestigen op het voordeel dat er in gelegen is, zijn dieren goed te monsteren, zooals men dit noemt. Bij de keuring moet men geen zweep noodig hebben, men moet ze thuis dresseeren en hen dddr zoo noodig de zweep laten voelen. Hij die het paard voorbrengt, moet alleen oog nebben voor zijn eigeu dier oin dit in goeden stand te houden, steeds denkende, dat iedere verkeerde stand of pas opgemerkt kan worden, al is de beurt van keuren ook aan een ander. L)e goede eigenschappen komen bij goed monsteren tot haar recht, de minder goede springen dadelijk in het oog, wanneer dat slecht of gebrekkig ge schiedt. Dat alle fokkers, al hebben zij niets aau te bieden, hunne zoons en knechts, met de verzorging der paarden belast, in de gelegenheid stellen, de keuringen bij te wonen, er valt steeds te leeren. Met wat goeden wil kan in deze veel gedaan worden, dat den paarden ten goede komt. Waar de commissie 4<0 tot 60 paarden op een dag to beoordeelen krijgt, mogen de inzenders toch ook wel een beetje medewerken tot ver lichting van den arbeid, zoodat men niet ge noodzaakt is de m»at te nemen van halfwilde of schichtige paarden, en te eerder durven wij hierop wijzen daar een en ander in belang van het paard zelf is, en dit voortdurend blijft. I Geen kunstmiddel! een ongedwongen hou ding in stand of stap of draf, (vooral niet laten trippelen of scheef loopen). Een paard moet, om goed beoordeeld te kunnen worden regelma tig stappen en draven. Bij liet opvolgen dezer wenken zullen de eigenaars zich veel onaange naams besparen, want werkelijk, eene veront schuldiging, zooals men veelal hoort: „ja mijn paard kan het wel, als het maar geleerd was kan de commissie niet als geldig aanuemen; ter keuring komt men om te toonen wat het paard is en kun. Evenals het vorige jaar zal het bestuur der afdeeling „Zeeland" „Het Nederlandsche Paar den Stamboek" in overleg met het Hoofdbestuur d< r Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, met het oog op artikel 9 laatste alinea van het Provinciaal Reglement op de paardenfokkerij, eene lijst opmaken van alle dekhengsten die prijzen op premiën behaal den of in het N. P. S. zijn ingeschreven. Wij noodigen ieder uit, deze lijsten, die in den vorm van plakbiljetten voor alle publieke plaatsen verspreid zullen worden, te raadplegen, en voor hunne merriën, al zijn deze niet in het Stamboek opgenomen, van geen andere hengsten oebruik te maken, dan die daarop vermeld staan. Gelooft geen hengstenleider; maar raadpleegt de lijst en maakt zooveel mogelijk van de be kroonde hengsten gebruik. Hierdoor bevordert men de paardenfokkerij in het algemeen en zijn eigen belang in 't bizonder. Op de bekroniugslijst van de voorjaarskeuringen in 1893 komen o. m. voor: Loe, eigenaar de heer C. A. H. Wagtho te Tholen, en Janta, eigenaar de h*er C. van Strien te St. Philipsland. onderwijzers ontbreken, zal gedurende eenigen tijd een der onderwijzers van school 2 aan school 1 werkzaam zijn. "Vrijdag is door de Vcreeniging voor Christ. Geref. Onderwijs aanbesteed het bouwen van een nieuwe school (de oude is te klein) met 1 lokalen voor 200 leerlingen. Er waren 3 inschrijvers allen uit Ierseke. W. Goeman en A. Marteijn schreven beiden in voor f4553, L. Laban voor f4560. Het werk werd bij loting aan W. Goeman toegewezen. De school "zal, naar meu zegt, wat grootte en inrichting betreft, ongeveer aan de openbare school 110. 2 gelijk worden. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben twee oestermaatschappijen van den minister uit stel van pachtbetaling veikregen. In de vergadering van de handboogschut terij „Sint Biistiuau" op Maandag 13 Maart werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan van zijn beheer over 1892. De inkomsten waren f292,465 en de uitgaven f 223.50, zoodat er een batig saldo is van f 68,965. Tot bode werd bij acclamatie herbenoemd A. Nieuwenhuize. Het bestuur bestaande uit Joos Sandee Pz. voorzitter, J. Kramer, vice-voorzitter, Z. Bouwens, secretaris-penningmeester, H. van de Vrede, 2e secretaris en A. Sandee, commissaris van orde, werd opnieuw met groote meerderheid gekozen. In diezelfde vergadering werd nog be paald, dat op 29 Juni a. s. een concours naar de Doelen zal gegeven worden. Een driftige tante heeft te Berlijn in de grafenatrasse haar 16-jarig nichtje na een korte w wisseling uit het venster op straat geworpe arme meisje werd zoo zwaar gewond, dat zij schijnlijk niet herstellen zal. Tante is ters hechtenis genomen. Ongeveer een jaar geleden huurde in de Rue Lecouche te Parijs als keukenine G., oud 33 jaar, die zij geheel vertrouwde. Z 11. tehuis terugkeerende na een afwezigheid dagen, ontdekte mw G. dat Irma verdwenen gezelschap van haar zoon, den 19-jarigen Ed Voor hun vertrek hadden de beide voortvlucht huis geplunderd en behalve vele andere voo van waarde 2200 frs medegenomen. De ontrouwe keukenprinses werd in een in de rue du Chateau teruggevonden; men haar nog 1700 fres. Een eenvoudig middel tegen jicht! Men neemt gewoon grol keukenzout, do takjes, maakt deze waira en legt ze da pijnlijke plaatsen. Dit herhaalt men, totdat geweken is. Wanneer de zakjes koud zi men ze weder verwarmen, zoo kan men ze gebruiken, dan echter moeten ze met ve gevuld worden. Het koude zout, dat geheel onbruikbaar schadelijk is, moet weggegooid worden. ST. ANNALAND. Door Z.Ex. deu lieer Commissaris der Koningin in deze Provincie is ter vervulling der vacatuure ontstaan door het overlijden van den heer W. Pape, lot zetter van 's Rijks directe belastingen benoemd, de heer Chr. Bergers. De heer W. Bruijnzeel, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is als zoodanig benoemd te Rijswijk (Z.-Holland.) In de vergadering van deu Dijkraad van 16 dezer, werd beëedigd en geïnstalleerd het nieuw benoemd lid de heer Anth. van Luijk Cz. Sr. vertegenwoordiger van ingelanden van den Suzanna polder. Tevens werd vastgesteld het dijkgescbot, door Ingelanden van dien polder voor den dienst 18^3/ 0p te brengen, op f 1582.93 /2 tegen f 1464.843/j voor 18"/93- De bijdrageu der aangrenzende polders werden vastgesteld op f 1867.8iy2 t- w- Armavosdijk met inbegrip van Rayensoord f 103.81, Breedenvlizt polder f 269.97 /2, Oude land met Ravensoord f 994. Samen f 1367,81 /2. IERSEKE. Er is een geval van besmettelijke keelziekte geconstateerd in bet huisgezin van bet hoofd van school 1, den heer Bouwens. Ge- lukki» dat "de onderwijzerswoning niet aan de schoof is verbonden, zoodat het onderwijs, natuur lijk zonder liet hoofd, kan voortgaan. Daar bovendien door ziekte en eene vacatnre een paar Het bestuur van het departement „Vlis- siugen" der Maatschappij tot nut van 't alg. zal zich tot den raad dezer gemeente wenden met het verzoek het standbeeld van de Ruijter, dat nu een ongunstige plaats heeft op een pleintje, over te brengen naar de Rotonde op den zeedijk, waar ingezetenen en vreemdelingen des zomers gaarne van de frissche zeelucht en vergezicht komen genieten. Een waardiger plaats dus voor het standbeeld voor Vlissinger Michiel. In West-Friesland is thans de handel in jonge kalveren en vette varkens zeer levendig. Na geslacht te zijn, worden zij per eerste gelegen heid naar Engeland, voornamelijk naar Londen, vervoerd. Een slager te Twisk slachtte in de vorige week op ëéu dag niet minder dan 113 varkens. Een pachter had een zieke koe hij laat den veearls komen, en om te zien of de man er wel iets van kende, zeide hij„Zoek er het zieke beest maar uit." De veearts ging koe voor koe na en bleef bij de zieke staan. De boer was tevreden. De man kreeg een paar dagen later de rekening 13 "koeien onderzocht voor 5 gulden per stnk, samen 65 gulden. Tc liür.enda.al (N-Br.) isdewisseIvrachtcrG.de Rooy aan het station tusschen de bulters yan een ran- eeerenden trein geraakt, met het noodlottig gevolg dat hem eenige ribben werden gebroken. De