raMM, pwijd aan ie ielaiei van oesterteelt, laiiitiooi, enz N°. 401. Zaterdag 18 Maart. 1893. EN - J. M. C. POT, Publicatiën. NIEUWE KIESWET. il ING GEWACHT. IERSEKSG Thoolsche Conrant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, i per 3 maanden, franco per post 65 cents. 1 het buitenland 90 cents. „jezondon stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan jiVbUreau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij, die zich van heden af op id abonneeren, ontvangen de tot ^ril a.s. nog te verschijnen num- »ch gratis. irgemeester der gemeente Tholen brengt ter *r ingezetenen dat de eerste rondreis tot het van alle terreinsveranderingen, die eene in de kadastrale stukken ten gevolge heb- den landmeter van het kadaster is bepaald treeks het einde dezer maand. nli den 18 Maart 1893. =1 De Burgemeester voornoemd, C. J. DE V. VAN NOORDEN. heeft een wetsvoorstel zoo veel bespreking uiten de pers gevonden, zelden zijn op voorstel zooveel kantteekeniugen en aan- n gemaakt, wijzigingen en nieuwe ge- ten aan de hand gedaan dan betreffende 7rerp-kieswet van den minister Tak. Men l zeer vreemd aan belangstelling in ons SfCpig leven zijn of men heeft over het nieuwe ft* nagedacht, er zijn woord over meege- pr|en zelfe zijn opinie gevestigd. !vrfe? *s waarlijk geen wonder, want in het Ttaire regeeringsstelsel mag mendekies- |6twijfeld de hoofdwet noemen, en al die fis goed ook, prijzenswaardig zelfs, want getuigenis van de belangstelling in het ilig leven, die bij geen enkel staatsburger ■Jfo mag en door wrijving van gedachte en tot de waarheid. men kan van het goede te veel geven *^>r maakt men het de regeering verbazend tt raag men nu om der regeering wil <rg vinden (sommigen verkneuteren er hien wel over, als zij in de engte ge- )rdt), maar om der uitkomst wille is die zeker niet aanbevelenswaardig. Wie in chaos terecht? Om maar alleen van le grondwet geëischte kenmerken van geschktheid en welstand te spreken, wij meenen niet te overdrijven, als wij het aantal voor beide, naast die van den Minister aan de hand gedaan, op tien stellen. Minstens tien verschillende lezin gen alleen over die geschiktheid en welstand Met recht vraagt menWat zal daar nu van terecht komen? Veronderstel, dat alle tien meenin gen in de Kamer verdedigd worden (en waarom zou men dat niet mogen veronderstellen bij de bekende breedsprakigheid der Ivamer? waar inoet dan het einde zijn der discussiën? Dan is het zoo goed als zeker, wanneer althans de Regeering zoo lankmoedig is om dat toe te staan, d. w. z. niet reeds lang le voren de voordracht in te trekken, dan is het zoo goed als zeker, dat geen enkel stelsel de meerderheid krijgt. Deze Regeering is waarlijk niet afkeerig vau overleg, getuige bijv. de belastingwetten, en de minister Tak in het bijzonder zal dat ook niet zijn, maar hoe kan hier van overleg sprake zijn, als eenmaal al die stelsels in de Kamer komen. En zij loopen zoover uiteen. Er zijn er, die als kenmerk van geschiktheid willen het doorloopen der lagere school (wat ons lang zoo kwaad niet voorkomt), maar er zijn er ook die niet alleen de welgesteldheid maar ook de geschiktheid aan den belastingplicht willen binden. Dat loopt nog al uit elkaar zouden wij meenen. Anderen huldigen het oude spreekwoord, dat het verstand met de jaren komt, en eischen dus niets dan den 30-jarigen leeftijd. Weer anderen meenen dat de bekwaamheid schuilt in het hebben (niet het onder houden) van een gezin: de kiezer moet gezinshoofd zijn. Dan zijn er ook nog die willen een heel stel van geschiktheids-kenmerken, zoodat een examen onvermijdelijk zal zijn. Dat is althans een ge schikt middel om kiezers te weren, tenzij men het examen verplichtend stelle, wat denkelijk niemand in zijn hoofd zal krijgen. Ook is al de meening geopenbaard dat de Grondwet geen kenmerken van geschiktheid eu welstand van iederen kiezer in het bijzonder eisebt, wel van het kiezerskorps in het algemeen. Dus de een moet geschikt zijn, de andere welstand be zitten; treft dat samen in den zelfden kiezer, zooveel te beter, maar noodig is het niet. Zonder linge grond wetsinterpretatie! Gelukkig dat Heems kerk