ongelukkige is naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Uit het Noord zeekanaal, nabij de Heide, te Velsen, is Woensdagmiddag het lijk opge haald van den spoorweg-arbeider De Nijs, uit Beverwijk, die zich indertijd ook bevond op de locomotief, welke in de geopende spoorbrug reed. Het lijk dreef rechtop in het water en was, vooral aan het hoofd, meer beschadigd dan de reeds vroeger gevonden lijken der anderen. Het kou alleen herkend worden aan de kleeding en aan den signaalhoorn waarboven de wolken dichter begonnen samen tC 'uotTwat ik u zeg!" antwoordde Middleton. zonder veel acht te slaan op deze tegenwerping, In een paar minuten waren de ankers ge licht, en gleed de Sandpiper met volle zeilen dwars door de haven, in de richting van de open zee. De zee, die in de laatste dagen steeds glad en elfen was geweest, was daarentegen nu zeer bewoweti. De golveu verhieven zich meer en meer, en stortten enkele malen over de verschansing van het ranke vaartuig. O, wat is dat prachtig, wat is dat heerlijk! riep Ida vroolijk. „Ik had nooit gedacht dat het op zee zoo prettig was!" Met kinderlijke nieuwsgierigheid vroeg zij ot ze niet even het roer zou mogen besturen. Dat zou stellig zoo moeielijk niet zijn Middleton liet haar begaan, doch bleef natuurlijk voorzich tigheidshalve in de nabijheid toen zij de tijne handjes oin de stevige roerpen sloeg. Zij juichte van pleizier, toen sneller en sneller voortging, terwijl .Ie schuimende f. 'uu baarora de ooren spatten. r /Zoo zou ik altij 1 riep zij vol blijdschap uit, c,i Middkdie uuu welgevallen hare fn :lan' schitterende oogen beschouwde, kon onwillekeurig den wensch niet onderdrukken dat het m werke lijkheid zoo mocht zijn. Zouden wij niet terngkeeren? waagde de stuurman te vragen. „Ik vree. anders dat de bui zal losbreken voordat wij weer in de haven zijn. O neen, nog niet, als liet kan! riep lda, die" natuurlijk volstrekt geen begrip had van eenig gevaar. No» niet," zeide Middleton tot den stuur man. Hij kon het niet van zich verkrijgen om iets te doen tegen den wensch van lu-t meisje dat hij bewonderde. Intusschen werd de wind elke minuut sterker en de golfslag heviger. De lucht werd zwaar bewolkt, en de bergen werden weldra geheel aan het oow onttrokken. Reeds enkele malen hadden bliksemstralen de lucht doorkliefd. Alles voor spelde een naderenden storm, die oogeubhkkelijk zou kunnen losbarsten. Ida zag zich verplicht het roer los te lal en, dat zij onmogelijk langer in bedwang kon houden. „AVij moeten gauw naar de haven terug, zeide Middleton. „Als het nu nog maar kan," mompelde zijn stuurman. Wordt vervolgd.) Het volgend jaar, zegt de Arnh. Ct., zal het honderd jaar geleden zijn, dat de eerste parapluiën in gebruik kwamen. Aanvankelijk liep men de inenschen na, die ze droegen en lachte hen uit. Langzamerhand gewende men er zich aan en, zoo ver bekend is, zijn er nooit gemoedsbezwaren tegen dit voorbehoedmiddel gerezen, zelfs niet tegen het gebruik op Zondag, Wanneer de eerste parapluie bij vergissing werd medegenomen is niet bekend. Maar deze gewoonte is zoo zeer in de volkszeden ingeslopen, dat het niet te verwonderen zou zijn, zoo dit lot ook ten deel viel aan de laatste der parapluiën, wanneer deze door een nieuwe uitvinding der nijverheid in onbruik Een afgrijselijke misdaad is in de nabij Muncben gelegen gemeente Salmdorf begaan. Zondag nacht te ell uur zag meu de np 100 M. van Salmdorl gelegen zoogenaamde Kleinlauernhofm brand staan. De brand weer vond de toegangen lot bet buis open. In de slaapkamer lagen vier vrouwen, de eigenares, weduwe, en haar drie dochters, allen bewusteloos. Zij schenen alle v-er in dezen toestand te zijn gebracht door stok slagen op het hootd. Ofschoon zij aan den vuurdood werden onttrokken, stierven zij spoedig zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Tevens schijnt diefstal op de hoeve te zijn gepleegd. De rechters te Berlijn staan al zeer streng op den eerbied dien men het gerecht verschuldigd is. Een geinige, die onlangs voor de correctioneele recht bank een verklaring kwam afleggen, is tot een geld boete veroordeeld, omdat hij zijn hoed eerst afnam toen hij de gerechtszaal al was binnengetreden en dus met gedekten hoofde in dat heiligdom gekomen was. Mijnheer de Redacteur! Kr is hier een adres bij den Gemeenteraad van groote befeekenis. Wegens het steeds toenemend getal leerli de openbare scholen werd vroeger door d. besloten om school 1 met 2 en school 2 met te vergrooten en juist nu dat besluit, door komen bericht dat de gevraagde Rijkssubs die werken is toegestaan, op het punt staa voering te komen, vragen de onderteeker bedoeld adres dat besluit in te trekken en i der drie lokalen een heele nieuwe school voor gewoon lager onderwijs benovens lager in de hoogste klasse. Zelfs al inochl de Raad door de in het gevoerde argumenten overtuigd worden van di aan eene dergelijke school en dat die beho de ingezetenen voldoende gevoeld wordt, dai tóch nog in een moeilijken tweestrijd. Willig namelijk het verzoek in, dan moet hij begi de pas toegestane subsidie weer te weige die subsidie is bepaaldelijk voor de 3 nieuw gegeven en mag dus niet voor andere di gebruikt worden. En het is natuurlijk niet ook voor de nieuwe school subsidie za» worden. Doch al krijgt men die, dan duurt schijnlijk weer een heel jaar eer in de zoJ schoolruimte voorzien wordt. Dit behoeft reden te zijn om de derde school te weige neer men de noodzakelijkheid daarvan erk het is toch een bezwaar waarmee reken gehouden te worden. Adressanten zeggen, dat de meerdere (kosten?) der 3e school gedekt „zouden ku den" door eene rechtmatige verhooging schoolgeld. Zij hadden zich sterker moeter. ken. Zij hadden dat hoogere schoolgel eischenwant het is eene noodzakelijke v voor het bestaan dier school. Want werd 1 geld niet verhoogd, dan werd de nieu volmaakt gelijk aan de andere, wat het schc- betreft, tenzij de toegang willekeurig voo gesloten en voor den andere geopend werd ongemotiveerde bevoorrechting vau de meer* zou zijn, die niet weinig verbittering zou Wordt het schoolgeld wèl verhoogd, en al te weinig, als men de meerdere koster wil dekken, dan staat men voor een and Uit het request blijkt, dat adressanten zich voorstellen van ongeveer 150 leerlingen, die er zijn? Ik durf voorspellen, dat zij na niet zijn zullen, zelfs al wordt^ het maar matig verhoogd, bijv. tot f 15 pe toch wel niet te veel zal zijn voor uitge! onderwijs. Zij zullen er niet zijn, tenzij he bestuur zelt de leerlingen voor de 3« scboo waartoe het waarschijnlijk het recht heeft, dan komt men er niet. want op 15 Jan op school 2 van de 255 leerlingen maar volle schoolgeld betaalden. Is dat op scb rato, dan komt men op ruim 100 leerli dan is het nog de vraag of die allen in vallen van het ongeveer verdubbelde sd;e school 3. De onderteekenaars van het adres, voor zich in het fond van het verzoek hebben meenen, dat de bestaande scholen door aanbouw te groot zullen worden. Het moeilijk vallen het tegendeel te bewijzen zou dit artikel te lang worden. Ik wil dit van zeggen, dat men als het ideaal mag één klasse in een afzonderlijk lokaa onderwijzer, dus voor een school met 6 o ook 6 of 7 onderwijzers en 6 of 7 lok ideaal-toestand zal voor school 1 door de inet 2 lokalen juist intreden. Adressanten viagen een school met uitg onderwijs in de hoogste klasse. Waartoe di Dat is misschien voldoende voor zulke le moeten overgaan naar een hoogere burger nasium of de verder genoemde inrichting zal toch wel niet de bestemming van al lingen zijn. En voor hen die een ol m talen met of zonder wiskunde in hun i noodig hebben, zal toch zulk een kort onderwijs wel onvoldoende zijn. Hiermee besluit ik de beschouwing Mocht werkelijk de behoefte aan eene gevraagde en de mogelijkheid haror wordt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 2