nog leeft, om te zeggen, wat hij bedoeld heeft. Naar het Engelsch. morgen terwijl -Ida weer een kijkje ivel nam, zag zij duidelijk in de verte en 't was als of iets in haar binnenste laar de Sandpiper lag. itte, in de hoop dat Frank met zijn r zoude afhalen om een tochtje op het maken zooals Middleton haar beloofd de morgen ging voorbij zonder dat scheen. middagmaal kon zij het te huis niet ouden. Dikwijls dwaalde zij uren in de kwam eerst tegen den avond te huis, dus thans een wandeling naar het maken om zich te overtuigen of zij i had. J d, die lusteloos langs het strand liep, inkomen en ging haar te gemoet. „Miss Ida," zeide hij verheugd, waaraan hebben wij uw bezoek te danken? „Reeds drie weken heb ik te vergeefs op u gewacht," antwoordde zij blozend, tot dat ik van morgen op den heuvel een jacht kon onder scheiden. Ik kon de lust niet bedwingen een kijkje te nemen niet wetende dat het uw jacht was. Tot heden werd ik verhinderd mijn belofte te volbrengen maar zoo u heden lust hebt en uw neef heeft geen bezwaren, dan zouden we wel een tochtje kunnen maken, al was 't alleen maar langs 't strand. „O, Frank zal 't zeker goedvinden," zeide zij vroolijk. Welnu ik zal u aan boord geleiden, dan kunf ge er zelf met hem over spreken. Ida was vol verrukking. Zij zag hoe de golfjes in de verte wat sterker begonnen te wiegelen en nog feller dan te voren schitterden in het zonlicht. Al leen aan de landzijde was de lucht gedekter gewor den en zag men eenige donkere wolken drijven. Toen zij de scheepstrap afdaalde, kwam onge lukkig juist een vriend van haar oom voorbij. „Is dat haar neef?" hoorde zij hem tot iemand En nu spraken we hoofdzakelijk nog maar alleen van de geschiktheid. Over den welstand is men het al even oneenswoningcensus, een minimum inkomen, bezit van roerend goed enz. enz. Al wil Tak nog zoo graag goeden raad aan nemen en in overleg treden, naar welke zijde moet hij dan overhellen? leder zal zijn eigen stelsel zoo vurig mogelijk verdedigen en dat van andereu afbreken, en inderdaad alles laat zich verdedigen en alles kan men afkeuren, belachelijk maken zelfs. Zoo veel te moeilijker om een keuze te doen. Als er geen verandering in den stand van zaken komt, als de Kamerleden niet toegeven kunnen, dan kan men gerust voorspellen, dat er van de heele kieswet niets komt. Er is 6én middel om dat zeker door weinigen gewenscht resultaat af te snijden. Men make den Minister het overleg gemakkelijker, door vooraf zelf overleg te plegen en de vele uiteenloopende meeningen in een eenigszins scherp belijnd voor stel samen te smelten, aangenomen natuurlijk dat men liet met het voorstel van den Minister on mogelijk vinden kan. Dat is ook wel niet gemak kelijk, maar men kon het beproeven, minstens iedere partij voor zich zelve. Geschiedt dit niet, dan zal er voor Z. E. weinig anders overblijven, dan den Gordiaanschen knoop door te hakken door de Kamer voor het alter natief te stellen: alles of niets, aannemen zoo als het daar ligt, of ik trek het in. En dat zou, hoe de keuze ontviel, zeker te bejammeren zijn. Want geschiedde het eerste, dan zou in eens de weg tot volmaking der wet worden afgesneden, en in het tweede geval zou de oplossing eeDer allerge wichtigste vraag weer voor onbepaalden tijd van de baan zijn. OPENBARE GEMEENTERAADSVERGA DERING, gehouden le Tholenop Maandaq 16 Maart 1893. Afwezig de hceren Fan Stapele en Wagthomei kennisgeving. De notulen der vorige verg. worden, na voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen: le. eenige missives van hh. Gedepu teerde Stalen, waaronder een, inhoudende goedkeuring tot het voeren van een rechtsgeding legen den heer C. J. P. Kampers. 2e. Dankbetuiging van het bestuur der afdeeling „Tholen" van de Maatsch. van landbouw, enz. voor de verleende toestemming tot het gebruiken van de aangevraagde localiteit bij gelegenheid der in Juni a.s. te houden feestelijkheden en de daarvoor toegezegde subsidie uit de gemeentekas. 3e. Een request van W. Perestam ora ontheffing der pacht van het vischwater in de vest, aangezien daarin, blijkens gedaan onderzoek, nog geen visch aanwezig is. Wordt besloten, dit request, als zijnde niet geteekend, tot de volgende vergadering aan te houden. Daarna wordt het kohier hondenbelasting voor 1893 en de instructie voor den gemcentcbode, tevens conciërge, na een kleine wijziging, vastgesteld. Met vaststellen der instructie voor den keurmeester wordt, aangezien de heer Wagtho zulks verzocht had, tot de volgende vergadering uitgesteld. Vervolgens wordt tot marktmeester benoemd met alg. stemmen de heer P. Naercbout, gemeentebode, enz. Alvorens tot de behandeling van het kohier hoofd, omslag in gesloten vergadering over te gaan, deelt de Voorz. mede dat de te Rotterdam gerepareerde brandspuit beproefd en alsnu uitstekend in orde bevonden is. De kosten van reparatie bedragen f 166 Ook spuit 3 zal nu ook naar Rotterdamworden gezonden. Daarna wordt de vergadering voor het publiek gesloten en na heropening het kohier ho0fd. omslag vastgesteld op een bedrag van f 5530,23'/,. LANDBOUW. Middleton hielp haar de steile treden af, en zij stond nu op het dek van de Sandpiper. Wat kon het haar eigenlijk deren wat die man van haar wilde zeggen of denken Zij gevoelde zich nu immers zoo gelukkig als zij maar kon wenschen. Hare oogen schitterden even helder als de blinkende golfjes in de haven. „Waar is Mr. Nevill?" vroeg Middleton aan den stuurman van zijn schip. „Aan wal gegaan, een goed half uur geleden, terwijl u sliep." Dit was voor hem een onpleizierige misreke ning, en zijne stem klonk dan ook tamelijk mis moedig toen hij zeide: „Nu zal er van ons tochtje wel niets kunnen komen, vrees ik." „Waarom niet?" vroeg Ida, op een toon die zooveel teleurstelling verried, dat Middleton in zijn eerste besluit begon te wankelen. ,Uw neef is niet aan boord op 't oogenblik, en eti ik durf niet vermoeden dat gij met mij alleen dit tochtje zoudt willen maken „O, waarom niet?" zeide Ida een weinig onvoorzichtig en onnadenkend.. „Het is de eerste maal in mijn leven dat ik een jacht te zien Men schrijft uit het Noord-Westelijk gedeelte van Noord-Brabamt aan het N. v. d. D. De stand der wintergewassen laat thans niets te wenschen over. De tarwe, de gerst en hef koolzaad staan goed te velde, en men koestert goede verwach tingen omtrent deze gewassen. Nu door hel gunstiger weder der laatste dagen de bouwlanden goed zijn opgedroogd, is men algemeen met de voorbereidende landbouwwerkzaamheden aangevangen en brengt men de akkers in gereedheid voor de bietenteelt. Met contracteeren van bieten is reeds aan vele fabrieken geëindigd, en kan men verwachten, dat de uitzaaiingen wel iels grooter zullen zijn, dan verleden jaar Inden aardappelhandel blijft het stil, daar de vraag voor dit arltkel uiterst gering is. Duizenden hectoliters vindt men overal ingekuild, en de prijs, dien men kan maken, hoogstens lik 1.10 per hectoliter. Aan het vee worden dit jaar veel aardappelen gevoederd. Aan liet verslag van de commissie ter bevor dering en Ier aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keu- krijg, en het is nu jnist zulk een prachtige dag,en als wij het vandaag niet doen, komt er in 't geheel niets van, omdat gij immers morgen al vertrekt! Maar," voegde zij er op wat ern stiger toon bij, „indien gij beter vindt dat ik naarT hui» go, dan zal ik mij daarin schikken." Was het wonder dat Middleton aan een der gelijk verzoek geen weerstand kon bieden? Hij was nog een oogenblik in onzekerheid over het geen hem te doen stond. Doch een enkele blik op de lieve vraagster was voldoende om hem een besluit te doen nemen. Hij had immers deze ontmoeting niet uitgelokt? Dat Frank Nevill juist op dit oogenblik afwezig was, kon toch niet aan hem geweten worden I En buitendien, het was ook geen zaak van zulk een groot gewicht. Het geheele tochtje zou op zijn hoogst een uur kunnen duren. Over een paar uren zou Ida weer rustig en wel bij hare ooms zijn teruggekeerd en zou hij, met of zonder Frank de Sandpiper in gereedheid brengen voor den verderen tocht, die op morgen was bepaald. „Licht het anker!" riep hij den stuurman'toe. „Ik geloof, dat wij straks zwaar wrêr zullen krijgen," zei de stuurman en wees naar de bergen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1893 | | pagina 1